Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, Blue Velvet said:

      Συγχαρητήρια ❤️🥰Με το καλό μια γλυκιά εγκυμοσύνη και να γεμίσει η αγκαλιά σου μωράκια 🥰🥰🥰

      Ευχαριστω πολύ κοπέλα  μου αμήν !!! Εύχομαι και σε σενα γρήγορη εμβρυομεταφορα με θετικά αποτελέσματα !!! Να χαίρεσαι την κορούλα σου !

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Σε συγκεκριμενη, αλλα πιστεψε με ειναι μια πολυ απλη εκκλησια της γειτονιας..τιποτα το ιδιαιτερο. δηλαδη θεωρω σε πιο μεγαλες κ γνωστες θα ναι χειροτερα.. κι ο παπας που πηγαινει σε 2 σχετικα κοντινες εκκλησιες μας ειπε γινεται γενικα ο χαμος..κ πανε πολυ κ κλεινουν 2 διαφορετικες ημερομηνιες σε 2 εκκλησιες, γτ φοβουνται για καραντινα η μετρα κ θελουν να ναι καλυμμενοι.. Αυτος βλεπει λεει τα ιδια ονοματα πχ Αυγουστο στην μια εκκλησια κι Οκτωβρη στην αλλη..

Α καλα δεν θα βρω ποτε στην εκκλησια που θέλω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Λεω να χετε αποφασισει ονομα οταν πατε να κλεισετε ημερομηνια γιατι συνηθως ρωτανε. Κι αν δεν ειναι χριστιανικο, ισως θελει λιγο παρακαλι παραπανω ο παπας για να δεχτει.. Ειναι κι αναλογα τον παπα βεβαια.. Γιατι εχω παει κ σε βαφτιση που εβγαλαν τα μωρα Αελια και Μπιανκα κι οι παπαδες δεν τους ειπαν τιποτα..αλλα καλο ειναι να στε προετοιμασμενοι.

αα λέω και εγώ.. μπερδεύτηκα  με το τι εννοούσες  χριστιανικό  όνομα. εγώ τον έχω τάξει  οπότε ειμαι καλυμμένη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sweet_child said:

Καλημέρα κοριτσάκια!

@KNecky δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω, γιατί και η κόρη μου πάνω κάτω τα ίδια κάνει και είναι μεγαλύτερη από τον γιο σου. Θέλει συνέχεια την προσοχή μου, παρόλο που κάνουμε πράγματα μαζί, ιδίως όταν ασχολούμαι με το μωρό, εκείνη ακριβώς τη στιγμή θέλει φαΐ, νερό, τσίσα, κακά, να της δώσω το τάδε παιχνίδι κλπ. Ακόμη κι αν υπάρχουν κι άλλα άτομα στο σπίτι θέλει εμένα να τη σκουπίσω, να την πλύνω, να ζωγραφίσουμε μαζί, να κάνουμε μαζί ασκήσεις κλπ. Κατά τα άλλα, είναι πολύ προστατευτική με το μωρό, θέλει να τον χαϊδεύει, να του μιλάει, κι αυτός ο άτιμος, μόλις την βλέπει ξεκαρδίζεται! Και βέβαια, είναι αντιδραστική όταν της λέω να κάνει κάτι. Δυστυχώς, αναγκάζομαι συχνά να την μαλώνω και εκείνη βγάζει το συμπέρασμα ότι δεν αγαπάμε εκείνη, μόνο τον μπέμπη. Ε, κοίτα, νομίζω ότι είναι φυσιολογικές συμπεριφορές αυτές, έχω ακούσει πολύ χειρότερα να συμβαίνουν, οπότε καλά πάμε! Το ρίχνω και λίγο στην πλάκα, τύπου "περίμενε μωρέ να κοιμηθεί το μωρό να μας αφήσει ήσυχες να κάνουμε ό, τι θέλουμε". Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά συνήθως πιάνει. 

@Polly1 εγώ πίνω κανονικά, συνήθως ένα μονό εσπρέσσο, αλλά έχω πάρει και φρέντο απέξω, ακόμη και φραπέ έχω πιει αρκετές φορές. Βέβαια, η παιδίατρος μου είπε να τον αποφεύγω για να μην ερεθίζω το γαστρεντερικό σύστημα του μωρού, αλλά...! Πίνω όμως μόνο ένα το πρωί και αφού έχει φάει, και ξανατρώει μετά από δίωρο.

