Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula said:

Καλημερα! πως και εισαγατε στερεες τοσο νωρις; Θυμησε μας αν θηλαζεις...

Θήλαζα μέχρι πριν 2 εβδομάδες μόνο βράδυ, τώρα δεν θηλάζω καθόλου.

Το μωρό δεν έπαιρνε βάρος, αποπειράθηκα και πριν κανα 10ημερο να δώσω ρύζι με κολοκύθα αλλά τα έφτυνε. Τώρα με την πατάτα και το καρότο αν δεν σταματούσα από μόνη μου, θα έτρωγε κι άλλο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Θήλαζα μέχρι πριν 2 εβδομάδες μόνο βράδυ, τώρα δεν θηλάζω καθόλου.

Το μωρό δεν έπαιρνε βάρος, αποπειράθηκα και πριν κανα 10ημερο να δώσω ρύζι με κολοκύθα αλλά τα έφτυνε. Τώρα με την πατάτα και το καρότο αν δεν σταματούσα από μόνη μου, θα έτρωγε κι άλλο. 

δηλ περίπου 4ραμιση μηνων ξεκινησατε στερεες??? γιατι καπου εκει απο 4 μηνων μ πε κ π δικος μ παιδιατρος..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

δηλ περίπου 4ραμιση μηνων ξεκινησατε στερεες??? γιατι καπου εκει απο 4 μηνων μ πε κ π δικος μ παιδιατρος..

Ραφαελα, εχετε κι εσεις προβλημα βαρους; Γιατι αν θυμαμαι η μπουμπου ειχε παρει τα πανω της.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan said:

δηλ περίπου 4ραμιση μηνων ξεκινησατε στερεες??? γιατι καπου εκει απο 4 μηνων μ πε κ π δικος μ παιδιατρος..

Ναι, 4 έδωσα για πρώτη φορά, αλλά το έφτυσε. Χτες όμως μια χαρούλα έφαγε. Σήμερα θα φτιάξω μήλο με καρότο. Να πω ότι αυτά δεν τα σύστησε παιδίατρος και ούτε σας προτείνω κάτι, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μας :P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, 4 έδωσα για πρώτη φορά, αλλά το έφτυσε. Χτες όμως μια χαρούλα έφαγε. Σήμερα θα φτιάξω μήλο με καρότο. Να πω ότι αυτά δεν τα σύστησε παιδίατρος και ούτε σας προτείνω κάτι, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μας :P

 Μήλο με καροτο;; τι ευφάνταστος συνδυασμός είναι αυτος; χαχα για πες λίγο πως έκανες εισαγωγή και τι εννοείς δεν τα συστησε ο παιδίατρος;; πάντως κι εγώ στην πρώτη μου είχα κάνει εισαγωγή στον 5ο μήνα. Με τη μια πήρε κουτάλι και έτρωγε τα πάντα. Μόνο που θυμάμαι στην αρχή της έδινα τις ποσότητες που μου έλεγε η γιατρός και όταν τελείωνε το φαΐ έλεγα "τελοοοος" και η καημένη πλανταζε στο κλάμα. Με το γιαούρτι ειδικά πιο μετά γινόταν χαμός. Και μου λέει η παιδίατρος "πεινάει το παιδι" δώστου και δεύτερο αν θέλει.(τα αγελαδιτσα έτρωγε τοτε) και λέω από μέσα μου εδώ εγώ ένα κεσεδακι και χορταίνω πόσο να φάει το μωρό. Και έτρωγε 1,5 έτσι για πλάκα.. Και αναπολώ αυτές τις εποχές που έτρωγε ο.τι της έδινα.. γιατί τώρα άστο.. χαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Εμένα μου τη δανεισαν! Χωρίς απόκλιση με  του γιατρού!!

Χαχαχα!! Τώρα πόσο έχει φτασει; Και λένε ότι τριπλασιάζουν το βάρος γέννησης στον χρόνο! Εμένα πρέπει να πάει 7800!!

Αχ, τι ωραία!!! Πώς περασατε; Πολλα ατομα; Πού θα γίνει ο γαμος; Σε κτήμα; Σορυ που ρωτάω!! Τρελαίνομαι για τέτοια!!!

