Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Κι εγώ το λέω να την ξυπνάω να φάει τη νύχτα αλλα κοιμάται τόσο βαριά που δεν τρώει με τιποτα.Ναι υπάρχουν διάφορα συμπτώματα! Αναλογα το παιδι

Ε τότε ας τα αφήσουμε μωρέ να κοιμηθούν. Τι στο καλό αν πεινάνε δεν θα ξυπνήσουν μόνα τους?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mpoukitsa είπε:

Ε τότε ας τα αφήσουμε μωρέ να κοιμηθούν. Τι στο καλό αν πεινάνε δεν θα ξυπνήσουν μόνα τους?? 

Ναι, σίγουρα!!!Εγω για την παραγωγή μου ανησυχώ! Ομως το θέμα δεν είναι το νούμερο μόνο των θηλασμων αλλα και η διάρκεια! Για παράδειγμα ενας 15λεπτος ειναι σαν τρεις 5λεπτους! Και πίνει κιολας και το πιο λιπαρό κομμάτι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άγχος για τον θηλασμό.  ούτε ο χρόνος ούτε τίποτα. εμένα από την μέρα που γεννήθηκε τρώει 5-8 λεπτά. και σε κάθε γεύμα από το ένα στήθος. ποτε δεν τον έκοψα για να του αλλάξω στήθος.  τα κιλά του κάθε μήνα εκτοξεύονται.  1/4/20γεννηθηκε 3100 και 1/6/20 είναι 5510. άρα δεν υπάρχει λιπαρό και μη γαλα. αν ήταν έτσι εμένα δεν έχει φάει ποτέλιπαρό γαλα και θα έπρεπε να μην παίρνει βάρος. 

για να μην παρεξηγηθω  είναι δικά μου συμπεράσματα από δική μου εμπειρια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Ε τότε ας τα αφήσουμε μωρέ να κοιμηθούν. Τι στο καλό αν πεινάνε δεν θα ξυπνήσουν μόνα τους?? 

εμένα παντως αν πειναει την ακούνε μεχρι κ αθηνα ...σιγα που ειναο χαζα....ασε το παιδι να κοιμηθει να μεγαλώσει...αν πεινασε να σαι 100% σογουρη θα ξυπνήσει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Δεν χρειάζεται άγχος για τον θηλασμό.  ούτε ο χρόνος ούτε τίποτα. εμένα από την μέρα που γεννήθηκε τρώει 5-8 λεπτά. και σε κάθε γεύμα από το ένα στήθος. ποτε δεν τον έκοψα για να του αλλάξω στήθος.  τα κιλά του κάθε μήνα εκτοξεύονται.  1/4/20γεννηθηκε 3100 και 1/6/20 είναι 5510. άρα δεν υπάρχει λιπαρό και μη γαλα. αν ήταν έτσι εμένα δεν έχει φάει ποτέλιπαρό γαλα και θα έπρεπε να μην παίρνει βάρος. 

για να μην παρεξηγηθω  είναι δικά μου συμπεράσματα από δική μου εμπειρια

Τελεια τα κιλα του μεμπακι!! Ναι να σου πω και εμενα εχει πανω απο μηνα που τρωει 5λεπτα και μια χαρα βαρος ειχε παρει την προηγουμενη φορα που τον ζυγισε η παιδιατρος. Εμενα απλα με ανησυχησε που μειωθηκαν οι θηλασμοι αφου δεν ξυπναει το βραδυ και εχει μεινει ιδια η διαρκεια! Θα το δω ομως και στο βαρος του! Παντως απο εδω και περα δεν παιρνουν με τον ιδιο ρυθμο βαρος!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpoukitsa είπε:

Τελεια τα κιλα του μεμπακι!! Ναι να σου πω και εμενα εχει πανω απο μηνα που τρωει 5λεπτα και μια χαρα βαρος ειχε παρει την προηγουμενη φορα που τον ζυγισε η παιδιατρος. Εμενα απλα με ανησυχησε που μειωθηκαν οι θηλασμοι αφου δεν ξυπναει το βραδυ και εχει μεινει ιδια η διαρκεια! Θα το δω ομως και στο βαρος του! Παντως απο εδω και περα δεν παιρνουν με τον ιδιο ρυθμο βαρος!! 

