Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, moustokoulouro είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Αχχχχ πάει!! Γενναμεεεεε ..

Να μας ενημερώνετε οποία γεννάει έτσι ;;;;

μη μας αφήνετε σε μαύρα μεσάνυχτα!

εγω τον αποστειρωτη αφού εβαζα ξυδι να φύγουν τα άλατα μετά κανονικά με υγρό απορρυπαντικο πιάτων τον έπλενα και στο τέλος τον εβαζα σε λειτουργία να φύγουν και τα τελευταία μικρόβια. 
 

οσο σας διαβάζω διαπιστώνω ότι δεν έχω κάνει τίποτα... Έχω άπειρα πράγματα να κάνω και στη καλύτερη μου μένουν 3 εβδομάδες. 
 

Αληθεια τι ονόματα θα δώσετε στα μπεμπινια; Παππουδογιαγιαδων ή άσχετα;

Είμαι υπό σκέψη για το όνομα. Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, επειδή η πητ έπεφτε κοντά του Αγίου Σπυρίδωνα, έλεγα ότι θα το βγάλω Σπύρο ή Σπυριδούλα κι ίσως να έδινα κι ένα δεύτερο. Τώρα που παίζει να γεννήσω νωρίτερα, λέω να το κρατήσω το "τάμα" 

4 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Καλημέρα κορίτσαρες μου... λοιπόν εμείς είμαστε έτοιμοι... χθες στρωσαμε κιολας...βαλίτσα έτοιμη... Έχουμε μόνο να στολίσουμε...κ να φτιάξουμε το λίκνο...αυτο ηταν... χθες εκανα καρδιοτοκογραφημα...ολα καλα μου ειπαν...το μαγνήσιο το σταμάτησα από την.κυριακη... Τώρα την.πεμπτη  θα πάρω τον γιατρό μου να δω πότε να πάω να μας δει...το ζαχαρο το ελεγχο ακομα... Αλλά με έχει κουράσει που δεν μπορώ να φάω τα πάντα κ ειδικά γλυκά...Εγώ είμαι 36+ 2 βάση περιόδου κ βάση αυχενικής 37... Τώρα τι να πω θα δειξει ποτέ θα βγει ο σουμακος  μου...!!! 

Χαχαχαχαχαχα σουμακος λέει 

πρίν από 22 λεπτά , Κουδουνίστρα είπε:

Κοίταξε εγώ δεν εχω αγοράσει θήλαστρο ακόμα ούτε κοχύλια. Η μαία μου είπε μόνο να πάρω τα κοχύλια και να ξεκινήσω απο τώρα να βάζω λανολινη στις θηλές μου για προετοιμασία/ενυδάτωση. Το θήλαστρο είναι κάτι που στην τελική μπορώ να το βρω αν το χρειαστώ. Σίγουρα θα μου δώσει το μαιευτήριο αν χρειαστώ οσο θα είμαι εκει.

Κοχύλια έχει και στο μαιευτήριο αν θες να πάρεις από εκεί 

Just now, An.thi είπε:

Για μένα ο θηλασμός ήταν κάτι εύκολο. Λανολίνη έβαζα κι εγώ. Πολύ και πολλές φορές. Κοχύλια δεν χρησιμοποιήσα ποτέ. Δεν πληγώθηκα ποτέ. Θήλασα από επιλογή 4 μήνες και μετά έκανα ένα μήνα αποθηλασμό για να πάω στη δουλειά. Το θήλαστρο θεωρώ ότι δεν χρειάζεται από την αρχή. Βλέποντας και κάνοντας!

Εγώ το χρειάστηκα μόνο για την αποσυμφόρηση τον πρώτο καιρό, επειδή είχα πολύ μεγάλη παραγωγή αλλά πολύ μικρή κατανάλωση. Οπότε για να αποφύγουμε το πέτρωμα, χρειάστηκα το θήλαστρο 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κλείσει ραντεβού για καισαρική στις 4 δεκεμβρίου.μετραω 22 μέρες.ειμαι ξάπλα από 18 Ιούλη που έκανα περίδεση τραχήλου.εδω κ τριάντα μέρες έχω άσχημη ισχιαλγία στο σημείο που περπατάω με π. Κ από εχθές κρυολογησα και έχω πυρετο.ο γιατρός μου είπε να μην ανυσηχω για τον πυρετό έφαγα ένα ντεπον το πρωί κ άλλαξα ρούχα 4 φορές ..προς το παρόν έπεσε ...α ξέχασα να πω ότι μαζί με πυρετό έχω και διάρροια.... Τι έχετε να πείτε???

