Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μάρσιπο αγκαλιάς


Recommended Posts

Κορίτσια μου... Άλλη μια απορία μλυ στάθηκε αφορμή για δημιουργία ακόμη ενός θέματος από μένα χαχα.

Λοιπόν... Σε δύο μήνες περίπου περιμένω το δεύτερο θαυματακι μου. Το πρώτο είναι μόλις 2 ετών οπότε δύσκολη ηλικία να προσαρμοστεί μαζί με ένα μωρό μιας που δεν καταλαβαίνει τι και πως για να την προετοιμάζουμε όσο πρέπει για τον ερχομό του. 

Επειδή λοιπόν θα ήθελα να θηλάσω αλλά χωρίς να στερώ την παρουσία μου (μονίμως σε μια πολυθρόνα σε τυχόν μαραθώνιους θηλασμους όπως στο πρώτο παιδάκι) από την κορούλα μου που θα σαστισει μιας και είμαστε κάθε μέρα όλη μέρα μαζί θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και την εμπειρία σας για το ποιος μάρσιπος αγκαλιάς είναι κατάλληλος για τον θηλασμό από νεογέννητο... 

Για βόλτες δε με πολύ ενδιαφέρει μιας που θα παίρνουμε το καρότσι αλλά θα ήθελα γνώμη για τον θηλασμό καθαρά.

Είμαι ανάμεσα σε ring sling (οσο και αν τρεμω πως θα γλιστρήσει λέει το ύφασμα απ' τους κρίκους) :Ρ και mei tai... ποιός είναι καλύτερος άραγε; έχετε κάποιον άλλον υπ'όψιν; 

Περιμένω τη γνώμη σας και τη συμβουλή σας!! :)


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα  με το καλό το μωράκι  σου.  Εγώ έχω μει  ται  και μπορώ να σου πω πως είναι τόσο άνετο για το μωρό και τον θηλασμό, που δεν το φανταζόμουν..  Είτε βρίσκεσαι  σε εσωτερικούς  είτε  σε εξωτερικούς  χώρους.  Με βολεύει  απίστευτα  και δεν θα τον άλλαζα. Aπο ring sling δεν έχω εμπειρία  απλά μου φαίνεται  πιο δύσκολο  στην εφαρμογή  και γι αυτό προτιμησα  το μει  ται.  Ίσως το μόνο μειονέκτημα  είναι ότι έχει πιο χοντρό  ύφασμα  και δεν βολεύει  στην ζέστη το μει  ται  αλλά εσύ δεν θα έχεις τετοιο  θέμα την εποχή  που θα γεννήσεις 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα  με το καλό το μωράκι  σου.  Εγώ έχω μει  ται  και μπορώ να σου πω πως είναι τόσο άνετο για το μωρό και τον θηλασμό, που δεν το φανταζόμουν..  Είτε βρίσκεσαι  σε εσωτερικούς  είτε  σε εξωτερικούς  χώρους.  Με βολεύει  απίστευτα  και δεν θα τον άλλαζα. Aπο ring sling δεν έχω εμπειρία  απλά μου φαίνεται  πιο δύσκολο  στην εφαρμογή  και γι αυτό προτιμησα  το μει  ται.  Ίσως το μόνο μειονέκτημα  είναι ότι έχει πιο χοντρό  ύφασμα  και δεν βολεύει  στην ζέστη το μει  ται  αλλά εσύ δεν θα έχεις τετοιο  θέμα την εποχή  που θα γεννήσεις 

Καλησπέρα Άλεξ, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Γεννάω Σεπτέμβριο οπότε δε το λες και δροσιά ακόμη δυστυχώς... Άμα σου πω ότι λόγο εφαρμογής όπως τα έχω δει επιλέγω περισσότερο Μέι ται κι εγώ προς το παρόν; Το κείμενο σου είναι σαν να ακούω τη σκέψη μου χαχαχα απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι το μωρό είναι μονίμως σε όρθια θέση και συνεπώς θηλάζει και σε όρθια θέση. Αυτό βολεύει; Ή όσο να ναι καλύτερα ξαπλωτο όπως κλασσικά όταν καθόμαστε κάπου (που αυτό το προσφέρει το ρινγκ σλινγκ);