το βραδυ πόσες ώρες κοιμάται; συγνωμη αν το έχεις αναφέρει καιδεν το είδα.  εμένα η παιδίατρος δεν μου έχει πει πόσους θηλασμούς να κάνω μέσα στην μέρα..  μου εχει πει μόνο μέσα την μέρα κάθε 2 με 3 ώρες και το βράδυ από τις 11π.χ μέχρι τις 7 από καθόλου μέχρι  οσο θελήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Τελεια τα κιλα του μεμπακι!! Ναι να σου πω και εμενα εχει πανω απο μηνα που τρωει 5λεπτα και μια χαρα βαρος ειχε παρει την προηγουμενη φορα που τον ζυγισε η παιδιατρος. Εμενα απλα με ανησυχησε που μειωθηκαν οι θηλασμοι αφου δεν ξυπναει το βραδυ και εχει μεινει ιδια η διαρκεια! Θα το δω ομως και στο βαρος του! Παντως απο εδω και περα δεν παιρνουν με τον ιδιο ρυθμο βαρος!! 

Κορίτσι μου τελειώσατε με την παλλινδρομιση ;;άντε μπραβο .της δίνει ακομα το φαρμακακι για την οισοφαγιτιδα ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ναι, σίγουρα!!!Εγω για την παραγωγή μου ανησυχώ! Ομως το θέμα δεν είναι το νούμερο μόνο των θηλασμων αλλα και η διάρκεια! Για παράδειγμα ενας 15λεπτος ειναι σαν τρεις 5λεπτους! Και πίνει κιολας και το πιο λιπαρό κομμάτι. 

καλε η παραγωγη εχει εδραιωθει πλεον. το θεμα πια ειναι να παραγεται γαλα κατα την διαρκεια του θηλασμου, οσες φορες χρειαζεται το εκαστοτε παιδι. επισης αυτο που λες με τα δυο στηθη σε καθε γευμα, δεν ισχυει για την παραγωγη. ισα ισα που σε διαφορες περιπτωσεις, οπως γοπ, φτωχης προσληχης βαρους, υπερπαραγωγης κ.α. οι συμβουλοι προτεινουν ειτε γευμα και στηθος, ειτε ακομα και 2 και 3 γευματα στο ενα στηθος. οσο πιο μαλακος κι αδειος ειναι ο μαστος, τοσο δινεται το σημα στον εγκεφαλο για εκ νεου παραγωγη. οταν μενουν κι οι δυο μαστοι μισογεματοι, δεν συμβαινει αυτο. αντιθετως δινεται σημα παυσης παραγωγης. κι αν το σκεφτεις εχει απολυτη λογικη αυτο. επισης το λιπαρο γαλα δεν εχει να κανει με το ποσο διαρκει ο θηλασμος, εχει να κανει με το να μην πινει συχνα το μωρο το στασιμο γαλα, δηλαδη και παλι αναφερομαστε στο να διατηρουνται οι μαστοι μαλακοι και να παραγεται το γαλα την ωρα που θηλαζει το μωρο. αυτο το γαλα θεωρειται λιπαρο. αν το μωρο θηλασει απο εναν βαρυ μαστο 15λεπτα και τα τελευταια 5 λεπτα παραχθει νεο γαλα, αυτο θεωρειται λιπαρο. αν εξαρχης θηλασει 5λεπτα απο εναν μαλακο μαατο, που παραγει εκεινη την ωρα, παλι λιπαρο γαλα πινει. πολλες γυναικες που αισθανονται εντονα το αντανακλαστικο καθοδου, θα καταλαβουν τι λεω. τελος εφοσον το μωρο παιρνει βαρος, κανενας συμβουλος δεν σου μιλαει για συγκεκριμενο αριθμο θηλασμων μες στη μερα, αυτο ειναι απλα ενας γενικος μπουσουλας. οπως πχ στην βιβλιογραφια λεμε οτι η μεση διαρκεια ολοκληρωμενης κυησης ειναι 40εβδομαδες, αν ομως γεννησεις στις 38-39 η 41, παλι τελειομηνη κυηση εχεις. δεν ξερω αν με πιανεις..αλλο μωρο θα φαει 5 φορες, αλλο 6, αλλο 10, αλλο 15. καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, μην κολλατε στο 8. τουλαχιστον εμενα 3 συμβουλοι που μιλουσα τηλεφωνικα και μια που με ειδε κατιδιαν τα ιδια μου ειπαν. εφοσον το παιδι ανατυσσεται εμπιστευεσαι το προγραμμα του κ μονο αυτο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

