Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Κ κατα τα αλλα λένε ότι τα πρόωρα μένουν λιγο πισω σ ανάπτυξη απο τα τελειομηνα για κάποιους μήνες .εμενα η δικιά μ 2 μηνών ηταν 4100 κ γεννήθηκε 2500 .αψωγη ειναι η δικιά σου .σαν να μην υπήρξε ποτε πρόωρη !!

ναι το ξέρω ότι μένουν πίσω κ ειναι αλήθεια.......τα πρόωρα προλαβαίνουν τα τελιωμηνα στην ηλικία από 6 μηνών έως χρόνο....εκεί δεν φαίνεται η διαφορά....η δικιά μ εινια σχεδόν ισι πλέον  ..ειναι λίγο πίσω αλλα όχι τόσο πολύ όσο κανονικά θα έπρεπε να είναι...

10 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Να της αλλάξεις λευκό ήχο γιατι σε βλέπω να ξηλωνεις απορροφητηρα και να τον παίρνεις παραμάσχαλα μαζί με το μωρό όταν θα βγαίνεις εξω! Χαχαχαχα!! Εντωμεταξύ  βρηκα εφαρμογή στο κινητό με λευκούς ήχους και της βάζω πιστολάκι και δε το θέλει! Θελει το δικό μας και ο ήχος είναι ελάχιστα διαφορετικός! Τι να πω μ αυτο το παιδί!! Ίδια η μάνα της!!

αχχαχαχαχα θα το δοκιμάσω τότε..οχι τίποτες άλλο είναι κ καινούργιος ο αποοροφητηρας μην τον χαλάσω τζάμπα 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

ναι το ξέρω ότι μένουν πίσω κ ειναι αλήθεια.......τα πρόωρα προλαβαίνουν τα τελιωμηνα στην ηλικία από 6 μηνών έως χρόνο....εκεί δεν φαίνεται η διαφορά....η δικιά μ εινια σχεδόν ισι πλέον  ..ειναι λίγο πίσω αλλα όχι τόσο πολύ όσο κανονικά θα έπρεπε να είναι...

αχχαχαχαχα θα το δοκιμάσω τότε..οχι τίποτες άλλο είναι κ καινούργιος ο αποοροφητηρας μην τον χαλάσω τζάμπα 

Βρε μια χαρα τέλεια ειναι σ λεω .αυτη θα γίνει θηρίο .εδω οι ποσότητες π τρώει ειναι για 5 μηνών .πλακα μας κανεις ;; :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Βρε μια χαρα τέλεια ειναι σ λεω .αυτη θα γίνει θηρίο .εδω οι ποσότητες π τρώει ειναι για 5 μηνών .πλακα μας κανεις ;; :)

σ έστειλα κ μνμ αγαπη...πέσαμε παλι στην ποσοτητα λογο που δεν ρευτεται πλέον....την πειράζει ακόμα το γάλα που πίνει.. άσε χαμος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλιτσες!! Πως ειστε;; Πως ειναι τα μωρακια σας;; Εμεις καναμε οικογενειακως επισκεψη στην κοπελα που γεννησαμε κι ημασταν μαζι στο δωματιο του μαιευτηριου (με την οποια ταιριαξαμε πολυ και εχουμε επαφη ολο αυτο τον καιρο). Η δικια τους η κορουλα ενα ησυχο κι ηρεμο παιδακι, το περναν στα χερια, καθοταν αταραχο και στη μαμα και στον μπαμπα, εκανε απλα λιγο γκρινιτσα για να φαει...κι ηταν κι η δικια μας η ντιβα που κλασσικα χαλουσε τον κοσμο, σπαραχτικο κλαμα με δακρυα για να φαει και μετα γιατι νυσταζε..γκρινια συνεχεια για να αλλαζει παραστασεις..μεσα στην ενεργεια..ηθελε μονο τη δικη μου αγκαλια, κλαμα και κακο στον πατερα της...και λεω κοιτα να δεις διαφορα...η μερα με τη νυχτα σας λεω..εντωμεταξυ κι οι δυο ιδιο ζωδιο κι ωροσκοπος... οχι, πειτε μου...πως εξηγειται τετοια διαφορα..;!;! χαχαχαχ

