Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

Όχι συνεχόμενος. με πιανει και με αφήνει. δεξια και αριστερά κυρίως

 Αλλά τώρα κάπως έντονα

Δεξιά και αριστερά και όχι συνεχόμενα αλλα έντονα είχα κι εγώ Αλλα πέρασαν. Διάβασα πρόσφατα για ένα σύνδρομο στο ισχύο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Όπως και να χει μίλησε με τον γιατρό σου να σου φύγει το αγχος

Just now, Pagotoula είπε:

Πολύ σωστά αυτά που λες. Δεν γίνεται κάθε μέρα τα μωράκια να κάνουν ακριβώς τις ίδιες κινήσεις τις ίδιες ώρες. Ούτε κι εμείς είμαστε συνέχεια ήρεμες και με στραμμένη την προσοχή εκεί για να τα καταλαβαίνουμε.

Σήμερα το απόγευμα ένιωθα την κοιλιά μου σκληρή περίπου μισή ώρα συνεχόμενα. Τι είναι πάλι αυτό ρε κορίτσια; Μπορεί η σύσπαση να διαρκεί τόση ώρα; Εντωμεταξύ ήμουν έξω και μετά στο αμάξι κι οδηγούσα κι είχα φρικάρει δεν ήξερα τι να κάνω. Δεν πονούσα, αλλά ένιωθα σφίξιμο και πίεση από τον αφαλό ως χαμηλά για τόση ώρα. Μόλις γύρισα σπίτι πήγα κατευθείαν τουαλέτα (δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο κι αυτό) και μετά ξάπλωσα και σε λίγο πέρασε κι ένιωθα την μικρή να κουνιέται πολύ έντονα. Τι είναι πάλι αυτό; Πανικοβλήθηκα που ήμουν και μόνη έξω και δεν ήξερα τι να κάνω. Αφού τώρα σκέφτομαι να μην πάω αύριο δουλειά και να το παρακολουθήσω. Τι λέτε συν-γκαστρουλίτσες μου;

Διάβασα σημερα για την 28η βδομαδα που μπήκα ότι είναι φυσιολογικό να υπάρχουν φουσκωματα! Σε κάθε περίπτωση ενημερώνουμε γιατρο ηια ο τι καινουργιο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! @Pagotoula το πέτρωμα είναι σφίξιμο σε  οοοόλη την κοιλιά και διαρκεί λίγο, πχ κάποια δευτερόλεπτα, μισό ή ένα λεπτό, δεν νομίζω παραπάνω. Αν το σφίξιμο είναι σε ένα σημείο, μάλλον είναι το μωρό που έχει μαζευτεί στο σημείο αυτό. Σαφέστατα όπως έχω ξαναπεί, το έντερο δημιουργεί διάφορα, όπως και η γεμάτη κύστη σφίγγει την κοιλίτσα. Αν μπορείς, κάτσε σπίτι σήμερα να ξεκουραστείς, να ξαπλώσεις και να το παρακολουθήσεις. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! @Pagotoula το πέτρωμα είναι σφίξιμο σε  οοοόλη την κοιλιά και διαρκεί λίγο, πχ κάποια δευτερόλεπτα, μισό ή ένα λεπτό, δεν νομίζω παραπάνω. Αν το σφίξιμο είναι σε ένα σημείο, μάλλον είναι το μωρό που έχει μαζευτεί στο σημείο αυτό. Σαφέστατα όπως έχω ξαναπεί, το έντερο δημιουργεί διάφορα, όπως και η γεμάτη κύστη σφίγγει την κοιλίτσα. Αν μπορείς, κάτσε σπίτι σήμερα να ξεκουραστείς, να ξαπλώσεις και να το παρακολουθήσεις. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι λοτι νιώθω σφιχτή όλη την κοιλιά. Όχι μόνο ένα σημείο. Επειδή δεν εχώ καθόλου μεγάλη κοιλιά, τυχαίνουν φορές που την νιώθω σε ένα σημείο σκληρή κι εξογκώνεται κιόλας, κι όταν το πιάνω καταλαβαίνω ακριβώς τις διαστάσεις του, φαίνεται πχ σαν να είναι ο πωπός ή το κεφάλι. Εχτές ήταν σκληρή από πάνω ως κάτω για πάνω από μισή ώρα. Κι εγώ διάβαζα ότι οι συσπάσεις διαρκούν κάποια δευτερόλεπτα μαξ. Να είναι κράμπα; Να πιέζεται η μήτρα από το έντερο και να τσιτώνει; Δεν ξέρω τι είναι πάλι τούτο. Σήμερα θα πάρω τον γιατρό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι λοτι νιώθω σφιχτή όλη την κοιλιά. Όχι μόνο ένα σημείο. Επειδή δεν εχώ καθόλου μεγάλη κοιλιά, τυχαίνουν φορές που την νιώθω σε ένα σημείο σκληρή κι εξογκώνεται κιόλας, κι όταν το πιάνω καταλαβαίνω ακριβώς τις διαστάσεις του, φαίνεται πχ σαν να είναι ο πωπός ή το κεφάλι. Εχτές ήταν σκληρή από πάνω ως κάτω για πάνω από μισή ώρα. Κι εγώ διάβαζα ότι οι συσπάσεις διαρκούν κάποια δευτερόλεπτα μαξ. Να είναι κράμπα; Να πιέζεται η μήτρα από το έντερο και να τσιτώνει; Δεν ξέρω τι είναι πάλι τούτο. Σήμερα θα πάρω τον γιατρό.

