Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 12 minutes ago, Blue Velvet said:

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

      Και ευω ήθελα δυο για μεγαλύτερες πιθανότητες αλλά μ είπαν όχι … δεν πειραζει !!!! Δ ξέρω είμαι ένα βήμα να πάω φαρμακειο ένα περναω απέξω κ δ κοιτάω καν μέσα …. Μόνο μην βγει αρνητικό κ μ Παει όλη η εβδομάδα χάλια τίποτα άλλο δ με κρατάει …

      15 minutes ago, Blue Velvet said:

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

      Η χοριακη μ είναι την Παρασκευή της εβδομάδας που μας έρχεται ….

Μανούλες Δεκεμβρίου 2019!!!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Dimutrul είπε:

σημερα οποτε κανω συσπασεις με πιανει και πονος στη μεση σαν ηλεκτρικο ρευμα κατι.....επεισης εχω τρελη συχνοουρια....λετε να μην αντεξω μεχρι 4 δεκεμβρη που κανονισα την καισαρικη?

Καλημέρα! Δε θα αγχωνόμουν τόσο για τη συχνοουρία καθώς έχω  πάνω από μήνα . Ο πόνος στη μέση σαν περιόδου;

 

Just now, An.thi είπε:

Συχνοουρια λογικά κατέβηκε λίγο πιο κάτω το μωρό ή κάθησε σε θέση που πατάει. Όσο για τη μέση είναι σημάδι.. αλλά όπως και οι συσπάσεις. Χθες ο γιατρός μου είπε ότι αν είναι πολύ έντονοι οι πόνοι στη μέση να τον ενημερώσω.

Πως πας εσυ κορίτσι; Τα βγάλατε τα ράμματα;;;

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Καλημερα! Πώς είσαι σήμερα;; 

Όταν λες μέση, εννοείς στην σπονδυλική ή στη λεκάνη; επειδή τα μπερδεύω γι αυτό ρωτάω. Πώς είσαι; συνεχίζονται οι πόνοι; 

Τι θα γίνει ρε κορίτσια, όλο το τόπικ του Δεκεμβρίου θα γεννήσει Νοέμβρη κι από το τόπικ του Νοεμβρίου δεν έχω δει καμία ανάρτηση χαχαχαχαχαχα 

Μήπως γέννησαν απλά δεν το έγραψαν; Συνήθως 37,5-39 εβδ γεννιουνται τα πιο πολλά .. άρα χοντρικά όσες έχουν πητ μέχρι 10-15/11 λογικά θα έχουν ήδη γεννήσει 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! 

@moustokoulouro Ναι χθες το βγάλαμε. Το μωρό είχε φτάσει στο ράμμα κ πατάει. Τον έχει εξαλειψει σχεδόν όλο τον τράχηλο. Έχω και διαστολή 1. Ο γιατρός είπε να καθησω λίγο ξάπλα να φτάσω 37 εβδομάδες που είναι το ιδανικό. Τώρα όσο αντέξω... Κ τελείως ξάπλα δεν μπορώ. Εξάλλου μπήκα και στο μήνα μου..και το μωρό το βρήκε σχεδόν 2900. Δεν νομίζω ότι θα γίνει και κάτι αν γεννήσω και αύριο. 

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν..ότι καμία δεν γεννήσε ακόμα.. Πείτε καλέ κορίτσια!!! Να δούμε πως πάνε τα μωράκια Δεκεμβρίου! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@moustokoulouro Ναι χθες το βγάλαμε. Το μωρό είχε φτάσει στο ράμμα κ πατάει. Τον έχει εξαλειψει σχεδόν όλο τον τράχηλο. Έχω και διαστολή 1. Ο γιατρός είπε να καθησω λίγο ξάπλα να φτάσω 37 εβδομάδες που είναι το ιδανικό. Τώρα όσο αντέξω... Κ τελείως ξάπλα δεν μπορώ. Εξάλλου μπήκα και στο μήνα μου..και το μωρό το βρήκε σχεδόν 2900. Δεν νομίζω ότι θα γίνει και κάτι αν γεννήσω και αύριο. 

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν..ότι καμία δεν γεννήσε ακόμα.. Πείτε καλέ κορίτσια!!! Να δούμε πως πάνε τα μωράκια Δεκεμβρίου! :)

Αχ άρα γεννάς το πολύ σε 6 μέρες;;;;!!!!!! 
τι ωραία!!!!!!! 
 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Αχ άρα γεννάς το πολύ σε 6 μέρες;;;;!!!!!! 
τι ωραία!!!!!!! 
 

