Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Μπράβο!!!! Συγχαρητήρια!!! 🥰 Είδες που στο είχα πει? Αχνη γραμμη + καφέ = θετικη χοριακη.  Τώρα το πάμε βήμα βήμα....εγώ έχω επαναληπτική την Τετάρτη...το ίδιο άγχος θα έχω πάλι...

      9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Απαράδεκτη συμπεριφορά και γιατρού και μαιας. Οφείλουν να έχουν παραπάνω ενσυναισθηση και αν κάτι τους ενοχλεί να παίρνουν τηλ σαν άνθρωποι και να μιλάνε με ευγένεια και ενδιαφέρον. Θα βρεις σίγουρα γιατρό!!!! Σκέψου αν θέλεις σίγουρα να αλλάξεις. Σκέψου τι θα σε στρεσάρει λιγότερο...να είσαι με αυτόν και να φοβασαι να ρωτήσεις κάτι ξανά ή να αλλάζεις γιατρό? Εσύ ξέρεις το καλύτερο για σένα! Αν αποφασίσεις να αλλάξεις σε οποια πόλη μένεις ρώτησε φίλες και γνωστές και θα δεις ποιον προτείνουν οι περισσότερες. 

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Και να ξέρεις σε καταλαβαίνω...και γω συγκρατημένα αισιόδοξη ήμουν στην πρώτη χοριακη...στη δεύτερη το χάρηκα πιο πολυ. Όλα θα μας πανε μια χαρά!! ❤️

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

εγω πινω εξαρχης ενα τη μερα και δεν βλεπω να πειραζει το μωρο. δεν τον πινω ουτε στανταρ ωρα, ουτε αφηνω να περασει 2ωρο, μπορει να θηλασω στο καπακι κ μια χαρα την παιρνει ο υπνος. δοκιμασε το μωρε μια φορα. κ κοψε κινηση..χαχαχ δεν ειναι κ τιποτα σπουδαιο, μην τρελαθουμε κιολας.

   Καλημέρα κοριτσια μου... Κ γω πινω καφεδακι.. Ελληνικό κ συνήθως ακριβώς όταν τη θηλαζω γτ νιώθω ότι χρειάζομαι κάτι να με τονώσει.. Η μπέμπα μετά κοιμάται μια χαρά.. Απογευμα δν το έχω επιχειρήσει γτ φοβάμαι μήπως το βράδυ είναι στην τσίτα αλλά δε με νοιάζει κιόλας.. Φραπεδάκι ήπια μια μέρα την προηγ βδομάδα με τις ζέστες.. Το ζητουσε ο οργανισμός μου!! Χαχαχα.. Ουτε αυτός την πςιραξε.. 

Κορίτσια μου Δευτέρα κ τρίτη η μικρή μου κοιμήθηκε 7ωρο κ 6ωρο αντίστοιχα κ στη διάρκεια της μέρας έτρωγε, καθόταν κανα μισάωρο κ ξανά υπνο 2-3 ώρες.. Έκανε 6γευματα κ η παιδιατρος είπε είμαστε οκ κ με τα 6γευματα αφου είναι 1κιλο πανω απο το βάρος γέννησης, εσεις τι λέτε?? Να σας πω είχα αγωνία μήπως έχει τπτ κ κοιμάται τόσο πολυ αλλά τώρα λέω ποτε θα μου το ξανακάνει αυτό το τέλειο προγραμματακι!! Ειδικά η γκρίνια καθε απόγευμα δεν παλευεται.. Έχει φαει, έχει ρευτει έχει καθαρή πανα κ παλι γκρίνια.. Χτες της έδωσα πιπιλα για πρωτη φορα κ κάπως ηρεμησε αλλά να πω την αλήθεια δν είμαι πολυ υπέρ γτ ειναι κατι που δν το γνωρίζει κ δν το ζητά η ίδια αλλά τους το μαθαίνουμε εμείς.. Εσείς δίνετε στα μικρά σας? Σε ποιες περιπτωσεις.. Εγώ σκέφτηκα να της δίνω μετά από το γευμα κ μόνο αν έχει γκρίνια για παρηγοριά αλλιώς θα πρεπει όλο το απόγευμα να πατηγοριεται από το στήθος κ δν αντεχω καθώς έχω ήδη μαζέψει κουραση από όλη τη μερα


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Polly1 μου είπε να προτιμώ ντεκαφεϊνέ ή φίλτρου. @Pagotoula τώρα που το λες, έχω πιει κι εγώ καφέ ενώ θηλάζω. Γενικά, δεν πιστεύω ότι τον πειράζει ο καφές, εδώ τρώω του κόσμου τα γλυκά, το εσπρεσσάκι θα τον πειράξει?

