Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια ποτέ είναι καλό να ξεκινήσει ένα μωρό στέρεες τροφές? Εγώ πίστευα πως ο γιατρός θα μας έλεγε να ξεκινήσουμε στον 4ο με ρυζαλευρο αλλά δεν το κόβω. Τελευταία φορά που πήγαμε την έλεγε χοντρή, τον ρώτησα πως του φαινεται για προωρο μωράκι και μου λέει που το βλέπεις το πρόωρο...Τώρα είμαστε 3 μηνών και 5 ημερων και πηγαίνει σχεδόν 6 κιλά...γεννήθηκε 2270 στην 33η εβδομάδα,  καλά δεν είναι? Την θηλάζω πλεον( στο έβγαζα με θήλαστρο) αλλά δίνω και ξένο εδώ και ένα μήνα. Με το ξένο πήρε αρκετό βάρος..με την παλινδρόμηση πλέον τα πάμε καλά,  πιστεύω βρήκαμε το γάλα που της ταιριάζει,  αν και λεπτορευστο δεν της ανεβαίνει,  πιστεύω να μας κοψει και το φάρμακο σιγά σιγά...το γάλα είναι η 5η μέρα που το πίνει τώρα και το έχει δεχτεί καλά...Ο γιατρός μας είπε ότι εφόσον  θηλάζει δεν έχει νόημα να πίνει παχυρευστο. Απλά να πίνει σαν συμπλήρωμα αυτό που μας πρότεινε...λέγεται s26 comfort.  Το ξέρει κάποια κοπέλα??Αν μας πει όχι ρυζαλευρο και να πάμε κατευθείαν σε φρούτα τον 5η μήνα,  δεν ξέρω πότε ξεκινούν,  το προτιμώ...Δεν θέλω να στουμπωσει με σκόνες...

Μα γιατι να βιαστεις να εισαγεις στερεες; Τι κακο μας εχει βρει ομαδικως..;; χαχαχαχ Εφοσον βαζει βαρος και θηλαζεις κιολας, υπαρχει καλυτερη τροφη για το μωρο σου;;  Εξαλλου κι ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας λεει πως κυρια τροφη τον πρωτο χρονο ειναι το γαλα. Οποτε αστο για οταν σου πει ο παιδιατρος και συμφωνω οτι καλυτερα να ξεκινησει φρεσκα φρουτα κι οχι ρυζαλευρο και σκονες. Γενικα στα θηλαζοντα μωρακια κι ειδικα αν παιρνουν και ικανοποιητικο βαρος, κανεις γιατρος δεν συστηνει πριν τους 6μηνες στερεες. Δεν ειναι τυχαιο αυτο.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pennymav said:

Μωρε κ εμενα σέρνεται αλλα πιστευω προ το κανει πιο πολυ απο τ νευρα της π θελει ν γυρίσει κ δν ξερει πως ..

Κ μενα ετσι πολλα νευρα στο ανασκελα..κ ξαφνικα πριν λιγες μερες την βαζει αναποδα ο ανδρας μου κ κανει φλουπ μια τούμπα κ δν εκλαιγε πια..απλα γυρναει κ τελος χαχα

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια ποτέ είναι καλό να ξεκινήσει ένα μωρό στέρεες τροφές? Εγώ πίστευα πως ο γιατρός θα μας έλεγε να ξεκινήσουμε στον 4ο με ρυζαλευρο αλλά δεν το κόβω. Τελευταία φορά που πήγαμε την έλεγε χοντρή, τον ρώτησα πως του φαινεται για προωρο μωράκι και μου λέει που το βλέπεις το πρόωρο...Τώρα είμαστε 3 μηνών και 5 ημερων και πηγαίνει σχεδόν 6 κιλά...γεννήθηκε 2270 στην 33η εβδομάδα,  καλά δεν είναι? Την θηλάζω πλεον( στο έβγαζα με θήλαστρο) αλλά δίνω και ξένο εδώ και ένα μήνα. Με το ξένο πήρε αρκετό βάρος..με την παλινδρόμηση πλέον τα πάμε καλά,  πιστεύω βρήκαμε το γάλα που της ταιριάζει,  αν και λεπτορευστο δεν της ανεβαίνει,  πιστεύω να μας κοψει και το φάρμακο σιγά σιγά...το γάλα είναι η 5η μέρα που το πίνει τώρα και το έχει δεχτεί καλά...Ο γιατρός μας είπε ότι εφόσον  θηλάζει δεν έχει νόημα να πίνει παχυρευστο. Απλά να πίνει σαν συμπλήρωμα αυτό που μας πρότεινε...λέγεται s26 comfort.  Το ξέρει κάποια κοπέλα??Αν μας πει όχι ρυζαλευρο και να πάμε κατευθείαν σε φρούτα τον 5η μήνα,  δεν ξέρω πότε ξεκινούν,  το προτιμώ...Δεν θέλω να στουμπωσει με σκόνες...

