Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

@Κουδουνίστρατώρα το είδα, σαλιάρες ήθελα να γράψω χαχαχαχαχαχα στο νοσοκομείο μού είπαν ότι όταν έρχεται κόσμος μπορω να ειδοποιώ να το παίρνουν το μωρό από το δωμάτιο. 

@gallikou@gallikou εγώ θέλω πολύ να κάνω επισκληριδιο!!! 

@moustokoulouroκι εμένα ο άντρας μου θέλει να ξαναμπεί. Χαρά στο κουράγιο του χαχαχαχαχαχα 

Κορίτσια σήμερα ξύπνησα με πονάκια χαμηλά... Δε νομίζω να φτάσω τις 40 εβδομάδες, τώρα είμαι 35+3. Δεν αντέχω να πάω ούτε μέχρι την τουαλέτα, πονάω όταν περπατάω και έχω πολλή συχνοουρια

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 hours ago, moustokoulouro said:

Άγχος άγχος άγχος 

Σήμερα συνειδητοποίησα πως αν γεννήσω κλείνοντας τις 37 όπως τη κόρη μου έχω. 3  εβδομαδες και κάτι  ... ΣΟΚ

Φοβάμαι για τη γεννα πιο πολυ απ

τη πρώτη φορα

Τι θα κάνουμε Χριστε μου;

θα μπουν οι σύζυγοι σας στη γεννα; 
Ο δικός μου ναι, θα μπει πάλι λέει  .. Δεν έβαλε μυαλό 

Εγώ που δεν φοβάμαι και δεν το σκέφτομαι πρέπει να ανησυχώ λές? Χαχαχαχα Βασικά νομίζω πως μου εχει βγάλει τέτοι ηρεμία και σιγουριά ο γιατρός μου που δεν σκέφτομαι τίποτα.

Καλέ τι να μπεί να κάνει μέσα? Άσε που έχω διαβάσει πως για τους άντρες είναι πολύ μεγάλο σόκ. Οχι οχι εγώ ο γιατρός και η μαία.

14 hours ago, gallikou said:

Εγω εχω σκεφτει οταν θα εχω επισκεψεις να ζηταω απο τις μαιες να παιρνουν το μωρο. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο κατι τετοιο. Επισης φυσικα δεν προκειται να αφησω κανεναν εκτος απο τον αντρα μου να το παρει αγκαλια.  Θελω να πιστευω οτι οι υπολοιποι ασχετοι θειοι και θειες θα τους κοψει καξ δεν θα ερθουν αν εχουν καποια γριπη. Τι να πω δεν ξερω..

 

 

Λες να το κάνω έτσι και γω? Θα ρωτήσω και τους παιδίατρους βέβαια. Ειναι η αλήθεια πως νομίζω θα γίνω αρπακτικό αν πιάσει κανείς το μωρό! 

14 hours ago, gallikou said:

 

Εγω εχω βαλει μια νυχτικια, 2 σετ πυτζαμες, 2 βαμβακερα λευκα κοντομανικα φαρδια μπλουζακια, φανελακια θηλασμου, σουτιεν θηλασμου, εσωρουχα αρκετα μεγαλουτσικα, παντοφλες χειμερινες, σαγιοναρες, ενα ζευγαρι καλτσακια μην κ κρυωσω, πετσετα μπανιου κ προσωπου, αφρολουτρα κλπ, σερβιετες λοχειας και θελω ακομη να βαλω τα ρουχα του μωρου για την εξοδο, αντισηπτικο χεριων κ ενα συνολο για την εξοδο για μενα. 

Αληθεια εσεις τι θα φορεσετε στο μωρο στην εξοδο; Εγω σκεφτηκα να παρω κορμακι κοντομανικο, βελουτε φορμακι και απο πανω το μπουφανακι το ολοσωμο κ να παρω κ μια κουβερτουλα. 