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimutrul είπε:

Έχω κλείσει ραντεβού για καισαρική στις 4 δεκεμβρίου.μετραω 22 μέρες.ειμαι ξάπλα από 18 Ιούλη που έκανα περίδεση τραχήλου.εδω κ τριάντα μέρες έχω άσχημη ισχιαλγία στο σημείο που περπατάω με π. Κ από εχθές κρυολογησα και έχω πυρετο.ο γιατρός μου είπε να μην ανυσηχω για τον πυρετό έφαγα ένα ντεπον το πρωί κ άλλαξα ρούχα 4 φορές ..προς το παρόν έπεσε ...α ξέχασα να πω ότι μαζί με πυρετό έχω και διάρροια.... Τι έχετε να πείτε???

Περαστικά! Η παιδίατρος μας είπε πως κυκλοφορεί φουλ γαστρεντερίτιδα. Μήπως απο εκεί ο πυρετός και η διάρροια! Υπομονή, τι να κάνεις. Πόσο θα είσαι στις 4 Δεκεμβρίου; Πολύ ταλαιπωρία βρε κορίτσι..Μετά τη γέννα θα περάσει η ισχυαλγία; Απ την ξάπλα προέκυψε; Το ράμμα τότε θα το βγάλεις; Ρωταω γιατί κι εγώ εχω περίδεση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Περαστικά! Η παιδίατρος μας είπε πως κυκλοφορεί φουλ γαστρεντερίτιδα. Μήπως απο εκεί ο πυρετός και η διάρροια! Υπομονή, τι να κάνεις. Πόσο θα είσαι στις 4 Δεκεμβρίου; Πολύ ταλαιπωρία βρε κορίτσι..Μετά τη γέννα θα περάσει η ισχυαλγία; Απ την ξάπλα προέκυψε; Το ράμμα τότε θα το βγάλεις; Ρωταω γιατί κι εγώ εχω περίδεση.

Εγώ μάλλον κρυωσα... γιατί λουστικα κ κοιμήθηκα με νοπα μαλλιά κ μάλλον από αυτό είναι..ο γιατρός μου είπε να μην ανυσηχω για το νινι αλλά εγώ ανυσηχω...στις 4 Δεκεμβρίου θα είμαι 38 εβδομάδων παρά μια ημέρα..κ επιτόπου θα βγάλουμε το ράμμα..όσο για την ισχιαλγία θα φύγει μετά σιγά σιγά μου είπαν..τώρα τι να πω.. εύχομαι να μη μείνω κ κουτση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimutrul είπε:

Έχω κλείσει ραντεβού για καισαρική στις 4 δεκεμβρίου.μετραω 22 μέρες.ειμαι ξάπλα από 18 Ιούλη που έκανα περίδεση τραχήλου.εδω κ τριάντα μέρες έχω άσχημη ισχιαλγία στο σημείο που περπατάω με π. Κ από εχθές κρυολογησα και έχω πυρετο.ο γιατρός μου είπε να μην ανυσηχω για τον πυρετό έφαγα ένα ντεπον το πρωί κ άλλαξα ρούχα 4 φορές ..προς το παρόν έπεσε ...α ξέχασα να πω ότι μαζί με πυρετό έχω και διάρροια.... Τι έχετε να πείτε???

