Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Όντως δική μας υπόθεση αν και το θεωρώ προσωπικά απαράδεκτο να μην υπάρχει σταθερή πολιτική σε αυτό!! Κανονικα οι παιδίατροι και οι μαιες θα έπρεπε να είναι άριστοι γνώστες του θηλασμού και οι παιδίατροι να δέχονται τις συστάσεις του ΠΟΥ.Μιλαμε για τη διατροφή του παιδιού που παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στην υγεία και την ανάπτυξη τους! Αν δεν είναι οι παιδίατροι ενήμεροι, τότε ποιος; Δεν μπορούν όλοι οι γονείς να έχουν πρόσβαση στη γνώση, κάποιοι δεν έχουν το πνευματικό επίπεδο να καταλάβουν ποιο είναι το καλύτερο! Γι αυτό πληρώνουν τους παιδίατρους! Τέλος πάντων!!

Έχεις δίκιο σ αυτό που λες. Η διατροφή είναι θεμελιώδης στη ζωή ενός ανθρώπου κ οι διατροφικές συνήθειες διαμορφώνονται απο πολύ νωρίς. Δεν είναι να απορούμε που η παχυσαρκία βρίσκεται στα επίπεδα που βρίσκεται μέχρι κ στα μικρά παιδιά. Εντωμεταξύ στην Ελλάδα έχουμε κ λίγο τυφλό σύστημα οτι μας λένε αυτό κάνουμε, δεν ψαχνόμαστε καθόλου παραπέρα. Ο σκοπός είναι να έχουμε κ ένα φίλτρο σ αυτά που ακούμε κ μας προτείνουν. Καλα ειδικά για τον θηλασμό είναι σχεδόν όλοι άσχετοι. Θεωρούν πως είναι το εύκολο κ το φυσιολογικό έλα όμως που στην πράξη δεν είναι για όλους μας έτσι. 

Just now, Polly1 είπε:

Όντως δική μας υπόθεση αν και το θεωρώ προσωπικά απαράδεκτο να μην υπάρχει σταθερή πολιτική σε αυτό!! Κανονικα οι παιδίατροι και οι μαιες θα έπρεπε να είναι άριστοι γνώστες του θηλασμού και οι παιδίατροι να δέχονται τις συστάσεις του ΠΟΥ.Μιλαμε για τη διατροφή του παιδιού που παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στην υγεία και την ανάπτυξη τους! Αν δεν είναι οι παιδίατροι ενήμεροι, τότε ποιος; Δεν μπορούν όλοι οι γονείς να έχουν πρόσβαση στη γνώση, κάποιοι δεν έχουν το πνευματικό επίπεδο να καταλάβουν ποιο είναι το καλύτερο! Γι αυτό πληρώνουν τους παιδίατρους! Τέλος πάντων!!

Θα ξεκινήσεις με κομμάτια λαχανικων; Έχω δει βιντεάκια, παρακολουθώ  και σχετική ομάδα, αλλά να σου πω το φοβάμαι...

