Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, An.thi είπε:

@moustokoulouro Γεννήθηκε 2.690. 

Τώρα που πηγαίνω κάθε εβδομάδα παίρνει 300 γραμμαρια η μπέμπα από την 33η εβδομ κ μετά. Αυτή έφτασε ήδη 2700 35+1. Κάθε μωράκι μεγαλώνει διαφορετικά. 

Καλημεραααα!

Ναι εννοείται αυτο. Το κάθε μωρό έχει τουΣ δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης και εντός και εκτός κοιλιας 

Αλλα θυμαμαι πολύ καλά το δικό μου γιατρό να λέει ότι στο τέλος παίρνουν πάνω κάτω 30 γρ τη μερα δηλ 210 τη βδομάδα μέσο ορο. Τώρα αν κάποιο παίρνει 60 η 80 τη μερα μάλλον είναι εξαίρεση φαντάζομαι 


Σιγουρα υπάρχουν κι οι αποκλίσεις όμως στις μετρήσεις τους στους υπερήχους.

Εμενα την έβγαζε 200 γρ μεγαλύτερη απ ότι γεννήθηκε ..

φανταστειτε με βάση τη διάμετρο του κεφαλιού της κοιλιας και το μήκος του μηριαίου οστού υπολογίζουν περίπου το βάρος. Ποσο μέσα να πέσουν;

Παντως επειδή κι η δικιά μου βγήκε σχεδόν 2900 αν και είχα σχετικά γρήγορη γεννα θα προτιμούσα να ήταν λίγο μεγαλύτερη και ας δυσκολευόμουν περισσότερο .. 
χανουν κιόλας στην αρχή.. την είχα πάρει σπίτι  2700 και τη θηλαζα ανα 2ωρο με το ζόρι Μπας και πάρει λίγο βάρος 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, moustokoulouro είπε:

Καλημεραααα!

Ναι εννοείται αυτο. Το κάθε μωρό έχει τουΣ δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης και εντός και εκτός κοιλιας 

Αλλα θυμαμαι πολύ καλά το δικό μου γιατρό να λέει ότι στο τέλος παίρνουν πάνω κάτω 30 γρ τη μερα δηλ 210 τη βδομάδα μέσο ορο. Τώρα αν κάποιο παίρνει 60 η 80 τη μερα μάλλον είναι εξαίρεση φαντάζομαι 


Σιγουρα υπάρχουν κι οι αποκλίσεις όμως στις μετρήσεις τους στους υπερήχους.

Εμενα την έβγαζε 200 γρ μεγαλύτερη απ ότι γεννήθηκε ..

φανταστειτε με βάση τη διάμετρο του κεφαλιού της κοιλιας και το μήκος του μηριαίου οστού υπολογίζουν περίπου το βάρος. Ποσο μέσα να πέσουν;

Παντως επειδή κι η δικιά μου βγήκε σχεδόν 2900 αν και είχα σχετικά γρήγορη γεννα θα προτιμούσα να ήταν λίγο μεγαλύτερη και ας δυσκολευόμουν περισσότερο .. 
χανουν κιόλας στην αρχή.. την είχα πάρει σπίτι  2700 και τη θηλαζα ανα 2ωρο με το ζόρι Μπας και πάρει λίγο βάρος 

Εμένα στον υπέρηχο μου τον είχε βγάλει 60γραμ μεγαλυτερο. Δεν έπεσε έξω. Αλλά 10 ημερών που ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι είχε φτάσει 2.350. Με πολύ θηλασμό και στήριξη απ την παιδίατρο πήρε τα πάνω του πολύ γρήγορα. Σήμερα είναι 3 χρονών πάνω από τις καμπύλες σε βάρος και υψος, με υγιεινή διατροφή. Όλα μεγαλώνουν και τα μικρά και τα μεγάλα! Γερά να είναι όλα τα παιδάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Εμένα στον υπέρηχο μου τον είχε βγάλει 60γραμ μεγαλυτερο. Δεν έπεσε έξω. Αλλά 10 ημερών που ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι είχε φτάσει 2.350. Με πολύ θηλασμό και στήριξη απ την παιδίατρο πήρε τα πάνω του πολύ γρήγορα. Σήμερα είναι 3 χρονών πάνω από τις καμπύλες σε βάρος και υψος, με υγιεινή διατροφή. Όλα μεγαλώνουν και τα μικρά και τα μεγάλα! Γερά να είναι όλα τα παιδάκια!!

