Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula said:

@iliana88 και @PennymavΚαλημέρα και με το καλό το μωράκια σας. Έχω ακούσει από διάφορες φίλες και γνωστές που έκαναν περίδεση ότι όλα πήγαν μια χαρά και δεν είχαν κανένα απολύτως θέμα. Αυτό με τις ανώδυνες συσπάσεις το παρατηρώ κι εγώ κάποιες μέρες. Μπορεί να νιώσω 2-3 μέσα σε μια δυο ώρες, νομίζω ότι εντείνονται αν δεν έχω πάει τουαλέτα ή κρατάω τα τσίσα μου και πιέζομαι αρκετά. Τώρα τι να πω, μπορεί να είναι και άσχετο. Ο γιατρός μου είχε πει ότι εφόσον δεν συνοδεύονται από πόνο ή δεν είναι συχνές, να μην ανησυχώ. Ο δικός σας τι λέει; 

Επίσης βρε κορίτσια, έχω από χτες που πονάω πολύ χαμηλά δεξιά, στην ένωση κοιλιάς και ποδιού και πολλές φορές ο πόνος αντανακλά και πίσω στο αντίστοιχο σημείο της μέσης. Τον παρατηρώ σε συγκεκριμένες θέσεις κυρίως, πχ καθιστή πολύ ώρα, στην οδήγηση, στο περπάτημα και όταν σηκώνω το πόδι γενικά. Ξαπλωμένη μου φεύγει. Να πω ότι τουαλέτα πάω σχεδόν κάθε μέρα (αλλά κάνω λίγα και πολύ σκληρά...χίλια συγγνώμη για την περιγραφή). Το μωρό το νιώθω να σαλεύει κανονικά. Τι είναι πάλι τούτο; Καμιά παρόμοια εμπειρία; 

Καλημερα!

Ανωδυνες συσπασεις είναι καλο κ φυσικο να υπαρχουν, ειναι οι branxton hicks που γυμναζουν τον μυ της μητρας για τον καιρο του τοκετου. Οι παραγοντες που περιγραφεις οντως το επιρρεαζουν στην συχνοτητα παντως κ σ μενα.

Αυτο π λες με τον πονο σε πιανει στο κοκκαλο ή το νιωθεις μυικο? Το ειχα καποια στιγμη κ με τους 2 τροπους στην προηγουμενη εγκυμοσυνη κ με πεθανε στον πονο. Ο γιατρός μου ειχε πει ειναι το βαρος της μητρας που χτυπαει σ νευρο κ σε μενα εφτασε κ να γινει πονος στο ισχυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα!

Ανωδυνες συσπασεις είναι καλο κ φυσικο να υπαρχουν, ειναι οι branxton hicks που γυμναζουν τον μυ της μητρας για τον καιρο του τοκετου.

Αυτο π λες με τον πονο σε πιανει στο κοκκαλο ή το νιωθεις μυικο? Το ειχα καποια στιγμη κ με τους 2 τροπους στην προηγουμενη εγκυμοσυνη κ με πεθανε στον πονο. Ο γιατρός μου ειχε πει ειναι το βαρος της μητρας που χτυπαει σ νευρο κ σε μενα εφτασε κ να γινει πονος στο ισχυο.

Σαν μυικό το νιώθω.δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Ναι!μου το γυρνάει και σε αυτό που λες..να μου χτυπάει ως το πόδι ώρες ώρες. Δεν πήγα δουλειά σήμερα να μείνω ξάπλα να δω πως θα πάει. Γιατί καθιστή κι ειδικά στην οδήγηση δεν παλεύεται. είναι σαν σουβλιά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Σαν μυικό το νιώθω.δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Ναι!μου το γυρνάει και σε αυτό που λες..να μου χτυπάει ως το πόδι ώρες ώρες. Δεν πήγα δουλειά σήμερα να μείνω ξάπλα να δω πως θα πάει. Γιατί καθιστή κι ειδικά στην οδήγηση δεν παλεύεται. είναι σαν σουβλιά...

