Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

20 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Πρωτον, το ποσα μλ βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενδεικτικο της παραγωγης σου. Εχεις νοσοκομειακο; Δευτερον οσο συχνοτερα τοποθετεις το μωρο στο στηθος, τοσο συχνοτερα αδειαζουν τα κυτταρα που παραγουν γαλα κι αναγκαζονται να παραξουν εκ νεου. Ειναι λογικο οσο συχνοτερα δινεις φορμουλα, να μην συμβαινει αυτη η διαδικασια, γι αυτο και να θεωρεις οτι μειωνεται η παραγωγη σου, εαν ομως το μωρο θηλαζει αποκλειστικα, η παραγωγη θα ενεργοποιηθει. Τριτον ολες οι γυναικες ανεξαρτητως μπορουμε να παραγουμε γυρω στα 1000μλ τη μερα. Το θεμα ειναι αν βαζεις το μωρο να θηλαζει για να αναγκαζει το σωμα σου να κανει την παραγωγη. Πραγματικη μειωση της παραγωγης υφισταται μονο σε περιπτωσεις ορμονολογικων παθησεων, πχ αρυθμιστος υποθυρεοειδισμος. Τεταρτον το ποσες ωρες κοιμαται ενα μωρο ουδεμια συσχετιση εχει με το ποσο τρωει. Αυτο ειναι λανθασμενη αντιληψη που προκυπτει απο την τακτικη της φορμουλας, πχ υπαρχουν γυναικες που ταιζουν τα μωρα 4 φορες απο 250μλ, στην περιπτωση αυτη, προφανως και το παιδι θα ειναι ολη μερα ζαμπον. Στο θηλασμο αναλογα και το ρυθμο του καθε παιδιου, μπορει να τρωει πολυ συχνοτερα αλλα μικρες ποσοτητες. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν χορταινει γιατι στη διαρκεια ολοκληρης της μερας θα πιει ακριβως την ιδια ποσοτητα γαλατος, απλα σε περισσοτερες φορες. Μην ξεχναμε οτι το μωρο στο στηθος δεν βρισκει μονο τροφη, αλλα και στοργη, επαφη, ζεστασια, νανουρισμα, πιπιλισμα, παρηγορια. Πεμπτον προφανως κι εφοσον η μικρη σου εχει τη δυνατοτητα ολων των παραπανω απο σενα, αρνειται το μπιμπερο. Ειναι πανεξυπνα τα μωρακια, δεν τα ξεγελας ευκολα.

Υγ καθομαι και στα γραφω ολα αυτα, γιατι εχεις δωσει τεραστιο αγωνα και φαινεται ακομη να προσπαθεις να τα καταφερεις με το θηλασμο και πιστευω πως αξιζεις να το πετυχεις!

Σήμερα πρόλαβα να απαντήσω...το θέμα είναι ναι ότι θέλω να τρώει δικό μου γάλα Αλλά να την βλέπω να χορταίνει,  να μην είναι μέσα στη γκρίνια και να μην ξέρω πόσο έχει φάει, τι θέλει....μερικές φορές τα νεύρα μου είναι στο Θεό..Γιατί είναι μόνη μου σε ένα σπίτι,  χωρίς καμία βοήθεια, με ένα μωρό στην αγκαλιά,  που δεν με αφήνει ούτε τουαλέτα να πάω...πες μου τα θες και τα παθαίνεις,  μην το παίρνεις αγκαλιά...Δεν μπορώ να την αφήσω κάτω και να κλαίει όμως...το πιστεύεις ότι τα κάνω όλα και την έχω αγκαλιά...Έχω μαγειρέψει με το ένα χέρι...μακάρι να είχα κάποιον δικό μου κοντά έστω για μια ώρα να με βοηθούσε με οποιονδήποτε τρόπο...βλέπω ότι το ξένο γάλα δεν το πίνει και στεναχωριέμαι γιατί όντως βλέπω ότι πεινάει, δεν της αρκεί αυτό που έχω...Την βάζω σε όλα τα γεύματα να θηλάσει αλλά άμα βλέπω ότι πεινάει της δίνω είτε δικό μου από κατάψυξη που έχω η αν φάει φόρμουλα...σε ευχαριστώ πάντως που έκατσες και μου έγραψες όλο το κατεβατό με συμβουλές...εννοείται πως δεν θέλω να της κόψω το μητρικό γάλα...μακάρι να ήξερα ότι πίνει ένα γάλα με ευχαριστήσει και θα το έκοβα γιατί είμαι κουρασμένη αλλά από το να ταλαιπωρηθεί θα κάνω υπομονή μέχρι να ξεκινήσουμε τροφές...Μπορεί να σου ακούγομαι λάθος που λέω να το κόψω αλλά έχω περάσει από σαράντα κύματα....απορώ και αυτό το έρμο το παιδί πως έπιασε στήθος μετά από τόσους μήνες...γιατί τώρα τρώει κανονικά από το στήθος,  πριν λίγο καιρό χαζοεπαιζε...το ήξερα όμως, με είχαν προετοιμάσει από το νοσοκομείο ότι δεν θα έχει δύναμη να φάει από το στήθος.

