Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Τι φάρμακα παίρνετε γενικά; Εγώ από τον 4ο μήνα παίρνω δύο σιδήρους τη μέρα (gyno-tardyferon) ένα ασβέστιο (calcioral 1000 + d3) δύο μαγνήσια trofocard, πολυβιταμίνες + ω3 pregnacare plus και σαλοσπίρ 80...! Είστε συνεπείς; Εγώ μερικές φορές αποφεύγω το ασβέστιο... ^_^


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, KNecky είπε:

Οι πονοι περιοδου π περιγραφεις μπορει να ναι τεντωνα της μητρας αφου ειναι κ κοντα στην αλλαγη βδομαδας. Απλα μεγαλωνει η κοιλιτσα.

Οι προπαρασκευαστικες συσπασεις δεν πονανε μονο πετρωμα νιωθεις κ ισως πιεση. Ειναι οπως περιγραφει η Κατερινα απο πανω. Οι κανονικες συσπασεις ειναι σαν πονοι περιοδου+πετρωμα στην κοιλια, πονας πιθανον κ στην μεση κ χαμηλα κ γενικά εχουν συχνοτητα κ διαρκεια ενω οι προπαρασκευαστικες ειναι πιο ακαταστατες κ μικρης διαρκειας. Βεβαια εξαρτάται κ απο καθε σωμα πως θ το νιωσεις όταν ερθει η ωρα αλλα γενικα ειναι καπως ετσι.

Ευχαριστώ κορίτσια!! Θα το πω στον γιατρό μου αν και το ξέρει ήδη απλα μου πε να ανησυχησω σε δυνατούς πόνους! 

Just now, Sweet_child είπε:

Τι φάρμακα παίρνετε γενικά; Εγώ από τον 4ο μήνα παίρνω δύο σιδήρους τη μέρα (gyno-tardyferon) ένα ασβέστιο (calcioral 1000 + d3) δύο μαγνήσια trofocard, πολυβιταμίνες + ω3 pregnacare plus και σαλοσπίρ 80...! Είστε συνεπείς; Εγώ μερικές φορές αποφεύγω το ασβέστιο... ^_^

Γεια!!! Κι εγώ 2 σιδηρους 1 ασβέστιο 4 μαγνησια 1 φυλλικο οξύ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Τι φάρμακα παίρνετε γενικά; Εγώ από τον 4ο μήνα παίρνω δύο σιδήρους τη μέρα (gyno-tardyferon) ένα ασβέστιο (calcioral 1000 + d3) δύο μαγνήσια trofocard, πολυβιταμίνες + ω3 pregnacare plus και σαλοσπίρ 80...! Είστε συνεπείς; Εγώ μερικές φορές αποφεύγω το ασβέστιο... ^_^

Εγω παιρνω 2σιδηρους(απο πριν την εγκυμοσυνη), d3 ( ξεκινησα πριν την εξωσωματικη), ασβεστιο (μερα παρα μερα) κ πολυβιταμινες με ω3

salospir κ ενεσεις ηπαρινης λογω αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου..


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παιρνω 2 σιδηρους και φυλλικο οξυ, μαγνησιο και μια πολυβιταμινη! Ασβεστιο ειχα ρωτησει το γιατρο και μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται.. οποτε προσπαθω να πινω 2 ποτηρια γαλα την ημερα και να τρωω και τυρακι μεσα στην ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ασβέστιο ,1 σίδηρο , filicine,uofolen, 2   trofocard + 1 magnesium citrate ( που ειναι πιο μυοχαλαρωτικο για τις συσπάσεις και μ εχει βοηθήσει οντως ) 1 salospir 160 λόγω αυξημένης αντίστασης στις μητριαιες αρτηρίες .το ασβέστιο και εγω δεν το παίρνω παντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ελλην είπε:

Κι εγω παιρνω 2 σιδηρους και φυλλικο οξυ, μαγνησιο και μια πολυβιταμινη! Ασβεστιο ειχα ρωτησει το γιατρο και μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται.. οποτε προσπαθω να πινω 2 ποτηρια γαλα την ημερα και να τρωω και τυρακι μεσα στην ημερα.

Κ μενα ετσι μου ειχε πει για το ασβεστιο..αλλα επειδη δν ειμαι σιγουρη αν επαρκει η ποσοτητα ασβεστιο που παιρνω απο τη διατροφη καποιες μερες ή αλλες μπορει να τυχει να μην φαω κατι, ειπα να το παιρνω μερα παρα μερα..μαλιστα ο γιατρος μου ειπε να μην ακουω τις βλακειες που λενε οτι κινδυνευεις να σου πεσουν τα δοντια..χαχα..αφου του ελεγα του ανθρωπου "λενε..λενε..λενε" κ μου ειπε αυτα δεν ειναι ιατρικη


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πάντως όταν γέννησα (δεν έπαιρνα τότε ασβέστιο), ενώ έχω πάααρα πολλά μαλλιά, παρατήρησα ότι είχα αδειάσει λίγο στην κορυφή. Οπότε εγώ βασικά ζήτησα του γιατρού να μου δώσει ασβέστιο γιατί εκτός από τυρί δεν πολυτρώω γάλα γιαούρτι.


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Κορίτσια εγώ πάντως όταν γέννησα (δεν έπαιρνα τότε ασβέστιο), ενώ έχω πάααρα πολλά μαλλιά, παρατήρησα ότι είχα αδειάσει λίγο στην κορυφή. Οπότε εγώ βασικά ζήτησα του γιατρού να μου δώσει ασβέστιο γιατί εκτός από τυρί δεν πολυτρώω γάλα γιαούρτι.

