Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα!!

Βασικά για τον μισθο απο το ΙΚΑ ο νόμος λεει πως δεν μπορουν να σου δωσουν λιγοτερο απο τα 2/3 του μισθου..κ σ μενα ισχυε την προηγουμενη φορα πως πλησιαζε πολυ το κανονικό ποσο.. εχεις δει κατι διαφορετικο στην πραξη?? Αυτο με τον οαεδ κ τον βασικο μισθο ειναι οντως δραματικο... Γενικα οι μαμαδες αδικημενες αλλα ο καθενας θ πει το μακρυ του κ τ κοντο του..

Μια φορά που πήρα 5 μέρες (δηλ.πάνω από 3),το ημερομίσθιο ήταν σχεδόν το μισό του κανονικού. Αναρρωτική 15 μέρες και 1 μήνα δεν έχω τολμήσει να πάρω ποτέ... :P Το έχεις κάνει; Πώς πληρώθηκες μετά; Πήγες την αναρρωτική από ιδιώτη γιατρό στη δουλειά σου, πήρες χαρτί από τον εργοδότη και με αυτό πήγες στο ΙΚΑ για να πάρεις ότι δικαιούσαι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula said:

Μια φορά που πήρα 5 μέρες (δηλ.πάνω από 3),το ημερομίσθιο ήταν σχεδόν το μισό του κανονικού. Αναρρωτική 15 μέρες και 1 μήνα δεν έχω τολμήσει να πάρω ποτέ... :P Το έχεις κάνει; Πώς πληρώθηκες μετά; Πήγες την αναρρωτική από ιδιώτη γιατρό στη δουλειά σου, πήρες χαρτί από τον εργοδότη και με αυτό πήγες στο ΙΚΑ για να πάρεις ότι δικαιούσαι; 

Οκ εγω μιλουσα για την αδεια τοκετου κ λοχειας που πληρωνεται απο το ικα, εκει ισχυει το 2/3 σαν ο μικροτερος μισθος που θ δωθει. Κατα τ αλλα οντως μετα την 3η μερα πληρωνεσαι μισο μισθο. Αναρρωτικη δεν ξερω ουτε γω παντως τι ισχυει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Οκ εγω μιλουσα για την αδεια τοκετου κ λοχειας που πληρωνεται απο το ικα, εκει ισχυει το 2/3 σαν ο μικροτερος μισθος που θ δωθει. Κατα τ αλλα οντως μετα την 3η μερα πληρωνεσαι μισο μισθο. Αναρρωτικη δεν ξερω ουτε γω παντως τι ισχυει.

Στην τοκετού και λοχείας βγαίνει σχεδόν ο μισθός σου... Στις αναρρωτικές είναι που γαμ....ται το σύμπαν...:mrgreen:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Στην τοκετού και λοχείας βγαίνει σχεδόν ο μισθός σου... Στις αναρρωτικές είναι που γαμ....ται το σύμπαν...:mrgreen:

Αχριαστες να ειναι μωρε κ μακαρι να εφτιαχνα τα πραγματα καποτε!! :/

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πώς πάνε οι κοιλουμπίτσες σας; 

Εγώ είμαι στα +10 κιλά... ευτυχώς που απ' ότι μου λένε όσοι με βλέπουν δεν μου φαίνεται. Πόδια χέρια λαιμός πρόσωπο, ποπός είναι όπως ήταν, μόνο κοιλιά και στήθος. Έχω ήδη αρχίσει να κάνω παλινδρόμηση, ακόμη κι αν φάω μια μπουκιά. Το μωρό με κλωτσάει τέσσερα δάχτυλα πάνω από τον αφαλό. Ήδη έκοψα το βραδινό γιατί ξαπλώνω και νομίζω ότι θα αφήσω την τελευταία μου πνοή. Και μόλις μπήκα στην 24η εβδομάδα!!! Δηλαδή στον ένατο θα είμαι με μάσκα οξυγόνου και αναπηρικό καροτσάκι; Ουφ. Ας φτάσουμε μέχρι εκεί και χαλάλι!