Ταλαιπωρία βρε κορίτσι.. υπομονή ... λίγο έμεινε 

κοντα είναι οι πητ μας εγώ 4/12 θα είμαι 38 παρα 3 μερες

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dimutrul είπε:

Εγώ μάλλον κρυωσα... γιατί λουστικα κ κοιμήθηκα με νοπα μαλλιά κ μάλλον από αυτό είναι..ο γιατρός μου είπε να μην ανυσηχω για το νινι αλλά εγώ ανυσηχω...στις 4 Δεκεμβρίου θα είμαι 38 εβδομάδων παρά μια ημέρα..κ επιτόπου θα βγάλουμε το ράμμα..όσο για την ισχιαλγία θα φύγει μετά σιγά σιγά μου είπαν..τώρα τι να πω.. εύχομαι να μη μείνω κ κουτση!

Καλά λέει ο γιατρός σου! Τίποτα δεν θα πάθει το νινί επειδή αρρώστησες. Υπομονή και περαστικά! Μαζί είμαστε. Εγώ στις 4 Δεκεμβρίου θα είμαι 38 ακριβώς. Αλλά θα βγάλω το ράμμα στις 36 εβδομάδες και μετά ελπίζω να γεννήσω άμεσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimutrul είπε:

Έχω κλείσει ραντεβού για καισαρική στις 4 δεκεμβρίου.μετραω 22 μέρες.ειμαι ξάπλα από 18 Ιούλη που έκανα περίδεση τραχήλου.εδω κ τριάντα μέρες έχω άσχημη ισχιαλγία στο σημείο που περπατάω με π. Κ από εχθές κρυολογησα και έχω πυρετο.ο γιατρός μου είπε να μην ανυσηχω για τον πυρετό έφαγα ένα ντεπον το πρωί κ άλλαξα ρούχα 4 φορές ..προς το παρόν έπεσε ...α ξέχασα να πω ότι μαζί με πυρετό έχω και διάρροια.... Τι έχετε να πείτε???

Τέλεια όλα μαζί!!! Περαστικά και κουράγιο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Όντως κοριτσαρες,γεννάμε!!Εγώ βάση περιόδου είμαι 37+1 ενώ  βάση αυχενικής που με αυτήν με μετράει ο γιατρός μου,είμαι 37+5 τον έφαγα τον γάιδαρο!!!!Ήδη περπατάω πάρα πολύ και κανω δουλειές!!άντε,ανυπομονώ να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!!!:xόλα τα έχω ετοιμάσει και απλώς μετράω μέρες αντίστροφα!!και φαίνονται αιώνας!!!!μα τι λαχτάρα είναι αυτη:x

  • Μου αρέσει 4

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Όντως κοριτσαρες,γεννάμε!!Εγώ βάση περιόδου είμαι 37+1 ενώ  βάση αυχενικής που με αυτήν με μετράει ο γιατρός μου,είμαι 37+5 τον έφαγα τον γάιδαρο!!!!Ήδη περπατάω πάρα πολύ και κανω δουλειές!!άντε,ανυπομονώ να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!!!:xόλα τα έχω ετοιμάσει και απλώς μετράω μέρες αντίστροφα!!και φαίνονται αιώνας!!!!μα τι λαχτάρα είναι αυτη:x

Ωχ εσείς εισαστε τελειομηνοι καλέ!

Με το καλό !!!!

  • Μου αρέσει 2

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μελλουσες 1-2-3ο μανουλες! Βλεπω φτασατε στο τελος! Με το καλο να κρατησετε τα χριστουγεννιατικα δωρακια αγγαλια σας γερα!!! Οποια γεννησει 19/12 την αγαπω ηδη κ αυτην κ το μπεμπεκι της!!:wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας πω βρε κοριτσια. Εσεις θα θηλασετε; Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα και δεν ξερω. Στο μαιευτηριο οταν σου φερνουν το μωρο να το θηλασεις και εχεις επισκεψεις τι γινεται; Τους λετε να βγουνε εξω; Με εχει προβληματισει λιγακι αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, gallikou είπε:

Να σας πω βρε κοριτσια. Εσεις θα θηλασετε; Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα και δεν ξερω. Στο μαιευτηριο οταν σου φερνουν το μωρο να το θηλασεις και εχεις επισκεψεις τι γινεται; Τους λετε να βγουνε εξω; Με εχει προβληματισει λιγακι αυτο. 