Ναι μίλα με το γιατρό σου. Μαγνήσιο παίρνεις; Βοηθά στη χαλάρωση της μήτρας και στην πρόληψη των συσπάσεων. Από την άλλη είναι φυσιολογικό να έχουμε καμιά συσπασούλα που και που, είναι προπαρασκευαστικές braxton hicks αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι νορμάλ να τις έχουμε από τώρα ή αργότερα. Εγώ ας πούμε μέχρι στιγμής δεν έχω πετρώματα ή συσπάσεις. Ίδωμεν από τον 7ο!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι λοτι νιώθω σφιχτή όλη την κοιλιά. Όχι μόνο ένα σημείο. Επειδή δεν εχώ καθόλου μεγάλη κοιλιά, τυχαίνουν φορές που την νιώθω σε ένα σημείο σκληρή κι εξογκώνεται κιόλας, κι όταν το πιάνω καταλαβαίνω ακριβώς τις διαστάσεις του, φαίνεται πχ σαν να είναι ο πωπός ή το κεφάλι. Εχτές ήταν σκληρή από πάνω ως κάτω για πάνω από μισή ώρα. Κι εγώ διάβαζα ότι οι συσπάσεις διαρκούν κάποια δευτερόλεπτα μαξ. Να είναι κράμπα; Να πιέζεται η μήτρα από το έντερο και να τσιτώνει; Δεν ξέρω τι είναι πάλι τούτο. Σήμερα θα πάρω τον γιατρό.

Καλημερα!! Το παθαινω καποιες φορες στο αμαξι αυτο π περιγραφεις πιστευω. Αλλα μονο αν η διαδρομη κραταει πανω απο μιση ωρα..ισως ειναι η σταση του σωματος λογω του καθίσματος αλλα οσο κ να προσπαθω να το φτιαξω δεν αλλαξε κτ. Απο 6-7 κ μετα το εχω αυτο αλλα οχι καθε φορα κ τ θυμαμαι κ στις προηγούμενες εγκυμοσύνες. Παντα ηθελα να παω κ τουαλετα μετα. Δεν νιωθω ακριβως οπως οι συσπασεις ομως, ειναι σφιχτη η κοιλιτσα αλλα χωρις να το νιωθω στη μεση μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια θα τρελαθώ κάθε μέρα κι από κατι! Κατ' αρχάς Καλημέρα. Παρατήρησα σημερα στη λεκάνη λευκά σημάδια στα ουρα. Σαν αφρός, σαν νιφάδες! Δεν πονάω κατά την ούρηση ούτε έχω φαγούρα. 