Ναι δεν θα πολτοποιησω καθόλου. Θέλει πολύ ψάξιμο για να διαλυθούν οι φόβοι σου κ να το καταλάβεις πολύ καλα ούτως ώστε να το πιστέψεις κιόλας! Απλα το να μασήσει το μωρό είναι ένστικτο όπως ήταν να θηλάσει κιόλας. Δηλαδή το ίδιο ξέρει ποτε είναι έτοιμο να καταπιεί κάτι κ να αποφύγει πνυγμονη. Πέραν αυτού, είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ να πνιγεί κ είναι μες το προγραμμα να κοκκινίσει κ να βήχει, αλλα όσο βήχει σημαίνει οτι είναι ανοιχτός ο αεραγωγός άρα περιμένουμε απλα να το καταπιεί η να το φτύσει. Πρέπει να δείξεις εμπιστοσύνη στο μωρό κ στη φύση με λίγα λόγια. Αντίθετα τα πολτοποιημενα τα οποία εμείς πιέζουμε με το κουτάλι στο στόμα του μωρού έχουν μεγαλύτερο ποσοστό να πνιγεί επειδή τεχνικά εσύ το αναγκάζεις να καταπιεί. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ πάνω κάτω σε όλα όμως μην ξεχνάμε ότι οι παιδίατροι είναι γιατροί και όχι διατροφολόγοι. Γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουμε και πολλές απαιτήσεις καμία φορα και περιμένουμε από αυτούς να είναι και ψυχολόγοι, και αναπτυξιολογοι και διατροφολόγοι και λιγο απ όλα και δεν πάμε το παιδί μας στον εξειδικευμένο γιατρό άρα τα περιμένουμε όλα από τον παιδίατρο. Δηλαδή εύκολα λέμε όχι στέρεες μέχρι τους 6 μήνες αλλά όταν ο γιατρός λέει όχι οθόνες μέχρι τα 2 έτη το ακολουθούμε με το ίδιο σθενος; που στην τελική το δεύτερο μπορεί να κάνει μεγαλύτερο κακο στο παιδι από το πρώτο. (Το λέω γιατί είχα πρόσφατα αυτή τη κουβέντα με φιλη η οποία παει τα παιδια της στην ιδια με μενα και έλεγε ότι κακώς η παιδίατρος ξεκινάει από 5 μηνων στερεές. Αλλα τα παιδιά εινσι με ενα κινητο στο χερι και η τηλεόραση μονίμως στο σπίτι ανοιχτή. Και όταν της είπε ότι καλό θα είναι λίγο  κορονοιου να μην αποθηλασει τωρα αλλα να συνεχισει το θηλαδμο της κακοφανηκε.)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Συμφωνώ πάνω κάτω σε όλα όμως μην ξεχνάμε ότι οι παιδίατροι είναι γιατροί και όχι διατροφολόγοι. Γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουμε και πολλές απαιτήσεις καμία φορα και περιμένουμε από αυτούς να είναι και ψυχολόγοι, και αναπτυξιολογοι και διατροφολόγοι και λιγο απ όλα και δεν πάμε το παιδί μας στον εξειδικευμένο γιατρό άρα τα περιμένουμε όλα από τον παιδίατρο. Δηλαδή εύκολα λέμε όχι στέρεες μέχρι τους 6 μήνες αλλά όταν ο γιατρός λέει όχι οθόνες μέχρι τα 2 έτη το ακολουθούμε με το ίδιο σθενος; που στην τελική το δεύτερο μπορεί να κάνει μεγαλύτερο κακο στο παιδι από το πρώτο. (Το λέω γιατί είχα πρόσφατα αυτή τη κουβέντα με φιλη η οποία παει τα παιδια της στην ιδια με μενα και έλεγε ότι κακώς η παιδίατρος ξεκινάει από 5 μηνων στερεές. Αλλα τα παιδιά εινσι με ενα κινητο στο χερι και η τηλεόραση μονίμως στο σπίτι ανοιχτή. Και όταν της είπε ότι καλό θα είναι λίγο  κορονοιου να μην αποθηλασει τωρα αλλα να συνεχισει το θηλαδμο της κακοφανηκε.)

Συμφωνώ πλήρως μ αυτό που λες! Όσον αφορά το κομμάτι του γιατρού, πρέπει κ οι ίδιοι όμως να ενημερώνουν οτι δεν είναι ειδικοί επι του θέματος, η όταν παρεμβαίνουν στη διατροφή του μωρού  κ προτείνουν συμπληρώματα να ενημερώνουν επίσης τη μαμά οτι αν δεν προσέξει το συμπλήρωμα σαμποτάρει τον θηλασμο. Δηλαδή κ οι ίδιοι το παίζουν κάπως φωτεινοί παντογνώστες. Προσωπικά εγω θα προσπαθήσω να κάνω παρα πολλά πράγματα διαφορετικά για το παιδί μου απο τον μέσο όρο που βλέπω (για παράδειγμα τις οθόνες που ανέφερες) σίγουρα σε κάποια θα τα καταφέρω σε κάποια αλλα όχι αλλα τουλάχιστον θα κάνω οτι καλύτερο μπορώ να του δώσω τα πιο σωστά εφόδια κ τις πιο υγιείς συνήθειες κ συμπεριφορές! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορειτε να ενημερωσετε κι εμας γι αυτο με τις οθονες; εννοουμε τηλεοραση, υπολογιστη, κινητο; και απο ποτε μπορουν να βλεπουν κ για ποιο λογο; για την τηλεοραση, τωρα που ειναι νεογεννητο, οκ δεν κοιταει. αλλα αργοτερα τι κανουμε; δεν την ανοιγουμε ποτε οσο ειναι ξυπνιο; πειτε κ σε εμας τις ασχετες...:-P

βεβαια να πω..οτι σε μια φαση που την ειχα στο ριλαξ ειχε γυρισει τυχαια κ επεσε το βλεμμα της στην τηλεοραση κ ειχε κολλησει κ αποχαυνωθει. το καλο ειναι οτι τωρα ακομα παω της στριβω το κεφαλι κ δεν το ξαναγυρναει...χαχαχαχ μετα ομως τι θα γινει;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

