Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλημέρα. Κι εγώ διάβασα ότι είναι αμφιλεγόμενες από θέμα ασφάλειας και οι περισσότεροι γιατροί τα απαγορεύουν. Καλύτερα μίλησε με τον παιδίατρο που θα συνεργάζεσαι, πριν το αγοράσεις.

Αυτό είναι το πιο σωστό καλύτερα να συμβουλευόμαστε παιδιάτρους. Κ γενικά εγω ειμαι της άποψης ας πάρουμε τα βασικά για τον πολύ πρώτο καιρό του μωρού κ μετά οτι είναι το προσθέτουμε. Βλέποντας κ κάνοντας δηλαδή. Εγω τουλάχιστον αυτή τη λογική θα προσπαθήσω να ακολουθήσω 

2 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Καλημερα!! Κ γω συμφωνω με το κοριτσια, δεν τα θεωρω ιδιαιτερα ασφαλη..απο μια ηλικια κ μετα οι υπνοσακοι ηταν χρησιμοι αλλα οχι γ νεογεννητο. Απο την αλλη στο μαιευτηριο στη Γερμανια δημιουργουσαν κατι σαν τη φωλια με μια πετσετα γυρω απο το μωρο για να νιωθει ασφαλεια τον πρωτο καιρο αλλα σπιτι το εκανα μονο οταν ηταν υπο επιβλεψη κ ξυπνιο.

Μυρτω καλα αποτελεσματα! Πως σου φαινεται ως τωρα?

Είχα επιλογή σε γλυκόζη με γεύση λεμόνι η πορτοκαλι όποτε ήταν οκ σαν μια πολύ γλυκιά φαντα ας πούμε με σιρόπι αλλα παλευεται. Λίγο οι αιμοληψίες με ταλαιπώρησαν γιατι δεν έχω κ τις καλύτερες φλέβες... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/12/2019 at 6:27 ΜΜ, Kathrin17 είπε:

ευχόμενες


Καλησπέρα κορίτσια και σας εύχομαι τελειομηνες εγκυμοσύνες. και εγώ πητ για 19-3. Αλλά είμαι με συσπάσεις και περιδεση από την 18 εβδομαδα και μπαινοβγαινω στο Ιασώ . Σημερα είμαι στην 25 και 5 μέρες και είμαι πάλι για νοσηλεία στην 3 μερα αυτή ην φορά. Έχει κάποια αλλά η μανούλα παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, asda είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Έκανα την καμπύλη χθες και αναμένω αποτελέσματα την Παρασκευή. Για κάποιο λόγο έχω ένα προαίσθημα ότι θα έχω ζάχαρο κύησης. Δεν ξέρω γιατί. Εν τω μεταξύ έχω μπλέξει. Πήγα στην οδοντίατρο και πρέπει να βγάλω έναν φρονημιτη.. Αν όμως έχω ζάχαρο απαγορεύεται να κανω εξαγωγή. Αν δεν έχω και με αφήσει ο γυναικολόγος να το βγάλω, θα πρέπει να γίνει πριν μπω στο Γ τρίμηνο Δηλαδή μέχρι τέλος του μήνα.. 

Για τις φωλιές δεν έχω άποψη αλλά δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύουν.. 

Καλα αποτελέσματα! Οι φωλιές πιο πολύ τύπου ριλαξ είναι για να αφήνεις το μωρό όταν πχ κανεις δουλειές η σαν μειωτης χώρου στην κούνια απ την άποψη οτι κανεις το μωρό να νιώθει πιο μαζεμένα κ οικεία  σε σχέση με το ποσο μεγάλος είναι ο χώρος του 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .εγω εχω πητ 07/03.εχω κανει κ εγω περιδεση απο την 20 βδομάδα .τωρα ειμαι σχεδόν 28.εχω κ εγω κάποιες συσπάσεις ανώδυνες ομως.πριν κανένα μήνα ειχα αρκετές μες στη μερα και μου έδωσε μαγνήσιο και ψιλοσταματησαν!εσυ έχεις πολλές ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana88 είπε:


Καλησπέρα κορίτσια και σας εύχομαι τελειομηνες εγκυμοσύνες. και εγώ πητ για 19-3. Αλλά είμαι με συσπάσεις και περιδεση από την 18 εβδομαδα και μπαινοβγαινω στο Ιασώ . Σημερα είμαι στην 25 και 5 μέρες και είμαι πάλι για νοσηλεία στην 3 μερα αυτή ην φορά. Έχει κάποια αλλά η μανούλα παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστω 

 

Just now, Pennymav είπε:

Καλησπέρα .εγω εχω πητ 07/03.εχω κανει κ εγω περιδεση απο την 20 βδομάδα .τωρα ειμαι σχεδόν 28.εχω κ εγω κάποιες συσπάσεις ανώδυνες ομως.πριν κανένα μήνα ειχα αρκετές μες στη μερα και μου έδωσε μαγνήσιο και ψιλοσταματησαν!εσυ έχεις πολλές ;;

Κοριτσια καλωσηρθατε!!ολα να σας πανε καλα με την περιδεση κ τις συσπασεις!! Πρεπει να ειστε συνεχως κρεβατι να υποθεσω εεε..δεν εχω σχετικη εμπειρια..σας ευχομαι τα καλυτερα μεχρι να κρατησετε τα μψρακια σας στην αγκαλια σας!!

Αν σας ενδιαφερει να μεινετε στην παρεα μας κ να σας προσθεσουμε στο πινακακι μας μπορειτε να αναφερετε το φυλο του μωρου σας εκτος απτην πητ που ηδη την ειπατε

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pennymav είπε:

Egw exw koritsaki!!eutuxws Dn xreiazetai n eimai sunexeia xapla egw.mou eipe o giatros mou oti mporw n sunexisw kanonika opws prin th zwh m alla egw pira anarwtikh ap tn douleia m Gt Dn ithela Na to riskarw..

Καλα εκανες..τουλαχιστον στο σπιτι μπορει να εισαι κ ορθια αλλα σε σχεση με τη δουλεια εχεις περισδοτερες ευκαιριες να καθισεις ή κ να ξαπλωσεις..

 

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

Ματιλντα              5/3           κοριτσακι

Pennymav             7/3           κοριτσακι

Murtw.st                9/3           αγορακι  (16-18/2)

mpoukitsa             9/3           αγορακι

eleniart                  9/3           κοριτσακι

KNecky                  11/3         κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

Polly1                    15/3          κοριτσακι

ALEX210               16/3         αγορακι         

Φιλενια                 19/3         κοριτσακι

asda                       23/3         κοριτσακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

teta2                      28/3         κοριτσακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

 Pagotoula            31/3         κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2    1/4           κοριτσακια 2

Nackt                      4/4          κοριτσακι

Sweet_child           6/4           αγορακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Καλησπέρα .εγω εχω πητ 07/03.εχω κανει κ εγω περιδεση απο την 20 βδομάδα .τωρα ειμαι σχεδόν 28.εχω κ εγω κάποιες συσπάσεις ανώδυνες ομως.πριν κανένα μήνα ειχα αρκετές μες στη μερα και μου έδωσε μαγνήσιο και ψιλοσταματησαν!εσυ έχεις πολλές ;;

Ναι έχω πολλές παιρνω 6 trofocard την ημερα που είναι μαγνήσιο , 2 glopir 10 που είναι τοκολυτικα και 3 buscopan plus για να μην πονάω. Όταν είμαι στο νοσοκομείο εκτός απ όλα αυτά μου δίνουν και prepar ενδοφλεβια που είναι και αυτό τοκολυτικο

3 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

 

Κοριτσια καλωσηρθατε!!ολα να σας πανε καλα με την περιδεση κ τις συσπασεις!! Πρεπει να ειστε συνεχως κρεβατι να υποθεσω εεε..δεν εχω σχετικη εμπειρια..σας ευχομαι τα καλυτερα μεχρι να κρατησετε τα μψρακια σας στην αγκαλια σας!!