Θα κανετε επισκληριδιο;

Εγω στο μωράκι θα έχω ενα συνολακι απο τα mothercare βαμβακερα για newborn και έξοδο απο το μαιευτήριο. Ενα ολόσωμο μπουφανακι χοντρό πολύ ζεστό και κουβερτούλα ναι.

Επισκληρίδιο είναι η μόνη αναισθησία που φοβάμαι...περισσότερο απο τη διαδικασία της γέννας. Φαντάζομαι οτι ο γιατρός μου την έχει υπολογίσει οτι θα γίνει οπότε ότι μου πει εκείνος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , An.thi είπε:

@ΧρυσαΜ Τι καλά που είσαι 35+3! Σε ζηλευώ με την καλή έννοια πάντα! Πότε θα σε δει ο γιατρός σου πάλι; Το δευτερο παιδί πιο δύσκολα φτάνει στις 40 εβδομάδες.

Ο γιατρός είπε γύρω στις 15 του μήνα να πάω, αλλά λόγω δουλειάς του συζύγου θα πάω γύρω στις 20, αν δεν έχει βγει μέχρι τότε χαχαχαχαχαχα. Πόσο είσαι εσύ; πότε ξαναπάς γιατρό; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΧρυσαΜ said:

@Κουδουνίστρατώρα το είδα, σαλιάρες ήθελα να γράψω χαχαχαχαχαχα στο νοσοκομείο μού είπαν ότι όταν έρχεται κόσμος μπορω να ειδοποιώ να το παίρνουν το μωρό από το δωμάτιο. 

@gallikou@gallikou εγώ θέλω πολύ να κάνω επισκληριδιο!!! 

@moustokoulouroκι εμένα ο άντρας μου θέλει να ξαναμπεί. Χαρά στο κουράγιο του χαχαχαχαχαχα 

Κορίτσια σήμερα ξύπνησα με πονάκια χαμηλά... Δε νομίζω να φτάσω τις 40 εβδομάδες, τώρα είμαι 35+3. Δεν αντέχω να πάω ούτε μέχρι την τουαλέτα, πονάω όταν περπατάω και έχω πολλή συχνοουρια

 

Βρε συ εγώ νόμιζα πως ήμασταν μαζί στις εβδομάδες αφου είχαμε ίδια πητ. Πως πήγες μια εβδομάδα μπροστά? :lol: άντε με το καλό εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Εγώ που δεν φοβάμαι και δεν το σκέφτομαι πρέπει να ανησυχώ λές? Χαχαχαχα Βασικά νομίζω πως μου εχει βγάλει τέτοι ηρεμία και σιγουριά ο γιατρός μου που δεν σκέφτομαι τίποτα.

Καλέ τι να μπεί να κάνει μέσα? Άσε που έχω διαβάσει πως για τους άντρες είναι πολύ μεγάλο σόκ. Οχι οχι εγώ ο γιατρός και η μαία.

Λες να το κάνω έτσι και γω? Θα ρωτήσω και τους παιδίατρους βέβαια. Ειναι η αλήθεια πως νομίζω θα γίνω αρπακτικό αν πιάσει κανείς το μωρό! 

Εγω στο μωράκι θα έχω ενα συνολακι απο τα mothercare βαμβακερα για newborn και έξοδο απο το μαιευτήριο. Ενα ολόσωμο μπουφανακι χοντρό πολύ ζεστό και κουβερτούλα ναι.

Επισκληρίδιο είναι η μόνη αναισθησία που φοβάμαι...περισσότερο απο τη διαδικασία της γέννας. Φαντάζομαι οτι ο γιατρός μου την έχει υπολογίσει οτι θα γίνει οπότε ότι μου πει εκείνος...

Αγάπη, μη φοβάσαι, η επισκληριδιος είναι το μόνο πράγμα που δε νιώθεις!!! Ούτε καν το τσίμπημα δεν καταλαβαίνεις, απλά κατευθείαν καλμαρει ο πόνος της γέννας και είναι τόσο πολύ ανακουφιστικο!!! 