Συνισταται να ξεκιναμε απο τον 6ο μηνα π ειναι πιο ωριμο το πεπτικο συστημα των παιδιων. Καλα λεε για τις σκονες..μακρια κ αγαπημενοι! Υπάρχουν τόσα να φαει το μωρο γτ να του δωσουμε κρεμα κουτιου?!

Επισης περα απο φρούτα κ λαχανικα υπαρχει μια συσταση να ξεκινησει στερεες με ζωμο κρέατος κ μετα κρεας κ λαχανικα γιατι ειναι κ φιλικότερο στο πεπτικό αλλα κ προσφερει σιδηρο αιμικο που απορροφαται πολυ καλα κ βοηθα στην ανάπτυξη! Στον γιο μου ειχα δωσει φρουτα κ λαχανικα αλλα τωρα το σκέφτομαι να ξεκινησω με ζωμο... Εν τω μεταξυ οτι του δινα ετρωγε κ μενα τοτε κ ποσοτητες! Μολις ξεκινησε κομματια μειωσε κ τωρα έχει μια μιρλααα κ όλα του βρωμανε! :P

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια ποτέ είναι καλό να ξεκινήσει ένα μωρό στέρεες τροφές? Εγώ πίστευα πως ο γιατρός θα μας έλεγε να ξεκινήσουμε στον 4ο με ρυζαλευρο αλλά δεν το κόβω. Τελευταία φορά που πήγαμε την έλεγε χοντρή, τον ρώτησα πως του φαινεται για προωρο μωράκι και μου λέει που το βλέπεις το πρόωρο...Τώρα είμαστε 3 μηνών και 5 ημερων και πηγαίνει σχεδόν 6 κιλά...γεννήθηκε 2270 στην 33η εβδομάδα,  καλά δεν είναι? Την θηλάζω πλεον( στο έβγαζα με θήλαστρο) αλλά δίνω και ξένο εδώ και ένα μήνα. Με το ξένο πήρε αρκετό βάρος..με την παλινδρόμηση πλέον τα πάμε καλά,  πιστεύω βρήκαμε το γάλα που της ταιριάζει,  αν και λεπτορευστο δεν της ανεβαίνει,  πιστεύω να μας κοψει και το φάρμακο σιγά σιγά...το γάλα είναι η 5η μέρα που το πίνει τώρα και το έχει δεχτεί καλά...Ο γιατρός μας είπε ότι εφόσον  θηλάζει δεν έχει νόημα να πίνει παχυρευστο. Απλά να πίνει σαν συμπλήρωμα αυτό που μας πρότεινε...λέγεται s26 comfort.  Το ξέρει κάποια κοπέλα??Αν μας πει όχι ρυζαλευρο και να πάμε κατευθείαν σε φρούτα τον 5η μήνα,  δεν ξέρω πότε ξεκινούν,  το προτιμώ...Δεν θέλω να στουμπωσει με σκόνες...

 

Just now, KNecky είπε:

Κ μενα ετσι πολλα νευρα στο ανασκελα..κ ξαφνικα πριν λιγες μερες την βαζει αναποδα ο ανδρας μου κ κανει φλουπ μια τούμπα κ δν εκλαιγε πια..απλα γυρναει κ τελος χαχα

Συνισταται να ξεκιναμε απο τον 6ο μηνα π ειναι πιο ωριμο το πεπτικο συστημα των παιδιων. Καλα λεε για τις σκονες..μακρια κ αγαπημενοι! Υπάρχουν τόσα να φαει το μωρο γτ να του δωσουμε κρεμα κουτιου?!