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ξένη είπε:

Σήμερα πρόλαβα να απαντήσω...το θέμα είναι ναι ότι θέλω να τρώει δικό μου γάλα Αλλά να την βλέπω να χορταίνει,  να μην είναι μέσα στη γκρίνια και να μην ξέρω πόσο έχει φάει, τι θέλει....μερικές φορές τα νεύρα μου είναι στο Θεό..Γιατί είναι μόνη μου σε ένα σπίτι,  χωρίς καμία βοήθεια, με ένα μωρό στην αγκαλιά,  που δεν με αφήνει ούτε τουαλέτα να πάω...πες μου τα θες και τα παθαίνεις,  μην το παίρνεις αγκαλιά...Δεν μπορώ να την αφήσω κάτω και να κλαίει όμως...το πιστεύεις ότι τα κάνω όλα και την έχω αγκαλιά...Έχω μαγειρέψει με το ένα χέρι...μακάρι να είχα κάποιον δικό μου κοντά έστω για μια ώρα να με βοηθούσε με οποιονδήποτε τρόπο...βλέπω ότι το ξένο γάλα δεν το πίνει και στεναχωριέμαι γιατί όντως βλέπω ότι πεινάει, δεν της αρκεί αυτό που έχω...Την βάζω σε όλα τα γεύματα να θηλάσει αλλά άμα βλέπω ότι πεινάει της δίνω είτε δικό μου από κατάψυξη που έχω η αν φάει φόρμουλα...σε ευχαριστώ πάντως που έκατσες και μου έγραψες όλο το κατεβατό με συμβουλές...εννοείται πως δεν θέλω να της κόψω το μητρικό γάλα...μακάρι να ήξερα ότι πίνει ένα γάλα με ευχαριστήσει και θα το έκοβα γιατί είμαι κουρασμένη αλλά από το να ταλαιπωρηθεί θα κάνω υπομονή μέχρι να ξεκινήσουμε τροφές...Μπορεί να σου ακούγομαι λάθος που λέω να το κόψω αλλά έχω περάσει από σαράντα κύματα....απορώ και αυτό το έρμο το παιδί πως έπιασε στήθος μετά από τόσους μήνες...γιατί τώρα τρώει κανονικά από το στήθος,  πριν λίγο καιρό χαζοεπαιζε...το ήξερα όμως, με είχαν προετοιμάσει από το νοσοκομείο ότι δεν θα έχει δύναμη να φάει από το στήθος.

Κοριτσι μου σε καταλαβαινω τοσο πολυ! διαβασα και την ιστορια σου και θελω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο που τα καταφερνεις τοσο καλα και εισαι μια τελεια μανουλα!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Polly1 said:

Όυτε εμένα τρέχει γάλα και έχω πολυ μικρό στήθος γενικα.Τα μπουστάκια όταν θηλάζεις τα τραβάς από κάτω σαν μπλουζυα;

Τα υφασμάτινα απο πού τα πηρες; Εχω πάρει μιας χρήσης αλλα οντως δε συμφέρουν καθολου οικονομικά 

Μεσα στο σπιτι κι εγώ Τιποτα!! Το βράδυ αν τρέξει μόνο! Χωρίς μπανελες ε; Και όταν θες να θηλάζεις  το παραμερίζει από κατω; Ή από το πλάι; Σε βολεύει καλυτερα; Δεν είχα ποτέ χωρίς μπανελες! 

Απο online φαρμακειο τα πηρα, εχει 6 μεσα το πακετακι οτι μάρκα κ ν πάρεις. Επισης υπαρχουν καποιες φορες π ειχα παρα πλ ροη κ ετρεχε τοσο π μουλιαζουν αλλα νομιζω κ τα αλλα δν θ το κρατούσαν. Αλλα αναπνέει καλυτερα το δερμα πιστευω..

Just now, Ξένη said:

Σήμερα πρόλαβα να απαντήσω...το θέμα είναι ναι ότι θέλω να τρώει δικό μου γάλα Αλλά να την βλέπω να χορταίνει,  να μην είναι μέσα στη γκρίνια και να μην ξέρω πόσο έχει φάει, τι θέλει....μερικές φορές τα νεύρα μου είναι στο Θεό..Γιατί είναι μόνη μου σε ένα σπίτι,  χωρίς καμία βοήθεια, με ένα μωρό στην αγκαλιά,  που δεν με αφήνει ούτε τουαλέτα να πάω...πες μου τα θες και τα παθαίνεις,  μην το παίρνεις αγκαλιά...Δεν μπορώ να την αφήσω κάτω και να κλαίει όμως...το πιστεύεις ότι τα κάνω όλα και την έχω αγκαλιά...Έχω μαγειρέψει με το ένα χέρι...μακάρι να είχα κάποιον δικό μου κοντά έστω για μια ώρα να με βοηθούσε με οποιονδήποτε τρόπο...βλέπω ότι το ξένο γάλα δεν το πίνει και στεναχωριέμαι γιατί όντως βλέπω ότι πεινάει, δεν της αρκεί αυτό που έχω...Την βάζω σε όλα τα γεύματα να θηλάσει αλλά άμα βλέπω ότι πεινάει της δίνω είτε δικό μου από κατάψυξη που έχω η αν φάει φόρμουλα...σε ευχαριστώ πάντως που έκατσες και μου έγραψες όλο το κατεβατό με συμβουλές...εννοείται πως δεν θέλω να της κόψω το μητρικό γάλα...μακάρι να ήξερα ότι πίνει ένα γάλα με ευχαριστήσει και θα το έκοβα γιατί είμαι κουρασμένη αλλά από το να ταλαιπωρηθεί θα κάνω υπομονή μέχρι να ξεκινήσουμε τροφές...Μπορεί να σου ακούγομαι λάθος που λέω να το κόψω αλλά έχω περάσει από σαράντα κύματα....απορώ και αυτό το έρμο το παιδί πως έπιασε στήθος μετά από τόσους μήνες...γιατί τώρα τρώει κανονικά από το στήθος,  πριν λίγο καιρό χαζοεπαιζε...το ήξερα όμως, με είχαν προετοιμάσει από το νοσοκομείο ότι δεν θα έχει δύναμη να φάει από το στήθος.

