Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Rafaelatarzan είπε:

αδιαθετησα για 2 ολοκληρες μερες καλε με καφε...προοδος σ λεω....μπαινω σε αμμηνοπαυση αγαπη μ εγω...γιαυτό...θα θελα ομως να ερθει μια καλη πριμ μ κοπει τλειως....που ναι λεμε??? 

Στο έχει πει ο γιατρός για την εμμηνόπαυση?? Γιατί θες άλλη μια φορά? για αποχαιρετιστήριο?? Αστην μωρε αμα δε θέλει.. Παλιά παρακαλουσες να μην έρθει κ τωρα θες να ρθει?? Χαχαχα

  • Χαχα 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Παλεψε το καλη μου γιατι αξίζει πιστευω μολις τελειωσει η περιοδος μετα θα επανελθει. Αλλωστε κ μενα η μικρη καποιες μερες π μαι πιο κουρασμενη δείχνει μια δυσκολια στο στήθος αλλα βρεχει πανες κ μολις ειμαι πιο ξεκουραστη μια χαρα πινει παλι! ;)

Ναι αυτο είναι το σαιτ! Τα ιδια στο βαρος εκανε ο γιος μου καποια φαση κ μετα επεστρεψε στη αρχικη καμπυλη οποτε λογικο π δν ειπε κτ η παιδιατρος..θα δειξει με τον καιρο.

Κ μενα ετσι στο καθισμα κανει κ ξερεις πως ηρεμει?? Μονο αν είναι πισω μαζι τους ο μπαμπας κ της τραβα την προσοχη! Εμενα αν με δει σπαραζει να την παρω..στο φαναρι χαμουλης..

Επισης, επειδη το υλικο των καθισματων ειναι βλακωδως υπερβολικά μη φιλικο στο δερμα, δεν αναπνέει κ ιδρωνουν παρα πολυ. Ενα σεντόνι βοηθαει αλλα κ παλι σκανε πολυ μετα απο λιγο τα καημένα..

Ποσο συγκινητικό αυτο που λεει η μεγαλη οταν κλαιει στο αμαξι η μικρη..κλαψ... :(

Ετσι ακριβως ηταν ο μικρος. Αφου ειχα τοσο πλ.φοβηθει μην σκασει στο κλαμα π κουρεύτηκα οταν πηγε 10μηνων σκεψου! Ειναι φαση κ ειναι πολυ νινακι ακομα σιγα σιγα με οσα σου προτιναν κ οσο μεγαλωνει κ αποκτα ενδιαφερον για τον κοσμο γύρω της θα ηρεμήσει η κατασταση. Παλι θα σε ζηταει γ παρηγορια αλλα με πολυ πιο ηπιο τροπο κ θα αποδεχτει κ αλλα ατομα! Δωσε της χρόνο κ θα αλλαξει σγρ αυτο.

Παιδι μου εμεις εχουμε ορτικια αστεες τις αλλες!! :P Κ το δικο μου ορτυκι στην τελευταια μετρηση ηταν 60εκ υψος κιολας στους 4 μήνες. Δεν ανησυχουν οι παιδιατροι γτ εχουμε πολυ μελλον στην αναπτυξη κ μεγαλη ποικιλία στο ποτε καθε παιδι θ παρει παραπανω υψος κ βαρος κ περιμετρο κεφαλιου. Μια χαρα είναι τα μπουμπουκια μην σκας καθολου!

Χαχα!!Είχα που είχα το βάρος να κυνηγάω, μην έχω και την περίμετρο Τώρα!!Παρήγγειλα το θήλαστρο κορίτσια και περιμένω αυτές τις μερες να μου το φέρουν.Και μιας που είναι καλοκαίρι και καύσωνας να σας πω μια συνταγή για παγωτό ειδικά για όσες έχουν κόψει τα γαλακτοκομικά! Εμένα ο γιατρός από την εγκυμοσυνη δε γούσταρε να τρωω παγωτό!! Μιλαμε είχε ψύχωση με το παγωτό!!Και μου το ξαναπε και για τον θηλασμό!Λοιπόν:

1.Παίρνουμε 4 ώριμες μπανανες και τις κόβουμε κομματάκια και τις βάζουμε κατάψυξη μέχρι να παγώσουν 

2. Τις βάζουμε στο μουλτι μαζί με 3 κουταλιές ταχίνι κακάο και τα ανακατεύουμε όλα μαζί!!