Εξαρτάται ποιοι είναι αυτοί κ πως νιώθεις μπροστά τους. Προφανώς υπάρχουν τρόποι να καλυφθείς, θεωρώ όμως πως από μόνοι τους θα σκεφτούν να βγουν έξω ή να φύγουν. Το μαιευτήριο δεν είναι μέρος που θα ρθει κάποιος και θα καθήσει με τις ώρες..

Στο πρώτο μου παιδάκι δεν ήρθα ποτέ σε δύσκολη θέση όσον αφορά αυτό το θέμα. Κάποια στιγμή θυμάμαι ήταν κάποιοι φίλοι και το μωρό ήταν να φάει και μας χαιρέτησαν κι εφυγαν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gallikou είπε:

Να σας πω βρε κοριτσια. Εσεις θα θηλασετε; Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα και δεν ξερω. Στο μαιευτηριο οταν σου φερνουν το μωρο να το θηλασεις και εχεις επισκεψεις τι γινεται; Τους λετε να βγουνε εξω; Με εχει προβληματισει λιγακι αυτο. 

Ναι τους το λες ευγενικά ή το αναθέτεις σε άλλον που δε ντρέπεται να το πει

Εμενα καθάριζε ο άντρας κι η μαμά μου γιατί κι εγώ ντρεπόμουν να το πω  κανα δυο φορές που δεν το κατάλαβαν οι επισκέπτες ότι έπρεπε  να βγουν.

Αλλά γενικώς είναι διακριτικοί οι περισσότεροι γιατί τα έχουν περάσει 

 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Ναι τους το λες ευγενικά ή το αναθέτεις σε άλλον που δε ντρέπεται να το πει

Εμενα καθάριζε ο άντρας κι η μαμά μου γιατί κι εγώ ντρεπόμουν να το πω  κανα δυο φορές που δεν το κατάλαβαν οι επισκέπτες ότι έπρεπε  να βγουν.

Αλλά γενικώς είναι διακριτικοί οι περισσότεροι γιατί τα έχουν περάσει 

 

Εγω δεν ντρεπομαι ειναι η αληθεια αλλα εχω τη μαμα μου να μου λεει ολη την ωρα οτι θα παρεξηγηθει ο αλλος αμα του πεις να φυγει και τετοια.

@An.thi αυτο με την καλυψη ισχυει αλλα σκεφτομαι οτι επειδη δεν εχω ιδεα απο θηλασμο θα μου ειναι πολυ δυσκολο και να προσπαθω να μαθω να θηλαζω το μωρο κ ταυτοχρονα να προσπαθω να καλυφθω απο τον καθενα. Δεν ξερω λιγο με εχει αγχωσει το ζητημα ειναι η αληθεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gallikou είπε:

Να σας πω βρε κοριτσια. Εσεις θα θηλασετε; Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα και δεν ξερω. Στο μαιευτηριο οταν σου φερνουν το μωρο να το θηλασεις και εχεις επισκεψεις τι γινεται; Τους λετε να βγουνε εξω; Με εχει προβληματισει λιγακι αυτο. 

Δεν τον σέβονται όλοι τον θηλασμό. Από προσωπική πείρα, γίνε κακιά, πες τους ξεκάθαρα "βγείτε έξω γιατί ντρέπομαι να το θηλασω μπροστά σας". Εγώ ντράπηκα να το πω και αναγκαστικά το έκανα μπροστά τους (που επίσης ντρεπόμουν)

Just now, gallikou είπε:

Εγω δεν ντρεπομαι ειναι η αληθεια αλλα εχω τη μαμα μου να μου λεει ολη την ωρα οτι θα παρεξηγηθει ο αλλος αμα του πεις να φυγει και τετοια.

@An.thi αυτο με την καλυψη ισχυει αλλα σκεφτομαι οτι επειδη δεν εχω ιδεα απο θηλασμο θα μου ειναι πολυ δυσκολο και να προσπαθω να μαθω να θηλαζω το μωρο κ ταυτοχρονα να προσπαθω να καλυφθω απο τον καθενα. Δεν ξερω λιγο με εχει αγχωσει το ζητημα ειναι η αληθεια.

Εκείνη τη στιγμή θα το βρεις το πώς θα το κάνεις βρε, μην αγχώνεσαι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...