Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, mpempaki1 said:

Η δικιά μου παιδίατρος μου είπε πάνω από 1 χρονών δεν έχει κανένα όφελος..  έτσι μου είπε..  ότι το παιδί είναι μεγάλο μετά για να θηλάζει κλπ. και αν θυμάμαι καλά μου είπε ότι κακο του κάνεις καλό δεν του κάνεις όσο αφορά την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα.  κάτι τέτοια. πόσο μηνών και μετά μειώνονται οι θηλασμοι κατά πολύ; π.χ οκ τώρα το βράδυ (προςτο παρών ) δεν θηλάζω 5 ώρες. Αλλά μέσα στηβ μερα ποτε αρχίζουν να τρώνε καθ να πίνουν γαλα 2 με 3 φορες π.χ μέσα στην μέρα;

 

 

Δυστυχώς πολλοι γιατροι δεν ειναι ενημερωμενοι σ σχεση με τον θηλασμο κ συγγνωμη αλλα λεει βλακείες... :/ Υπαρχουν ερευνες προσφατες π δειχνουν οτι το γαλα μετα τον 6ο μηνα κ οσο πινει το μωρο (δλδ ακομα κ μετα τα 2 ετη) εξακολουθει αν του δινει πολύτιμα συστατικα οπως τα αντισωματα, λιπιδια κ γενικα αναλογα τις αναγκες του παιδιου προσαρμοζεται διαρκως αλλα παντα κουβαλα τα ιδια καλα συστατικα σε διαφορετικές αναλογιες. Πχ αν αρρωστησεις εσυ το γαλα θ δωσει εκ των προτερων αντισωματα σου στο μωρο κ θα εχει συνηθως πλ πιο ελαφριά συμπτώματα απο σενα. Επίσης σαν ασβεστιο το μωρο π πινει 1+ έτος εχει αποθηκες για περιπου ως τα 3 ετη. Μετα ειναι η ψυχολογικη προσφορα του δεσμου μαμας-μωρου κ σιγουροτατα δεν κανει κακο στο μωρο. Οσο πινει τοσο εχει εφοδια για την μετεπειτα ζωη του κ σωματικα κ ψυχολογικα. Πολλοι μου λεγαν θα τον κανω μαμακια κλπ αλλα οταν εχει φτασει σχεδον να ειναι 3ων κ για την ηλικια του σχετικα ανεξαρτητος κ εχει αρρωστησει ελαχιστες φορες μονο οτι εκανα καλα π εδωσα γ παραπανω καιρο καταλαβαινω.

Αν εχεις φμπ κ αναζητησεις Παπαβεντσης θα σου βγαλει την ομάδα του κατανιομενου παιδιατρου που αναφερει σχετικα με την ερευνα π σ λεω πιο πάνω..

Στο ποσες φορες θηλαζει κ ποτε μειωνονται..το ιδανικο είναι να μην μειωσει Ρυθμό ως το έτος, μια κ ως τοτε κυρια πηγη τροφης πρεπει να ειναι το γαλα κ επειτα να μειωσει αναλογως τις αναγκες του. Βεβαια αυτο εξαρτάται απο πολλα πραγματα οπως κατα

Just now, Pennymav said:

Ρε κορίτσια εσείς που ξέρετε για τα άλματα .λετε ότι τρώνε πολυ .υπαρχει περίπτωση να γίνει κ τ αντίθετο ;να μην θέλουν κ πολυ να φάνε ;;μου κανει κατι περιεργα τις τελευταίες μερες κ σ κάποια γεύματα μου βγάζει το λάδι για μα φάει .

Αστα χαμος με τα αλματα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Πολυ ωραια ιδεα!! Πολλές γνωστές μου έχουν πάει τα παιδιά τους και είναι ευχαριστημένες

Μπορεί να είναι και από το γάλα λοιπόν! Ποσο είναι τωρα το μωρό σου;

1 βδομάδα μεγαλύτερη απ τ δικιά σ ειναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοιτά εγω πλέον της κανω 5 γεύματα .στα 3 απ αυτα τ τρώει κοιμισμένη γιατί τ τρώει εύκολα .στα 2 ομως π ειναι ξύπνια κανει σχεδόν μια ωρα γ ν φάει 150 ενώ έτρωγε 180 στο ενα απ τ 2 σιγουρα κ αυτο τ έτρωγε εύκολα .κ φοβαμαι μηπως βαρέθηκε τ γάλα γιατί τ έπαθε κ μιας φίλης μ σταμάτησε ν πίνει εντελώς γάλα κ της άρχισε νωρίτερα τις τροφές .αλλαζε συνεχεια γάλατα μεχρι ν βρει κτ μηπως τ αρέσει 

μην την ζοριζεις ομως να πιει τα 150 εστω κ αν κανει μια ωρα....δωσε της οσο θέλει κ αστην...θα πεινάσει πιο γρηγορα κ θα φαει μετα κανονικά....το κοριτσακι σ μια χαρα ειναι...περναει ισως καποια φαση θα επανέλθει αγαπη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μην την ζοριζεις ομως να πιει τα 150 εστω κ αν κανει μια ωρα....δωσε της οσο θέλει κ αστην...θα πεινάσει πιο γρηγορα κ θα φαει μετα κανονικά....το κοριτσακι σ μια χαρα ειναι...περναει ισως καποια φαση θα επανέλθει αγαπη.