Κοπελα μου εννοειται οποιος σου πει τα ηθελες κ τα επαθες ντροπη του πραγματικα!! Εννοειται πως θα κάνεις αυτο π νιωθεις σωστο κ να την παίρνεις αγκαλιά..κ γω μαγειρευω θηλάζοντας κ εχω κανει ενα σωρο δουλειες με το μωρο αγκαλιά γ ν μην κλαίει οποτε σ αυτο σε καταλαβαίνω! Τωρα με δυο παιδια παλι το ιδιο..

Το ότι κλαιει ή γκρινιάζει μπορει ν ναι απο πεινα, διψα, νυστα, ή απλα η ιδιοσυγκρασία του. Ο γιος μου ηταν απίστευτα γκρινιάρης μωρο..αλλα μετα ηρεμησε..οποτε υπάρχει ελπίδα κ θα φτιαξουν ολα κοπελα μου!! Κανε το καλυτερο δυνατο κ εφοσον παιρνει βαρος ειτε πινει απτό μπουκάλι εκτε οχι κ βρεχει πανες θα ειστε μια χαρά! Φιλια στα πατουσακια!

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Ξένη είπε:

Σήμερα πρόλαβα να απαντήσω...το θέμα είναι ναι ότι θέλω να τρώει δικό μου γάλα Αλλά να την βλέπω να χορταίνει,  να μην είναι μέσα στη γκρίνια και να μην ξέρω πόσο έχει φάει, τι θέλει....μερικές φορές τα νεύρα μου είναι στο Θεό..Γιατί είναι μόνη μου σε ένα σπίτι,  χωρίς καμία βοήθεια, με ένα μωρό στην αγκαλιά,  που δεν με αφήνει ούτε τουαλέτα να πάω...πες μου τα θες και τα παθαίνεις,  μην το παίρνεις αγκαλιά...Δεν μπορώ να την αφήσω κάτω και να κλαίει όμως...το πιστεύεις ότι τα κάνω όλα και την έχω αγκαλιά...Έχω μαγειρέψει με το ένα χέρι...μακάρι να είχα κάποιον δικό μου κοντά έστω για μια ώρα να με βοηθούσε με οποιονδήποτε τρόπο...βλέπω ότι το ξένο γάλα δεν το πίνει και στεναχωριέμαι γιατί όντως βλέπω ότι πεινάει, δεν της αρκεί αυτό που έχω...Την βάζω σε όλα τα γεύματα να θηλάσει αλλά άμα βλέπω ότι πεινάει της δίνω είτε δικό μου από κατάψυξη που έχω η αν φάει φόρμουλα...σε ευχαριστώ πάντως που έκατσες και μου έγραψες όλο το κατεβατό με συμβουλές...εννοείται πως δεν θέλω να της κόψω το μητρικό γάλα...μακάρι να ήξερα ότι πίνει ένα γάλα με ευχαριστήσει και θα το έκοβα γιατί είμαι κουρασμένη αλλά από το να ταλαιπωρηθεί θα κάνω υπομονή μέχρι να ξεκινήσουμε τροφές...Μπορεί να σου ακούγομαι λάθος που λέω να το κόψω αλλά έχω περάσει από σαράντα κύματα....απορώ και αυτό το έρμο το παιδί πως έπιασε στήθος μετά από τόσους μήνες...γιατί τώρα τρώει κανονικά από το στήθος,  πριν λίγο καιρό χαζοεπαιζε...το ήξερα όμως, με είχαν προετοιμάσει από το νοσοκομείο ότι δεν θα έχει δύναμη να φάει από το στήθος.