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ τα δυο ειδη που λες. Ρινγκ πηρα στην κορη μου κ μαι ται στον γιο

Ο θηλασμος στο ορθιο ειναι παρα πολυ ευκολος, κ σε περιπτωση παλινδρησης η εντονης ροης απαραιτητος

Το ρινγκ ειναι ευκολο, γρηγορο, μικρο κ σχετικα δροσερο, αλλα πιανει στον εναν ωμο,λ. μπορεις να βρεις καλο οικονομικα

Το μαι ται ειναι λιγο πιο ζεστο, γι αυτο θα κοιτουσα ραπ ται, που ειναι σαν το μαι ται με πιο δροσερο υφασμα, κουκουλα κ φαρδιες τιραντες

Μετα απο δυο παιδια θα δοκιμαζα κ ελαστικο ραπ το οποιο το εχεις δεμενο πανω σου κ βαζεις-βγαζεις το μωρο. Ειναι το ιδανικο για νεογεννητο, ειναι ζεστο, αλλα για σεπτεμβρη θα το σκεφτομουν

Υπαρχουν κ με κλιπ εργονομικοι πιστοποιημενοι μαρσιποι. Υπαρχουν απειρες επιλογες, κ σε μεγαλη γκαμα τιμων

Το πιο σημαντικο, μαλακο υφασμα για να κανει καμπυλη η πλατη του μωρου, κ υφασμα απο γονατο σε γονατο για να σχηματιζουν Μ ο πωπος με τα γονατα για σωστη θεση ισχιων

Μπορεις να δεις μαρσιπο κ στα λητω, εχει amazonas, ergobaby, je port mon bebe

Στο καταστημα ecoslings που ειναι αθηνα υπαρχει η δυνατοτητα να δανειστεις για να δεις τι σε βολευει αλλα κ να δοκιμασεις πολλα ειδη

Ο θηλασμος στον μαρσιπο κτ που θελει εξασκηση, εφοσον εχεις ξαναθηλασει, πρεπει να μαθεις τον μαρσιπο κ μετα να τα συνδυασεις, προσεχοντας παντα το μωρο την ωρα που θηλαζει

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

Εχω κ τα δυο ειδη που λες. Ρινγκ πηρα στην κορη μου κ μαι ται στον γιο

Ο θηλασμος στο ορθιο ειναι παρα πολυ ευκολος, κ σε περιπτωση παλινδρησης η εντονης ροης απαραιτητος

Το ρινγκ ειναι ευκολο, γρηγορο, μικρο κ σχετικα δροσερο, αλλα πιανει στον εναν ωμο,λ. μπορεις να βρεις καλο οικονομικα

Το μαι ται ειναι λιγο πιο ζεστο, γι αυτο θα κοιτουσα ραπ ται, που ειναι σαν το μαι ται με πιο δροσερο υφασμα, κουκουλα κ φαρδιες τιραντες

Μετα απο δυο παιδια θα δοκιμαζα κ ελαστικο ραπ το οποιο το εχεις δεμενο πανω σου κ βαζεις-βγαζεις το μωρο. Ειναι το ιδανικο για νεογεννητο, ειναι ζεστο, αλλα για σεπτεμβρη θα το σκεφτομουν

Υπαρχουν κ με κλιπ εργονομικοι πιστοποιημενοι μαρσιποι. Υπαρχουν απειρες επιλογες, κ σε μεγαλη γκαμα τιμων

Το πιο σημαντικο, μαλακο υφασμα για να κανει καμπυλη η πλατη του μωρου, κ υφασμα απο γονατο σε γονατο για να σχηματιζουν Μ ο πωπος με τα γονατα για σωστη θεση ισχιων

Μπορεις να δεις μαρσιπο κ στα λητω, εχει amazonas, ergobaby, je port mon bebe

Στο καταστημα ecoslings που ειναι αθηνα υπαρχει η δυνατοτητα να δανειστεις για να δεις τι σε βολευει αλλα κ να δοκιμασεις πολλα ειδη

