Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Εγω δε μαδαω αλλα μαδαει η μπεμπα. Εχει γινει μοικανα της εχουν φυγει τελειως τα μαλλια στα πλαγια.  Εγω φταιω γιατι της εβαζα λαδακι για τη νινιδα και μαζι εφυγαν και τα μαλλακια της. 
Μπορει να μη μαδαω αλλα οι ανταυγειες εχουν φτασει στα αφτια. Ο αντρας μου μου λεει μα εσυ δε μου ελεγες οτι εισαι φυσικη ξανθια; Χαχα για αντιποινα τον ξυπναω στις 6 που ξυπναει και η μπεμπα. 
Γενικα νιωθω λιγο χαλια. Μανικιουρ πεντικιουρ εχω να κανω απο πριν την εγκυμοσυνη. Τοτε φοβομουνα καμια μολυνση τωρα δεν εχω χρονο αλλα και λογω κοβιντ. 
Επισης η κοιλια δεν εχει πεσει καθολου και πως να πεσει αφου δεν κινουμαι καθολου. Εγω ειχα παρει πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη και δεν εχω χασει καθολου!!! Πρεπει να κανω πολυ αυστηρη διατροφη για να χασω και θελω αλλα φοβαμαι μηπως μειωθει το γαλα. Ξερετε αν θα μειωθει αν κανω αυστηρη διαιτα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 51 λεπτά , KNecky είπε:

Εμενα γενικα την κρατάει κ παιζει μαζι της αλλα μου κανει το αλλο το σπαστικο..εχει μολις φαει η μικρη κ την κουναει ή την κρατα ετσι που την ζοριζεται η κοιλια..να τη η γουλια πανω στα ρουχα κ μετα να μου λεει ελα να την αλλαξεις πφφφ...

Αποριουλα...μαδατε κ σεις κοριτσια μου?? :P

Στην εγκυμοσυνη το τελειο μαλλί!! Δεν έπεφτε τρίχα, λαμπερό καμαρωτο!! Τώρα φοβάμαι να λουστω!!Μιλάμε φεύγουν τούφες! Διάβασα πρόσφατα ότι λόγω αποκατάστασης των ορμονών στον 3ο μηνα μετα τον τοκετό, παρατηρείται τριχόπτωση!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troufaki είπε:

Εγω φταιω γιατι της εβαζα λαδακι για τη νινιδα και μαζι εφυγαν και τα μαλλακια της

Δεν φταις εσύ. Συμβαίνει μέχρι τον 6ο μήνα! Σε αλλά μωράκια πιο πολυ σε αλλά λιγότερο ή τόσο λιγ9 που δεν γίνεται αντιληπτό. Και εμένα αυτή εδώ μασάει τον τελευταίο καιρό παρά πολύ. Κάθε μέρα θέλει άλλο σεντόνι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Pagotoula είπε:

Μεγαλο θεμα ανοιξες...νομιζω σχεδον ολοι οι αντρες στο πρωτο κλαψ θα πουν πειναει ή θελει τη μαμα...ή καποια αλλη μλκιουλα και θα το πασαρουν..  Εμενα ο δικος μου κανει και το αλλο κορυφαιο...την εχει αγκαλια και καθεται στον καναπε..αρχιζει αυτη κλαμα και γκρινια γιατι θελει αγκαλια κι ορθια βολτες κι ο δικος μου καθεται και συνεχιζει να την κουναει στον καναπε...ωσαν τον Βουδα...εε πλανταζει η μικρη...παω την παιρνω εγω...αρχιζω ορθια τα ντιρινταχτα ντιρινταχτα, σταματαει η μικρη... να μου λεει εσενα ηθελε παλι..εεεε τα νευρα μου!! γιατι σε αυτη την φαση απλα θελει εναλλαγη παραστασεων... οχι εμενα συγκεκριμενα.. ή το αλλο...οτι εχει φαει...την παιρνει εκεινος και κλαιει...αμεσως μου λεει..ααα πειναει το μωρο παρτο παλι...ρε χριστιανε μου οτι εφαγε μιση ωρα...την παιρνω την σηκωνω και πχ θελει απλα να ρευτει...δηλαδη εφευρετικοτητα μηδεν ρε φιλε....;;; Εμεις πως την παλευουμε και ψαχνουμε να δουμε πως να τα ηρεμησουμε ολη μερα...;;; 

Τις διαβάζουν από κάπου αυτές τις &%$#@ δικαιολογίες που λένε; Και ο δικός μου ακριβως τα ίδια!

