Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Εξωσωματική... περιπέτεια δίχως τέλος;;;


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια μου.

θελω να σας πω την ιστορία μου προκειμένου να βοηθήσω όσες κοπέλες μπορώ, στο δύσκολο αυτό δρόμο της εξωσωματικής.

η 1η μου προσπάθεια ήταν στο ΡΕΑ με φυσικό κύκλο. Το νοσοκομείο δεν υπάρχει. Από προσωπικό από χώρους, ακόμα κ οι χώροι για τα αγόρια μας είναι όσο καλύτεροι μπορούν να είναι.

στην ωοληψια έβγαλα 5 ωαρια- από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 3 κ τελικά βάλαμε 2.

χωρις να καταλάβουμε το λόγο η προσπάθεια απέτυχε.

2η προσπαθεία στο Γενεσις με ενέσεις αυτή τη φορά. Απλά η μαύρη ώρα που πήγα.

το σέρβις χειρότερο κ από δημόσιο. Για μια απλή εξέταση στεκοσουν σε ουρές. Να μη πω τι επαθε ο άντρας μου όταν τον έκλεισαν σε μια αποθήκη στη κυριολεξία με μια πλαστική καρέκλα κ κάτι περιοδικά του 70 για να τελέσει το έργο που ούτως η άλλως είναι κομμάτι δύσκολο κ γιαυτους..

μπηκαμε 8 κ τελειωσαμε στις 15:30!!! Ένα οχτάωρο για μια ωοληψια ενως τέταρτου. Οι κοπέλες που δούλευαν εκεί είχαν ύφος «δουλεύω στο σκορπιό στη Μύκονο κ θα σέβεσαι!»

για να μη τα πολυλογώ έβγαλα 10 ωαρια

την άλλη μέρα μου λένε γονιμοποιήθηκαν 3 κ περιμενουμε αλλά 2. Θα ξέρουμε τη Δευτέρα.

σημερα τους πήρα εγώ αυτοί με ξέχασαν, κ μου είπαν ένα έβαλαν κατάψυξη κ άλλο ένα ακόμα περιμένουν. Λέω ρε παιδιά δε καταλαβαίνω τι περιμενουμε;;; Γονιμοποιήθηκαν η όχι; Λένε ναι αλλά δε προχωράνε.

συγνωμη αλλά αν κάποια κοπέλα ξέρει τι εννοούν γιατί κανένας δε μπήκε στο κόπο να μου εξηγήσει, καθώς είναι κ τιμή μου που με δέχτηκαν αν καταλάβατε...

περιμενω λοιπόν και αύριο να μου πουν τι απέμεινε...η μέρα όμως μου επιφύλασσε κ άλλη έκπληξη. Επειδή λέει είχα υδροσαλπιγγα (τώρα μπήκαν στο κόπο να το διαβάσουν) καλό είναι να μη κάνω τοποθέτηση άμεσα. Να μου καθαρίσουν πρώτα τη μήτρα κ μετά από 2 μήνες να τα βάλω...

κ πως γίνεται πριν 8 μήνες με φυσικό κύκλο να έβγαλα 3 δυνατά ωαρια κ τώρα με τόση ένεση να έβγαλα 1!! 

Αύριο περιμένω να μου πουν τι θα αποφασίσουν να κάνω. Ένα καλό βλαστοκύτταρα δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω να πάω να το τοποθετήσω καθώς οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται.

κ να περιμένω κ 2 μήνες να με καθαρίσουν κ ολας. 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη. Δε λυπούνται τη προσπάθεια μας, τη τρέλα που ζούμε ήδη με τόσες ορμόνες μέσα μας... καμία ευαισθησία κορίτσια. 

Οτι συμβουλή έχετε ευχαρίστηση...

σας ευχαριστώ...

