Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλε μια χαρα ειναι το βαρος... τι να πουμε κι εμεις που εχουμε στρουμπουλα κοριτσια κιολας.... να μη βγουμε στις παραλιες;; χαχαχαχ οπως ειπε κι η @KNecky, τους πρωτους μηνες ειναι φυσιολογικο καποια μωρα να παιρνουν πολυ βαρος, αργοτερα θα πεσει πολυ ο ρυθμος αναπτυξης, μπορει να βαζει 300-400γρ το μηνα και παλι θα ειναι μια χαρα.. Ο γιατρος σε εμας εχει πει οτι τα αποκλειστικα θηλαζοντα μωρα δεν μας ενοχλουν καθολου ακομα και να βγουν πανω απο την ανωτερη καμπυλη σε καποια φαση, αργοτερα ξαναπεφτουν και φτανουν στην αρχικη τους η το πολυ μια παραπανω..πρεπει να τρωνε οποτε κι οσο θελουν, παιζουν ρολο και τα γονιδια εξαλλου, κι οτι τα μωρα που θηλαζουν πολυ σπανια εκδηλωνουν παχυσαρκια στη νηπιακη ηλικια, αρα δεν φοβομαστε τιποτα.. Τωρα αφου κανετε μικτη, κατι παρομοιο θα ισχυει θεωρω.. Ο γιατρος τι σου ειπε; Εφοσον το σχολιασε αρνητικα απο οτι καταλαβα, σου προτεινε κατι; Επισης η συμβουλος θηλασμου μου ειπε οτι ολες οι γυναικες παραγουμε γυρω στο 1λιτρο γαλα τη μερα (και τα μωρα που πινουν φορμουλα καπου τοσο τρωνε), τωρα το αν μιας γυναικας το γαλα ειναι πιο θρεπτικο και πλουσιο θερμιδικα απο μιας αλλης κι αρα το μωρο βαζει πολυ βαρος σε σχεση με ενα αλλο, οχι απλα δεν μας αγχωνει, αλλα χαιρομαστε κιολας οπως λεει κι @Ξένη. Εδω αλλα θηλαζοντα μωρακια κανουν αμαν και τι να παρουν τοσο βαρος.. Κι επισης μην νομιζεις οτι θα συμβαινει για παντα... Παραυτα κι επειδη κανεις μικτη, εγω στη θεση σου θα επεμενα στο γιατρο να μου εξηγησει αν υπαρχει κατι που τον ανησυχει, αν κι εγω πρωτη φορα το ακουω...

η δικια μου ρευεται σε καθε γευμα..αλλα επιμενω κι εγω..την κραταω ορθια κανα μισαωρο μετα το γευμα κι αν θηλαζει πολλη ωρα, την κραταω κι ενδιαμεσα 5-10λεπτα.

Καλε ποσο γεννηθηκε ο μικρος;;;; 4+ ;;; Ο Χριστος κι η Παναγια! Δεν το θυμομουν...! Φτου φτου... αρα εξαρχης ηταν πολυ μεγαλοσωμο μωρο.. για να δουμε ποτε θα διπλασιασει βαρος..λογικα δεν θα σου αργησει...ρε τον αντεντοκουμπο της ομαδας μας!!

Απ'ότι κατάλαβα φοβάται μην συνεχίσει να τρώει με τον ίδιο ρυθμο και ως νήπιο. Ο μικρός μου τρώει 150-180 ml κάθε φορά και θηλάζει μέχρι να αδειάσω και από τα δύο στήθη. Γενικά δεν χορταινει εύκολα. Να φανταστείτε στο μαιευτήριο έπινε από την δεύτερη μέρα συμπλήρωμα 60 ml. Μου είπε βέβαια ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα γιατί πρέπει να τρώει, αλλά όταν μεγαλώσει πρέπει να το προσέξουμε.

7 ώρες πρίν, asda είπε:

Δεν εχω εμπειρία από μικτή διατροφή αλλά μου φαίνεται μια χαρα το παιδί! Δηλαδή τι σου ειπε; να του δίνεις λιγότερο γαλα; εγω άλλο ήθελα να σε ρωτήσω, με τον πόνο που ένιωθες τι έγινε; όλα καλα;

Μην σε ανησυχεί γιατί πρώτον όταν είναι έξω έχει πιο πολλά ερεθίσματα και μπορεί να μην θέλει απαραίτητα στην ώρα πάνω. Δεύτερον υπάρχουν ποδιές θηλασμού που διευκολύνουν αρκετά καθως έχεις ελεύθερα και τα δύο χέρια. Και τρίτον θα το συνηθίσεις. Τις Περισσότερες φορές εμείς έχουμε το θέμα και σκεφτόμαστε 1000 πράγματα ενω τα μωράκια προσαρμόζονται πολύ πιο γρήγορα.