κοριτσια μπορειτε να ενημερωσετε κι εμας γι αυτο με τις οθονες; εννοουμε τηλεοραση, υπολογιστη, κινητο; και απο ποτε μπορουν να βλεπουν κ για ποιο λογο; για την τηλεοραση, τωρα που ειναι νεογεννητο, οκ δεν κοιταει. αλλα αργοτερα τι κανουμε; δεν την ανοιγουμε ποτε οσο ειναι ξυπνιο; πειτε κ σε εμας τις ασχετες...:-P

βεβαια να πω..οτι σε μια φαση που την ειχα στο ριλαξ ειχε γυρισει τυχαια κ επεσε το βλεμμα της στην τηλεοραση κ ειχε κολλησει κ αποχαυνωθει. το καλο ειναι οτι τωρα ακομα παω της στριβω το κεφαλι κ δεν το ξαναγυρναει...χαχαχαχ μετα ομως τι θα γινει;; 

Εγω αυτό που ξέρω βέβαια ακομα δεν το έχω ψάξει επαρκώς είναι οτι έως το χρόνο καλό είναι το παιδί να μην παρακολουθεί καθόλου τηλεόραση/ταμπλετ κτλ. Να γεμίζει αλλιώς ο χρόνος του. Κ μετά έως 4 ετών να μην ξεπερνά την 1 ώρα τη μέρα. Εντάξει κινητό κ ταμπλετ το απαγορεύεις σ αυτές τις ηλικίες αν θες, εννοείται, τωρα όσον αφορά την τηλεόραση εγω προσπαθώ όταν δεν παρακολουθώ να την κλείνω, να μην την αφήνω δηλαδή απλα να παίζει. Γενικά όμως είναι τεράστια μάστιγα αυτό κ θέλει πολύ μαεστρία κατα τη γνώμη μου για να το ελέγξεις. Όσες έχετε μεγαλύτερα παιδάκια, πως το χειρίζεστε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Murtw.st said:

Κ εγω στο εξάμηνο θα ξεκινήσω γιατι δεν θα του δώσω καθόλου πολτοποιημενα θα ξεκινήσω κατευθείαν με κομμάτια (baby led weaning).. η διατροφή του μωρού δεν είναι ακριβώς υπόθεση του παιδιάτρου πάντως. Ο γιατρός παρακολουθεί την ανάπτυξη κ βοηθάει σε οτιδηποτε παθολογικό, η διατροφή είναι καθαρά δικη μας υπόθεση. 

Το σκεφτομαι κ γω το baby led weaning κ η παιδίατρος μου το προτινε στον γιο μου αλλα απο φοβο το εκανα μερικως..καποιες τροφες ετσι κ καποιες αλεσμενες. Τωρα νομιζω θα το επεκτείνω λιγο ν δω πως το δεχεται η μικρη οταν ερθει η ωρα κ μπορει να το κάνω. Παντως οντως αν ο παιδιατρος δεν ειναι σε θεση να δωσει εστω οδηγίες όντας ενημερωμενος υπαρχει πρόβλημα μεγαλο..ενα σωρο προβληματα υγειας ξεκινανε απο πολλη μικρη ηλικια κ δεν τα χειριζονται καλα οι παιδιατροι λογω έλλειψης γνωσεων..

Μετα ειναι στον γονιο τι θεωρει σωστο, πχ στην τηλεοραση δεν θεωρουν ολοι προβλημα την πολυωρη εκθεση των παιδιών. Οπως δεν θεωρουν προβλημα το αν τρωει πατατακια κ γλυκα ενα παιδι ενος ετους ενω τοσες ερευνες δειχνουν πως κανει μακροχρονια κακο.

57 minutes ago, Pagotoula said:

κοριτσια μπορειτε να ενημερωσετε κι εμας γι αυτο με τις οθονες; εννοουμε τηλεοραση, υπολογιστη, κινητο; και απο ποτε μπορουν να βλεπουν κ για ποιο λογο; για την τηλεοραση, τωρα που ειναι νεογεννητο, οκ δεν κοιταει. αλλα αργοτερα τι κανουμε; δεν την ανοιγουμε ποτε οσο ειναι ξυπνιο; πειτε κ σε εμας τις ασχετες...:-P

βεβαια να πω..οτι σε μια φαση που την ειχα στο ριλαξ ειχε γυρισει τυχαια κ επεσε το βλεμμα της στην τηλεοραση κ ειχε κολλησει κ αποχαυνωθει. το καλο ειναι οτι τωρα ακομα παω της στριβω το κεφαλι κ δεν το ξαναγυρναει...χαχαχαχ μετα ομως τι θα γινει;; 

Υπαρχει η εξης συσταση:

Όχι τηλεόραση πριν από τα 3 χρόνια, όχι παιχνίδια σε κονσόλα πριν από τα 6, καθόλου διαδίκτυο πριν από τα 9 χρόνια και καθόλου μέσα κοινωνικής δικτύωσης πριν από τα 12.

