Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , moustokoulouro είπε:

Πως το έκανες αυτό πες μου;;;χωρισ διατροφή;;;; 20 κιλά σε ένα 2μηνο;;;;; Με τη γεννα ποσα είχες χάσει; 
 


Σχετικά με το εμβολιο της γρίπης ο παιδιατρος μας υποστηρίζει πως με το θηλασμό θα πάρει αντισώματα το νεογέννητο αν έχω εμβολιαστεί και ότι έτσι δε θα κινδυνεύει .. τι να πω

Κάθε γιατρός θα σου πει κάτι διαφορετικό..Σημασία έχει να τον εμπιστευεσαι και έτσι να ακολουθείς τις συμβουλές του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, An.thi είπε:

Κάθε γιατρός θα σου πει κάτι διαφορετικό..Σημασία έχει να τον εμπιστευεσαι και έτσι να ακολουθείς τις συμβουλές του. 

Ναι ναι, τον εμπιστεύομαι 

Απλα ξέχασα να ρωτήσω και τη γιατρό που μου έκανε ντοπλερ για δεύτερη γνώμη 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 8:22 ΜΜ, An.thi είπε:

Γειά σας κι από μένα κορίτσια! Πήγα κι εγώ γιατρό σήμερα. Ακριβώς 33 εβδομάδες, το μωρό 2.150 και εγώ συν 11 κιλά. Αν και τώρα άρχισα να μην μπορώ να φάω απ τις καούρες. Η κοιλιά μου κατέβηκε αρκετά μου είπε αλλά ο τράχηλος ακόμα στο 4.0. Συσπάσεις σε λογικά πλαίσια. Στις 36 ακριβώς θα πάω να βγάλω το ράμμα και μετά πιστευει ότι θα γεννήσω μέχρι τέλος Νοέμβρη.

Εχω και εγω περιδεση και πρεπει να εχουμε μια μερα διαφορα στην εγκυμοσυνη..στις 14 νοεμβρη μπαινω στο μηνα μου..εγω θα παω για καισαρικη λογο ινομυωματων. την περιδεση την εκανα στις 17 ιουλη..ολα καλα πηγαν εντελη απλα μολις μου ειπε ο γιατρος να σηκωνομαι απο το κρεβατι σιγα σιγα επαθα ισχιαλγια και δεν μπορω να παω πουθενα..με το ζορι στην τουαλετα.. παρακαλαω να περασει ο καιρος..την δευτερα θα παω στον γιατρο να δω τι θα μου πει..εμενα το ραμμα θα το βγαλει οταν γεννησω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Αυτό με την δικαιολογία μου άρεσε...το έχω εφαρμόσει στις στιγμές αδυναμίας λόγω λιγούρας χαχαχα δείχνωντας την κοιλίτσα με το δάχτυλο και με φατσούλα :rolleyes: οτι δεν είμαι εγω που το ζητάω το γλυκο χαχαχα

Με τα εμβόλια της γρίπης και οτι άλλο συνεπάγεται μεσα σε αυτα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, είμαι λίγο κατά για να ειμαι ειλικρινής. Ολα αυτά αλλάζουν κάθε χρόνο ανάλογα με τη γρίπη της χρονιάς, με αποτελεσμα να μην έχεις μια πλήρη άποψη για το μετά απο χρόνια τι συνέπειες θα έχουν στον οργανισμό της μητέρας αλλά και του παιδιού. Καταλαβαίνω απόλυτα να το κάνει ο μπαμπάς μου και η μαμά μου που είναι στις ευπαθείς ομάδες λόγω ιστορικού και ηλικείας αλλα ενώ είμαι έγκυος δε νομίζω να το κάνω. Φυσικά αυτό είναι πάντα η αποψή μου για να μην παραιξηγηθώ και όπως είπες, το μωρό μου θα εμβολιαστεί με όλα όσα πρέπει να εμβολιάζεται ενα παιδακι.

Καλημέρα κορίτσια μου...εμένα ο γιατρός μου είπε να το κάνω κ το εκανα το εμβόλιο....Γιατί αν αρρωστησουμε είναι επικυνδινο....εν το μεταξύ  διάβασα στο ίντερνετ...Ότι καλύπτει  κ το παιδί μετα την γέννηση  έως τους 6 μήνες για την γρίπη....


