Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Sweet_child said:

Γεια σας κορίτσια! @ALEX210 εφόσον τον αισθάνεσαι να κουνιέται, και σταμάτησαν τα καφέ, νομίζω ότι είναι μια χαρά, αλλά πλησιάζει και το ραντεβού με το γιατρό για να ησυχάσεις. Εμένα το μόνιμο άγχος μου είναι να τον αισθάνομαι να κουνιέται. Πως καταλαβαίνετε ότι γυρίζει; Εγώ νιώθω χτυπηματάκια και στροφούλες σε διάφορα σημεία αριστερά και δεξιά (μάλλον τα ποδαράκια) και χαμηλά στην πύελο κινήσεις μάλλον το κεφάλι. Μπορεί κάποιες φορές οι κινήσεις να επιμένουν σε συγκεκριμένο σημείο, πχ να χτυπάει αρκετές φορές αριστερά ψηλά.

Το γυρισμα το νιωθεις σαν μια μεγαλη κινηση που κανει το μωρο με μεγαλυτερη διαρκεια, όχι σαν χτυπηματακι κ ισως ειναι κ ορατο στην επιφανεια της κοιλιας σαν κυματισμος. Νιωθεις οτι δεν ειναι μικρη αυτη η κινηση σαν τις κλασικες κλωτσιες. Πιθανον ν νιωσεις λίγη πιεση ή ελαφρυ πόνο εκεινη την ωρα ειδικα αν γυριζει πληρη στροφη με το κεφαλι κατω. Καπως ετσι θα το περιεγραφα ελπιζω να βοηθισα! :)

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τέτοιες κινήσεις αισθάνομαι συνήθως κάτω χαμηλά στην πύελο που είναι (ήταν τουλάχιστον στον τελευταίο υπέρηχο) το κεφαλάκι. Εκεί που είναι τα ποδαράκια αισθάνομαι χτυπήματα και πολλές φορές φαίνονται με το μάτι, κάνουν βουναλάκια. Ακόμη βέβαια είναι νωρίς, σήμερα κλείνω την 24η εβδομάδα, σε τρεις τέσσερις εβδομάδες λογικά θα γίνουν ακόμη εντονότερες οι κινήσεις του. Σε ευχαριστώ @KNecky !

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinakk είπε:

Εγώ σήμερα εχω πονο στην κοιλια κάπως έντονο (ισως να είναι εντερο) και πολύ πόνο στο στομάχι και στην πλάτη. έχω αγχωθει

Έτσι όπως το περιγράφεις κάτι γαστρεντερικό φαίνεται. Μίλα με το γιατρό μήπως χρειάζεσαι κάνα buscopan ή duphalac για να ανακουφιστείς. Εγώ που το είχα τις προάλλες, έτσι το ξεπέρασα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweet_child είπε:

Γεια σας κορίτσια! @ALEX210 εφόσον τον αισθάνεσαι να κουνιέται, και σταμάτησαν τα καφέ, νομίζω ότι είναι μια χαρά, αλλά πλησιάζει και το ραντεβού με το γιατρό για να ησυχάσεις. Εμένα το μόνιμο άγχος μου είναι να τον αισθάνομαι να κουνιέται. Πως καταλαβαίνετε ότι γυρίζει; Εγώ νιώθω χτυπηματάκια και στροφούλες σε διάφορα σημεία αριστερά και δεξιά (μάλλον τα ποδαράκια) και χαμηλά στην πύελο κινήσεις μάλλον το κεφάλι. Μπορεί κάποιες φορές οι κινήσεις να επιμένουν σε συγκεκριμένο σημείο, πχ να χτυπάει αρκετές φορές αριστερά ψηλά.

Ένοιωσα όλο το τουρλωμα πέταξε η κοιλιά Αλλά το χαρακτήριστικο ήταν που κουνήθηκαν όλα τα σωθικά μου από την στροφή Κ τα χτυπήματα είναι από μέσα ..όχι να προεξέχουν στην κοιλιά όπως πριν..Φυσικά έχει χώρο κ θα ξανά γυρίσει Κ ξανά Κ ξανά.. γλυκό ζάχαρη δεν τρώω μου βγήκε η καμπύλη στο όριο Κ έτσι είμαι σε δίαιτα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, katerinakk είπε:

Εγώ σήμερα εχω πονο στην κοιλια κάπως έντονο (ισως να είναι εντερο) και πολύ πόνο στο στομάχι και στην πλάτη. έχω αγχωθει

Τι πόνος ειναι; συνεχόμενος; Είχα πόνο περιόδου συνεχόμενο την Παρασκευή.  Ξεκουραση και παρακολούθηση και μου πέρασε ευτυχώς. Βέβαια εγώ έχω και κοντό τράχηλο οποτε οποιοσδήποτε πόνος μας ανησυχει διπλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ALEX210 είπε:

Ένοιωσα όλο το τουρλωμα πέταξε η κοιλιά Αλλά το χαρακτήριστικο ήταν που κουνήθηκαν όλα τα σωθικά μου από την στροφή Κ τα χτυπήματα είναι από μέσα ..όχι να προεξέχουν στην κοιλιά όπως πριν..Φυσικά έχει χώρο κ θα ξανά γυρίσει Κ ξανά Κ ξανά.. γλυκό ζάχαρη δεν τρώω μου βγήκε η καμπύλη στο όριο Κ έτσι είμαι σε δίαιτα 

Έτσι όπως τα περιγράφεις, φαίνεται ότι άλλαξε θέση και νιώθεις πιο βαθιά να το πω τις κινήσεις του. Το έχω πάθει κι εγώ, δεν είναι κάτι πιστεύω. Αρκεί να τα νιώθουμε να σαλεύουν. Θυμάμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ότι κάπου στον 7ο ή 8ο είχε αλλάξει θέση το μωρό κι αισθανόμουν ναι μεν κινήσεις αλλά όχι το χαμό που αισθανόμουν άλλες φορές. Ως πρωτάρα έτρεξα για υπέρηχο και ήταν όλα καλά. Τώρα έχω παρατηρήσει το εξής: μια μέρα αισθάνομαι όλο το 24ωρο να κουνιέται σαν τρελό και μια μέρα αισθάνομαι πιο απαλές κινήσεις, και το απόγευμα γίνονται εντονότερες. Πάει δηλαδή κάπως εναλλάξ, όχι πάντα αλλά συχνά. Ή άλλοτε είναι πιο έντονες το πρωί άλλοτε το απόγευμα, άλλοτε το βράδυ. Χθες ας πούμε που ήμουν όλη μέρα όρθια και όλο και κάτι έκανα, αισθανόμουν που και που πολύυυυ απαλές κινήσεις και είχα αρχίσει να φρικάρω. Ε, το απόγευμα με τάραξε!

Να σας ρωτήσω, λόξυγγα έχετε καταλάβει; Εγώ όχι ακόμη. 

@katerinakk το πιθανότερο είναι να είναι το έντερό σου. Ή κάποιος νευρόπονος λόγω βάρους της κοιλιάς. Ξάπλωσε λιγάκι και παρακολούθησέ το. Παίρνεις μαγνήσιο; Μου είπε ο γιατρός ότι χαλαρώνει και τη μήτρα και το έντερο. 

Χθες έκανα εμετό δυστυχώς αλλά έφταιγα εγώ. Είχε γενέθλια η κόρη μου και αφού είχαν φύγει όλοι είχαμε καθίσει μόνο με τους κουμπάρους και έφαγα πατατάκια και μετά γλυκό και μετά πάλι πατατάκια...και πόσο να αντέξει το δύστυχο στομάχι, παρόλο που είναι εκπαιδευμένο, κλάταρε! Αλλά μετά έκανα ένα ντους και ξάπλωσα 5 κιλά ελαφρύτερη, χαχαχα!

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τι πόνος ειναι; συνεχόμενος; Είχα πόνο περιόδου συνεχόμενο την Παρασκευή.  Ξεκουραση και παρακολούθηση και μου πέρασε ευτυχώς. Βέβαια εγώ έχω και κοντό τράχηλο οποτε οποιοσδήποτε πόνος μας ανησυχει διπλα

Όχι συνεχόμενος. με πιανει και με αφήνει. δεξια και αριστερά κυρίως

 Αλλά τώρα κάπως έντονα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς νιώθετε χτυπήματα χαμηλά ;εγω ενώ το νιώθω να με κλωτσάει πανω απο τον αφαλό ταυτόχρονα νιώθω και χτυπήματα χαμηλά δεξιά λιγο πιο πανω απο τα γεν. Όργανα .αλλα ταυτόχρονα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κορίτσια εσείς νιώθετε χτυπήματα χαμηλά ;εγω ενώ το νιώθω να με κλωτσάει πανω απο τον αφαλό ταυτόχρονα νιώθω και χτυπήματα χαμηλά δεξιά λιγο πιο πανω απο τα γεν. Όργανα .αλλα ταυτόχρονα .

Έτσι νιώθω κι εγώ! Κουνάει ταυτόχρονα κεφαλάκι και ποδαράκια.

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pennymav said:

Κορίτσια εσείς νιώθετε χτυπήματα χαμηλά ;εγω ενώ το νιώθω να με κλωτσάει πανω απο τον αφαλό ταυτόχρονα νιώθω και χτυπήματα χαμηλά δεξιά λιγο πιο πανω απο τα γεν. Όργανα .αλλα ταυτόχρονα .

 

Just now, Sweet_child said:

Έτσι νιώθω κι εγώ! Κουνάει ταυτόχρονα κεφαλάκι και ποδαράκια.

