Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

Just now, moustokoulouro είπε:

Εγώ του μωρού τα είχα αλλου και μου τα έφεραν όταν έβγαινα μαζί με το αυγο του αυτοκινήτου 

Και στο Ρεα μου είχαν πει αν ήθελα δυο διανυχτερευσεις όμως είχε λίγο ικτερο κι έτσι προτίμησα να μείνουμε μέσα γιατί μένω μακριά απ το Ρεα.

τωρα γεννάω ιασω, δε ξέρω αν θα μου το προτείνουν 

 

Προφανώς πριν βγείς εξετάζουν και το μωρό και τη μαμά. Σε περίπτωση που είναι όλα οκ βγαίνεις σε 2 μέρες. 

Όταν έμενα Αθήνα και έτυχε να επισκεπτώ φίλες σε κλινική μου έκανε εντύπωση που τα μωρά δεν φοράνε ρούχα. Εδώ τα ντύνουν μετά τη γέννησή τους, κι ας έχει ζέστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, An.thi said:

Προφανώς πριν βγείς εξετάζουν και το μωρό και τη μαμά. Σε περίπτωση που είναι όλα οκ βγαίνεις σε 2 μέρες. 

Όταν έμενα Αθήνα και έτυχε να επισκεπτώ φίλες σε κλινική μου έκανε εντύπωση που τα μωρά δεν φοράνε ρούχα. Εδώ τα ντύνουν μετά τη γέννησή τους, κι ας έχει ζέστη.

Ο γιατρός μου είπε πως σε φτ. στο ιασω είναι 3 μέρες αφού εκεί θα γεννήσω και γω. Εγώ νομίζω πως είναι για προληπτικούς λόγους και δεν θα το ρισκαρα να φυγω πιο νωρις. Καλά θα είμαι και πρώτη φορά μανούλα οπότε ίσως γι'αυτό να σκέφτομαι ετσι. Εσείς που έχτε ήδη παιδάκια ξέρετε τι να κάνετε :wub: 

Τώρα γιατί τα αφήνουν γυμνά δεν γνωρίζω...το σίγουρο είναι πως θα ζητήσω rooming in και θα το έχω δίπλα μου το νινι μου :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσο συγκινουμαι κοριτσια μου που βλεπω την ομαδουλα σας. Μανουλα Δεκεμβριου 2018 εγω, ξερω οτι σε σας αυτο θα φανταζει πολυ μακρινο, αλλα ποσο γρηγορα ο καιρος θα περασει, δεν θα το πιστευετε. Ετσι τετοιες μερες περυσι ετοιμαζομουν κ γω για τον ερχομο του μπεμπη μου και ευχομαι σε ολες σας με εναν πονο η και κανεναν ακομα καλυτερα.

Ξερω οτι ανυπομονειτε, οι νεες μανουλες κυριως,να γνωρισετε τα μπουμπουκακια σας, αλλα απολαυστε αυτες τις συντομες ημερες της εγκυμοσυνης σας, βγαλτε φωτο τις κοιλιτσες σας, βγειτε οποτε μπορειτε με τους αντρες σας, χαζεψτε με τις ωρες με τις φιλες σας, γιατι τα μωρακια σας μολις ερθουν θα σας ρουφουν ολη σας την ενεργεια και τον χρονο. Ειδικα οι πρωτοι μηνες που θελουν μαμα 24 ωρες το 24ωρο ειναι απαιτητικοι. Αλλα σιγουρα μοναδικοι και ανεκτιμητοι. 

1 ώρα πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Ανθούλα σε ιδιωτικό γεννάς? Ναι ζαλετούλα θα βάλω και γω τωρα που το λές μιας και δεν έχω ρόμπα οπότε να την ρίχνω απο πάνω μου αν κρυώνω.

Βασικά έχω λίγο μπλοκαριστεί στο τι να πάρω μαζί μου στο βαλιτσάκι μιας και το ιασω τα παρέχει σχεδόν όλα. Εχω παρει μονο σερβιετες μεγάλες, εσωρουχα φαρδυα έχω, τα νυχτικάκια μου. Θα βάλω ενα απολυμαντικό χεριών, τα καλλυντικά μου(σαμπουαν, αφρόλουτρο, βαφτικά, ξεβαφτικά, πιστολακι κλπ). Φορμάκι και ρουχαλακια γενικά για το μωρό στην έξοδο... τι άλλο πρεπει να υπολογίσω?