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dimutrul είπε:

Εχω και εγω περιδεση και πρεπει να εχουμε μια μερα διαφορα στην εγκυμοσυνη..στις 14 νοεμβρη μπαινω στο μηνα μου..εγω θα παω για καισαρικη λογο ινομυωματων. την περιδεση την εκανα στις 17 ιουλη..ολα καλα πηγαν εντελη απλα μολις μου ειπε ο γιατρος να σηκωνομαι απο το κρεβατι σιγα σιγα επαθα ισχιαλγια και δεν μπορω να παω πουθενα..με το ζορι στην τουαλετα.. παρακαλαω να περασει ο καιρος..την δευτερα θα παω στον γιατρο να δω τι θα μου πει..εμενα το ραμμα θα το βγαλει οταν γεννησω.

Με το καλό! Εγώ την έκανα στις 6 Ιουλίου αλλά δεν κάθησα ξάπλα, απλά σε ξεκούραση. Μια βδομάδα έχουμε διαφορά. Εγώ μπαίνω στο μήνα μου στις 20 Νοεμβρίου. Τότε θα βγάλω το ράμμα και θα περιμένουμε πως θα αντιδράσει το σώμα μου για να προκληθεί τοκετός. 

Υπομονή τώρα. Τίποτα δεν σου έμεινε. Έχετε προγραμματίσει την καισαρική για πότε; Εγώ περιμένω πως και πως να βγάλω το ράμμα και ελπίζω να μην αντέξει ο τράχηλος πολύ και να γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, An.thi είπε:

Με το καλό! Εγώ την έκανα στις 6 Ιουλίου αλλά δεν κάθησα ξάπλα, απλά σε ξεκούραση. Μια βδομάδα έχουμε διαφορά. Εγώ μπαίνω στο μήνα μου στις 20 Νοεμβρίου. Τότε θα βγάλω το ράμμα και θα περιμένουμε πως θα αντιδράσει το σώμα μου για να προκληθεί τοκετός. 

Υπομονή τώρα. Τίποτα δεν σου έμεινε. Έχετε προγραμματίσει την καισαρική για πότε; Εγώ περιμένω πως και πως να βγάλω το ράμμα και ελπίζω να μην αντέξει ο τράχηλος πολύ και να γεννήσω.

36 εβδομάδων θα βγαλεις  το ράμμα δηλ;

Εμενα μου είπε να κόψω κι εγώ μαγνήσιο προγεστερονη και το χάπι για τις συσπασεις στις 36.. Ελπίζω να φτάσω 37-38 και μέχρι εκεί. Ούτε μερα παραπάνω δεν αντέχω 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

36 εβδομάδων θα βγαλεις  το ράμμα δηλ;

Εμενα μου είπε να κόψω κι εγώ μαγνήσιο προγεστερονη και το χάπι για τις συσπασεις στις 36.. Ελπίζω να φτάσω 37-38 και μέχρι εκεί. Ούτε μερα παραπάνω δεν αντέχω 

Ναι στις 36 ακριβώς. Για τα φαρμακα δεν μου έχει πει τίποτα, αλλά φαντάζομαι θα τα κόψω τότε κι αυτά.  Ούτε κι εγώ δεν αντέχω! Ελπίζω να μην αντέξει πολύ ο τράχηλος και να γεννήσω εύκολα και γρήγορα όπως την πρώτη φορά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, An.thi είπε:

Με το καλό! Εγώ την έκανα στις 6 Ιουλίου αλλά δεν κάθησα ξάπλα, απλά σε ξεκούραση. Μια βδομάδα έχουμε διαφορά. Εγώ μπαίνω στο μήνα μου στις 20 Νοεμβρίου. Τότε θα βγάλω το ράμμα και θα περιμένουμε πως θα αντιδράσει το σώμα μου για να προκληθεί τοκετός. 

Υπομονή τώρα. Τίποτα δεν σου έμεινε. Έχετε προγραμματίσει την καισαρική για πότε; Εγώ περιμένω πως και πως να βγάλω το ράμμα και ελπίζω να μην αντέξει ο τράχηλος πολύ και να γεννήσω.