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημερα μανουλιτσες!! Πως ειστε;; Πως ειναι τα μωρακια σας;; Εμεις καναμε οικογενειακως επισκεψη στην κοπελα που γεννησαμε κι ημασταν μαζι στο δωματιο του μαιευτηριου (με την οποια ταιριαξαμε πολυ και εχουμε επαφη ολο αυτο τον καιρο). Η δικια τους η κορουλα ενα ησυχο κι ηρεμο παιδακι, το περναν στα χερια, καθοταν αταραχο και στη μαμα και στον μπαμπα, εκανε απλα λιγο γκρινιτσα για να φαει...κι ηταν κι η δικια μας η ντιβα που κλασσικα χαλουσε τον κοσμο, σπαραχτικο κλαμα με δακρυα για να φαει και μετα γιατι νυσταζε..γκρινια συνεχεια για να αλλαζει παραστασεις..μεσα στην ενεργεια..ηθελε μονο τη δικη μου αγκαλια, κλαμα και κακο στον πατερα της...και λεω κοιτα να δεις διαφορα...η μερα με τη νυχτα σας λεω..εντωμεταξυ κι οι δυο ιδιο ζωδιο κι ωροσκοπος... οχι, πειτε μου...πως εξηγειται τετοια διαφορα..;!;! χαχαχαχ

Καλημέρα σουρλουλου απίθανη κ μαμα ....το σ κανει καλέ που εχει κ αποψη ...αχαχχαχαχαχα μας πουλάνε....εμενα καθεται στον πατερα της αλλα οταν νυστάζει οχι με τιποτα κ σε κανέναν....θελει μονο εμενα επισης ....χαλι αυτό με πεθανε....

εμεις έχουμε πανω κατω πολλα με ρην αλλεργεια...μειωνουμε τα μλ αυξάνουμε τα μλ...χαμος....γενικα ομως παμε καλα ...απο κιλα παίρνει  επισης ...

σε 2 βδομαδες κλεισαμε να παμε για ακουογραμμα...υπερηχο γαι την παλλινδρομηση κ τεστ αλλεργειας γιατί κ τα υδρολυμενα την πειράζουν...εχει φουντώσει η δυσανεξία της πολυ....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλημερα μανουλιτσες!! Πως ειστε;; Πως ειναι τα μωρακια σας;; Εμεις καναμε οικογενειακως επισκεψη στην κοπελα που γεννησαμε κι ημασταν μαζι στο δωματιο του μαιευτηριου (με την οποια ταιριαξαμε πολυ και εχουμε επαφη ολο αυτο τον καιρο). Η δικια τους η κορουλα ενα ησυχο κι ηρεμο παιδακι, το περναν στα χερια, καθοταν αταραχο και στη μαμα και στον μπαμπα, εκανε απλα λιγο γκρινιτσα για να φαει...κι ηταν κι η δικια μας η ντιβα που κλασσικα χαλουσε τον κοσμο, σπαραχτικο κλαμα με δακρυα για να φαει και μετα γιατι νυσταζε..γκρινια συνεχεια για να αλλαζει παραστασεις..μεσα στην ενεργεια..ηθελε μονο τη δικη μου αγκαλια, κλαμα και κακο στον πατερα της...και λεω κοιτα να δεις διαφορα...η μερα με τη νυχτα σας λεω..εντωμεταξυ κι οι δυο ιδιο ζωδιο κι ωροσκοπος... οχι, πειτε μου...πως εξηγειται τετοια διαφορα..;!;! χαχαχαχ

Χαχα!!! Ερμή, Αφροδίτη, Διά ελεγξες; Κι εμείς πήγαμε επίσκεψη χθες και κλασικά η δικιά μου μας έβγαλε τρελούς αφού καθοταν γενικα ήσυχη ! Λέγανε και οι γονείς του άλλου παιδιού, ε , εντάξει δεν είναι και τόσο γκρινιάρα όσο έλεγες!!!

πρίν από 16 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

Καλημέρα σουρλουλου απίθανη κ μαμα ....το σ κανει καλέ που εχει κ αποψη ...αχαχχαχαχαχα μας πουλάνε....εμενα καθεται στον πατερα της αλλα οταν νυστάζει οχι με τιποτα κ σε κανέναν....θελει μονο εμενα επισης ....χαλι αυτό με πεθανε....

εμεις έχουμε πανω κατω πολλα με ρην αλλεργεια...μειωνουμε τα μλ αυξάνουμε τα μλ...χαμος....γενικα ομως παμε καλα ...απο κιλα παίρνει  επισης ...

σε 2 βδομαδες κλεισαμε να παμε για ακουογραμμα...υπερηχο γαι την παλλινδρομηση κ τεστ αλλεργειας γιατί κ τα υδρολυμενα την πειράζουν...εχει φουντώσει η δυσανεξία της πολυ....