Κοριτσι μου να παρεις και σαγιοναρες μαζι σου πλαστικες γιατι θα θες να κανεις κανα ντουζακι σιγουρα, ωστε να μην πατας κατω. Λανολινη για το στηθος σου αν εχεις σκοπο να θηλασεις και κοχυλια σε περιπτωση που τραυματιστουν οι θηλες που συνηθως τον πρωτο καιρο τραυματιζονται

  • Μου αρέσει 3

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Προφανώς πριν βγείς εξετάζουν και το μωρό και τη μαμά. Σε περίπτωση που είναι όλα οκ βγαίνεις σε 2 μέρες. 

Όταν έμενα Αθήνα και έτυχε να επισκεπτώ φίλες σε κλινική μου έκανε εντύπωση που τα μωρά δεν φοράνε ρούχα. Εδώ τα ντύνουν μετά τη γέννησή τους, κι ας έχει ζέστη.

Εννοώ ενώ είχε ικτερο μου είπαν αν θέλω να φύγω στις 2 διανυχτερευσεις και να πάω την επόμενη για μετρηση.

αλλα δεν το προτίμησα 

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Ο γιατρός μου είπε πως σε φτ. στο ιασω είναι 3 μέρες αφού εκεί θα γεννήσω και γω. Εγώ νομίζω πως είναι για προληπτικούς λόγους και δεν θα το ρισκαρα να φυγω πιο νωρις. Καλά θα είμαι και πρώτη φορά μανούλα οπότε ίσως γι'αυτό να σκέφτομαι ετσι. Εσείς που έχτε ήδη παιδάκια ξέρετε τι να κάνετε :wub: 

Τώρα γιατί τα αφήνουν γυμνά δεν γνωρίζω...το σίγουρο είναι πως θα ζητήσω rooming in και θα το έχω δίπλα μου το νινι μου :wub:

Κι εγώ θα έχω rooming in όπως και στη πρώτη 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ποσο συγκινουμαι κοριτσια μου που βλεπω την ομαδουλα σας. Μανουλα Δεκεμβριου 2018 εγω, ξερω οτι σε σας αυτο θα φανταζει πολυ μακρινο, αλλα ποσο γρηγορα ο καιρος θα περασει, δεν θα το πιστευετε. Ετσι τετοιες μερες περυσι ετοιμαζομουν κ γω για τον ερχομο του μπεμπη μου και ευχομαι σε ολες σας με εναν πονο η και κανεναν ακομα καλυτερα.

Ξερω οτι ανυπομονειτε, οι νεες μανουλες κυριως,να γνωρισετε τα μπουμπουκακια σας, αλλα απολαυστε αυτες τις συντομες ημερες της εγκυμοσυνης σας, βγαλτε φωτο τις κοιλιτσες σας, βγειτε οποτε μπορειτε με τους αντρες σας, χαζεψτε με τις ωρες με τις φιλες σας, γιατι τα μωρακια σας μολις ερθουν θα σας ρουφουν ολη σας την ενεργεια και τον χρονο. Ειδικα οι πρωτοι μηνες που θελουν μαμα 24 ωρες το 24ωρο ειναι απαιτητικοι. Αλλα σιγουρα μοναδικοι και ανεκτιμητοι. 