Το θεμα ειναι ότι δεν το ζητάει καθολου μετα .κ αν την πιέσω το βγάζει καμια φορά .εχω απελπιστεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pennymav είπε:

Τουλαχιστον στο θηλασμό δεν ξερεις ποσό τρώει κ δν κάθεσαι ν ασχολείσαι με τα μλ.γιατι έφαγε 100 κ δν έφαγε 150;

Ασχολείσαι που τρώει 5 λεπτά το  4ωρο και τρελαίνεσαι.Ας κοιτάμε ημερισιες πανες και βάρος καλυτερα την εβδομαδα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσας που το μωρακι σας κοιμαται οκταωρο θηλαζετε; Δηλαδη γινεται και τα μωρακια που θηλαζουν να κοιμουνται τοσο πολυ; Αν ναι πειτε μου το μυστικο!

Εμενα κανει αρχικα ενα τετραωρο υπνο 10-2. Την θηλαζω μεχρι τις 3 παρα και μετα ξυπναει στις 4. Θηλαζω μεχρι 5 παρα και μετα στις εξι εχουμε χαρες και πανηγυρια. Τη βαζω στο καροτσι και παμε βολτα πρωι πρωι με τη δροσουλα. Αλλα δεν το αντεχω αλλο! Μεσα στην ημερα κοιμαται βεβαια αλλα εγω δεν μπορω. Γιαυτο ρωταω να μου πειτε το μυστικο σας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ασχολείσαι που τρώει 5 λεπτά το  4ωρο και τρελαίνεσαι.Ας κοιτάμε ημερισιες πανες και βάρος καλυτερα την εβδομαδα

ακριβως..ασχολεισαι με διαρκεια, ενταση, συχνοτητα μες στη μερα, αν και πως καταπινει, αν πιπιλαει η τρωει...κι αλλα πολλα.εγω πολλες φορες ελεγα μακαρι να ειχε απλα εναν μετρητη στο βυζι να βλεπουμε τα μλ, οπως στο μπιμπερο...ο θηλασμος ειναι ενα μυστηριο.μονο πι πανες και το βαρος μας καθοδηγουν.

Just now, Troufaki είπε:

Κοριτσια εσας που το μωρακι σας κοιμαται οκταωρο θηλαζετε; Δηλαδη γινεται και τα μωρακια που θηλαζουν να κοιμουνται τοσο πολυ; Αν ναι πειτε μου το μυστικο!

Εμενα κανει αρχικα ενα τετραωρο υπνο 10-2. Την θηλαζω μεχρι τις 3 παρα και μετα ξυπναει στις 4. Θηλαζω μεχρι 5 παρα και μετα στις εξι εχουμε χαρες και πανηγυρια. Τη βαζω στο καροτσι και παμε βολτα πρωι πρωι με τη δροσουλα. Αλλα δεν το αντεχω αλλο! Μεσα στην ημερα κοιμαται βεβαια αλλα εγω δεν μπορω. Γιαυτο ρωταω να μου πειτε το μυστικο σας!!!

 

κι η δικια μου που θηλαζει αποκλειστικα εχει παρομοιο προγραμμα. αν εξαιρεσεις οτι συνηθως ουτε 4ωρο κανει. στο 3ωρο ξυπναει. και το πρωινο εγερτηριο ερχεται 5 με 6...εντωμεταξυ εγω εκεινη την ωρα κουτουλαω...που βρισκεις την ορεξη για βολτα;;;;

Επεξεργάστηκαν by Pagotoula
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Το θεμα ειναι ότι δεν το ζητάει καθολου μετα .κ αν την πιέσω το βγάζει καμια φορά .εχω απελπιστεί 

τι εννοεις δεν τπ ζηταει??? πχ ςν τις δωσεις τα 60 κ την αφησεις δεν θα ζητήσει αλλο μετα απο κανα 2 η 3ωρο??? εγω το χω κανει κ πιάνει τοτε που δεν επινε...την εκοβε η πεινα κ τσακ μια χαρα....σκομα εμετό  σ κανει??? απ την πιεση στο κανει μαλλον αγαπη.εχεις δικιο ομως εγω σε νιωθω γαιτι θυμάσαι κ συ τι εχω περασει κ γω με αυτο το φαι της.μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

ακριβως..ασχολεισαι με διαρκεια, ενταση, συχνοτητα μες στη μερα, αν και πως καταπινει, αν πιπιλαει η τρωει...κι αλλα πολλα.εγω πολλες φορες ελεγα μακαρι να ειχε απλα εναν μετρητη να βλεπουμε τα μλ, οπως στο μπιμπερο...

