Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Υποκοριστικό για Θανάσης


demmikot

Recommended Posts

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες.. 

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές..

@Konsta15 σε καταλαβαίνω απόλυτα και δεν μιλάς σκληρά. Εμένα το θέμα μου είναι κυρίως ότι δεν υπάρχει κάποιο ανδρικό όνομα που να λέω το θέλω πάση θυσία ( όπως συμβαίνει με το Δανάη) οι παππούδες δεν έχουν θέμα και δεν έχουν ζητήσει τίποτα απλά του άνδρα μου θα του άρεσε να βγάλει το πατέρα του (ή και του δικού μου μπαμπα απλά ο πατέρας μου έχει το ίδιο όνομα με τον άνδρα μου και δεν θέλω εγώ). Του αρέσουν οι παραδόσεις..

Επίσης κορίτσια να σας πω την αλήθεια επειδή είχα δύσκολη εγκυμοσύνης όταν ξεκίνησαν τα δύσκολα είχα πει ότι δεν με νοιάζουν τα ονόματα. Το μόνο που ήθελα ήταν νσ πάνε όλα καλά και πήγαν ευτυχώς.. από τότε σταμάτησα να επιμένω να βγάλουμε κάτι αλλο. 

Είναι λίγο αδικία τα παιδάκια να έχουν τελείως διαφορετικά ονόματα. Το ένα να έχει ωραίο και το άλλο κλασσικό..

Τα δύο ονόματα δεν μου αρέσουν μόνο αν μπορούν να συνδυαστούν για να βγει υποκοριστικό..

Με τα πολλά κορίτσια μου θα συζητήσουμε για κάποιο ωραίο υποκοριστικο και άντε να ξαναδούμε λίγο τα ονόματα.. θα πρέπει να καταλήξουμε σιγά σιγά..

Σας ευχαριστώ όλες για τις ιδέες σας...


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο το αθανασιος μονο το θανος μου αρεσει, κ δ μου ακουγεται πολυ ασχημο

Εφοσον δ ειναι οτι θελετε οπωσδηποτε ονομα απο την οικογενεια ψαξ'τε για αλλα που να αρεσουν κ στους δυο

Μηπως το ονομα καποιας γιαγιας που να γινεται ωραιο σε αντρικο; 

Ισως καλυτερα οχι αρχαιοελληνικο αν δεν τα προτιμα ο αντρας σου

Πχ το στεφανος, φιλιππος που αναφερθηκαν ειναι πολυ ωραια κ πιο συνηθισμενα

Αλλα που μου αρεσουν μαριος, αλεξης, δημητρης, ραφαηλ, μιχαλης, μανωλης,πιο δυσκολα γαβριηλ, δανιηλ. Ορφεας, στεργιος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@vikib άστα και από γιαγιά χάλια είμαστε. η μία έχει το όνομα του άνδρα μου. Η μαμά μου δηλαδή. Η μαμά μου κ ο μπαμπάς μου και ο άνδρας μου έχουν το ίδιο όνομα!!  Την άλλη γιαγιά την λένε Αργυρώ.. δεν σωζόμαστε με τίποτα.. χιχιχι

Το Μιχάλης που έγραψες εμένα μου αρέσει παααρα πολύ όμως πάλι πέφτουμε σε τοίχο. 

Anyway αρχίζω και καλοβλεπω το Θάνος και το αθος. Πιστεύω να αποφασίσουμε σύντομα. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

@vikib άστα και από γιαγιά χάλια είμαστε. η μία έχει το όνομα του άνδρα μου. Η μαμά μου δηλαδή. Η μαμά μου κ ο μπαμπάς μου και ο άνδρας μου έχουν το ίδιο όνομα!!  Την άλλη γιαγιά την λένε Αργυρώ.. δεν σωζόμαστε με τίποτα.. χιχιχι

Το Μιχάλης που έγραψες εμένα μου αρέσει παααρα πολύ όμως πάλι πέφτουμε σε τοίχο. 

Anyway αρχίζω και καλοβλεπω το Θάνος και το αθος. Πιστεύω να αποφασίσουμε σύντομα. 

Ααααν το βγάλετε Μιχαήλ Άγγελο; Που σου αρεσει το Μιχάλης και εκείνου το Άγγελος; Θα ήταν βέβαια ωραίο να ακούγεται ολόκληρο και δε ξέρω αν σου αρέσει το Μιχαήλ αντί του Μιχάλης....

Το Θάνος πάντως άσχημο δεν είναι... Και μη νομίζεις τώρα δε τρελενεσαι αλλά μετά που θα το ακούς σε άλλους θα πηγαίνει το μυαλό σου στο μικρό σου πρίγκιπα και θα νιώθεις πεταλουδιτσες!!!!