Αυτό ήταν!! Έτοιμο! Οι υπόλοιπες μπορούμε να ρίξουμε και 2 κουταλιές σουπας γάλα αλλα γίνεται και χωρίς!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Στο έχει πει ο γιατρός για την εμμηνόπαυση?? Γιατί θες άλλη μια φορά? για αποχαιρετιστήριο?? Αστην μωρε αμα δε θέλει.. Παλιά παρακαλουσες να μην έρθει κ τωρα θες να ρθει?? Χαχαχα

ναι αγάπη ο ντοκ....εχω 2 χρονια που εκανα τεχνίτη περιοδο σχεδόν λογο ενδομητριου...ε οπως φανταζεσε εχω φουντωσεις εκει που καθομαι κ κρυωνω επισης...οτι ναι ειμαι σ λεω....αζχαχαχαχχαχαχ κ νευρα πολλα νευρα σ λεω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

ναι αγάπη ο ντοκ....εχω 2 χρονια που εκανα τεχνίτη περιοδο σχεδόν λογο ενδομητριου...ε οπως φανταζεσε εχω φουντωσεις εκει που καθομαι κ κρυωνω επισης...οτι ναι ειμαι σ λεω....αζχαχαχαχχαχαχ κ νευρα πολλα νευρα σ λεω...

Υπομονή ρε κορίτσι τότε..συγνωμη αν γίνομαι αδιάκριτη, είσαι πολυ μικρή για εμμηνόπαυση..υπαρχει κληρονομικοτητα?τι δου έχει πει ο γιατρός?γτ κ μένα η γιαγιά μου κ η μαμά μου σχετικά νωρίς τους σταμάτησε κ σχεδόν στην ίδια ηλικία κ στις 2..τι να περιμενω άραγε? 

Έχεις τη ζουζουνα σου εκεί κ είναι το φάρμακο σου.. Τι κάνει ο κοκοβιος σου?? 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Χαχα!!Είχα που είχα το βάρος να κυνηγάω, μην έχω και την περίμετρο Τώρα!!Παρήγγειλα το θήλαστρο κορίτσια και περιμένω αυτές τις μερες να μου το φέρουν.Και μιας που είναι καλοκαίρι και καύσωνας να σας πω μια συνταγή για παγωτό ειδικά για όσες έχουν κόψει τα γαλακτοκομικά! Εμένα ο γιατρός από την εγκυμοσυνη δε γούσταρε να τρωω παγωτό!! Μιλαμε είχε ψύχωση με το παγωτό!!Και μου το ξαναπε και για τον θηλασμό!Λοιπόν:

1.Παίρνουμε 4 ώριμες μπανανες και τις κόβουμε κομματάκια και τις βάζουμε κατάψυξη μέχρι να παγώσουν 

2. Τις βάζουμε στο μουλτι μαζί με 3 κουταλιές ταχίνι κακάο και τα ανακατεύουμε όλα μαζί!!

Αυτό ήταν!! Έτοιμο! Οι υπόλοιπες μπορούμε να ρίξουμε και 2 κουταλιές σουπας γάλα αλλα γίνεται και χωρίς!!

Ευχαριστουμε για την συνταγη!! (κι εμεις μπορουμε να βαλουμε γαλα αμυγδαλο η καρυδα) Εμας εχει μια βδομαδα μετα το εμβολιο κι ολο βλεπω αιματακι η βλενα.. Η συμβουλος μου λεει μαλλον ευθυνεται το εμβολιο που αναζοπυρωθηκε η αλλεργια.. Ο γιατρος μου λεει κατι που εφαγα... Πφφφ.... Αντε βρες ακρη! Θυμησε μου γιατι νοικιασες θηλαστρο; Επιστρεφεις δουλεια η για ωρα αναγκης;; Οσο για την περιμετρο κεφαλης...κι εγω εχω κεφαλα.. Στην πανω πορτοκαλι νομιζω!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Υπομονή ρε κορίτσι τότε..συγνωμη αν γίνομαι αδιάκριτη, είσαι πολυ μικρή για εμμηνόπαυση..υπαρχει κληρονομικοτητα?τι δου έχει πει ο γιατρός?γτ κ μένα η γιαγιά μου κ η μαμά μου σχετικά νωρίς τους σταμάτησε κ σχεδόν στην ίδια ηλικία κ στις 2..τι να περιμενω άραγε? 