Κοριτσάκι μου, πάνω από όλα μη νιώθεις τύψεις ή ενοχές για Τιποτα!! Όλα τα κανεις τελεια!! Το θέμα δεν είναι να νιώθει μόνο το παιδί Καλά Αλλά κι Εσυ!! Δημιούργησε την καθημερινότητα που σου ταιριάζει και σε βολευει!! Η αγκαλιά στα νεογέννητα είναι η καλύτερη τροφή. Βοηθά περα από τη δημιουργια ομορφης σχέσης μητερας-παιδιου, στην ανάπτυξη  αυτοπεποίθησης αλλα και στην ανάπτυξη ακομη και του εγκεφάλου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε ;το απογευμα η μικρή ηταν λιγο ζεστη και της έβαλα θερμόμετρο κ είχε 37,7 .αυτο σε ηλεκτρονικό .της βάλαμε κ απ τ παλιό κ είχε κοντα 38 .πηρα τον παιδίατρο κ μ ειπε να της δωσω ντεπόν και αν συνεχίσει μεχρι αυριο να παμε νοσοκομείο για εξετάσεις .αν δεν εχει πεσει .της έδωσα ντεπόν την εκανα κ ενα ντουζ κ μετα είχε 37,5 .κατα τ αλλα ειναι ευδιάθετη δν εχει κάποιο αλλο σύμπτωμα .ανησυχω ομως πολυ .και το θεμα ειναι ότι γενικά ειχα σταματήσει να παρακολουθώ τη θερμοκρασία της .πιο πολυ τους πρώτους 2 μήνες .μερα τ άφησα κ σήμερα μ ειπε η μάνα μ ότι ειναι ζεστη κ της βάλαμε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Σήμερα πρόλαβα να απαντήσω...το θέμα είναι ναι ότι θέλω να τρώει δικό μου γάλα Αλλά να την βλέπω να χορταίνει,  να μην είναι μέσα στη γκρίνια και να μην ξέρω πόσο έχει φάει, τι θέλει....μερικές φορές τα νεύρα μου είναι στο Θεό..Γιατί είναι μόνη μου σε ένα σπίτι,  χωρίς καμία βοήθεια, με ένα μωρό στην αγκαλιά,  που δεν με αφήνει ούτε τουαλέτα να πάω...πες μου τα θες και τα παθαίνεις,  μην το παίρνεις αγκαλιά...Δεν μπορώ να την αφήσω κάτω και να κλαίει όμως...το πιστεύεις ότι τα κάνω όλα και την έχω αγκαλιά...Έχω μαγειρέψει με το ένα χέρι...μακάρι να είχα κάποιον δικό μου κοντά έστω για μια ώρα να με βοηθούσε με οποιονδήποτε τρόπο...βλέπω ότι το ξένο γάλα δεν το πίνει και στεναχωριέμαι γιατί όντως βλέπω ότι πεινάει, δεν της αρκεί αυτό που έχω...Την βάζω σε όλα τα γεύματα να θηλάσει αλλά άμα βλέπω ότι πεινάει της δίνω είτε δικό μου από κατάψυξη που έχω η αν φάει φόρμουλα...σε ευχαριστώ πάντως που έκατσες και μου έγραψες όλο το κατεβατό με συμβουλές...εννοείται πως δεν θέλω να της κόψω το μητρικό γάλα...μακάρι να ήξερα ότι πίνει ένα γάλα με ευχαριστήσει και θα το έκοβα γιατί είμαι κουρασμένη αλλά από το να ταλαιπωρηθεί θα κάνω υπομονή μέχρι να ξεκινήσουμε τροφές...Μπορεί να σου ακούγομαι λάθος που λέω να το κόψω αλλά έχω περάσει από σαράντα κύματα....απορώ και αυτό το έρμο το παιδί πως έπιασε στήθος μετά από τόσους μήνες...γιατί τώρα τρώει κανονικά από το στήθος,  πριν λίγο καιρό χαζοεπαιζε...το ήξερα όμως, με είχαν προετοιμάσει από το νοσοκομείο ότι δεν θα έχει δύναμη να φάει από το στήθος.

Ξένη μου σε διαβάζω και νιώθω σαν να τα έγραψα εγώ, πριν λίγο καιρό! Πόσο είναι η μικρή σου(συγνώμη δεν θυμάμαι). Πρώτα απ' όλα για τον θηλασμό ναι είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κανουμε στα παιδάκια μας. Ναι είναι πολύ σημαντικό και είναι θέμα δεσίματος με το παιδί αλλά επειδή είναι και πολύ δύσκολο κομμάτι σημασία έχει να είσαι και εσύ καλά! Το παιδί έχει ανάγκη τη μαμά του και αν δεν είσαι εσύ καλά δεν θα ειναι ούτε εκείνο. Ευτυχισμένη μαμά=ευτυχισμένο παιδί. Προσπάθησε το αλλά μην σκάσεις κιόλας. Τώρα για το θέμα αγκαλιας. Το μωρό σου έχει ανάγκη εσένα πρώτα απ' όλα! Έχει ανάγκη την αγάπη σου, την ζεστασιά σου, την θαλπωρή. Υπαρχουν μωρά που δεν είναι τόσο αγκαλίτσες και αλλά που θέλουν όλο αγκαλιά! έτσι και ο δικός μου.. όλη μέρα αγκαλιά! Και εγώ αυτό που λες μαγειρεύω με το ένα χέρι. Τρώω με το ένα χέρι και όρθια. Δεν μπορώ να κάνω δουλειές παρά μονο όταν έρχεται ο άντρας μου το απόγευμα και είμαι μόνη όλη μερα με ένα μωρό παραμασχαλα χωρίς ΚΑΜΙΑ βοήθεια κυριολεκτικά!(για κατούρημα μαζί με τον μπέμπη πάω) Και επίσης έχω και σκυλί!!! Μην την αφήνεις να κλαίει.. παρτην αγκαλιά, το έχει ανάγκη! Δεν θα το έχεις πάντα αυτό και θα σου λείψει! Και αργότερα θα νιώθεις την ικανοποίηση πως τα καταφέρατε μόνοι σας με τον άντρα σου! Δεν θα έχει κανείς λογο στην ανατροφή του παιδιού σου.. μόνο εσείς! 

