Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

@gallikou κορίτσι μου αυτό ξαναπές το!!!!!

Εγώ πήρα θήλαστρο επιτέλους, έχω πλύνει τα πάντα εκτός από τα πανιά της καλαθουνας. Θέλουν όλα σίδερο σχεδόν. Λέω σχεδόν γιατί τα μισά μωρουδιακα τα έχω ετοιμάσει. Μού μενει να ετοιμάσω τη βαλίτσα μου γιατί με βλέπω πολύ περίεργα...

Σταμάτησα από χθες το μαγνήσιο και έχει τρελαθεί η κοιλιά μου στα πετρώματα. Το μωρό μου κινείται συνέχεια. Πλάκα είχε χθες, ήταν η κουμπάρα μου κι ο ξάδερφός μου πάνω από την κοιλιά μου και λέγανε πότε ο ένας πότε ο άλλος "αν είσαι κορίτσι, κλωτσά" "αν είσαι αγόρι, κλωτσά" χαχαχαχαχαχα. Δε με πιστεύουν ότι δεν ξέρω τίποτα για το φύλο. 

@moustokoulouro περιμένουμε ευχάριστες ειδήσεις!!!

@An.thi αισιοδοξία φίλη, 11 έχει ο μήνας, λίγο έμεινε :x

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@ΧρυσαΜ τώρα λέγαμε μόλις βγάλω το ράμμα να κάνει κρατς που είπε κι ο γιατρός και να γεννήσω! Αισιόδοξη είμαι! Είμαι πολύ χαρούμενη που εφτασα ως εδώ όρθια, αν και κλεισμένη σπίτι εδώ και μια βδομάδα. Πόσο είσαι εσύ τώρα;

@gallikou Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα εδώ και κανένα μήνα. Χθες μόνο σκεφτηκα οτι δεν κατέβασα τον αποστειρωτή να καθαρίσω λίγο. Το δικό μου μπεμπάκι έχει παρει θέση εδώ και καιρό και πολύ καλή μου είπε ο γιατρός. 

Την Πέμπτη έχω γιατρό για καρδιοτογραφο, να δει τράχηλο και γενικότερα τον τελευταίο έλεγχο πριν μπω για να βγάλω το ραμμα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ πήρα θήλαστρο επιτέλους, έχω πλύνει τα πάντα εκτός από τα πανιά της καλαθουνας. Θέλουν όλα σίδερο σχεδόν. Λέω σχεδόν γιατί τα μισά μωρουδιακα τα έχω ετοιμάσει. Μού μενει να ετοιμάσω τη βαλίτσα μου γιατί με βλέπω πολύ περίεργα...

 

Καλησπέρα. Με το καλό να δεχτείς το μωρό σου. Ποιο θήλαστρο πήρες; Σου το σύστησαν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, An.thi είπε:

@ΧρυσαΜ τώρα λέγαμε μόλις βγάλω το ράμμα να κάνει κρατς που είπε κι ο γιατρός και να γεννήσω! Αισιόδοξη είμαι! Είμαι πολύ χαρούμενη που εφτασα ως εδώ όρθια, αν και κλεισμένη σπίτι εδώ και μια βδομάδα. Πόσο είσαι εσύ τώρα;

@gallikou Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα εδώ και κανένα μήνα. Χθες μόνο σκεφτηκα οτι δεν κατέβασα τον αποστειρωτή να καθαρίσω λίγο. Το δικό μου μπεμπάκι έχει παρει θέση εδώ και καιρό και πολύ καλή μου είπε ο γιατρός. 

Την Πέμπτη έχω γιατρό για καρδιοτογραφο, να δει τράχηλο και γενικότερα τον τελευταίο έλεγχο πριν μπω για να βγάλω το ραμμα.

Εγώ ημερολογιακά είμαι 35 εβδομάδες αλλά βάσει μετρήσεων είμαι 36+3. Μπήκα κι εγώ στο μήνα μου!!! 