Πολυ ωραια ηταν !θα γίνει σε κτήμα στον άγιο Στέφανο !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, έχω κι εγώ ζυγαριά στο σπίτι μου, τώρα ήρθα για το καλοκαίρι στους γονείς μου ψάχνω άλλη και δε βρίσκω. Ποιες είναι αυτές που είναι για κουζίνα και μπορούμε να ζυγίζουμε και το μωρό; 

Στο μεταξύ, κάναμε εισαγωγή στέρεων και από χτες τρώμε πουρέ καρότο με πατάτα με προσθήκη λίγου γάλακτος. Το μωρό άνοιγε το στόμα και περίμενε κάθε επόμενη κουταλιά :D Συνολικά ίσως να φάγαμε 2 κουταλιές θα του δώσω και σήμερα. 

Υ.Γ. Σε 1 εβδομάδα γινόμαστε 5 μηνών. 

Καλημέρα.

Και η κόρη μου είχε ξεκινήσει στέρεες από 4 μηνών, επειδή είχαμε κόψει τον αποκλειστικό θηλασμό και έπινε συμπληρωματικά και ξένο. 

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, 4 έδωσα για πρώτη φορά, αλλά το έφτυσε. Χτες όμως μια χαρούλα έφαγε. Σήμερα θα φτιάξω μήλο με καρότο. Να πω ότι αυτά δεν τα σύστησε παιδίατρος και ούτε σας προτείνω κάτι, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μας :P

Δεν σου έχει δώσει ένα μπούσουλα για το πώς θα εισάγετε τις τροφές;

 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda said:

 Μήλο με καροτο;; τι ευφάνταστος συνδυασμός είναι αυτος; χαχα για πες λίγο πως έκανες εισαγωγή και τι εννοείς δεν τα συστησε ο παιδίατρος;; πάντως κι εγώ στην πρώτη μου είχα κάνει εισαγωγή στον 5ο μήνα. Με τη μια πήρε κουτάλι και έτρωγε τα πάντα. Μόνο που θυμάμαι στην αρχή της έδινα τις ποσότητες που μου έλεγε η γιατρός και όταν τελείωνε το φαΐ έλεγα "τελοοοος" και η καημένη πλανταζε στο κλάμα. Με το γιαούρτι ειδικά πιο μετά γινόταν χαμός. Και μου λέει η παιδίατρος "πεινάει το παιδι" δώστου και δεύτερο αν θέλει.(τα αγελαδιτσα έτρωγε τοτε) και λέω από μέσα μου εδώ εγώ ένα κεσεδακι και χορταίνω πόσο να φάει το μωρό. Και έτρωγε 1,5 έτσι για πλάκα.. Και αναπολώ αυτές τις εποχές που έτρωγε ο.τι της έδινα.. γιατί τώρα άστο.. χαχα

Ναι, ναι! Μήλο με καρότο. Τα έβρασα, τα πολτοποίησα με το πιρούνι, τα αραίωσα με λίγη φόρμουλα/γάλα και έφαγε 2 κουταλάκια του γλυκού (εννοείται τα δίνω σε πολλές δόσεις). Λέγοντας ότι δε συμβουλεύτηκα παιδίατρο, θέλω να πω ότι πήρα μόνη μου την πρωτοβουλία να εισαγάγω στέρεες. Το μωρό σχεδόν κάθεται, στηρίζει καλά και το κεφάλι, θεωρώ ότι είναι έτοιμο εδώ και καιρό. Τώρα που ξεκινήσαμε, δε σταματάω :lol:

Just now, Sweet_child said:

Καλημέρα.

Και η κόρη μου είχε ξεκινήσει στέρεες από 4 μηνών, επειδή είχαμε κόψει τον αποκλειστικό θηλασμό και έπινε συμπληρωματικά και ξένο. 