@mpempaki1αυτά είναι πταίσματα αγάπη μου μην ανησυχείς. 

Πωω συμπάσχουμε απολυτα ρε συ..ειπα να μην τα γράψω ολα κ τα περιεγραψες εσυ οσα αφησα απεξω! Κ γω αυτο του λεω να παει να κοιμηθει η μικρη να εχουμε την ησυχια μας αλλα μια το δεχεται μια.οχι...καλη μας υπομονη! Να πανε σχολείο μπας κ ηρεμισουν χαχχα..

1 hour ago, Kathrin17 said:

   Καλημέρα κοριτσια μου... Κ γω πινω καφεδακι.. Ελληνικό κ συνήθως ακριβώς όταν τη θηλαζω γτ νιώθω ότι χρειάζομαι κάτι να με τονώσει.. Η μπέμπα μετά κοιμάται μια χαρά.. Απογευμα δν το έχω επιχειρήσει γτ φοβάμαι μήπως το βράδυ είναι στην τσίτα αλλά δε με νοιάζει κιόλας.. Φραπεδάκι ήπια μια μέρα την προηγ βδομάδα με τις ζέστες.. Το ζητουσε ο οργανισμός μου!! Χαχαχα.. Ουτε αυτός την πςιραξε.. 

Κορίτσια μου Δευτέρα κ τρίτη η μικρή μου κοιμήθηκε 7ωρο κ 6ωρο αντίστοιχα κ στη διάρκεια της μέρας έτρωγε, καθόταν κανα μισάωρο κ ξανά υπνο 2-3 ώρες.. Έκανε 6γευματα κ η παιδιατρος είπε είμαστε οκ κ με τα 6γευματα αφου είναι 1κιλο πανω απο το βάρος γέννησης, εσεις τι λέτε?? Να σας πω είχα αγωνία μήπως έχει τπτ κ κοιμάται τόσο πολυ αλλά τώρα λέω ποτε θα μου το ξανακάνει αυτό το τέλειο προγραμματακι!! Ειδικά η γκρίνια καθε απόγευμα δεν παλευεται.. Έχει φαει, έχει ρευτει έχει καθαρή πανα κ παλι γκρίνια.. Χτες της έδωσα πιπιλα για πρωτη φορα κ κάπως ηρεμησε αλλά να πω την αλήθεια δν είμαι πολυ υπέρ γτ ειναι κατι που δν το γνωρίζει κ δν το ζητά η ίδια αλλά τους το μαθαίνουμε εμείς.. Εσείς δίνετε στα μικρά σας? Σε ποιες περιπτωσεις.. Εγώ σκέφτηκα να της δίνω μετά από το γευμα κ μόνο αν έχει γκρίνια για παρηγοριά αλλιώς θα πρεπει όλο το απόγευμα να πατηγοριεται από το στήθος κ δν αντεχω καθώς έχω ήδη μαζέψει κουραση από όλη τη μερα

Ειναι φασεις π.γκρινιαζουν ανελέητα μονο επειδη θελουν αγκαλια ξερω γω, ή δεν εισαι στο οπτικο τους πεδιο. Εσυ συνεχισε οπως σε οδηγει το μωρακι σου κ παρακολουθειτε με τον γιατρο βαρος. Αν παίρνει μια χαρα ειστε κ με 6 θηλασμους γτ εχουν πολλα σημασια πχ διαρκεια, αποδοτικοτητα κλπ. Εμενα ο γιος μου δεν κοιμοταν ουτε 11 ωρες το 24ωρο κ ειχα την αναποδη γκρινια, δλδ αα δεν κοιμαται το παιδί αρκετα κατι κανεις λαθος.. αποκλείεται δλδ το παιδακι να ειναι ετσι απο την ιδιοσυγκρασία του? Δεν κοιμομαστε ολοι το ιδιο πως βα το κανουμε.. εσυ κ η μπεμπα σου ξέρετε! ;) Πιπιλα εδωσα στον γιο γτ δν κοιμοταν με τπτ κ δεν ειχα αλλο κουραγιο, τωρα ομως που ξερω τα αρνητικά της παλευω παραπανω να μην την δωσω. Καλο ειανι οπως σου ειπε η Πολλυ να περασει το 3μηνο κ μετα να δωσεις παντως γ ν μην σαμποταρεις το θηλασμό.