Υ.Γ. αν σου λένε ότι την κακομαθες με τις αγκαλιές μην τους ακούς! Από τον καναπέ του ο καθενας, ξεκούραστος καθαρός και φαγωμενος ξέρει να λέει πολλά! Στο κάτω κάτω αυτοί τα κρατανε αγκαλιά και πονάνε τα χέρια τους? 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Όυτε εμένα τρέχει γάλα και έχω πολυ μικρό στήθος γενικα.Τα μπουστάκια όταν θηλάζεις τα τραβάς από κάτω σαν μπλουζυα;

Τα υφασμάτινα απο πού τα πηρες; Εχω πάρει μιας χρήσης αλλα οντως δε συμφέρουν καθολου οικονομικά 

Μεσα στο σπιτι κι εγώ Τιποτα!! Το βράδυ αν τρέξει μόνο! Χωρίς μπανελες ε; Και όταν θες να θηλάζεις  το παραμερίζει από κατω; Ή από το πλάι; Σε βολεύει καλυτερα; Δεν είχα ποτέ χωρίς μπανελες! 

Ούτε κι εγώ είχα πριν τις εγκυμοσύνες αλλά επειδή το στήθος μου ειδικά στις εγκυμοσύνες ήταν πολύ ευαίσθητο με ενοχλούσαν τα πάντα Και κατέληξα εκεί και μετά με βολεύουν και στον θηλασμό γιατί είναι άνετα. Καθόλου σέξι βέβαια αλλά τι να κάνουμε.. Επίσης επειδή φοράω σχετικά μεγάλο νούμερο, με τα κανονικά μου φαίνεται ακόμα πιο μεγάλο τώρα που είναι πρησμένο και δεν μπορώ. Αυτά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια τι κανετε ;το απογευμα η μικρή ηταν λιγο ζεστη και της έβαλα θερμόμετρο κ είχε 37,7 .αυτο σε ηλεκτρονικό .της βάλαμε κ απ τ παλιό κ είχε κοντα 38 .πηρα τον παιδίατρο κ μ ειπε να της δωσω ντεπόν και αν συνεχίσει μεχρι αυριο να παμε νοσοκομείο για εξετάσεις .αν δεν εχει πεσει .της έδωσα ντεπόν την εκανα κ ενα ντουζ κ μετα είχε 37,5 .κατα τ αλλα ειναι ευδιάθετη δν εχει κάποιο αλλο σύμπτωμα .ανησυχω ομως πολυ .και το θεμα ειναι ότι γενικά ειχα σταματήσει να παρακολουθώ τη θερμοκρασία της .πιο πολυ τους πρώτους 2 μήνες .μερα τ άφησα κ σήμερα μ ειπε η μάνα μ ότι ειναι ζεστη κ της βάλαμε .

Παρακολούθησε το κοριτσι μου και κανε ότι σου ειπε ο παιδιατρος σου! Το γεγονος ομως οτι εχει ορεξη και δεν έχει αλλο συμπτωμα ειναι καλο! Αν ηταν κατι σοβαρο δεν θα ηταν καλα το παιδακι! Θα ηταν λειθαργικο! Επισης καλα εκανες και σταμάτησες να την μετρας συνεχεια! Δεν χρειαζεται γιατι θα σου γινει εμμονη! (Εγω εχω γινει με το ζυγισμα ας πουμε) οταν την πιανεις και την βλεπεις ζεστη να την μετρας οχι προληπτικα! Ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να περασει!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

μερικές φορές τα νεύρα μου είναι στο Θεό..Γιατί είναι μόνη μου σε ένα σπίτι,  χωρίς καμία βοήθεια, με ένα μωρό στην αγκαλιά,  που δεν με αφήνει ούτε τουαλέτα να πάω...πες μου τα θες και τα παθαίνεις,  μην το παίρνεις αγκαλιά...Δεν μπορώ να την αφήσω κάτω και να κλαίει όμως..

Αχχχ και να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω.. είναι λες και βλέπω τον εαυτό μου 3,5 Χρόνια πίσω. Να πλένω πιάτα στο ένα πόδι και με το άλλο να κουνάω το καρότσι μπας και ξεχαστεί λίγο η μπέμπα τοτε και κάνω καμία δουλειά.. και οολη την υπολοιπη μερα αγκαλιά. Ριλαξ γυμναστήρια παρκοκρεβατο οολα πεταμένα λεφτά έλεγα. Μέχρι που ήρθε η δεύτερη που κάθεται παντού. Είναι στο παιδι. Αλήθεια σου λεω. Δεν κακομαθαινει με την αγκαλιά. Την έχει αναγκη. Δεν ειναι χειριστικα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. Δεν κακομαθαινει με το κούνημα. Το έχει ανάγκη γιατί την ηρεμεί. Γιατί για 9+ μήνες ήταν στην κοιλια σου και κουνιόταν. Εμένα όποιος τότε ν8υ έλεγε ότι την κακομαθαινω απανταγα ότι η παιδίατρος μου είπε πως τα μωρά έχουν ανάγκη την αγκαλιά και πως είναι ξεπερασμένη αντίληψη αυτή που λένε. Οπότε το βουλωναν και ένιωθαν και άσχημα και ξεμπερδευα. Συγγνώμη κιόλας αλλά έλεγα και την αλήθεια. Τσαντιζομαι όταν τα ακούω αυτά γιατι κάνουν τις νέες μανούλες να νιώθουν τύψεις και ενοχές που απλά κάνουν το καλύτερο για το μωρό τους!!! Μην ακούς κανέναν σε παρακαλώ και μην νιώθεις άσχημα. Το μωράκι σου έχει ανάγκη την αγκαλιά σου. 

