Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Υποκοριστικό για Θανάσης


demmikot

Recommended Posts

Θέλω την βοήθεια σας.. τον πεθερό μου τον λένε Θανάση και με έχει φάει ο άντρας μου να βγάλουμε το όνομα του. Εμένα δεν μ αρέσει καθόλου.. μπορείτε να μου προτείνετε κανένα υποκοριστικό εκτός από Νάσος και Θάνος;


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, demmikot είπε:

Γενικά στα αγοράκια δεν βρίσκω και ωραία ονόματα. Γιατί και καλά είναι ανοιχτός ο άντρας μου σε άλλα ονόματα αλλά δεν του αρέσει κανένα..

Άμα είναι ανοιχτός καλέ ψάξτο λίγο ακόμη χαχα.

Τι έχεις κατά νου; Να δούμε τι αρέσει σε εσένα μήπως βοηθήσουμε και αν πετύχουμε να αρέσει κάτι και στο σύζυγό καλώς.


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ του έχω πει αλκης, Πάρις, Φαίδων, Νέστορας, Ερμής, Ιαν αλλά δεν του αρέσει κανένα .. ουφ..

Το αθος κάτι μου έκανε πάντως.. και τα άλλα δεν είναι κακά..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Εγώ του έχω πει αλκης, Πάρις, Φαίδων, Νέστορας, Ερμής, Ιαν αλλά δεν του αρέσει κανένα .. ουφ..

Το αθος κάτι μου έκανε πάντως.. και τα άλλα δεν είναι κακά..

Άρα σου αρέσουν τα αρχαία ελληνικά χιχι. Η αλήθεια είναι ότι σπάνια έχω ακούσει σε άντρα να αρέσουν... Κι εμείς συζητούσαμε για Αχιλλέας, Αλέξανδρος, Έκτορας, Φίλιππος, Άρης (όχι Αριστείδης) αν ήταν αγόρι αλλά με το ζόρι συμφώνησε στο Αλέξανδρος που είναι συνηθισμένο στα αυτιά του... Του αρέσει γενικά κάτι ας είναι και πιο συνηθισμένο ή σου λέει ότι είναι ανοιχτός ναι μεν αλλά το καλύτερο είναι του μπαμπά του χιχιχι 

Το Άθως/Άθος το έβγαλα με πολύ φαντασία να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ξανά ακούσει σαν υποκοριστικό.... νομίζω ήταν ένας απ' τους 3 σωματοφύλακες από εκεί μου ήρθε...

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mamacita Alina ναι δεν του αρέσουν τα αρχαιοελληνικά.. θέλει πιο συνηθισμένα.. μόνο το Άγγελος του αρέσει αλλά δεν μου πολυαρεσει εμένα.. το έχω συνδιάσει με άτομο για αυτό.

Από την άλλη λέω και εγώ εντάξει δεν χρειάζεται να σκαω με τα ονόματα θα βγάλουμε του μπαμπά του, να είναι όλα τα σόγια happy και ας βρω ένα ωραίο υποκοριστικο.. 

Σε ευχαριστώ πάντως. Το Αλέξανδρος πολύ ωραίο είναι.. αα εμένα μου αρέσει και το Στέφανος..

Αυτό που δεν διαπραγματεύομαι είναι αν κάνουμε κοριτσάκι κάποια στιγμή. Θα το βγάλουμε Δανάη!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κρίμα να έχεις τη Δανάη και το Θανάση; Σήμερα είχαμε τη συζήτηση στη δουλειά ότι 2 συνάδελφοι πήραν ο,τι όνομα είχε ο παππούς, ενώ τ αδέρφια τους πήραν πολύ όμορφα ονόματα, εφόσον οι γονείς είχαν κάνει το...χρέος (!!;;;) τους προς τους παππούδες. Αισθάνονται και οι 2 ρηγμενοι. Επίσης, το γεγονός ότι το κορίτσι ακριβώς επειδή είναι κορίτσι θα πάρει όμορφο όνομα και ο γιος ας πάρει του παππού ο,τι κ αν είναι, αυτόματα δημιουργεί διάκριση φύλου για μένα. Έχω γιους, έδωσα ονόματα που διαλέξαμε και δεν μου αρέσει που 'ρίχνουν' έτσι τα αγόρια στο θέμα όνομα έναντι των κοριτσιών. Με συγχωρείς αν ακούγομαι σκληρή, είναι ο γραπτός λόγος, όμως είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολύ. 

