Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Cafe Οκτώβριος 2011


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου! Με το καλό κι εσεις να τακτοποιήσετε τις προίκες τους! Βασικά δεν σκόπευα να τα κάνω από τώρα, όμως μετά από αυτά που μου είπε η γιατρός περί ταλαιπωρημένου πλακούντα και ξεκούρασης, αγχώθηκα λιγάκι... Σκέφτηκα ας είναι έτοιμα, μη σκάσει μύτη νωρίτερα η μικρή και με βρει απροετοίμαστη... Μέσα Σεπτεμβρίου θα ετοιμάσω και τη βαλιτσούλα για το μαιευτήριο...


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά έκανες! Άντε όταν ετοιμάσεις και τη βαλίτσα να δω και γω τι θα βάλω μέσα γιατί δεν έχω ιδέα!

χαχαχα και εγω ετσι λεω! αλλα βρηκα ενα χαρτι απο ενα μαγαζι με μπεμπε που λεει τι μπαινει μεσα στην βαλιτσα. θα το βρω και θα σας το στειλω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια και μπεμπάκια...!!!:D

Τι κάνετε?...Πως περάσατε?

Εμείς περάσαμε καλά, ξεκουραστήκαμε, αλλά....γυρίσαμε 5 μέρες νωρίτερα γιατί στο ραντεβού με τον γιατρό την Παρασκευή διαπιστώσαμε πως πάλι ο μικρός μας έχει μείνει πίσω σε βάρος και μάλλον δεν αιματώνεται καλά ο πλακούντας. Ο γιατρός επίσης είδε πως η κοιλίτσα του είναι λίγο μικρότερη σε σχέση με της μικρής, περίπου 2 εβδομάδες πίσω, αλλά τα κεφαλάκια τους είναι ίδια. Μας είπε λοιπόν πως ίσως πάμε για πρόωρο τοκετό, ίσως σε 2 εβδομάδες...:shock::shock::shock:...Όπως καταλαβαίνετε, έχουμε αγχωθεί αρκετά κι ελπίζουμε να μπορέσει ο μικρός μας να πάρει λίγο βάρος γιατί τώρα είναι γύρω στο κιλό ενώ η μικρή γυρω στα 1200 γρ. Αύριο έχουμε ραντεβού για υπέρηχο καρδιάς στον μικρό, να βεβαιωθούμε πως είναι καλά και την Παρασκευή θα κάνω αμνιοπαρακέντηση για τον ίδιο λόγο. Αν όλα είναι καλά θα προσπαθήσουμε να περάσουμε τις 32 εβδομάδες και...ο Θεός μαζί μας. Δεν σας κρύβω πως φοβάμαι. Θα λείψω μερικές μέρες, μετά την άμνιο θα μείνω ξάπλα, οπότε θα σας ξαναγράψω νέα μου την επόμενη εβδομάδα.

Μέχρι τότε...φιλιά σε σας και τα μπεμπίνια σας!

Όταν ξαναμπώ θα διαβάσω κι όσες σελίδες μου λείπουν γιατί τώρα σας γράφω ξαπλωμένη και δεν μου είναι εύκολο.


 

Banjp3.png

hJSRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Πήγαμε χτες γιατρό. Μου τους έβγαλε λίγο "μικρούς" αυτήν την φορά, αλλά δεν πειράζει. Το εχω μάθει το μηχάνημα τώρα. Μια έχει απόκλιση προς τα πάνω μια προς τα κάτω. Είμαστε λοιπόν γύρω στα 1500 και 1550 γρ. Μας έκανε και ντόπλερ. Πολύ κλωτσιά έπεφτε και το μηχάνημα του γιατρού πεταγόταν προς τα πάνω! πολύ πλάκα!! Κορίτσια περπάτημα γιοκ παρότι ο τράχηλος είναι μια χαρά.Μου έιπε ότι 500 μέτρα είναι πολλά για δίδυμο κύηση! :shock:

Θέλει να με ξαναδει σε 10 μέρες. Και ισχύει αν όλα πάνε καλά και δεν ζητήσουν να βγουν πιο νωρίς, η 26. Σεπτεμβρίου!!!