Επισης περα απο φρούτα κ λαχανικα υπαρχει μια συσταση να ξεκινησει στερεες με ζωμο κρέατος κ μετα κρεας κ λαχανικα γιατι ειναι κ φιλικότερο στο πεπτικό αλλα κ προσφερει σιδηρο αιμικο που απορροφαται πολυ καλα κ βοηθα στην ανάπτυξη! Στον γιο μου ειχα δωσει φρουτα κ λαχανικα αλλα τωρα το σκέφτομαι να ξεκινησω με ζωμο... Εν τω μεταξυ οτι του δινα ετρωγε κ μενα τοτε κ ποσοτητες! Μολις ξεκινησε κομματια μειωσε κ τωρα έχει μια μιρλααα κ όλα του βρωμανε! :P

 

Εμένα τις προάλλες μου εκραζε τους παιδίατρους που δίνουν ρυζαλευρο γιατι δεν προσφέρει τίποτα συν ότι η συντριπτική πλειοψηφία του ρυζιου έρχεται από Κίνα και έχει βρεθεί αρσενικό .Ακόμη κι εμείς πρέπει να το ξεπλένουμε 15 φορές μου είπε πριν το βράζουμε.Κατι τετοια μου λεγε. Επίσης μου πε να ξεκινήσουμε με γιαούρτι και φρούτα. Κι εγώ για ζωμό, κρέας και λαχανικά είχα διαβάσει ομως.Αμαν και Αυτή!!! Δεν το βρίσκουμε πουθενα!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κ μενα ετσι πολλα νευρα στο ανασκελα..κ ξαφνικα πριν λιγες μερες την βαζει αναποδα ο ανδρας μου κ κανει φλουπ μια τούμπα κ δν εκλαιγε πια..απλα γυρναει κ τελος χαχα

Συνισταται να ξεκιναμε απο τον 6ο μηνα π ειναι πιο ωριμο το πεπτικο συστημα των παιδιων. Καλα λεε για τις σκονες..μακρια κ αγαπημενοι! Υπάρχουν τόσα να φαει το μωρο γτ να του δωσουμε κρεμα κουτιου?!

Επισης περα απο φρούτα κ λαχανικα υπαρχει μια συσταση να ξεκινησει στερεες με ζωμο κρέατος κ μετα κρεας κ λαχανικα γιατι ειναι κ φιλικότερο στο πεπτικό αλλα κ προσφερει σιδηρο αιμικο που απορροφαται πολυ καλα κ βοηθα στην ανάπτυξη! Στον γιο μου ειχα δωσει φρουτα κ λαχανικα αλλα τωρα το σκέφτομαι να ξεκινησω με ζωμο... Εν τω μεταξυ οτι του δινα ετρωγε κ μενα τοτε κ ποσοτητες! Μολις ξεκινησε κομματια μειωσε κ τωρα έχει μια μιρλααα κ όλα του βρωμανε! :P

 

Εννοεις πχ να βρασουμε μοσχαρι και να δωσουμε μονο το υγρο; αυτο γιατι λενε οτι ειναι καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Εννοεις πχ να βρασουμε μοσχαρι και να δωσουμε μονο το υγρο; αυτο γιατι λενε οτι ειναι καλυτερο;

Στο ζωμό περνάνε πολλα θρεπτικά συστατικά του κρεατος και είναι πολύ εύκολο να το πίνουν καθώς είναι υγρό!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula said:

Εννοεις πχ να βρασουμε μοσχαρι και να δωσουμε μονο το υγρο; αυτο γιατι λενε οτι ειναι καλυτερο;

Ναι κ ιδανικα κ κοκκαλα μαζί κ βράσιμο πολλες ωρες!! Στα παιδια με αλλεργια ξεκινανε συνηθως με αρνι-κατσικι.