Αν σας ενδιαφερει να μεινετε στην παρεα μας κ να σας προσθεσουμε στο πινακακι μας μπορειτε να αναφερετε το φυλο του μωρου σας εκτος απτην πητ που ηδη την ειπατε

Ευχαριστω πολύ :) ναι συνεχεια ξαπλωμενη. Εδω και 1,5 μηνα . Μόνο για τουαλετα. Δεν με πειραζει αυτό.το νοσοκομείο δεν μπορω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana88 said:

Ναι έχω πολλές παιρνω 6 trofocard την ημερα που είναι μαγνήσιο , 2 glopir 10 που είναι τοκολυτικα και 3 buscopan plus για να μην πονάω. Όταν είμαι στο νοσοκομείο εκτός απ όλα αυτά μου δίνουν και prepar ενδοφλεβια που είναι και αυτό τοκολυτικο

Ευχαριστω πολύ :) ναι συνεχεια ξαπλωμενη. Εδω και 1,5 μηνα . Μόνο για τουαλετα. Δεν με πειραζει αυτό.το νοσοκομείο δεν μπορω

Καλωσορισατε κ οι 2!! Με το καλο όλα να ερθουν κ να εχετε τα μωρακια σας αγκαλίτσα!!

Κουραγιο ρε συ..ακουγεται επιπονο κ δυσκολο κ μακαρι να ξεπεραστει καπως εστω να βγεις απτο νοσοκομειο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

@Murtw.st @asda καλά αποτελέσματα κορίτσια, θετική σκέψη όλα θα είναι τέλεια!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κι εγώ αυτή την άποψη έχω, ότι είναι ακατάλληλο για τον βραδινό ύπνο του μωρού. Κοίταζα τι θα μπορούσα να του βάλω το βράδυ για να μην κρυώνουν χεράκια ποδαράκια, οπότε μάλλον θα καταλήξω σε γαντάκια και καλτσάκια. 

Γεια σας κοριτσια!!! Σχετικά με τον υπνο θα της  βαλω υπνοσακο χωρίς μάνικια, έχω βρει βραβευμένη αγγλική εταιρία grobag λεγεται, διαχωρίζει τους υπνοσακους αναλογα την εποχή και την ηλικία. Οι φωλιές Όχι χωρίς επίβλεψη. Για αρχή θα το βάλω σε λίκνο, αλλά και αργότερα στην κούνια η πάντα  θα είναι από αναπνέον υλικό 

6 ώρες πρίν, iliana88 είπε:


Καλησπέρα κορίτσια και σας εύχομαι τελειομηνες εγκυμοσύνες. και εγώ πητ για 19-3. Αλλά είμαι με συσπάσεις και περιδεση από την 18 εβδομαδα και μπαινοβγαινω στο Ιασώ . Σημερα είμαι στην 25 και 5 μέρες και είμαι πάλι για νοσηλεία στην 3 μερα αυτή ην φορά. Έχει κάποια αλλά η μανούλα παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστω 

Γεια σου κορίτσι μου! Έχω κοντό τράχηλο αλλα δεν έχω κανει περιδεση.  Το έχω ψάξει πολυ πάντως! Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι! Η περιδεση έχει εξελιχθεί πολυ Και πλέον όλες γεννάνε χωρίς προβλήματα!! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Καλησπέρα .εγω εχω πητ 07/03.εχω κανει κ εγω περιδεση απο την 20 βδομάδα .τωρα ειμαι σχεδόν 28.εχω κ εγω κάποιες συσπάσεις ανώδυνες ομως.πριν κανένα μήνα ειχα αρκετές μες στη μερα και μου έδωσε μαγνήσιο και ψιλοσταματησαν!εσυ έχεις πολλές ;;