Εντάξει μπορεί ο σύζυγος να θέλει να μπει, έχεις κι ένα χέρι να σφίγγεις στα σπρωξιματα χαχαχαχαχαχα. Θα τον "κόψει" ο γυναικολόγος σου, αν τον δει ότι δεν αντέχει δε θα τον αφήσει να μπει. 

Γενικά κοιτάτε να μην το παρακάνετε με τα πολύ ζεστά ρούχα στα μωράκια. Οσο κρυώνετε εσείς τόσο κρυώνουν κι αυτά. Μού το έλεγαν οι μαιες και δεν το πίστευα, τον έντυνα με πολλά και άρχισε να εμφανίζει εξανθήματα τα οποία ο παιδίατρος μού είπε ότι τα βγάζει επειδή ζεσταίνεται. Καταλαβαίνω το άγχος της πρώτης φοράς, δε θέλω να το παίξω έξυπνη προς θεού, απλά κι εγώ θα ήθελα να έχω κάποιον να μού τα πει τότε που έπρεπε

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω πελαγώσει τελείως...ψάχνω παιδίατρο και δεν ξέρω που να πάω και να εμπιστευτώ το μελλοντικό μωρό μου. Δυστυχώς δεν έχω άτομα με μωρά εδω στην περιοχή μου να με συμβουλέψουν και δεν ξέρω τι να κάνω...οτι έχω βρει ειναι μόνο απο το ιντερνετ. Πως το χειριστήκατε το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Βρε συ εγώ νόμιζα πως ήμασταν μαζί στις εβδομάδες αφου είχαμε ίδια πητ. Πως πήγες μια εβδομάδα μπροστά? :lol: άντε με το καλό εύχομαι! 

Κανονικά είμαι 34+3 αλλά το μωρό είναι μια εβδομάδα μεγαλύτερο σε διαστάσεις. Καλά θυμάσαι δεν έχεις κάνει λάθος μαζί ειμασταν :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Αγάπη, μη φοβάσαι, η επισκληριδιος είναι το μόνο πράγμα που δε νιώθεις!!! Ούτε καν το τσίμπημα δεν καταλαβαίνεις, απλά κατευθείαν καλμαρει ο πόνος της γέννας και είναι τόσο πολύ ανακουφιστικο!!! 

Εντάξει μπορεί ο σύζυγος να θέλει να μπει, έχεις κι ένα χέρι να σφίγγεις στα σπρωξιματα χαχαχαχαχαχα. Θα τον "κόψει" ο γυναικολόγος σου, αν τον δει ότι δεν αντέχει δε θα τον αφήσει να μπει. 

Γενικά κοιτάτε να μην το παρακάνετε με τα πολύ ζεστά ρούχα στα μωράκια. Οσο κρυώνετε εσείς τόσο κρυώνουν κι αυτά. Μού το έλεγαν οι μαιες και δεν το πίστευα, τον έντυνα με πολλά και άρχισε να εμφανίζει εξανθήματα τα οποία ο παιδίατρος μού είπε ότι τα βγάζει επειδή ζεσταίνεται. Καταλαβαίνω το άγχος της πρώτης φοράς, δε θέλω να το παίξω έξυπνη προς θεού, απλά κι εγώ θα ήθελα να έχω κάποιον να μού τα πει τότε που έπρεπε

Μωρε δεν τη φοβάμαι να μου την κάνουν αλλά για όλα τα επακόλουθα που μπορεί να φέρει...

Ναι σίγουρα εξαρτάται και ποσο κρύο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Μωρε δεν τη φοβάμαι να μου την κάνουν αλλά για όλα τα επακόλουθα που μπορεί να φέρει...

Ααα κατάλαβα τι εννοείς... Λογικό να φοβάσαι, αλλά αν ο γιατρός κρίνει ότι δε χρειάζεται, δε θα σού την κάνει με το ζόρι. 