Κορίτσια σημερα ήταν πολύ κουραστική μέρα.Δεν κοιμήθηκε ούτε δευτερόλεπτο και το φαγητό της 6 θηλασμοι! Δε γίνεται να ζεσταίνεται, έχουμε ιδανική θερμοκρασία στο σπιτι.Μια μόνιμη γκρίνια που λήγει όταν την παρουμε  αγκαλιά. Είχαμε τόσες δουλειές και γίνανε οι μισές.Νυσταζε, γκρινιαζε και δεν κοιμόταν. Στο τέλος λέω πάμε μια βόλτα το τετράγωνο, δεν αντέχω άλλο.Εκατσε για 10 μέτρα στο καρότσι. Γκρίνια σ όλη τη διαδρομή, τα νεύρα δεν ήταν Καλά! Μήπως κάνω κάτι λαθος; Αρνούμαι να δεχτώ ότι την έμαθα στην αγκαλια! Έπαιρνα το νεογέννητο αγκαλιά γιατι ετσι έπρεπε! Ομως δε γίνεται να μην μπορω ούτε το τετράγωνο να κάνω μαζί της! Δεν μπορούμε να παμε πουθενα! Να την αφήνω σπιτι με αντλημενο γάλα (αν το δεχτεί κι αυτο) έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα να την αφήνω στη μαμα μου που έχει τόσα θέματα υγείας γιατι είναι ένα δύσκολο παιδί! Και στην αγκαλια πολλές φορές θα στριφογυρίζει, θα ανεβαίνει θα κατεβαίνει, σε τρελαίνει! Η παιδίατρος αποδίδει την έξτρα γκρίνια στα δόντια! Δεν ξερω τι να πω!  Είναι  ανάλογα το παιδι; Και πώς διαμορφώνεται δηλαδη αυτη συμπεριφορά; Σίγουρα η εγκυμοσυνη μου ήταν μες στο άγχος με όλες τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν, ίσως να Φταιει κι αυτο, της πέρασε η ένταση που ένιωθα τοτε! Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η κατάσταση! Δίνετε πιπιλα; Εγώ θέλω να την αποφύγω, δεν ξέρω για πόσο ακομη και αν θα τη δεχτεί κι αυτη κιολας!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troufaki είπε:

Γενικα νιωθω λιγο χαλια. Μανικιουρ πεντικιουρ εχω να κανω απο πριν την εγκυμοσυνη. Τοτε φοβομουνα καμια μολυνση τωρα δεν εχω χρονο αλλα και λογω κοβιντ. 

Εγώ σήμερα έκανα μετά από πόσους μήνες τα πόδια μου. Ήθελα να πάω να μου κάνει η κοπέλα χέρια πόδια αλλά δεν το τόλμησα. Και είπα θα τα κάνω μόνη μου για αρχή να γίνω λίγο άνθρωπος.. Αφού φόραγε κλειστά παπούτσια μέχρι τώρα.. έλεος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, asda είπε:

Εγώ σήμερα έκανα μετά από πόσους μήνες τα πόδια μου. Ήθελα να πάω να μου κάνει η κοπέλα χέρια πόδια αλλά δεν το τόλμησα. Και είπα θα τα κάνω μόνη μου για αρχή να γίνω λίγο άνθρωπος.. Αφού φόραγε κλειστά παπούτσια μέχρι τώρα.. έλεος.

Μπραβο! Θα προσπαθησω και εγω να βρω το κουραγιο να τα φτιαξω! Οι φτερνες μου εχουν γινει γυαλοχαρτο! Και παλια εκανα καθε 15 μερες μανικιουρ πεντικιουρ. Τωρα οποτε εχω χρονο θελω μονο να ξαπλωνω!!! Ξερεις μηπως αν το γαλα μειωνεται με τη διαιτα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troufaki είπε:

Μπραβο! Θα προσπαθησω και εγω να βρω το κουραγιο να τα φτιαξω! Οι φτερνες μου εχουν γινει γυαλοχαρτο! Και παλια εκανα καθε 15 μερες μανικιουρ πεντικιουρ. Τωρα οποτε εχω χρονο θελω μονο να ξαπλωνω!!! Ξερεις μηπως αν το γαλα μειωνεται με τη διαιτα; 

Όχι δεν το ξερω. Αλλά αν πας σε διατροφολόγο θα σου την προσαρμόσει αναλόγως. Εγώ θα σου πω, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 22 κιλά. Μετά τη γέννα έφυγαν τα 15 κατευθείαν. Τα υπόλοιπα έμειναν και όχι μόνο δεν τα εχανα αλλα επαιρνα κι αλλα γιατί σαβουριαζα. Όσο θηλαζα δεν είχα το κουράγιο. Όταν σταμάτησα το θηλασμό πήγα σε διατροφολόγο και μπήκα σε πρόγραμμα. Οσο για την κοιλιά που λες, κι εμένα θελει πολλη δουλεια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troufaki είπε:

