Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, souzanna7 είπε:

Γεια σας κοριτσια! @Pagotoula πως το καταλαβες για την αλλεργια της μπεμπουλας; Τι εγινε τελικα με μπιμπερο;

@Rafaelatarzanυπομονη κοπελα μου, αφου παιρνει βαρος πολυ σημαντικο.

Ο δικος μου εχει λιγες μερες π συντομευσε τη διαρκεια του θηλασμου σε μισαωρο...ειναι 2μιση μηνων. Αφου θηλασει περνανε 45 λεπτα με μια ωρα να ξαναζητησει μεσα στην ημερα. Εσας κοριτσια π θηλαζετε πως ειναι οι χρονοι;

Κι ο βραδινος υπνος παλι συντομευσε, κλαψ :-)

Καλημέρα!! Πολυ καλα ειναι το μισάωρο.. Κ από τα 2στηθη πινει?? Λίγο συντομα μου φαίνεται σου ξανα ζητάει.. Μήπως τλκ δν πινει μισάωρο αλλά κάθεται κ χαζευει στο στήθος? Παρατήρησε ποση ωρα πραγματικα πινει κ καταπίνει.. Κ μένα έχει μικρύνει ο χρόνος θηλασμός.. Θηλάζει 10'-25' περιπου κ θέλει μετά από 2-3ωρες..το βράδυ πλεον κοιμάται 6-8ωρες κ εχω παρσυηρησει ότι μπορεί να φαει 10' κ να κοιμηθεί ξερή απο 12 ως τις 7 το πρωι όποτε καταλαβαίνω ότι το 10' όντως ήταν αποδοτικό κ χόρτασε γι αυτό σου πα προιν ότι τλκ σημασία δν εχει ποσο κάθονται στο στήθος αλλά ποσο πραγματικα θηλάζουν.. 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, souzanna7 είπε:

Γεια σας κοριτσια! @Pagotoula πως το καταλαβες για την αλλεργια της μπεμπουλας; Τι εγινε τελικα με μπιμπερο;

@Rafaelatarzanυπομονη κοπελα μου, αφου παιρνει βαρος πολυ σημαντικο.

Ο δικος μου εχει λιγες μερες π συντομευσε τη διαρκεια του θηλασμου σε μισαωρο...ειναι 2μιση μηνων. Αφου θηλασει περνανε 45 λεπτα με μια ωρα να ξαναζητησει μεσα στην ημερα. Εσας κοριτσια π θηλαζετε πως ειναι οι χρονοι;

Κι ο βραδινος υπνος παλι συντομευσε, κλαψ :-)

 

Just now, mpoukitsa είπε:

Καλημερα! Ο δικος μου εχει πολυ καιρο που τρωει 5' και απο τον εναν μαστο! Μετα μπορει να ζητήσει σε 1 ωρα μπορει και σε 3! Η παιδιατρος μου ειπε πως εχουν γινει πιο αποδοτικοι οι θηλασμοι απλα και τρωει πιο γρηγορα! Μου φαινεται πολυ το μισαωρο γιαβνα τρωει συνεχομενα! Μηπως απλα πιπιλιζει και καθετε τοση ωρα? Η μηπως περνατε αλμα? Για τον υπνο τι να σου πω υπομονη μονο! Αλλάζουν συνεχως οι συνηθειες τους! 

Καλημερα κορίτσια!! Κι εμείς ξαναγύρισαμε απο χθες στα παλιά αγαπημένα 5λεπτα μετά από ένα πολύ κουραστικό 10ημερο που έτρωγε ελάχιστα λόγω εμβολίου μάλλον!! Είμαι περίεργη αυριο να δω βάρος.Ελπιζω να μην κλάψω πολυ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, souzanna7 είπε:

Γεια σας κοριτσια! @Pagotoula πως το καταλαβες για την αλλεργια της μπεμπουλας; Τι εγινε τελικα με μπιμπερο;

@Rafaelatarzanυπομονη κοπελα μου, αφου παιρνει βαρος πολυ σημαντικο.