Το θέμα τού παιδιάτρου είναι λεπτό, η καθεμία θα σού προτείνει τον δικό της, αλλά δεν ταιριάζουν όλοι σε όλους. Συνήθως, σε κάθε μαιευτήριο, υπάρχει κάποιος παιδίατρος κοντά στην περιοχή που μένει η κάθε μία, θα περάσει να σε δει. Και μετά μπορείς να ρωτήσεις γνώμες για τον γιατρό αυτό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου να παρεις και σαγιοναρες μαζι σου πλαστικες γιατι θα θες να κανεις κανα ντουζακι σιγουρα, ωστε να μην πατας κατω. Λανολινη για το στηθος σου αν εχεις σκοπο να θηλασεις και κοχυλια σε περιπτωση που τραυματιστουν οι θηλες που συνηθως τον πρωτο καιρο τραυματιζονται

Κορίτσια καλησπέρα. με το καλό να δεχτείτε/δεχτούμε τα μωρά μας. Είμαι και εγώ σε φάση προετοιμασίας. Έχω μια ερώτηση. καταλαβαίνω ότι η λανολίνη είναι χρήσιμη για το στήθος όταν θηλάζουμε. όταν κάνουμε χρήση και μετά βάλουμε το μωρό να θηλάσει δεν πρέπει να το καθαρίσουμε πριν; Αν ναι, με τι ρποιόν το καθαρίζουμε ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιου είδους απαίσια γεύση στο μωρό και δεν θέλει να θηλάσει. Σας ευχαριστώ όχι μόνο για την απάντηση αλλά και για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που αντλώ διαβάζοντας σας. και πάλι καλό κουράγιο για όσο απέμεινε και να καλοδεχτούμε τα μωρά μας

Link to comment
Share on other sites

Just now, angel23 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. με το καλό να δεχτείτε/δεχτούμε τα μωρά μας. Είμαι και εγώ σε φάση προετοιμασίας. Έχω μια ερώτηση. καταλαβαίνω ότι η λανολίνη είναι χρήσιμη για το στήθος όταν θηλάζουμε. όταν κάνουμε χρήση και μετά βάλουμε το μωρό να θηλάσει δεν πρέπει να το καθαρίσουμε πριν; Αν ναι, με τι ρποιόν το καθαρίζουμε ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιου είδους απαίσια γεύση στο μωρό και δεν θέλει να θηλάσει. Σας ευχαριστώ όχι μόνο για την απάντηση αλλά και για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες που αντλώ διαβάζοντας σας. και πάλι καλό κουράγιο για όσο απέμεινε και να καλοδεχτούμε τα μωρά μας

Καλησπερα κοριτσι μου με το καλο το μωρακι σου!! Οχι δεν χρειαζεται ξεβγαλμα, ειναι φυσικη η λανολινη και δεν επηρεαζει τιποτα ουτε δημιουργει απαισια γευση στο μωρο. Θα την αφηνεις να απορροφηθει οσο γινεται και μετα θηλαζεις κανονικα χωρις να ξεβγαλεις τπτ. Οπως κ το ιδιο σου το γαλα θα σε βοηθησει να επουλωθουν τυχον πληγες, απλα επειδη το γαλα συνηθως κανει 3 μερες να κατεβει στο στηθος, για αυτο κ μια κρεμα λανολινης ισως χρειαστει. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ο γιατρός είπε γύρω στις 15 του μήνα να πάω, αλλά λόγω δουλειάς του συζύγου θα πάω γύρω στις 20, αν δεν έχει βγει μέχρι τότε χαχαχαχαχαχα. Πόσο είσαι εσύ; πότε ξαναπάς γιατρό; 