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην,καλησπερα και καλη επιτυχια.υπαρχουν πολλα κοριτσια εδω που εχουμε κανει μια και δυο ή και ποοολλες περισσοτερες προσαθειες.δυστυχως η εξωσωματικη δεν σου εγγυαται οτι θα πανε ολα τελεια με την πρωτη.εσεις γιατι ξεκινησατε εξωσωματικες?πες μας λιγο το ιστορικο σου.επισης,ο γιατρος σου πλεον ποιος ειναι?μπορεις να μας γραψεις τα αρχικα του εστω.δεν σου εχει απαντησει ο ιδιος ολες αυτες τις αποριες?προσωπικα δεν εχω κανει προσπαθεια στο γενεσις αλλα σιγουρα υπαρχουν πολλα κοριτσια που ισως σε βοηθησουν με τα διαδικαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Crida καταρχάς ψυχραιμία! Όπως είπε και η Αρτεμις γράψε μας λίγο το ιστορικό σου, την ηλικία σου και το γιατρό σου! Πρέπει να δεις ένα ένα τα θέματα και να μην κάνεις προσπάθειες στον αέρα! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Artemis20 είπε:

καταρχην,καλησπερα και καλη επιτυχια.υπαρχουν πολλα κοριτσια εδω που εχουμε κανει μια και δυο ή και ποοολλες περισσοτερες προσαθειες.δυστυχως η εξωσωματικη δεν σου εγγυαται οτι θα πανε ολα τελεια με την πρωτη.εσεις γιατι ξεκινησατε εξωσωματικες?πες μας λιγο το ιστορικο σου.επισης,ο γιατρος σου πλεον ποιος ειναι?μπορεις να μας γραψεις τα αρχικα του εστω.δεν σου εχει απαντησει ο ιδιος ολες αυτες τις αποριες?προσωπικα δεν εχω κανει προσπαθεια στο γενεσις αλλα σιγουρα υπαρχουν πολλα κοριτσια που ισως σε βοηθησουν με τα διαδικαστικα.

Εξωσωματική κάνω γιατί μου αφαίρεσαν μια σάλπιγγα κ πλέον λόγω ηλικίας (39) κ χαμηλό ΑΜΗ μου είπαν πως η εξωσωματική είναι η μόνη λύση... ο γυναικολόγος μου είναι ο Μπαθρελος ο οποίος προσπαθεί να μου τα εξηγήσει τηλεφωνικά κ γρήγορα. Η επόμενη μου λύση μιας κ δε θέλω να ξαναπάρω φάρμακα είναι ο Ψαθάς που κάνει πραγματικά θαύματα χωρίς εξωσωματική...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να διαβάσω το θέμα γιατί καταλαβαίνω πόσο δυσκολα είναι αυτό που περνάς. Δεν θα έγραφα γιατί δεν έχω εμπειρία εξωσωματικής αλλά διάβασα το όνομα του γιατρού σου και είπα θα γράψω γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένη.  εγώ παραλίγο να κάνω εξωσωματική με τον γιατρό και πήγα και συστημένη. Προσωπικά σκέψου ότι άλλαξα γιατρό στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης γιατί δεν μου ενέπνεε καμία εμπιστοσύνη. Αντιμετώπισα αρκετα προβλήματα και δεν μπορούσε καθόλου να με καθησυχάσει. Πάντα τα λέγαμε βιαστικά. Έφευγα από το ιατρείο και έβαζα τα κλάματα γιατί πάλι μια τρύπα στο νερό κάναμε. Πάλι καλά που άλλαξα γιατρό γιατί έτσι πως γέννησα με τον συγκεκριμένο θα είχα γεννήσει σπίτι μόνη γιατί απλά θα μου έλεγε δεν έχεις τίποτα ηρέμησε. Από το Γένεσις και εγώ τα ίδια πέρασα. Μια εξέταση αίματος κάνεις και περιμένεις σε 3 ουρές. Έλεος δηλαδή.. 

Εντάξει είναι όνομα ο Π...ος αλλά έχουν ξεχάσει τι σημαίνει εξυπηρέτηση εκεί μέσα. Και αυτό με τις εξετάσεις και να καθαρίσουν την μήτρα και εμένα μου το είχε πει.. δεν ξέρω νομίζω είναι σύστημα για να σου παίρνουν και άλλα χρήματα. Εγώ αν έκανα εξωσωματική πλεον θα πήγαινα σε άλλο κέντρο. Υπάρχουν τόσα αξιόλογα και γιατροί που θέλουν να σου τα εξηγήσουν όλα με λεπτομέρειες και όχι στη ξεπετα.  