@Kathrin17 εγώ του δίνω πιπίλα όταν, όπως λες, έχει φάει, έχει κάνει κακά, έχει πλυθεί και νυστάζει αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορεί να κοιμηθεί. Δεν τη θέλει πάντα, αλλά κάποιες φορές λειτουργεί. Αυτό όμως που του αρέσει πολύ είναι να κοιμάται μπρούμυτα. Αν έχει γκρίνια, μόλις τον βάλω μπρούμυτα, σε 5 λεπτά έχει κοιμηθεί. 

Κορίτσια, για βάπτιση σκέφτεστε καθόλου? Εγώ σκέφτομαι, αν βρω, να την κάνουμε Σεπτέμβρη, μόνο εμείς, οι γονείς και οι πολύ στενοί συγγενείς, δηλαδή όλοι κι όλοι 15 άτομα! 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω κάτι σταγόνες biogaia έχετε δώσει στα μικρα σας?? Και αν ναι μεσα στο στομα κατευθειαν η μεσα στο γάλα?? 

για τους κολικούς είναι αυτές; αν ναι επειδή κάτι μου θυμίζουν η κουμπάρα μου τις έβαζε απευθείας στο στόμα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

   Καλημέρα κοριτσια μου... Κ γω πινω καφεδακι.. Ελληνικό κ συνήθως ακριβώς όταν τη θηλαζω γτ νιώθω ότι χρειάζομαι κάτι να με τονώσει.. Η μπέμπα μετά κοιμάται μια χαρά.. Απογευμα δν το έχω επιχειρήσει γτ φοβάμαι μήπως το βράδυ είναι στην τσίτα αλλά δε με νοιάζει κιόλας.. Φραπεδάκι ήπια μια μέρα την προηγ βδομάδα με τις ζέστες.. Το ζητουσε ο οργανισμός μου!! Χαχαχα.. Ουτε αυτός την πςιραξε.. 

Κορίτσια μου Δευτέρα κ τρίτη η μικρή μου κοιμήθηκε 7ωρο κ 6ωρο αντίστοιχα κ στη διάρκεια της μέρας έτρωγε, καθόταν κανα μισάωρο κ ξανά υπνο 2-3 ώρες.. Έκανε 6γευματα κ η παιδιατρος είπε είμαστε οκ κ με τα 6γευματα αφου είναι 1κιλο πανω απο το βάρος γέννησης, εσεις τι λέτε?? Να σας πω είχα αγωνία μήπως έχει τπτ κ κοιμάται τόσο πολυ αλλά τώρα λέω ποτε θα μου το ξανακάνει αυτό το τέλειο προγραμματακι!! Ειδικά η γκρίνια καθε απόγευμα δεν παλευεται.. Έχει φαει, έχει ρευτει έχει καθαρή πανα κ παλι γκρίνια.. Χτες της έδωσα πιπιλα για πρωτη φορα κ κάπως ηρεμησε αλλά να πω την αλήθεια δν είμαι πολυ υπέρ γτ ειναι κατι που δν το γνωρίζει κ δν το ζητά η ίδια αλλά τους το μαθαίνουμε εμείς.. Εσείς δίνετε στα μικρά σας? Σε ποιες περιπτωσεις.. Εγώ σκέφτηκα να της δίνω μετά από το γευμα κ μόνο αν έχει γκρίνια για παρηγοριά αλλιώς θα πρεπει όλο το απόγευμα να πατηγοριεται από το στήθος κ δν αντεχω καθώς έχω ήδη μαζέψει κουραση από όλη τη μερα

Όντως πολύ τελειο πρόγραμμα να κοιμάται και τη μέρα! Εμένα τη νύχτα μόνο και πολυ μου Είναι!! Τωρα μολις κοιμήθηκε αλλα σε κάνα 10λεπτο θα ξύπνησει στανταρ! Θύμισε μου αν θηλάζεις; Αν Ναι, τότε τα 6 γεύματα είναι λίγα για τωρα που είναι τοσο μικρό, αν θυμάμαι καλά γεννησες Απρίλιο; Άρα ο θηλασμός ακομη δεν έχει εδραιωθεί για να κάνει γεύματα λιγότερα των 8 αλλά ούτε και για να πάρει πιπίλα γιατι ενδέχεται να προκαλέσει σύγχυση θηλων και να μειώσει ακομη πιο πολύ τα γεύματα της.

