Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pennymav είπε:

Κορίτσι μου τα ίδια ακριβώς ειχα πάθει κ εγω στο μαιευτήριο .τ μωρό δεν καθόταν με τιποτα στο στήθος .εδινα κ ξένο αλλα ένιωθα ασχημα .ωσπου την Τρίτη μερα ήρθε η μαία κ μ ειπε για ν μ χάσει αλλλπ βαρος γιατί ηταν κ μικρούλα ,αν θέλω να παρω νοσοκομειακό θήλαστρο να της δωσω κ ν βλέπω κ ποσό πίνει κ οντως αυτο ΕΚΑΝα κ μετα ένιωθα πολυ καλυτερα .αν θες να θηλάσεις (που ειναι το καλύτερο για το παιδί ) δεν ξερω αν κανει ν δώσεις μπιμπερό έστω κ τωρα π ειναι αρχη αν κ νομοζω τους το δίνουν μενσηριγγα .δες το κ μν αγχωνεσαι γιατί τις πρώτες μερες το μονο π εχουμε ειναιβτονπρωτογαλα .ωστοσο παρατήρησες καθολου οταν τ ειχες στο στήθος αν μετα έκανε κακά του;

Κορίτσια, προσπαθήστε για θηλασμό αλλα χωρίς να νιώθετε άσχημα!! Δεν υπάρχει λόγος!! Ακόμα και αν δεν τα καταφέρει κάποια μαμα δεν είναι λιγότερο ικανή από κάποια άλλη που τα κατάφερε!! Το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται μια λεχώνα είναι οι ενοχές!! 

Just now, Kathrin17 είπε:

 

Κορίτσια ποτε έχετε κανονίσει βάφτιση?? 

Μεσα Ιουλίου!! Τέλος Αυγούστου ήθελα αλλά δεν μπορούσαν οι υπόλοιποι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 said:

Με το καλό και σε σας! Για Ιούλιο λέμε εμείς. Θα την κάνουμε σε ξωκλήσι, οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα με τα ατομα.Όταν είχα πάει να 40ντησω μου πε ο παπάς ότι οι γάμοι θα έχουν 250 καλεσμένους! Αλλα τώρα που το πες θα τον ξαναρώτησε να μαστε σίγουροι γιατι εμείς υπολογίζουμε γυρω στα 100 ατομα

Μια χαρα!! Κ γω δν νομιζω να ειμαστε πάνω απο 100..

Just now, Kathrin17 said:

 

Κορίτσια ποτε έχετε κανονίσει βάφτιση?? 

Εμεις αρχες ιουλιου. Κανονικα λεγαμε Αυγουστο κ πιο μετα αλλα φοβαμαι μην ξανα-καραντινιαστουμε κ ειπαμε να γινει νωρις. Το σκεφτεστε κ εσεις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Lalom είπε:

Κορίτσια sos. Γεννησα τη πεμπτη με καισαρικη ύστερα απο πρόκληση για φυσιολογικο στις 40 εβδομάδες αλλα κατεληξε σε καισαρικη. Αυριο βγαινουμε απο μαιευτηριο και εχω αγχωθει. Το μωρακι μου το φεραν την Πέμπτη κατα τις 6 με 7 για να τ βαλω στο στηθος και αμεσως με τη βοηθεια μιας μαιας βρήκαμε σταση κ ο μικρός τρόπο να κανει θηλαστικες κινήσεις. Χαρηκα παρα πολυ. Το βραδυ το πήρανε στ βρεφοθαλαμο κ ειπαμε να δώσουμε κ λίγο ξενο μιας κ ακόμα εγώ δεν έχω γαλα. Την επομενη μερα παλι το ιδιο τη Παρασκευή κάποιες ωρες σε μενα τ εβαζα στηθος εκανε πως ετρωγε κουράζοταν και αποκοιμιοταν στ στηθος μετα από λίγο τ έπαιρνα και το εβαζα στ κουνακι του. Το βραδυ παλι βρεφοθαλαμο. Και σήμερα τον είχα πιο πολλες ωρες ολη την ωρα ατ στηθος κ δωστου θηλαστικες κινησεις.. Κοιμοταν προσπαθουσα να τον βαλω στ κουνακι του και ξυπναγε κ εψαχνε το χέρι του κ μασουλαγε με μανια και ανήσυχος πράγμα που σημαινει ότι πεινούσε παρόλο που τον είχα 30 λεπτα στ καθε στήθος. Εντωνεταξυ εχουν περάσει 2 24ωρα απο τη γέννηση και εγω δεν εχω δει σταγονα γαλα στο στηθος μου. Ειπα στη μαια ν μ φέρει ξενο να το ταισουμε μαζι και εφαγε 40ml μεσα σε ενα λεπτο πράγμα που σημαινει ότι πεινούσε εκεινη τη στιγμή ηθελα να κλάψω που εγώ τον ταλαιπωρουσα τοσες ωρες κ αυτός πεινουσε. Αυριο βγαινουμε τι να κανω? Πιστεύω δεν εχω γαλα για να θηλασω πως θα προχωρήσω σπίτι κλαίω συνέχεια οτι δε θα τα καταφέρω :(