Έχεις τη ζουζουνα σου εκεί κ είναι το φάρμακο σου.. Τι κάνει ο κοκοβιος σου?? 

καλε καθολου αδιάκριτι ...τι λες δεν εχω κολληματα εγω....μικρη δεν με λες με 38 κλεισμένα....χαχαχαχαχα νια η μαμα μ μπηκε στα 39 με 40 της....

ο κοκοβιος μ αυτη την στιγμη την εχω βαλει λίκνο να κοιμηθη βαζω πιπιλα την βγαζει τρωει το χερι της κ ξανά τα οδια...παλεύουμε να κοιμηθούμε...μ φωνάζει κιολας...αχχαχαχαχαχαχ

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Αααα, Καλή αρχη!!! Για πες μας καμιά παραλία καθαρή!!!Εγώ ακομη το σκέφτομαι για θάλασσα φετος

Κι εγώ εγώ σκεφτόμουν αλλά μούτρα κόψε τα φτερά η παιδίατρος.. μουωειπε μέχρι 5, 5μιση μηνών καθόλου.. οπότε τι κανω; να την παίρνω στην παραλία και να την δροσιά στο ντουζ; ταλαιπωρία μου φαίνεται. Δηλαδή αμφιταλαντευομαι και για τις διακοπές γενικά φέτος.. έχω όμως και τη μεγάλη που δεν γίνεται να μείνει σπιτι όλο το καλοκαίρι.. εσένα η παιδίατρος τι σου ειπε;

12 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Κ μενα ετσι στο καθισμα κανει κ ξερεις πως ηρεμει?? Μονο αν είναι πισω μαζι τους ο μπαμπας κ της τραβα την προσοχη! Εμενα αν με δει σπαραζει να την παρω..στο φαναρι χαμουλης..

Επισης, επειδη το υλικο των καθισματων ειναι βλακωδως υπερβολικά μη φιλικο στο δερμα, δεν αναπνέει κ ιδρωνουν παρα πολυ. Ενα σεντόνι βοηθαει αλλα κ παλι σκανε πολυ μετα απο λιγο τα καημένα..

Με τα δυο καθισματακια χωράει να κάτσει πίσω; εμάς δεν γίνεται.. σεντονακια έχω Ναι. Και στο καρότσι και στο αυτοκίνητο. Μάλλον είναι η ηλικία. Θα δοκιμάσω και άλλο καρεκλάκι και βλέπουμε..άλλα λέω που να πάμε διακοπές έτσι όπως κάνει.. Ούτε μπάνια στη θάλασσα μπορεί, κλαίει και στο αυτοκίνητο.. χαμός.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ευχαριστουμε για την συνταγη!! (κι εμεις μπορουμε να βαλουμε γαλα αμυγδαλο η καρυδα) Εμας εχει μια βδομαδα μετα το εμβολιο κι ολο βλεπω αιματακι η βλενα.. Η συμβουλος μου λεει μαλλον ευθυνεται το εμβολιο που αναζοπυρωθηκε η αλλεργια.. Ο γιατρος μου λεει κατι που εφαγα... Πφφφ.... Αντε βρες ακρη! Θυμησε μου γιατι νοικιασες θηλαστρο; Επιστρεφεις δουλεια η για ωρα αναγκης;; Οσο για την περιμετρο κεφαλης...κι εγω εχω κεφαλα.. Στην πανω πορτοκαλι νομιζω!!