Ο δικος μου εχει λιγες μερες π συντομευσε τη διαρκεια του θηλασμου σε μισαωρο...ειναι 2μιση μηνων. Αφου θηλασει περνανε 45 λεπτα με μια ωρα να ξαναζητησει μεσα στην ημερα. Εσας κοριτσια π θηλαζετε πως ειναι οι χρονοι;

Κι ο βραδινος υπνος παλι συντομευσε, κλαψ :-)

καλημερα. αρχικα λογω γοπ κ πολυ εντονης ανησυχιας, ο γιατρος μου ειπε να κοψω τα γαλακτοκομικα γιατι πιθανοτατα σχετιζεται με αλλεργια.ετσι κι εκανα...κι οντως ειδα βελτιωση και στα δυο.. τις προαλλες απο λαθος μου, εφαγα συσκευασμενο ψωμι που ανεφερε στα συστατικα ιχνη γαλακτος και την επομενη μερα η μικρη ειχε αιμα και βλεννα στα κακα, οποτε σιγουρευτηκαμε.

Οσο για χρονους, μεσα στη μερα θηλαζει απο 5 ως 20λεπτα, δεν ειναι καθολου στανταρ, ανα 2 με 3 ωρες. Το βραδυ ανα 3ωρο. αλλα υπαρχουν και μερες που ανα 1-1μιση ωρα θελει στηθος. Ειδικα το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, souzanna7 said:

Γεια σας κοριτσια! @Pagotoula πως το καταλαβες για την αλλεργια της μπεμπουλας; Τι εγινε τελικα με μπιμπερο;

@Rafaelatarzanυπομονη κοπελα μου, αφου παιρνει βαρος πολυ σημαντικο.

Ο δικος μου εχει λιγες μερες π συντομευσε τη διαρκεια του θηλασμου σε μισαωρο...ειναι 2μιση μηνων. Αφου θηλασει περνανε 45 λεπτα με μια ωρα να ξαναζητησει μεσα στην ημερα. Εσας κοριτσια π θηλαζετε πως ειναι οι χρονοι;

Κι ο βραδινος υπνος παλι συντομευσε, κλαψ :-)

Καλημερα! Ετσι ακριβως ήταν ο γιος μου ενω η μικρη τωρα τρωει μια ετσι μια σε 10λεπτα. Κ τα δυο ειναι φυσιολογικά κ ακολουθήσε οσο αντεχεις τις αναγκες του. Επειδή καθεται παραπανω δν παει να πει πως χαζολογαει, απλα το εχει αναγκη με αυτο τον ρυθμο στην παρουσα κ μετα θ αλλαξει παλι. Ξερω περιπτωση δυδιμων το ενα ν ξυπνάει ανα μιση ωρα ν φαει 5 λεπτα, το αλλο να πινει για μιση ωρα ανα 3 ωρο σκεψου..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες. Πώς είστε; Τι κάνουν τα μωράκια σας; Εμείς σήμερα γίναμε τριών μηνών, θα ήμασταν δύο μηνών αν γεννιομασταν τελειομηνα. 

Είχαμε παιδίατρο, κάναμε τα εμβόλια μας, ωστόσο με το που μας είδε μας είπε με λίγα λόγια ότι είμαστε χοντρουληδες. Το αγοράκι μου γεννήθηκε 2560 και 46 εκ. στις 35+5 ημέρες και σήμερα 3 μήνες αργότερα είναι 6800 και 62 εκ. Εσείς πώς το βλέπετε το βάρος του; Είναι πολύ;

Κάνουμε μεικτή διατροφή και μέσα σε ένα μήνα έβαλε 1600 γραμ. και 5 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MarakiKakkin είπε:

Καλησπέρα μανουλες. Πώς είστε; Τι κάνουν τα μωράκια σας; Εμείς σήμερα γίναμε τριών μηνών, θα ήμασταν δύο μηνών αν γεννιομασταν τελειομηνα. 