Να σου ζήσει κοπελα μου!! Μη νιώθεις άσχημα!! Όλα θα πάνε Καλά!! Το μωρό συνέχεια στο στήθος! Συνεχεια!! Να δώσεις ξενο μόνο όταν δε θα παίρνει βάρος! Δωσε περιθωριο!! Βλέπω ότι θες πολυ να θηλάζεις και θα τα καταφέρεις! Ο τι θες να μας Ρωτάς! Απλά ενημέρωση χρειάζεσαι, τιποτα αλλο.Με το καλό Όλα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου και εμένα όλο γκρίνια είναι σήμερα. Και επίσης δεν ζητάει μόνος του να φάει τις περισσότερες φορές. Τον βάζω από μόνη μου. Πάνες βρέχει εντάξει αλλά έτυχε να μην έχει κάνει τσισα για κάποιες ώρες. Και κοιμάται περισσότερο. Δεν ξέρω αγχώθηκα.. λέτε να είναι από τη ζέστη? 

Για βάφτιση εμείς σκεφτήκαμε για αρχές Σεπτέμβρη, να είναι 6 μηνών. Λέτε να εχουμε θέμα? Βέβαια δεν θα καλέσουμε κόσμο. Γύρω στα 25-30 άτομα λεμε. Δεν είναι πολύ νωρίς για τώρα? Μήπως είναι πολύ μικρά? Η δεν υπάρχει πρόβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Κορίτσια μου και εμένα όλο γκρίνια είναι σήμερα. Και επίσης δεν ζητάει μόνος του να φάει τις περισσότερες φορές. Τον βάζω από μόνη μου. Πάνες βρέχει εντάξει αλλά έτυχε να μην έχει κάνει τσισα για κάποιες ώρες. Και κοιμάται περισσότερο. Δεν ξέρω αγχώθηκα.. λέτε να είναι από τη ζέστη? 

Για βάφτιση εμείς σκεφτήκαμε για αρχές Σεπτέμβρη, να είναι 6 μηνών. Λέτε να εχουμε θέμα? Βέβαια δεν θα καλέσουμε κόσμο. Γύρω στα 25-30 άτομα λεμε. Δεν είναι πολύ νωρίς για τώρα? Μήπως είναι πολύ μικρά? Η δεν υπάρχει πρόβλημα? 

Κ εμείς λέμε η το πρώτο η το δεύτερο σκ του Σεπτεμβρίου να εχει μπει κ η δεύτερη δόση του επιδόματος! Πιστεύω δεν θα έχουμε θέμα με καραντίνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Murtw.st είπε:

Κ εμείς λέμε η το πρώτο η το δεύτερο σκ του Σεπτεμβρίου να εχει μπει κ η δεύτερη δόση του επιδόματος! Πιστεύω δεν θα έχουμε θέμα με καραντίνα...

Ναι οντως ειναι και αυτος ενας λογος για τοτε,  το επίδομα! Αν δεν κανουμε ανοιχτη βαφτιση με πολυ κοσμο πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Ναι οντως ειναι και αυτος ενας λογος για τοτε,  το επίδομα! Αν δεν κανουμε ανοιχτη βαφτιση με πολυ κοσμο πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα!

Εμείς έχουμε βγάλει μια λίστα με περίπου 80-100 άτομα, σχετικά ευρύ κύκλο. Εξάλλου μπουφέ θα βγάλω έξω όπως όλοι δεν θα κάνω τραπέζι, γιατι να μην επωφεληθώ κ από τα δώρα;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Κορίτσια μου και εμένα όλο γκρίνια είναι σήμερα. Και επίσης δεν ζητάει μόνος του να φάει τις περισσότερες φορές. Τον βάζω από μόνη μου. Πάνες βρέχει εντάξει αλλά έτυχε να μην έχει κάνει τσισα για κάποιες ώρες. Και κοιμάται περισσότερο. Δεν ξέρω αγχώθηκα.. λέτε να είναι από τη ζέστη? 