Υ.γ.: το Στέφανος και το άγγελος είναι πολύ όμορφα! Τα είχα διαλέξει κ εγώ, επικράτησε άλλο τελικά. 

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

@Mamacita Alina ναι δεν του αρέσουν τα αρχαιοελληνικά.. θέλει πιο συνηθισμένα.. μόνο το Άγγελος του αρέσει αλλά δεν μου πολυαρεσει εμένα.. το έχω συνδιάσει με άτομο για αυτό.

Από την άλλη λέω και εγώ εντάξει δεν χρειάζεται να σκαω με τα ονόματα θα βγάλουμε του μπαμπά του, να είναι όλα τα σόγια happy και ας βρω ένα ωραίο υποκοριστικο.. 

Σε ευχαριστώ πάντως. Το Αλέξανδρος πολύ ωραίο είναι.. αα εμένα μου αρέσει και το Στέφανος..

Αυτό που δεν διαπραγματεύομαι είναι αν κάνουμε κοριτσάκι κάποια στιγμή. Θα το βγάλουμε Δανάη!

Αχ άντρες παιδί μου. Μόνο τα συνηθισμένα.... Εμείς πάμε για δεύτερο κορίτσι οπότε αν θέλεις το Αλέξανδρος στο χαρίζω χαχαχα. Το θέμα είναι να είστε οι γονείς χάπι... Εγώ επέμενα να βγάλω τη πεθερά μου που δεν έχει ακουστεί ενώ ούτε του άντρα μου του άρεσε σαν όνομα και εν τέλει τη φωνάζουμε με υποκοριστικό που δε θυμίζει τόσο το όνομα (έως καθόλου)... Όχι ότι με χαλάει δεν είμαι καθόλου κατά των υποκοριστικων ή των διπλών ονομάτων αλλά αφού δε μου άρεσε σαν όνομα εξαρχής θα έπρεπε να βγάλω κάποιο να μου αρέσει αφού είχα το ελεύθερο απ' τον άντρα μου... Αφού έχεις λοιπόν το ελεύθερο κοίτα να είστε οι δυο σας χαπι.... 

Αχ μόνο το Άγγελος του αρέσει κι αυτουνου καλέ; Δεύτερη επιλογή δεν έχει;


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα! είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα κ εννοείται πως το Θανάσης δεν μου αρέσει καθόλου. Εμείς πέρυσι που τον βαπτίσαμε του δώσαμε 2 ονόματα για να μην νιώθει κ ο παππούς ρηγμένος κ τον είπαμε Αλέξιο-Αθανάσιο. Φυσικά τον φωνάζουμε Αλέξη, ο παππούς βέβαια τον αποκαλεί Θάνο εμείς πάλι μόνο Αλέξη. Κ όλοι είμαστε ευχαριστημένοι!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, Από τα υποκοριστικά το Θάνος μου αρέσει καλύτερα. Κι εμένα του πεθερού ήταν αρχαιοελληνικό αλλά χάλια, κι έτσι αποφασίσαμε να του δώσουμε ουδέτερο όνομα που να μας αρέσει, όχι αρχαιοελληνικό. Επειδή το όνομα θα ακολουθεί το παιδί σε όλη του ζωή καλό είναι να είναι κάτι εύηχο.Το όνομα πρέπει να το αποφασίζουν οι γονείς και όχι οι παππούδες ή οι παραδόσεις.Επίσης το διπλό όνομα το θεωρώ υποκρισία, όταν το ένα δεν χρησιμοποιείται ποτέ.Ή το βγάζεις ή δεν το βγάζεις.Εχω κι εγώ δύο ονόματα και ξέρω πόσο μπέρδεμα είναι αυτό Αυτή είναι η γνώμη μου, βέβαια.Καλότυχο να είναι το παιδάκι σας ό,τι και να αποφασίσετε!!!:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...