Όσον αφορά τη δουλειά, είμαι δημόσιος υπάλληλος από το 2014 και είναι η πρώτη φορά σε εγκυμοσύνη που πήρα αναρρωτική άδεια λόγω αποκόλλησης και κολπικής αιμόρροιας. Ο γιατρός μου γράφει άδεια ανά 15 ημέρες ή ανά μήνα και τα υποβάλω μέσω της υπηρεσίας μου στη διεύθυνση προσωπικού και από εκεί με παραπέμπουν σε επιτροπή για εξέταση. Το χαρτί της επιτροπής δεν έχει έρθει ακόμη και δεν ξέρω τι ακριβώς θα μου ζητήσουν. Αρχές Φλεβάρη βγαίνω σε κανονική άδεια κυήσεως. Οι δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούμαστε βάσει του υπαλληλικού κώδικα δύο μήνες άδεια κυήσεως μέχρι τη γέννα, 3 μήνες άδεια λοχείας μετά τη γέννα και την εννεάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου (προαιρετικά, αλλιώς μειωμένο ωράριο). Οπότε εγώ καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξαναπάω στη δουλειά τον Μάρτιο του 2021. Ο μισθός δεν αλλάζει στο δημόσιο λόγω της αναρρωτικής. 

Τι καλα που τα εξηγησες σχετικα με την αδεια κ το δημοσιο!!

Οσο για τα κιλα ρε κοριτσια δεν καταλαβαινω τι γινεται..καθε τριτη που αλλαζω βδομαδα ζυγιζομαι..σημερα λοιπον η ζυγαρια εδειξε +1κιλο απο την προηγ.Τριτη..δεν ενιωσα οτι εφαγα περισσοτερο αυτες τις μερες που να δικαιολογει το +1..γενικα ολοι ιδια με βλεπουν δε φαινονται πανω μου τα κιλα αλλα η ζυγαρια δε δειχνει το ιδιο..επισης ζυγιστηκα δευτερα κ τριτη μια φορα κ την τριτη ημουν +400γρ..θα τρελαθουμε σε μια μερα.. πλεον ειμαι στα +5,5κιλα αλλα δε με βλεπω καλα αν συνεχισω να περνω 1κιλο καθε βδομ..τι θα γινει στον 8ο 9ο?

@Pagotoula μου τα ειπε πολυ ωραια το κοριτσι παραπανω..γενικα θεωρω οτι πρεπει να αλλαξουν τα πραματα στον ιδιωτικο..καταλαβαινω οτι δυσκολευεται να το τολμησει μια κυβερνηση αλλα οπως θα δινει 2000 για καθε γεννα προσπαθωντας να αντιμετωπισει την υπογεννητικοτητα,θεωρω οτι δινοντας 9μηνη αδεια ανατροφης κ αυτο παιζει το ρολο του σε ενα ζευγαρι γτ η μανουλα δε θα ψαχνει ποιος θα κρατησει κ ποσα θα πληρωσει για το μωρο..αλλωστε αυτο με την 9μηνη αδεια βασιζεσαι σε θεματα που αφορουν την εξελικτικη ψυχολογια κ την ομαλη αναπτυξη του παιδιου..ειναι το διαστημα που οντως το μωρο εχει αναγκη να ειναι συνεχεια με τη μαμα..γτ πρεπει να ισχυει μονο για τα παιδια των δημοσιων υπαλ δεν το καταλαβα ποτε..

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 said:

Τι καλα που τα εξηγησες σχετικα με την αδεια κ το δημοσιο!!

Οσο για τα κιλα ρε κοριτσια δεν καταλαβαινω τι γινεται..καθε τριτη που αλλαζω βδομαδα ζυγιζομαι..σημερα λοιπον η ζυγαρια εδειξε +1κιλο απο την προηγ.Τριτη..δεν ενιωσα οτι εφαγα περισσοτερο αυτες τις μερες που να δικαιολογει το +1..γενικα ολοι ιδια με βλεπουν δε φαινονται πανω μου τα κιλα αλλα η ζυγαρια δε δειχνει το ιδιο..επισης ζυγιστηκα δευτερα κ τριτη μια φορα κ την τριτη ημουν +400γρ..θα τρελαθουμε σε μια μερα.. πλεον ειμαι στα +5,5κιλα αλλα δε με βλεπω καλα αν συνεχισω να περνω 1κιλο καθε βδομ..τι θα γινει στον 8ο 9ο?