Κοριτσι μου να παρεις και σαγιοναρες μαζι σου πλαστικες γιατι θα θες να κανεις κανα ντουζακι σιγουρα, ωστε να μην πατας κατω. Λανολινη για το στηθος σου αν εχεις σκοπο να θηλασεις και κοχυλια σε περιπτωση που τραυματιστουν οι θηλες που συνηθως τον πρωτο καιρο τραυματιζονται

τι ειναι αυτα τα κοχυλια ρε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Έχω παρατηρήσει πως οσο κάθομαι στο σπίτι τόσο βαραίνω περισσότερο. Αφου το είπα στπ γιατρό και με κορόιδευε..."ε μην κάθεσαι τότε βγές έξω" χαχαχα

Αύριο θα πάω να παραγγείλω και την κούνια του μωρού αν και στην αρχή θα το κοιμίζω στο πορτ μπεμπε του καροτσιού. Έπλυνα τα πάντα απο 0-3 μηνών κουβερτακια, ρουχαλακια κλπ και τα έχω μέσα σε σακούλα σιδερωμένα...φυσικά η μαμά μου τα έκανε ολα γιατι εγω ως γνωστων είμαι σα φοράδα...

Έχω πολύ άγχος δεν σας κρύβω...για τους πρώτους μήνες στο σπίτι, αν θα τα καταφέρουμε, αν θα τα έχουμε όλα... Ετοιμάζουμε και τον πολιτικό μας γάμο πρώτα ο θεός και φοβάμαι μην ο μικρούλις έρθει πιο νωρίς απο το γάμο αφού δεν μπορούσαμε να βρούμε ημερομηνίες. Ευτυχώς δεν έχω καθώλου συσπάσεις...

Γειά σου κορίτσι μου, σ'ευχαριστώ πολύ ναι τα ξέχασα να τα ανεφέρω...σουτιέν θηλασμού έχω ναι και επιθέματα στήθους. Έχω και θηλές της mendela σε περίπτωση που δεν έχω εγώ αλλά πως τις αποστειρώνω? Τις βράζω? :roll:

Τις δίνεις στο νοσοκομείο και στις αποστειρώνουν μια χαρά ;-)

Μην αγχώνεσαι όλα θα γίνουν με το καλό!! 

Just now, An.thi είπε:

Όχι στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης. Δεν έχουμε κλινικές εδώ. Η πιο κοντινή είναι στην Ξάνθη και έχει το μαυρό της το χάλι. Αλλιώς Θεσσαλονίκη. Που μας πέφτει λίγο μακρυά..

Είναι αξιόλογο όμως..δεν σου παρέχουν όπως στις κλινικές καλλυντικά, σερβιέτες κλπ, μόνο ένα κουτί που εχει πράγματα για το μωρό όπως pampers κλπ αλλά έχει ζέστη, πολύ καλούς γιατρούς και το βασικό για μένα που φοβόμουν μην γεννήσω πρόωρα ειναι ότι έχει ΜΕΝΝ για μωρά. 

Κ κρέμα λανολίνης για τις θηλές, αν δεν σας δίνουν θα σου χρειαστεί.

Εδώ πάντως αν γεννήσεις φυσιολογικά πριν τις 3 το μεσημέρι νοσηλεύεσαι για 2 βράδια μόνο. Με καισαρική 3 βράδια.

Το έχω ακούσει ότι είναι καλό, γέννησε μια φίλη μου εκεί με καισαρική. Είχε ένα θέμα συνεννόησης μόνο με το προσωπικό αλλά κατά τ άλλα κομπλέ 

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Ο γιατρός μου είπε πως σε φτ. στο ιασω είναι 3 μέρες αφού εκεί θα γεννήσω και γω. Εγώ νομίζω πως είναι για προληπτικούς λόγους και δεν θα το ρισκαρα να φυγω πιο νωρις. Καλά θα είμαι και πρώτη φορά μανούλα οπότε ίσως γι'αυτό να σκέφτομαι ετσι. Εσείς που έχτε ήδη παιδάκια ξέρετε τι να κάνετε :wub: 

Τώρα γιατί τα αφήνουν γυμνά δεν γνωρίζω...το σίγουρο είναι πως θα ζητήσω rooming in και θα το έχω δίπλα μου το νινι μου :wub:

Εμένα με ρουχακια τον είχαν στο μητέρα, με ολόσωμο φορμακι του νοσοκομείου. 

Αχχ κορίτσι μου, κάτσε καλύτερα χωρίς rooming in για να χαλαρώσεις μετά τη γέννα, γιατί μετά μπαίνεις απότομα στην σκληρή πραγματικότητα χαχαχ

Just now, Dimutrul είπε:

τι ειναι αυτα τα κοχυλια ρε κοριτσια?