κι η δικια μου που θηλαζει αποκλειστικα εχει παρομοιο προγραμμα. αν εξαιρεσεις οτι συνηθως ουτε 4ωρο κανει. στο 3ωρο ξυπναει. και το πρωινο εγερτηριο ερχεται 5 με 6...εντωμεταξυ εγω εκεινη την ωρα κουτουλαω...που βρισκεις την ορεξη για βολτα;;;;

Χαχαχα κανω την καρδια μου πετρα που λενε και βγαινω βολτα γιατι δεν της αρεσει καθολου ο ηλιος μετα τις 9 κλαιει στις βολτες. Πηρα και ομπρελα αλλα δεν κανει τιποτα. Μου φαινεται ομως πως μονο εμεις οι δυο εχουμε βρυκολακιασει τα αλλα κοριτσια κοιμουνται μια χαρα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troufaki said:

Κοριτσια εσας που το μωρακι σας κοιμαται οκταωρο θηλαζετε; Δηλαδη γινεται και τα μωρακια που θηλαζουν να κοιμουνται τοσο πολυ; Αν ναι πειτε μου το μυστικο!

Εμενα κανει αρχικα ενα τετραωρο υπνο 10-2. Την θηλαζω μεχρι τις 3 παρα και μετα ξυπναει στις 4. Θηλαζω μεχρι 5 παρα και μετα στις εξι εχουμε χαρες και πανηγυρια. Τη βαζω στο καροτσι και παμε βολτα πρωι πρωι με τη δροσουλα. Αλλα δεν το αντεχω αλλο! Μεσα στην ημερα κοιμαται βεβαια αλλα εγω δεν μπορω. Γιαυτο ρωταω να μου πειτε το μυστικο σας!!!

 

Οχι καλε κ δω βρικόλακες ειμαστε! Χαχαχα μαλιστα ειμαι βρικολακας α τελευταια 3 χρόνια με ενα σπασιμο για 8-9 μηνες.. ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο π συμβαινει στα μωρα μας κ μυστικό δν νομιζω ν υπαρχει. Δοκιμασα τα πάντα στον γιο μου κ ειχα απίστευτα νευρα..μολις το αποδεχτηκα ηρεμησε κ εκεινος κ σταδιακά αυξησε υπνο. Τωρα στη μικρη δε ειμαι κουρασμενη αλλα το αποδέχτηκα κ κοιμαμαι κ κανενα μεσημερι μαζι με τα μικρα αν καταφερω. Κ ν πω αλήθεια το προγραμμα π λες το εχει περίπου η δικη μου κ μ ακουγεται καλο..ο γιος μου ξυπνουσε ανα ώρα σχεδόν.. :P

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troufaki είπε:

Χαχαχα κανω την καρδια μου πετρα που λενε και βγαινω βολτα γιατι δεν της αρεσει καθολου ο ηλιος μετα τις 9 κλαιει στις βολτες. Πηρα και ομπρελα αλλα δεν κανει τιποτα. Μου φαινεται ομως πως μονο εμεις οι δυο εχουμε βρυκολακιασει τα αλλα κοριτσια κοιμουνται μια χαρα!!!

κι οτι θα σου ελεγα ειναι κι η @KNecky !!!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

ακριβως..ασχολεισαι με διαρκεια, ενταση, συχνοτητα μες στη μερα, αν και πως καταπινει, αν πιπιλαει η τρωει...κι αλλα πολλα.εγω πολλες φορες ελεγα μακαρι να ειχε απλα εναν μετρητη στο βυζι να βλεπουμε τα μλ, οπως στο μπιμπερο...ο θηλασμος ειναι ενα μυστηριο.μονο πι πανες και το βαρος μας καθοδηγουν.

κι η δικια μου που θηλαζει αποκλειστικα εχει παρομοιο προγραμμα. αν εξαιρεσεις οτι συνηθως ουτε 4ωρο κανει. στο 3ωρο ξυπναει. και το πρωινο εγερτηριο ερχεται 5 με 6...εντωμεταξυ εγω εκεινη την ωρα κουτουλαω...που βρισκεις την ορεξη για βολτα;;;;

Έχετε δίκαιο ρε Κοριτσια κ εσείς .εσας ειναι ακομα πιο ζόρι .εγω με την παράνοια π θα εχω δεν θα μπορούσα ν τ αντέξω 

Just now, Rafaelatarzan είπε:

τι εννοεις δεν τπ ζηταει??? πχ ςν τις δωσεις τα 60 κ την αφησεις δεν θα ζητήσει αλλο μετα απο κανα 2 η 3ωρο??? εγω το χω κανει κ πιάνει τοτε που δεν επινε...την εκοβε η πεινα κ τσακ μια χαρα....σκομα εμετό  σ κανει??? απ την πιεση στο κανει μαλλον αγαπη.εχεις δικιο ομως εγω σε νιωθω γαιτι θυμάσαι κ συ τι εχω περασει κ γω με αυτο το φαι της.μμ

Ναι ρε αγάπη .κπιτα ποτε δν την αφήνω με 60 μλ γιατί το πιέζω το θεμα για μα πιει .γιατι νιώθω ότι αν της δωσω 60 παει χαμένο ενα γεύμα .πανω π έλεγα πριν λιγο καιρό ότι έτρωγε τόσο καλα κ εύκολα τωρα παλι με δυσκολεύει .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...