Αν παρατηρησετε να εχει μια συχνοτητα σε χτυπηματα ψηλα κ χαμηλα μαζι μπορει να ναι κνο λοξυγκας του μωρου! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav said:

Μπορεί απλα με τρομάζει λιγο οταν το νιώθω να κουνιέται χαμηλά .σε σημείο που δεν ειναι καν φουσκωμένη η κοιλιά .και απορ

Καταλαβαινω γιατι κ ξαπλα εγω καποιες φορες νιωθω στο πλαι του σωματος μου κινησουλες κ λεω μα φτανει ως εκει η μητρα?! Παντως δεν υπαρχει ανησυχια είναι ολα αυτα φυσιολογικα. :)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Έτσι όπως τα περιγράφεις, φαίνεται ότι άλλαξε θέση και νιώθεις πιο βαθιά να το πω τις κινήσεις του. Το έχω πάθει κι εγώ, δεν είναι κάτι πιστεύω. Αρκεί να τα νιώθουμε να σαλεύουν. Θυμάμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ότι κάπου στον 7ο ή 8ο είχε αλλάξει θέση το μωρό κι αισθανόμουν ναι μεν κινήσεις αλλά όχι το χαμό που αισθανόμουν άλλες φορές. Ως πρωτάρα έτρεξα για υπέρηχο και ήταν όλα καλά. Τώρα έχω παρατηρήσει το εξής: μια μέρα αισθάνομαι όλο το 24ωρο να κουνιέται σαν τρελό και μια μέρα αισθάνομαι πιο απαλές κινήσεις, και το απόγευμα γίνονται εντονότερες. Πάει δηλαδή κάπως εναλλάξ, όχι πάντα αλλά συχνά. Ή άλλοτε είναι πιο έντονες το πρωί άλλοτε το απόγευμα, άλλοτε το βράδυ. Χθες ας πούμε που ήμουν όλη μέρα όρθια και όλο και κάτι έκανα, αισθανόμουν που και που πολύυυυ απαλές κινήσεις και είχα αρχίσει να φρικάρω. Ε, το απόγευμα με τάραξε!

Να σας ρωτήσω, λόξυγγα έχετε καταλάβει; Εγώ όχι ακόμη. 

@katerinakk το πιθανότερο είναι να είναι το έντερό σου. Ή κάποιος νευρόπονος λόγω βάρους της κοιλιάς. Ξάπλωσε λιγάκι και παρακολούθησέ το. Παίρνεις μαγνήσιο; Μου είπε ο γιατρός ότι χαλαρώνει και τη μήτρα και το έντερο. 

Χθες έκανα εμετό δυστυχώς αλλά έφταιγα εγώ. Είχε γενέθλια η κόρη μου και αφού είχαν φύγει όλοι είχαμε καθίσει μόνο με τους κουμπάρους και έφαγα πατατάκια και μετά γλυκό και μετά πάλι πατατάκια...και πόσο να αντέξει το δύστυχο στομάχι, παρόλο που είναι εκπαιδευμένο, κλάταρε! Αλλά μετά έκανα ένα ντους και ξάπλωσα 5 κιλά ελαφρύτερη, χαχαχα!

Πολύ σωστά αυτά που λες. Δεν γίνεται κάθε μέρα τα μωράκια να κάνουν ακριβώς τις ίδιες κινήσεις τις ίδιες ώρες. Ούτε κι εμείς είμαστε συνέχεια ήρεμες και με στραμμένη την προσοχή εκεί για να τα καταλαβαίνουμε.

Σήμερα το απόγευμα ένιωθα την κοιλιά μου σκληρή περίπου μισή ώρα συνεχόμενα. Τι είναι πάλι αυτό ρε κορίτσια; Μπορεί η σύσπαση να διαρκεί τόση ώρα; Εντωμεταξύ ήμουν έξω και μετά στο αμάξι κι οδηγούσα κι είχα φρικάρει δεν ήξερα τι να κάνω. Δεν πονούσα, αλλά ένιωθα σφίξιμο και πίεση από τον αφαλό ως χαμηλά για τόση ώρα. Μόλις γύρισα σπίτι πήγα κατευθείαν τουαλέτα (δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο κι αυτό) και μετά ξάπλωσα και σε λίγο πέρασε κι ένιωθα την μικρή να κουνιέται πολύ έντονα. Τι είναι πάλι αυτό; Πανικοβλήθηκα που ήμουν και μόνη έξω και δεν ήξερα τι να κάνω. Αφού τώρα σκέφτομαι να μην πάω αύριο δουλειά και να το παρακολουθήσω. Τι λέτε συν-γκαστρουλίτσες μου;

Link to comment
Share on other sites

Σύσπαση τόση ωρα δεν νομιζω .κ εγω εχω παρατηρήσει γενικά οταν ειμαι μεσα στο αμαξι η πολυ ωρα καθισμένη σε καρέκλα η κοιλιά μου ειναι σκληρή .μπορει να ειναι κ η θέση του μωρού εκείνη την ωρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...