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με αυτή την προσπάθεια και μην χρειαστεί να απευθυνθείς αλλου. Πάντως γενικα έχουν αντιμετωπίσει πολλά περιστατικά κ έχουν εμπειρία. Ίσως πρέπει να τους εμπιστευτείς και να χαλαρώσεις όσο γίνεται. Αν δεν πιάσει τότε θα σκεφτεις τι θα κάνεις. Προς το παρόν μάλλον η μόνη λύση είναι να κάνεις ότι σου προτείνουν. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα..

 

  • Ευχαριστώ 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@crida το πρωτόκολλο και τα φαρμακα που πήρες ηταν και τις δυο φορές τα ίδια;

 Τα ωάρια γονιμοποιουνται και κανουν διερεσεις την τριτη μερα πχ θελουμε να έχουν πχ απο 5 έως 10 διαιρεσεις. Αυτο που περιμένουν εσενα πχ ειχε 4 διαιρεσεις άρα εχει μείνει πίσω, δεν σου αποκλείει κανεις ομως οτι την πεμπτη μερα μπορει να γίνει βλαστοκύστη. Αυτο περιμένουν οι εμβρυολογοι έως και την έκτη μερα, αν δεν γίνει δεν το κρατάνε τελικα.

 Επισης έβγαλες 10 ωάρια , αυτο δεν εχει σχέση με το 1 έμβρυο που σου εχει απομείνει μεχρι στιγμής.

Επισης στην τιμη που θα πληρώσεις στο τελος περιλαμβάνονται 4 ωοληψιες, να τις κανεις φαντάζομαι ισχύει και για τον Μπαθ. οτι για τους άλλους γιατρους, παρε στο λογιστήριο να στο εξηγήσουν.

 Και οσον αφορα την οργάνωση εκεί μεσα συμφωνω κατι δεν πάει καθόλου καλα, ξεμπερδεύεις απο τον γιατρο σε πέντε λεπτά και χρειαζεται αναμονη μια ώρα για ταμείο και συνταγογραφηση.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, crida είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου.

θελω να σας πω την ιστορία μου προκειμένου να βοηθήσω όσες κοπέλες μπορώ, στο δύσκολο αυτό δρόμο της εξωσωματικής.

η 1η μου προσπάθεια ήταν στο ΡΕΑ με φυσικό κύκλο. Το νοσοκομείο δεν υπάρχει. Από προσωπικό από χώρους, ακόμα κ οι χώροι για τα αγόρια μας είναι όσο καλύτεροι μπορούν να είναι.

στην ωοληψια έβγαλα 5 ωαρια- από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 3 κ τελικά βάλαμε 2.

χωρις να καταλάβουμε το λόγο η προσπάθεια απέτυχε.

2η προσπαθεία στο Γενεσις με ενέσεις αυτή τη φορά. Απλά η μαύρη ώρα που πήγα.

το σέρβις χειρότερο κ από δημόσιο. Για μια απλή εξέταση στεκοσουν σε ουρές. Να μη πω τι επαθε ο άντρας μου όταν τον έκλεισαν σε μια αποθήκη στη κυριολεξία με μια πλαστική καρέκλα κ κάτι περιοδικά του 70 για να τελέσει το έργο που ούτως η άλλως είναι κομμάτι δύσκολο κ γιαυτους..

μπηκαμε 8 κ τελειωσαμε στις 15:30!!! Ένα οχτάωρο για μια ωοληψια ενως τέταρτου. Οι κοπέλες που δούλευαν εκεί είχαν ύφος «δουλεύω στο σκορπιό στη Μύκονο κ θα σέβεσαι!»

για να μη τα πολυλογώ έβγαλα 10 ωαρια

την άλλη μέρα μου λένε γονιμοποιήθηκαν 3 κ περιμενουμε αλλά 2. Θα ξέρουμε τη Δευτέρα.

σημερα τους πήρα εγώ αυτοί με ξέχασαν, κ μου είπαν ένα έβαλαν κατάψυξη κ άλλο ένα ακόμα περιμένουν. Λέω ρε παιδιά δε καταλαβαίνω τι περιμενουμε;;; Γονιμοποιήθηκαν η όχι; Λένε ναι αλλά δε προχωράνε.