@Pagotoula μου τα ειπε πολυ ωραια το κοριτσι παραπανω..γενικα θεωρω οτι πρεπει να αλλαξουν τα πραματα στον ιδιωτικο..καταλαβαινω οτι δυσκολευεται να το τολμησει μια κυβερνηση αλλα οπως θα δινει 2000 για καθε γεννα προσπαθωντας να αντιμετωπισει την υπογεννητικοτητα,θεωρω οτι δινοντας 9μηνη αδεια ανατροφης κ αυτο παιζει το ρολο του σε ενα ζευγαρι γτ η μανουλα δε θα ψαχνει ποιος θα κρατησει κ ποσα θα πληρωσει για το μωρο..αλλωστε αυτο με την 9μηνη αδεια βασιζεσαι σε θεματα που αφορουν την εξελικτικη ψυχολογια κ την ομαλη αναπτυξη του παιδιου..ειναι το διαστημα που οντως το μωρο εχει αναγκη να ειναι συνεχεια με τη μαμα..γτ πρεπει να ισχυει μονο για τα παιδια των δημοσιων υπαλ δεν το καταλαβα ποτε..

Μηπως ειναι θεμα κατακρατησης ρε συ? Μηπως κουραζεσαι πιο πολυ ή δεν κοιμασαι πολυ καλα?? Γενικα θ αυξηθουν καποια κιλα χωρις να ειναι φαγητο..γυρω στα 7 κιλα παιρνουμε απο μωρο, μητρα, αιμα κλπ.. επισης ζυγιζεσαι χωρις ρουχα υποθετω ετσι?

Οσο για τα υπολοιπα που λες συμφωνω απολυτως. Δυστυχως πολυ λιγες χωρες κανουν κατι ουσιαστικο για την μητροτητα κ τα νεογεννητα κ ειμαι πολυ δυσπιστη με τις υποσχεσεις που εχουν δωσει τωρα εδω για επιδοματα κλπ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Τι καλα που τα εξηγησες σχετικα με την αδεια κ το δημοσιο!!

Οσο για τα κιλα ρε κοριτσια δεν καταλαβαινω τι γινεται..καθε τριτη που αλλαζω βδομαδα ζυγιζομαι..σημερα λοιπον η ζυγαρια εδειξε +1κιλο απο την προηγ.Τριτη..δεν ενιωσα οτι εφαγα περισσοτερο αυτες τις μερες που να δικαιολογει το +1..γενικα ολοι ιδια με βλεπουν δε φαινονται πανω μου τα κιλα αλλα η ζυγαρια δε δειχνει το ιδιο..επισης ζυγιστηκα δευτερα κ τριτη μια φορα κ την τριτη ημουν +400γρ..θα τρελαθουμε σε μια μερα.. πλεον ειμαι στα +5,5κιλα αλλα δε με βλεπω καλα αν συνεχισω να περνω 1κιλο καθε βδομ..τι θα γινει στον 8ο 9ο?

@Pagotoula μου τα ειπε πολυ ωραια το κοριτσι παραπανω..γενικα θεωρω οτι πρεπει να αλλαξουν τα πραματα στον ιδιωτικο..καταλαβαινω οτι δυσκολευεται να το τολμησει μια κυβερνηση αλλα οπως θα δινει 2000 για καθε γεννα προσπαθωντας να αντιμετωπισει την υπογεννητικοτητα,θεωρω οτι δινοντας 9μηνη αδεια ανατροφης κ αυτο παιζει το ρολο του σε ενα ζευγαρι γτ η μανουλα δε θα ψαχνει ποιος θα κρατησει κ ποσα θα πληρωσει για το μωρο..αλλωστε αυτο με την 9μηνη αδεια βασιζεσαι σε θεματα που αφορουν την εξελικτικη ψυχολογια κ την ομαλη αναπτυξη του παιδιου..ειναι το διαστημα που οντως το μωρο εχει αναγκη να ειναι συνεχεια με τη μαμα..γτ πρεπει να ισχυει μονο για τα παιδια των δημοσιων υπαλ δεν το καταλαβα ποτε..