Ναι Καλε! 
κι εμενα στο 90% είναι πάντα στο υψος

Απλα στην αρχή ταλαιπωρηθήκαμε 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

@An.thi επειδή από συσπάσεις ξέρεις εσύ, πες μου λίγο αν μπορείς· στο γιο μου, όταν μπήκα στο μήνα μου, είχα πόνους δύο τρεις φορές τη μέρα που μού είχε πει ο γιατρός ότι ήταν συσπάσεις. Τώρα, δεν πονάω στην κοιλιά μου, αλλά έχω αρκετά συχνά πετρώματα που μού κόβουν την ανάσα. Το ίδιο είναι;

Με ανησυχεί διότι λένε ότι αν έχεις πολύ συχνά συσπάσεις πρέπει να πας νοσοκομείο (τύπου ανά μισή ώρα), και λέω έχει γούστο να κάνω συσπάσεις κανονικές και να μην το καταλάβω.

Δεν ξέρω αν θα προλάβω εν τέλει να πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό τελικά... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@An.thi επειδή από συσπάσεις ξέρεις εσύ, πες μου λίγο αν μπορείς· στο γιο μου, όταν μπήκα στο μήνα μου, είχα πόνους δύο τρεις φορές τη μέρα που μού είχε πει ο γιατρός ότι ήταν συσπάσεις. Τώρα, δεν πονάω στην κοιλιά μου, αλλά έχω αρκετά συχνά πετρώματα που μού κόβουν την ανάσα. Το ίδιο είναι;

Με ανησυχεί διότι λένε ότι αν έχεις πολύ συχνά συσπάσεις πρέπει να πας νοσοκομείο (τύπου ανά μισή ώρα), και λέω έχει γούστο να κάνω συσπάσεις κανονικές και να μην το καταλάβω.

Δεν ξέρω αν θα προλάβω εν τέλει να πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό τελικά... 

Καλημέρα κορίτσι! Ναι αυτά τα πετρώματα συσπάσεις είναι. Μπορεί να είναι ή μεγάλες που ειναι πρώιμα σημάδια τοκετού ή να έχουν μεγάλη διάρκεια που όμως δεν είναι ανησυχητικό και γι αυτό να σου κόβουν την ανάσα. Από όσο ξέρω οι συσπάσεις για να δείξουν ότι ξεκινά ο τοκετός πρέπει να είναι περιοδικές και σιγά σιγά το χρονικό διάστημα αναμεσά τους να μειώνεται. 

Πότε πας στο γιατρό; Αν είναι τόσο έντονο δεν γίνεται να πας σήμερα να σε δει; 

Σου εύχομαι όλα με το καλό! ♡♡♡

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, An.thi είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Ναι αυτά τα πετρώματα συσπάσεις είναι. Μπορεί να είναι ή μεγάλες που ειναι πρώιμα σημάδια τοκετού ή να έχουν μεγάλη διάρκεια που όμως δεν είναι ανησυχητικό και γι αυτό να σου κόβουν την ανάσα. Από όσο ξέρω οι συσπάσεις για να δείξουν ότι ξεκινά ο τοκετός πρέπει να είναι περιοδικές και σιγά σιγά το χρονικό διάστημα αναμεσά τους να μειώνεται. 

Πότε πας στο γιατρό; Αν είναι τόσο έντονο δεν γίνεται να πας σήμερα να σε δει; 

Σου εύχομαι όλα με το καλό! ♡♡♡

Καλημερα!! Ήταν να πάω κανονικά αυτή ή την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά δεν έχω πού να αφήσω τον γιο μου. Δε γίνεται να τον πάρω μαζί γιατί δε θέλω να τον βάλω στα ΜΜΜ πρώτον και δεύτερον πλέον δε χωράει στο καρότσι και είναι δύσκολο να βγούμε οι δύο μας. Ο σύζυγος έχει έξτρα υπηρεσίες αυτές τις δύο εβδομάδες και γυρνάει αργά, δυσκολα να προλάβουμε το ιατρείο. Τώρα θα δούμε αν τυχόν τού δώσουν καμία άδεια να φύγει νωρίτερα θα πάμε αυτή την εβδομάδα 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Καλημερα!! Ήταν να πάω κανονικά αυτή ή την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά δεν έχω πού να αφήσω τον γιο μου. Δε γίνεται να τον πάρω μαζί γιατί δε θέλω να τον βάλω στα ΜΜΜ πρώτον και δεύτερον πλέον δε χωράει στο καρότσι και είναι δύσκολο να βγούμε οι δύο μας. Ο σύζυγος έχει έξτρα υπηρεσίες αυτές τις δύο εβδομάδες και γυρνάει αργά, δυσκολα να προλάβουμε το ιατρείο. Τώρα θα δούμε αν τυχόν τού δώσουν καμία άδεια να φύγει νωρίτερα θα πάμε αυτή την εβδομάδα 