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια τι κανετε ;το απογευμα η μικρή ηταν λιγο ζεστη και της έβαλα θερμόμετρο κ είχε 37,7 .αυτο σε ηλεκτρονικό .της βάλαμε κ απ τ παλιό κ είχε κοντα 38 .πηρα τον παιδίατρο κ μ ειπε να της δωσω ντεπόν και αν συνεχίσει μεχρι αυριο να παμε νοσοκομείο για εξετάσεις .αν δεν εχει πεσει .της έδωσα ντεπόν την εκανα κ ενα ντουζ κ μετα είχε 37,5 .κατα τ αλλα ειναι ευδιάθετη δν εχει κάποιο αλλο σύμπτωμα .ανησυχω ομως πολυ .και το θεμα ειναι ότι γενικά ειχα σταματήσει να παρακολουθώ τη θερμοκρασία της .πιο πολυ τους πρώτους 2 μήνες .μερα τ άφησα κ σήμερα μ ειπε η μάνα μ ότι ειναι ζεστη κ της βάλαμε .

Μήπως είναι από τη ζεστη;; το 37.5 είναι νορμάλ για μωράκια δεν είναι κάτι. Είχε κάποιο άλλο συμπτωμα;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Αχχχ και να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω.. είναι λες και βλέπω τον εαυτό μου 3,5 Χρόνια πίσω. Να πλένω πιάτα στο ένα πόδι και με το άλλο να κουνάω το καρότσι μπας και ξεχαστεί λίγο η μπέμπα τοτε και κάνω καμία δουλειά.. και οολη την υπολοιπη μερα αγκαλιά. Ριλαξ γυμναστήρια παρκοκρεβατο οολα πεταμένα λεφτά έλεγα. Μέχρι που ήρθε η δεύτερη που κάθεται παντού. Είναι στο παιδι. Αλήθεια σου λεω. Δεν κακομαθαινει με την αγκαλιά. Την έχει αναγκη. Δεν ειναι χειριστικα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. Δεν κακομαθαινει με το κούνημα. Το έχει ανάγκη γιατί την ηρεμεί. Γιατί για 9+ μήνες ήταν στην κοιλια σου και κουνιόταν. Εμένα όποιος τότε ν8υ έλεγε ότι την κακομαθαινω απανταγα ότι η παιδίατρος μου είπε πως τα μωρά έχουν ανάγκη την αγκαλιά και πως είναι ξεπερασμένη αντίληψη αυτή που λένε. Οπότε το βουλωναν και ένιωθαν και άσχημα και ξεμπερδευα. Συγγνώμη κιόλας αλλά έλεγα και την αλήθεια. Τσαντιζομαι όταν τα ακούω αυτά γιατι κάνουν τις νέες μανούλες να νιώθουν τύψεις και ενοχές που απλά κάνουν το καλύτερο για το μωρό τους!!! Μην ακούς κανέναν σε παρακαλώ και μην νιώθεις άσχημα. Το μωράκι σου έχει ανάγκη την αγκαλιά σου. 

Μήπως είναι από τη ζεστη;; το 37.5 είναι νορμάλ για μωράκια δεν είναι κάτι. Είχε κάποιο άλλο συμπτωμα;

Οχι ρε γαμωτο .γκρινια εχει τον τελευταίο καιρό λόγω των ούλων π βάζει συνεχεια κ τ χέρια στ στόμα κ ότι βρει ,αλλα κατα τα αλλά χαρούμενη κ μια χαρα .απλα επειδή κ εγω εχω εμμονή μ τ ζύγισμα βαρος παίρνει κανονικά .κ τρώει .της έδωσα ντεπόν κ τωρα εχει 36,8 .φοβηθηκα γ καμια ουρολοίμωξη .της ειχα κανει τν προηγούμενο μήνα καλλιέργεια ούρων γιατί δν πολυ έτρωγε κ ηταν μια χαρα τελικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpoukitsa είπε:

Ξένη μου σε διαβάζω και νιώθω σαν να τα έγραψα εγώ, πριν λίγο καιρό! Πόσο είναι η μικρή σου(συγνώμη δεν θυμάμαι). Πρώτα απ' όλα για τον θηλασμό ναι είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κανουμε στα παιδάκια μας. Ναι είναι πολύ σημαντικό και είναι θέμα δεσίματος με το παιδί αλλά επειδή είναι και πολύ δύσκολο κομμάτι σημασία έχει να είσαι και εσύ καλά! Το παιδί έχει ανάγκη τη μαμά του και αν δεν είσαι εσύ καλά δεν θα ειναι ούτε εκείνο. Ευτυχισμένη μαμά=ευτυχισμένο παιδί. Προσπάθησε το αλλά μην σκάσεις κιόλας. Τώρα για το θέμα αγκαλιας. Το μωρό σου έχει ανάγκη εσένα πρώτα απ' όλα! Έχει ανάγκη την αγάπη σου, την ζεστασιά σου, την θαλπωρή. Υπαρχουν μωρά που δεν είναι τόσο αγκαλίτσες και αλλά που θέλουν όλο αγκαλιά! έτσι και ο δικός μου.. όλη μέρα αγκαλιά! Και εγώ αυτό που λες μαγειρεύω με το ένα χέρι. Τρώω με το ένα χέρι και όρθια. Δεν μπορώ να κάνω δουλειές παρά μονο όταν έρχεται ο άντρας μου το απόγευμα και είμαι μόνη όλη μερα με ένα μωρό παραμασχαλα χωρίς ΚΑΜΙΑ βοήθεια κυριολεκτικά!(για κατούρημα μαζί με τον μπέμπη πάω) Και επίσης έχω και σκυλί!!! Μην την αφήνεις να κλαίει.. παρτην αγκαλιά, το έχει ανάγκη! Δεν θα το έχεις πάντα αυτό και θα σου λείψει! Και αργότερα θα νιώθεις την ικανοποίηση πως τα καταφέρατε μόνοι σας με τον άντρα σου! Δεν θα έχει κανείς λογο στην ανατροφή του παιδιού σου.. μόνο εσείς! 

Υ.Γ. αν σου λένε ότι την κακομαθες με τις αγκαλιές μην τους ακούς! Από τον καναπέ του ο καθενας, ξεκούραστος καθαρός και φαγωμενος ξέρει να λέει πολλά! Στο κάτω κάτω αυτοί τα κρατανε αγκαλιά και πονάνε τα χέρια τους? 

2,5 μηνών είναι η μπεμπα,  στις 24 Μαρτίου γέννησα πρόωρα στην 33η εβδομάδα...Όπως τα λες και εγώ όλη μέρα μόνη και το απόγευμα που έρχεται ο άντρας μου προσπαθώ να συμαζεψω ότι μπορώ, ακόμα και να μαγειρεύω από το προηγούμενο βράδυ έχω σκεφτεί...ευτυχισμένη είμαι, αλίμονο να είχα και παράπονο για αυτόν τον άγγελο,  τόσο κόπο και άγχος τράβηξα...απλά με έχει πιάσει αυτό το άγχος του μην αρρωστήσει,  μην δεν έφαγε πολύ γιατί φτερνιστηκε,  φυσάει έξω τι να της φορέσω,  μην ιδρώσει και κρυώσει...Γενικά είμαι μες στο άγχος...Ενώ βλέπεις ο άντρας μου χαλαρός...Πάμε βόλτα έξω δεν σκέφτεται ούτε μην ξυπνήσει το παιδί και κλαίει,  τι θα φάει κτλ...νομίζω όλες τα ίδια σκεφτόμαστε...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Ξένη είπε:

2,5 μηνών είναι η μπεμπα,  στις 24 Μαρτίου γέννησα πρόωρα στην 33η εβδομάδα...Όπως τα λες και εγώ όλη μέρα μόνη και το απόγευμα που έρχεται ο άντρας μου προσπαθώ να συμαζεψω ότι μπορώ, ακόμα και να μαγειρεύω από το προηγούμενο βράδυ έχω σκεφτεί...ευτυχισμένη είμαι, αλίμονο να είχα και παράπονο για αυτόν τον άγγελο,  τόσο κόπο και άγχος τράβηξα...απλά με έχει πιάσει αυτό το άγχος του μην αρρωστήσει,  μην δεν έφαγε πολύ γιατί φτερνιστηκε,  φυσάει έξω τι να της φορέσω,  μην ιδρώσει και κρυώσει...Γενικά είμαι μες στο άγχος...Ενώ βλέπεις ο άντρας μου χαλαρός...Πάμε βόλτα έξω δεν σκέφτεται ούτε μην ξυπνήσει το παιδί και κλαίει,  τι θα φάει κτλ...νομίζω όλες τα ίδια σκεφτόμαστε...

Φυσικα ολες πανω κατω τα ιδια σκεφτομαστε! Και αγχος εχουμε να ειναι καλα τα παιδακια μας! Εννοειται οτι εισαι ευτυχισμενη οπως ολες μας που εχουμε τα μωρα μας απλα μερικες φορες η κουραση και η αυπνια, το αγχος να ειναι το παιδι χορτατο, να μην κρυωνει να μην ζεσταινεται μας κανει να μη χαιρομαστε την καθε στιγμη! Δεν κανω κυρηγμα να ξερεις ειμαι ακριβως σαν εσενα! Να φανταστεις τωρα ξυπνησα και αυτος ακομα κοιμαται απο χθες στις 11! Βρε κοριτσια ειναι φυσιολογικο να μην ξυπναει για να φαει ολο το βραδυ?? 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας κοριτσια π τα καταφερνετε χωρις βοηθεια! Εγω δεν εχω να κανω το μαγειρεμα κ το σιδερο, μεγαλη υποθεση. Τα υπολοιπα τα κανουμε με τον αντρα μου. Κ μενα ολο αγκαλια ο μικρος. Κι εμενα μ λενε να τον αφηνω να κλαιει κ νευριαζω.  @Ξένη κανεις το καλυτερο, κ εγω τον πρωτο καιρο π δεν ειχα τοση  βοηθεια εδινα το βραδυ στο μωρο φορμουλα, που να μην ειχα καθολου βοηθεια οπως εσυ. Αλλα σιγα σιγα κοιμουνται λιγο παραπανω κ θηλαζουν κ πιο συντομα, υπομονη!