Οπως ειπε η Πολλυ περνανε ολα τ θρεπτικα συστατικα κ ειναι πολυ ηπιο για το στομαχι κ το εντερακι σαν να τρωει σουπα σκέψου!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πόσα πράγματα ξέρετε....Εγώ άσχετη εντελώς...κάθομαι και διαβάζω πάντα τις συζητήσεις σας γιατί μαθαίνω πράγματα...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Δεν θα δεχτώ για ρυζαλευρο γιατί η μπεμπα τώρα παίρνει 55 με 60 γρ την ημέρα...Εγώ είμαι ικανοποιημένη με το βάρος της,  τώρα και να ξεκινήσει να παίρνει λιγότερο δεν με πειράζει,  είναι καλό το βάρος της πιστεύω...Μέσα σε τρεις μήνες πήρε 4 κιλά....οπότε φρουτάκια από το χωριό και κρεατάκια από το χωριό και κήπο από το χωριό....να είναι καλά η μανα μου...Μέχρι και θερμοκήπιο θα φτιάξει για να έχει να τρώει η μπεμπα τον χειμώνα...

  • Μου αρέσει 6

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Βρε κορίτσια πόσα πράγματα ξέρετε....Εγώ άσχετη εντελώς...κάθομαι και διαβάζω πάντα τις συζητήσεις σας γιατί μαθαίνω πράγματα...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Δεν θα δεχτώ για ρυζαλευρο γιατί η μπεμπα τώρα παίρνει 55 με 60 γρ την ημέρα...Εγώ είμαι ικανοποιημένη με το βάρος της,  τώρα και να ξεκινήσει να παίρνει λιγότερο δεν με πειράζει,  είναι καλό το βάρος της πιστεύω...Μέσα σε τρεις μήνες πήρε 4 κιλά....οπότε φρουτάκια από το χωριό και κρεατάκια από το χωριό και κήπο από το χωριό....να είναι καλά η μανα μου...Μέχρι και θερμοκήπιο θα φτιάξει για να έχει να τρώει η μπεμπα τον χειμώνα...

Ψαξιμο πολυ θελει σε πολλά θεματα Ξενη μου! Εχω μαθει πολλα λογω του γιου μου αλλα ακομα μαθαινω κ γω σκεψου ;)

Καλε αν εχετε τετοιες ευκαιριες απο την γιαγια τελεια! Εχετε παρει σουπερ κιλα οντως κ εκτός αυτου κ με τις στερεές θα παιρνει μια χαρα το παιδί, το ρυζαλευρο πλέον πως το μπουκωνει το μωρο με περιττη ζαχαρη πιστεύω..εμεις αλλωστε δεν το συνεχίζουμε στη ζωη μας ποτε, κατι λεει κ αυτό νομίζω για την θρεπτικη του αξια αλλα κ γευστικα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Βρε κορίτσια πόσα πράγματα ξέρετε....Εγώ άσχετη εντελώς...κάθομαι και διαβάζω πάντα τις συζητήσεις σας γιατί μαθαίνω πράγματα...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Δεν θα δεχτώ για ρυζαλευρο γιατί η μπεμπα τώρα παίρνει 55 με 60 γρ την ημέρα...Εγώ είμαι ικανοποιημένη με το βάρος της,  τώρα και να ξεκινήσει να παίρνει λιγότερο δεν με πειράζει,  είναι καλό το βάρος της πιστεύω...Μέσα σε τρεις μήνες πήρε 4 κιλά....οπότε φρουτάκια από το χωριό και κρεατάκια από το χωριό και κήπο από το χωριό....να είναι καλά η μανα μου...Μέχρι και θερμοκήπιο θα φτιάξει για να έχει να τρώει η μπεμπα τον χειμώνα...

Ποιος τη χάρη της εγγονής!!!

Καλα μην νομίζεις καμία μας δεν ήξερε τπτ στην αρχή. Μόνο από φίλες που γέννησαν πριν από μας αλλά και πάλι αααααλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28 Ιουνίου 2020 at 10:14 ΜΜ, Pennymav είπε:

Εγω τη νοικιάζω απο ενα μαγαζι που μας είχε συατησει ο παιδίατρος .ηταν για 3 μήνες αλλα εγω θα την κρατήσω αλλον έναν ν κλεισει και τον 5 κ μετα θα τν δωσω .τι είχε ρο βαρος ;καλό δν ηταν ;δν θυμάμαι ..

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις! Ναι Πεννυ,ηταν απο τη γεννηση στην κατωτερη καμπυλη κ τωρα επεσε κατα 100γραμ. Εμενα ο παιδιατρος οταν γεννηθηκε μ ειπε να μη  παρω ζυγαρια αλλα τωρα θα τον ξαναρωτησω!