Just now, Sweet_child είπε:

@Polly1 μου είπε να προτιμώ ντεκαφεϊνέ ή φίλτρου. @Pagotoula τώρα που το λες, έχω πιει κι εγώ καφέ ενώ θηλάζω. Γενικά, δεν πιστεύω ότι τον πειράζει ο καφές, εδώ τρώω του κόσμου τα γλυκά, το εσπρεσσάκι θα τον πειράξει?

@Kathrin17 εγώ του δίνω πιπίλα όταν, όπως λες, έχει φάει, έχει κάνει κακά, έχει πλυθεί και νυστάζει αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορεί να κοιμηθεί. Δεν τη θέλει πάντα, αλλά κάποιες φορές λειτουργεί. Αυτό όμως που του αρέσει πολύ είναι να κοιμάται μπρούμυτα. Αν έχει γκρίνια, μόλις τον βάλω μπρούμυτα, σε 5 λεπτά έχει κοιμηθεί. 

Κορίτσια, για βάπτιση σκέφτεστε καθόλου? Εγώ σκέφτομαι, αν βρω, να την κάνουμε Σεπτέμβρη, μόνο εμείς, οι γονείς και οι πολύ στενοί συγγενείς, δηλαδή όλοι κι όλοι 15 άτομα! 

Υπαρχει ντεκαφεινε κρυος αλλα οχι φραπε; Βάφτιση Όχι απλά σκεφτόμαστε, είναι σχεδόν όλα ετοιμα κιολας μιας και θα γίνει Ιούλιο! Κι εγώ Σεπτέμβρη ήθελα αλλά δεν μπορούν πολυ κοντινοί συγγενείς τοτε !! Με το καλο και η δικη σας λοιπον!!!

Just now, mpempaki1 είπε:

@Rafaelatarzan @Polly1 @Sweet_child κορίτσια μου σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε.  μου έφυγε το άγχος.  σας αγαπω πολύ. ♡♡♡

έχει καμία σας instagram?

Instagram όσες φορές επιχείρησα να βάλω το κινητό μου μόνο καπνούς που δεν έβγαλε! Η μπαταρία τελείωνε στο μισαωρο και κολλούσε εκνευριστικά συνέχεια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Όντως πολύ τελειο πρόγραμμα να κοιμάται και τη μέρα! Εμένα τη νύχτα μόνο και πολυ μου Είναι!! Τωρα μολις κοιμήθηκε αλλα σε κάνα 10λεπτο θα ξύπνησει στανταρ! Θύμισε μου αν θηλάζεις; Αν Ναι, τότε τα 6 γεύματα είναι λίγα για τωρα που είναι τοσο μικρό, αν θυμάμαι καλά γεννησες Απρίλιο; Άρα ο θηλασμός ακομη δεν έχει εδραιωθεί για να κάνει γεύματα λιγότερα των 8 αλλά ούτε και για να πάρει πιπίλα γιατι ενδέχεται να προκαλέσει σύγχυση θηλων και να μειώσει ακομη πιο πολύ τα γεύματα της.

Υπαρχει ντεκαφεινε κρυος αλλα οχι φραπε; Βάφτιση Όχι απλά σκεφτόμαστε, είναι σχεδόν όλα ετοιμα κιολας μιας και θα γίνει Ιούλιο! Κι εγώ Σεπτέμβρη ήθελα αλλά δεν μπορούν πολυ κοντινοί συγγενείς τοτε !! Με το καλο και η δικη σας λοιπον!!!

Instagram όσες φορές επιχείρησα να βάλω το κινητό μου μόνο καπνούς που δεν έβγαλε! Η μπαταρία τελείωνε στο μισαωρο και κολλούσε εκνευριστικά συνέχεια!!