Μίλησα με το γιατρό μου και είπε ότι είναι μυϊκός πόνος ή από το έντερο. Ευτυχώς σταμάτησε την ίδια μέρα. Σ'ευχαριστώ που με ρωτάς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Ενα θα σας πω μοναχα εν

ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ 9 ΕΩΣ 6 ΠΡΩΙ.

ουτε χωρις παιδί δεν κοιμόμουν ετσι....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΓΛΥΚΕΣ..

Καλημέρα ξεκούραστη μανούλα!! Τέλεια το παιδάκι σου.. φαίνεται βρήκε τον ρυθμό στον ύπνο!! Και εγώ δεν έχω παράπονο, τις τελευταίες μέρες κοιμάται 11 και ξυπνάει 6. Ελπίζω να το κρατήσουν τα καμάρια μας!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Καλημέρα ξεκούραστη μανούλα!! Τέλεια το παιδάκι σου.. φαίνεται βρήκε τον ρυθμό στον ύπνο!! Και εγώ δεν έχω παράπονο, τις τελευταίες μέρες κοιμάται 11 και ξυπνάει 6. Ελπίζω να το κρατήσουν τα καμάρια μας!! 

καλημέρα αγαπη..νιωθω αλλος άνθρωπος σ λεω....ναι τα παει καλα με τον υπνο το αργότερο που θα κοιμηθεί θα ειναι 10 κ ξυπναει μεταξυ 5.30 με 6 παντα ...εχει καιρο που το κάνει....κ σεις τελεια τα πατε....φτου τα μωρα μας τα καλα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

καλημέρα αγαπη..νιωθω αλλος άνθρωπος σ λεω....ναι τα παει καλα με τον υπνο το αργότερο που θα κοιμηθεί θα ειναι 10 κ ξυπναει μεταξυ 5.30 με 6 παντα ...εχει καιρο που το κάνει....κ σεις τελεια τα πατε....φτου τα μωρα μας τα καλα....

Ναι τα ψυχουλακια μας μωρέ! Να στρώσει και η παλινδρόμηση λέω και θα είμαστε τέλεια! Εσείς πώς πάτε από αυτό το θέμα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Ναι τα ψυχουλακια μας μωρέ! Να στρώσει και η παλινδρόμηση λέω και θα είμαστε τέλεια! Εσείς πώς πάτε από αυτό το θέμα?

δεν εχω δει τιποτα ουτε σταγονα.... ουτε γαλα πανω κατω ακουω εδω κ 15 μερες ....εχει ηρεμήσει πολύ η μικρη ειναι τέλεια...κλαιε μονο για φαι κ για να κοιμηθεί απο λιγο....αλλιως ουτε που ακούγεται...

βεβαια με τοσα που γινανε ξανα αλλαξαμε γαλα κ πηραμε ενα απο αλλεργιογονο γιατρό....γιαυτό κ έστρωσε η μικρή...

το κουτί κανει 50 ε....ναι ναι καλα βλεπετε ..χαλαλι της όμως  ειναι αλλο παιδι ...εχει κ δυσανεξία στην γλουτενη τελικα...γιαυτό κ τα υδρολυμενα τα προυγουμενα την πειραζαν....τωρα αυτο δεν εχει κ έτσι ολα καλα....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

δεν εχω δει τιποτα ουτε σταγονα.... ουτε γαλα πανω κατω ακουω εδω κ 15 μερες ....εχει ηρεμήσει πολύ η μικρη ειναι τέλεια...κλαιε μονο για φαι κ για να κοιμηθεί απο λιγο....αλλιως ουτε που ακούγεται...

βεβαια με τοσα που γινανε ξανα αλλαξαμε γαλα κ πηραμε ενα απο αλλεργιογονο γιατρό....γιαυτό κ έστρωσε η μικρή...

το κουτί κανει 50 ε....ναι ναι καλα βλεπετε ..χαλαλι της όμως  ειναι αλλο παιδι ...εχει κ δυσανεξία στην γλουτενη τελικα...γιαυτό κ τα υδρολυμενα τα προυγουμενα την πειραζαν....τωρα αυτο δεν εχει κ έτσι ολα καλα....

 

Πωπω...ευτυχως που την βοηθησε τουλσχιστον την μπεμπαρα σου! ποσο σου κραταει το καθε κουτι;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Πωπω...ευτυχως που την βοηθησε τουλσχιστον την μπεμπαρα σου! ποσο σου κραταει το καθε κουτι;;;

το κουτί μ κράταει 3 μερες περίπου..αναλογα κ ποσο θα πιει η μικρή κ ποσα γεύματα θα κανει την μερα...ποτε κανει 6 ποτε 5 ποτε 7 ....