Just now, angel23 είπε:

Καλησπέρα. Με το καλό να δεχτείς το μωρό σου. Ποιο θήλαστρο πήρες; Σου το σύστησαν;

Σε ευχαριστώ πολύ! Μου χάρισαν ένα ηλεκτρονικό της μεντέλα, εγώ όμως αν θα αγόραζα θα έπαιρνα ένα της lorelli ψηφιακό είχε γύρω στα 35€. Ο, τι έχω πάρει από αυτή την εταιρεία με κάλυψε πολύ, οπότε εκεί θα κατέληγα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια ετοιμάζεστε βλέπω!!! Άντε με το καλό πολύ χαίρομαι! Εγω έπλυνα ολα τα ρουχαλακια, σεντονακια, κουβερτουκες κλπ ήδη και ειναι ολα σιδερωμενα και στο συρταρι. Η βαλίτσα μου ειναι λίγο άδεια μιας και τα περισσοτερα θα τα βαλω τελευταια στιγμή. Στο ιασω μου ειπαν οτι καλύπτουν καποια πραγματα μονο την πρωτη μερα και κόλλησα λιγο μιας και η μαία μου είπε να εχω μαζί μου μόνο κρεμουλα λανολίνης και κοχύλια medela. Θα δειξει! 

Άσχετο Μιλήσατε πριν για μια εξουσιοδότηση που χρειαζεται για να δηλώσεις το ονομα στο μαιευτήριο τι εξουσιοδότηση ειναι?

4 hours ago, An.thi said:

@ΧρυσαΜ τώρα λέγαμε μόλις βγάλω το ράμμα να κάνει κρατς που είπε κι ο γιατρός και να γεννήσω! Αισιόδοξη είμαι! Είμαι πολύ χαρούμενη που εφτασα ως εδώ όρθια, αν και κλεισμένη σπίτι εδώ και μια βδομάδα. Πόσο είσαι εσύ τώρα;

@gallikou Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα εδώ και κανένα μήνα. Χθες μόνο σκεφτηκα οτι δεν κατέβασα τον αποστειρωτή να καθαρίσω λίγο. Το δικό μου μπεμπάκι έχει παρει θέση εδώ και καιρό και πολύ καλή μου είπε ο γιατρός. 

Την Πέμπτη έχω γιατρό για καρδιοτογραφο, να δει τράχηλο και γενικότερα τον τελευταίο έλεγχο πριν μπω για να βγάλω το ραμμα.

Μου χάρισαν έναν αποστειρωτή...πως μπορω να τον καθαρίσω? Κανονικα οπως ολα τα σκεύη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Κουδουνίστρα Λέγαμε, ότι αν θέλεις να γράψεις και το όνομα του μωρού απευθείας στο ληξιαρχείο σίγουρα χρειάζεται ένα έγγραφο που δίνει συννένεση και η μαμά μιας και δεν ειναι παρούσα. Εδώ σε εμας ζητάνε ΥΔ, τώρα γενικά νομίζω ότι δεν απάντησε υπεύθυνα κάποια τι ισχύει.

Το αποστειρωτή εγώ τον καθάρισα με υγρό πανάκι κ για να φύγουν τα άλατα έριξα εκεί που μπαίνει το νερό, νερό με λευκό ξύδι και τον έβαλα σε λειτουργία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Αχχχχ πάει!! Γενναμεεεεε ..

Να μας ενημερώνετε οποία γεννάει έτσι ;;;;

μη μας αφήνετε σε μαύρα μεσάνυχτα!

εγω τον αποστειρωτη αφού εβαζα ξυδι να φύγουν τα άλατα μετά κανονικά με υγρό απορρυπαντικο πιάτων τον έπλενα και στο τέλος τον εβαζα σε λειτουργία να φύγουν και τα τελευταία μικρόβια. 
 

οσο σας διαβάζω διαπιστώνω ότι δεν έχω κάνει τίποτα... Έχω άπειρα πράγματα να κάνω και στη καλύτερη μου μένουν 3 εβδομάδες. 
 