το βραδυ πόσες ώρες κοιμάται; συγνωμη αν το έχεις αναφέρει καιδεν το είδα.  εμένα η παιδίατρος δεν μου έχει πει πόσους θηλασμούς να κάνω μέσα στην μέρα..  μου εχει πει μόνο μέσα την μέρα κάθε 2 με 3 ώρες και το βράδυ από τις 11π.χ μέχρι τις 7 από καθόλου μέχρι  οσο θελήσει. 

Κοιμαται απο τις 11 μεχρι τις 6 το πρωι! Ουτε εμενα μου ειπε ποσους να κανω! Και μαλιστα μου ειπε να του δινω οποτε θελησει αλλα να μην ξεπερναει τις 3,5 με 4 ωρες! Απο εδω βλεπω οτι λενε για 8 με 10 θηλασμους και τόσους εκανε στην αρχη να σου πω την αλήθεια! 

 

Just now, Pennymav είπε:

Κορίτσι μου τελειώσατε με την παλλινδρομιση ;;άντε μπραβο .της δίνει ακομα το φαρμακακι για την οισοφαγιτιδα ;;

 Δεν εδινα εγω φαρμακο! Η ραφαελα νομιζω εδινε! Εμεις ακομα ταλαιπωρουμαστε με την παλινδρόμηση αλλα δεν εκανα μαλλον σωστη αποχη οποτε ξεκιναω απο το μηδεν ουσιαστικα!

Just now, Pagotoula είπε:

καλε η παραγωγη εχει εδραιωθει πλεον. το θεμα πια ειναι να παραγεται γαλα κατα την διαρκεια του θηλασμου, οσες φορες χρειαζεται το εκαστοτε παιδι. επισης αυτο που λες με τα δυο στηθη σε καθε γευμα, δεν ισχυει για την παραγωγη. ισα ισα που σε διαφορες περιπτωσεις, οπως γοπ, φτωχης προσληχης βαρους, υπερπαραγωγης κ.α. οι συμβουλοι προτεινουν ειτε γευμα και στηθος, ειτε ακομα και 2 και 3 γευματα στο ενα στηθος. οσο πιο μαλακος κι αδειος ειναι ο μαστος, τοσο δινεται το σημα στον εγκεφαλο για εκ νεου παραγωγη. οταν μενουν κι οι δυο μαστοι μισογεματοι, δεν συμβαινει αυτο. αντιθετως δινεται σημα παυσης παραγωγης. κι αν το σκεφτεις εχει απολυτη λογικη αυτο. επισης το λιπαρο γαλα δεν εχει να κανει με το ποσο διαρκει ο θηλασμος, εχει να κανει με το να μην πινει συχνα το μωρο το στασιμο γαλα, δηλαδη και παλι αναφερομαστε στο να διατηρουνται οι μαστοι μαλακοι και να παραγεται το γαλα την ωρα που θηλαζει το μωρο. αυτο το γαλα θεωρειται λιπαρο. αν το μωρο θηλασει απο εναν βαρυ μαστο 15λεπτα και τα τελευταια 5 λεπτα παραχθει νεο γαλα, αυτο θεωρειται λιπαρο. αν εξαρχης θηλασει 5λεπτα απο εναν μαλακο μαατο, που παραγει εκεινη την ωρα, παλι λιπαρο γαλα πινει. πολλες γυναικες που αισθανονται εντονα το αντανακλαστικο καθοδου, θα καταλαβουν τι λεω. τελος εφοσον το μωρο παιρνει βαρος, κανενας συμβουλος δεν σου μιλαει για συγκεκριμενο αριθμο θηλασμων μες στη μερα, αυτο ειναι απλα ενας γενικος μπουσουλας. οπως πχ στην βιβλιογραφια λεμε οτι η μεση διαρκεια ολοκληρωμενης κυησης ειναι 40εβδομαδες, αν ομως γεννησεις στις 38-39 η 41, παλι τελειομηνη κυηση εχεις. δεν ξερω αν με πιανεις..αλλο μωρο θα φαει 5 φορες, αλλο 6, αλλο 10, αλλο 15. καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, μην κολλατε στο 8. τουλαχιστον εμενα 3 συμβουλοι που μιλουσα τηλεφωνικα και μια που με ειδε κατιδιαν τα ιδια μου ειπαν. εφοσον το παιδι ανατυσσεται εμπιστευεσαι το προγραμμα του κ μονο αυτο.