Ειναι κάτι σαν μπουλακια φαντάσου που προσαρμόζεις μέσα στο καθένα τον κάθε μαστό σου για να μην έρχονται σε επαφή με μπλούζα-σουτιέν σε περίπτωση τραυματισμού και να μπορούν να αερίζονται. Εμένα προσωπικά δε με βόλεψαν γιατί μου βεντουζαραν το στήθος και χάλασε το σχήμα της θηλής μου (προσωρινά) και δε μπορούσα να θηλασω. 

Σχετικά με τον ίκτερο, αν δεν ανεβάσει το μωρό ανησυχητικά πολύ, δε χρειάζεται να μείνεις μέσα. Σε πολλά ιδιωτικά σε κρατάνε με τη δικαιολογία του ίκτερου για να πληρώσεις παραπάνω. Με συμβουλή γιατρού όμως πάντα, απλα όταν έρθει η ώρα ρωτήστε το γιατρό σας γιατι δεν είναι και λίγα τα λεφτά ανά βραδιά. 

Κορίτσια εγώ στο γιο μου δεν είχα αντοχές για rooming in. Και να σάς πω την αλήθεια, εκεί που συνειδητοποίησα ότι τώρα τελείωσαν τα ψέματα, ήταν η πρώτη φορά που με ξύπνησαν στο νοσοκομείο για να τον ταΐσω... Διότι ναι μεν εγώ ήμουν εξαντλημενη και χρειαζόμουν ύπνο, αλλά ήταν κάτι που δεν έπαιρνε αναβολή και δε γινόταν να το κάνει άλλος αντί για εμένα. 

Παρεμπιπτόντως, έχω ακούσει ότι στο νοσοκομείο οι μαιες δίνουν στα μωρά γάλα σκόνη κάποιες φορές. Ισχύει κάτι τέτοιο; το έχει ακούσει καμία άλλη; 

Εγώ σήμερα πήγα τζάμπο και πήρα μπιμπερό, πιπιλες, 3 εσωρουχάκια κοντομανικα (είχα πολλά κι από πριν απλά έτσι να βρίσκονται), ένα βουρτσάκι για μπιμπερό και μια θηλή ανταλλακτική για μπιμπερό. Είχε κολλήσει το κεφάλι μου και δε μπορούσα με τίποτα να σκεφτώ αν χρειάζομαι κάτι άλλο... Έχω ήδη σφαλιάρες, πανάκια, σελτεδάκια, πάνες αγκαλιάς, θηλές σιλικόνης, επιθέματα στήθους, θερμό, δοσομετρητες γάλακτος, φορμάκια, εσώρουχα. Τι άλλο; μόνο θήκη για πιπιλες ξέχασα η χαζή. Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω γιατί, αλλά τα πήρα όλα αγορίστικα. Αν είναι κορίτσι δεν πειράζει χαχαχαχ. Την καλαθουνα και το αυγό δεν πήγα να τα πάρω ακόμα, η σούπερ ντουπερ αναβλητική.... Πρώτα θα γεννήσω και μετά...... 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Τις δίνεις στο νοσοκομείο και στις αποστειρώνουν μια χαρά ;-)

Μην αγχώνεσαι όλα θα γίνουν με το καλό!! 

Το έχω ακούσει ότι είναι καλό, γέννησε μια φίλη μου εκεί με καισαρική. Είχε ένα θέμα συνεννόησης μόνο με το προσωπικό αλλά κατά τ άλλα κομπλέ 

Εμένα με ρουχακια τον είχαν στο μητέρα, με ολόσωμο φορμακι του νοσοκομείου. 

Αχχ κορίτσι μου, κάτσε καλύτερα χωρίς rooming in για να χαλαρώσεις μετά τη γέννα, γιατί μετά μπαίνεις απότομα στην σκληρή πραγματικότητα χαχαχ

Ειναι κάτι σαν μπουλακια φαντάσου που προσαρμόζεις μέσα στο καθένα τον κάθε μαστό σου για να μην έρχονται σε επαφή με μπλούζα-σουτιέν σε περίπτωση τραυματισμού και να μπορούν να αερίζονται. Εμένα προσωπικά δε με βόλεψαν γιατί μου βεντουζαραν το στήθος και χάλασε το σχήμα της θηλής μου (προσωρινά) και δε μπορούσα να θηλασω. 