Just now, mpoukitsa είπε:

Φυσικα ολες πανω κατω τα ιδια σκεφτομαστε! Και αγχος εχουμε να ειναι καλα τα παιδακια μας! Εννοειται οτι εισαι ευτυχισμενη οπως ολες μας που εχουμε τα μωρα μας απλα μερικες φορες η κουραση και η αυπνια, το αγχος να ειναι το παιδι χορτατο, να μην κρυωνει να μην ζεσταινεται μας κανει να μη χαιρομαστε την καθε στιγμη! Δεν κανω κυρηγμα να ξερεις ειμαι ακριβως σαν εσενα! Να φανταστεις τωρα ξυπνησα και αυτος ακομα κοιμαται απο χθες στις 11! Βρε κοριτσια ειναι φυσιολογικο να μην ξυπναει για να φαει ολο το βραδυ?? 

Τυχερη κοριτσι μου εισαι, αν βρεχει οσες πανες χρειαζεται! Εμενα μ ειπε κ ο παιδιατρος οτι εχει μωρο π κοιμαται 9 ωρες, φυσιολογικο αλλα σπανιο μ λεει! Οποτε εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

2,5 μηνών είναι η μπεμπα,  στις 24 Μαρτίου γέννησα πρόωρα στην 33η εβδομάδα...Όπως τα λες και εγώ όλη μέρα μόνη και το απόγευμα που έρχεται ο άντρας μου προσπαθώ να συμαζεψω ότι μπορώ, ακόμα και να μαγειρεύω από το προηγούμενο βράδυ έχω σκεφτεί...ευτυχισμένη είμαι, αλίμονο να είχα και παράπονο για αυτόν τον άγγελο,  τόσο κόπο και άγχος τράβηξα...απλά με έχει πιάσει αυτό το άγχος του μην αρρωστήσει,  μην δεν έφαγε πολύ γιατί φτερνιστηκε,  φυσάει έξω τι να της φορέσω,  μην ιδρώσει και κρυώσει...Γενικά είμαι μες στο άγχος...Ενώ βλέπεις ο άντρας μου χαλαρός...Πάμε βόλτα έξω δεν σκέφτεται ούτε μην ξυπνήσει το παιδί και κλαίει,  τι θα φάει κτλ...νομίζω όλες τα ίδια σκεφτόμαστε...

Αγάπη εσυ γιατί ειχες γεννήσει πρόωρα ;σ είχαν σπάσει τα νερά ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 είπε:

Μπραβο σας κοριτσια π τα καταφερνετε χωρις βοηθεια! Εγω δεν εχω να κανω το μαγειρεμα κ το σιδερο, μεγαλη υποθεση. Τα υπολοιπα τα κανουμε με τον αντρα μου. Κ μενα ολο αγκαλια ο μικρος. Κι εμενα μ λενε να τον αφηνω να κλαιει κ νευριαζω.  @Ξένη κανεις το καλυτερο, κ εγω τον πρωτο καιρο π δεν ειχα τοση  βοηθεια εδινα το βραδυ στο μωρο φορμουλα, που να μην ειχα καθολου βοηθεια οπως εσυ. Αλλα σιγα σιγα κοιμουνται λιγο παραπανω κ θηλαζουν κ πιο συντομα, υπομονη!

Τυχερη κοριτσι μου εισαι, αν βρεχει οσες πανες χρειαζεται! Εμενα μ ειπε κ ο παιδιατρος οτι εχει μωρο π κοιμαται 9 ωρες, φυσιολογικο αλλα σπανιο μ λεει! Οποτε εισαι μια χαρα!

Να φανταστείς πόσο αγχος έχω που και αυτό δεν με ευχαριστεί... χαχα! Για τις πάνες πόσες πρέπει να βρέχει? Δεν ξέρω αν είναι καλές οι πάνες γιατί κάνει πολλές φορές κακά και τον αλλάζω πολύ συχνά. Δεν μπορώ να υπολογίσω μόνο τσισα αν είναι καλά! Τα πρωινα ας πούμε που τον αλλάζω έχει πολύ βαριά πάνα με τσισα μόνο. Την υπόλοιπη μέρα δεν προλαβαίνει να βαρύνει γιατί τον αλλάζω αμέσως όταν κάνει κακά του. Όμως βάρος παίρνει καλό! Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανε εμβόλιο και είδαμε καμπύλες τις ακολουθεί κανονικά. Ειναι στις χαμηλές αλλά φυσιολογικές(γεννήθηκε και μικρούλης όμως) και τις ακολουθεί ακριβώς μου είπε η παιδίατρος. 

Όσο για την αγκαλιά Σουζάνα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Δεν υπάρχει περίπτωση να θέλει αγκαλιά και να τον αφήσω να κλαίει!!! Νευριάζω και εγώ όταν μου το λένε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...