Είχαμε παιδίατρο, κάναμε τα εμβόλια μας, ωστόσο με το που μας είδε μας είπε με λίγα λόγια ότι είμαστε χοντρουληδες. Το αγοράκι μου γεννήθηκε 2560 και 46 εκ. στις 35+5 ημέρες και σήμερα 3 μήνες αργότερα είναι 6800 και 62 εκ. Εσείς πώς το βλέπετε το βάρος του; Είναι πολύ;

Κάνουμε μεικτή διατροφή και μέσα σε ένα μήνα έβαλε 1600 γραμ. και 5 εκατοστά.

Μια χαρά ειναι....μακάρι να ήταν και τα δικά μας τόσο,  εγώ παρακαλάω για να γίνει χοντρή η μικρή...Χαχχαχαχ...Και εμείς μικτή διατροφή σε 10 μέρες πήρε 540γρ, οπότε κάπου όσο παίρνει και ο δικός σου παίρνει και η δικιά μου...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarakiKakkin said:

Καλησπέρα μανουλες. Πώς είστε; Τι κάνουν τα μωράκια σας; Εμείς σήμερα γίναμε τριών μηνών, θα ήμασταν δύο μηνών αν γεννιομασταν τελειομηνα. 

Είχαμε παιδίατρο, κάναμε τα εμβόλια μας, ωστόσο με το που μας είδε μας είπε με λίγα λόγια ότι είμαστε χοντρουληδες. Το αγοράκι μου γεννήθηκε 2560 και 46 εκ. στις 35+5 ημέρες και σήμερα 3 μήνες αργότερα είναι 6800 και 62 εκ. Εσείς πώς το βλέπετε το βάρος του; Είναι πολύ;

Κάνουμε μεικτή διατροφή και μέσα σε ένα μήνα έβαλε 1600 γραμ. και 5 εκατοστά.

Πιστευω ειναι μια χαρα κ αργοτερα θ μειωθει ο ρυθμος αναπτυξης. 1700γρ σε ενα μηνα κ εφτασε 3 μηνων τα 7κιλα γτ γεννηθηκε 3.500, έτσι κάπως ηταν ο γιος μου με αποκλειστικο θηλασμο κ μετα αρχισε να παιρνει πολυ λιγότερα τ μηνα. Δεν υπαρχει χοντρό βρεφος εκτος αν μιλαμε για κατι εξωπραγματικο ή παθολογικό. Στις καμπύλες σας μια χαρα δεν ειστε??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θυμάμαι ότι κάποια κοπέλα εδώ μέσα ελεγε ότι το μωρό της είχε πράσινα κακά, ποια ήταν; Και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες κάνει πράσινα και ήθελα να ρωτήσω τι της είπε ο παιδίατρος..

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Καλησπέρα! Θυμάμαι ότι κάποια κοπέλα εδώ μέσα ελεγε ότι το μωρό της είχε πράσινα κακά, ποια ήταν; Και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες κάνει πράσινα και ήθελα να ρωτήσω τι της είπε ο παιδίατρος..

Εμένα είχε πράσινα κακά κάποιες φορές. Μου είπε η παιδίατρος ότι έτσι είναι όταν τρώει το ελαφρύ γάλα, όχι το λιπαρό (θηλασμός). Κάπου αλλού έχω διαβάσει και για υπερπαραγωγή. Πάντως είναι φυσιολογικό. Δεν θέλουμε βλέννες και αίμα. Αυτά όσον αφορά το θηλασμό. Δεν θυμάμαι, τι γαλατάκι πίνει το μωράκι? Αν θηλάζει, είναι οκ.

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Εμένα είχε πράσινα κακά κάποιες φορές. Μου είπε η παιδίατρος ότι έτσι είναι όταν τρώει το ελαφρύ γάλα, όχι το λιπαρό (θηλασμός). Κάπου αλλού έχω διαβάσει και για υπερπαραγωγή. Πάντως είναι φυσιολογικό. Δεν θέλουμε βλέννες και αίμα. Αυτά όσον αφορά το θηλασμό. Δεν θυμάμαι, τι γαλατάκι πίνει το μωράκι? Αν θηλάζει, είναι οκ.

Εμένα πίνει κυρίως φόρμουλα και την θηλάζω συμπληρωματικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, teta2 είπε:

Εμένα πίνει κυρίως φόρμουλα και την θηλάζω συμπληρωματικά..