συγνωμη αλλά αν κάποια κοπέλα ξέρει τι εννοούν γιατί κανένας δε μπήκε στο κόπο να μου εξηγήσει, καθώς είναι κ τιμή μου που με δέχτηκαν αν καταλάβατε...

περιμενω λοιπόν και αύριο να μου πουν τι απέμεινε...η μέρα όμως μου επιφύλασσε κ άλλη έκπληξη. Επειδή λέει είχα υδροσαλπιγγα (τώρα μπήκαν στο κόπο να το διαβάσουν) καλό είναι να μη κάνω τοποθέτηση άμεσα. Να μου καθαρίσουν πρώτα τη μήτρα κ μετά από 2 μήνες να τα βάλω...

κ πως γίνεται πριν 8 μήνες με φυσικό κύκλο να έβγαλα 3 δυνατά ωαρια κ τώρα με τόση ένεση να έβγαλα 1!! 

Αύριο περιμένω να μου πουν τι θα αποφασίσουν να κάνω. Ένα καλό βλαστοκύτταρα δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω να πάω να το τοποθετήσω καθώς οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται.

κ να περιμένω κ 2 μήνες να με καθαρίσουν κ ολας. 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη. Δε λυπούνται τη προσπάθεια μας, τη τρέλα που ζούμε ήδη με τόσες ορμόνες μέσα μας... καμία ευαισθησία κορίτσια. 

Οτι συμβουλή έχετε ευχαρίστηση...

σας ευχαριστώ...

 

Καλησπέρα crida μου, δυστυχώς σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ στο Γένεσις είμαι και περνάω ακριβώς τα ίδια, εγώ βέβαια έχω άλλο γιατρό τον Σφα. Τι να σου πω με το εμβρυολογικό και γω δεν βγάζω άκρη δεν σου κρύβω οτι σκέφτομαι να φύγω για αυτόν ακριβώς τον λόγο και μένα κάτι τέτοια μου λένε δεν γονιμοποιήθηκε, γονιμοποιήθηκε και περιμένουμε και μετά μου λένε τζίφος. Ο γιατρός μου είναι καλός άνθρωπος και επιστήμονας αλλά το κέντρο είναι τραγικό αλλά έχει τόσο πολύ κόσμο που επηρεάζεσαι και λες που να παω όλοι εδώ έρχονται. όσον αφορά την υδροσάλπιγγα επειδή είχα και γω θα σου έλεγα να δεις τι θα κάνεις πριν κάνεις εμβρυομεταφορά, εγώ την έβγαλα με λαπαροσκόπηση, οχι οτι είδα αποτέλεσμα αλλά πρέπει κάτι να κάνεις με αυτή. Να πάρεις μια γνώμη και από έναν άλλο γιατρό για την υδροσάλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Μιας και μπερδεύτηκα πάρα πολύ και δεν ξέρω πώς να γράψω καινούργιο θέμα κ είμαι σε σύγχυση, είπα να ρωτήσω εδώ μήπως με βοηθήσετε..

Έκανα κι εγώ εξωσωματική και περίπου 3 μέρες μετά την εμβρυομεταφορα με έπιασε τρομερή φαγούρα. Μίλησα με τη μαία του γιατρού μου και μου έδωσε κρεμουλα για εξωτερική χρήση γιατί τα συμπτώματα παραπέμπουν σε μύκητες. Το έχει πάθει καμιά σας; Φαντάζομαι λόγω της αντιβίωσης και της κορτιζόνης και των πλυσεων που μου έκαναν πριν τη διαδικαδια ωοληψιας/εμβρυομεταφορας χάλασε η χλωρίδα του κόλπου; Βασικά δεν έχω ξαναπάθει και έχω φοβηθεί..Επίσης βάζω την κρέμα 3 μέρες πρωί βράδυ, έχει υποχωρήσει λίγο η φαγούρα αλλά ώρες ώρες βγάζω ΠΟΛΛΆ  υγρά και μαζί με κομματια απο τη vasclor υποθέτω.  Δε μου έφτανε το άγχος μέχρι την χοριακη και έχω ανησυχήσει με όλο αυτό.. είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία;  Όσες χρησιμοποιείτε vasclor βγάζετε κομμάτια από την κρέμα κ πόσο αυξημένα είναι τα υγρα; Είμαι 7 μέρες μετά την εμβρυομεταφορα.. λίγη βοήθεια!!! Αύριο θα επικοινωνήσω πάλι με τον γιατρό απλά δεν είχα ξανακούσει στην περίοδο της αναμονής να πιάσει γυναίκα μύκητες και έχω στεναχωρηθεί πολύ... κ φοβάμαι μήπως γίνει κ τίποτα...

