Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Kathrin17 είπε:

Το στήθος μου να πω την αλήθεια παντα μαλακό το θυμάμαι.. Ίσως στην αρχή, πολλη αρχή, να ήταν πρησμένο.. Αλλά επειδή η μικρή ήταν συνέχεια στο στήθος, πολυ συχνά κ πολλη ώρα, ήταν μαλακό.. Τώρα όταν περνουν πολλες ώρες πχ αν κοιμηθεί 6ωρο τότε νιώθω τσιμπιματακια  κ είναι σαν να έχει μέσα γρομπαλακια.. 

Γτ να κοιμάται την μέρα? Γτ λέει ο υπνος θρέφει τα παιδια, δν αρκεί μόνο το γάλα για να μεγαλώσουν.. Κ αν λέει δε σου κοιμάται τώρα πουναι μωρό ποτε θα κοιμηθεί?? Τι να πω.. Όσο να κάνει, θες δε θες, παντα σε προβληματίζουν κ σε βάζουν σε σκέψεις τα λόγια των άλλων.. Εσένα ποσα κιλα είναι ο μικρός?? Τον ξυπνάς δηλ το βράδυ ακόμη? 

ξέρουν τα μωράκια τι κάνουν..  ξέρουν αυτά ποτε θα κοιμηθούν.  Ναι αγάπη τον ξυπνάω.  κοίτα σε κάθε ραντεβού  μου λέει π.χ κάθε 3 ωρες... κάθε 2. .τώρα  1 του μηνα έχω ραντεβού.. μπορεί να μου πει κάθε 6 ωρες..   τώρα είναι σίγουρα 5300! θα σας πω σίγουρα  Δευτέρα αλλά 5200 σίγουρα πιστεύω.  μήν πω και παραπάνω.  Ναι ναι. τρώει π.χ 12 και μετά θα τον ξυπνησω  4.. μετά 7.. και από τις 7 κάθε 2ωρο.. το πολύ 3ωρο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Θηλαζω αποκλειστικα..6/4 γέννησα..σημερα η μικρη είναι 53ημερψν..λες να μην έχει εδραιωθεί ο θηλασμός??ποσο καιρό θέλει? Το καταλαβαίνουμε απο καπου?

Γενικα με τον υπνο με αγχώνουν κ οι γυρω..γτ ξυπναει ακόμη το βράδυ? γιατί κοιμηθηκε στις 23:30 κ ξυπνησε 5? Επρεπε να της το τραβήξω το γευμα λέει αργότερα για να ξυπνήσει πιο αργά το πρωι..κ τι να κάνω? Το επιχειρησα αλλά το σκατουλι μου φυσικά νυσταζε έφαγε λίγο κ τλκ ξυπνησε στις 3...αρα η μπεμπουλα ξέρει καλυτερα τι την βολευει...οταν δν κοιμάται στη διάρκεια της μέρας η μαμα μου με αγχώνει ότι τα μωρά πρεπει να τρωνε κ να κοιμούνται κ ότι κάτι πρεπει να κάνω για να κοιμάται.. Τι να κάνω? Τα πρωινα κοιμάται αλλά απ'το μεσημέρι κ μετα μπορεί να κοιμηθεί στον ώμο μου κατά το ρεψιμο κ μόλις την βάλω στο πορτ μπεμπέ μετά από ένα τέταρτο το πολυ ξυπνάει.. 

Εμενα γεννήθηκε με μαλλάκια μπόλικα.. Φαντάσου στο σβέρκο πίσω όπως καταλήγουν τα μαλλάκια της κάνουν μια ουρίτσα.. Χαχα..εχει αρχίσει να ανοίγει το χρώμα τους, είναι κάστανο αλλά οι ριζουλες χρυσιζουν..κ ο μπαμπας της κ γω ήμασταν ξανθά παιδακισ...