Καλησπέρα! Να σε ρωτήσω,τις ανώδυνες συσπάσεις πώς τις κατάλαβες; Τι αίσθηση ειχες;

Link to comment
Share on other sites

Πετρώνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα .μπορει να νιώθεις σαν ενα σφίξιμο .αν την πιάσεις εκείνη την ωρα ειναι πέτρα .ειναι φυσιολογικές αρκεί να μην συνοδεύονται απο πόνο ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Polly1 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Σχετικά με τον υπνο θα της  βαλω υπνοσακο χωρίς μάνικια, έχω βρει βραβευμένη αγγλική εταιρία grobag λεγεται, διαχωρίζει τους υπνοσακους αναλογα την εποχή και την ηλικία. Οι φωλιές Όχι χωρίς επίβλεψη. Για αρχή θα το βάλω σε λίκνο, αλλά και αργότερα στην κούνια η πάντα  θα είναι από αναπνέον υλικό 

Γεια σου κορίτσι μου! Έχω κοντό τράχηλο αλλα δεν έχω κανει περιδεση.  Το έχω ψάξει πολυ πάντως! Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι! Η περιδεση έχει εξελιχθεί πολυ Και πλέον όλες γεννάνε χωρίς προβλήματα!! 

Σ ευχαριστω πολύ :) οι συσπάσεις είναι που μ ανησυχούν.

6 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

 

Κοριτσια καλωσηρθατε!!ολα να σας πανε καλα με την περιδεση κ τις συσπασεις!! Πρεπει να ειστε συνεχως κρεβατι να υποθεσω εεε..δεν εχω σχετικη εμπειρια..σας ευχομαι τα καλυτερα μεχρι να κρατησετε τα μψρακια σας στην αγκαλια σας!!

Αν σας ενδιαφερει να μεινετε στην παρεα μας κ να σας προσθεσουμε στο πινακακι μας μπορειτε να αναφερετε το φυλο του μωρου σας εκτος απτην πητ που ηδη την ειπατε

Αγοράκι :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Πετρώνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα .μπορει να νιώθεις σαν ενα σφίξιμο .αν την πιάσεις εκείνη την ωρα ειναι πέτρα .ειναι φυσιολογικές αρκεί να μην συνοδεύονται απο πόνο ..

@iliana88 και @PennymavΚαλημέρα και με το καλό το μωράκια σας. Έχω ακούσει από διάφορες φίλες και γνωστές που έκαναν περίδεση ότι όλα πήγαν μια χαρά και δεν είχαν κανένα απολύτως θέμα. Αυτό με τις ανώδυνες συσπάσεις το παρατηρώ κι εγώ κάποιες μέρες. Μπορεί να νιώσω 2-3 μέσα σε μια δυο ώρες, νομίζω ότι εντείνονται αν δεν έχω πάει τουαλέτα ή κρατάω τα τσίσα μου και πιέζομαι αρκετά. Τώρα τι να πω, μπορεί να είναι και άσχετο. Ο γιατρός μου είχε πει ότι εφόσον δεν συνοδεύονται από πόνο ή δεν είναι συχνές, να μην ανησυχώ. Ο δικός σας τι λέει; 

Επίσης βρε κορίτσια, έχω από χτες που πονάω πολύ χαμηλά δεξιά, στην ένωση κοιλιάς και ποδιού και πολλές φορές ο πόνος αντανακλά και πίσω στο αντίστοιχο σημείο της μέσης. Τον παρατηρώ σε συγκεκριμένες θέσεις κυρίως, πχ καθιστή πολύ ώρα, στην οδήγηση, στο περπάτημα και όταν σηκώνω το πόδι γενικά. Ξαπλωμένη μου φεύγει. Να πω ότι τουαλέτα πάω σχεδόν κάθε μέρα (αλλά κάνω λίγα και πολύ σκληρά...χίλια συγγνώμη για την περιγραφή). Το μωρό το νιώθω να σαλεύει κανονικά. Τι είναι πάλι τούτο; Καμιά παρόμοια εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...