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2019 at 6:36 ΜΜ, Anania είπε:

Καλησπέρα crida μου, δυστυχώς σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ στο Γένεσις είμαι και περνάω ακριβώς τα ίδια, εγώ βέβαια έχω άλλο γιατρό τον Σφα. Τι να σου πω με το εμβρυολογικό και γω δεν βγάζω άκρη δεν σου κρύβω οτι σκέφτομαι να φύγω για αυτόν ακριβώς τον λόγο και μένα κάτι τέτοια μου λένε δεν γονιμοποιήθηκε, γονιμοποιήθηκε και περιμένουμε και μετά μου λένε τζίφος. Ο γιατρός μου είναι καλός άνθρωπος και επιστήμονας αλλά το κέντρο είναι τραγικό αλλά έχει τόσο πολύ κόσμο που επηρεάζεσαι και λες που να παω όλοι εδώ έρχονται. όσον αφορά την υδροσάλπιγγα επειδή είχα και γω θα σου έλεγα να δεις τι θα κάνεις πριν κάνεις εμβρυομεταφορά, εγώ την έβγαλα με λαπαροσκόπηση, οχι οτι είδα αποτέλεσμα αλλά πρέπει κάτι να κάνεις με αυτή. Να πάρεις μια γνώμη και από έναν άλλο γιατρό για την υδροσάλπιγγα.

Ανανια μου καλημερα.

ευχομαι μετά από 1 μήνα όλα να έχουν πάρει το δρόμο τους για σένα!!! Εγώ πάλι πήγα για ωοληψια κ πάλι τζίφος. Τώρα πάλι μου είπε να ξεκινήσω τις ενέσεις αλλά ποιο το νόημα όταν ούτε αυτές με βοήθησαν; Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο νοσοκομείο. Κ εγώ σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό γιαυτο το λόγο....μου είπαν να πάω κ για μια γνώμη στο Ψαθά.

χτες άλλη μια φίλη μου μου ανακοίνωσε τη τυχαία εγκυμοσύνη της κ είμαι στη φάση που αγανακτωωωωω

On 10/9/2019 at 5:23 ΜΜ, Καντι είπε:

@crida το πρωτόκολλο και τα φαρμακα που πήρες ηταν και τις δυο φορές τα ίδια;

 Τα ωάρια γονιμοποιουνται και κανουν διερεσεις την τριτη μερα πχ θελουμε να έχουν πχ απο 5 έως 10 διαιρεσεις. Αυτο που περιμένουν εσενα πχ ειχε 4 διαιρεσεις άρα εχει μείνει πίσω, δεν σου αποκλείει κανεις ομως οτι την πεμπτη μερα μπορει να γίνει βλαστοκύστη. Αυτο περιμένουν οι εμβρυολογοι έως και την έκτη μερα, αν δεν γίνει δεν το κρατάνε τελικα.

 Επισης έβγαλες 10 ωάρια , αυτο δεν εχει σχέση με το 1 έμβρυο που σου εχει απομείνει μεχρι στιγμής.

Επισης στην τιμη που θα πληρώσεις στο τελος περιλαμβάνονται 4 ωοληψιες, να τις κανεις φαντάζομαι ισχύει και για τον Μπαθ. οτι για τους άλλους γιατρους, παρε στο λογιστήριο να στο εξηγήσουν.

 Και οσον αφορα την οργάνωση εκεί μεσα συμφωνω κατι δεν πάει καθόλου καλα, ξεμπερδεύεις απο τον γιατρο σε πέντε λεπτά και χρειαζεται αναμονη μια ώρα για ταμείο και συνταγογραφηση.

3 ωοληψιες κάνω δωρεάν. Κ για αυτές βασικά πληρώνω 300€ τη μια, τα οποία αφαιρούνται από το συνολικό ποσό της εξωσωματικής ΑΝ κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...