Εγω δε μαδαω αλλα μαδαει η μπεμπα. Εχει γινει μοικανα της εχουν φυγει τελειως τα μαλλια στα πλαγια.  Εγω φταιω γιατι της εβαζα λαδακι για τη νινιδα και μαζι εφυγαν και τα μαλλακια της. 
Μπορει να μη μαδαω αλλα οι ανταυγειες εχουν φτασει στα αφτια. Ο αντρας μου μου λεει μα εσυ δε μου ελεγες οτι εισαι φυσικη ξανθια; Χαχα για αντιποινα τον ξυπναω στις 6 που ξυπναει και η μπεμπα. 
Γενικα νιωθω λιγο χαλια. Μανικιουρ πεντικιουρ εχω να κανω απο πριν την εγκυμοσυνη. Τοτε φοβομουνα καμια μολυνση τωρα δεν εχω χρονο αλλα και λογω κοβιντ. 
Επισης η κοιλια δεν εχει πεσει καθολου και πως να πεσει αφου δεν κινουμαι καθολου. Εγω ειχα παρει πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη και δεν εχω χασει καθολου!!! Πρεπει να κανω πολυ αυστηρη διατροφη για να χασω και θελω αλλα φοβαμαι μηπως μειωθει το γαλα. Ξερετε αν θα μειωθει αν κανω αυστηρη διαιτα; 

Γενικά δεν ενδείκνυται η αυστηρη διαιτα στον θηλασμο! Κακο σε εσενα θα κανεις πρωτα απ ολα! Ομως μια σωστη υγιεινή διατροφη ειναι οτι καλυτερο για να χασεις τα περιττά κιλα! Τρωγε φρουτα ενδιαμεσα στα γευματα και συνοδευσε το φαγητο σου με σαλατα! Το βραδυ παλι σαλατουλα με γιαουρτι και καμια φρυγανια! Η συσταση και η γευση του γαλακτος αλλαζει με τη διατροφη μας οποτε καλο θα ειναι να εχεις ποικιλια στα τροφιμα! Το μυστικο ειναι να μην παραλειπεις τα ενδιαμεσα γευματα ουτως ωστε ο οργανισμος να ειναι σε εγρήγορση και να κανει καυσεις!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τις διαβάζουν από κάπου αυτές τις &%$#@ δικαιολογίες που λένε; Και ο δικός μου ακριβως τα ίδια!

Κορίτσια σημερα ήταν πολύ κουραστική μέρα.Δεν κοιμήθηκε ούτε δευτερόλεπτο και το φαγητό της 6 θηλασμοι! Δε γίνεται να ζεσταίνεται, έχουμε ιδανική θερμοκρασία στο σπιτι.Μια μόνιμη γκρίνια που λήγει όταν την παρουμε  αγκαλιά. Είχαμε τόσες δουλειές και γίνανε οι μισές.Νυσταζε, γκρινιαζε και δεν κοιμόταν. Στο τέλος λέω πάμε μια βόλτα το τετράγωνο, δεν αντέχω άλλο.Εκατσε για 10 μέτρα στο καρότσι. Γκρίνια σ όλη τη διαδρομή, τα νεύρα δεν ήταν Καλά! Μήπως κάνω κάτι λαθος; Αρνούμαι να δεχτώ ότι την έμαθα στην αγκαλια! Έπαιρνα το νεογέννητο αγκαλιά γιατι ετσι έπρεπε! Ομως δε γίνεται να μην μπορω ούτε το τετράγωνο να κάνω μαζί της! Δεν μπορούμε να παμε πουθενα! Να την αφήνω σπιτι με αντλημενο γάλα (αν το δεχτεί κι αυτο) έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα να την αφήνω στη μαμα μου που έχει τόσα θέματα υγείας γιατι είναι ένα δύσκολο παιδί! Και στην αγκαλια πολλές φορές θα στριφογυρίζει, θα ανεβαίνει θα κατεβαίνει, σε τρελαίνει! Η παιδίατρος αποδίδει την έξτρα γκρίνια στα δόντια! Δεν ξερω τι να πω!  Είναι  ανάλογα το παιδι; Και πώς διαμορφώνεται δηλαδη αυτη συμπεριφορά; Σίγουρα η εγκυμοσυνη μου ήταν μες στο άγχος με όλες τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν, ίσως να Φταιει κι αυτο, της πέρασε η ένταση που ένιωθα τοτε! Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η κατάσταση! Δίνετε πιπιλα; Εγώ θέλω να την αποφύγω, δεν ξέρω για πόσο ακομη και αν θα τη δεχτεί κι αυτη κιολας!!

Κι εγω μια απο τα ιδια σημερα.. Από το πρωί φάνηκε η μέρα οπότε είπα στον άντρα μου μα πάνε για μπανιο 2 τους με τη μεγάλη. Εχω τρομάξει και με το κλάμα στο αυτοκίνητο και στο καρότσι που πια δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά. Όπου μπορώ με μάρσιπο.. Δεν ξέρω αν είναι σε ηλικία που λες έχει μάθει αγκαλιά. Εγώ ακόμα θεωρώ ότι την έχει ανάγκη.. στο καρότσι που την έχεις κοιτάει εσένα Ή μπροστα; πιπίλα δεν δέχεται. (Προσπάθησα και σήμερα αλλά τιποτα). Ενώ τα μασητικα και τα αλλα παιχνίδια τα βάζει στο στόμα εμ το που αγγίξει πιπίλα την φτύνει κατευθείαν. Αν είναι όντως δόντια και παίρνει πιπίλα μπορεί να την ανακουφίζει αλλά είναι κι εσύ Α  θες να δώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τις διαβάζουν από κάπου αυτές τις &%$#@ δικαιολογίες που λένε; Και ο δικός μου ακριβως τα ίδια!