Ο θηλασμος στον μαρσιπο κτ που θελει εξασκηση, εφοσον εχεις ξαναθηλασει, πρεπει να μαθεις τον μαρσιπο κ μετα να τα συνδυασεις, προσεχοντας παντα το μωρο την ωρα που θηλαζει

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Βίκυ μου (ειλικρινά πού τα προλαβαίνεις όοολα τα θέματα; χαχαχαχα) ραπ τάι δεν είχα ακούσει καν... θα το τσεκάρω αμέσως.... μου αρέσει πολύ το μέι τάι για να είμαι ειλικρινής οπότε αν μοιάζουν μάλλον θα καταλήξω εκεί... το ρινγκ σλινγκ το μόνο που με έκανε να το σκέφτομαι είναι που έχει άπειρες επιλογές θέσεων για το μωράκι!!


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mamacita Alina είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Βίκυ μου (ειλικρινά πού τα προλαβαίνεις όοολα τα θέματα; χαχαχαχα) ραπ τάι δεν είχα ακούσει καν... θα το τσεκάρω αμέσως.... μου αρέσει πολύ το μέι τάι για να είμαι ειλικρινής οπότε αν μοιάζουν μάλλον θα καταλήξω εκεί... το ρινγκ σλινγκ το μόνο που με έκανε να το σκέφτομαι είναι που έχει άπειρες επιλογές θέσεων για το μωράκι!!

Ε μεγαλωσαν τα παιδακια μου, κ αφου δ εργαζομαι, εχω χρονο, χαχα

Δες αναμεσα σε ραπ ται κ μαι ται τι θα προτιμουσες. Εξτρα ενισχυση πχ στις ραντες; πιο λεπτο υφασμα; παντως η κουκουλα βολευει στο θηλασμο γτ καλυπτει κ στηριζει το κεφαλι οταν κοιμαται

Το ρινγκ δ σου προσφερει τοσες πολλες θεσεις. Να κοιταει το μωρο μπροστα δ ειναι καλο με κανεναν μαρσιπο, ξαπλα μονο για θηλασμο. Η θεση στο γοφο πραγματι ειναι ιδανικη με το ρινγκ, αλλα κ τα ται μπαινουν πλαι. Επισης ειναι πιο ευκολα για την πλατη(δ εχω βαλει στην πλατη με κανενα απο αυτα, αλλα σε δοκιμες το ται ηταν πιο ευκολο) 

Εχεις δει καμια μαρκα; να ψαξεις να ρυθμιζεται κ το υφασμα αναμεσα στα ποδια αλλα κ στος υψος του πανελ, για να ειναι απο νεογγεννητο μεχρι οσο πιο πολυ γινεται

Επισης εχει αυτα με τα κλιπ που ειναι σαν μαι ται με κλιπ(full buckle) , η με κλιπ στη μεση αλλα τιραντες να δενεις στους ωμους(half buckle) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Ε μεγαλωσαν τα παιδακια μου, κ αφου δ εργαζομαι, εχω χρονο, χαχα

Δες αναμεσα σε ραπ ται κ μαι ται τι θα προτιμουσες. Εξτρα ενισχυση πχ στις ραντες; πιο λεπτο υφασμα; παντως η κουκουλα βολευει στο θηλασμο γτ καλυπτει κ στηριζει το κεφαλι οταν κοιμαται

Το ρινγκ δ σου προσφερει τοσες πολλες θεσεις. Να κοιταει το μωρο μπροστα δ ειναι καλο με κανεναν μαρσιπο, ξαπλα μονο για θηλασμο. Η θεση στο γοφο πραγματι ειναι ιδανικη με το ρινγκ, αλλα κ τα ται μπαινουν πλαι. Επισης ειναι πιο ευκολα για την πλατη(δ εχω βαλει στην πλατη με κανενα απο αυτα, αλλα σε δοκιμες το ται ηταν πιο ευκολο) 

Εχεις δει καμια μαρκα; να ψαξεις να ρυθμιζεται κ το υφασμα αναμεσα στα ποδια αλλα κ στος υψος του πανελ, για να ειναι απο νεογγεννητο μεχρι οσο πιο πολυ γινεται