Δεν μου είπε ο γιατρός τίποτα για ημερομηνίες..θα πάω τη Δευτέρα ξανά..κ γω περιμένω άλλες δώδεκα μέρες να μπω στο μήνα μου κ ελπίζω ο γιατρός να με λυπηθει κ κατά τη μια Δεκεμβρίου να με ξεγεννησει.ο πόνος της ισχιαλγίας με έχει τρελάνει.ελπιζω να φύγει αυτομάτως μόλις γεννήσω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!καλό μήνα σε όλες μας!!!Επιτέλους μπαίνω στον μήνα μου!πέρασε ο καιρός!Η μπέμπα με έχει ταράξει στην κλωτσιά!Χαχαχα άντε με το καλό σε όλες μας!Φιλάκια στις κοιλιτσες:x

  • Μου αρέσει 4

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!καλό μήνα σε όλες μας!!!Επιτέλους μπαίνω στον μήνα μου!πέρασε ο καιρός!Η μπέμπα με έχει ταράξει στην κλωτσιά!Χαχαχα άντε με το καλό σε όλες μας!Φιλάκια στις κοιλιτσες:x

Τι ωραία που έφτασε ο καιρός! Όλα με το καλό! Κι η δική μου μπέμπα πολύ κλωτσιά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/11/2019 at 3:27 ΜΜ, martjem είπε:

Καλημερα σας κοριτσια, ο,τι ειναι απο την εγκυμοσυνη θα φυγουν σχετικα γρηγορα, ο,τι ειναι λιπος δεν ξερω :) Να σας ρωτησω, σας ζητησε ο γιατρος σας να κανετε εμβολιο κοκκυτη για τα εμβρυα; επισης εχει τυχει σε καποια να μην ειχε μεγαλωσει το στηθος της αλλα να αρχιζει απο τωρα αργα στην εγκυμοσυνη; εγω ειμαι 32 με 33 εβδομαδες κι εδω και δυο μερες νιωθω φαγουρα στο στηθος και λιγο πονο στην αριστερη θηλη, ειναι φυσιολογικο; επισης πρεπει να κανω επαναληψη ενεσης κορτιζονης μετα απο 4 εβδομαδες αλλα πρεπει να ειναι σε αποσταση με το εμβολιο κοκκυτη! αν ξερει καποιος κατι ας γραψει! Καλο μηνα σε ολες και με το καλο και παλι!

Το εμβόλιο ίσως να είναι επειδή μετά από κάποια ηλικία είχαν πει να το κάνουμε επανάληψη όλοι γιατί και καλά έχει περάσει η επήρεια από όταν το κάναμε ως παιδιά 

On 1/11/2019 at 9:05 ΜΜ, moustokoulouro είπε:

Πως το έκανες αυτό πες μου;;;χωρισ διατροφή;;;; 20 κιλά σε ένα 2μηνο;;;;; Με τη γεννα ποσα είχες χάσει; 
 


Σχετικά με το εμβολιο της γρίπης ο παιδιατρος μας υποστηρίζει πως με το θηλασμό θα πάρει αντισώματα το νεογέννητο αν έχω εμβολιαστεί και ότι έτσι δε θα κινδυνεύει .. τι να πω

Ήταν κατακράτηση και υγρά τα περισσότερα. Αν σκεφτείς ότι 4,5 κιλά ήταν το μωρό, γύρω στο κιλό ήταν τα νερά του πλακούντα, και τα υπόλοιπα ήταν υγρά που είχα κάνει κατακράτηση. Ωστόσο, επειδή δεν πρόσεχα κι έτρωγα πάρα πολλά γλυκά, δεν έφυγε το λίπος, αλλά φαγώθηκαν οι μυς μου και αποδυναμώθηκαν. Δηλαδή μέσα στα 20 που έχασα ήταν και ο μυϊκός ιστός 

On 2/11/2019 at 2:33 ΜΜ, Dimutrul είπε:

Δεν μου είπε ο γιατρός τίποτα για ημερομηνίες..θα πάω τη Δευτέρα ξανά..κ γω περιμένω άλλες δώδεκα μέρες να μπω στο μήνα μου κ ελπίζω ο γιατρός να με λυπηθει κ κατά τη μια Δεκεμβρίου να με ξεγεννησει.ο πόνος της ισχιαλγίας με έχει τρελάνει.ελπιζω να φύγει αυτομάτως μόλις γεννήσω!