Polixenia, μόλις διάβασα το ποστ σου. Κι εσένα σου βγάζει τα αγοράκια σου λίγο μικρότερα?...Πάντως δεν έχουν διαφορά μεταξύ τους, κι έχουν φτάσει και τα 1500 γρ. αυτό είναι καλό. Τόσο θέλουμε να φτάσουμε κι εμείς μέχρι να τα πάρει ο γιατρός. Εσείς βέβαια είστε και 2 εβδομάδες πιο μπροστά από μας...Αυτό με τις δυνατές κλωτσιές την ώρα του υπέρηχου το παθαμε κι εμείς κι είχε όντως πλάκα. Αλλά αυτός είναι κι ένας λόγος που μπορεί να μη έχουν καλή οπτική γωνία οι γιατροί και να δυσκολεύονται στις μετρήσεις. Σε μας προχθές η τελευταία μέτρηση ήταν η καλύτερη, έβγαζε τον μικρό 1100γρ. αλλά τον πέτυχε σε ακινησία ο γιατρός.


 

Banjp3.png

hJSRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλίτσα μαιευτηρίου

Νυχτικά

Πιτζάμα

Ρόμπα

Παντόφλες (πλαστικές για το μπάνιο)

Σουτιέν θηλασμού

1 πακ. επιθέματα στήθους

1 πακ. εσώρουχα μιας χρήσης

κιλοτάκια

1 σετ πετσέτες

Ρούχα εξόδου & παπούτσια

Πλαστική σακούλα για άπλυτα

Νεσσεσέρ

Σαμπουάν

Μαλακτικό

Σφουγγάρι

Αφρόλουτρο

Χτένα

Λίμα

Βούρτσα

Κρέμα ημέρας

Lipossan

Καθαριστικό προσώπου

Οδοντόκρεμα

Οδοντόβουρτσα

Κρέμα για θηλές (π.χ. ΛΑΝΟΛΙΝΗ Purelan ή lansinoh)

Τσιμπιδάκι

Καθρεφτάκι

Μακιγιάζ

Αποσμητικό

Ξυραφάκι

Γενικά

Καθισματάκια 1 χρήσης για λεκάνη WC

Μαντηλάκια καθαρισμού Κλινεξ

Οινόπνευμα

Μωρομάντηλα

Χαρτομάντηλα

Χαρτιά (δεν είμαι σίγουρη ότι χρειάζονται όλα αυτά, καλύτερα να μιλήσουμε πρώτα με το μαιευτήριο)

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

Ληξιαρχική πράξη γάμου

Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων

Αντίγραφα Α.Τ

Μωρό

Φορμάκι εξόδου

Φανελάκι

Σεντονάκι (για να στρώσουμε στο καθισματάκι αυτοκινήτου)

1 ζευγάρι καλτσάκια

Πανάκι για την αγκαλιά

Καθισματάκι αυτοκινήτου

Λαβέτες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ

EΝΔΥΣΗ (καλοκαίρι)

φανελάκια

κορμάκια με φαρδύ λαιμό και κούμπωμα από μπροστά

ζακετάκι καλοκαιρινό

καλτσάκια (να μην είναι πολύ σφιχτά)

καπελάκι

ΥΠΝΟΣ – ΜΕΤΑΦΟΡΑ – ΔΩΜΑΤΙΟ

Κούνια

Λίκνο

Πορτ-μπεμπέ

Καρότσι

Ρηλάξ

Συρταριέρα – αλλαξιέρα

ΠΡΟΙΚΙΑ

σεντονάκια κούνιας

σελτεδάκια (για αλλαγή πάνας και στην κούνια για γουλιές στον ύπνο) (είναι πανάκια βαμβακερά από τη μία και αδιάβροχα από την άλλη)

βαμβακερή κουβερτούλα για το καρότσι (αγκαλιάς)