Μετά ειναι τι θεωρεις υπερβολη κ τι οχι για να βαλεος το δικο σου οριο..τι μπορεις να στερηθεις κ εσυ οσο ειναι το παιδι ξυπνιο κ ποσο ευκολα απασχολειται με αλλα πραγματα. Εθιζονται πολυ ευκολα τοσο μικρα θεωρω σε ταμπλετ κλπ λ θελει αλλα ερεθισματα για να μην ξεκινησει απο μικρο ή εστω περιορισμενο χρόνο εκθεσης..

 

Just now, Murtw.st said:

Εγω αυτό που ξέρω βέβαια ακομα δεν το έχω ψάξει επαρκώς είναι οτι έως το χρόνο καλό είναι το παιδί να μην παρακολουθεί καθόλου τηλεόραση/ταμπλετ κτλ. Να γεμίζει αλλιώς ο χρόνος του. Κ μετά έως 4 ετών να μην ξεπερνά την 1 ώρα τη μέρα. Εντάξει κινητό κ ταμπλετ το απαγορεύεις σ αυτές τις ηλικίες αν θες, εννοείται, τωρα όσον αφορά την τηλεόραση εγω προσπαθώ όταν δεν παρακολουθώ να την κλείνω, να μην την αφήνω δηλαδή απλα να παίζει. Γενικά όμως είναι τεράστια μάστιγα αυτό κ θέλει πολύ μαεστρία κατα τη γνώμση μου για να το ελέγξεις. Όσες έχετε μεγαλύτερα παιδάκια, πως το χειρίζεστε; 

Δεν αφηνουμε κανένα να του δώσει κινητο, ταμπλετ ή να δει τηλεόραση, για πανω απο 20λεπτα. Δλδ μονο μικρα βιντεο κ τραγουδια βλεπει απο τα 2ετη. Εμεις ταινιες κλπ μονο οταν κοιμαται ο μικρος, τωρα κ τα δυο μικρα βασικα. Το κινητο επισης ξερει πως ειναι πιο πολυ για δουλειες οπως κ το λαπτοπ. Ειμαι αυστηρη ξερω... :P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula είπε:

κοριτσια μπορειτε να ενημερωσετε κι εμας γι αυτο με τις οθονες; εννοουμε τηλεοραση, υπολογιστη, κινητο; και απο ποτε μπορουν να βλεπουν κ για ποιο λογο; για την τηλεοραση, τωρα που ειναι νεογεννητο, οκ δεν κοιταει. αλλα αργοτερα τι κανουμε; δεν την ανοιγουμε ποτε οσο ειναι ξυπνιο; πειτε κ σε εμας τις ασχετες...:-P

βεβαια να πω..οτι σε μια φαση που την ειχα στο ριλαξ ειχε γυρισει τυχαια κ επεσε το βλεμμα της στην τηλεοραση κ ειχε κολλησει κ αποχαυνωθει. το καλο ειναι οτι τωρα ακομα παω της στριβω το κεφαλι κ δεν το ξαναγυρναει...χαχαχαχ μετα ομως τι θα γινει;; 

Ναι εμένα μου είχε πει καθόλου οποιαδήποτε οθόνη μέχρι τα 2. Γενικά τηλεόραση δεν παρακολουθώ βέβαια έτσι κι άλλιως αλλά νετφλιξ πχ βλέπω. Οπότε έβλεπα όταν κοιμόταν. Μετά τα 2 και μέχρι τα 3 μου είχε πει μισή ώρα τη μέρα. Αυτό δεν το τήρησα. Ειδικά το καλοκαίρι που έγινε 2 εγώ έκανα κάτι καλοκαιρινά μαθήματα και την κράταγε η πεθερά μου και η τηλεόραση ήταν ανοιχτή όλη την ωρα. Επίσης κατι σημαντικο που κου ε8χε τονισει η παιδιατεος ειναι οχι τηλεόραση με φαγητό. Να μην τους βάζεις δηλαδή κάτι για να φάνε περισσότερο. Και επίσης τότε ήμουν παλι έγκυος και τα πρωινά ξυπναγε νωρίς και εγώ για να κερδίσω ύπνο της έβαζα παιδικά. Οπότε μέσα στη μερα έβλεπε καμία ώρα σιγουρα. Μετά ξεκίνησε παιδικό και λύθηκαν όλα τα θέματα.. τώρα στην καραντίνα πάλι παρεκλιναμε και αν την στείλω παιδικό πάλι θα λυθούν αυτά αλλά φοβάμαι πως  θα έχουμε αλλά. Αυτά πάνω κάτω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda said:

Ναι εμένα μου είχε πει καθόλου οποιαδήποτε οθόνη μέχρι τα 2. Γενικά τηλεόραση δεν παρακολουθώ βέβαια έτσι κι άλλιως αλλά νετφλιξ πχ βλέπω. Οπότε έβλεπα όταν κοιμόταν. Μετά τα 2 και μέχρι τα 3 μου είχε πει μισή ώρα τη μέρα. Αυτό δεν το τήρησα. Ειδικά το καλοκαίρι που έγινε 2 εγώ έκανα κάτι καλοκαιρινά μαθήματα και την κράταγε η πεθερά μου και η τηλεόραση ήταν ανοιχτή όλη την ωρα. Επίσης κατι σημαντικο που κου ε8χε τονισει η παιδιατεος ειναι οχι τηλεόραση με φαγητό. Να μην τους βάζεις δηλαδή κάτι για να φάνε περισσότερο. Και επίσης τότε ήμουν παλι έγκυος και τα πρωινά ξυπναγε νωρίς και εγώ για να κερδίσω ύπνο της έβαζα παιδικά. Οπότε μέσα στη μερα έβλεπε καμία ώρα σιγουρα. Μετά ξεκίνησε παιδικό και λύθηκαν όλα τα θέματα.. τώρα στην καραντίνα πάλι παρεκλιναμε και αν την στείλω παιδικό πάλι θα λυθούν αυτά αλλά φοβάμαι πως  θα έχουμε αλλά. Αυτά πάνω κάτω.

Ναι αυτο με το οχι φαγητο κ τηλεοραση κ μας το τονισε..οτν γέννησα ξεκινησαν ν του βαζουν γιατι γκρινιαζε κ δεν ηθελε ν φαει κ τωρα ακομα παλευω να το μαζεψω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Ναι αυτο με το οχι φαγητο κ τηλεοραση κ μας το τονισε..οτν γέννησα ξεκινησαν ν του βαζουν γιατι γκρινιαζε κ δεν ηθελε ν φαει κ τωρα ακομα παλευω να το μαζεψω..

Είναι δύσκολο γιατί η αλήθεια είναι ότι βολεύει. Και εμάς και αυτά. Αλλά τι να κάνεις. Με τον άντρα μου έχουν γίνει άπειρες αντιπαραθέσεις επί του θέματος γιατί δεν τρώει η μεγάλη όσο τρώει αν της βάλεις παιδικό Ή αν της τάξεις κάτι μετα.

Πήγα στο γιατρό σήμερα επιτέλους. Όλα καλα. Τεστ Παπ από Σεπτέμβρη μου είπε. Μου έγραψε Γενική αίματος και φεριτινη γιατί έχω έντονες ζαλάδες. Τώρα πως θα πάω να τις κάνω είναι άλλο θέμα. Σκέφτομαι για κατ' οίκον αιμοληψία αλλά πήρα στην βιοϊατρική και μου είπαν λόγω κορονοιου δεν κάνουν. Πήγα να τους πω 8σα ίσα τώρα έπρεπε να κάνετε αλλά τέλος πάντων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda said:

Είναι δύσκολο γιατί η αλήθεια είναι ότι βολεύει. Και εμάς και αυτά. Αλλά τι να κάνεις. Με τον άντρα μου έχουν γίνει άπειρες αντιπαραθέσεις επί του θέματος γιατί δεν τρώει η μεγάλη όσο τρώει αν της βάλεις παιδικό Ή αν της τάξεις κάτι μετα.

Πήγα στο γιατρό σήμερα επιτέλους. Όλα καλα. Τεστ Παπ από Σεπτέμβρη μου είπε. Μου έγραψε Γενική αίματος και φεριτινη γιατί έχω έντονες ζαλάδες. Τώρα πως θα πάω να τις κάνω είναι άλλο θέμα. Σκέφτομαι για κατ' οίκον αιμοληψία αλλά πήρα στην βιοϊατρική και μου είπαν λόγω κορονοιου δεν κάνουν. Πήγα να τους πω 8σα ίσα τώρα έπρεπε να κάνετε αλλά τέλος πάντων.

Κ μεις εχουνε αυτο το θεμα..ζητα να δει κατι κ ξεκινα να φαει αλλα παρακολουθει κ αργει ν φάει..φαυλος κυκλος..ελπιζω με τον παιδικο οπως ειπες να λυθει.