Αυτο με το αντανακλαστικό καθοδου το νιωθω καθε φορα!! Αρα ειμαι σε καλο δρομο! Και αυτο με τους θηλασμους πολυ με συμφερει!! Οποτε να μην ανησυχω!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Κοιμαται απο τις 11 μεχρι τις 6 το πρωι! Ουτε εμενα μου ειπε ποσους να κανω! Και μαλιστα μου ειπε να του δινω οποτε θελησει αλλα να μην ξεπερναει τις 3,5 με 4 ωρες! Απο εδω βλεπω οτι λενε για 8 με 10 θηλασμους και τόσους εκανε στην αρχη να σου πω την αλήθεια! 

 

 Δεν εδινα εγω φαρμακο! Η ραφαελα νομιζω εδινε! Εμεις ακομα ταλαιπωρουμαστε με την παλινδρόμηση αλλα δεν εκανα μαλλον σωστη αποχη οποτε ξεκιναω απο το μηδεν ουσιαστικα!

Αυτο με το αντανακλαστικό καθοδου το νιωθω καθε φορα!! Αρα ειμαι σε καλο δρομο! Και αυτο με τους θηλασμους πολυ με συμφερει!! Οποτε να μην ανησυχω!!

Και να προσθεσω κ κατι ακομα κ για σενα κ για την @Polly1 εμενα πχ η συμβουλος για την περιπτωση μου που εχουμε κ γοπ κ αλλεργια, ειπε εντος 4 ωρων ειτε το μωρο θηλασει μια φορα, ειτε πεντε, να δινω το ιδιο στηθος. να το νιωθω εντελως αδειο. κι αν νιωθω να βαραινει το αλλο *που δεν μου συμβαινει ποτε* να το αδειαζω με θηλαστρο η με το χερι. γι αυτο ξαναλεω το ολο θεμα ειναι η παραγωγη την ωρα ρου θηλασμου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Και να προσθεσω κ κατι ακομα κ για σενα κ για την @Polly1 εμενα πχ η συμβουλος για την περιπτωση μου που εχουμε κ γοπ κ αλλεργια, ειπε εντος 4 ωρων ειτε το μωρο θηλασει μια φορα, ειτε πεντε, να δινω το ιδιο στηθος. να το νιωθω εντελως αδειο. κι αν νιωθω να βαραινει το αλλο *που δεν μου συμβαινει ποτε* να το αδειαζω με θηλαστρο η με το χερι. γι αυτο ξαναλεω το ολο θεμα ειναι η παραγωγη την ωρα ρου θηλασμου.

Εγω εδινα απο αυτο που βαραινε!! Θα το κανω ετσι οπως λες τωρα! Το πρωι ομως που εχει τοσες ωρες να φαει και τα δυο ειναι βαρια! Την ημερα ειναι μαλακα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