Δε νοικιασα, αγόρασα 1 που έχει πολυ καλές κριτικές και κάνει 44 ευρώ μόνο! Τώρα αν βγει μούφα θα σας πω!! Δουλεια από Σεπτέμβρη, τωρα το θέλω για ώρα ανάγκης, να πάω για καφέ δηλαδη, Χαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Δε νοικιασα, αγόρασα 1 που έχει πολυ καλές κριτικές και κάνει 44 ευρώ μόνο! Τώρα αν βγει μούφα θα σας πω!! Δουλεια από Σεπτέμβρη, τωρα το θέλω για ώρα ανάγκης, να πάω για καφέ δηλαδη, Χαχαχα!!!

καλε μια χαρα! να μας πεις αν σε βολεψε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Κι εγώ εγώ σκεφτόμουν αλλά μούτρα κόψε τα φτερά η παιδίατρος.. μουωειπε μέχρι 5, 5μιση μηνών καθόλου.. οπότε τι κανω; να την παίρνω στην παραλία και να την δροσιά στο ντουζ; ταλαιπωρία μου φαίνεται. Δηλαδή αμφιταλαντευομαι και για τις διακοπές γενικά φέτος.. έχω όμως και τη μεγάλη που δεν γίνεται να μείνει σπιτι όλο το καλοκαίρι.. εσένα η παιδίατρος τι σου ειπε;

Με τα δυο καθισματακια χωράει να κάτσει πίσω; εμάς δεν γίνεται.. σεντονακια έχω Ναι. Και στο καρότσι και στο αυτοκίνητο. Μάλλον είναι η ηλικία. Θα δοκιμάσω και άλλο καρεκλάκι και βλέπουμε..άλλα λέω που να πάμε διακοπές έτσι όπως κάνει.. Ούτε μπάνια στη θάλασσα μπορεί, κλαίει και στο αυτοκίνητο.. χαμός.. 

Μου είπε ότι από 3 μηνών επιτρέπεται υπό προϋποθέσεις! Δηλαδή Όχι 11:30-6 Και οπωσδήποτε σε θάλασσα πιστοποιημένα καθαρή και όχι με αέρα. Κι εμείς δεν ξέρουμε τι να κάνουμε με διακοπες φέτος! Μας πέφτει και το εξοχικό μακριά. Έλεγα κάτι σε all inclusive.Εχετε κάνει ποτέ; Βολεύει με παιδί; Αξίζει; Αλλά και πάλι μεγάλο ξενοδοχείο, πολύς κόσμος, κλιματισμός...Δεν ξέρω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Polly1 είπε:

Μου είπε ότι από 3 μηνών επιτρέπεται υπό προϋποθέσεις! Δηλαδή Όχι 11:30-6 Και οπωσδήποτε σε θάλασσα πιστοποιημένα καθαρή και όχι με αέρα. Κι εμείς δεν ξέρουμε τι να κάνουμε με διακοπες φέτος! Μας πέφτει και το εξοχικό μακριά. Έλεγα κάτι σε all inclusive.Εχετε κάνει ποτέ; Βολεύει με παιδί; Αξίζει; Αλλά και πάλι μεγάλο ξενοδοχείο, πολύς κόσμος, κλιματισμός...Δεν ξέρω!!

Απο οτι εχω ακουσει απο γνωστους, μετραει σε λιγο μεγαλυτερα παιδακια που μπορουν να απασχοληθουν στην πισινα, παιδοτοπο, κλπ. Τωρα τα δικα μας ειναι τοσο μωρα που και σε καλυβα να τα πας το ιδιο τους ειναι. Για σας βεβαια, ωραια θα ναι...αν και νομιζω οσο και να πεις το προγραμμα ειδικα σε εμας που θηλαζουμε ειναι πολυ δεσμευτικο. Οσο για τα μετρα υγιεινης...αυτο ειναι ενα θεμα οπου κι αν πας. Εμεις λεμε στο εξοχικο της μαμας μου...αλλα το σπιτι ειναι πολυ παλιο με πολλες ελλειψεις κι ειναι λιγο δυσκολα ρε γαμωτο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Απο οτι εχω ακουσει απο γνωστους, μετραει σε λιγο μεγαλυτερα παιδακια που μπορουν να απασχοληθουν στην πισινα, παιδοτοπο, κλπ. Τωρα τα δικα μας ειναι τοσο μωρα που και σε καλυβα να τα πας το ιδιο τους ειναι. Για σας βεβαια, ωραια θα ναι...αν και νομιζω οσο και να πεις το προγραμμα ειδικα σε εμας που θηλαζουμε ειναι πολυ δεσμευτικο. Οσο για τα μετρα υγιεινης...αυτο ειναι ενα θεμα οπου κι αν πας. Εμεις λεμε στο εξοχικο της μαμας μου...αλλα το σπιτι ειναι πολυ παλιο με πολλες ελλειψεις κι ειναι λιγο δυσκολα ρε γαμωτο..