συνήθως μ κανει  5 γεύματα  καλα  κοντα στα 180 με 200 μλ ....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

το κουτί μ κράταει 3 μερες περίπου..αναλογα κ ποσο θα πιει η μικρή κ ποσα γεύματα θα κανει την μερα...ποτε κανει 6 ποτε 5 ποτε 7 ....

συνήθως μ κανει  5 γεύματα  καλα  κοντα στα 180 με 200 μλ ....

καταλαβα...χαλαλι μωρε αν ειναινα βρει την υγεια του το παιδακι....ευχομαι ολα περαστικα κι αγυριστα να ειναι!!πολλα φιλια στα μπουτακια της!! κ σε σενα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rafaelatarzan είπε:

δεν εχω δει τιποτα ουτε σταγονα.... ουτε γαλα πανω κατω ακουω εδω κ 15 μερες ....εχει ηρεμήσει πολύ η μικρη ειναι τέλεια...κλαιε μονο για φαι κ για να κοιμηθεί απο λιγο....αλλιως ουτε που ακούγεται...

βεβαια με τοσα που γινανε ξανα αλλαξαμε γαλα κ πηραμε ενα απο αλλεργιογονο γιατρό....γιαυτό κ έστρωσε η μικρή...

το κουτί κανει 50 ε....ναι ναι καλα βλεπετε ..χαλαλι της όμως  ειναι αλλο παιδι ...εχει κ δυσανεξία στην γλουτενη τελικα...γιαυτό κ τα υδρολυμενα τα προυγουμενα την πειραζαν....τωρα αυτο δεν εχει κ έτσι ολα καλα....

 

Πω πω καλά πανάκριβο το γάλα αλλά αφού είναι καλά η μικρούλα δεν πειραζει! Αχ καρδούλα μου έχει και στη γλουτένη ε?? Για αυτό παιδευοταν το παιδάκι!! Ευτυχώς τώρα όλα καλα!!! Να σε ρωτήσω πως καταλάβατε για την γλουτένη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

καταλαβα...χαλαλι μωρε αν ειναινα βρει την υγεια του το παιδακι....ευχομαι ολα περαστικα κι αγυριστα να ειναι!!πολλα φιλια στα μπουτακια της!! κ σε σενα!!!

επισης στην λ στην δικια σ σουρλουκου την ομορφη...

Just now, mpoukitsa είπε:

Πω πω καλά πανάκριβο το γάλα αλλά αφού είναι καλά η μικρούλα δεν πειραζει! Αχ καρδούλα μου έχει και στη γλουτένη ε?? Για αυτό παιδευοταν το παιδάκι!! Ευτυχώς τώρα όλα καλα!!! Να σε ρωτήσω πως καταλάβατε για την γλουτένη?

ο αλλεργιολογος μ το ειπε...ρευοταν αερα γιαυτό κ επίσης  ειχε μαυρα σπορακια  στα κακα της....συν οτι αφου αποκλεισαμε την λακτοζη μονο η γλουτενη ειχε μεινει στο γάλα....ευτυχως σωθηκαμε.....αγαπω τα 50 ευρω...αχαχαχαχαχαχαχχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα....Εμείς εδώ και δύο μέρες μόνο γκρίνια έχουμε και ειδικά τα απογεύματα...Δεν πίνει και όσο γάλα έπινε,  δεν ξέρω τι μπορεί να έχει...είχαμε πάει βόλτα το τριήμερο και φοβάμαι μήπως αρρώστησε αλλά σε σπίτι την είχα μέσα..εκει που έπινε 150μλ με 180μλ τώρα πίνει 90 με 100μλ με το ζόρι.. βέβαια μετά πίνει στο καπάκι και από το στήθος αλλά πόσο να πιει , δεν νομίζω ότι πίνει 50μλ από το στήθος γιατί να θηλάσει 5 λεπτά....Μπορεί να λέω και πολλά...αν είχε λαιμό πιστεύετε θα έπινε γάλα? Η ούτε να το βάλει στο στόμα της? Δεν ξέρω αν συνεχιστεί μέχρι το απόγευμα θα πάει γιατρό,  μην ειμαι μες στο άγχος το σκ ότι κάτι έχει το παιδί. 