Πηγα για εξετασεις σε μικρο μικροβιολογικο κ ηταν παααρα πολυ προσεκτικοι. Αν εχεις κοντα σου παρε τηλ κ επιχείρησε το αν μπορει κάποιος να μεινει με τα μικρα εστω για λιγο..αλλιως ρωτα αν μπορουν να μην ειναι κανεις εκει για να πάρεις τα μικρα μαζι. Ετσι κ αλλιως απολυμαίνονται τα παντα συνεχως κ μόνο με ραντεβου πας..  κ γω ειχα ζαλαδες κ τελικα φταιει ο αυχενας μου μαλλον που σκιβω ασυναισθητα στον θηλασμο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, asda είπε:

Συμφωνώ πάνω κάτω σε όλα όμως μην ξεχνάμε ότι οι παιδίατροι είναι γιατροί και όχι διατροφολόγοι. Γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουμε και πολλές απαιτήσεις καμία φορα και περιμένουμε από αυτούς να είναι και ψυχολόγοι, και αναπτυξιολογοι και διατροφολόγοι και λιγο απ όλα και δεν πάμε το παιδί μας στον εξειδικευμένο γιατρό άρα τα περιμένουμε όλα από τον παιδίατρο. Δηλαδή εύκολα λέμε όχι στέρεες μέχρι τους 6 μήνες αλλά όταν ο γιατρός λέει όχι οθόνες μέχρι τα 2 έτη το ακολουθούμε με το ίδιο σθενος; που στην τελική το δεύτερο μπορεί να κάνει μεγαλύτερο κακο στο παιδι από το πρώτο. (Το λέω γιατί είχα πρόσφατα αυτή τη κουβέντα με φιλη η οποία παει τα παιδια της στην ιδια με μενα και έλεγε ότι κακώς η παιδίατρος ξεκινάει από 5 μηνων στερεές. Αλλα τα παιδιά εινσι με ενα κινητο στο χερι και η τηλεόραση μονίμως στο σπίτι ανοιχτή. Και όταν της είπε ότι καλό θα είναι λίγο  κορονοιου να μην αποθηλασει τωρα αλλα να συνεχισει το θηλαδμο της κακοφανηκε.)

Στις ηλικίες των παιδιών μας αν δε συντρέχει αλλος ιατρικός λόγος, το έργο των παιδιάτρων περιορίζεται στη διατροφή! Έτσι όπως πλασάρουν φόρμουλες γάλακτος με φοβερή ευκολία ετσι θα έπρεπε να γνωρίζουν τα πάντα για τον θηλασμό και για τη σωστή στιγμή εισαγωγής των στερεών.Αλλιως να έλεγαν πήγαινε το παιδι σου σε διατροφολόγο κι έλα σε μενα για τα εμβόλια ή όταν αρρωστήσει! Προσωπικά το θεωρώ τραγικό να πρέπει να φιλτραρω αυτα που μου λέει ο γιατρός! Πληρώνω για να έχω μια επιστημονική καθ ολα αποψη!! Όσον αφορά στις οθόνες, δεν περιμένω κανέναν γιατρό να μου πει το οτιδήποτε.Εχω περιορίσει τη χρήση ακομη και στον εαυτό μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Στις ηλικίες των παιδιών μας αν δε συντρέχει αλλος ιατρικός λόγος, το έργο των παιδιάτρων περιορίζεται στη διατροφή! Έτσι όπως πλασάρουν φόρμουλες γάλακτος με φοβερή ευκολία ετσι θα έπρεπε να γνωρίζουν τα πάντα για τον θηλασμό και για τη σωστή στιγμή εισαγωγής των στερεών.Αλλιως να έλεγαν πήγαινε το παιδι σου σε διατροφολόγο κι έλα σε μενα για τα εμβόλια ή όταν αρρωστήσει! Προσωπικά το θεωρώ τραγικό να πρέπει να φιλτραρω αυτα που μου λέει ο γιατρός! Πληρώνω για να έχω μια επιστημονική καθ ολα αποψη!! Όσον αφορά στις οθόνες, δεν περιμένω κανέναν γιατρό να μου πει το οτιδήποτε.Εχω περιορίσει τη χρήση ακομη και στον εαυτό μου.

Δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά κατανοώ το πως το βλέπεις. Όμως προσωπικά πιστεύω ότι σε 5 διαφορετικούς γιατρούς να πας 2 αν όχι 3 τουλάχιστον διαφορετικές απόψεις θα πάρεις. Και χωρίς να σημαίνει ότι η μια είναι η σωστή. Έτσι και οι γιατροί ακολουθούν διάφορες "σχολες". Εμένα είναι της αμερικανικής σχολής πχ. Άλλοι ακολουθούν τυφλά τον ΠΟΥ αλλά και οι οδηγίες αλλάζουν με τα χρόνια. Σίγουρα ένας γιατρός το να σαμποτάρει τον θηλασμό το θεωρώ κι εγώ τραγικό. Αλλά ένα φιλτράρισμα γενικά το κάνω.