πάντα για την κούνια (κρατάει τη θερμοκρασία και αργότερα το μωρό δεν χτυπάει το κεφαλάκι του στα κάγκελα)

κουνουπιέρα

βαμβακερή κουβερτούλα κούνιας (μόνο όταν κάνει κρύο)

«πάνες» για να ακουμπάμε τα μωρά και για το καρότσι (για να μην ακουμπάει το μωρό απ' ευθείας στο καρότσι)

σφηνάκι για την κούνια (για να στηρίζονται τα μωρά και να κοιμούνται στο πλάι)

πανάκια για ρέψιμο

σαλιάρες

ΦΑΓΗΤΟ

Για θηλασμό:

επιθέματα στήθους

σουτιέν θηλασμού

κρέμα για θηλές

θήλαστρο (όχι απαραίτητα)

Αν δίνουμε ξένο γάλα:

Γάλα σκόνη

Νερό εμφιαλωμένο (όχι απαραίτητα)

αποστειρωτή μπιμπερό

1-2 μικρά μπιμπερό για χαμομήλι & θηλές

6 μεγάλα μπιμπερό γυάλινα (6 εάν του δίνεις ξένο, αλλιώς με το μητρικό 1-2 για περίπτωση ανάγκης)

θηλές για μπιμπερό

βούρτσα (για πλύσιμο μπιμπερό)

τσιμπίδα για να βγάζεις μπιμπερό απο τον αποστειρωτή

ΜΠΑΝΙΟ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ

πάνες

κρέμα για σύγκαμα [sudocream, penaten (τσίγκινο κουτάκι), bepanthol κτλ]

σαμπουάν & αφρόλουτρο (2 σε 1)

μπανιερίτσα

πετσέτες

φυσικό σφουγγάρι, ή πετσετάκι για το μπάνιο

βούρτσα για χτένισμα από φυσική τρίχα

ψαλιδάκι με στρογγυλές άκρες για να νύχια

οινόπνευμα 70 βαθμών και γαζούλες (για τις πρώτες μέρες στον αφαλό μέχρι να ξεραθεί)

μωρομάντηλα

θερμόμετρο ηλεκτρονικό για νερό μπάνιου & για δωμάτιο μωρού (αν είναι 2 σε 1 υπάρχει π.χ. το Αvent της Philips)

θερμόμετρο ηλεκτρονικό για μωρό

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

απορρυπαντικό πιάτων για μωρά (χρήσιμο για μπιμπερό και αργότερα για πιάτο, κουταλάκι κτλ)

άσπρο ξύδι που δε μυρίζει για να βγαίνουν τα άλατα από τον αποστειρωτή

απορρυπαντικό για βρεφικά ρούχα

πιπίλες

θήκη για πιπίλες

ενδοεπικοινωνία (με ή χωρίς κάμερα)

Ελπίζω να βοήθησα....!!!! Φιλιά σε όλες..!!! :D


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb3f.lilypie.com/tgfQp3.png[/IMG][/URL]

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/Cnblp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.. NADIMOR σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα οσο καλυτερα γινετε για τα μωρακια σου και για σενα...

NADINE πολυ εξυπηρετικη η λιστα σου.. thnx

πλυσιμο απο δευτερα για την δικη μου μπουμπου.. πηρα το περιοδικο parents κ ειχε δωρο τοbaby planet. επλυνα δικα μας ρουχα κ μ'αρεσε πολυ.. βεβαια ηταν σκονη.. κ σκευτομαι μηπως γενικα τα υγρα απορυπαντικα ειναι καλυτερα? παντως το baby planet απ'οτι ειδα ειναι απο τα ακριβοτερα κ ετσι λεω μηπως παρω το proderm... δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, καλημέρα!!

Σήμερα ο γιόκας μου αποφάσισε να ξυπνήσει από τις 6 η ώρα :shock: κι έτσι μου φαίνεται ήδη μεσημέρι...

Αυτή τη στιγμή ασχολείται με την ηλεκτρική σκούπα :tongue::tongue: και βρήκα ευκαιρία να μπω!