33+6 σήμερα. Θα παω γιατρό την Πέμπτη. Σήμερα παρατήρησα ότι η κοιλιά μου σαν να κατέβηκε κι άλλο. Θα φανεί. Απ τις 35 ή τις 36 νομίζω μου είχε πει θα με βλέπει κάθε εβδομάδα για καρδιοτοκογράφο. Θα κάνουμε και καλλιέργεια ή τωρα ή την άλλη βδομάδα. Σήμερα όταν κάνω συσπάσεις πονάω..Νομίζω δεν θ αντέξω πολύ ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, An.thi είπε:

33+6 σήμερα. Θα παω γιατρό την Πέμπτη. Σήμερα παρατήρησα ότι η κοιλιά μου σαν να κατέβηκε κι άλλο. Θα φανεί. Απ τις 35 ή τις 36 νομίζω μου είχε πει θα με βλέπει κάθε εβδομάδα για καρδιοτοκογράφο. Θα κάνουμε και καλλιέργεια ή τωρα ή την άλλη βδομάδα. Σήμερα όταν κάνω συσπάσεις πονάω..Νομίζω δεν θ αντέξω πολύ ακόμα!

Παίρνεις μαγνήσιο; δε σε ηρεμεί; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

 

Λες να το κάνω έτσι και γω? Θα ρωτήσω και τους παιδίατρους βέβαια. Ειναι η αλήθεια πως νομίζω θα γίνω αρπακτικό αν πιάσει κανείς το μωρό! 

Εγω στο μωράκι θα έχω ενα συνολακι απο τα mothercare βαμβακερα για newborn και έξοδο απο το μαιευτήριο. Ενα ολόσωμο μπουφανακι χοντρό πολύ ζεστό και κουβερτούλα ναι.

Επισκληρίδιο είναι η μόνη αναισθησία που φοβάμαι...περισσότερο απο τη διαδικασία της γέννας. Φαντάζομαι οτι ο γιατρός μου την έχει υπολογίσει οτι θα γίνει οπότε ότι μου πει εκείνος...

Δεν προκειται να αφησω τον καθε ασχετο να παρει το μωρο αγκαλια μεσα στο καταχειμωνο με τις ιωσεις να θεριζουν. Μπορει να ειμαι υπερβολικη δεν ξερω αλλα πανω απο την υγεια του μωρου μου δεν βαζω κανεναν. Οποιος παρεξηγηθει δικο του προβλημα. Θεωρω οτι οι ανθρωποι που σ αγαπανε πραγματικα θα το καταλαβουν κ δεν θα παρεξηγηθουν.

 

Οσον αφορα την επισκληριδιο εγω κοριτσια τη φοβαμαι. Δεν φοβαμαι τη διαδικασια αλλα τυχον παρενεργειες ή προβληματα που μπορει να προκαλεσει. Ο γυναικολογος μου βεβαια λεει οτι ειναι υπερ της επισκληριδιου. Δεν ξερω ειμαι μπερδεμενη.

9 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Λοιπόν έχω πελαγώσει τελείως...ψάχνω παιδίατρο και δεν ξέρω που να πάω και να εμπιστευτώ το μελλοντικό μωρό μου. Δυστυχώς δεν έχω άτομα με μωρά εδω στην περιοχή μου να με συμβουλέψουν και δεν ξέρω τι να κάνω...οτι έχω βρει ειναι μόνο απο το ιντερνετ. Πως το χειριστήκατε το θέμα?

Ουτε εγω εχω γνωστους με μωρα αλλα λιγο πολυ εχω ακουσει καποια ονοματα γιατρων εδω στην πολη μου. Εμεις αυτο που καναμε ειναι να επισκεφτουμε καποιους  απο αυτους για μια γνωριμια και κρατησαμε αυτον που μας ενεπνευσε περισσοτερο εμπιστοσυνη . Μπορεις να κανεις σε καποιους καποια επισκεψη ωστε να συζητησεις μαζι τους και να δεις ποιος θα σιυ γεμισει το ματι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...