Δεν σου έχει δώσει ένα μπούσουλα για το πώς θα εισάγετε τις τροφές;

 

Ούτε καν τη ρώτησα, είχα πάρει ένα βιβλίο στην εγκυμοσύνη μου και κράτησα σημειώσεις για όσα θεωρούσα ότι θα μου χρειαστούν. Γενικότερα, έχω την παιδίατρο για εμβόλια. Και αν τύχει κάτι ιατρικό. Για τα υπόλοιπα ενεργοποιώ το μητρικό μου ένστικτο και δρω ανάλογα :) 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το κεφάλι ποτε το στηρίζουν καλα καλα ;εφω οτν την κρατάω όρθια γενικά το στηρίζει .οτν την εχω ανάσκελα κ την σηκώνω απο τ χέρια για ν κάτσει στον κωλο το κραταει .ξτν καθεται ομως στν κωλο δεν τ εχει συνεχεια πανω .κοιταει κ χαμηλά δηλαδη .μετα το σηκώνει κοιτάει κ ψηλά αλλα μετα θα ξανα χαμηλώσει .εσεις τι λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια το κεφάλι ποτε το στηρίζουν καλα καλα ;εφω οτν την κρατάω όρθια γενικά το στηρίζει .οτν την εχω ανάσκελα κ την σηκώνω απο τ χέρια για ν κάτσει στον κωλο το κραταει .ξτν καθεται ομως στν κωλο δεν τ εχει συνεχεια πανω .κοιταει κ χαμηλά δηλαδη .μετα το σηκώνει κοιτάει κ ψηλά αλλα μετα θα ξανα χαμηλώσει .εσεις τι λέτε ;

Κι εμένα ακριβώς τα ίδια Πέννυ!Ή παιδίατρος μου πε ήδη από τον προηγούμενο μηνα να τη βαζω να καθεται οσο μπορει για να συνηθιζει σιγα σιγα

3 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

@Polly1 εμένα παίρνει 30-40 γραμμάρια τη μέρα, δηλαδή από 210 έως 280 την εβδομάδα. Τον τελευταίο μήνα πήρε ένα κιλό και κάτι, χθες που τον ζύγισα ήταν 7620.

Τις τελευταίες μέρες κάνει μουσταρδί κακά χωρίς καθόλου σποράκια. Μεθαύριο θα έρθει η παιδίατρος και θα τη ρωτήσω. Διάβασα σε μια ανάρτηση του Παπαβέντση ότι είναι φυσιολογική η ποικιλία στην εμφάνιση των κακών σε θηλάζοντα βρέφη.

Αυτο είναι βάρος!! Φτου φτου!!! Το δικο μου είναι ορτυκι, τα χουμε πει αυτά!! Τα κακα έχουν ποικιλία στο χρωμα, Ναι!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ποτέ είναι καλό να ξεκινήσει ένα μωρό στέρεες τροφές? Εγώ πίστευα πως ο γιατρός θα μας έλεγε να ξεκινήσουμε στον 4ο με ρυζαλευρο αλλά δεν το κόβω. Τελευταία φορά που πήγαμε την έλεγε χοντρή, τον ρώτησα πως του φαινεται για προωρο μωράκι και μου λέει που το βλέπεις το πρόωρο...Τώρα είμαστε 3 μηνών και 5 ημερων και πηγαίνει σχεδόν 6 κιλά...γεννήθηκε 2270 στην 33η εβδομάδα,  καλά δεν είναι? Την θηλάζω πλεον( στο έβγαζα με θήλαστρο) αλλά δίνω και ξένο εδώ και ένα μήνα. Με το ξένο πήρε αρκετό βάρος..με την παλινδρόμηση πλέον τα πάμε καλά,  πιστεύω βρήκαμε το γάλα που της ταιριάζει,  αν και λεπτορευστο δεν της ανεβαίνει,  πιστεύω να μας κοψει και το φάρμακο σιγά σιγά...το γάλα είναι η 5η μέρα που το πίνει τώρα και το έχει δεχτεί καλά...Ο γιατρός μας είπε ότι εφόσον  θηλάζει δεν έχει νόημα να πίνει παχυρευστο. Απλά να πίνει σαν συμπλήρωμα αυτό που μας πρότεινε...λέγεται s26 comfort.  Το ξέρει κάποια κοπέλα??Αν μας πει όχι ρυζαλευρο και να πάμε κατευθείαν σε φρούτα τον 5η μήνα,  δεν ξέρω πότε ξεκινούν,  το προτιμώ...Δεν θέλω να στουμπωσει με σκόνες...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κι εμένα ακριβώς τα ίδια Πέννυ!Ή παιδίατρος μου πε ήδη από τον προηγούμενο μηνα να τη βαζω να καθεται οσο μπορει για να συνηθιζει σιγα σιγα