Ωραία, θα βγει μια άκρη να μην ταλαιπωρείται η μικρούλα!!! Πού έκλεισες ραντεβου; Σε μαιευτήριο;

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

Καλημέρα σουρλουλου απίθανη κ μαμα ....το σ κανει καλέ που εχει κ αποψη ...αχαχχαχαχαχα μας πουλάνε....εμενα καθεται στον πατερα της αλλα οταν νυστάζει οχι με τιποτα κ σε κανέναν....θελει μονο εμενα επισης ....χαλι αυτό με πεθανε....

εμεις έχουμε πανω κατω πολλα με ρην αλλεργεια...μειωνουμε τα μλ αυξάνουμε τα μλ...χαμος....γενικα ομως παμε καλα ...απο κιλα παίρνει  επισης ...

σε 2 βδομαδες κλεισαμε να παμε για ακουογραμμα...υπερηχο γαι την παλλινδρομηση κ τεστ αλλεργειας γιατί κ τα υδρολυμενα την πειράζουν...εχει φουντώσει η δυσανεξία της πολυ....

ωχου...περαστικα μωρε να ναι... τι δειχνει αυτο το τεστ αλλεργιας;; τι αλλο υπαρχει που μπορει να φαει;; κ μεις εχουμε αλλεργια..κ πλεον δεν τρωω σχεδον τιποτα....μπας κι ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

@Pagotoula κάθε μωράκι έχει τη δική του ιδιοσυγκρασία και δεν σημαίνει ότι έτσι θα είναι και μεγαλώνοντας! Η κόρη μου ήταν μαμ κακά και νάνι, το ησυχότερο μωρό, και τώρα είναι γκρινιάρα, κλαψιάρα και ζωηρή, χαχαχα! Για να δούμε ο γιος, που κι αυτός είναι ησυχούλης τώρα, πως θα εξελιχθεί μετά...

Να σε ρωτήσω, όταν τη βάζεις μάρσιπο, κάθεται βαθύ κάθισμα με τα ποδαράκια έξω; Τον έβαλα σήμερα βαθύ κάθισμα. Είναι σωστή στάση; Βέβαια, έχει ξεπεράσει τα 7 κιλά και είναι ολίγον ασήκωτος για την ταλαίπωρη πλατούλα μου!

@Rafaelatarzan θέλω να πιστεύω ότι η ταλαιπωρία σας θα τελειώσει μετά τους 3 μήνες.

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

@Pagotoula κάθε μωράκι έχει τη δική του ιδιοσυγκρασία και δεν σημαίνει ότι έτσι θα είναι και μεγαλώνοντας! Η κόρη μου ήταν μαμ κακά και νάνι, το ησυχότερο μωρό, και τώρα είναι γκρινιάρα, κλαψιάρα και ζωηρή, χαχαχα! Για να δούμε ο γιος, που κι αυτός είναι ησυχούλης τώρα, πως θα εξελιχθεί μετά...

Να σε ρωτήσω, όταν τη βάζεις μάρσιπο, κάθεται βαθύ κάθισμα με τα ποδαράκια έξω; Τον έβαλα σήμερα βαθύ κάθισμα. Είναι σωστή στάση; Βέβαια, έχει ξεπεράσει τα 7 κιλά και είναι ολίγον ασήκωτος για την ταλαίπωρη πλατούλα μου!

@Rafaelatarzan θέλω να πιστεύω ότι η ταλαιπωρία σας θα τελειώσει μετά τους 3 μήνες.

Ακριβως οπως λες. Βαθυ καθισμα με τα ποδαρακια εξω. Πωπος και ποδια να σχηματιζουν Μ, οχι Π. Ειναι η ιδανικοτερη σταση για τα μωρα. Γενικα κι αγκαλια οταν τα εχουμε, οταν τα ρευουμε, νταντευουμε η κοιμιζουμε, ετσι ειναι το καλυτερο να τα κραταμε, οχι σε στασεις με κλειστα ποδαρακια. Ειναι οτι πιο σωστο για τα ισχυα τους, ειδικα αν εχουν και καποιο προβληματακι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ακριβως οπως λες. Βαθυ καθισμα με τα ποδαρακια εξω. Πωπος και ποδια να σχηματιζουν Μ, οχι Π. Ειναι η ιδανικοτερη σταση για τα μωρα. Γενικα κι αγκαλια οταν τα εχουμε, οταν τα ρευουμε, νταντευουμε η κοιμιζουμε, ετσι ειναι το καλυτερο να τα κραταμε, οχι σε στασεις με κλειστα ποδαρακια. Ειναι οτι πιο σωστο για τα ισχυα τους, ειδικα αν εχουν και καποιο προβληματακι. 

