Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

@moustokoulouroγιατί τόσο πολύ πόνος;

@Κουδουνίστραόπως τα λες φίλη, ας το μέσα να αφρατεύει, τα πρώτα παιδιά τον παίρνουν όλο το μήνα συνήθως. Στο δεύτερο, επειδή έχεις ήδη ένα παιδί στο σπίτι και είναι σχεδόν ακατόρθωτο να ξεκουραστείς όπως πρέπει, υπάρχει μια πιο έντονη καθημερινότητα οπότε και πιο πολλές συσπάσεις κλπ.. Όλα με το καλό εύχομαι! Ωστόσο, σχετικά με τον παιδιατρό, αν τον θες μόνο για τόσο λίγο νομίζω ότι μπορείς να καλυφθείς. Μετά θα φύγετε; στην Αγγλία έχετε επαφές με κάποιο παιδίατρο;

@An.thi έχω αγχωθεί κι εγώ μαζί σου για το ραμμα χαχαχαχαχαχα δηλαδή τώρα είσαι 34 εβδομάδες και είναι 2400;; μια χαρά είναι!!!

@vals με ανησυχεί αυτό που λες για την επισκληριδιο.. Έχω γενικά πριν την πρώτη γέννα θέματα με το ισχίο μου, αλλά δε μού δημιούργησε θέμα η επισκληριδιος. Τώρα πριν μείνω έγκυος, πήγα σε έναν διατροφολόγο και για να μη τα πολυλογώ μού είπε ότι με τη σωματική κατάσταση που έχω και με την εγκυμοσύνη που είχα λογικά πρέπει να εχω δισκοκήλη. Αυτό ήταν κάτι που δεν πρόλαβα να το ελέγξω πριν μείνω έγκυος. Η αλήθεια είναι ότι πονάω πάρα πολύ στο ισχίο μου

 

@moustokoulouroποια η διαφορά της γέννας σε νερό; γιατί στο πρότεινε; δεν πιστεύω ότι πονάει λιγότερο

 

μηπως το ισχιο σου σε ενοχλει λογω βαρους??μηπως με τα κιλα της εγκυμοσυνης πιεζεται κ πονας??μην ανησυχεις...μιλα με το γιατρο σου κ ισως σου προτεινει να κανεις μεθη απευθειας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@ΧρυσαΜ Μην αγχώνεσαι!! Κρατάει. Δεν εχω συσπάσεις και ξεκουράζομαι. Δεν μου είπε καν να είμαι ξάπλα..Θα μπώ στο μήνα μου!! Ναι 34 και 2400. Ειναι κανονικό προς μεγάλο το μωρό δεν θα έχει θέμα. Ούτε κορτιζόνες για τα πνευμόνια δεν θα κάνω προς το παρόν γιατί αντέχει. 

Στο πρώτο γέννησες φυσιολογικά με επισκληρίδιο; Τώρα γιατί να αγχωθείς..πάλι το ίδιο θα κάνεις όταν ρθει η ώρα με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. ανήκω κανονικά στις μανούλες Ιανουαρίου αλλά δυστυχώς λόγω χαμηλής θέσης του μωρου προβλέπεται να γεννήσω νωρίτερα .. 

έκανα και ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια του και αύριο θα κάνω καρδιοτοκογραφο! 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως νιώθετε εσείς που πλησιάζει ο καιρός ; Εγώ ας πούμε δε νιώθω να έχω συσπάσεις ωστόσο κάποιες στιγμές της ημέρας νιώθω ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά μου και ενόχληση αλλά χωρίς να πονάω η να πετρώνει η κοιλιά μου..

εχω στεναχωρεθει πολύ και ανησυχώ με αυτό που συμβαίνει , εύχομαι και προσεύχομαι να καταφερω να φτάσω τπυλαχιστον στον Δεκέμβρη!

με το καλό σε όλες !!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Γεια σας κορίτσια.. ανήκω κανονικά στις μανούλες Ιανουαρίου αλλά δυστυχώς λόγω χαμηλής θέσης του μωρου προβλέπεται να γεννήσω νωρίτερα .. 

έκανα και ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια του και αύριο θα κάνω καρδιοτοκογραφο! 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως νιώθετε εσείς που πλησιάζει ο καιρός ; Εγώ ας πούμε δε νιώθω να έχω συσπάσεις ωστόσο κάποιες στιγμές της ημέρας νιώθω ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά μου και ενόχληση αλλά χωρίς να πονάω η να πετρώνει η κοιλιά μου..

εχω στεναχωρεθει πολύ και ανησυχώ με αυτό που συμβαίνει , εύχομαι και προσεύχομαι να καταφερω να φτάσω τπυλαχιστον στον Δεκέμβρη!

με το καλό σε όλες !!

Σε ποια βδομάδα είσαι κορίτσι;


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agapakiii είπε:

Σήμερα έκλεισα την 30 και μπαίνω στην 31η...