Αληθεια τι ονόματα θα δώσετε στα μπεμπινια; Παππουδογιαγιαδων ή άσχετα;

  • Μου αρέσει 3

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία γεννάμε!!! Μετράω σαν φαντάρος ή όπως κάναμε για τις σχολικές εκδρομές! 12 σήμερα ο μήνας! Γιούπι, που θα έλεγε κι ο γιόκας μου! 

Εμείς πιο κλασσικοί πεθαίνεις στα ονόματα. Ο γιος μου πήρε το όνομα του πεθερού μου και τώρα η κόρη μου με το καλό θα πάρει το όνομα του μπαμπά μου, που δεν ζει εδώ και λίγα χρόνια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσαρες μου... λοιπόν εμείς είμαστε έτοιμοι... χθες στρωσαμε κιολας...βαλίτσα έτοιμη... Έχουμε μόνο να στολίσουμε...κ να φτιάξουμε το λίκνο...αυτο ηταν... χθες εκανα καρδιοτοκογραφημα...ολα καλα μου ειπαν...το μαγνήσιο το σταμάτησα από την.κυριακη... Τώρα την.πεμπτη  θα πάρω τον γιατρό μου να δω πότε να πάω να μας δει...το ζαχαρο το ελεγχο ακομα... Αλλά με έχει κουράσει που δεν μπορώ να φάω τα πάντα κ ειδικά γλυκά...Εγώ είμαι 36+ 2 βάση περιόδου κ βάση αυχενικής 37... Τώρα τι να πω θα δειξει ποτέ θα βγει ο σουμακος  μου...!!! 

  • Μου αρέσει 3

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Κοριτσάκια ετοιμάζεστε βλέπω!!! Άντε με το καλό πολύ χαίρομαι! Εγω έπλυνα ολα τα ρουχαλακια, σεντονακια, κουβερτουκες κλπ ήδη και ειναι ολα σιδερωμενα και στο συρταρι. Η βαλίτσα μου ειναι λίγο άδεια μιας και τα περισσοτερα θα τα βαλω τελευταια στιγμή. Στο ιασω μου ειπαν οτι καλύπτουν καποια πραγματα μονο την πρωτη μερα και κόλλησα λιγο μιας και η μαία μου είπε να εχω μαζί μου μόνο κρεμουλα λανολίνης και κοχύλια medela. Θα δειξει!

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω πλησιάζει η ώρα για όλες σας. Με το καλό!!!!

Δηλαδή όλα αυτά που χρειάζονται για το στήθος (κρέμα λανολίνης, κοχύλια, ...) πρέπει να τα έχουμε από πριν ή να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί ο θηλασμός.

καλή συνέχεια με τις προετοιμασίες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, angel23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω πλησιάζει η ώρα για όλες σας. Με το καλό!!!!

Δηλαδή όλα αυτά που χρειάζονται για το στήθος (κρέμα λανολίνης, κοχύλια, ...) πρέπει να τα έχουμε από πριν ή να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί ο θηλασμός.

καλή συνέχεια με τις προετοιμασίες!

Κανονικά θηλαζει λίγη ώρα μετά τη γεννα

Εγώ θα τα έχω όπως τα είχα και στη πρώτη μου γεννα και δεν πήγαν χαμένα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, angel23 said:

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω πλησιάζει η ώρα για όλες σας. Με το καλό!!!!

Δηλαδή όλα αυτά που χρειάζονται για το στήθος (κρέμα λανολίνης, κοχύλια, ...) πρέπει να τα έχουμε από πριν ή να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί ο θηλασμός.

καλή συνέχεια με τις προετοιμασίες!