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Ααααν το βγάλετε Μιχαήλ Άγγελο; Που σου αρεσει το Μιχάλης και εκείνου το Άγγελος; Θα ήταν βέβαια ωραίο να ακούγεται ολόκληρο και δε ξέρω αν σου αρέσει το Μιχαήλ αντί του Μιχάλης....

Το Θάνος πάντως άσχημο δεν είναι... Και μη νομίζεις τώρα δε τρελενεσαι αλλά μετά που θα το ακούς σε άλλους θα πηγαίνει το μυαλό σου στο μικρό σου πρίγκιπα και θα νιώθεις πεταλουδιτσες!!!!

Μην σου πω θα το χρησιμοποιουσα ετσι ολοκληρο. Μιχαηλ αγγελος. Πολυ ωραια ιδεα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, vikib είπε:

Μην σου πω θα το χρησιμοποιουσα ετσι ολοκληρο. Μιχαηλ αγγελος. Πολυ ωραια ιδεα

Μα αυτό λέω κι εγώ ολόκληρο.... Αν της αρέσει της κοπέλας βέβαια το Μιχαήλ


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα πάει κ το Μιχαήλ Άγγελος..

Το Άθως πάντως το άκουσε πιασαρικο ο άντρας μου.. μας βλέπω περισσότερο για το Αθανάσιος με υποκοριστικό του έχω πει καμία 20σρια ονόματα και κανένα δεν του αρέσει.. 


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Μπα πάει κ το Μιχαήλ Άγγελος..

Το Άθως πάντως το άκουσε πιασαρικο ο άντρας μου.. μας βλέπω περισσότερο για το Αθανάσιος με υποκοριστικό του έχω πει καμία 20σρια ονόματα και κανένα δεν του αρέσει.. 

Ααααα θα τρελαθώ.... Και μου ήρθε τόσο περίεργα στο μυαλό με τους τρεις σωματοφύλακες που ντρεπόμουν να το γράψω χαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο βρε παιδια με τα αρχαιοελληνικα και τα ασυνηθιστα. Το Αθανασιος ειναι ωραιο ονομα και το Θανος επισης. Σαφως καλυτερα (κατά την άποψη μου παντα) απο το Ετεοκλης που αναφέρθηκε.

Εχω βαρεθει στο πάρκο να ακούω Μαξιμε και Μενελαε. Τα συνηθισμενα που σνομπαραμε εχουν γινει πλεον σπανια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καραμελακι είπε:

Μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο βρε παιδια με τα αρχαιοελληνικα και τα ασυνηθιστα. Το Αθανασιος ειναι ωραιο ονομα και το Θανος επισης. Σαφως καλυτερα (κατά την άποψη μου παντα) απο το Ετεοκλης που αναφέρθηκε.

Εχω βαρεθει στο πάρκο να ακούω Μαξιμε και Μενελαε. Τα συνηθισμενα που σνομπαραμε εχουν γινει πλεον σπανια

Το θέμα είναι τι αρέσει στη μανούλα. Όχι τι έχει πολύ φορεθεί ή τι βαρέθηκα με εμείς να ακούμε. Όταν είχε κάθε τάξη 5 Γιάννηδες, 6 Μαρίες, 3 Ελένες, 2 Κατερίνες και 4 Γιώργους γιατί δεν είχαμε τέτοιο θέμα; (Δεν υπερβάλλω στη δική μου τάξη αναφέρομαι)... Εννοείται πως μου αρέσουν τα ονόματα αυτά, δε το λέω για κακο.

Γερά παιδάκια και όπως και αν τα λένε...

Καλό προαιρετα πάντα εννοείται. :)

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα προφανως να ειναι γερά τα παιδακια πανω απο ολα, απλα εγω απο την πλευρα μου σχολίασα οτι ο συνηθης λογος επιλογης ιδιαιτερου ονοματος ηταν να ειναι σπανιο. Κατι που πλεον δεν ισχυει. Οποτε αλινα για να απαντησω και στην ερωτηση σου : εαν δεν ενοχλούσε η συχνοτητα των Γιώργος, Δημητρης κλπ, τοτε προφανώς δεν θα αντιμετωπιζονταν απο μεριδα της κοινωνίας ως '' κοινα'' και φτου κακα θα εχει το παιδι μου ονομα Γιωργος που εχει και το παιδι της καθε.. Μαρίας...