Σε νιώθω με τον πόνο που λες, ίσως σε επηρεάζει ο καιρός. Εμένα τουλάχιστον, με έχει ξεκάνει.... 

Με το καλό εύχομαι :x

4 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!καλό μήνα σε όλες μας!!!Επιτέλους μπαίνω στον μήνα μου!πέρασε ο καιρός!Η μπέμπα με έχει ταράξει στην κλωτσιά!Χαχαχα άντε με το καλό σε όλες μας!Φιλάκια στις κοιλιτσες:x

Με το καλο αντε κοντοζυγωνει η ώρα :x

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , An.thi είπε:

Τι ωραία που έφτασε ο καιρός! Όλα με το καλό! Κι η δική μου μπέμπα πολύ κλωτσιά!

Ναι τι ωραία που έφτασε ο καιρος!Πόσο ανυπομονώ!Θέλω αυτά τα πατουσακια που πιάνω και με κλωτσάνε να τα ζουλιξω επιτέλους!:x

Just now, moustokoulouro είπε:

Καλησπέρα σε ολες

εχω γίνει μια δυσκίνητη βουβάλα!

Ζηλευω το νεκταρίνι που μπήκε στο μήνα  της!  Αυτα

καληνυχτα 

Χαχαχαχα υπομονή,θα μπεις και εσύ μουστοκουλουρακι! :x

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Το εμβόλιο ίσως να είναι επειδή μετά από κάποια ηλικία είχαν πει να το κάνουμε επανάληψη όλοι γιατί και καλά έχει περάσει η επήρεια από όταν το κάναμε ως παιδιά 

Ήταν κατακράτηση και υγρά τα περισσότερα. Αν σκεφτείς ότι 4,5 κιλά ήταν το μωρό, γύρω στο κιλό ήταν τα νερά του πλακούντα, και τα υπόλοιπα ήταν υγρά που είχα κάνει κατακράτηση. Ωστόσο, επειδή δεν πρόσεχα κι έτρωγα πάρα πολλά γλυκά, δεν έφυγε το λίπος, αλλά φαγώθηκαν οι μυς μου και αποδυναμώθηκαν. Δηλαδή μέσα στα 20 που έχασα ήταν και ο μυϊκός ιστός 

Σε νιώθω με τον πόνο που λες, ίσως σε επηρεάζει ο καιρός. Εμένα τουλάχιστον, με έχει ξεκάνει.... 

Με το καλό εύχομαι :x

Με το καλο αντε κοντοζυγωνει η ώρα :x

Με το καλό Χρυσακι μου σε όλες μας:x

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Καλησπέρα σε ολες

εχω γίνει μια δυσκίνητη βουβάλα!

Ζηλευω το νεκταρίνι που μπήκε στο μήνα  της!  Αυτα

καληνυχτα 

Η ψυχολογία της εγκύου τον τελευταίο μήνα χαχαχαχαχαχα κι εγώ έτσι είμαι!! 

  • Χαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro said:

Καλησπέρα σε ολες

εχω γίνει μια δυσκίνητη βουβάλα!

Ζηλευω το νεκταρίνι που μπήκε στο μήνα  της!  Αυτα

καληνυχτα 

 

Just now, ΧρυσαΜ said:

Η ψυχολογία της εγκύου τον τελευταίο μήνα χαχαχαχαχαχα κι εγώ έτσι είμαι!! 

Ειναι λες και ήρθαν όλες οι αλλαγές στο σώμα μαζεμένες... εμένα με τους πόνους στο ηβικό οστό που εχω εδω και καμια 10αρια μέρες κοιτάχτηκα χτές σε ολόσωμο καθρέφτη και μου φάνηκε πως άνοιξε η λεκάνη μου....καλέ σα φακλάνα...αεροδρόμιο...:lol::lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...