Δε ξέρεις 

Εμείς είχαμε θέμα 29+4 πονους περιόδου και χοάνη έκανα ενέσεις κτλ κι έχω φτάσει 34 με πονακια συσπασεις κτλ αλλά πιστεύουν θα φτάσω 37.. εγώ δεν είμαι και τόσο σιγουρη αλλά σου λέω... μπορεί κι εσυ να φτάσεις 37-38

ακους κσι κάποιες κοπέλες με περιδεση που βγάζουν τα ράμματα 36 και νομίζουν ότι θα γεννήσουν αμέσως και τελικά φτάνουν 38μιση και πάνε με πρόκληση..

Σου εύχομαι τα καλύτερα 

  • Ευχαριστώ 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Agapakiii είπε:

Γεια σας κορίτσια.. ανήκω κανονικά στις μανούλες Ιανουαρίου αλλά δυστυχώς λόγω χαμηλής θέσης του μωρου προβλέπεται να γεννήσω νωρίτερα .. 

έκανα και ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια του και αύριο θα κάνω καρδιοτοκογραφο! 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως νιώθετε εσείς που πλησιάζει ο καιρός ; Εγώ ας πούμε δε νιώθω να έχω συσπάσεις ωστόσο κάποιες στιγμές της ημέρας νιώθω ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά μου και ενόχληση αλλά χωρίς να πονάω η να πετρώνει η κοιλιά μου..

εχω στεναχωρεθει πολύ και ανησυχώ με αυτό που συμβαίνει , εύχομαι και προσεύχομαι να καταφερω να φτάσω τπυλαχιστον στον Δεκέμβρη!

με το καλό σε όλες !!

Σε ευχαριστούμε κορίτσι! Σου ευχομαι όλα να σου πάνε καλά! Μην απελπίζεσαι. Στο πρώτο μου παιδάκι είχα συσπάσεις απ την 22η βδομάδα και ανεπάρκεια τραχήλου και το μωρό με το κεφάλι να πιέζει απο πολύ νωρίς. Στην 29η μπήκα νοσοκομείο για να πάρω ενδοφλέβια αγωγή και έκανα και κορτιζόνες. Βγήκα μετά απο μια βδομάδα. Συσπάσεις φουλ. Ξάπλα στο σπίτι και γέννησα στις 36 εβδομάδες ένα υγιέστατο μωράκι 2.690 που σήμερα 3 χρόνια μετά είναι από τα πιο ανεπτυγμένα στην τάξη του. Θέλει ξεκούραση, υπομονή και θετική σκέψη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Δε ξέρεις 

Εμείς είχαμε θέμα 29+4 πονους περιόδου και χοάνη έκανα ενέσεις κτλ κι έχω φτάσει 34 με πονακια συσπασεις κτλ αλλά πιστεύουν θα φτάσω 37.. εγώ δεν είμαι και τόσο σιγουρη αλλά σου λέω... μπορεί κι εσυ να φτάσεις 37-38

ακους κσι κάποιες κοπέλες με περιδεση που βγάζουν τα ράμματα 36 και νομίζουν ότι θα γεννήσουν αμέσως και τελικά φτάνουν 38μιση και πάνε με πρόκληση..

Σου εύχομαι τα καλύτερα 

Μακάρι!! Ο τράχηλος μου τηβ προηγούμενη εβδομάδα που με είδε ο γιατρός μου είπε ότι είναι σκληρός και οι μετρήσεις πάνω από το όριο.. απλά το μωρό είναι αρκετά χαμηλά .. ευχαριστώ για το θάρρος μακάρι να φτάσω μέχρι εκεί !!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, An.thi είπε:

@ΧρυσαΜ Μην αγχώνεσαι!! Κρατάει. Δεν εχω συσπάσεις και ξεκουράζομαι. Δεν μου είπε καν να είμαι ξάπλα..Θα μπώ στο μήνα μου!! Ναι 34 και 2400. Ειναι κανονικό προς μεγάλο το μωρό δεν θα έχει θέμα. Ούτε κορτιζόνες για τα πνευμόνια δεν θα κάνω προς το παρόν γιατί αντέχει. 

Στο πρώτο γέννησες φυσιολογικά με επισκληρίδιο; Τώρα γιατί να αγχωθείς..πάλι το ίδιο θα κάνεις όταν ρθει η ώρα με το καλό.

Ναι φυσιολογικά. Εεε με ανησύχησε αυτό που διάβασα, αλλά θα το συζητήσω με το γιατρό. Κακά τα ψέματα είναι και το οικονομικό που παίζει ρόλο γιατί αν πάω για φτ και μού πουν τελικά πάμε για καισαρική, εγώ δεν έχω καθόλου χρήματα. Ο γιατρός μού είχε πρι ότι δε θεωρεί ότι θα χρειαστεί κτ

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Σε ευχαριστούμε κορίτσι! Σου ευχομαι όλα να σου πάνε καλά! Μην απελπίζεσαι. Στο πρώτο μου παιδάκι είχα συσπάσεις απ την 22η βδομάδα και ανεπάρκεια τραχήλου και το μωρό με το κεφάλι να πιέζει απο πολύ νωρίς. Στην 29η μπήκα νοσοκομείο για να πάρω ενδοφλέβια αγωγή και έκανα και κορτιζόνες. Βγήκα μετά απο μια βδομάδα. Συσπάσεις φουλ. Ξάπλα στο σπίτι και γέννησα στις 36 εβδομάδες ένα υγιέστατο μωράκι 2.690 που σήμερα 3 χρόνια μετά είναι από τα πιο ανεπτυγμένα στην τάξη του. Θέλει ξεκούραση, υπομονή και θετική σκέψη! 