Γενικότερα τι μπορεί να προκαλέσει το πολυ ασβεστιο;; Εγω τρωω και τυρί και γιαούρτι καθημερινά και 1 ασβέστιο καθημερινα! Έχω χάσει κάποιο επεισοδιο;; ποσο άσχετη είμαι Τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω 3 σιδηρους κ 3 μαγνησια μονο. Ασβεστιο δεν μ δωσε ποτε κ να πω την αληθεια ο σίδηρος ηταν παντα το προβλημα μου. Αλλωστε με τα γαλακτοκομικα τα παω πολυ καλα. Η μονη φορα π πηρα ασβεστιο ηταν ενω θηλαζα κ δεν επρεπε να φαω τίποτα γαλακτοκομικο γιατι ψαχναμε για καποια αλλεργια στο μωρό απο που προερχοταν.

Just now, Polly1 said:

Γενικότερα τι μπορεί να προκαλέσει το πολυ ασβεστιο;; Εγω τρωω και τυρί και γιαούρτι καθημερινά και 1 ασβέστιο καθημερινα! Έχω χάσει κάποιο επεισοδιο;; ποσο άσχετη είμαι Τελικά!!!

Εχω ακούσει για πονοκεφάλους απο υπερβολικη προσληψη ασβεστιου αλλα δεν ξερω σιγουρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πηρα τον γιατρό τηλ γιατί νιώθω πόνους περιόδου,καθολου έντονους αλλα τους νιωθω! Μου πε να τους παρακολουθήσω και να πάω αν συνεχίσουν αυριο να με δει. Πφφφ τι είναι αυτό παλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Polly1 said:

Κορίτσια πηρα τον γιατρό τηλ γιατί νιώθω πόνους περιόδου,καθολου έντονους αλλα τους νιωθω! Μου πε να τους παρακολουθήσω και να πάω αν συνεχίσουν αυριο να με δει. Πφφφ τι είναι αυτό παλι!

Περαστικα κοπελα μου κ μακαρι να ειναι απλα που μεγαλωνει η μητρα!

Επισης να αναφερω κατι που θυμήθηκα..μετα απο επαφες μπορει να νιωσετε πονους στη μεση κ σαν περίοδο. Ειναι λογω των ορμονων του σπερματος κ μπορει να γινει αρκετα εντονο κ σε πιο μεγαλους μηνες να οδηγισει σε συσπασεις αλλα συνηθως ακανονιστες που δεν οδηγουν σε τοκετο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Περαστικα κοπελα μου κ μακαρι να ειναι απλα που μεγαλωνει η μητρα!

Επισης να αναφερω κατι που θυμήθηκα..μετα απο επαφες μπορει να νιωσετε πονους στη μεση κ σαν περίοδο. Ειναι λογω των ορμονων του σπερματος κ μπορει να γινει αρκετα εντονο κ σε πιο μεγαλους μηνες να οδηγισει σε συσπασεις αλλα συνηθως ακανονιστες που δεν οδηγουν σε τοκετο.

Επαφές εξαιτίας του τραχήλου δεν έχουμε εδώ και και κανα 2μηνο. Θα δούμε Αύριο! Τι να πω!! Ευχαριστώ πάρα πολυ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Polly1 είπε:

Κορίτσια πηρα τον γιατρό τηλ γιατί νιώθω πόνους περιόδου,καθολου έντονους αλλα τους νιωθω! Μου πε να τους παρακολουθήσω και να πάω αν συνεχίσουν αυριο να με δει. Πφφφ τι είναι αυτό παλι!

Έτσι με έπιασαν εμένα πριν απο περίπου ένα μήνα (24η εβδομάδα) .. με έπιασε ξαφνικά πρωί πόνος λες κ αδιαθετώ κ εννοείται χεστηκα πάνω μου... 2-3 μέρες το είχα αυτό κ μετά με αφησε.. απλα επειδή σε όλο το β τρίμηνο δεν είχα ενοχλήσεις με ξένισε πολύ.:. Κ γενικά δεν με ξανάπιασε κάτι αντίστοιχο.. μ είπε κ ο γιατρός οτι μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός κ να μην σημαίνει κάτι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Κ μενα ετσι μου ειχε πει για το ασβεστιο..αλλα επειδη δν ειμαι σιγουρη αν επαρκει η ποσοτητα ασβεστιο που παιρνω απο τη διατροφη καποιες μερες ή αλλες μπορει να τυχει να μην φαω κατι, ειπα να το παιρνω μερα παρα μερα..μαλιστα ο γιατρος μου ειπε να μην ακουω τις βλακειες που λενε οτι κινδυνευεις να σου πεσουν τα δοντια..χαχα..αφου του ελεγα του ανθρωπου "λενε..λενε..λενε" κ μου ειπε αυτα δεν ειναι ιατρικη

Καλημέρα! Κι εγώ ασβέστιο μέρα παρά μέρα παίρνω, αυτό που έχει και d μαζί. Η ενδοκρινολόγος μου δίνει Τ4 για το θυρεοειδή και glucophage λόγω των πολυκυστικών, αυτά τα παίρνω χρόοοονια τώρα και τα συνεχίζω. κάθε μήνα ελέγχει τις εξετάσεις μου και με καθοδηγεί. Συν σίδηρο, μαγνήσιο. Συν αντιπηκτικές με οδηγίες αιματολόγου πάντα και λόγω της αντίστασης στη μητριαία αρτηρία. Και παίρνω ακόμα κι ένα χάπι προγεστερόνης τη μέρα, λόγω επιχείλιου πλακούντα, ο γιατρός λέει ότι βοηθάει τον τράχηλο να μη μειωθεί. Αυτά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...