Πχ στο εξωτερικό την εισαγωγή των τροφών δεν την κάνουν μια μια ανά 3 μερες όπως γίνεται εδώ για τυχόν αλλεργίες. Και ξεκινάνε από κρέας γιατί οι αποθήκες σιδήρου στους 6 μήνες έχουν αδειάσει και το μητρικό γάλα δεν καλυπτει τις ανάγκες του ενώ αποφεύγουν τις πατάτες πχ για αρκετό καιρό. Εδώ η πατάτα είναι το ν1 λαχανικό που συστήνεται. Θέλω να πω το "επιστημονική καθ όλα άποψη" που λες ειναι σχετικο. Μπορει σε καμία δεκαετία όλα αυτά που θεωρούμε εμείς "σωστά" να έχουν ανατραπεί. 

Just now, KNecky είπε:

Κ μεις εχουνε αυτο το θεμα..ζητα να δει κατι κ ξεκινα να φαει αλλα παρακολουθει κ αργει ν φάει..φαυλος κυκλος..ελπιζω με τον παιδικο οπως ειπες να λυθει.

Πηγα για εξετασεις σε μικρο μικροβιολογικο κ ηταν παααρα πολυ προσεκτικοι. Αν εχεις κοντα σου παρε τηλ κ επιχείρησε το αν μπορει κάποιος να μεινει με τα μικρα εστω για λιγο..αλλιως ρωτα αν μπορουν να μην ειναι κανεις εκει για να πάρεις τα μικρα μαζι. Ετσι κ αλλιως απολυμαίνονται τα παντα συνεχως κ μόνο με ραντεβου πας..  κ γω ειχα ζαλαδες κ τελικα φταιει ο αυχενας μου μαλλον που σκιβω ασυναισθητα στον θηλασμο..

Όχι ο άντρας μου φεύγει στις 6 για δουλεια και μέχρι να γυρίσει είμαι εντελώς μόνη. οπότε Ή θα μου έρθουν αυτοί Ή θα πάω εγώ μαζί με τα παιδιά..  θα το κοιτάξω αύριο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Στις ηλικίες των παιδιών μας αν δε συντρέχει αλλος ιατρικός λόγος, το έργο των παιδιάτρων περιορίζεται στη διατροφή! Έτσι όπως πλασάρουν φόρμουλες γάλακτος με φοβερή ευκολία ετσι θα έπρεπε να γνωρίζουν τα πάντα για τον θηλασμό και για τη σωστή στιγμή εισαγωγής των στερεών.Αλλιως να έλεγαν πήγαινε το παιδι σου σε διατροφολόγο κι έλα σε μενα για τα εμβόλια ή όταν αρρωστήσει! Προσωπικά το θεωρώ τραγικό να πρέπει να φιλτραρω αυτα που μου λέει ο γιατρός! Πληρώνω για να έχω μια επιστημονική καθ ολα αποψη!! Όσον αφορά στις οθόνες, δεν περιμένω κανέναν γιατρό να μου πει το οτιδήποτε.Εχω περιορίσει τη χρήση ακομη και στον εαυτό μου.

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι ξεκιναμε στερεες το νωριτερο στον 6ο κι αν το μωρο καθεται κ δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο μας,αλλιως ισως το καθυστερησουμε κανα μηνα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι μου ειπε πως θα εισαχθουν ολες οι τροφες (πχ αυγο, ψαρι, κρεας) εντος 1μιση μηνα κ οχι οπως παλιοτερα που εμπαιναν πολυ πιο σταδιακα. Το εχετε ακουσει ξανα αυτο;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι ξεκιναμε στερεες το νωριτερο στον 6ο κι αν το μωρο καθεται κ δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο μας,αλλιως ισως το καθυστερησουμε κανα μηνα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι μου ειπε πως θα εισαχθουν ολες οι τροφες (πχ αυγο, ψαρι, κρεας) εντος 1μιση μηνα κ οχι οπως παλιοτερα που εμπαιναν πολυ πιο σταδιακα. Το εχετε ακουσει ξανα αυτο;

Ναι έτσι είναι. Εμένα ο ανιψιός μου και η κόρη μου παρ' ότι έχουν την ίδια παιδίατρο έκαναν διαφορετική εισαγωγή στερεών. Εγώ της έκανα πιο σιγά. Μου είχε πει πχ πρώτα κρόκο και μετά ασπράδι. Ή αδερφή μου τα έδωσε μαζί. Επίσης ξεκίνησε να δίνει βρώμη ή αστρακι πολύ πριν το χρόνο γιατί λέει πρέπει να γίνει εισαγωγή γλουτένης νωρίς. Ενώ εμένα δεν μου είχε πει κάτι τετοιο. Και μιλάμε για διάφορα 3 χρόνων όχι κάτι τραγικό. Οπότε ειμαι περίεργη κι εγώ να δω τι θα πει αυτή τη φορά στη μικρή..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ωραία θέματα συζητάτε!

