Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Sweet_child είπε:

@katerinakk εγώ έχω το αντίθετο, το μωρό βγαίνει από την αρχή 4 μέρες μεγαλύτερο στους υπερήχους, οπότε ο γιατρός μετρά τις εβδομάδες βάσει αυτών και όχι βάσει τελευταίας περιόδου, όπως και την ΠΗΤ. Ο γιατρός σου σε υπολογίζει βάσει των υπερήχων ή βάσει της τελευταίας περιόδου; Έχουμε την ίδια ΠΗΤ παρεμπιπτόντως αλλά εγώ θα γεννήσω μάλλον τέλη Μαρτίου!

Δεν ξέρω κορίτσι μου. στα χαρτιά σίγουρα γραφει βαση τελευταίας περιόδου.  τωρα δεν ξερω αν στο μυαλό του έχει +5μερες. θα τον ρωτήσω 13/1 πρώτα ο Θεός. Η κουνιαδα μου που γέννησε 18/11 είχε τελικη ημερομηνία 30/11 και της είπε ο γιατρος ότι πάντα βάζουν 1_2 εβδομάδα συν οπότε γενικά κανονικά. αν ισχύει αυτό ελπίζω να γεννήσω και εγω τέλη με αρχές Απριλίου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, katerinakk said:

Δεν ξέρω κορίτσι μου. στα χαρτιά σίγουρα γραφει βαση τελευταίας περιόδου.  τωρα δεν ξερω αν στο μυαλό του έχει +5μερες. θα τον ρωτήσω 13/1 πρώτα ο Θεός. Η κουνιαδα μου που γέννησε 18/11 είχε τελικη ημερομηνία 30/11 και της είπε ο γιατρος ότι πάντα βάζουν 1_2 εβδομάδα συν οπότε γενικά κανονικά. αν ισχύει αυτό ελπίζω να γεννήσω και εγω τέλη με αρχές Απριλίου. 

Γενικα στατιστικα ισχυει το μωρο να γεννιέται συχνοτερα 2 βδομαδες πριν την ΠΗΤ ή 2 βδομαδες μετα. Εμενα κ τα 2 αργισαν κ περασαμε την ΠΗΤ, για να δουμε την μπουμπου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Pennyep26 είπε:

Καλησπέρα, μετά από πολύ κόπο, πολλες στιγμές ονειροπόλησης, άγχους, ερωτηματικών και στεναχώριας κατάφερα να μείνω έγκυος. Η πρώτη μεγάλη χαρά, έπειτα από σπερματεγχυσεις και εξωσωματική. Τον 3ο μήνα, τεράστια αιμορραγία, δε θα καταφέρω ποτέ να το βγάλω από το νου μου, νοσοκομείο και φόβο για τη συνέχεια. Παρά τις επαναλαμβανόμενες μικρότερες αιμοραγγιες λόγω ενός αιματωματος και αποκόλλησης τώρα όλα βαίνουν καλώς. Δε θέλω να σας κουράζω, αλλά τα αναφέρω σε περίπτωση που διαβάζουν κοπέλες που προσπαθούν όπως έκανα κι εγώ τότε αλλά και κοπέλες που από τον πρώτο μήνα πρέπει να μείνουν στο κρεβάτι ευχόμενες όλα να πάνε καλά. Όταν κάτι το θελετε πολύ, μη το βάζετε κάτω! Αργά ή γρήγορα τα μωράκια μας θα ναι στην αγκαλιά μας. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα, υγεία ευτυχία ηρεμία και μωρουδοσκονη και πλέον θα ήθελα και γω να δω το όνομα μου σε αυτό το πινακάκι! Πητ 8/4/20 δύο μαχητικά Κοριτσάκια! ❤️ ❤️ ❤️ 

Καλωσηρθες στην ομαδα!!!μετα τις πρωτες δυσκολιες κ αγωνιες σου ευχομαι απο δω και περα η εγκυμοσυνη σου να πηγαινει ολο και καλυτερα..με το καλο να υποδεχτεις τις ζουζουνες σου!!

Κοριτσια το πινακακι ανηκει σε ολες,εγω απλα το εφτιαξα..οποια θελει ή οποιο κοριτσι ερχεται μπορει με αντιγραφη να προσθεσει το ονομα της ή να αλλαξει οτιδηποτε!!