Σχετικά με τον ίκτερο, αν δεν ανεβάσει το μωρό ανησυχητικά πολύ, δε χρειάζεται να μείνεις μέσα. Σε πολλά ιδιωτικά σε κρατάνε με τη δικαιολογία του ίκτερου για να πληρώσεις παραπάνω. Με συμβουλή γιατρού όμως πάντα, απλα όταν έρθει η ώρα ρωτήστε το γιατρό σας γιατι δεν είναι και λίγα τα λεφτά ανά βραδιά. 

Κορίτσια εγώ στο γιο μου δεν είχα αντοχές για rooming in. Και να σάς πω την αλήθεια, εκεί που συνειδητοποίησα ότι τώρα τελείωσαν τα ψέματα, ήταν η πρώτη φορά που με ξύπνησαν στο νοσοκομείο για να τον ταΐσω... Διότι ναι μεν εγώ ήμουν εξαντλημενη και χρειαζόμουν ύπνο, αλλά ήταν κάτι που δεν έπαιρνε αναβολή και δε γινόταν να το κάνει άλλος αντί για εμένα. 

Παρεμπιπτόντως, έχω ακούσει ότι στο νοσοκομείο οι μαιες δίνουν στα μωρά γάλα σκόνη κάποιες φορές. Ισχύει κάτι τέτοιο; το έχει ακούσει καμία άλλη; 

Εγώ σήμερα πήγα τζάμπο και πήρα μπιμπερό, πιπιλες, 3 εσωρουχάκια κοντομανικα (είχα πολλά κι από πριν απλά έτσι να βρίσκονται), ένα βουρτσάκι για μπιμπερό και μια θηλή ανταλλακτική για μπιμπερό. Είχε κολλήσει το κεφάλι μου και δε μπορούσα με τίποτα να σκεφτώ αν χρειάζομαι κάτι άλλο... Έχω ήδη σφαλιάρες, πανάκια, σελτεδάκια, πάνες αγκαλιάς, θηλές σιλικόνης, επιθέματα στήθους, θερμό, δοσομετρητες γάλακτος, φορμάκια, εσώρουχα. Τι άλλο; μόνο θήκη για πιπιλες ξέχασα η χαζή. Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω γιατί, αλλά τα πήρα όλα αγορίστικα. Αν είναι κορίτσι δεν πειράζει χαχαχαχ. Την καλαθουνα και το αυγό δεν πήγα να τα πάρω ακόμα, η σούπερ ντουπερ αναβλητική.... Πρώτα θα γεννήσω και μετά...... 

Οι σφαλιάρες με κάνανε και γελασα πολυ!!! :lol:

Τι να πω και γω που έχω το καθισματάκι αυτοκινήτου αλλά το αυτοκίνητο της μαμάς μου είναι πολύ παλιο και δεν εχει isofix :lol: δεν έχω ιδέα πως θα το μεταφέρω το μωρό. Με βλέπω με κανα ταξί και να προσαρμόζω το καθισματακι εκει. Άσε που δεν είναι αυγό αλλά είναι απο 0+ every stage που σημαίνει πως ειναι πολύ βαρυ λολ!

Εγώ θέλω ακόμα σελτεδάκια βουρτσάκι για μπιμπερον και οτι άλλο βρω...θα τα πάρω ολα αύριο να ξεμπερδεύω!

Για το rooming in να τπ φαντάζομαι αλλά θέλω να συνηθίζω απο την πρώτη μέρα. Πόσο μάλλον που θα ξέρω πως οτι και να γινει είναι ενα κουδουνάκι υπόθεση. 

Με τα επισκεπτηρια πως θα το χειριστείτε αφου θα είμαστε μες τη μέση του χειμώνα?