Μαλλον το ιδιο ειναι. Μονο με ξαπλωμα περνουσε προσωρινα κ θελει υπομονη γιατι κραταει καιρο. Περαστικα, σε συμπονω πολυ γιατι το ειχα γ 2-3 μηνες κ δεν ειναι καθολου ωραιο. Με το που γεννησα περασε λες κ δεν υπηρχε ποτέ.. τωρα ευχομαι να μην επανελθει παλι. Ρωτα τον γιατρο σου για σιγουρα όμως!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

@iliana88 και @PennymavΚαλημέρα και με το καλό το μωράκια σας. Έχω ακούσει από διάφορες φίλες και γνωστές που έκαναν περίδεση ότι όλα πήγαν μια χαρά και δεν είχαν κανένα απολύτως θέμα. Αυτό με τις ανώδυνες συσπάσεις το παρατηρώ κι εγώ κάποιες μέρες. Μπορεί να νιώσω 2-3 μέσα σε μια δυο ώρες, νομίζω ότι εντείνονται αν δεν έχω πάει τουαλέτα ή κρατάω τα τσίσα μου και πιέζομαι αρκετά. Τώρα τι να πω, μπορεί να είναι και άσχετο. Ο γιατρός μου είχε πει ότι εφόσον δεν συνοδεύονται από πόνο ή δεν είναι συχνές, να μην ανησυχώ. Ο δικός σας τι λέει; 

Επίσης βρε κορίτσια, έχω από χτες που πονάω πολύ χαμηλά δεξιά, στην ένωση κοιλιάς και ποδιού και πολλές φορές ο πόνος αντανακλά και πίσω στο αντίστοιχο σημείο της μέσης. Τον παρατηρώ σε συγκεκριμένες θέσεις κυρίως, πχ καθιστή πολύ ώρα, στην οδήγηση, στο περπάτημα και όταν σηκώνω το πόδι γενικά. Ξαπλωμένη μου φεύγει. Να πω ότι τουαλέτα πάω σχεδόν κάθε μέρα (αλλά κάνω λίγα και πολύ σκληρά...χίλια συγγνώμη για την περιγραφή). Το μωρό το νιώθω να σαλεύει κανονικά. Τι είναι πάλι τούτο; Καμιά παρόμοια εμπειρία; 

Καλησπέρα!! Όταν λες πόνους εννοεις πονους περιόδου ή έντονους;; 

Αυτό με τον πόνο χαμηλά δεξια εγω τον είχα και αριστερά! Τώρα μου έχουν φύγει! Δεν μπορούσα σχεδόν να  σταθώ ορθια. Ο γιατρός δεν ανησυχουσε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Όταν λες πόνους εννοεις πονους περιόδου ή έντονους;; 

Αυτό με τον πόνο χαμηλά δεξια εγω τον είχα και αριστερά! Τώρα μου έχουν φύγει! Δεν μπορούσα σχεδόν να  σταθώ ορθια. Ο γιατρός δεν ανησυχουσε

Δεν μοιάζει με πόνος περιόδου, δεν νιώθω να είναι από την μήτρα. Το κορίτσι μου η @KNecky το περιέγραψε πολύ ωραία, σαν νευρόπονος είναι. Σουβλερός που αντανακλά και στη μέση ή το ισχύο. Θα κλείσω ραντεβού και στο γιατρό μες στη βδομάδα ούτως ή άλλως και θα του το πω κιόλας. Ελπίζω να μην έχει να κάνει με το μωράκι Παναγία μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Δεν μοιάζει με πόνος περιόδου, δεν νιώθω να είναι από την μήτρα. Το κορίτσι μου η @KNecky το περιέγραψε πολύ ωραία, σαν νευρόπονος είναι. Σουβλερός που αντανακλά και στη μέση ή το ισχύο. Θα κλείσω ραντεβού και στο γιατρό μες στη βδομάδα ούτως ή άλλως και θα του το πω κιόλας. Ελπίζω να μην έχει να κάνει με το μωράκι Παναγία μου.