Τώρα το πρωί είσαι καλύτερα; Νομίζω είσαι πιο πολλές εβδομαδες απο μένα. Αν έχεις κόψει τα φάρμακα λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Κουράζεσαι όλη μέρα και με το παιδί..

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Τώρα το πρωί είσαι καλύτερα; Νομίζω είσαι πιο πολλές εβδομαδες απο μένα. Αν έχεις κόψει τα φάρμακα λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Κουράζεσαι όλη μέρα και με το παιδί..

Ναι το έχω κόψει το μαγνήσιο. Από τη στιγμή που το έκοψα άρχισα να τα έχω πιο έντονα. Τα πρωινά είμαι σχετικά καλά, δεν έχω σχεδόν καθόλου συσπάσεις, πιο πολύ το απόγευμα και το βράδυ το παθαινω, ξέρεις που βγαίνει η κούραση της μέρας 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

@ΧρυσαΜ πως είσαι; 
 

Εμενα μου είπε απ τις 36 να κόψω σταδιακά προγεστερονη και τοκολυτικο και από 37 αν φτάσω εκεί τελείως να τα κοψω

Για το μαγνήσιο ξέχασα να τον ρωτήσω γαμωτο 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@An.thi επειδή από συσπάσεις ξέρεις εσύ, πες μου λίγο αν μπορείς· στο γιο μου, όταν μπήκα στο μήνα μου, είχα πόνους δύο τρεις φορές τη μέρα που μού είχε πει ο γιατρός ότι ήταν συσπάσεις. Τώρα, δεν πονάω στην κοιλιά μου, αλλά έχω αρκετά συχνά πετρώματα που μού κόβουν την ανάσα. Το ίδιο είναι;

Με ανησυχεί διότι λένε ότι αν έχεις πολύ συχνά συσπάσεις πρέπει να πας νοσοκομείο (τύπου ανά μισή ώρα), και λέω έχει γούστο να κάνω συσπάσεις κανονικές και να μην το καταλάβω.

Δεν ξέρω αν θα προλάβω εν τέλει να πάω αυτή την εβδομάδα στο γιατρό τελικά... 

Χρυσα μου δεν πιστευω να πρεπει να σε ανησυχουν αυτες οι συσπασεις! εγω απο τον 50 μηνα καθε μερα τους εχω  παρολο που παιρνω φαρμακα! καποιες φορες περναει! δεν σημαινει κατι! ετσι λεει και ο γιατρος! εδω τις εχω καθημερινα και μου λεει αν δεν αποφασισουν τα μωρα να βγουν απο μονα τους θα παμε και μεχρι την 37η εβδομαδα! εμεις ομως τα κραταμε χαρη πεσου που κραταει τον τραχηλο κλειστο και χαρη τοκολυτικων φαρμακων και προγεστερονης αλλιως θα ηταν πολυ προωρα! πονους δεν εχω και δεν ερχονται συστηματικα οι συσπασεις οποτε δεν δινω πολλη σημασια σε αυτα! αν δεν ερχονται ανα 20, ανα 15, ανα 10 και μετα ανα 5 κλπ οι συσπασεις με εστω λιγο πονο τοτε δεν ειναι κατι, οι συσπασεις αν ερχονται τοσο συχνα τοτε ισως να ανησυχεις και να παρεις τον γιατρο τηλεφωνο! αν θες να εισαι ησυχη καλυτερα να το επιβεβαιωσεις μαζι του! το θεμα ειναι πως αν ερθουν τοσο τακτικα οι συσπασεις ακολουθει τοκετος και δεν ηρεμεις οπως σε μενα πχ που μπορει την μιση ημερα να μην εχω καθολου! οποτε απο εκει το καταλαβαινω!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, martjem είπε:

αν δεν ερχονται ανα 20, ανα 15, ανα 10 και μετα ανα 5 κλπ οι συσπασεις με εστω λιγο πονο τοτε δεν ειναι κατι, οι συσπασεις αν ερχονται τοσο συχνα τοτε ισως να ανησυχεις και να παρεις τον γιατρο τηλεφωνο! 