Ο μικρος μερα παρα μερα δεχεται τα 60ml οσο κ αν προσπαθω μετα απο κσθε θηλασμο να τ δωσω. Αυτο απο τη μια με ανακουφιζει οτι βρισκει γαλα κ χορταινει, αλλα απ την αλλη αγχωνομαι, πως θα παρει περισσοτερο βαρος; Αλλα τωρα τον καημενουλη τον κυνηγαω, οποτε κοιμαται στο στηθος τον ξυπναω για να φαει κ  αλλο η οταν ειναι ξυπνιος κ δε θελει αλλο, μετα απο 5λεπτα τον ξαναβαζω στηθος κ πινει λιγες σκομα γουλιες. Φασαρια κ γ αυτον, αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω κ δεν ξερω αν κανω καλα. Θα ρωτησω κ συμβουλο θηλασμου.

Επειδη κατι αναφερατε για καθαρισμο παιχνιδιων, ρωτησα τον παιδιατρο κ μ ειπε οτι υπαρχουν μαντηλακια με ξυλιτολη (συστατικο κ της πρωτης βρεφικης οδοντοκρεμας)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κόρες.

@KNecky όπως τα λέγαμε, αδιαθέτησα στις 25/6 (4 μέρες αίμα πλημμύρα), από χθες το απόγευμα λοιπόν (5η μέρα περιόδου), ο μπέμπης δείχνει ότι δεν πίνει ικανοποιητικά, νευριάζει, αφήνει ξαναπιάνει το βυζί, και όταν τον σηκώνω κλαψουρίζει. Όμως ρεύεται κανονικά και σήμερα το πρωί ( @mpempaki1 )  η πάνα άθικτη από τα μεσάνυχτα ως τις 8 το πρωί αλλά μόλις τον τάισα έκανε πολλά τσίσα και κακά.

Δεν σας κρύβω ότι έχω μπει στον πειρασμό να αγοράσω γάλα αλλά θα αντισταθώ σθεναρά και θα το παλέψω 2-3 μέρες ακόμη. Αύριο έρχεται και η παιδίατρος για το δεύτερο εμβόλιο και θα της το πω. 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Βρε κορίτσια πόσα πράγματα ξέρετε....Εγώ άσχετη εντελώς...κάθομαι και διαβάζω πάντα τις συζητήσεις σας γιατί μαθαίνω πράγματα...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Δεν θα δεχτώ για ρυζαλευρο γιατί η μπεμπα τώρα παίρνει 55 με 60 γρ την ημέρα...Εγώ είμαι ικανοποιημένη με το βάρος της,  τώρα και να ξεκινήσει να παίρνει λιγότερο δεν με πειράζει,  είναι καλό το βάρος της πιστεύω...Μέσα σε τρεις μήνες πήρε 4 κιλά....οπότε φρουτάκια από το χωριό και κρεατάκια από το χωριό και κήπο από το χωριό....να είναι καλά η μανα μου...Μέχρι και θερμοκήπιο θα φτιάξει για να έχει να τρώει η μπεμπα τον χειμώνα...

Εγώ να δεις ασχετοσύνη αλλα στην εγκυμοσυνη έπρεπε να μαι ξαπλα οποτε το ριξα στο διάβασμα που στην πράξη βεβαια τα ξεχνάω Όλα!! Ομως θα θελα οι γιατροί να ήταν φουλ αξιόπιστοι και ο λόγος τους να ναι για μένα νόμος, ώστε να δικαιολογούν και τα λεφτα που παίρνουν αλλα μαλλον πρέπει να συμβίβαστω με την πραγματικότητα που είναι τελείως διαφορετική!Το βάρος του μωρου πάρα πολυ καλο, άλλωστε ο πρώτος χρόνος είναι χρόνος γνωριμίας των παιδιών με τις στέρεες, δεν βασίζεται εκει τόσο για να πάρουν βάρος.Υπαρχουν παιδια που δεν προτιμούν καθολου τις στέρεες μέχρι το έτος και συνεχίζουν το γάλα ετσι κι Αλλιώς κανονικα