Κορίτσια σημερα ήταν πολύ κουραστική μέρα.Δεν κοιμήθηκε ούτε δευτερόλεπτο και το φαγητό της 6 θηλασμοι! Δε γίνεται να ζεσταίνεται, έχουμε ιδανική θερμοκρασία στο σπιτι.Μια μόνιμη γκρίνια που λήγει όταν την παρουμε  αγκαλιά. Είχαμε τόσες δουλειές και γίνανε οι μισές.Νυσταζε, γκρινιαζε και δεν κοιμόταν. Στο τέλος λέω πάμε μια βόλτα το τετράγωνο, δεν αντέχω άλλο.Εκατσε για 10 μέτρα στο καρότσι. Γκρίνια σ όλη τη διαδρομή, τα νεύρα δεν ήταν Καλά! Μήπως κάνω κάτι λαθος; Αρνούμαι να δεχτώ ότι την έμαθα στην αγκαλια! Έπαιρνα το νεογέννητο αγκαλιά γιατι ετσι έπρεπε! Ομως δε γίνεται να μην μπορω ούτε το τετράγωνο να κάνω μαζί της! Δεν μπορούμε να παμε πουθενα! Να την αφήνω σπιτι με αντλημενο γάλα (αν το δεχτεί κι αυτο) έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα να την αφήνω στη μαμα μου που έχει τόσα θέματα υγείας γιατι είναι ένα δύσκολο παιδί! Και στην αγκαλια πολλές φορές θα στριφογυρίζει, θα ανεβαίνει θα κατεβαίνει, σε τρελαίνει! Η παιδίατρος αποδίδει την έξτρα γκρίνια στα δόντια! Δεν ξερω τι να πω!  Είναι  ανάλογα το παιδι; Και πώς διαμορφώνεται δηλαδη αυτη συμπεριφορά; Σίγουρα η εγκυμοσυνη μου ήταν μες στο άγχος με όλες τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν, ίσως να Φταιει κι αυτο, της πέρασε η ένταση που ένιωθα τοτε! Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η κατάσταση! Δίνετε πιπιλα; Εγώ θέλω να την αποφύγω, δεν ξέρω για πόσο ακομη και αν θα τη δεχτεί κι αυτη κιολας!!

Αυτο που στην αγκαλια ανεβαινει κατεβαινει το κανει κ εμενα και η παιδιατρος μου ειχε πει ειναι αναπτυξιακο σταδιο(αν εχουμε αποκλείσει πεινα-νυστα κ.τ.λ). Τωρα για την αγκαλιά καλα εκανες και επαιρνες το μωρο σου αγκαλια οταν το ζητουσε! Αυτο θα στρωσει καποια στιγμη αλλα οσο το εχει αναγκη της το δινεις! Καταλαβαινω ειναι δυσκολο γιατι σου δενει τα χερια! Στη βολτα στο καροτσι δεν καθετε καθολου? Ισως αν την προσπαθούσες κοιμισμένη? Η γκρινια ειναι ισως απο τα δοντια οποτε θα ηρεμησει καποια στιγμη! 

Just now, Polly1 είπε:

Τις διαβάζουν από κάπου αυτές τις &%$#@ δικαιολογίες που λένε; Και ο δικός μου ακριβως τα ίδια!

Κορίτσια σημερα ήταν πολύ κουραστική μέρα.Δεν κοιμήθηκε ούτε δευτερόλεπτο και το φαγητό της 6 θηλασμοι! Δε γίνεται να ζεσταίνεται, έχουμε ιδανική θερμοκρασία στο σπιτι.Μια μόνιμη γκρίνια που λήγει όταν την παρουμε  αγκαλιά. Είχαμε τόσες δουλειές και γίνανε οι μισές.Νυσταζε, γκρινιαζε και δεν κοιμόταν. Στο τέλος λέω πάμε μια βόλτα το τετράγωνο, δεν αντέχω άλλο.Εκατσε για 10 μέτρα στο καρότσι. Γκρίνια σ όλη τη διαδρομή, τα νεύρα δεν ήταν Καλά! Μήπως κάνω κάτι λαθος; Αρνούμαι να δεχτώ ότι την έμαθα στην αγκαλια! Έπαιρνα το νεογέννητο αγκαλιά γιατι ετσι έπρεπε! Ομως δε γίνεται να μην μπορω ούτε το τετράγωνο να κάνω μαζί της! Δεν μπορούμε να παμε πουθενα! Να την αφήνω σπιτι με αντλημενο γάλα (αν το δεχτεί κι αυτο) έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα να την αφήνω στη μαμα μου που έχει τόσα θέματα υγείας γιατι είναι ένα δύσκολο παιδί! Και στην αγκαλια πολλές φορές θα στριφογυρίζει, θα ανεβαίνει θα κατεβαίνει, σε τρελαίνει! Η παιδίατρος αποδίδει την έξτρα γκρίνια στα δόντια! Δεν ξερω τι να πω!  Είναι  ανάλογα το παιδι; Και πώς διαμορφώνεται δηλαδη αυτη συμπεριφορά; Σίγουρα η εγκυμοσυνη μου ήταν μες στο άγχος με όλες τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν, ίσως να Φταιει κι αυτο, της πέρασε η ένταση που ένιωθα τοτε! Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η κατάσταση! Δίνετε πιπιλα; Εγώ θέλω να την αποφύγω, δεν ξέρω για πόσο ακομη και αν θα τη δεχτεί κι αυτη κιολας!!