Είμαι 20 εβδομάδων κ αυτο που λες το έπαθα κ γω από τα αριστερά όμως κ κουτσαινα κιολας 1 βδομάδα....λαχτάρα πέρασα κ γω αλλά μα ξες τα μωράκια μας είναι ποκυ καλα προστατευμενα εκεί μέσα...Φιλάκια πολλα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Είμαι 20 εβδομάδων κ αυτο που λες το έπαθα κ γω από τα αριστερά όμως κ κουτσαινα κιολας 1 βδομάδα....λαχτάρα πέρασα κ γω αλλά μα ξες τα μωράκια μας είναι ποκυ καλα προστατευμενα εκεί μέσα...Φιλάκια πολλα

Σε ευχαριστω κορίτσι μου μακάρι να μην είναι τίποτα...αλλά ξέρεις φοβάμαι και με ότι πρωτόγνωρο νιώθω...με το καλό το θαυματάκι σου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστω κορίτσι μου μακάρι να μην είναι τίποτα...αλλά ξέρεις φοβάμαι και με ότι πρωτόγνωρο νιώθω...με το καλό το θαυματάκι σου...

να μην φοβάσαι είμαστε πλέον ασφαλής κ καλά...με το καλό κ το δικό σ μπουμπούκι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστω κορίτσι μου μακάρι να μην είναι τίποτα...αλλά ξέρεις φοβάμαι και με ότι πρωτόγνωρο νιώθω...με το καλό το θαυματάκι σου...

 

Just now, Rafaelatarzan είπε:

να μην φοβάσαι είμαστε πλέον ασφαλής κ καλά...με το καλό κ το δικό σ μπουμπούκι 

Με πιάνει μ εμενα που και που αυτο.προχτες που ήμουν ξαπλωμένη το ένιωσα στα αριστερά .και χτες ειχα κ κατι μικρές σουβλιες απο τα δεξιά προς το κέντρο .τωρα όσο για τις συσπάσεις ειναι αυτές οι προπαρασκευαστικες που λένε .και ειναι φυσιολογικό .αλλα να ξερεις παιζει ρόλο σ αυτο και η δυσκοιλιοτητα κ αν εχεις ωρα να πας να ουρισεις.μπορει δηλαδή να προκαλέσουν σύσπαση αυτα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Pagotoula σε καταλαβαίνω, κι εγώ αν νιώσω κανένα πονάκι ανησυχώ λιγάκι. Συνήθως εμένα με ενοχλεί το έντερο και πράγματι όταν πάω τουαλέτα μετά εξαφανίζεται ο πόνος. Μπορεί κι εσένα να είναι το έντερο, αφού κάνεις σκληρά και λίγα, ίσως να μην αδειάζει εντελώς. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Δεν μοιάζει με πόνος περιόδου, δεν νιώθω να είναι από την μήτρα. Το κορίτσι μου η @KNecky το περιέγραψε πολύ ωραία, σαν νευρόπονος είναι. Σουβλερός που αντανακλά και στη μέση ή το ισχύο. Θα κλείσω ραντεβού και στο γιατρό μες στη βδομάδα ούτως ή άλλως και θα του το πω κιόλας. Ελπίζω να μην έχει να κάνει με το μωράκι Παναγία μου.

Εννοώ τις συσπάσεις που συνοδεύονται από πόνο! Τι είδους πόνο σου είπε ο γιατρός; ακομη και πόνους περιοδου; Νομίζω ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω συσπάσεις! Με τι μοιάζει;

Γενικά κορίτσια, νιώθετε πόνους περιόδου; Εγω καποιες φορες Ναι πολύ ήπιους ειδικά λιγο πριν αλλάξω βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Την απορια πως ειναι μια συσπαση την ειχα κ γω..σκεφτομουν αν συμβαινει πως ειναι για να το καταλαβω..μια μερα που κουραστηκα πολυ ενιωσα οτι ξεκινα απο ψηλα στην κοιλια ενα πετρωμα που απλωνοταν σιγα σιγα προς τα κατω,υποψιαστηκα οτι καπως ετσι ειναι οι συσπασεις..οταν εχω να παω να ουρισω αισθανομαι πιο σφιχτη-τσιτα την κοιλια μου κ κυριως χαμηλα..

Πονους δε νιωθω..οκ περα απο τη μεση αν ειμαι ορθια αρκετη ωρα ή ετυχε να σκυψω..καποιες φορες νιωθω κατι τσιμπηματακια οπως μιας καρφιτσας στη μεση ή απο κατω για 2-3' κ δε δινω σημασια αφου ειναι τοσο συντομο ή μπορει να γινει 1-2φορες την εβδομαδα..