 

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

Ματιλντα              5/3           κοριτσακι

Murtw.st                9/3           αγορακι  (16-18/2)

mpoukitsa             9/3           αγορακι

eleniart                  9/3           κοριτσακι

KNecky                  11/3         κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

Polly1                    15/3          κοριτσακι

ALEX210               16/3         αγορακι         

Φιλενια                 19/3         κοριτσακι

asda                       23/3         κοριτσακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

teta2                      28/3         κοριτσακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

 Pagotoula            31/3         κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2    1/4           κοριτσακια 2

Nackt                      4/4          κοριτσακι

Sweet_child           6/4           αγορακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2

  • Μου αρέσει 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweet_child είπε:

@katerinakk εγώ έχω το αντίθετο, το μωρό βγαίνει από την αρχή 4 μέρες μεγαλύτερο στους υπερήχους, οπότε ο γιατρός μετρά τις εβδομάδες βάσει αυτών και όχι βάσει τελευταίας περιόδου, όπως και την ΠΗΤ. Ο γιατρός σου σε υπολογίζει βάσει των υπερήχων ή βάσει της τελευταίας περιόδου; Έχουμε την ίδια ΠΗΤ παρεμπιπτόντως αλλά εγώ θα γεννήσω μάλλον τέλη Μαρτίου!

έχω. μπερδευτεί λίγο. ...και εμένα βγαίνει 1 εβδομάδα  πιο μεγάλη η μπεμπα αλλά ο γιατρός  μου είπε ότι δεν έχει σημασία και ότι αυτός υπολογίζει την ηλικία του βάσει της τελευταίας περιόδου.  Έτσι γίνεται ή   κατάλαβα λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

έχω. μπερδευτεί λίγο. ...και εμένα βγαίνει 1 εβδομάδα  πιο μεγάλη η μπεμπα αλλά ο γιατρός  μου είπε ότι δεν έχει σημασία και ότι αυτός υπολογίζει την ηλικία του βάσει της τελευταίας περιόδου.  Έτσι γίνεται ή   κατάλαβα λαθος;

 Τι να σου πω, θα σε γελάσω. Εμένα στα χαρτιά που μου δίνει κάθε φορά γράφει εβδομάδες βάσει τερ και εβδομάδες βάσει υπερήχου, και αντίστοιχα για την ΠΗΤ. Και τα ραντεβού τα καθορίζουμε πάντα σύμφωνα με τις εβδομάδες που βγαίνουν βάσει του μεγέθους του μωρού. Με λίγα λόγια την τερ την έχουμε ξεχάσει και βαδίζουμε βάσει του μεγέθους του μπέμπη, ο οποίος μέχρι στιγμής είναι σταθερά + 4 μέρες από την αρχή. Τώρα αν αλλάξει κάτι μελλοντικά... τι να πω. 

Θυμάμαι στην αρχή που τον ρωτούσα πώς είναι δυνατόν να βγαίνει μεγαλύτερο το μωρό, και μου είχε πει ότι απλούστατα έγινε νωρίτερα η σύλληψη, δηλαδή αν εγώ υπολόγιζα ότι θα έκανα ωορρηξία την 14η μέρα, εκείνο το μήνα που έμεινα έγκυος έκανα ωορρηξία την 10η! Και εγώ αναρωτιέμαι πως στο καλό έγινε αυτό, αφού χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας και ξέρω πότε είχα ωορρηξία, πάντως τη 10η μέρα δεν είχα σίγουρα (επαφή όμως είχα, χεχεχε!). Τα μυστήρια της ζωής :)


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sweet_child είπε:

 Τι να σου πω, θα σε γελάσω. Εμένα στα χαρτιά που μου δίνει κάθε φορά γράφει εβδομάδες βάσει τερ και εβδομάδες βάσει υπερήχου, και αντίστοιχα για την ΠΗΤ. Και τα ραντεβού τα καθορίζουμε πάντα σύμφωνα με τις εβδομάδες που βγαίνουν βάσει του μεγέθους του μωρού. Με λίγα λόγια την τερ την έχουμε ξεχάσει και βαδίζουμε βάσει του μεγέθους του μπέμπη, ο οποίος μέχρι στιγμής είναι σταθερά + 4 μέρες από την αρχή. Τώρα αν αλλάξει κάτι μελλοντικά... τι να πω. 