Ξέρω κι εγώ..μου είπε πως από εδώ και περα είναι απρόβλεπτα τα πράγματα. Επειδή χθες μου πείραξε και τον τράχηλο μου λέει μπορεί να πας σπίτι κ σε 2 ώρες να γυρίσεις πίσω.. μπορεί να περάσουν και 10 μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Ξέρω κι εγώ..μου είπε πως από εδώ και περα είναι απρόβλεπτα τα πράγματα. Επειδή χθες μου πείραξε και τον τράχηλο μου λέει μπορεί να πας σπίτι κ σε 2 ώρες να γυρίσεις πίσω.. μπορεί να περάσουν και 10 μέρες!!

Ποτε θα ήθελες να γεννήσεις;

Πως αισθάνεσαι; Έχεις πονακια;


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, moustokoulouro είπε:

Ποτε θα ήθελες να γεννήσεις;

Πως αισθάνεσαι; Έχεις πονακια;

Και στο γιο μου δεν αισθανόμουν τίποτα μόνο συσπάσεις και ξαφνικα σπασανε τα νερά. Τώρα έχω λίγη ενόχληση από κάτω, αλλά θεωρώ πως είναι επειδή με πείραξε χθές για το ράμμα. Συσπάσεις κάνω πολύ λίγες. Αλλά είμαι σχεδόν χωρίς τράχηλο και με διαστολή.. οπότε δεν πιστεύω ότι θα πάει πολύ μακρυά. Θα ξεκουράζομαι όσο μπορώ και ότι γίνει! Πότε θέλω; Χθές!!! Αλλά αφού λένε καλύτερα 37 και μια δυο μέρες..ας φτάσω ως εκεί. Τώρα και νωρίτερα να γίνει δεν θα αγχωθω! Ο γιατρός θέλει να με δει 37+2. Αν νιώσω οτιδήποτε να τον ενημερώσω είπε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Και στο γιο μου δεν αισθανόμουν τίποτα μόνο συσπάσεις και ξαφνικα σπασανε τα νερά. Τώρα έχω λίγη ενόχληση από κάτω, αλλά θεωρώ πως είναι επειδή με πείραξε χθές για το ράμμα. Συσπάσεις κάνω πολύ λίγες. Αλλά είμαι σχεδόν χωρίς τράχηλο και με διαστολή.. οπότε δεν πιστεύω ότι θα πάει πολύ μακρυά. Θα ξεκουράζομαι όσο μπορώ και ότι γίνει! Πότε θέλω; Χθές!!! Αλλά αφού λένε καλύτερα 37 και μια δυο μέρες..ας φτάσω ως εκεί. Τώρα και νωρίτερα να γίνει δεν θα αγχωθω! Ο γιατρός θέλει να με δει 37+2. Αν νιώσω οτιδήποτε να τον ενημερώσω είπε.

Το γιο σου σε ποια βδομάδα τον έκανες   ;

ειναι δυνατόν χωρίς τράχηλο και διαστολή 1 να περάσουν 9 μέρες;

  • Μπερδεμένη/-ος 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Καλημερα! Πώς είσαι σήμερα;; 

Όταν λες μέση, εννοείς στην σπονδυλική ή στη λεκάνη; επειδή τα μπερδεύω γι αυτό ρωτάω. Πώς είσαι; συνεχίζονται οι πόνοι; 

Τι θα γίνει ρε κορίτσια, όλο το τόπικ του Δεκεμβρίου θα γεννήσει Νοέμβρη κι από το τόπικ του Νοεμβρίου δεν έχω δει καμία ανάρτηση χαχαχαχαχαχα 

εννοω στη βαση της σπονδυλικης στηλης...αν ειμαι ακινητη στο κρεβατι ειμαι καλα..αν κανω καμοια συσπαση με πιανει, επεισης το παθαινω αν πολυκουνιεμαι...γιαυτο ειμαι ξΑπλα ολη μερα ασε που περπαταω σαν πιγκουινος..εχω βαρυνει πολυ κ ευχομαι να αντεξω μεχρι 4 δεκεμβρη...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro είπε:

Το γιο σου σε ποια βδομάδα τον έκανες   ;

ειναι δυνατόν χωρίς τράχηλο και διαστολή 1 να περάσουν 9 μέρες; 

Ήμουν 36 ακριβώς. Στο γιο μου είχα διαστολή 3 απ' την 34η εβδομάδα κ τράχηλο γύρω στο 1.5. Τώρα δεν μου είπε πόσο είναι ο τράχηλος, είπε σχεδόν έχει εξαλειφθεί. Δεν ξέρω πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, An.thi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@moustokoulouro Ναι χθες το βγάλαμε. Το μωρό είχε φτάσει στο ράμμα κ πατάει. Τον έχει εξαλειψει σχεδόν όλο τον τράχηλο. Έχω και διαστολή 1. Ο γιατρός είπε να καθησω λίγο ξάπλα να φτάσω 37 εβδομάδες που είναι το ιδανικό. Τώρα όσο αντέξω... Κ τελείως ξάπλα δεν μπορώ. Εξάλλου μπήκα και στο μήνα μου..και το μωρό το βρήκε σχεδόν 2900. Δεν νομίζω ότι θα γίνει και κάτι αν γεννήσω και αύριο. 