Αυτα αν η επιλογη ονοματος γινεται με το κριτηριο της σπανιοτητας και πρωτοτυπιας, οχι εαν πραγματι επιλεγεται χωρις ιδεοληψίες ενα ονομα που αρεσει στους γονεις και πιστευουν οτι θα αρεσει και στο παιδι οταν μεγαλωσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καραμελακι είπε:

Καλα προφανως να ειναι γερά τα παιδακια πανω απο ολα, απλα εγω απο την πλευρα μου σχολίασα οτι ο συνηθης λογος επιλογης ιδιαιτερου ονοματος ηταν να ειναι σπανιο. Κατι που πλεον δεν ισχυει. Οποτε αλινα για να απαντησω και στην ερωτηση σου : εαν δεν ενοχλούσε η συχνοτητα των Γιώργος, Δημητρης κλπ, τοτε προφανώς δεν θα αντιμετωπιζονταν απο μεριδα της κοινωνίας ως '' κοινα'' και φτου κακα θα εχει το παιδι μου ονομα Γιωργος που εχει και το παιδι της καθε.. Μαρίας...

Αυτα αν η επιλογη ονοματος γινεται με το κριτηριο της σπανιοτητας και πρωτοτυπιας, οχι εαν πραγματι επιλεγεται χωρις ιδεοληψίες ενα ονομα που αρεσει στους γονεις και πιστευουν οτι θα αρεσει και στο παιδι οταν μεγαλωσει. 

Για να είμαι ειλικρινής δε κατάλαβα και πολλά απ' την απάντηση... Εγώ πάντως από πλευράς μου δε θυμάμαι κάνεις να σχολιάζει παλαιότερα (γιατί για παλαιότερα αναφέρθηκα) αααα πολλές Μαρίες πολλοί Γιάννηδες. Ίσα ίσα....τώρα τελευταία αναφέρονται σαν συνηθισμένα αυτά τα ονόματα, τότε όχι..Ενώ πλέον αν ρωτήσει μία μαμά για το Νεφέλη όλο και κάποιος θα πει αααα έχουμε βαρεθεί να ακούμε Νεφέλη στη παιδική χαρά, αααα πολυφορεμενο και τέτοια. Να τονισω πως η δεύτερη μου κόρη πιθανότατα Μαρία θα βγει οπότε ειλικρινά μου αρέσουν προσωπικά πολύ τα χαρακτηρισμένα ως κοινά ονόματα. Απλά φαντάσου μια φορά σε μια ομάδα ρώτησα για ένα όνομα για μια φίλη και τον μπέμπη της και έπεσαν όλες πάνω μου να με φάνε. Ελάχιστες ήταν ευγενικές. Ελεγαν ότι το έχουμε ξεφτιλησει και ότι έχουν χαθεί τα συνηθισμένα ονόματα, ότι όλα γίνονται στο βωμό της μόδας και ότι άλλο βγαίνει άλλο ακούγεται και ολίγον τι νευρίασα. Άμα αρεσει στη μανούλα και στον μπαμπά ας το πουν και Αναξίμανδρο.... Ας τον φωνάζουν Μαξιμο... (Το έχω ακούσει αυτό από Αναξίμανδρο Μάξιμο).Γιατί να φέρνουμε σε δύσκολη θέση τον γονέα που δεν του αρέσει ολόκληρο το όνομα ή δε του αρέσουν τα "συνηθισμένα" και θέλει αρχαιοελληνικο; (Προφανώς δεν εννοώ εσένα, εσύ τοποθετηθηκες πολύ ομορφα, μιλάω για τις απόλυτες). Και εννοείται ανταλλαγή απόψεων κάνουμε ναι; Δεν θέλω να παρεξηγηθω επειδη έχω διαφορετική άποψη.

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα σπάνια ονόματα, αλλά θα πρέπει να είναι οι γονείς προετοιμασμένοι για διάφορες ατάκες που θα ακούνε κατά καιρούς για τα σπάνια ονόματα.

Κι εγώ στον γιο μου σπάνιο έδωσα, λόγω πεθερου. Έκανα καιρό να το συνηθίσω κι ακόμα όταν πρέπει να τον φωνάξω με το όνομά του κάπου δυνατά, χιλιοδισταζω. Βέβαια είναι κόλλημα του μυαλού μου.

Στο δια ταύτα τώρα, το να δώσετε το όνομά του πεθερου και να αλλαχτεί εντελώς το όνομα πχ Άκης που είναι όνομα πασπαρτου, καλύτερα να το βγάλετε με ένα όνομα που αρέσει σε σας τους γονείς. Πάντως το Νάσος και το Θάνος είναι ωραία ονόματα! Ειδικά το Θάνος.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...