Είναι κι η κατακράτηση όπως λέει κι η Knecky, είναι και το πόσο έχεις φάει την προηγούμενη κι αν έχεις πάει τουαλέτα. 400g δεν θεωρούνται διαφορά. Εγώ και προ εγκυμοσύνης που ζυγιζόμουν κάθε μέρα έως ένα κιλό τύχαινε να παίζει από μέρα σε μέρα. Πόσο μάλλον τώρα. Εγώ ζυγίζομαι μόνο μέρα που να έχω φάει νωρίς την προηγούμενη...:P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Μηπως ειναι θεμα κατακρατησης ρε συ? Μηπως κουραζεσαι πιο πολυ ή δεν κοιμασαι πολυ καλα?? Γενικα θ αυξηθουν καποια κιλα χωρις να ειναι φαγητο..γυρω στα 7 κιλα παιρνουμε απο μωρο, μητρα, αιμα κλπ.. επισης ζυγιζεσαι χωρις ρουχα υποθετω ετσι?

Οσο για τα υπολοιπα που λες συμφωνω απολυτως. Δυστυχως πολυ λιγες χωρες κανουν κατι ουσιαστικο για την μητροτητα κ τα νεογεννητα κ ειμαι πολυ δυσπιστη με τις υποσχεσεις που εχουν δωσει τωρα εδω για επιδοματα κλπ.

 

Just now, Pagotoula είπε:

Είναι κι η κατακράτηση όπως λέει κι η Knecky, είναι και το πόσο έχεις φάει την προηγούμενη κι αν έχεις πάει τουαλέτα. 400g δεν θεωρούνται διαφορά. Εγώ και προ εγκυμοσύνης που ζυγιζόμουν κάθε μέρα έως ένα κιλό τύχαινε να παίζει από μέρα σε μέρα. Πόσο μάλλον τώρα. Εγώ ζυγίζομαι μόνο μέρα που να έχω φάει νωρίς την προηγούμενη...:P

Λετε καποιο μερος ναναι απο κατακρατηση? Η αληθεια ειναι οτι ολη την εβδ που περασε ειχα πολλη ορθοστασια απο δω κ απο κει σε μαγαζια για κουρτινες παπλωματα κλπ του σπιτιου..παντα ζυγιζομαι μετα απο τουαλετα οχι χωρις ρουχα αλλα με τις πυτζαμες, η διαφορα στα κιλα ειτε με ρουχα συνεχεια εοτε με πυτζαμες συνεχεια δεν αλλαζει..δε με αγχωνει κ να μεινει στο τελος κανα κιλακι το χρειαζομαι..χαχα..2φορες μου ετυχε να παρω +1κιλο σε μια βδομαδα,συνηθως κινουμαι στα +300-600γρ..

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ο αντρας μου οταν του λεω για κιλα δεν ασχολειται καν..θεωρει σημαντικο οτι πετυχαμε κυηση με την εξωσωματικη κ τα κιλα τον αφηνουν αδιαφορο..δε λεω δικιο εχει αλλα οι γυναικες τα εχουμε ολα στο μυαλο μας

  • Μου αρέσει 3

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! Πως είστε; Να σας ρωτήσω, τι γνώμη έχετε για τις φωλιές ύπνου για τα μωράκια; 