Να ρωτησω πιπιλα γιατι δεν θελετε να δώσετε? Για συγχυση θηλων? Η γιατι ειναι δυσκολο να την κοψει μετα? Εγω να πω την αμαρτια μου του εδωσα και τωρα τον ηρεμει πολυ και για να κοιμηθει την θελει..πιπιλαει λιγο και πεφτει ξερος!! Δεν ξερω τι θα εκανα χωρις την πιπιλα!! Βεβαια φοβάμαι λιγο την συγχυση γιατι πολλες φορες κανει περίεργα στον θηλασμο,  εκνευριζεται με το στηθος και τοτε βαζω ψευδοθηλη και τρωει!! Μαλλον τα εχω κανει μανταρα ε?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpoukitsa είπε:

Αυτο που στην αγκαλια ανεβαινει κατεβαινει το κανει κ εμενα και η παιδιατρος μου ειχε πει ειναι αναπτυξιακο σταδιο(αν εχουμε αποκλείσει πεινα-νυστα κ.τ.λ). Τωρα για την αγκαλιά καλα εκανες και επαιρνες το μωρο σου αγκαλια οταν το ζητουσε! Αυτο θα στρωσει καποια στιγμη αλλα οσο το εχει αναγκη της το δινεις! Καταλαβαινω ειναι δυσκολο γιατι σου δενει τα χερια! Στη βολτα στο καροτσι δεν καθετε καθολου? Ισως αν την προσπαθούσες κοιμισμένη? Η γκρινια ειναι ισως απο τα δοντια οποτε θα ηρεμησει καποια στιγμη! 

Να ρωτησω πιπιλα γιατι δεν θελετε να δώσετε? Για συγχυση θηλων? Η γιατι ειναι δυσκολο να την κοψει μετα? Εγω να πω την αμαρτια μου του εδωσα και τωρα τον ηρεμει πολυ και για να κοιμηθει την θελει..πιπιλαει λιγο και πεφτει ξερος!! Δεν ξερω τι θα εκανα χωρις την πιπιλα!! Βεβαια φοβάμαι λιγο την συγχυση γιατι πολλες φορες κανει περίεργα στον θηλασμο,  εκνευριζεται με το στηθος και τοτε βαζω ψευδοθηλη και τρωει!! Μαλλον τα εχω κανει μανταρα ε?? 

Ναι, έχω διαβάσει ότι μπορεί να προκληθεί σύγχυση ή μα παραλειφθουν γεύματα ειδικά σε πιο μικρά μωρά ομως!! Αλλα είναι και το πώς θα την κόψει μετά ένα θέμα! Στο καρότσι θα κάτσει ήσυχη για πολύ λιγο! Μισοκοιμισμενη δεν είναι ποτέ!! Χαχα! Πραγματικά ελπίζω να στρώσει!!

Just now, asda είπε:

Κι εγω μια απο τα ιδια σημερα.. Από το πρωί φάνηκε η μέρα οπότε είπα στον άντρα μου μα πάνε για μπανιο 2 τους με τη μεγάλη. Εχω τρομάξει και με το κλάμα στο αυτοκίνητο και στο καρότσι που πια δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά. Όπου μπορώ με μάρσιπο.. Δεν ξέρω αν είναι σε ηλικία που λες έχει μάθει αγκαλιά. Εγώ ακόμα θεωρώ ότι την έχει ανάγκη.. στο καρότσι που την έχεις κοιτάει εσένα Ή μπροστα; πιπίλα δεν δέχεται. (Προσπάθησα και σήμερα αλλά τιποτα). Ενώ τα μασητικα και τα αλλα παιχνίδια τα βάζει στο στόμα εμ το που αγγίξει πιπίλα την φτύνει κατευθείαν. Αν είναι όντως δόντια και παίρνει πιπίλα μπορεί να την ανακουφίζει αλλά είναι κι εσύ Α  θες να δώσεις..

Στο καρότσι κοιτάει εμένα ακομη! Μασητικα της έχω, τα βάζει λιγο στο στόμα μετά τα φτύνει! Πιπίλα δεν έχω δοκιμάσει! Ναι, πιστεύω ότι δεν μπορούν να κακομαθουν ακομη σ αυτήν την ηλικία!! Αλλα ξέρεις έχω και όλους τους άλλους να με πρήζουν ότι την έμαθα στην αγκαλιά Και νευριάζω όταν μου το λένε!!