Θυμάμαι στην αρχή που τον ρωτούσα πώς είναι δυνατόν να βγαίνει μεγαλύτερο το μωρό, και μου είχε πει ότι απλούστατα έγινε νωρίτερα η σύλληψη, δηλαδή αν εγώ υπολόγιζα ότι θα έκανα ωορρηξία την 14η μέρα, εκείνο το μήνα που έμεινα έγκυος έκανα ωορρηξία την 10η! Και εγώ αναρωτιέμαι πως στο καλό έγινε αυτό, αφού χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας και ξέρω πότε είχα ωορρηξία, πάντως τη 10η μέρα δεν είχα σίγουρα (επαφή όμως είχα, χεχεχε!). Τα μυστήρια της ζωής :)

σε εμενα δεν υπάρχει  περίπτωση  να έγινε άλλη μέρα η σύλληψη γιατί είμαι μετά από εξωσωματική! δεν ξέρω την επόμενη φορά   θα τον ξαναρωτησω και μακάρι να βγάλω άκρη! !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Μόλις γυρισα απο γιατρό!! Ο τράχηλος είναι 3,2 από 2,7 που ήταν! Είναι φαινομενική αύξηση από ο τι κατάλαβα γιατί απλά το μωρο είχε άλλη θέση και δεν πίεζε πολυ! Αλλα τουλάχιστον δε μειώθηκε!! Μου είπε συνεχίζουμε όπως τωρα και θα κάνουμε και ένεση για τα πνευμόνια του μωρου σε περίπτωση που γεννηθεί νωρίτερα! Είναι 860 γραμ

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κοριτσια Μόλις γυρισα απο γιατρό!! Ο τράχηλος είναι 3,2 από 2,7 που ήταν! Είναι φαινομενική αύξηση από ο τι κατάλαβα γιατί απλά το μωρο είχε άλλη θέση και δεν πίεζε πολυ! Αλλα τουλάχιστον δε μειώθηκε!! Μου είπε συνεχίζουμε όπως τωρα και θα κάνουμε και ένεση για τα πνευμόνια του μωρου σε περίπτωση που γεννηθεί νωρίτερα! Είναι 860 γραμ

Καλέ φυσιολογίκοτατος είναι ο τράχηλος. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, από όσα γνωρίζω δεν επηρεάζεται από την θέση του μωρού σε τέτοιο στάδιο τόσο πολύ, άντε να χει διαφορά 0,1. Οπότε τελικά απέδωσε η ξεκούραση. Συνέχισε έτσι κι όλα θα πάνε τέλεια. Πότε θα κάνεις την ένεση;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κοριτσια Μόλις γυρισα απο γιατρό!! Ο τράχηλος είναι 3,2 από 2,7 που ήταν! Είναι φαινομενική αύξηση από ο τι κατάλαβα γιατί απλά το μωρο είχε άλλη θέση και δεν πίεζε πολυ! Αλλα τουλάχιστον δε μειώθηκε!! Μου είπε συνεχίζουμε όπως τωρα και θα κάνουμε και ένεση για τα πνευμόνια του μωρου σε περίπτωση που γεννηθεί νωρίτερα! Είναι 860 γραμ

Κορτιζόνη νομίζω κάνουν σ αυτήν την περίπτωση ε; Είναι μια κ έξω η είναι σειρά απο ενέσεις ανάλογα με την εβδομάδα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Κορτιζόνη νομίζω κάνουν σ αυτήν την περίπτωση ε; Είναι μια κ έξω η είναι σειρά απο ενέσεις ανάλογα με την εβδομάδα; 

Μου είπε για μια ένεση!Τώρα βλέπουμε!!!