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν..ότι καμία δεν γεννήσε ακόμα.. Πείτε καλέ κορίτσια!!! Να δούμε πως πάνε τα μωράκια Δεκεμβρίου! :)

Πω πω εσύ καλέ θα γεννήσεις πρώτη απ όλες χαχαχαχαχαχα!!! Με το καλοοοοοο!!!! 

Just now, Dimutrul είπε:

εννοω στη βαση της σπονδυλικης στηλης...αν ειμαι ακινητη στο κρεβατι ειμαι καλα..αν κανω καμοια συσπαση με πιανει, επεισης το παθαινω αν πολυκουνιεμαι...γιαυτο ειμαι ξΑπλα ολη μερα ασε που περπαταω σαν πιγκουινος..εχω βαρυνει πολυ κ ευχομαι να αντεξω μεχρι 4 δεκεμβρη...

4 δεκεμβρη δηλαδή 2 εβδομάδες ακόμα ε; θα ξαναπάς τώρα πρόσφατα για εξέταση; 

@An.thi μπορεί με διαστολή 1 και εντελώς ξαπλωμένη να φτάσεις και τον Δεκέμβρη; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Dimutrul  Δεν ξέρω. Μου είπε τη Δευτέρα να μιλήσουμε στο τηλέφωνο όπως και να χει. Τελείως ξάπλα δεν μπορώ να καθήσω, ακόμη κι αν ρθει η μαμά μου για λίγες μέρες, έχω κι ένα μικρούλη που με ζητάει.. Οπότε ότι γίνει. Αν σπάσουν τα νερά μου νωρίτερα θα πάω να γεννήσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες τι κανετε? Διαβάζω ολα οσα γραφετε απλά δεν είμαι στην ιδια κατασταση που βρισκεστε μιας και ειναι η δευτερη γεννα για εσας και γι'αυτο δεν μιλαω :P 

@An.thi μου φαίνεται θα είσαι η πρώτη ετσι οπως μας τα περιγράφεις :lol:

Εμενα ακομα αφρατευει το μικρουλι μου και ανεβαινει σιγα σιγα γραμμαριακια. 36+6 σήμερα ακριβώς και είμαστε 2270gr

Μου ειπε ο γιατρος πως θελουμε να κλεισουμε και την 38. Είναι γύρω στις 2 εβδομάδες πίσω ο μικρουλης. Σύμφωνα με την περιοδο η ΠΗΤ ειναι στις 13/12 και σύμφωνα με τις μετρησεις βγαίνει στις 29/12. Φυσικα δεν θα παει τοσο απλά στεναχωρήθηκα λιγο....Ο γιατρός βέβαια δεν ανησυχει αφου κάθε 2 εβδομαδες παίρνει 400γρ.

Έχω αρκετούς πόνους χαμηλά στο ηβικό οστο σε σημείο να μην μπορω να περπατήσω. Έχει πάρει ήδη θέση με το κεφαλακι κατω :wub:

Κάνω πολύ μικρές συσπάσεις....πετρωματα αλλα δεν είναι ανησυχητικά. Περπάτημα μου είπε 30 με 45 λεπτά τη μέρα. Θα δούμε μιας και γενικα μετά την εβδομάδα 37 όλα γίνονται λίγο απρόβλεπτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Κουδουνίστρα Εμείς οι δευτεροτοκες είμαστε λίγο πιο απρόβλεπτες από τις πρωτοτοκες, όπως μου τα είπε ο γιατρός. Μακάρι να ήξερα..Κι εγώ έχω μπερδευτεί! 

Τι ωραία που μεγάλωνει το μωράκι σου! Θα φτάσει σίγουρα τα 2500 πιστεύω στις 38 και κάτι..και έχεις μέλλον :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@An.thi ναι το φαντάζομαι...ειδικά εσυ μετά την αφαίρεση του ράμματος θα πρέπει να είσαι απίκο, έτοιμη για παν ενδεχόμενο!!! Περιοδικούς πόνους έχεις καθώλου?

 Κι εγω χάρηκα σήμερα μιας και 2 εβδομαδες πριν ήταν 1900γρ...ο γιατρος υπολογίζει να γεννηθεί στα 2700γρ Θα δούμε...για την ώρα έχει γίνει τόσο δυνατο το μπουμπουκάκι μου που πιάνω ποδαράκια, χερακια και ποπουδάκι στην κοιλίτσα όταν κουνιέται :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...