Just now, asda είπε:

Εγώ σήμερα έκανα μετά από πόσους μήνες τα πόδια μου. Ήθελα να πάω να μου κάνει η κοπέλα χέρια πόδια αλλά δεν το τόλμησα. Και είπα θα τα κάνω μόνη μου για αρχή να γίνω λίγο άνθρωπος.. Αφού φόραγε κλειστά παπούτσια μέχρι τώρα.. έλεος.

Χρησιμοποίησες κάποιο ειδικό Μάνο που δεν περιέχει βλαβερές ουσιες; Το ζήτησες από την κοπέλα που σου τα έφτιαξε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τις διαβάζουν από κάπου αυτές τις &%$#@ δικαιολογίες που λένε; Και ο δικός μου ακριβως τα ίδια!

Κορίτσια σημερα ήταν πολύ κουραστική μέρα.Δεν κοιμήθηκε ούτε δευτερόλεπτο και το φαγητό της 6 θηλασμοι! Δε γίνεται να ζεσταίνεται, έχουμε ιδανική θερμοκρασία στο σπιτι.Μια μόνιμη γκρίνια που λήγει όταν την παρουμε  αγκαλιά. Είχαμε τόσες δουλειές και γίνανε οι μισές.Νυσταζε, γκρινιαζε και δεν κοιμόταν. Στο τέλος λέω πάμε μια βόλτα το τετράγωνο, δεν αντέχω άλλο.Εκατσε για 10 μέτρα στο καρότσι. Γκρίνια σ όλη τη διαδρομή, τα νεύρα δεν ήταν Καλά! Μήπως κάνω κάτι λαθος; Αρνούμαι να δεχτώ ότι την έμαθα στην αγκαλια! Έπαιρνα το νεογέννητο αγκαλιά γιατι ετσι έπρεπε! Ομως δε γίνεται να μην μπορω ούτε το τετράγωνο να κάνω μαζί της! Δεν μπορούμε να παμε πουθενα! Να την αφήνω σπιτι με αντλημενο γάλα (αν το δεχτεί κι αυτο) έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα να την αφήνω στη μαμα μου που έχει τόσα θέματα υγείας γιατι είναι ένα δύσκολο παιδί! Και στην αγκαλια πολλές φορές θα στριφογυρίζει, θα ανεβαίνει θα κατεβαίνει, σε τρελαίνει! Η παιδίατρος αποδίδει την έξτρα γκρίνια στα δόντια! Δεν ξερω τι να πω!  Είναι  ανάλογα το παιδι; Και πώς διαμορφώνεται δηλαδη αυτη συμπεριφορά; Σίγουρα η εγκυμοσυνη μου ήταν μες στο άγχος με όλες τις δυσκολίες που παρουσιάστηκαν, ίσως να Φταιει κι αυτο, της πέρασε η ένταση που ένιωθα τοτε! Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η κατάσταση! Δίνετε πιπιλα; Εγώ θέλω να την αποφύγω, δεν ξέρω για πόσο ακομη και αν θα τη δεχτεί κι αυτη κιολας!!

πολλυ, τα εχω ξαναγραψει, η δικια μου νομιζω κανει τα ιδια και χειροτερα. θελει ολο αγκαλια και μαλιστα ορθια. κοιμαται μονο πανω μου κανα δυο 20λεπτα τη μερα. παντα εκδηλωνει με γκρινια την δυσαρεσκεια της που κλιμακωνεται σε απεριγραπτο κλαμα. ησυχαζει μονο μαζι μου. δεν μπορει να κατσει ουτε με μπαμπα ουτε με γιαγια ανω του 20λεπτου οοοοτι κι αν κανουν, μετα πλανταζει στο κλαμα. δεν παιρνει πιπιλα. δεν παιρνει μπιμπερο με αντλημενο. καροτσι παντα κλαιει. το ιδιο και στο αυτοκινητο. γινεται ο κακος χαμος. το βραδυ ξυπνα ανα 2 με μαξ 3 ωρες και στις 5μιση με 6 εχει το τελικο ξυπνημα που συνεχιζεται 1 ωρα μονο αν κοιμηθει πανω μου. ουφ....ξεχναω κατι;;; δε νομιζω...χαχαχ υπαρχει καλυτερο;; οχι πες μου...κι εγω σκεφτομαι κι ολο το αγχος της εγκυμοσυνης και το οτι εμεινε μενν 6 μερες, αλλα κι αλλα τοσα μωρα μειναν μενν και πολυ παραπανω κι αλλες τοσες μαναδες με αγχος ξερω και τα μωρα βγηκαν αγγελουδια..οποτε δεν μπορει να φταιει αυτο.. κι αν την κακομαθα στην αγκαλια...συγγνωμη αλλα πως να αφησω ενα βρεφος που πλανταζει να σκασει απο το κλαμα;;;; εχω καταληξει οτι ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα..δηλαδη η δικια μου φαινεται σε ολα πολυ πεισματαρα, τσαουσα, πολυ drama queen και γενικα φαινεται οτι ηδη εχει αποψη και την δειχνει.. παιδι μου βλεπει τον πατερα μου η τον αδερφο μου, της μιλανε γλυκα κι ωραια και αυτη βλεπει τις φατσες τους και μπιγει αμεσως κλαματα..ασε που οποιος την παρει κλαιει διχως αυριο και με ψαχνει με το βλεμμα απεγνωσμενη... αρχιζω να το παιρνω αποφαση οτι ειναι ο χαρακτηρας της..καποια παιδια ειναι πιο ευκολα...κι αλλα πιο δυσκολα. απλα ελπιζω μεγαλωνοντας που θα συνεννοουμαστε περισσοτερο να γινει λιγο πιο διαχειρισιμη η κατασταση...ιδωμεν. προς το παρον υπομονη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι παει παντου....βεβαια να με  βλεπει ομως γιατι αλλιως κ μενα κλαιει....γενικα ειναι υσηχη ομως....κοιμαται παντου ...κ πανω μ κ λικνο κ κούνια κ αυγο κ καροτσι κ κρεβάτι μας....οι βολτες τις αρεσουν πολυ με οτι κ να την πας.