Επισης εχει αυτα με τα κλιπ που ειναι σαν μαι ται με κλιπ(full buckle) , η με κλιπ στη μεση αλλα τιραντες να δενεις στους ωμους(half buckle) 

Χαχα πραγματικα όπου σε συναντάω καταρχάς διαβάζω προσεκτικά τι γράφεις γιατί πάντα έχεις κάτι σωστό και τεκμηριωμένο να πεις αλλά πάντα επίσης λέω που τα προλαβαίνει το κορίτσι καλέ; Χαχαχαχα. Μιλάγαμε και παλαιότερα σε άλλο θέμα. Είχα άλλο όνομα τότε. Δεν είχα ακόμη παιδάκι χιχιχι. 

Όρθιο μπροστά δε μαρεσει ούτε εμένα αλλά γιατί δεν θεωρείται καλό; Δε το ήξερα!

Με κλιπ δεν το είχα δει ότι υπάρχει αντίστοιχο. Όπου είδα με κλιπ είχαν πιο σκληρό υφασμα και τους απέκλεισα. Από μάρκες ξέρω τις αστεράκι, Αμαζόνας και εργκο προς το παρόν...  Είσαι πολύτιμη παρουσία να ξέρεις η βοήθεια σου σε περιγράφεται

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, μονο σαν μαμα σε θυμαμαι, τι ονομα ειχες; 

Οταν το μωρο κοιταει μπροστα η πλατη του ειναι ισια, ενω απο φυσικου κανουν καμπυλη, τα ποδια κρεμονται, δεχονται πολλα ερεθισματα, κ δ επιτυγχανεται η συνδεση με αυτον που το φοραει στην ουσια. Οταν το μωρο μεγαλωσει κ θελει να βλεπει το βαζεις στον γοφο η στην πλατη

Δες μαρκες απο το ecoslings, κ φυσικα μετα παραγγελνεις κ απο εξωτερικο αν θες. Μερικες μαρκες fidella, lennylamb, natibaby, manduca, babylonia, kokadi, didymos, limas, bondolino, soul, mamaruga, yaro, tula, hoppediz, kaami, kaya, diva milano, je port mon bebe, lenka

Για κλιπ πας απο 80€κ πανω. Ο εργκο ειναι πιο ετοιμος, δ προσφερει τπτ φοβερο για τα λεφτα του. Ο αμαζονας ειναι απο τα πιο οικονομικα κ καλα για τα λεφτα του, εχει λιγο πιο στενες τιραντες, κ οχι κτ ιδιαιτερο σε υφασμα. Αστερακι ειναι τα δικα μου, αλλα πλεον δ θα αγοραζα απο εκει γτ τα υφασματα δ ειναι καθαρα για μαρσιπους, δ εχουν καποια πιστοποιηση γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα!

@vikib ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες, χαίρομαι που έπεσα σε αυτό το ποστ και προσπάθησα να "ρουφήξω " κάθε συμβουλή!

Εγώ θα γίνω μανούλα τον Ιούλιο. Μια φίλη μου έδωσε το babybjorn mini, αλλά το ύφασμα του μου φαίνεται λιγάκι χοντρό και μετά και από αυτά που διαβάζω ψάχνοντας το θεμα, δε ξέρω αν είναι και η καλύτερη επιλογή. Έχετε ακούσει εσείς για αυτό το μάρσιπο; Πιστεύετε ότι είναι εντάξει;

Είδα και τα ring sling και μου φαίνονται ο,τι πρέπει για καλοκαίρι. Το φοβάμαι βέβαια με τους κρίκους αν θα τα καταφερω αλλά τα άλλα μου φαίνονται λίγο πιο "βαριά " υφάσματα για καλοκαίρι. 

Το θέλω πιο πολύ για να πηγαίνουμε καμία βολτιτσα και φυσικά άμα του αρέσει να το φοράμε και στο σπίτι. Έχω σκοπό να θηλάσω αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία ούτε από θηλασμό, ούτε από ring sling λέω να τα μάθω ξεχωριστά πρώτα:-D

 


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FofiK είπε:

Καλημέρα!