αλήθεια;; κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κοιμαται το πρωι, Ναι!!! Ντεκαφεινε Όχι, ε; Τον κανονικό!!!

Σου είπε να αποφεύγεις τον φραπέ ή τον καφέ Γενικά? Δεν ξέρω αλλά η στέρηση του καφε είναι από τις μεγαλύτερες θυσίες που έχω κάνει μέχρι τώρα ως μάνα!! Χαχαχαχα!!

Ναι βρε πιες το καφεδάκι σου. Τον κανονικό. Και αν θες πάνω από έναν την ημέρα πιες τον άλλον ντεκαφεινε. Το θέμα είναι να προσέχεις την ημερήσια πρόσληψη καφεΐνης στο συνολο(τσάι, σοκολάτες, αναψυκτικά, φάρμακα..). Ένας καφές δεν κάνει κάτι. Μην θυσιάζεσαι χωρίς λόγο.. έχεις μέλλον...χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Ναι βρε πιες το καφεδάκι σου. Τον κανονικό. Και αν θες πάνω από έναν την ημέρα πιες τον άλλον ντεκαφεινε. Το θέμα είναι να προσέχεις την ημερήσια πρόσληψη καφεΐνης στο συνολο(τσάι, σοκολάτες, αναψυκτικά, φάρμακα..). Ένας καφές δεν κάνει κάτι. Μην θυσιάζεται χωρίς λόγο.. έχεις μέλλον...χαχαχα

Λες,ε; Θα πιω να δούμε αντιδράσεις!! Σοκολάτα τρωω κάθε μερα!! Δεν μπορώ!! 2 μπισκότα digestive με μαύρη σοκολάτα από πανω! Τα χεις δοκιμασει; Απόλαυση!!! Ή σοκολάταμαύρη (αρκετά κομματια) Και όταν είχα πρωτογεννησει είχαμε πάρει χαλβά με επικάλυψη μαύρης σοκολάτας και κόλλησα! Ανελλιπώς κάθε απόγευμα!! Χαχα!! Αλλά εγώ με τον καφε ήμουν μανιακη!Και λόγω δουλειάς που τόσα χρόνια τελείωνα στις 10 το βραδυ! Και ειδικά στην εγκυμοσυνη τον επιζητούσα πιο πολυ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lalom είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω κάτι σταγόνες biogaia έχετε δώσει στα μικρα σας?? Και αν ναι μεσα στο στομα κατευθειαν η μεσα στο γάλα?? 

Εγώ δίνω τις biolact αλλά το ίδιο πράγμα είναι. Τις στάζω κατευθείαν στο στόμα αλλά θηλάζω και δεν έχω άλλη επιλογή, αν δίνεις μπιμπερό μπορείς να τις βάλεις στο γάλα, όμως θα το πιει όλο?

  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, να ρωτήσω, μαλλια τα δικά σας εχουν; Εμένα ελάχιστα!! Μ αρέσει που μου λέγαν ότι το μωρο θα χει πολλα μαλλια αφου στην εγκυμοσυνη ειχα καουρες!! Ειναι ξανθούλα βέβαια και ίσως γι αυτο μου έχουν πει, αλλά πότε περίπου ξεκινούν να βγάζουν μαλλια; φρύδι και βλεφαρίδα έχουμε κάνει!! Χαχαχα!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κορίτσια, να ρωτήσω, μαλλια τα δικά σας εχουν; Εμένα ελάχιστα!! Μ αρέσει που μου λέγαν ότι το μωρο θα χει πολλα μαλλια αφου στην εγκυμοσυνη ειχα καουρες!! Ειναι ξανθούλα βέβαια και ίσως γι αυτο μου έχουν πει, αλλά πότε περίπου ξεκινούν να βγάζουν μαλλια; φρύδι και βλεφαρίδα έχουμε κάνει!! Χαχαχα!!