Ρώτησες τον παιδίατρο? Δεν ξέρω να σου πω για φόρμουλα, δυστυχώς. Αλλά αφού θηλάζεις έστω και λίγο, μπορεί να είναι από αυτό.

@MarakiKakkinείστε σούπερ, μην αγχώνεσαι, τόσο πήρε και μένα, σε ένα μήνα. Στους δύο μήνες ήταν 6600 και 62 πόντους, στους 2,5 τώρα έχει ξεπεράσει τα 7 κιλά, και γεννήθηκε 4+ κιλά. Εφόσον στις καμπύλες είστε οκ, κανένα πρόβλημα. Εμένα μου είπε ότι είναι μια χαρά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Καλησπέρα! Θυμάμαι ότι κάποια κοπέλα εδώ μέσα ελεγε ότι το μωρό της είχε πράσινα κακά, ποια ήταν; Και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες κάνει πράσινα και ήθελα να ρωτήσω τι της είπε ο παιδίατρος..

Κ εγω το ειχα γράψει .μ ειπε ότι ειναι φυσιολογικό .παρατηρησα ότι μ τ έκανε οταν της εδινα ενα συγκεκριμένο γάλα καποιες φορές π ηταν υποαλλεργικο .κ γενικά κυρίως τ παιδιά π πινουν ξένο κάνουν πράσινα κακά ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κανετε; Επιτέλους ξαπλωσα!! Σήμερα δεν έκλεισε μάτι η μικρή από το πρωί!! Το πολυ να λαγοκοιμηθηκε κανα μισαωρο!! Αν και απο χθες επιστρέψαμε στους 8 θηλασμούς και από τα 2 στήθη και μάλιστα σημερα καναμε 10 θηλασμούς μέτρησα όμως μόνο 4 Καλά βρεγμένες πάνες. Αύριο είναι μερα Ζυγίσματος και παρακαλάω τουλάχιστον να έχει μείνει στάσιμη! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Καλησπέρα! Θυμάμαι ότι κάποια κοπέλα εδώ μέσα ελεγε ότι το μωρό της είχε πράσινα κακά, ποια ήταν; Και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες κάνει πράσινα και ήθελα να ρωτήσω τι της είπε ο παιδίατρος..

Και εμένα κάνει πλέον πράσινα κακα με μεικτή διατροφή η μπεμπα,  μου είπε ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικό,  είναι και λίγο σαν νερουλα, μας είπε ότι είναι από το ξένο γάλα.. 

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις! Ναι οταν παρατηρω οτι πιπιλαει χωρις να καταπινει, για μερικα λεπτα τον τσιγκλαω κ αν συνεχιζει το πιπιλισμα τον βγαζω. Αχ κ να φανταστειτε τωρα ειμαι ευτυχισμενη π τελειωνει στο μισαωρο(συνολικα, κ απο τους 2 μαστους), στο τσακιρ κεφι στο 20λεπτο αλλα σπανια, θα πεταω αν θηλασει  5λ κ 10λ οπως εσας!!! Ναι τον ατιμουλη ζηταει συντομα, δηλ μετα απο μια ωρα π θα τελειωσει, δηλ ανα 1μιση ωρα απο την εναρξη τ τελευταιου θηλασμου! Καθε φορα π ειναι να βγουμε εξω το σκεφτομαι οτι θα τον θηλαζω συνεχεια κ αυτο με αποθαρρυνει να βγουμε συχνα ειναι η αληθεια :-( 

Πιστευω οτι τον τοποθετω κ σωστα στο στηθος, τι να πω. Αρα ειναι θεμα παιδιου λες @KNecky ετσι;

Σπανια μ ρευεται, μηπως καταπινει αερα κ φουσκωνει κ γι αυτο να ξαναζηταει συντομα; Ο παιδιατρος μ ειπε οτι δεν πειραζει π δε ρευεται αφου δεν εχει ανησυχια μετα το θηλασμο, τι να πω. Εσας κοριτσια π θηλαζεται ρευονται συχνα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...