Όπως σου ειπε και το μπεμπακι ο  θηλασμός εδραιώνεται στις  40 περίπου μέρες όταν πια θα αποτελεί ρουτίνα τα 8 γεύματα και από τα 2 στήθη.Η πιπίλα μπορεί να αντικαταστήσει την αίσθηση του στήθους και έτσι να χαθεί γεύμα. Ακόμη κι αν πάρουμε το ελεύθερο να μην τα ξυπνάμε το βραδυ (να πάρουν το βάρος γέννησης συν 200 γρ) δε μειώνονται οι 8 θηλασμοι. Το παιδί ξέρει πότε θα κοιμηθεί.Εμενα κοιμάται μόνο νύχτα και κάτι 10λεπτα μεσα στη μερα. Από κιλά πώς πατε; Από πανες; Μια χαρα είναι το παιδάκι σου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Όπως σου ειπε και το μπεμπακι ο  θηλασμός εδραιώνεται στις  40 περίπου μέρες όταν πια θα αποτελεί ρουτίνα τα 8 γεύματα και από τα 2 στήθη.Η πιπίλα μπορεί να αντικαταστήσει την αίσθηση του στήθους και έτσι να χαθεί γεύμα. Ακόμη κι αν πάρουμε το ελεύθερο να μην τα ξυπνάμε το βραδυ (να πάρουν το βάρος γέννησης συν 200 γρ) δε μειώνονται οι 8 θηλασμοι. Το παιδί ξέρει πότε θα κοιμηθεί.Εμενα κοιμάται μόνο νύχτα και κάτι 10λεπτα μεσα στη μερα. Από κιλά πώς πατε; Από πανες; Μια χαρα είναι το παιδάκι σου

Πολλυ μου εμένα  παίρνει πολύ βάρος και παρ' όλα αυτά μου χει πει να τον ξυπναω.. μήπως την δευτερα να την ρώτησω; 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, μιας που ξεκινήσαμε να μίλαμε για κιλά αυτή τη βδομαδα το παιδι μου πήρε το αστρονομικό ποσό των 100 γραμμαρίων!! Καλά λένε να τα ζυγζουμε πλέον ανά μήνα κι όχι ανα βδομαδα για να γλιτώνουμε κάτι εγκεφαλικά σαν το σημερινό!! Κλείσαμε χθες και τον 3ο μηνα! 

Just now, mpempaki1 είπε:

Πολλυ μου εμένα  παίρνει πολύ βάρος και παρ' όλα αυτά μου χει πει να τον ξυπναω.. μήπως την δευτερα να την ρώτησω; 

Ναι ρώτησέ τον! Αν και θα ξυπνάει κι από μόνος του! Το πολυ το 3ωρο να τι κάνει 4ωρο!! Εμένα αυτό κάνει! Εμένα μου έλεγε να την αφήνω 4ωρα τη νύχτα ακομη κι όταν ήταν 4 ημερών και 2300.Φυσικά δεν την άκουσα.Την ξυπνούσα στο 3ωρο αν δε ξυπνούσε εκεινη νωρίτερα και ανά 2ωρο τη μερα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Όπως σου ειπε και το μπεμπακι ο  θηλασμός εδραιώνεται στις  40 περίπου μέρες όταν πια θα αποτελεί ρουτίνα τα 8 γεύματα και από τα 2 στήθη.Η πιπίλα μπορεί να αντικαταστήσει την αίσθηση του στήθους και έτσι να χαθεί γεύμα. Ακόμη κι αν πάρουμε το ελεύθερο να μην τα ξυπνάμε το βραδυ (να πάρουν το βάρος γέννησης συν 200 γρ) δε μειώνονται οι 8 θηλασμοι. Το παιδί ξέρει πότε θα κοιμηθεί.Εμενα κοιμάται μόνο νύχτα και κάτι 10λεπτα μεσα στη μερα. Από κιλά πώς πατε; Από πανες; Μια χαρα είναι το παιδάκι σου