Αυτό έχω κι εγώ υπόψιν μου. Απλά μπερδεύομαι για τον εξής λόγο: όταν είναι έντονα τα πετρώματα, που μού κόβεται η ανάσα, μπορώ να καταλάβω πότε ήρθε και αν το χρονομετρησω, όταν όμως δε γίνονται απότομα, δεν τα περνώ χαμπάρι αμέσως οπότε δεν ξέρω πώς να τα αξιολογήσω.

@moustokoulouroέχω υπάρξει και καλύτερα. Ψυχολογικά και σωματικά είμαι ράκος. Δεν αντέχω ούτε να κουνηθω, νυστάζω πάρα πάρα πολύ, σήμερα είχα και πονάκια σαν περιόδου το πρωί για λίγο. Σωματικά δε μπορώ να κάνω τίποτα πλέον, δηλαδή αν γινόταν να κάθομαι ξαπλωμένη όλη μέρα θα ήταν το ιδανικότερο, αλλά όπως καταλαβαίνεις δε γίνεται. Κι όσο βλέπω ότι δε μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του γιου μου κυρίως, γίνομαι χάλια ψυχολογικά και με πιάνουν τα κλάματα. Νομίζω ότι χρειάζομαι βοήθεια πλέον, αλλά δεν έχω.

Εσείς πώς είστε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αυτό έχω κι εγώ υπόψιν μου. Απλά μπερδεύομαι για τον εξής λόγο: όταν είναι έντονα τα πετρώματα, που μού κόβεται η ανάσα, μπορώ να καταλάβω πότε ήρθε και αν το χρονομετρησω, όταν όμως δε γίνονται απότομα, δεν τα περνώ χαμπάρι αμέσως οπότε δεν ξέρω πώς να τα αξιολογήσω.

@moustokoulouroέχω υπάρξει και καλύτερα. Ψυχολογικά και σωματικά είμαι ράκος. Δεν αντέχω ούτε να κουνηθω, νυστάζω πάρα πάρα πολύ, σήμερα είχα και πονάκια σαν περιόδου το πρωί για λίγο. Σωματικά δε μπορώ να κάνω τίποτα πλέον, δηλαδή αν γινόταν να κάθομαι ξαπλωμένη όλη μέρα θα ήταν το ιδανικότερο, αλλά όπως καταλαβαίνεις δε γίνεται. Κι όσο βλέπω ότι δε μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του γιου μου κυρίως, γίνομαι χάλια ψυχολογικά και με πιάνουν τα κλάματα. Νομίζω ότι χρειάζομαι βοήθεια πλέον, αλλά δεν έχω.

Εσείς πώς είστε; 

Καταλαβα αλλα κι ας μην τα παρεις ειδηση σημαινει η συμβαινουν η δεν συμβαινουν! αλλα αν δεν συμβαινουν δεν ηρθε ακομη η ωρα και αν συμβαινουν θα το ηξερες ηδη διοτι μετα απο λιγες ωρες θα επρεπε να πας να γεννησεις γιατι σιγουρα θα ειχες και πονο! εγω πλεον δεν τις δινω αλλο σημασια, θα καταλαβω απο μονη ποτε θα ειναι πολυ συχνες αλλα και σιγουρα θα πονανε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, martjem είπε:

Καταλαβα αλλα κι ας μην τα παρεις ειδηση σημαινει η συμβαινουν η δεν συμβαινουν! αλλα αν δεν συμβαινουν δεν ηρθε ακομη η ωρα και αν συμβαινουν θα το ηξερες ηδη διοτι μετα απο λιγες ωρες θα επρεπε να πας να γεννησεις γιατι σιγουρα θα ειχες και πονο! εγω πλεον δεν τις δινω αλλο σημασια, θα καταλαβω απο μονη ποτε θα ειναι πολυ συχνες αλλα και σιγουρα θα πονανε

Πω πω σαν να μην το έχω ξανακάνει ανησυχώ.. Τι να πω.... 