Just now, nanoula90 said:

Ποσο συγκινουμαι κοριτσια μου που βλεπω την ομαδουλα σας. Μανουλα Δεκεμβριου 2018 εγω, ξερω οτι σε σας αυτο θα φανταζει πολυ μακρινο, αλλα ποσο γρηγορα ο καιρος θα περασει, δεν θα το πιστευετε. Ετσι τετοιες μερες περυσι ετοιμαζομουν κ γω για τον ερχομο του μπεμπη μου και ευχομαι σε ολες σας με εναν πονο η και κανεναν ακομα καλυτερα.

Ξερω οτι ανυπομονειτε, οι νεες μανουλες κυριως,να γνωρισετε τα μπουμπουκακια σας, αλλα απολαυστε αυτες τις συντομες ημερες της εγκυμοσυνης σας, βγαλτε φωτο τις κοιλιτσες σας, βγειτε οποτε μπορειτε με τους αντρες σας, χαζεψτε με τις ωρες με τις φιλες σας, γιατι τα μωρακια σας μολις ερθουν θα σας ρουφουν ολη σας την ενεργεια και τον χρονο. Ειδικα οι πρωτοι μηνες που θελουν μαμα 24 ωρες το 24ωρο ειναι απαιτητικοι. Αλλα σιγουρα μοναδικοι και ανεκτιμητοι. 

Κοριτσι μου να παρεις και σαγιοναρες μαζι σου πλαστικες γιατι θα θες να κανεις κανα ντουζακι σιγουρα, ωστε να μην πατας κατω. Λανολινη για το στηθος σου αν εχεις σκοπο να θηλασεις και κοχυλια σε περιπτωση που τραυματιστουν οι θηλες που συνηθως τον πρωτο καιρο τραυματιζονται

Κοριτσάκι μου να τον χαίρεσαι τον πριγκιπάκο σου :wub:   

Ναι και σαγιονάρες σίγουρα και κρεμούλα...εσεις μου λέτε και γώ γράφω λίστα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Άγχος άγχος άγχος 

Σήμερα συνειδητοποίησα πως αν γεννήσω κλείνοντας τις 37 όπως τη κόρη μου έχω. 3  εβδομαδες και κάτι  ... ΣΟΚ

Φοβάμαι για τη γεννα πιο πολυ απ

τη πρώτη φορα

Τι θα κάνουμε Χριστε μου;

θα μπουν οι σύζυγοι σας στη γεννα; 
Ο δικός μου ναι, θα μπει πάλι λέει  .. Δεν έβαλε μυαλό 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimutrul είπε:

τι ειναι αυτα τα κοχυλια ρε κοριτσια?

Αυτο που ειπε το κοριτσι πιο πανω ειναι. Ειναι για να μην ακουμπαει η μπλουζα σου ή το σουτιεν απευθειας πανω στην πληγωμενη θηλη. Εμενα ειχαν ματωσει πολυ οι θηλες και οχι μπλουζα ουτε το φου του αερα δεν αντεχα. Εβαζα την κρεμα λανολινης και τα κοχυλια απο πανω για να αεριζεται το στηθος και να επουλωθει πιο γρηγορα. Με βοηθησαν παρα πολυ, οπως κ τις διπλανες μου στο δωματιο. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Τις δίνεις στο νοσοκομείο και στις αποστειρώνουν μια χαρά ;-)

Μην αγχώνεσαι όλα θα γίνουν με το καλό!! 

Το έχω ακούσει ότι είναι καλό, γέννησε μια φίλη μου εκεί με καισαρική. Είχε ένα θέμα συνεννόησης μόνο με το προσωπικό αλλά κατά τ άλλα κομπλέ 

Εμένα με ρουχακια τον είχαν στο μητέρα, με ολόσωμο φορμακι του νοσοκομείου. 

Αχχ κορίτσι μου, κάτσε καλύτερα χωρίς rooming in για να χαλαρώσεις μετά τη γέννα, γιατί μετά μπαίνεις απότομα στην σκληρή πραγματικότητα χαχαχ

Ειναι κάτι σαν μπουλακια φαντάσου που προσαρμόζεις μέσα στο καθένα τον κάθε μαστό σου για να μην έρχονται σε επαφή με μπλούζα-σουτιέν σε περίπτωση τραυματισμού και να μπορούν να αερίζονται. Εμένα προσωπικά δε με βόλεψαν γιατί μου βεντουζαραν το στήθος και χάλασε το σχήμα της θηλής μου (προσωρινά) και δε μπορούσα να θηλασω. 