οκ μ γκρίνιαζει κ μεν δεν λεω ...αλλα μωρο ειναι κατι θα κανει....γενικα ομως ειναι καλη....παιζει κ μονης πολλες φορές...πιπιλα εχει ερωτα τις αρεσει κ δεν με ενοχλει καθολου....

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Troufaki είπε:

Εγω δε μαδαω αλλα μαδαει η μπεμπα. Εχει γινει μοικανα της εχουν φυγει τελειως τα μαλλια στα πλαγια.  Εγω φταιω γιατι της εβαζα λαδακι για τη νινιδα και μαζι εφυγαν και τα μαλλακια της. 
Μπορει να μη μαδαω αλλα οι ανταυγειες εχουν φτασει στα αφτια. Ο αντρας μου μου λεει μα εσυ δε μου ελεγες οτι εισαι φυσικη ξανθια; Χαχα για αντιποινα τον ξυπναω στις 6 που ξυπναει και η μπεμπα. 
Γενικα νιωθω λιγο χαλια. Μανικιουρ πεντικιουρ εχω να κανω απο πριν την εγκυμοσυνη. Τοτε φοβομουνα καμια μολυνση τωρα δεν εχω χρονο αλλα και λογω κοβιντ. 
Επισης η κοιλια δεν εχει πεσει καθολου και πως να πεσει αφου δεν κινουμαι καθολου. Εγω ειχα παρει πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη και δεν εχω χασει καθολου!!! Πρεπει να κανω πολυ αυστηρη διατροφη για να χασω και θελω αλλα φοβαμαι μηπως μειωθει το γαλα. Ξερετε αν θα μειωθει αν κανω αυστηρη διαιτα; 

Είχα κ εγω θεμα με τα κιλά μετά την εγκυμοσύνη κ ένιωθα πάρα πολύ άσχημα. Επειδή όμως δεν είχα αντιμετωπίσει τοσο βάρος μόνη μου κ κυρίως θηλάζω κ δεν ήθελα να διαταραξω τίποτα (άσε που με τον θηλασμό μου είχε ανοίξει η όρεξη κ πραγματικά πείναγα συνεχώς) ξεκίνησα με διαιτολόγο μέσα στην καραντίνα απο απόσταση. Βιντεοκληση κ σκέψου ακομα απ κοντά δεν την έχω δει. Έχω χάσει ήδη της εγκυμοσύνης κ συνεχίζω για αλλα 2-3 που είχα πριν μείνω έγκυος. 

9 ώρες πρίν, asda είπε:

Εγώ σήμερα έκανα μετά από πόσους μήνες τα πόδια μου. Ήθελα να πάω να μου κάνει η κοπέλα χέρια πόδια αλλά δεν το τόλμησα. Και είπα θα τα κάνω μόνη μου για αρχή να γίνω λίγο άνθρωπος.. Αφού φόραγε κλειστά παπούτσια μέχρι τώρα.. έλεος.

Κ εγω τα νυχάκια μου είναι τα μόνα που δεν έχω απαρνηθεί αφήνω 2 φορές το μήνα περίπου στον άντρα μου τον μικρό μια ωριτσα να κάνουν βόλτα κτλ κ πάω. 