Just now, Polly1 said:

Κορίτσια, να ρωτήσω, μαλλια τα δικά σας εχουν; Εμένα ελάχιστα!! Μ αρέσει που μου λέγαν ότι το μωρο θα χει πολλα μαλλια αφου στην εγκυμοσυνη ειχα καουρες!! Ειναι ξανθούλα βέβαια και ίσως γι αυτο μου έχουν πει, αλλά πότε περίπου ξεκινούν να βγάζουν μαλλια; φρύδι και βλεφαρίδα έχουμε κάνει!! Χαχαχα!!

Εμενα ειχε ενα σωρο μαλλακια γυρω γυρω μονο στο κεφάλι απο πανω τπτ. Τωρα εβγαλε κ εχει καρφακια πανω κ γυρω γύρω αρχισαν ν πεφτουν. Φρύδια-βλεφαριδα κ μεις ετσι αχααχα!

Just now, Kathrin17 said:

Θηλαζω αποκλειστικα..6/4 γέννησα..σημερα η μικρη είναι 53ημερψν..λες να μην έχει εδραιωθεί ο θηλασμός??ποσο καιρό θέλει? Το καταλαβαίνουμε απο καπου?

Γενικα με τον υπνο με αγχώνουν κ οι γυρω..γτ ξυπναει ακόμη το βράδυ? γιατί κοιμηθηκε στις 23:30 κ ξυπνησε 5? Επρεπε να της το τραβήξω το γευμα λέει αργότερα για να ξυπνήσει πιο αργά το πρωι..κ τι να κάνω? Το επιχειρησα αλλά το σκατουλι μου φυσικά νυσταζε έφαγε λίγο κ τλκ ξυπνησε στις 3...αρα η μπεμπουλα ξέρει καλυτερα τι την βολευει...οταν δν κοιμάται στη διάρκεια της μέρας η μαμα μου με αγχώνει ότι τα μωρά πρεπει να τρωνε κ να κοιμούνται κ ότι κάτι πρεπει να κάνω για να κοιμάται.. Τι να κάνω? Τα πρωινα κοιμάται αλλά απ'το μεσημέρι κ μετα μπορεί να κοιμηθεί στον ώμο μου κατά το ρεψιμο κ μόλις την βάλω στο πορτ μπεμπέ μετά από ένα τέταρτο το πολυ ξυπνάει.. 

Εμενα γεννήθηκε με μαλλάκια μπόλικα.. Φαντάσου στο σβέρκο πίσω όπως καταλήγουν τα μαλλάκια της κάνουν μια ουρίτσα.. Χαχα..εχει αρχίσει να ανοίγει το χρώμα τους, είναι κάστανο αλλά οι ριζουλες χρυσιζουν..κ ο μπαμπας της κ γω ήμασταν ξανθά παιδακισ...

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Lalom είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω κάτι σταγόνες biogaia έχετε δώσει στα μικρα σας?? Και αν ναι μεσα στο στομα κατευθειαν η μεσα στο γάλα?? 

Εγώ δίνω biolact το ίδιο ειναι μέσα στο στόμα μ πε ο ντοκ κ όχι στο γάλα 

πρίν από 5 λεπτά , Polly1 είπε:

Κορίτσια, να ρωτήσω, μαλλια τα δικά σας εχουν; Εμένα ελάχιστα!! Μ αρέσει που μου λέγαν ότι το μωρο θα χει πολλα μαλλια αφου στην εγκυμοσυνη ειχα καουρες!! Ειναι ξανθούλα βέβαια και ίσως γι αυτο μου έχουν πει, αλλά πότε περίπου ξεκινούν να βγάζουν μαλλια; φρύδι και βλεφαρίδα έχουμε κάνει!! Χαχαχα!!

Εμείς εδώ καράφλα σ λεω

Just now, Pennymav είπε:

Πολυ μου ποσα κιλά ειναι τωρα ;κ εμενα 100 πηρε αυτη τ βδομάδα 

εμένα πήρε 180 σε 3 μέρες.....