καλε η παραγωγη εχει εδραιωθει πλεον. το θεμα πια ειναι να παραγεται γαλα κατα την διαρκεια του θηλασμου, οσες φορες χρειαζεται το εκαστοτε παιδι. επισης αυτο που λες με τα δυο στηθη σε καθε γευμα, δεν ισχυει για την παραγωγη. ισα ισα που σε διαφορες περιπτωσεις, οπως γοπ, φτωχης προσληχης βαρους, υπερπαραγωγης κ.α. οι συμβουλοι προτεινουν ειτε γευμα και στηθος, ειτε ακομα και 2 και 3 γευματα στο ενα στηθος. οσο πιο μαλακος κι αδειος ειναι ο μαστος, τοσο δινεται το σημα στον εγκεφαλο για εκ νεου παραγωγη. οταν μενουν κι οι δυο μαστοι μισογεματοι, δεν συμβαινει αυτο. αντιθετως δινεται σημα παυσης παραγωγης. κι αν το σκεφτεις εχει απολυτη λογικη αυτο. επισης το λιπαρο γαλα δεν εχει να κανει με το ποσο διαρκει ο θηλασμος, εχει να κανει με το να μην πινει συχνα το μωρο το στασιμο γαλα, δηλαδη και παλι αναφερομαστε στο να διατηρουνται οι μαστοι μαλακοι και να παραγεται το γαλα την ωρα που θηλαζει το μωρο. αυτο το γαλα θεωρειται λιπαρο. αν το μωρο θηλασει απο εναν βαρυ μαστο 15λεπτα και τα τελευταια 5 λεπτα παραχθει νεο γαλα, αυτο θεωρειται λιπαρο. αν εξαρχης θηλασει 5λεπτα απο εναν μαλακο μαατο, που παραγει εκεινη την ωρα, παλι λιπαρο γαλα πινει. πολλες γυναικες που αισθανονται εντονα το αντανακλαστικο καθοδου, θα καταλαβουν τι λεω. τελος εφοσον το μωρο παιρνει βαρος, κανενας συμβουλος δεν σου μιλαει για συγκεκριμενο αριθμο θηλασμων μες στη μερα, αυτο ειναι απλα ενας γενικος μπουσουλας. οπως πχ στην βιβλιογραφια λεμε οτι η μεση διαρκεια ολοκληρωμενης κυησης ειναι 40εβδομαδες, αν ομως γεννησεις στις 38-39 η 41, παλι τελειομηνη κυηση εχεις. δεν ξερω αν με πιανεις..αλλο μωρο θα φαει 5 φορες, αλλο 6, αλλο 10, αλλο 15. καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, μην κολλατε στο 8. τουλαχιστον εμενα 3 συμβουλοι που μιλουσα τηλεφωνικα και μια που με ειδε κατιδιαν τα ιδια μου ειπαν. εφοσον το παιδι ανατυσσεται εμπιστευεσαι το προγραμμα του κ μονο αυτο.

Μέχρι τώρα παίρνει κανονικό βάρος, όμως όταν περνανε 4 ωρες και δεν έχει φάει καθόλου ή έχει φάει μόνο 5 λεπτά τοτε τα νιώθω πολύ βαριά και δυσφορω.  Εμένα οι σύμβουλοι θηλασμου μου είπαν όσο γίνεται το κάθε γεύμα και από τα 2 στήθη κάθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Μέχρι τώρα παίρνει κανονικό βάρος, όμως όταν περνανε 4 ωρες και δεν έχει φάει καθόλου ή έχει φάει μόνο 5 λεπτά τοτε τα νιώθω πολύ βαριά και δυσφορω.  Εμένα οι σύμβουλοι θηλασμου μου είπαν όσο γίνεται το κάθε γεύμα και από τα 2 στήθη κάθε φορα.