Καλημέρα! Έχω πιει τη γλυκόζη μου κ αναμένω την δεύτερη αιμοληψία της καμπύλης! Όταν πρωτοείδα τις φωλιές τρελάθηκα αλλα μετά όσο περναγε ο καιρός κ το μελεταγα με απέτρεψαν κάποια πράγματα. Δηλαδή. Κατ αρχας τον πρώτο καιρό στον ύπνο θέλει καθαρό περιβάλλον χωρίς μαξιλάρια χωρίς τίποτα γύρω γύρω όποτε δεν ξέρω ποσο ασφαλές είναι. Τωρα για να έχεις το μωράκι σου όταν είναι ξύπνιο δεν ξέρω.. εγω επειδή έχω κ πορτ μπεμπέ κ ριλαξ το θεωρώ λίγο περιττό έξοδο... έβλεπα ένα βίντεο μιας κοπέλας που έλεγε για τα πράγματα που αποδείχτηκαν περιττά εν τελει για το μωρό κ έλεγε οτι όχι μόνο είναι περιττό κ δεν το χρησιμοποίησε αρκετά αλλα στον Καναδά εχει απαγορευτεί κιόλας για λόγους ασφαλείας.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα! Πως είστε; Να σας ρωτήσω, τι γνώμη έχετε για τις φωλιές ύπνου για τα μωράκια; 

Καλημέρα. Κι εγώ διάβασα ότι είναι αμφιλεγόμενες από θέμα ασφάλειας και οι περισσότεροι γιατροί τα απαγορεύουν. Καλύτερα μίλησε με τον παιδίατρο που θα συνεργάζεσαι, πριν το αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Καλημέρα! Πως είστε; Να σας ρωτήσω, τι γνώμη έχετε για τις φωλιές ύπνου για τα μωράκια; 

Καλημερα!! Κ γω συμφωνω με το κοριτσια, δεν τα θεωρω ιδιαιτερα ασφαλη..απο μια ηλικια κ μετα οι υπνοσακοι ηταν χρησιμοι αλλα οχι γ νεογεννητο. Απο την αλλη στο μαιευτηριο στη Γερμανια δημιουργουσαν κατι σαν τη φωλια με μια πετσετα γυρω απο το μωρο για να νιωθει ασφαλεια τον πρωτο καιρο αλλα σπιτι το εκανα μονο οταν ηταν υπο επιβλεψη κ ξυπνιο.

Μυρτω καλα αποτελεσματα! Πως σου φαινεται ως τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Έκανα την καμπύλη χθες και αναμένω αποτελέσματα την Παρασκευή. Για κάποιο λόγο έχω ένα προαίσθημα ότι θα έχω ζάχαρο κύησης. Δεν ξέρω γιατί. Εν τω μεταξύ έχω μπλέξει. Πήγα στην οδοντίατρο και πρέπει να βγάλω έναν φρονημιτη.. Αν όμως έχω ζάχαρο απαγορεύεται να κανω εξαγωγή. Αν δεν έχω και με αφήσει ο γυναικολόγος να το βγάλω, θα πρέπει να γίνει πριν μπω στο Γ τρίμηνο Δηλαδή μέχρι τέλος του μήνα.. 

Για τις φωλιές δεν έχω άποψη αλλά δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύουν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Murtw.st @asda καλά αποτελέσματα κορίτσια, θετική σκέψη όλα θα είναι τέλεια!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κι εγώ αυτή την άποψη έχω, ότι είναι ακατάλληλο για τον βραδινό ύπνο του μωρού. Κοίταζα τι θα μπορούσα να του βάλω το βράδυ για να μην κρυώνουν χεράκια ποδαράκια, οπότε μάλλον θα καταλήξω σε γαντάκια και καλτσάκια. 

  • Μου αρέσει 3

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

@Murtw.st @asda καλά αποτελέσματα κορίτσια, θετική σκέψη όλα θα είναι τέλεια!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, κι εγώ αυτή την άποψη έχω, ότι είναι ακατάλληλο για τον βραδινό ύπνο του μωρού. Κοίταζα τι θα μπορούσα να του βάλω το βράδυ για να μην κρυώνουν χεράκια ποδαράκια, οπότε μάλλον θα καταλήξω σε γαντάκια και καλτσάκια. 

Ναι αυτη ηταν η λυση για μενα! Απλα τα εβαζα αφου κοιμοταν προσεχτικαα μην ξυπνησει γιατι δεν του αρεσαν καθολου τα γαντια χαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...