δεν.λετε γκρίνια από το εμβόλιο σας κάνανε??? δεν σταματάει η δικιά μ κ φυσικά τσουτσουρο το μάτι όλη μέρα.....δεν στέκεται πουθενα....Τρίτη το κάναμε από χτες άρχισε κ σήμερα τα ίδια....περνάει???? βοηθειααααααα κανετεεερε έχουμε ακούσει όλα τα ζουζουνια όρθιες κ τις αρέσει φυσικά κ εγώ κάνω γυμναστική με το 4κιλο την σουρλουλου...αχαχχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια όσες δίνετε ξένο έχετε δει ποτε τ κακακια ν ειναι πράσινα ;εμενα γενικά ηταν μουσταρδί κ είχε κανει μια φορά πράσινα .χτες ηταν καταπράσινα κ σήμερα πράσινο κίτρινα ειναι φυσιολογικα η πρέπει ν μιλήσω μ παιδίατρο ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Πολυ μου ποσα κιλά ειναι τωρα ;κ εμενα 100 πηρε αυτη τ βδομάδα 

Είναι 5250 και χθες κλείσαμε τους 3 μήνες!Αύριο τελικα θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο μας. Εσένα ποτε γεννήθηκε;;

Just now, asda είπε:

Αν τα ξέρω λέει.. τα αγαπημένα της κόρης μου! Και φυσικά κλέβω κι εγώ κανένα. Εγώ τώρα που είπες χαλβά έχω ψιλοκολλησει με το ταχίνι κακάο. Πάνω από pancakes μπανάνας. και ξεγελαω τις λιγουρες μου οι οποίες όλο και αυξάνονται και ανησυχώ..

Ταχίνι κακάο;;; Πώς μου ξέφυγε εμένα κάτι τετοιο;; Τρώω το απλο !! Δηλαδή είναι σαν μερέντα;; 

Just now, asda είπε:

Θελατε σε συγκεκριμένη Ή πήγες σε διάφορες και ήταν όλες κλεισμένες;

Επίσης να κάνω μια άλλη Ερώτηση. Όσες πήρατε την  πρώτη δόση από το επίδομα γέννας πόσο ήταν τελικά; 1000; σας ήρθε κάποια ειδοποίηση ότι μπήκαν Ή ούτε καν; γιατί έχει μπλοκάρει το e banking του λογαριασμού που έδωσε ο άντρας μου και δεν μπορώ να δω αν έχουν  μπει..

Πας στο λογαριασμο σου και θαυμάζεις τα +1000 ετσι απλα χωρις ειδοποιηση!!!Χαχαχα!!!!

Just now, KNecky είπε:

Πωω συμπάσχουμε απολυτα ρε συ..ειπα να μην τα γράψω ολα κ τα περιεγραψες εσυ οσα αφησα απεξω! Κ γω αυτο του λεω να παει να κοιμηθει η μικρη να εχουμε την ησυχια μας αλλα μια το δεχεται μια.οχι...καλη μας υπομονη! Να πανε σχολείο μπας κ ηρεμισουν χαχχα..

Ειναι φασεις π.γκρινιαζουν ανελέητα μονο επειδη θελουν αγκαλια ξερω γω, ή δεν εισαι στο οπτικο τους πεδιο. Εσυ συνεχισε οπως σε οδηγει το μωρακι σου κ παρακολουθειτε με τον γιατρο βαρος. Αν παίρνει μια χαρα ειστε κ με 6 θηλασμους γτ εχουν πολλα σημασια πχ διαρκεια, αποδοτικοτητα κλπ. Εμενα ο γιος μου δεν κοιμοταν ουτε 11 ωρες το 24ωρο κ ειχα την αναποδη γκρινια, δλδ αα δεν κοιμαται το παιδί αρκετα κατι κανεις λαθος.. αποκλείεται δλδ το παιδακι να ειναι ετσι απο την ιδιοσυγκρασία του? Δεν κοιμομαστε ολοι το ιδιο πως βα το κανουμε.. εσυ κ η μπεμπα σου ξέρετε! ;) Πιπιλα εδωσα στον γιο γτ δν κοιμοταν με τπτ κ δεν ειχα αλλο κουραγιο, τωρα ομως που ξερω τα αρνητικά της παλευω παραπανω να μην την δωσω. Καλο ειανι οπως σου ειπε η Πολλυ να περασει το 3μηνο κ μετα να δωσεις παντως γ ν μην σαμποταρεις το θηλασμό.