Αφήστε που πλέον αηδιάζει την θηλή από το μπιμπερό...με το που πάω να της βάλω μπιμπερό μου σπρώχνει τα χέρια...τομάρι μεγάλο θα γίνει...Ενώ όταν πάω να της βάλω βυζι στο καπάκι το δέχεται...το θέμα είναι ότι δεν έχω τόσο γάλα ώστε να της καλύψω όλα τα γεύματα της...άντε 2 μέσα στη μέρα,  αυτή τι βρίσκει και τρώει δεν ξέρω...Δεν έχω και ζυγαριά να την ζυγισω, φοβάμαι μην μου χάσει βάρος έτσι.. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια Καλημέρα....Εμείς εδώ και δύο μέρες μόνο γκρίνια έχουμε και ειδικά τα απογεύματα...Δεν πίνει και όσο γάλα έπινε,  δεν ξέρω τι μπορεί να έχει...είχαμε πάει βόλτα το τριήμερο και φοβάμαι μήπως αρρώστησε αλλά σε σπίτι την είχα μέσα..εκει που έπινε 150μλ με 180μλ τώρα πίνει 90 με 100μλ με το ζόρι.. βέβαια μετά πίνει στο καπάκι και από το στήθος αλλά πόσο να πιει , δεν νομίζω ότι πίνει 50μλ από το στήθος γιατί να θηλάσει 5 λεπτά....Μπορεί να λέω και πολλά...αν είχε λαιμό πιστεύετε θα έπινε γάλα? Η ούτε να το βάλει στο στόμα της? Δεν ξέρω αν συνεχιστεί μέχρι το απόγευμα θα πάει γιατρό,  μην ειμαι μες στο άγχος το σκ ότι κάτι έχει το παιδί. 

για ελα βαιμπερ να τα πούμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan said:

δεν εχω δει τιποτα ουτε σταγονα.... ουτε γαλα πανω κατω ακουω εδω κ 15 μερες ....εχει ηρεμήσει πολύ η μικρη ειναι τέλεια...κλαιε μονο για φαι κ για να κοιμηθεί απο λιγο....αλλιως ουτε που ακούγεται...

βεβαια με τοσα που γινανε ξανα αλλαξαμε γαλα κ πηραμε ενα απο αλλεργιογονο γιατρό....γιαυτό κ έστρωσε η μικρή...

το κουτί κανει 50 ε....ναι ναι καλα βλεπετε ..χαλαλι της όμως  ειναι αλλο παιδι ...εχει κ δυσανεξία στην γλουτενη τελικα...γιαυτό κ τα υδρολυμενα τα προυγουμενα την πειραζαν....τωρα αυτο δεν εχει κ έτσι ολα καλα....

 

Πώς λέγεται το γαλα?? Κ μεις Γερμανία τοσο ηταν να δώσουμε αλλα τελικα το καλυπτε η ασφάλεια, τωρα δεν γραφεται αυτο που ειναι τοσο ειδικο ρε συ?? Εστω βρηκατε άκρη κ ηρεμισατε ομαδικως! :)

 

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια Καλημέρα....Εμείς εδώ και δύο μέρες μόνο γκρίνια έχουμε και ειδικά τα απογεύματα...Δεν πίνει και όσο γάλα έπινε,  δεν ξέρω τι μπορεί να έχει...είχαμε πάει βόλτα το τριήμερο και φοβάμαι μήπως αρρώστησε αλλά σε σπίτι την είχα μέσα..εκει που έπινε 150μλ με 180μλ τώρα πίνει 90 με 100μλ με το ζόρι.. βέβαια μετά πίνει στο καπάκι και από το στήθος αλλά πόσο να πιει , δεν νομίζω ότι πίνει 50μλ από το στήθος γιατί να θηλάσει 5 λεπτά....Μπορεί να λέω και πολλά...αν είχε λαιμό πιστεύετε θα έπινε γάλα? Η ούτε να το βάλει στο στόμα της? Δεν ξέρω αν συνεχιστεί μέχρι το απόγευμα θα πάει γιατρό,  μην ειμαι μες στο άγχος το σκ ότι κάτι έχει το παιδί. 

Αφήστε που πλέον αηδιάζει την θηλή από το μπιμπερό...με το που πάω να της βάλω μπιμπερό μου σπρώχνει τα χέρια...τομάρι μεγάλο θα γίνει...Ενώ όταν πάω να της βάλω βυζι στο καπάκι το δέχεται...το θέμα είναι ότι δεν έχω τόσο γάλα ώστε να της καλύψω όλα τα γεύματα της...άντε 2 μέσα στη μέρα,  αυτή τι βρίσκει και τρώει δεν ξέρω...Δεν έχω και ζυγαριά να την ζυγισω, φοβάμαι μην μου χάσει βάρος έτσι.. 

Να σε ρωτήσω παίζει να της φταιει η ζεστη?? Γτ κανουν γκρινια, αφαγια, συνεχη πεινα, πολυ υπνο, λιγο υπνο, μειωμενες πανες βρεγμενες .ολα απο την ζέστη!! Οσο π δν θελει τ μπιμπερο εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να την βαζεις σιγά σιγα παραπανω στο στήθος να αυξησει την παραγωγη σου?? 5 λεπτά πινει κ η δικη μου αντε 10 κ ομως βγαινει χορτατη μετα..δλδ εννοω πως αφου εχει το μικρακι ταση ν παει στο στηθος μηπως να το παλέψετε να γλιτωσεις εστω λιγα παραπανω γευματα με μπιμπερο?!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...