εμένα έχει πολλά μαλλιά και στην κορυφή του πετάνε  και όταν σφιγγεται  τα τραβάει και ρίχνει  κατι  τσιριδες... 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Όντως πολύ τελειο πρόγραμμα να κοιμάται και τη μέρα! Εμένα τη νύχτα μόνο και πολυ μου Είναι!! Τωρα μολις κοιμήθηκε αλλα σε κάνα 10λεπτο θα ξύπνησει στανταρ! Θύμισε μου αν θηλάζεις; Αν Ναι, τότε τα 6 γεύματα είναι λίγα για τωρα που είναι τοσο μικρό, αν θυμάμαι καλά γεννησες Απρίλιο; Άρα ο θηλασμός ακομη δεν έχει εδραιωθεί για να κάνει γεύματα λιγότερα των 8 αλλά ούτε και για να πάρει πιπίλα γιατι ενδέχεται να προκαλέσει σύγχυση θηλων και να μειώσει ακομη πιο πολύ τα γεύματα της.

Υπαρχει ντεκαφεινε κρυος αλλα οχι φραπε; Βάφτιση Όχι απλά σκεφτόμαστε, είναι σχεδόν όλα ετοιμα κιολας μιας και θα γίνει Ιούλιο! Κι εγώ Σεπτέμβρη ήθελα αλλά δεν μπορούν πολυ κοντινοί συγγενείς τοτε !! Με το καλο και η δικη σας λοιπον!!!

Instagram όσες φορές επιχείρησα να βάλω το κινητό μου μόνο καπνούς που δεν έβγαλε! Η μπαταρία τελείωνε στο μισαωρο και κολλούσε εκνευριστικά συνέχεια!!

Θηλαζω αποκλειστικα..6/4 γέννησα..σημερα η μικρη είναι 53ημερψν..λες να μην έχει εδραιωθεί ο θηλασμός??ποσο καιρό θέλει? Το καταλαβαίνουμε απο καπου?

Γενικα με τον υπνο με αγχώνουν κ οι γυρω..γτ ξυπναει ακόμη το βράδυ? γιατί κοιμηθηκε στις 23:30 κ ξυπνησε 5? Επρεπε να της το τραβήξω το γευμα λέει αργότερα για να ξυπνήσει πιο αργά το πρωι..κ τι να κάνω? Το επιχειρησα αλλά το σκατουλι μου φυσικά νυσταζε έφαγε λίγο κ τλκ ξυπνησε στις 3...αρα η μπεμπουλα ξέρει καλυτερα τι την βολευει...οταν δν κοιμάται στη διάρκεια της μέρας η μαμα μου με αγχώνει ότι τα μωρά πρεπει να τρωνε κ να κοιμούνται κ ότι κάτι πρεπει να κάνω για να κοιμάται.. Τι να κάνω? Τα πρωινα κοιμάται αλλά απ'το μεσημέρι κ μετα μπορεί να κοιμηθεί στον ώμο μου κατά το ρεψιμο κ μόλις την βάλω στο πορτ μπεμπέ μετά από ένα τέταρτο το πολυ ξυπνάει.. 

Just now, Polly1 είπε:

Κορίτσια, να ρωτήσω, μαλλια τα δικά σας εχουν; Εμένα ελάχιστα!! Μ αρέσει που μου λέγαν ότι το μωρο θα χει πολλα μαλλια αφου στην εγκυμοσυνη ειχα καουρες!! Ειναι ξανθούλα βέβαια και ίσως γι αυτο μου έχουν πει, αλλά πότε περίπου ξεκινούν να βγάζουν μαλλια; φρύδι και βλεφαρίδα έχουμε κάνει!! Χαχαχα!!

Εμενα γεννήθηκε με μαλλάκια μπόλικα.. Φαντάσου στο σβέρκο πίσω όπως καταλήγουν τα μαλλάκια της κάνουν μια ουρίτσα.. Χαχα..εχει αρχίσει να ανοίγει το χρώμα τους, είναι κάστανο αλλά οι ριζουλες χρυσιζουν..κ ο μπαμπας της κ γω ήμασταν ξανθά παιδακισ...

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Θηλαζω αποκλειστικα..6/4 γέννησα..σημερα η μικρη είναι 53ημερψν..λες να μην έχει εδραιωθεί ο θηλασμός??ποσο καιρό θέλει? Το καταλαβαίνουμε απο καπου?