Σχετικά με τον ίκτερο, αν δεν ανεβάσει το μωρό ανησυχητικά πολύ, δε χρειάζεται να μείνεις μέσα. Σε πολλά ιδιωτικά σε κρατάνε με τη δικαιολογία του ίκτερου για να πληρώσεις παραπάνω. Με συμβουλή γιατρού όμως πάντα, απλα όταν έρθει η ώρα ρωτήστε το γιατρό σας γιατι δεν είναι και λίγα τα λεφτά ανά βραδιά. 

Κορίτσια εγώ στο γιο μου δεν είχα αντοχές για rooming in. Και να σάς πω την αλήθεια, εκεί που συνειδητοποίησα ότι τώρα τελείωσαν τα ψέματα, ήταν η πρώτη φορά που με ξύπνησαν στο νοσοκομείο για να τον ταΐσω... Διότι ναι μεν εγώ ήμουν εξαντλημενη και χρειαζόμουν ύπνο, αλλά ήταν κάτι που δεν έπαιρνε αναβολή και δε γινόταν να το κάνει άλλος αντί για εμένα. 

Παρεμπιπτόντως, έχω ακούσει ότι στο νοσοκομείο οι μαιες δίνουν στα μωρά γάλα σκόνη κάποιες φορές. Ισχύει κάτι τέτοιο; το έχει ακούσει καμία άλλη; 

Εγώ σήμερα πήγα τζάμπο και πήρα μπιμπερό, πιπιλες, 3 εσωρουχάκια κοντομανικα (είχα πολλά κι από πριν απλά έτσι να βρίσκονται), ένα βουρτσάκι για μπιμπερό και μια θηλή ανταλλακτική για μπιμπερό. Είχε κολλήσει το κεφάλι μου και δε μπορούσα με τίποτα να σκεφτώ αν χρειάζομαι κάτι άλλο... Έχω ήδη σφαλιάρες, πανάκια, σελτεδάκια, πάνες αγκαλιάς, θηλές σιλικόνης, επιθέματα στήθους, θερμό, δοσομετρητες γάλακτος, φορμάκια, εσώρουχα. Τι άλλο; μόνο θήκη για πιπιλες ξέχασα η χαζή. Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω γιατί, αλλά τα πήρα όλα αγορίστικα. Αν είναι κορίτσι δεν πειράζει χαχαχαχ. Την καλαθουνα και το αυγό δεν πήγα να τα πάρω ακόμα, η σούπερ ντουπερ αναβλητική.... Πρώτα θα γεννήσω και μετά...... 

Στο νοσοκομείο που γέννησα εγώ το μωρό το έχεις δίπλα σου. Κανείς δεν του δίνει τπτ αν δεν σε ρωτήσουν. Υπάρχει γάλα σε σκόνη για όποια θέλει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Με τα επισκεπτηρια πως θα το χειριστείτε αφου θα είμαστε μες τη μέση του χειμώνα?

 

Εγω εχω σκεφτει οταν θα εχω επισκεψεις να ζηταω απο τις μαιες να παιρνουν το μωρο. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο κατι τετοιο. Επισης φυσικα δεν προκειται να αφησω κανεναν εκτος απο τον αντρα μου να το παρει αγκαλια.  Θελω να πιστευω οτι οι υπολοιποι ασχετοι θειοι και θειες θα τους κοψει καξ δεν θα ερθουν αν εχουν καποια γριπη. Τι να πω δεν ξερω..