Nadimor, καλή επιτυχία με τον υπέρηχο και την αμνιοπαρακέντηση!! Όλα να πάνε τέλεια εύχομαι! Λογικό να αγχώνεσαι και να φοβάσαι, σκέψου μόνο ότι σε λίγο καιρό θα κρατάς τα θαυματάκια σου αγκαλίτσα! Θα περιμένουμε νέα σου όταν μπορέσεις!

Νadine, πολύ χρήσιμη η λίστα σου, μόνο που θα έλεγα για τον αφαλό του μωρού να χρησιμοποιήσετε καθαρό οινόπνευμα και αποστειρωμένες γάζες. Έτσι μας είπε ο παιδίατρος του μαιευτηρίου, αλλά και ο δικός μας. Επίσης, είναι χρήσιμες οι αμπούλες φυσιολογικού ορού για να ξεπλένετε τη μύτη του όταν έχει μυξούλες. Αυτά!


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Polixenia, μόλις διάβασα το ποστ σου. Κι εσένα σου βγάζει τα αγοράκια σου λίγο μικρότερα?...Πάντως δεν έχουν διαφορά μεταξύ τους, κι έχουν φτάσει και τα 1500 γρ. αυτό είναι καλό. Τόσο θέλουμε να φτάσουμε κι εμείς μέχρι να τα πάρει ο γιατρός. Εσείς βέβαια είστε και 2 εβδομάδες πιο μπροστά από μας...Αυτό με τις δυνατές κλωτσιές την ώρα του υπέρηχου το παθαμε κι εμείς κι είχε όντως πλάκα. Αλλά αυτός είναι κι ένας λόγος που μπορεί να μη έχουν καλή οπτική γωνία οι γιατροί και να δυσκολεύονται στις μετρήσεις. Σε μας προχθές η τελευταία μέτρηση ήταν η καλύτερη, έβγαζε τον μικρό 1100γρ. αλλά τον πέτυχε σε ακινησία ο γιατρός.

Καλημέρα! Μικρά θα βγουν σίγουρα και τα δικά μου. Δευτέρα ξαναπηγαίνουμε στο γιατρό και θα σου πω βάρος.


UbPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποιο λες να χρησιμοποιησεις εσυ?

To proderm ή το persil baby, αυτά χρησιμοποιώ και για τα ρουχαλάκια του γιου μου. Είχα πάρει και το μαλακτικό baby planet μια φορά, όλα καλά είναι. Συνήθως προτιμώ ό,τι είναι σε προσφορά.


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!!!

Nadimor θα περιμενουμε τα νεα σου!!! Εγω πιστευω οτι θα ξεπερασετε τις 32 εβδ...

Τα ρουχα τους την 1η φορα τα επλυνα με προδερμ αλλα δεν μου αρεσε η μυρωδια κ ηταν πολυ σκληρα...τωρα πηρα το Ariel baby κ ειναι καταπληκτικο!!!!

Polixenia με το καλο να ερθουν τα υπολοιπα να τα τακτοποιησετε!!!

Εμεις τα εχουμε ετοιμα.....κ περιμενουμε!!!

Nadine πολυ ωραια η λιστα!!! μπραβο θα την χρειαστουμε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!!! η μερα σημερα ειναι μονο για θαλασσα δεν κουνιεται φυλλο!!!

εχετε κανει ''αιτησεις'' για τα βαλιτσακια pampers libero nestle ή καποια αλλη εταιρια? γνωριζει καποια σας κατι. τηλεφωνα, εταιριες. καποια ειδα να ζηταει για την fisher price κ του mothercare.. κριση εχουμε να γραφτουμε ολες αλλα που?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τι έχουν μέσα τα βαλιτσάκια που λες Νατασα; Εγώ ήξερα ότι σου δίναν στο μαιευτήριο βαλιτσάκι με δείγματα.

ΥΓ. Χτες αγοράσαμε συρταριέρα-αλλαξιέρα και την περιμένω να έρθει από στιγμή σε στιγμή!! :D:D


UbPrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...