Γενικα με τον υπνο με αγχώνουν κ οι γυρω..γτ ξυπναει ακόμη το βράδυ? γιατί κοιμηθηκε στις 23:30 κ ξυπνησε 5? Επρεπε να της το τραβήξω το γευμα λέει αργότερα για να ξυπνήσει πιο αργά το πρωι..κ τι να κάνω? Το επιχειρησα αλλά το σκατουλι μου φυσικά νυσταζε έφαγε λίγο κ τλκ ξυπνησε στις 3...αρα η μπεμπουλα ξέρει καλυτερα τι την βολευει...οταν δν κοιμάται στη διάρκεια της μέρας η μαμα μου με αγχώνει ότι τα μωρά πρεπει να τρωνε κ να κοιμούνται κ ότι κάτι πρεπει να κάνω για να κοιμάται.. Τι να κάνω? Τα πρωινα κοιμάται αλλά απ'το μεσημέρι κ μετα μπορεί να κοιμηθεί στον ώμο μου κατά το ρεψιμο κ μόλις την βάλω στο πορτ μπεμπέ μετά από ένα τέταρτο το πολυ ξυπνάει.. 

τα μωράκια μας είναι σχεδόν ίσα . γέννησα 1/4. όταν εδραιώνεται ο θηλασμός ρέει πιο εύκολα τα γαλα και το στήθος  είναι μαλακό . δεν πριζεται  εύκολα.  σαν να λες τώρα έχω γαλα;; 40 μέρες λένε ότι θέλει  αλλά ίσως είναι  και στον οργανισμό. όσο πιο πολύ είναι στο στήθος τόσο πιο γρήγορα. γιατί ξυπνάει ακόμα το  βράδυ; μα μίλα με για 53ημερων μωράκι .. δεν θα ξύπνησει; εμένα μου έχει  πει ο γιατρός να  τον ταΐζω κάθε 2 ωρες και το βράδυ κάθε 4 για να μην αφυδατωθει..μωράκια είναι έχουν δικό τους πρόγραμμα.  γιατί να κοιμάται  όλη μέρα; να είσαι χαρούμενη  που το παιδάκι σου έχει ενέργεια  και ειανι χαρούμενο και ξύπνιο.  όταν είναι θα κοιμηθεί.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

τα μωράκια μας είναι σχεδόν ίσα . γέννησα 1/4. όταν εδραιώνεται ο θηλασμός ρέει πιο εύκολα τα γαλα και το στήθος  είναι μαλακό . δεν πριζεται  εύκολα.  σαν να λες τώρα έχω γαλα;; 40 μέρες λένε ότι θέλει  αλλά ίσως είναι  και στον οργανισμό. όσο πιο πολύ είναι στο στήθος τόσο πιο γρήγορα. γιατί ξυπνάει ακόμα το  βράδυ; μα μίλα με για 53ημερων μωράκι .. δεν θα ξύπνησει; εμένα μου έχει  πει ο γιατρός να  τον ταΐζω κάθε 2 ωρες και το βράδυ κάθε 4 για να μην αφυδατωθει..μωράκια είναι έχουν δικό τους πρόγραμμα.  γιατί να κοιμάται  όλη μέρα; να είσαι χαρούμενη  που το παιδάκι σου έχει ενέργεια  και ειανι χαρούμενο και ξύπνιο.  όταν είναι θα κοιμηθεί.  

Το στήθος μου να πω την αλήθεια παντα μαλακό το θυμάμαι.. Ίσως στην αρχή, πολλη αρχή, να ήταν πρησμένο.. Αλλά επειδή η μικρή ήταν συνέχεια στο στήθος, πολυ συχνά κ πολλη ώρα, ήταν μαλακό.. Τώρα όταν περνουν πολλες ώρες πχ αν κοιμηθεί 6ωρο τότε νιώθω τσιμπιματακια  κ είναι σαν να έχει μέσα γρομπαλακια.. Αλκα μόλις θηλάσει η μπέμπα πριν τελειώσει έχουν εξαφανιστεί

Γτ να κοιμάται την μέρα? Γτ λέει ο υπνος θρέφει τα παιδια, δν αρκεί μόνο το γάλα για να μεγαλώσουν.. Κ αν λέει δε σου κοιμάται τώρα πουναι μωρό ποτε θα κοιμηθεί?? Τι να πω.. Όσο να κάνει, θες δε θες, παντα σε προβληματίζουν κ σε βάζουν σε σκέψεις τα λόγια των άλλων.. Εσένα ποσα κιλα είναι ο μικρός?? Τον ξυπνάς δηλ το βράδυ ακόμη? 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...