1 hour ago, Pagotoula είπε:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι λοτι νιώθω σφιχτή όλη την κοιλιά. Όχι μόνο ένα σημείο. Επειδή δεν εχώ καθόλου μεγάλη κοιλιά, τυχαίνουν φορές που την νιώθω σε ένα σημείο σκληρή κι εξογκώνεται κιόλας, κι όταν το πιάνω καταλαβαίνω ακριβώς τις διαστάσεις του, φαίνεται πχ σαν να είναι ο πωπός ή το κεφάλι. Εχτές ήταν σκληρή από πάνω ως κάτω για πάνω από μισή ώρα. Κι εγώ διάβαζα ότι οι συσπάσεις διαρκούν κάποια δευτερόλεπτα μαξ. Να είναι κράμπα; Να πιέζεται η μήτρα από το έντερο και να τσιτώνει; Δεν ξέρω τι είναι πάλι τούτο. Σήμερα θα πάρω τον γιατρό.

Καλημερα!! Πήρες τον γιατρό τηλ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Βρε κορίτσια θα τρελαθώ κάθε μέρα κι από κατι! Κατ' αρχάς Καλημέρα. Παρατήρησα σημερα στη λεκάνη λευκά σημάδια στα ουρα. Σαν αφρός, σαν νιφάδες! Δεν πονάω κατά την ούρηση ούτε έχω φαγούρα. 

Καλημερα!! Πήρες τον γιατρό τηλ;;

Μήπως ειναι απο τα υγρά σου και σου φάνηκε ;εξέταση ούρων έχεις κανει τελευταία ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Βρε κορίτσια θα τρελαθώ κάθε μέρα κι από κατι! Κατ' αρχάς Καλημέρα. Παρατήρησα σημερα στη λεκάνη λευκά σημάδια στα ουρα. Σαν αφρός, σαν νιφάδες! Δεν πονάω κατά την ούρηση ούτε έχω φαγούρα. 

Καλημερα!! Πήρες τον γιατρό τηλ;;

Ναι, μιλήσαμε θα με δει από κοντά αύριο ή μεθαύριο, περιμένω τηλ. Μου είπε κι εκείνος ότι οι συσπάσεις διαρκούν λίγα δευτερόλεπτα. Άρα είναι κάτι άλλο... Ίσως κράμπα. Είδωμεν...

Όσο για το άλλο που λες, κάνε μια καλλιέργεια ούρων για να είσαι σίγουρη. Γιατί κι εγώ ενώ δεν είχα καμία απολύτως ενόχληση, στην τελευταία βρέθηκε μικρόβιο και πήρα 10 μέρες αντιβίωση. Το ίδιο είχα πάθει μια φορά και στην καλλιέργεια κολπικού υγρού και φαντάσου ότι ουτε επαφές έχω και γενικά είμαι πολύ αυστηρή με την υγιεινή. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι στην εγκυμοσύνη πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό και βρίσκουν έδαφος τα μικρόβια που υπάρχουν στον οργανισμό μας να αναπτυχθούν. Κάνω κάθε 3-4 βδομάδες και τις δυο καλλιέργειες, για να είμαι καλυμμένη. Τουλάχιστον αααν υπάρχει κάτι, να αντιμετωπιστεί έγκαιρα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Βρε κορίτσια θα τρελαθώ κάθε μέρα κι από κατι! Κατ' αρχάς Καλημέρα. Παρατήρησα σημερα στη λεκάνη λευκά σημάδια στα ουρα. Σαν αφρός, σαν νιφάδες! Δεν πονάω κατά την ούρηση ούτε έχω φαγούρα. 