Κορίτσια, νομίζω έφτασε ο καιρός να πάρω θήλαστρο για να μπορώ να την αφήνω στη μαμα και να λείπω και καμιά ώρα παραπάνω! Το ποιο πιστεύω ότι το βρήκα.Το πώς θα το δίνω με απασχολεί.Θελω να αποφύγω το μπιμπερό. Εχω σκεφτεί για το σταγονόμετρο που δίνω και την D, όμως σιγουρα υπάρχουν απώλειες. Έχετε κάτι αλλο δοκιμασμένο να προτείνετε για τωρα που δεν έχει κλείσει τους 6;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Εγώ να δεις ασχετοσύνη αλλα στην εγκυμοσυνη έπρεπε να μαι ξαπλα οποτε το ριξα στο διάβασμα που στην πράξη βεβαια τα ξεχνάω Όλα!! Ομως θα θελα οι γιατροί να ήταν φουλ αξιόπιστοι και ο λόγος τους να ναι για μένα νόμος, ώστε να δικαιολογούν και τα λεφτα που παίρνουν αλλα μαλλον πρέπει να συμβίβαστω με την πραγματικότητα που είναι τελείως διαφορετική!Το βάρος του μωρου πάρα πολυ καλο, άλλωστε ο πρώτος χρόνος είναι χρόνος γνωριμίας των παιδιών με τις στέρεες, δεν βασίζεται εκει τόσο για να πάρουν βάρος.Υπαρχουν παιδια που δεν προτιμούν καθολου τις στέρεες μέχρι το έτος και συνεχίζουν το γάλα ετσι κι Αλλιώς κανονικα

Κορίτσια, νομίζω έφτασε ο καιρός να πάρω θήλαστρο για να μπορώ να την αφήνω στη μαμα και να λείπω και καμιά ώρα παραπάνω! Το ποιο πιστεύω ότι το βρήκα.Το πώς θα το δίνω με απασχολεί.Θελω να αποφύγω το μπιμπερό. Εχω σκεφτεί για το σταγονόμετρο που δίνω και την D, όμως σιγουρα υπάρχουν απώλειες. Έχετε κάτι αλλο δοκιμασμένο να προτείνετε για τωρα που δεν έχει κλείσει τους 6;

Σύριγγα;; δεν το χω δοκιμάσει μόνο Ντεπόν έχω δώσει Δηλαδή αλλά παίρνει μεγαλύτερη ποσότητα από το σταγονόμετρο. Σταγόνα σταγόνα 150 και 180 μλ νομίζω δεν γίνεται.. Και δεν ξέρω αν θα χορτάσει έτσι κιόλας Ή θα εκνευριστεί.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κανετε; πήγαμε σήμερα παιδίατρο. 6850 η μπουμπού. Έβαλα από περιέργεια τις μετρήσεις στο my children.gr (αυτο δεν είχες προτείνει @KNecky?) Και στην περίμετρο κεφαλιού είναι πάνω από την ανώτερη.. τι φαση;; και καλά μου φαινόταν ότι ήταν μεγάλο το κεφάλι της. Μάλλον γι'αυτό όταν τους λέω είναι 3 μηνών μου λένε δεν της φαίνεται.. Επίσης το θέμα με το αυτοκίνητο και το κλάμα δεν λέει να βελτιωθεί.. Η διαδρομή μέχρι την παιδίατρο είναι 25 λεπτα(χωρίς κινηση) και στο πήγαινε μετά από 10 λεπτά ασταμάτητο κλάματος την πήρε ο ύπνος. Στο γύρνα δεν σταμάτησε να κλαίει ποτέ. Κανει ρε κορίτσια να κλαίει τοσο; όσες φορές έχουμε σταματήσει στην άκρη να την πάρω λίγο αγκαλιά όταν την ξαναωαζω είναι τα ίδια και χειρότερα.. αλλά δεν νιώθει εγκατάλειψη έτσι που κλαίει; και γενικά είναι ήσυχη ρε γμτ και η καημένη μόνο τοτς κλαίει και είναι τότε που δεν μπορώ να κάνω τπτ. Και μέσα σε όλα αυτά έχω και τη μεγάλη κόρη που δεν μπορεί να το διαχειριστεί και κλαίει και αυτή επειδή κλαίει το μωρό και μου λέει "δεν την ακούτε που κλαιει; θα σκάσει το παιδί ".. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...