Κι εμάς το εξοχικό μακριά και πας μόνο με πλοίο και σιχαίνομαι τα πλοία Τώρα!Εγώ και πουθενα να μην πάω δεν έχω πρόβλημα φέτος! Ξερω ότι όπου και να πάω θα κουραστώ και διακοπες δε θα Ναι!! Αλλα ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε να πάμε καπου!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια  θυμάμαι είχατε πει ότι κάνετε 5 γεύματα. εμένα η γιατρός μου είπε χθες 7 πρέπει..   7 σίγουρα για την ηλικία τους. με πολθ καλή πρόσληψη βάρος.  και αποκλειστικό  θηλασμό.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια  θυμάμαι είχατε πει ότι κάνετε 5 γεύματα. εμένα η γιατρός μου είπε χθες 7 πρέπει..   7 σίγουρα για την ηλικία τους. με πολθ καλή πρόσληψη βάρος.  και αποκλειστικό  θηλασμό.  

5 κανουν κυριως οταν δινουν ξενο. Η ποσοτητα γαλατος που πινει ενα μωρο ανα ημερα και στο μητρικο και στο ξενο ειναι ιδια, γυρω στο 1λιτρο. Ωστοσο με το ξενο υπαρχει δυνατοτητα λιγοτερων γευματων μεγαλυτερης ποσοτητας, εξου και το 5 γευματα. Στο θηλασμο δεν μπορεις να το υπολογισεις γιατι τρωει οσο κι οποτε θελει. Η συμβουλος μου παντως θεωρει πως σε μωρο που προσλαμβανει ικανοποιητικο βαρος, δεν το κυνηγαμε πλεον, απο 6 και πανω...οσα θελει αλλα χωρις ζορι. πλεον το εμπιστευομαστε.. Και τωρα το τι σημαινει ενα γευμα, ειναι ενα αλλο θεμα, γιατι πχ ενα 5λεπτο εκεινη δεν μου το μετραει ως γευμα...γι αυτο μου λεει να μην μετραω γενικα και να ακολουθω τις αναγκες της.. Ξαναλεω...αν κι εφοσον μιλαμε για μωρο με νορμαλ βαρος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

5 κανουν κυριως οταν δινουν ξενο. Η ποσοτητα γαλατος που πινει ενα μωρο ανα ημερα και στο μητρικο και στο ξενο ειναι ιδια, γυρω στο 1λιτρο. Ωστοσο με το ξενο υπαρχει δυναοτηρα λιγοτερων γευματων μεγαλυτερης ποσοτητας, εξου και το 5 γευματα. Στο θηλασμο δεν μπορεις να το υπολογισεις γιατι τρωει οσο κι οποτε θελει. Η συμβουλος μου παντως θεωρει πως σε μωρο που προσλαμβανει ικανοποιητικο βαρος, δεν το κυνηγαμε πλεον, απο 6 και πανω...οσα θελει αλλα χωρις ζορι. πλεον το εμπιστευομαστε.. Και τωρα το τι σημαινει ενα γευμα, ειναι ενα αλλο θεμα, γιατι πχ ενα 5λεπτο εκεινη δεν το μετραει ως γευμα...γι αυτο μου λεει να μην μετραω γενικα και να ακολουθω τις αναγκες της.. Ξαναλεω...αν κι εφοσον μιλαμε για μωρο με νορμαλ βαρος.

Γιατί δεν το μετράει;;;; εμένα πάντα 5 με 7λ τρώει.. υπερβολικό μου φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...