Γεννήθηκε 3060 απ'το μαιευτήριο βγήκε 2850..και τώρα είναι 4κιλα..το βράδυ μου πε να μην την ξυπνάω κ την μέρα καλό είναι να τρώει στο 3ωρο..φυσικα την μέρα δν κοιμάται τόσο που να χρειάζεται να την ξυπνήσω.. Ζητάει από μόνη της.. 6 θηλασμους μόνο 2μερες μου έκανε γτ κοιμόταν αρκετά.. 8-10γευματα κάνει συνήθως.. Αχ polly μου αγχώνομαι τώρα με όσα μου λες.. Πανες γυρω στις 8-10..κακα μπορεί να'χει σε όλες ή 1-2 να ναι μόνο με τσίσα

Το 3ωρο το μετράτε από την αρχή του ενός θηλασμους μέχρι την αρχή του άλλου σωστά?? Γτ μου έλεγαν από το τέλος του ενός μέχρι την αρχή του επόμενου.. Κ λεω θα ξεχάσω κ αυτα που ξέρω με τον έναν κ τον άλλον.. Δν κάνω λάθος έτσι?? 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Γεννήθηκε 3060 απ'το μαιευτήριο βγήκε 2850..και τώρα είναι 4κιλα..το βράδυ μου πε να μην την ξυπνάω κ την μέρα καλό είναι να τρώει στο 3ωρο..φυσικα την μέρα δν κοιμάται τόσο που να χρειάζεται να την ξυπνήσω.. Ζητάει από μόνη της.. 6 θηλασμους μόνο 2μερες μου έκανε γτ κοιμόταν αρκετά.. 8-10γευματα κάνει συνήθως.. Αχ polly μου αγχώνομαι τώρα με όσα μου λες.. Πανες γυρω στις 8-10..κακα μπορεί να'χει σε όλες ή 1-2 να ναι μόνο με τσίσα

Το 3ωρο το μετράτε από την αρχή του ενός θηλασμους μέχρι την αρχή του άλλου σωστά?? Γτ μου έλεγαν από το τέλος του ενός μέχρι την αρχή του επόμενου.. Κ λεω θα ξεχάσω κ αυτα που ξέρω με τον έναν κ τον άλλον.. Δν κάνω λάθος έτσι?? 

Κάλε μια χαρα είστε!!1-2 μερες μόνο έκανε 6 γευματα;Εγώ νόμιζα συνέχεια!! Ε, θα τύχει να κάνει και λιγότερα απλα μη γίνει σύστημα!! Προσπάθησε να τηρεις τα 8καιαπο τα 2 στήθη για την παραγωγή σου!! Κατά τ αλλα και οι πάνες και τα κιλά είναι σούπερ!! Απόλαυσε το μωρό σου και μην επηρεάζεσαι από τρίτους!! Πολλα θ ακούσεις!! Εσύ ν ακούς το ένστικτο καιτομωρο σου!!! Και το 3ωρο ναι το μετραμε απο αρχη σε αρχη!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Αλήθεια, μιας που ξεκινήσαμε να μίλαμε για κιλά αυτή τη βδομαδα το παιδι μου πήρε το αστρονομικό ποσό των 100 γραμμαρίων!! Καλά λένε να τα ζυγζουμε πλέον ανά μήνα κι όχι ανα βδομαδα για να γλιτώνουμε κάτι εγκεφαλικά σαν το σημερινό!! Κλείσαμε χθες και τον 3ο μηνα! 

Ναι ρώτησέ τον! Αν και θα ξυπνάει κι από μόνος του! Το πολυ το 3ωρο να τι κάνει 4ωρο!! Εμένα αυτό κάνει! Εμένα μου έλεγε να την αφήνω 4ωρα τη νύχτα ακομη κι όταν ήταν 4 ημερών και 2300.Φυσικά δεν την άκουσα.Την ξυπνούσα στο 3ωρο αν δε ξυπνούσε εκεινη νωρίτερα και ανά 2ωρο τη μερα!!