Εμενα ειχε ενα σωρο μαλλακια γυρω γυρω μονο στο κεφάλι απο πανω τπτ. Τωρα εβγαλε κ εχει καρφακια πανω κ γυρω γύρω αρχισαν ν πεφτουν. Φρύδια-βλεφαριδα κ μεις ετσι αχααχα!

 

 

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Εγώ δίνω biolact το ίδιο ειναι μέσα στο στόμα μ πε ο ντοκ κ όχι στο γάλα 

Εμείς εδώ καράφλα σ λεω

εμένα πήρε 180 σε 3 μέρες.....

δεν.λετε γκρίνια από το εμβόλιο σας κάνανε??? δεν σταματάει η δικιά μ κ φυσικά τσουτσουρο το μάτι όλη μέρα.....δεν στέκεται πουθενα....Τρίτη το κάναμε από χτες άρχισε κ σήμερα τα ίδια....περνάει???? βοηθειααααααα κανετεεερε έχουμε ακούσει όλα τα ζουζουνια όρθιες κ τις αρέσει φυσικά κ εγώ κάνω γυμναστική με το 4κιλο την σουρλουλου...αχαχχαχαχα

Κι εμένα μαλλια μόνο γυρω γυρω και ελάχιστα πανω σαν τους γέρους! Και κοροϊδεύουν το παιδι μου και λένε ότι μοιάζει στον πεθερό και έχει πάρει την καράφλα του!Χαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Είναι 5250 και χθες κλείσαμε τους 3 μήνες!Αύριο τελικα θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο μας. Εσένα ποτε γεννήθηκε;;

Ταχίνι κακάο;;; Πώς μου ξέφυγε εμένα κάτι τετοιο;; Τρώω το απλο !! Δηλαδή είναι σαν μερέντα;; 

Πας στο λογαριασμο σου και θαυμάζεις τα +1000 ετσι απλα χωρις ειδοποιηση!!!Χαχαχα!!!!

Σας περνάμε ακριβώς 1 βδομάδα .20 Φλεβάρη γεννήθηκε εμενα .τωρα ειναι 5350 κ απο το μαιευτήριο είχαμε φύγει 2330 .

Link to comment
Share on other sites

@mpempaki1 @Rafaelatarzan @Sweet_child ναι για κολοικους ειναι αυτες οι σταγονες και γω απευθείας τις εδωσα στο στομα. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Πωωω καθε μερα αντιμετωπιζω και κατι καινούριο. Ενω καναμε κακα καθε μερα μεχρι κ πριν δεν ειχε κανει αυτο ειναι φυσιολογικο? Κανει μεικτη διατροφη. Στο τελος θα με βρισει η παιδιατρος καθε μερα που την παιρνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια όσες δίνετε ξένο έχετε δει ποτε τ κακακια ν ειναι πράσινα ;εμενα γενικά ηταν μουσταρδί κ είχε κανει μια φορά πράσινα .χτες ηταν καταπράσινα κ σήμερα πράσινο κίτρινα ειναι φυσιολογικα η πρέπει ν μιλήσω μ παιδίατρο ;

Και εμένα έτσι είναι τις τελευταίες μέρες, πιο πολύ προς το πράσινο ενώ ήταν μουσταρδι μέχρι τώρα...νομίζω ότι είναι φυσιολογικό, αν δω ότι συνεχίζουν θα πάρω τον παιδίατρο από περιέργεια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια όσες δίνετε ξένο έχετε δει ποτε τ κακακια ν ειναι πράσινα ;εμενα γενικά ηταν μουσταρδί κ είχε κανει μια φορά πράσινα .χτες ηταν καταπράσινα κ σήμερα πράσινο κίτρινα ειναι φυσιολογικα η πρέπει ν μιλήσω μ παιδίατρο ;

εμένα πράσινα ήταν στο προηγούμενο γάλα τώρα κίτρινα μια χαρά....δεν είχε θέμα μ χε πει ο δικός μ ντοκ 

Just now, Pennymav είπε:

Σας περνάμε ακριβώς 1 βδομάδα .20 Φλεβάρη γεννήθηκε εμενα .τωρα ειναι 5350 κ απο το μαιευτήριο είχαμε φύγει 2330 .

Εμείς γεννηθήκαμε 24 Μάρτη 1700γρ κ τώρα είναι 4210....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...