Just now, Pagotoula είπε:

Καλέ φυσιολογίκοτατος είναι ο τράχηλος. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, από όσα γνωρίζω δεν επηρεάζεται από την θέση του μωρού σε τέτοιο στάδιο τόσο πολύ, άντε να χει διαφορά 0,1. Οπότε τελικά απέδωσε η ξεκούραση. Συνέχισε έτσι κι όλα θα πάνε τέλεια. Πότε θα κάνεις την ένεση;

Θα την κάνω σε 2 βδομάδες!! Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα που ενώ ήταν σταθερός ο τράχηλος θα κανω την ένεση! Μου είπε ότι δε θέλει να με γεμίσει με ορμόνες οποτε δε μου χορηγεί τιποτα αλλο, συνεχίζουμε με μαγνησια και ξεκουραση!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ υπολογίζω την Πητ βάσει υπέρηχου που το μωρό βγαίνει 5 μέρες μεγαλύτερο. Έτσι το υπολογίζει και ο εμβρυολογος. Ο γυναικολόγος μου μου είπε όπως θέλω και ότι στην ουσία δεν έχει σημασία. Η Πητ κορίτσια δεν είναι τελική ημερομηνία. Γιατι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη νόμιζα πως αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε θα πάω με τεχνητούς πόνους. Πράγμα που δεν ισχύει!! Απλά συμφέρει πολλούς γιατρούς για να "προγραμματίζουν" τις γέννες τους, και όταν παρέλθει αυτή η ημερομηνία σου λένε μπαίνεις με τεχνητούς. Συμβαίνει κατά κόρον απλά αυτό που πολλές δεν ξέρουμε είναι ότι η πιθανοτητα να μην προχωρήσει ο τοκετός είναι μεγάλη και η πιθανότητα αντίστοιχα για καισαρική πολλαπλασιάζεται. Με την προϋπόθεση ότι όλα βαίνουν καλώς μπορεί να γεννήσει μια γυναίκα και 2 βδομάδες μετά την Πητ δεν λέει κάτι σαν ημερομηνία. Τα λέω για να σας ξεαγχωσω. 5 μέρες πάνω 5 κάτω δεν κάνουν την διαφορά. Ας φτάσουμε μέχρι εκεί πρωτ ο Θεός.. 

@Polly1 τέλεια νέα! Καλή συνέχεια! Μπορείς να πάρεις μιαν ανάσα και να χαλαρώσεις τώρα.. 

@Ελλην Και @Pennyep26 καλωσήρθατε!!! Καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σας! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

κορίτσια να θίξω ένα θέμα; πιστεύει καμία σας Στον Θεό; αυτό που ζούμε εινσι ένα θαύμα

Πιστεύω πάρα πολύ και έχουμε όλες την Παναγία δίπλα μας να μας  προστατευει!!!! Όπως το είπες είναι ένα μεγαλο θαύμα που μόνο όταν το ζεις & το νιώθεις καταλαβαίνεις!!!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και απο μενα! Χθες πηγα και εγω γιατρο και ο μπεμπης ειναι 800γρ. Αχ καθε μερα μεγαλωνει!! Εκανα και την καμπυλη σακχαρου και εχω λιγο ανενασμενο σακχαρο νηστειας! Τα υπολοιπα ολα καλα! Απλα προσοχη και διατροφη!! 

4 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

κορίτσια να θίξω ένα θέμα; πιστεύει καμία σας Στον Θεό; αυτό που ζούμε εινσι ένα θαύμα

Και εγω πιστευω παρα πολυ! Σε ολες τις δυσκολες στιγμες της ζωης μου απο εκει επαιρνα δυναμη! Και φυσικα δεν το σκεφτομαι μονο στις δυσκολιες! Ειναι ενα θαυμα αυτο που ζουμε και καθε μερα προσευχομαι να ειναι ολα καλα! Αν δεν ειχα και την πιστη δεν ξερω πως θα ημουν!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου και μπεμπάκια μου όμορφα! Με τον ύπνο πώς τα πάτε;; Εχώ εδώ και 2 βδομάδες περίπου, που βλέπω εφιάλτες, ότι δεν μπορώ να κουνηθώ και να ξυπνήσω και κάποιος σαν να με πνίγει και ξυπνάω φωνάζοντας....:( Έχω παρατηρήσει ότι μου συμβαίνει ειδικά αν γυρίσω κάποια στιγμή ανάσκελα και με πάρει ο ύπνος εκεί... Πολύ άσχημο συναίσθημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...