Για βάφτιση εμείς σκεφτήκαμε για αρχές Σεπτέμβρη, να είναι 6 μηνών. Λέτε να εχουμε θέμα? Βέβαια δεν θα καλέσουμε κόσμο. Γύρω στα 25-30 άτομα λεμε. Δεν είναι πολύ νωρίς για τώρα? Μήπως είναι πολύ μικρά? Η δεν υπάρχει πρόβλημα? 

 

Just now, Murtw.st είπε:

Κ εμείς λέμε η το πρώτο η το δεύτερο σκ του Σεπτεμβρίου να εχει μπει κ η δεύτερη δόση του επιδόματος! Πιστεύω δεν θα έχουμε θέμα με καραντίνα...

Κι εμείς θέλαμε να κλείσει 6μηνο πρωτα άρα Τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτ αλλα δεν τα βρήκαμε με τους συγγενείς.Θα είναι σχεδόν 5 όταν θα βαφτιστεί η δικιά μου! Η νονά χαίρεται που δε θα ναι βαριά! Εγω σκέφτομαι αν θα της κάθονται Καλά τα βαφτιστικα της! Είναι και μινιον!! Χαχαχα!!

Just now, Murtw.st είπε:

Εμείς έχουμε βγάλει μια λίστα με περίπου 80-100 άτομα, σχετικά ευρύ κύκλο. Εξάλλου μπουφέ θα βγάλω έξω όπως όλοι δεν θα κάνω τραπέζι, γιατι να μην επωφεληθώ κ από τα δώρα;; 

Ακριβώς αυτο! Θα έχεις και αλμυρά ε; Θα κάνεις catering? Έχεις πάρει προσφορά να μου έστελνες πμ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 μηνών καλά είναι! Να σας πω εγώ θα κάνω τραπέζι και γι αυτό δεν θα καλέσω πολλά άτομα. Δεν μπορώ να τους αφήσω έτσι γιατί θα έρθουν από μακρυά. Είμαι από άλλη πόλη αλλά παντρεύτηκα κ μένω Θεσσαλονίκη. Οπότε είπα μόνο τους πολύ πολύ στενούς θα καλέσω! Πολύ καλή ιδέα το catering στην εκκλησία αν και εδώ που είμαι δεν νομίζω να επιτρέπουν. Στο γάμο να φανταστείτε δεν αφηναν στολισμό ούτε μέσα ούτε έξω από την εκκλησία, μόνο το stand με τις μπομπονιέρες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

 

Κι εμείς θέλαμε να κλείσει 6μηνο πρωτα άρα Τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτ αλλα δεν τα βρήκαμε με τους συγγενείς.Θα είναι σχεδόν 5 όταν θα βαφτιστεί η δικιά μου! Η νονά χαίρεται που δε θα ναι βαριά! Εγω σκέφτομαι αν θα της κάθονται Καλά τα βαφτιστικα της! Είναι και μινιον!! Χαχαχα!!

Ακριβώς αυτο! Θα έχεις και αλμυρά ε; Θα κάνεις catering? Έχεις πάρει προσφορά να μου έστελνες πμ;

Κορίτσι μου να σου πω την αλήθεια δεν έχω αρχίσει να ψάχνομαι! Αυτό που θα κάνουμε είναι απλα ένας μπουφές με γλυκα όπως είχε κανει κ η νονά του μικρού μου όταν βάφτιζε τον δικό της όποτε πάω λίγο στα πεπατημένα! 

Just now, mpoukitsa είπε:

5 μηνών καλά είναι! Να σας πω εγώ θα κάνω τραπέζι και γι αυτό δεν θα καλέσω πολλά άτομα. Δεν μπορώ να τους αφήσω έτσι γιατί θα έρθουν από μακρυά. Είμαι από άλλη πόλη αλλά παντρεύτηκα κ μένω Θεσσαλονίκη. Οπότε είπα μόνο τους πολύ πολύ στενούς θα καλέσω! Πολύ καλή ιδέα το catering στην εκκλησία αν και εδώ που είμαι δεν νομίζω να επιτρέπουν. Στο γάμο να φανταστείτε δεν αφηναν στολισμό ούτε μέσα ούτε έξω από την εκκλησία, μόνο το stand με τις μπομπονιέρες! 