Αχ μου δίνετε τόσο κουράγιο γιατί ειλικρινά μου ήρθε πολύ ξαφνικό και τα έβαψα μαύρα! Σε ευχαριστώ παρά πολύ !!! 

Προς το παρόν είμαι ξάπλα δεν κάνω τίποτα και δεν βγαίνω από το σπίτι!! Εύχομαι να μείνει το μωράκι μου όσο το δυνατόν περισσότερο! Ευχαριστώ πολύ κ πάλι για το κουράγιο που μου δίνεις!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, An.thi είπε:

@fionitaΠόσο μεγάλο είναι το μωρό; Μπαίνεις στο μήνα σου σε 2 μέρες! Τι ωραία!!!

@moustokoulouro Δεν σε ηρεμεί τιποτα πια ε; Στο γιατρό πήγες να σε δει καθόλου; Κι εγώ έλεγα πως δεν θα τις βγάλω αυτές τις μέρες αλλά χθες με είδε σχετικά καλά και ηρεμισα. 

@ΚουδουνίστραΜην κοιτάς εμας τις προβληματικές (χαχα) με τους πόνους και τις συσπάσεις καλύτερα να πάρεις όλο το μήνα σου να μεγαλώσει και το μωράκι σου. Στο πρώτο παιδί οι πιο πολλες κοπέλες φτάνουν στις 40 βδομάδες. Ασε που τα μικρά βγαίνουν και πιο ευκολα!

Εμένα χθες η μπέμπα μου ηταν 2400 κι εγώ συν 12 κιλά. Σε δυο βδομαδες που θα μπω στο μήνα μου πιστευει θα φτάσει τα 2800. Τον μίκρυνε τον τράχηλο απ την πίεση και αρχισε σιγά σιγά να ανοίγει από πάνω, αλλά επειδή δεν κάνω μεγάλες συσπάσεις θα αντέξει λέει ο γιατρούλης μου!

πηγα 35+2 και μου ειπε 3100.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vals είπε:

μηπως το ισχιο σου σε ενοχλει λογω βαρους??μηπως με τα κιλα της εγκυμοσυνης πιεζεται κ πονας??μην ανησυχεις...μιλα με το γιατρο σου κ ισως σου προτεινει να κανεις μεθη απευθειας...

Δεν ξέρω, γενικά είναι "πειραγμένο" χαχαχαχαχαχα 

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Γεια σας κορίτσια.. ανήκω κανονικά στις μανούλες Ιανουαρίου αλλά δυστυχώς λόγω χαμηλής θέσης του μωρου προβλέπεται να γεννήσω νωρίτερα .. 

έκανα και ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια του και αύριο θα κάνω καρδιοτοκογραφο! 

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως νιώθετε εσείς που πλησιάζει ο καιρός ; Εγώ ας πούμε δε νιώθω να έχω συσπάσεις ωστόσο κάποιες στιγμές της ημέρας νιώθω ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά μου και ενόχληση αλλά χωρίς να πονάω η να πετρώνει η κοιλιά μου..

εχω στεναχωρεθει πολύ και ανησυχώ με αυτό που συμβαίνει , εύχομαι και προσεύχομαι να καταφερω να φτάσω τπυλαχιστον στον Δεκέμβρη!

με το καλό σε όλες !!

Καλησπέρα, ευχομαι να πάνε όλα καλά! Δηλαδή στις πόσες εβδομάδες προβλέπεται να γεννήσεις; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Δεν το κατάλαβα αυτό με την πρόκληση. Δηλαδή αντί να γεννήσεις στις 40 εβδομάδες, θα σού κάνουν πρόκληση νωρίτερα;

ναο ετσι μπυ ειπαν τωρα θα δειξει ..εσυ πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, fionita είπε:

πηγα 35+2 και μου ειπε 3100.

Όπως έχω ξαναπεί, ο γιος μου γεννήθηκε 4,5 κιλά. Στις 35 εβδομάδες ήταν 3,5 κιλά. Και παρόλο που είχε λάθος θέση, γεννήθηκε φτ στις 40 εβδομάδες. Δε θέλω να σε αγχωσω ή να σε κάνω να αμφιβάλεις για το γιατρό σου, αλλά μού φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που σού είπε. Αν είναι μεγάλο μωρό, γίνει πρόκληση και δεν είναι έτοιμο το ίδιο να βγει θα κάνετε καισαρική; κι αν τού πεις ότι δε θες να κάνεις πρόκληση; γενικά πάντως δεν υφίσταται να γίνει πρόκληση νωρίτερα λόγω μεγάλου μωρού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...