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Άγχος άγχος άγχος 

Σήμερα συνειδητοποίησα πως αν γεννήσω κλείνοντας τις 37 όπως τη κόρη μου έχω. 3  εβδομαδες και κάτι  ... ΣΟΚ

Φοβάμαι για τη γεννα πιο πολυ απ

τη πρώτη φορα

Τι θα κάνουμε Χριστε μου;

θα μπουν οι σύζυγοι σας στη γεννα; 
Ο δικός μου ναι, θα μπει πάλι λέει  .. Δεν έβαλε μυαλό 

Τώρα ξέρεις πως είναι γι αυτό και αγχώνεσαι..εγώ στο πρώτο είχα παντελή άγνοια κινδύνου. Και τώρα δεν έχω αγχωθεί καθόλου προς το παρόν. Ελπίζω ότι θα γεννήσω όπως το πρώτο που βγήκε με 5 σπρωξίματα. Γι αυτό δεν το σκέφτομαι.. Να τελειώνω θέλω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

 

Βασικά έχω λίγο μπλοκαριστεί στο τι να πάρω μαζί μου στο βαλιτσάκι μιας και το ιασω τα παρέχει σχεδόν όλα. Εχω παρει μονο σερβιετες μεγάλες, εσωρουχα φαρδυα έχω, τα νυχτικάκια μου. Θα βάλω ενα απολυμαντικό χεριών, τα καλλυντικά μου(σαμπουαν, αφρόλουτρο, βαφτικά, ξεβαφτικά, πιστολακι κλπ). Φορμάκι και ρουχαλακια γενικά για το μωρό στην έξοδο... τι άλλο πρεπει να υπολογίσω?

 

Εγω εχω βαλει μια νυχτικια, 2 σετ πυτζαμες, 2 βαμβακερα λευκα κοντομανικα φαρδια μπλουζακια, φανελακια θηλασμου, σουτιεν θηλασμου, εσωρουχα αρκετα μεγαλουτσικα, παντοφλες χειμερινες, σαγιοναρες, ενα ζευγαρι καλτσακια μην κ κρυωσω, πετσετα μπανιου κ προσωπου, αφρολουτρα κλπ, σερβιετες λοχειας και θελω ακομη να βαλω τα ρουχα του μωρου για την εξοδο, αντισηπτικο χεριων κ ενα συνολο για την εξοδο για μενα. 

Αληθεια εσεις τι θα φορεσετε στο μωρο στην εξοδο; Εγω σκεφτηκα να παρω κορμακι κοντομανικο, βελουτε φορμακι και απο πανω το μπουφανακι το ολοσωμο κ να παρω κ μια κουβερτουλα. 

Just now, An.thi είπε:

Τώρα ξέρεις πως είναι γι αυτό και αγχώνεσαι..εγώ στο πρώτο είχα παντελή άγνοια κινδύνου. Και τώρα δεν έχω αγχωθεί καθόλου προς το παρόν. Ελπίζω ότι θα γεννήσω όπως το πρώτο που βγήκε με 5 σπρωξίματα. Γι αυτό δεν το σκέφτομαι.. Να τελειώνω θέλω!

Θα κανετε επισκληριδιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, gallikou είπε:

Εγω εχω σκεφτει οταν θα εχω επισκεψεις να ζηταω απο τις μαιες να παιρνουν το μωρο. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο κατι τετοιο. Επισης φυσικα δεν προκειται να αφησω κανεναν εκτος απο τον αντρα μου να το παρει αγκαλια.  Θελω να πιστευω οτι οι υπολοιποι ασχετοι θειοι και θειες θα τους κοψει καξ δεν θα ερθουν αν εχουν καποια γριπη. Τι να πω δεν ξερω..

 

 

Στα επισκεπτήρια ναι μπορούν να τα παίρνουν 

Just now, An.thi είπε:

Τώρα ξέρεις πως είναι γι αυτό και αγχώνεσαι..εγώ στο πρώτο είχα παντελή άγνοια κινδύνου. Και τώρα δεν έχω αγχωθεί καθόλου προς το παρόν. Ελπίζω ότι θα γεννήσω όπως το πρώτο που βγήκε με 5 σπρωξίματα. Γι αυτό δεν το σκέφτομαι.. Να τελειώνω θέλω!

Δεν είχα δύσκολη γεννα αλλά όσο να ναι ... 

 

@gallikou μάλλον ναι θα κανω επισκληρίδιο

εκτός κι αν δω ότι αντέχω 

  • Μου αρέσει 3

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...