@vikib ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες, χαίρομαι που έπεσα σε αυτό το ποστ και προσπάθησα να "ρουφήξω " κάθε συμβουλή!

Εγώ θα γίνω μανούλα τον Ιούλιο. Μια φίλη μου έδωσε το babybjorn mini, αλλά το ύφασμα του μου φαίνεται λιγάκι χοντρό και μετά και από αυτά που διαβάζω ψάχνοντας το θεμα, δε ξέρω αν είναι και η καλύτερη επιλογή. Έχετε ακούσει εσείς για αυτό το μάρσιπο; Πιστεύετε ότι είναι εντάξει;

Είδα και τα ring sling και μου φαίνονται ο,τι πρέπει για καλοκαίρι. Το φοβάμαι βέβαια με τους κρίκους αν θα τα καταφερω αλλά τα άλλα μου φαίνονται λίγο πιο "βαριά " υφάσματα για καλοκαίρι. 

Το θέλω πιο πολύ για να πηγαίνουμε καμία βολτιτσα και φυσικά άμα του αρέσει να το φοράμε και στο σπίτι. Έχω σκοπό να θηλάσω αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία ούτε από θηλασμό, ούτε από ring sling λέω να τα μάθω ξεχωριστά πρώτα:-D

 

Νομιζω ειδικα για τα λεφτά που έχει ο babybjorn θα μπορούσες να βρεις πολύ καλυτερο

Το ρινγκ σλινγκ είναι ιδανικό για νεογεννητο κ καλοκαίρι. Ιδανικό να δεις με υφασμα ειδικα για babywearing, έχουν διαγώνια πλέξη. Ρινγκ βρίσκεις από 30€

Αν είσαι θεσ/νικη η αθηνα ισως να μπορούσες να δεις από κοντά κ να το δοκιμάσεις κιολας(ισως κ σε κάποιες άλλες περιοχές) 

Το ιδανικό είναι να θηλαζεις με το μωρακι ορθιο στο σλινγκ. Αφου το μάθεις θα μπαίνει σε δευτερολεπτα

Λίγη εξάσκηση θα τα καταφέρεις κ τα δυο! 

Αν τυχόν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις κ πμ. Εχει πολλα βιντεακια βοηθητικά που θα μπορούσα να σου δειξω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , vikib είπε:

Νομιζω ειδικα για τα λεφτά που έχει ο babybjorn θα μπορούσες να βρεις πολύ καλυτερο

Το ρινγκ σλινγκ είναι ιδανικό για νεογεννητο κ καλοκαίρι. Ιδανικό να δεις με υφασμα ειδικα για babywearing, έχουν διαγώνια πλέξη. Ρινγκ βρίσκεις από 30€

Αν είσαι θεσ/νικη η αθηνα ισως να μπορούσες να δεις από κοντά κ να το δοκιμάσεις κιολας(ισως κ σε κάποιες άλλες περιοχές) 

Το ιδανικό είναι να θηλαζεις με το μωρακι ορθιο στο σλινγκ. Αφου το μάθεις θα μπαίνει σε δευτερολεπτα

Λίγη εξάσκηση θα τα καταφέρεις κ τα δυο! 

Αν τυχόν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις κ πμ. Εχει πολλα βιντεακια βοηθητικά που θα μπορούσα να σου δειξω

Σε ευχαριστώ πολύ! Αθήνα μένω και θα το ψάξω! Ναι όταν είναι θα σου στείλω! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , FofiK είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αθήνα μένω και θα το ψάξω! Ναι όταν είναι θα σου στείλω! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Είσαι πολύ τυχερή γτ αθηνα έχει στην Γλυφάδα τα αστεράκια που έχει σλινγκ luna

Κ στην Ν. Ιωνία το ecoslings που έχει 3-4μαρκες

Κ στα δυο κατάστηματα οι ιδιοκτητριες είναι σύμβουλοι babywearing κ θα μπορέσεις να δοκιμάσεις κ θα σε κατευθύνουν σωστα

Το μόνο επιπλέον που μπορεις να δεις είναι να είναι δροσερο σχετικά το υφασμα

Με το καλο το μωρακι σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...