Κοίταξε εγώ δεν εχω αγοράσει θήλαστρο ακόμα ούτε κοχύλια. Η μαία μου είπε μόνο να πάρω τα κοχύλια και να ξεκινήσω απο τώρα να βάζω λανολινη στις θηλές μου για προετοιμασία/ενυδάτωση. Το θήλαστρο είναι κάτι που στην τελική μπορώ να το βρω αν το χρειαστώ. Σίγουρα θα μου δώσει το μαιευτήριο αν χρειαστώ οσο θα είμαι εκει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Κοίταξε εγώ δεν εχω αγοράσει θήλαστρο ακόμα ούτε κοχύλια. Η μαία μου είπε μόνο να πάρω τα κοχύλια και να ξεκινήσω απο τώρα να βάζω λανολινη στις θηλές μου για προετοιμασία/ενυδάτωση. Το θήλαστρο είναι κάτι που στην τελική μπορώ να το βρω αν το χρειαστώ. Σίγουρα θα μου δώσει το μαιευτήριο αν χρειαστώ οσο θα είμαι εκει.

Ε ναι στο κάτω κάτω μόνο αυτό έχει κάποιο κόστος 

μια κρεμουλα και κοχύλια ας έχουμε στις τσάντες μας κι ας μην χρειαστούν 

στα τόσα έξοδα σιγά... ας δώσουμε και 15-20 ευρώ παραπάνω 

θηλαστρο μου είχαν χαρίσει αλλά είναι σωτήριο κάποιες μέρες .. τουλάχιστον για μένα ήταν 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κουδουνίστρα είπε:

Κοίταξε εγώ δεν εχω αγοράσει θήλαστρο ακόμα ούτε κοχύλια. Η μαία μου είπε μόνο να πάρω τα κοχύλια και να ξεκινήσω απο τώρα να βάζω λανολινη στις θηλές μου για προετοιμασία/ενυδάτωση. Το θήλαστρο είναι κάτι που στην τελική μπορώ να το βρω αν το χρειαστώ. Σίγουρα θα μου δώσει το μαιευτήριο αν χρειαστώ οσο θα είμαι εκει.

Για μένα ο θηλασμός ήταν κάτι εύκολο. Λανολίνη έβαζα κι εγώ. Πολύ και πολλές φορές. Κοχύλια δεν χρησιμοποιήσα ποτέ. Δεν πληγώθηκα ποτέ. Θήλασα από επιλογή 4 μήνες και μετά έκανα ένα μήνα αποθηλασμό για να πάω στη δουλειά. Το θήλαστρο θεωρώ ότι δεν χρειάζεται από την αρχή. Βλέποντας και κάνοντας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, angel23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω πλησιάζει η ώρα για όλες σας. Με το καλό!!!!

Δηλαδή όλα αυτά που χρειάζονται για το στήθος (κρέμα λανολίνης, κοχύλια, ...) πρέπει να τα έχουμε από πριν ή να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί ο θηλασμός.

καλή συνέχεια με τις προετοιμασίες!

Εγώ θα σού πρότεινα να τα έχεις καλού κακού γιατί εγώ πχ που δεν τα είχα, κάποια τα χρειαστηκα Σάββατο βράδυ και έπρεπε να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα

11 ώρες πρίν, Κουδουνίστρα είπε:

Κοριτσάκια ετοιμάζεστε βλέπω!!! Άντε με το καλό πολύ χαίρομαι! Εγω έπλυνα ολα τα ρουχαλακια, σεντονακια, κουβερτουκες κλπ ήδη και ειναι ολα σιδερωμενα και στο συρταρι. Η βαλίτσα μου ειναι λίγο άδεια μιας και τα περισσοτερα θα τα βαλω τελευταια στιγμή. Στο ιασω μου ειπαν οτι καλύπτουν καποια πραγματα μονο την πρωτη μερα και κόλλησα λιγο μιας και η μαία μου είπε να εχω μαζί μου μόνο κρεμουλα λανολίνης και κοχύλια medela. Θα δειξει! 

Άσχετο Μιλήσατε πριν για μια εξουσιοδότηση που χρειαζεται για να δηλώσεις το ονομα στο μαιευτήριο τι εξουσιοδότηση ειναι?

Μου χάρισαν έναν αποστειρωτή...πως μπορω να τον καθαρίσω? Κανονικα οπως ολα τα σκεύη?

Κι εγώ με σφουγγαρι και σαπούνι πιάτων τον έπλυνα εσωτερικά 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...