Αυτο είναι βάρος!! Φτου φτου!!! Το δικο μου είναι ορτυκι, τα χουμε πει αυτά!! Τα κακα έχουν ποικιλία στο χρωμα, Ναι!! 

Εντωμεταξύ προσπαθώ μα την βάζω κ μπρούμυτα κ δεν της αρέσει καθολου .τσιριζει .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Εντωμεταξύ προσπαθώ μα την βάζω κ μπρούμυτα κ δεν της αρέσει καθολου .τσιριζει .

εμενα σέρνεται μπρούμυτα αλλωνιζει ρο κρεβατι μας ολο....την βαζω καθε μερα να το κανει....το κεφαλι ρης το στηρίζει τέλεια...κοκκορας σκετος

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Ραφαελα, εχετε κι εσεις προβλημα βαρους; Γιατι αν θυμαμαι η μπουμπου ειχε παρει τα πανω της.

οχι κανενα θεμα απο βαρος παει σφαιρα κ μαλιστα ξεπερασε κ την δεύτερη κοκκινη καμπυλη κ ειναι αναμεσα απο αυτη κ την πρασινη....

2 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, 4 έδωσα για πρώτη φορά, αλλά το έφτυσε. Χτες όμως μια χαρούλα έφαγε. Σήμερα θα φτιάξω μήλο με καρότο. Να πω ότι αυτά δεν τα σύστησε παιδίατρος και ούτε σας προτείνω κάτι, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μας :P

εισια μια καλη μαμα κ φυσικα κρινεις εσυ ρι θα κανεις με το μωρακι σ...αφου τα παει καλα συνεχίστε ετσι...μπραβο σας....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εμενα σέρνεται μπρούμυτα αλλωνιζει ρο κρεβατι μας ολο....την βαζω καθε μερα να το κανει....το κεφαλι ρης το στηρίζει τέλεια...κοκκορας σκετος

οχι κανενα θεμα απο βαρος παει σφαιρα κ μαλιστα ξεπερασε κ την δεύτερη κοκκινη καμπυλη κ ειναι αναμεσα απο αυτη κ την πρασινη....

εισια μια καλη μαμα κ φυσικα κρινεις εσυ ρι θα κανεις με το μωρακι σ...αφου τα παει καλα συνεχίστε ετσι...μπραβο σας....

 

Μωρε κ εμενα σέρνεται αλλα πιστευω προ το κανει πιο πολυ απο τ νευρα της π θελει ν γυρίσει κ δν ξερει πως ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κι εμένα ακριβώς τα ίδια Πέννυ!Ή παιδίατρος μου πε ήδη από τον προηγούμενο μηνα να τη βαζω να καθεται οσο μπορει για να συνηθιζει σιγα σιγα

Αυτο είναι βάρος!! Φτου φτου!!! Το δικο μου είναι ορτυκι, τα χουμε πει αυτά!! Τα κακα έχουν ποικιλία στο χρωμα, Ναι!! 

κ γω ετσι πολλι αν κ 3 μηνων την βαζουμε καναπε με μαξιλαρια κ καθεται μια χαρα....μπατερνει λιγο βεβαια αλλα θα μαθει ομως ...εχει πλακα πεφτει κιολας ...αχχαχαχ

Just now, Pennymav είπε:

Μωρε κ εμενα σέρνεται αλλα πιστευω προ το κανει πιο πολυ απο τ νευρα της π θελει ν γυρίσει κ δν ξερει πως ..

α οχι εμενα τις αρεσει πολύ....δεν νευριαζει 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...