Όσον αφορά τις στέρεες, η κόρη μου ξεκίνησε από τον 4ο μήνα, πολύ νωρίς κατά την άποψή μου, αλλά είχαμε ξεκινήσει ήδη συμπλήρωμα με υποαλλεργικό γάλα. Νομίζω ότι εάν θηλάζεις αποκλειστικά, η εισαγωγή γίνεται από τον 6ο μήνα. Η μικρή μου είχε θεματάκια στην αρχή, όσο θυμάμαι, δηλαδή έτρωγε 3-4 κουταλιές και μετά έκλαιγε κι έκανε πίσω το κορμάκι της σαν τόξο. 

Όσον αφορά το άλεσμα... η μάνα μου έδινε αλεσμένο το μοσχάρι και το κοτόπουλο στην κόρη μου μέχρι τα 3! Για να τα τρώει πιο εύκολα και γιατί φοβόταν μην πνιγεί. Εγώ βέβαια δεν ήθελα γιατί φοβόμουν μήπως δεν τα τρώει κομματάκια, αλλά δόξα τω Θεώ, εγώ της τα έδινα κομματάκια και σιγά σιγά συνήθισε και τα τρώει μια χαρά. Στον μπέμπη τώρα, πάλι αλεσμένα θα τα δίνω, το φοβάμαι το blw. Εξάλλου κάποια στιγμή θα τα φάει κομματάκια, γιατί να τα ξεκινήσω τόσο νωρίς και να πεθάνω από άγχος ότι κάποιο κομματάκι θα του σφηνωθεί στο λαιμό (μου σφηνώθηκε καραμέλα όταν ήμουν νήπιο, ακόμη το θυμάμαι). Καραμέλες και τσίχλες δεν της έχω δώσει ποτέ της μικρής. Γενικά, είμαι λίγο φοβιτσιάρα, μήλο ας πούμε δεν της δίνω ποτέ στο σχολείο.

Όσον αφορά τις οθόνες... καταρχάς να πω ότι είμαι εξαρτημένη από το κινητό και τον υπολογιστή και η κόρη μου βλέπει και εμένα και τον μπαμπά της συνέχεια με το κινητό στο χέρι, οπότε λογικό είναι να θέλει κι εκείνη, άλλωστε εμείς είμαστε τα καλύτερα ή χειρότερα πρότυπα των παιδιών. 

Όταν ήταν 1,5 με 2 ετών, της βάζαμε τραγούδια στο youtube στην τηλεόραση και χόρευε, χόρευε, χόρευε...! Γύρω στα 2,5 με 3 ξεκίνησε να βλέπει παιδικά βίντεο στο youtube (πλέον υπάρχει και το youtube kidz). Επειδή όμως μεταξύ αυτών υπάρχουν και άπειρες σαχλαμάρες (πχ ντύνονται spiderman και joker κάτι μαντράχαλοι και κυνηγάνε παιδάκια που φοράνε επίσης στολές, και όλο αυτό με παρέπεμπε σε άλλα μονοπάτια...), το κόψαμε και μπήκε στη ζωή μας το netflix και οι παιδικές ταινίες στην τηλεόραση. Κάποιες μέρες βλέπει πολύ (5,5 ετών σήμερα) αλλά τις περισσότερες κάνουμε άλλα πράγματα (παιχνίδι, χειροτεχνίες, σχολικές εργασίες, ποδήλατο, βόλτες) και υπάρχουν μέρες που δεν βλέπει καθόλου. Επίσης, ένα διάστημα έπαιζε και παιχνιδάκια στο κινητό, αλλά της έκοψα τελείως το κινητό, δεν της το δίνω πια, κι έτσι ή θα δει παιδικά στο netflix (έχει δικό της λογαριασμό μόνο με παιδικά) ή ταινίες στην tv (έχω τεράστια συλλογή παιδικών). Τώρα ξεκίνησε σιγά σιγά να παίζει και ps4 στη χάση και στη φέξη.

Κατά τα άλλα, χθες ο μπέμπης είχε γκρίνια, δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου μες στη μέρα, ακόμη και το βράδυ ζορίστηκε μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Σίγουρα έχει πάλι στομαχικά, εντερικά. Και τα κακά του είχαν και πράσινα σποράκια ενδιάμεσα, αλλά αυτό μπορεί να μην είναι κάτι. 

Σήμερα θα κάνουμε τα πρώτα εμβόλια. Ποια μωράκια έκαναν τα infanrix hexa και rotarix να μου πείτε αν υπήρξαν παρενέργειες?

 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...