Καλημερα!! Πήρες τον γιατρό τηλ;;

Αν ειναι σαν νιφαδες μηπως ειναι υπολειμματα απο το utrοgestan που παιρνουμε κολπικα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Pennymav είπε:

Μήπως ειναι απο τα υγρά σου και σου φάνηκε ;εξέταση ούρων έχεις κανει τελευταία ;

Τελευταία εξέταση Ήταν 3/12 και ήταν όλα Καλά.Αν δω ότι συνεχιστεί θα πάρω γιατρό να μου γράψει ξανά. Το Σάββατο εχω καμπυλη

1 hour ago, Sweet_child είπε:

@Polly1 μήπως αφρίζουν τα τσίσα σου; Αν ναι είναι φυσιολογικό. 

Ναι σαν αφρός σε κάποια σημεία. Σου έχει τυχει;; Τι είπε ο γιατρός;

1 hour ago, Pagotoula είπε:

Ναι, μιλήσαμε θα με δει από κοντά αύριο ή μεθαύριο, περιμένω τηλ. Μου είπε κι εκείνος ότι οι συσπάσεις διαρκούν λίγα δευτερόλεπτα. Άρα είναι κάτι άλλο... Ίσως κράμπα. Είδωμεν...

Όσο για το άλλο που λες, κάνε μια καλλιέργεια ούρων για να είσαι σίγουρη. Γιατί κι εγώ ενώ δεν είχα καμία απολύτως ενόχληση, στην τελευταία βρέθηκε μικρόβιο και πήρα 10 μέρες αντιβίωση. Το ίδιο είχα πάθει μια φορά και στην καλλιέργεια κολπικού υγρού και φαντάσου ότι ουτε επαφές έχω και γενικά είμαι πολύ αυστηρή με την υγιεινή. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι στην εγκυμοσύνη πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό και βρίσκουν έδαφος τα μικρόβια που υπάρχουν στον οργανισμό μας να αναπτυχθούν. Κάνω κάθε 3-4 βδομάδες και τις δυο καλλιέργειες, για να είμαι καλυμμένη. Τουλάχιστον αααν υπάρχει κάτι, να αντιμετωπιστεί έγκαιρα.

Η καλλιέργεια ούρων είναι διαφορετική από τη Γενική; Ναι ε;

1 hour ago, Ελλην είπε:

Αν ειναι σαν νιφαδες μηπως ειναι υπολειμματα απο το utrοgestan που παιρνουμε κολπικα; 

Δεν παίρνω utrogestan, είχαμε πει για ενέσεις προγεστερόνης αλλα ακόμη δεν τις έχω κανει. 

Just now, Christy32 είπε:

@Polly1 και εμενα αφριζουν τα ουρα μου αλλα δεν ειχα ανησυχησει. Αν ρωτησεις τον γιατρο ενημερωσε με, να παρω κ εγω τον δικο μου λες ;

Θα το παρακολουθήσω αυτες τις μερες και αν συνεχίσει θα τον πάρω τηλ να μου γράψει περαιτέρω εξετασεις ετσι κι Αλλιώς να δούμε γενικα πού βρισκόμαστε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Polly1 δεν το έχω πει στο γιατρό μου, γενικά μπορεί να αφρίσουν τα τσίσα και εκτός εγκυμοσύνης. Μπορεί να είναι και από τα φάρμακα που παίρνουμε. Ρώτα τον πάντως για να ησυχάσεις. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;;; 

Σκέφτομαι να πάρω μάρσιπο αυτή τη φορά. Τι λέτε;;;

Καλημέρα. Εγώ σήμερα έτσι και ετσι.. εχω που και που πονο στην κοιλια.. Όχι κάτι τρελό βεβεια. χθες το βράδυ ειζα λίγο και σήμερα το πρωί. αλλά πέρασε.. Ίσως να είναι και κρυωμα αλλά δεν ξερω.. αγχώνομαι αλλά δεν θέλω να πάω νοσοκομείο.τον μπέμπη τον νιώθω ομως εντάξει. .εσυ πως εισαι; εγώ είμαι κατά του μάρσιπο.. αλλά δεν είμαι και η κατάλληλη να το κρίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...