9 ώρες πρίν, mpoukitsa είπε:

Αυτο που στην αγκαλια ανεβαινει κατεβαινει το κανει κ εμενα και η παιδιατρος μου ειχε πει ειναι αναπτυξιακο σταδιο(αν εχουμε αποκλείσει πεινα-νυστα κ.τ.λ). Τωρα για την αγκαλιά καλα εκανες και επαιρνες το μωρο σου αγκαλια οταν το ζητουσε! Αυτο θα στρωσει καποια στιγμη αλλα οσο το εχει αναγκη της το δινεις! Καταλαβαινω ειναι δυσκολο γιατι σου δενει τα χερια! Στη βολτα στο καροτσι δεν καθετε καθολου? Ισως αν την προσπαθούσες κοιμισμένη? Η γκρινια ειναι ισως απο τα δοντια οποτε θα ηρεμησει καποια στιγμη! 

Να ρωτησω πιπιλα γιατι δεν θελετε να δώσετε? Για συγχυση θηλων? Η γιατι ειναι δυσκολο να την κοψει μετα? Εγω να πω την αμαρτια μου του εδωσα και τωρα τον ηρεμει πολυ και για να κοιμηθει την θελει..πιπιλαει λιγο και πεφτει ξερος!! Δεν ξερω τι θα εκανα χωρις την πιπιλα!! Βεβαια φοβάμαι λιγο την συγχυση γιατι πολλες φορες κανει περίεργα στον θηλασμο,  εκνευριζεται με το στηθος και τοτε βαζω ψευδοθηλη και τρωει!! Μαλλον τα εχω κανει μανταρα ε?? 

Κ γω με ψευδό θηλή θηλάζω κ δίνω κ πιπίλα. Σημασία εχει να τρώει το παιδί κ ν είναι ήρεμο. Καθόλου μαντάρα δεν τα έχεις κανει! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Troufaki είπε:

Εγω δε μαδαω αλλα μαδαει η μπεμπα. Εχει γινει μοικανα της εχουν φυγει τελειως τα μαλλια στα πλαγια.  Εγω φταιω γιατι της εβαζα λαδακι για τη νινιδα και μαζι εφυγαν και τα μαλλακια της. 
Μπορει να μη μαδαω αλλα οι ανταυγειες εχουν φτασει στα αφτια. Ο αντρας μου μου λεει μα εσυ δε μου ελεγες οτι εισαι φυσικη ξανθια; Χαχα για αντιποινα τον ξυπναω στις 6 που ξυπναει και η μπεμπα. 
Γενικα νιωθω λιγο χαλια. Μανικιουρ πεντικιουρ εχω να κανω απο πριν την εγκυμοσυνη. Τοτε φοβομουνα καμια μολυνση τωρα δεν εχω χρονο αλλα και λογω κοβιντ. 
Επισης η κοιλια δεν εχει πεσει καθολου και πως να πεσει αφου δεν κινουμαι καθολου. Εγω ειχα παρει πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη και δεν εχω χασει καθολου!!! Πρεπει να κανω πολυ αυστηρη διατροφη για να χασω και θελω αλλα φοβαμαι μηπως μειωθει το γαλα. Ξερετε αν θα μειωθει αν κανω αυστηρη διαιτα; 

Η ενδοκρινολογος μου που ειχαμε αυτη την κουβεντα, μου ειπε πως αν τρεφομαι σωστα και παιρνω ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα και νορμαλ θερμιδες, δεν επηρεαζεται ο θηλασμος. εδω σε τριτοκοσμικες χωρες θηλαζουν γυναικες που υποσιτιζονται κι εχει αποδειχτει οτι το γαλα ειναι ιδιο ποσοτικα και ποιοτικα.  Μπορεις να δοκιμασεις να κοψεις εντελως γλυκα και ζαχαρες, λιπαρα, σαλτσες, κρεμες γαλακτος, κιτρινα τυρια. Να αντικαταστησεις τους λευκους υδατανθρακες με μαυρους. Να τρως πολλα λαχανικα και φρουτα. και πιστευω θα δεις διαφορα..και μαλιστα τρεφομενη πολυ πιο ισορροπημενα. Οσο για γυμναστικη, θεωρω πως και το ολη μερα περα δωθε με το μωρο κατι ειναι και μπορεις να το βαζεις μαρσιπο και να βγαινεις μιση - μια ωρα τη μερα.. Θα δεις οτι θα πιανεται ολο σου το σωμα.. Μετεπειτα, μπορεις να πας γυμναστηριο δυο τρεις φορες τη βδομ απο 30 με 40λεπτα, αν μπορει καποιος να το κραταει. Εγω πρωτα ο Θεος απο βδομ αυτο θα κανω. 40λεπτα προπονηση και 10πηγαινελα...κι ο μπαμπας ας τα δει ολα κολυωμενα..χεχεχε το καλο ειναι οτι γυμναζεται κι ο ιδιος καθημερινα και με προτρεπει απο μονος του να ξεκινησω. Στην τελικη σκεφτομαι οτι 50λεπτα θα ειναι...οπως καταλαβαινεις προσπαθω κι εγω να το αποφασισω οτι θα την αφηνω μονη. αλλα δε γινεται κι αλλιως. περα απο μαμαδες πρεπει να μαστε και καλα ψυχολογικα... οσο για μανικιουρ πεντικιουρ συμπασχω...λεω να τα κανω μονη μου καμια μερα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...