Πολυ μου ποσα κιλά ειναι τωρα ;κ εμενα 100 πηρε αυτη τ βδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ξέρω λέει.. τα αγαπημένα της κόρης μου! Και φυσικά κλέβω κι εγώ κανένα. Εγώ τώρα που είπες χαλβά έχω ψιλοκολλησει με το ταχίνι κακάο. Πάνω από pancakes μπανάνας. και ξεγελαω τις λιγουρες μου οι οποίες όλο και αυξάνονται και ανησυχώ..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σχετικα με τις βαφτισεις Σεπτεμβριο, πατε αμεσα στην εκκλησια για ημερομηνια, γιατι γινεται χαμος. Ολες οι βαφτισεις ανοιξης κ καλοκαιριου, μεταφερθηκαν τοτε. Εγω πηγα κι ηταν κλεισμενες ολες οι Κυριακες κι ωρες 11, 12, 13, απο Αυγουστο ως μεσα Οκτωβρη και κλεισαμε προς τελος Οκτωβρη. Επισης να σας πω να ειστε ετοιμες με το ονομα γτ εμας μας ρωτησε ο παπας κι επειδη δεν.θελουμε χριστιανικο μας αρχισε τα να βγαλουμε διπλο κλπ κλπ κ χρειαστηκε λιγο παραμυθι για να τον πεισουμε.. να ειστε προετοιμασμενες τι θα πειτε αν χρειαστει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια σχετικα με τις βαφτισεις Σεπτεμβριο, πατε αμεσα στην εκκλησια για ημερομηνια, γιατι γινεται χαμος. Ολες οι βαφτισεις ανοιξης κ καλοκαιριου, μεταφερθηκαν τοτε. Εγω πηγα κι ηταν κλεισμενες ολες οι Κυριακες κι ωρες 11, 12, 13, απο Αυγουστο ως μεσα Οκτωβρη και κλεισαμε προς τελος Οκτωβρη. Επισης να σας πω να ειστε ετοιμες με το ονομα γτ εμας μας ρωτησε ο παπας κι επειδη δεν.θελουμε χριστιανικο μας αρχισε τα να βγαλουμε διπλο κλπ κλπ κ χρειαστηκε λιγο παραμυθι για να τον πεισουμε.. να ειστε προετοιμασμενες τι θα πειτε αν χρειαστει.

Θελατε σε συγκεκριμένη Ή πήγες σε διάφορες και ήταν όλες κλεισμένες;

Επίσης να κάνω μια άλλη Ερώτηση. Όσες πήρατε την  πρώτη δόση από το επίδομα γέννας πόσο ήταν τελικά; 1000; σας ήρθε κάποια ειδοποίηση ότι μπήκαν Ή ούτε καν; γιατί έχει μπλοκάρει το e banking του λογαριασμού που έδωσε ο άντρας μου και δεν μπορώ να δω αν έχουν  μπει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, asda είπε:

Θελατε σε συγκεκριμένη Ή πήγες σε διάφορες και ήταν όλες κλεισμένες;

Σε συγκεκριμενη, αλλα πιστεψε με ειναι μια πολυ απλη εκκλησια της γειτονιας..τιποτα το ιδιαιτερο. δηλαδη θεωρω σε πιο μεγαλες κ γνωστες θα ναι χειροτερα.. κι ο παπας που πηγαινει σε 2 σχετικα κοντινες εκκλησιες μας ειπε γινεται γενικα ο χαμος..κ πανε πολυ κ κλεινουν 2 διαφορετικες ημερομηνιες σε 2 εκκλησιες, γτ φοβουνται για καραντινα η μετρα κ θελουν να ναι καλυμμενοι.. Αυτος βλεπει λεει τα ιδια ονοματα πχ Αυγουστο στην μια εκκλησια κι Οκτωβρη στην αλλη..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια σχετικα με τις βαφτισεις Σεπτεμβριο, πατε αμεσα στην εκκλησια για ημερομηνια, γιατι γινεται χαμος. Ολες οι βαφτισεις ανοιξης κ καλοκαιριου, μεταφερθηκαν τοτε. Εγω πηγα κι ηταν κλεισμενες ολες οι Κυριακες κι ωρες 11, 12, 13, απο Αυγουστο ως μεσα Οκτωβρη και κλεισαμε προς τελος Οκτωβρη. Επισης να σας πω να ειστε ετοιμες με το ονομα γτ εμας μας ρωτησε ο παπας κι επειδη δεν.θελουμε χριστιανικο μας αρχισε τα να βγαλουμε διπλο κλπ κλπ κ χρειαστηκε λιγο παραμυθι για να τον πεισουμε.. να ειστε προετοιμασμενες τι θα πειτε αν χρειαστει.