Σε εχουν δει απο κοντα οι συμβουλοι; ωστε να κρινουν εξατομικευμενα; γιατι πχ σε 5λεπτο η 10λεπτο θηλασμο, πως θα δωσεις δυο στηθη; επισης οταν κι οι δυο μαστοι ειναι βαριοι κ δυσφορεις, τι εχει περισσοτερο νοημα αναφορικα και με την συσταση του γαλατος που θα παρει το παιδι, αλλα και την παραγωγη..;;να βαλεις το παιδι λιγα λεπτα και στα δυο; η να σου αδειασει τελειως τον εναν και να βοηθησεις μονη τον αλλο;; ρωτα τα κι αυτα θα σου προτεινα...γιατι απο την εμπειρια μου νομιζω οσες κατευθυνουν μονο τηλεφωνικα, δινουν καποιες πολυ γενικες τακτικες και συμβουλες...χωρις να μπορουν να τεκμηριωθουν στην εκαστοτε περιπτωση.. και λογικο γιατι δεν εχουν ακριβη εκτιμηση της καθε περιπτωσης. οποτε μην τρελαινεσαι με οσα σου λενε..!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε εχουν δει απο κοντα οι συμβουλοι; ωστε να κρινουν εξατομικευμενα; γιατι πχ σε 5λεπτο η 10λεπτο θηλασμο, πως θα δωσεις δυο στηθη; επισης οταν κι οι δυο μαστοι ειναι βαριοι κ δυσφορεις, τι εχει περισσοτερο νοημα αναφορικα και με την συσταση του γαλατος που θα παρει το παιδι, αλλα και την παραγωγη..;;να βαλεις το παιδι λιγα λεπτα και στα δυο; η να σου αδειασει τελειως τον εναν και να βοηθησεις μονη τον αλλο;; ρωτα τα κι αυτα θα σου προτεινα...γιατι απο την εμπειρια μου νομιζω οσες κατευθυνουν μονο τηλεφωνικα, δινουν καποιες πολυ γενικες τακτικες και συμβουλες...χωρις να μπορουν να τεκμηριωθουν στην εκαστοτε περιπτωση.. και λογικο γιατι δεν εχουν ακριβη εκτιμηση της καθε περιπτωσης. οποτε μην τρελαινεσαι με οσα σου λενε..!!

Με είχε δει από κοντά στις αρχές που ακομη δεν είχε προκύψει αυτο. Τώρα τηλεφωνικά που τους είπα το θέμα μου είπαν ότι κατ αρχάς εφόσον παίρνει βάρος είμαστε καλά! Και να αποσυμφοριζω με το χέρι  τον βαρύ μαστό σε περίπτωση που δεν πιει και από τους 2. Πρεπει να δίνεται σήμα και στους 2 κάθε φορά και να μη λιμναζει το γάλα.Και να δινω επομενως και απο τους 2.Έστω 5 λεπτα απ τον 1 και 5 απο τον αλλον!Ετσι μου ειπαν.Ομως εμένα μπορεί να περάσουν και τη μέρα 4 ώρες και να μην φάει καθόλου και πριν το 4ωρο να έχει φάει 5 λεπτά από τον 1. Καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρω ποιο να πρωτοαποσυμφορησω και για τι να πρωτοανησυχησω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Με είχε δει από κοντά στις αρχές που ακομη δεν είχε προκύψει αυτο. Τώρα τηλεφωνικά που τους είπα το θέμα μου είπαν ότι κατ αρχάς εφόσον παίρνει βάρος είμαστε καλά! Και να αποσυμφοριζω με το χέρι  τον βαρύ μαστό σε περίπτωση που δεν πιει και από τους 2. Πρεπει να δίνεται σήμα και στους 2 κάθε φορά και να μη λιμναζει το γάλα.Ετσι μου ειπαν.Ομως εμένα μπορεί να περάσουν και τη μέρα 4 ώρες και να μην φάει καθόλου και πριν το 4ωρο να έχει φάει 5 λεπτά από τον 1. Καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρω ποιο να πρωτοαποσυμφορησω και για τι να πρωτοανησυχησω...

αρχικα μην αγχωνεσαι για τιποτα. η μικρη σου μια χαρα μεγαλωνει κι αυτο εχει σημασια κ ξερει ποτε πειναει κ ποσο να φαει..οταν περναει το 4ωρο βαζε την στον ενα οσο θελει, κ τον αλλο καντον με το χερι. αν κ ο πρωτος παραμενει πολυ βαρυς,καντον κ αυτον. γενικα ακομα δεν ακολουθουν το προγραμμα της;;;; λογικα παντως αν συνεχισει ετσι,θα πρεπει σταδιακα να σταματησουν να σου πρηζονται. επισης οσο μεγαλωνουν πολλα μωρα θηλαζουν λιγοτερες φορες.. δεν ειναι κακο ειτε συμβει ειτε οχι. εμενα πχ που θηλαζει ανα 2ωρο τη νυχτα, θα θελα παρα πολυ να αρχισει να αραιωνει...αλλα κ παλι τη νυχτα θηλαζει 5λεπτα..νομιζω κυριως με εχει αναγκη γιατι δεν μπορει να ξανακοιμηθει μονη οταν ξυπναει.οχι οτι πειναει οντως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...