παρατηρω οτι αρχιζω να μη βολευομαι στον υπνο..πιανομαι συνεχεια στο πλαι κ οποτε αλλαζω πλευρο ειμαι ολο "αχ" και "ωχ" κ νιωθω το βαρος της κοιλιας..μαλλον πρεπει να την κραταω κ να λεω στον αντρα μου να με σπρωχνει σα βαρελακι :razz: χαχαααα

 

 

@iliana88 να σαι κ συ στο πινακακι!!

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

Ματιλντα              5/3           κοριτσακι

Pennymav             7/3           κοριτσακι

Murtw.st                9/3           αγορακι  (16-18/2)

mpoukitsa             9/3           αγορακι

eleniart                  9/3           κοριτσακι

KNecky                  11/3         κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

Polly1                    15/3          κοριτσακι

ALEX210               16/3         αγορακι     

Φιλενια                 19/3         κοριτσακι

iliana88                 19/3         αγορακι

asda                       23/3         κοριτσακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

teta2                      28/3         κοριτσακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

 Pagotoula            31/3         κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2    1/4           κοριτσακια 2

Nackt                      4/4          κοριτσακι

Sweet_child           6/4           αγορακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Εννοώ τις συσπάσεις που συνοδεύονται από πόνο! Τι είδους πόνο σου είπε ο γιατρός; ακομη και πόνους περιοδου; Νομίζω ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω συσπάσεις! Με τι μοιάζει;

Γενικά κορίτσια, νιώθετε πόνους περιόδου; Εγω καποιες φορες Ναι πολύ ήπιους ειδικά λιγο πριν αλλάξω βδομαδα

Οι πονοι περιοδου π περιγραφεις μπορει να ναι τεντωνα της μητρας αφου ειναι κ κοντα στην αλλαγη βδομαδας. Απλα μεγαλωνει η κοιλιτσα.

Οι προπαρασκευαστικες συσπασεις δεν πονανε μονο πετρωμα νιωθεις κ ισως πιεση. Ειναι οπως περιγραφει η Κατερινα απο πανω. Οι κανονικες συσπασεις ειναι σαν πονοι περιοδου+πετρωμα στην κοιλια, πονας πιθανον κ στην μεση κ χαμηλα κ γενικά εχουν συχνοτητα κ διαρκεια ενω οι προπαρασκευαστικες ειναι πιο ακαταστατες κ μικρης διαρκειας. Βεβαια εξαρτάται κ απο καθε σωμα πως θ το νιωσεις όταν ερθει η ωρα αλλα γενικα ειναι καπως ετσι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αν νιωθετε πονο σαν μαχαιρια δεξια ή αριστερα σαν σουβλια ειναι νορμαλ..βεβαια καλο ειναι να απευθυνεστε πρωτα στους γιατρους σας!! Το ιδιο επαθα πριν δυο βδομαδες...δεν μπορουσα να ξαπλωσω, ειναι οι συνδεσμοι που ανοιγουν...Ο γιατρος μου ειπε μπουσκοπαν σε περιπτωση που υποφερω...

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Εννοώ τις συσπάσεις που συνοδεύονται από πόνο! Τι είδους πόνο σου είπε ο γιατρός; ακομη και πόνους περιοδου; Νομίζω ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω συσπάσεις! Με τι μοιάζει;

Γενικά κορίτσια, νιώθετε πόνους περιόδου; Εγω καποιες φορες Ναι πολύ ήπιους ειδικά λιγο πριν αλλάξω βδομαδα

Στις συσπάσεις πετρώνει όλη η κοιλιά από τον αφαλό μέχρι κάτω χαμηλά και νιώθεις να τσιτώνει η κοιλιά σου. Εγώ το έχω πάθει και στον υπέρηχο, οπότε μου το είπε ο γιατρός. Αλλά γενικά τις καταλαβαίνεις ξεκάθαρα. Δεν τον ανησύχησαν εκείνον πάντως, μου είπε ότι είναι φυσιολογικές σε όλη την εγκυμοσύνη, αλλά όπως είπα, μου είπε ότι αν πονάω παράλληλα, θα πρέπει να το δούμε. Χορηγούν συνήθως περισσότερο μαγνήσιο ή/και τοκολυτικά φάρμακα και αν είναι συχνές κι έντονες, προτείνουν και την κατάκλυση από ότι ξέρω. Ισχύει πάντως ότι η δυσκοιλιότητα επιβαρύνει τις συσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...