Κορίτσια επιτέλους σιδερωσα και τα τελευταία μωρουδιακα! Το μόνο που μού μένει είναι να συναρμολογήσω το βαλιτσάκι μου για το νοσοκομείο κι όλα καλά. 

Εν τω μεταξύ ο μικρός δεν ήθελε να κοιμηθεί στην ώρα του (κατά τις 2-2:30) και στις 5 παρά εκεί που καθόταν έκλεισαν τα μάτια του. Ακόμα κοιμάται, δε μπορώ να τον ξυπνήσω με τίποτα. Απ ο, τι καταλάβατε έχουμε πάρτι σήμερα, δωρεάν ποτό με την είσοδο χαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αυτό έχω κι εγώ υπόψιν μου. Απλά μπερδεύομαι για τον εξής λόγο: όταν είναι έντονα τα πετρώματα, που μού κόβεται η ανάσα, μπορώ να καταλάβω πότε ήρθε και αν το χρονομετρησω, όταν όμως δε γίνονται απότομα, δεν τα περνώ χαμπάρι αμέσως οπότε δεν ξέρω πώς να τα αξιολογήσω.

@moustokoulouroέχω υπάρξει και καλύτερα. Ψυχολογικά και σωματικά είμαι ράκος. Δεν αντέχω ούτε να κουνηθω, νυστάζω πάρα πάρα πολύ, σήμερα είχα και πονάκια σαν περιόδου το πρωί για λίγο. Σωματικά δε μπορώ να κάνω τίποτα πλέον, δηλαδή αν γινόταν να κάθομαι ξαπλωμένη όλη μέρα θα ήταν το ιδανικότερο, αλλά όπως καταλαβαίνεις δε γίνεται. Κι όσο βλέπω ότι δε μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του γιου μου κυρίως, γίνομαι χάλια ψυχολογικά και με πιάνουν τα κλάματα. Νομίζω ότι χρειάζομαι βοήθεια πλέον, αλλά δεν έχω.

Εσείς πώς είστε; 

Κι εγώ τύψεις για τη κόρη μου γιατί δε μπορώ να ασχοληθώ όσο θα ηθελα

Δυστυχώς όλοι μου λένε ότι τύψεις θα έχουμε και μετά τη γέννα γιατί θα αισθανόμαστε ότι κάποιο παιδί αδικούμε κάθε στιγμή.. τι να κάνουμε.. ότι μπορούμε καλύτερο

Σχετικά με την εξάντληση και τα πονακια τα θεωρώ λογικά 

Γινεσαι 37 βδομαδων αύριο αν έχεις πητ 11/12.. το μωρό είναι ετοιμο

Εγώ θέλω να φτάσω 37 να αρχισω να περπατάω να γεννήσω κατευθείαν 

Δε θέλω να φτάσω 38.. Δεν αντέχω 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Κι εγώ τύψεις για τη κόρη μου γιατί δε μπορώ να ασχοληθώ όσο θα ηθελα

Δυστυχώς όλοι μου λένε ότι τύψεις θα έχουμε και μετά τη γέννα γιατί θα αισθανόμαστε ότι κάποιο παιδί αδικούμε κάθε στιγμή.. τι να κάνουμε.. ότι μπορούμε καλύτερο

Σχετικά με την εξάντληση και τα πονακια τα θεωρώ λογικά 

Γινεσαι 37 βδομαδων αύριο αν έχεις πητ 11/12.. το μωρό είναι ετοιμο

Εγώ θέλω να φτάσω 37 να αρχισω να περπατάω να γεννήσω κατευθείαν 

Δε θέλω να φτάσω 38.. Δεν αντέχω 

Κανονικά ναι, απλά επειδή έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο στον τελευταίο υπέρηχο, έχω μπει ήδη στην 37η εβδομάδα και πάω προς την 38η. Απίστευτο πώς πέρασε ο καιρός ε; 

Ναι κι εγώ έτσι σκέφτομαι φίλη, πώς θα γίνει να ασχοληθώ με το μωρό χωρίς όμως να νιώσει ο μικρός ότι τον παραμελω. Πφφφ, και ξύπνησε η ψυχούλα μου και ήρθε τρέχοντας στην αγκαλιά μου με ένα χαμόγελο μέχρι τ αφτιά..! Πώς να μην τα ερωτεύεσαι μετά;! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...