Αυτό με το όνομα δεν το καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Θελατε σε συγκεκριμένη Ή πήγες σε διάφορες και ήταν όλες κλεισμένες;

Επίσης να κάνω μια άλλη Ερώτηση. Όσες πήρατε την  πρώτη δόση από το επίδομα γέννας πόσο ήταν τελικά; 1000; σας ήρθε κάποια ειδοποίηση ότι μπήκαν Ή ούτε καν; γιατί έχει μπλοκάρει το e banking του λογαριασμού που έδωσε ο άντρας μου και δεν μπορώ να δω αν έχουν  μπει..

Λογικά πρέπει να μπουν σήμερα απογευμα κ επισήμως αύριο μαζί με το επίδομα παιδιού. Δεν νομίζω να στείλουν ειδοποιήσεις.. μόλις μπουν τα δικά μου θα σου πω αν δεν έχεις δει ακομα εσύ!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Αυτό με το όνομα δεν το καταλαβα..

Λεω να χετε αποφασισει ονομα οταν πατε να κλεισετε ημερομηνια γιατι συνηθως ρωτανε. Κι αν δεν ειναι χριστιανικο, ισως θελει λιγο παρακαλι παραπανω ο παπας για να δεχτει.. Ειναι κι αναλογα τον παπα βεβαια.. Γιατι εχω παει κ σε βαφτιση που εβγαλαν τα μωρα Αελια και Μπιανκα κι οι παπαδες δεν τους ειπαν τιποτα..αλλα καλο ειναι να στε προετοιμασμενοι.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Αν τα ξέρω λέει.. τα αγαπημένα της κόρης μου! Και φυσικά κλέβω κι εγώ κανένα. Εγώ τώρα που είπες χαλβά έχω ψιλοκολλησει με το ταχίνι κακάο. Πάνω από pancakes μπανάνας. και ξεγελαω τις λιγουρες μου οι οποίες όλο και αυξάνονται και ανησυχώ..

Αστα κ εγω δεν μαζευομαι. Κλασικός συνδυασμός αυτό που λες! Εγω πήρα βαφλιερα απο λιντλ κ βάζω το μείγμα που φτιάχνω μ μπανάνα κ βρώμη κ μετά βάζω μέσα φυστικοβουτυρο κ σοκολατα.. κόλαση 

Just now, Pagotoula είπε:

Λεω να χετε αποφασισει ονομα οταν πατε να κλεισετε ημερομηνια γιατι συνηθως ρωτανε. Κι αν δεν ειναι χριστιανικο, ισως θελει λιγο παρακαλι παραπανω ο παπας για να δεχτει.. Ειναι κι αναλογα τον παπα βεβαια.. Γιατι εχω παει κ σε βαφτιση που εβγαλαν τα μωρα Αελια και Μπιανκα κι οι παπαδες δεν τους ειπαν τιποτα..αλλα καλο ειναι να στε προετοιμασμενοι.

Πρέπει κ εμείς ν πάμε οπωσδήποτε να κλείσουμε ημερομηνία γιατι δεν μας βλέπω  να βρίσκουμε εκει π θελουμε. Εμείς λέμε να κάνουμε κ έναν θρησκευτικό γάμο τέλος Αυγούστου πολύ λιτα μόνο γονείς έτσι για την εμπειρία! Περσυ δεν προλάβαμε λόγω εγκυμοσύνης κ επιπλοκών.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...