Δηλαδή ο ποπός να είναι πιο χαμηλά από τα πόδια? Όπως κάνει ένα παιδάκι βαθύ κάθισμα για να κάνει κακά του στην εξοχή? :D:D Να ακουμπάνε οι πατούσες στο κάτω μέρος του μάρσιπου ή να κρέμονται? Έχω μπερδευτεί λιγάκι με αυτό. 

  • Χαχα 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Δηλαδή ο ποπός να είναι πιο χαμηλά από τα πόδια? Όπως κάνει ένα παιδάκι βαθύ κάθισμα για να κάνει κακά του στην εξοχή? :D:D Να ακουμπάνε οι πατούσες στο κάτω μέρος του μάρσιπου ή να κρέμονται? Έχω μπερδευτεί λιγάκι με αυτό. 

πωπος και πατουσες στην ιδια ευθεια. οι πατουσες η ακουμπανε η κρεμονται στο υψος της "ζωνης" του μαρσιπου, στη μεση σου δηλαδη, αναλογα το υψος του μωρου. Αστερακι δεν εχεις; Δυσκολο να μην το βαλεις σωστα, απαξ και κανεις το αρχικο δεσιμο στο σωστο υψος στη μεση σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Pagotoula είπε:

πωπος και πατουσες στην ιδια ευθεια. οι πατουσες η ακουμπανε η κρεμονται στο υψος της "ζωνης" του μαρσιπου, στη μεση σου δηλαδη, αναλογα το υψος του μωρου. Αστερακι δεν εχεις; Δυσκολο να μην το βαλεις σωστα, απαξ και κανεις το αρχικο δεσιμο στο σωστο υψος στη μεση σου.

Αστεράκι έχω, απλά μέχρι τώρα έβαζα τον ποπό του στο ύψος της μέσης και τα πόδια μέσα στο μάρσιπο με τις πατούσες να ακουμπάνε στον μάρσιπο. Σήμερα τον έβαλα με τα πόδια εκτός μάρσιπου να κρέμονται έξω. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Αστεράκι έχω, απλά μέχρι τώρα έβαζα τον ποπό του στο ύψος της μέσης και τα πόδια μέσα στο μάρσιπο με τις πατούσες να ακουμπάνε στον μάρσιπο. Σήμερα τον έβαλα με τα πόδια εκτός μάρσιπου να κρέμονται έξω. 

Στο youtube αν το ψαξεις εχει βιντεακια που δειχνουν αναλυτικες οδηγιες, απο την ιδιοκτητρια της εταιρειας. Και το δειχνει βημα βημα. Τα πατουσακια παντως ειναι εξω..και οι γαμπιτσες..αεριζονται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! @Pagotoula πως το καταλαβες για την αλλεργια της μπεμπουλας; Τι εγινε τελικα με μπιμπερο;

@Rafaelatarzanυπομονη κοπελα μου, αφου παιρνει βαρος πολυ σημαντικο.

Ο δικος μου εχει λιγες μερες π συντομευσε τη διαρκεια του θηλασμου σε μισαωρο...ειναι 2μιση μηνων. Αφου θηλασει περνανε 45 λεπτα με μια ωρα να ξαναζητησει μεσα στην ημερα. Εσας κοριτσια π θηλαζετε πως ειναι οι χρονοι;

Κι ο βραδινος υπνος παλι συντομευσε, κλαψ :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 είπε:

Γεια σας κοριτσια! @Pagotoula πως το καταλαβες για την αλλεργια της μπεμπουλας; Τι εγινε τελικα με μπιμπερο;

@Rafaelatarzanυπομονη κοπελα μου, αφου παιρνει βαρος πολυ σημαντικο.

Ο δικος μου εχει λιγες μερες π συντομευσε τη διαρκεια του θηλασμου σε μισαωρο...ειναι 2μιση μηνων. Αφου θηλασει περνανε 45 λεπτα με μια ωρα να ξαναζητησει μεσα στην ημερα. Εσας κοριτσια π θηλαζετε πως ειναι οι χρονοι;

Κι ο βραδινος υπνος παλι συντομευσε, κλαψ :-)

Καλημερα! Ο δικος μου εχει πολυ καιρο που τρωει 5' και απο τον εναν μαστο! Μετα μπορει να ζητήσει σε 1 ωρα μπορει και σε 3! Η παιδιατρος μου ειπε πως εχουν γινει πιο αποδοτικοι οι θηλασμοι απλα και τρωει πιο γρηγορα! Μου φαινεται πολυ το μισαωρο γιαβνα τρωει συνεχομενα! Μηπως απλα πιπιλιζει και καθετε τοση ωρα? Η μηπως περνατε αλμα? Για τον υπνο τι να σου πω υπομονη μονο! Αλλάζουν συνεχως οι συνηθειες τους! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...