Κ μένα το σόι του άντρα μου είναι απο Λαμία κ εμείς μένουμε Χαλκίδα, αλλα δυστυχώς δεν μας παίρνει για τραπέζι. Προτιμώ να τα κρατήσω να πάω διακοπές με το παιδάκι μου. Οποίος θέλει ας έρθει δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας! Έχω πάει σε αρκετές βαφτίσεις που έχουν έξω μπουφέ πάντως. Έχω βρει κ μια εκπληκτική σελίδα στο ινστα λογικά υπάρχει κ στο φβ που είναι στη θεσσαλονικη κ λέγεται baptismus κ παίρνω ιδέες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Murtw.st είπε:

Κορίτσι μου να σου πω την αλήθεια δεν έχω αρχίσει να ψάχνομαι! Αυτό που θα κάνουμε είναι απλα ένας μπουφές με γλυκα όπως είχε κανει κ η νονά του μικρού μου όταν βάφτιζε τον δικό της όποτε πάω λίγο στα πεπατημένα! 

Έχω βρει για στολισμό που αναλαμβάνει και τα γλυκα! Λεω να παραγγείλω και 3-4 είδη αλμυρων finger food, μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο και μετά τραπεζι 15 άτομα μόνο οι οικογένειες και η νονά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Έχω βρει για στολισμό που αναλαμβάνει και τα γλυκα! Λεω να παραγγείλω και 3-4 είδη αλμυρων finger food, μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο και μετά τραπεζι 15 άτομα μόνο οι οικογένειες και η νονά. 

Α γεια σου αυτό ήθελα να συμπληρώσω οτι κ εμείς μετά θα κάνουμε ένα μίνι τραπέζι για τους κοντινούς! Ανάλογα βέβαια πως θα είναι κ τα πράγματα κ αν θα επιτρέπεται να πάμε κάπου έξω.. γιατι σπίτι είναι πολύ δύσκολο θα πρέπει να γίνω χίλια κομμάτια κ δεν έχω σκοπό! Καλα θα κανεις ωραία η ιδέα σου να τα συνδυάσεις κ τα αλμυρά πάντως! Θα πάμε αυτή τη βδομάδα να κλείσουμε εκκλησία γιατι φοβάμαι μην δεν βρούμε ημερομηνίες επειδή πολλά μυστήρια αναβλήθηκαν τωρα λόγω καραντίνας μην πέσουν όλα μαζί μετά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Α γεια σου αυτό ήθελα να συμπληρώσω οτι κ εμείς μετά θα κάνουμε ένα μίνι τραπέζι για τους κοντινούς! Ανάλογα βέβαια πως θα είναι κ τα πράγματα κ αν θα επιτρέπεται να πάμε κάπου έξω.. γιατι σπίτι είναι πολύ δύσκολο θα πρέπει να γίνω χίλια κομμάτια κ δεν έχω σκοπό! Καλα θα κανεις ωραία η ιδέα σου να τα συνδυάσεις κ τα αλμυρά πάντως! Θα πάμε αυτή τη βδομάδα να κλείσουμε εκκλησία γιατι φοβάμαι μην δεν βρούμε ημερομηνίες επειδή πολλά μυστήρια αναβλήθηκαν τωρα λόγω καραντίνας μην πέσουν όλα μαζί μετά! 

Ναι, να πας γιατι γίνεται χαμος! Μέχρι και καθημερινές κλείνουν! Ειδικά αν θες συγκεκριμένη εκκλησια! Έχεις σκεφτεί το θέμα της βαφτισης; Εγώ κοιτάζω στο ίντερνετ για να ενημερώσω και την κοπελα του στολισμόυ!Ειμαι αναμεσα στον κυκνο και την κουκουβαγια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Ναι, να πας γιατι γίνεται χαμος! Μέχρι και καθημερινές κλείνουν! Ειδικά αν θες συγκεκριμένη εκκλησια! Έχεις σκεφτεί το θέμα της βαφτισης; Εγώ κοιτάζω στο ίντερνετ για να ενημερώσω και την κοπελα του στολισμόυ!Ειμαι αναμεσα στον κυκνο και την κουκουβαγια

Μ αρέσει παρα πολύ το μεξικανικο/ινδιάνικο κ το τροπικό με άγρια ζώα! Καλημέρα κορίτσια εμείς μόλις ξυπνήσαμε πάμε για το δεύτερο εμβόλιο!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...