Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Ανάπτυξη εμβρύου


Σαββι

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Just now, Σαββι είπε:

Geia sas! Vriskomai stin 26 vdomada tis egkimosinis mou kai xthes piga gynekologo kai mou ipe oti to emvryo fenetai gia 25 vdomades, diladi mikrotero! Mipws eixe kamia kopela paromoia empiria?

Σου είπε για ποιο λόγο φαίνεται μικρότερο το μωράκι σου? Μήπως δεν αιματωνεται καλά από τις μητριαιες αρτηρίες ή κάτι τέτοιο? Αν αιματωνεται γενικά σωστά ίσως απλά είναι πιο μικρόσωμο κ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σαββι είπε:

Mou eipe tha to parakolouthisoume. Isws den trefetai swsta apo ton plakounta alla den einai kati sigouro isws apla na einai mikrotero. Sto metaxy exw diavasei diafora sto internet gia autes tis periptwseis pou me agxwsan. Se 3 vdomades tha ksanapaw

Αν δεν γίνεται σωστή αιμάτωση μπορεί να το δει ο γυναικολόγος.. Για Doppler έκλεισες ραντεβού? Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν αιματωνοταν καλά κ έφτασε να φαίνεται 1 μήνα μικρότερο, όπου κ γέννησα στις 34 εβδομάδες μια μπέμπα 1,5 κιλο. Έμεινε βέβαια 3 εβδομάδες θερμοκοιτίδα αλλά όλα πήγαν καλά. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη η αιμάτωση ήταν τέλεια αλλά το μωρό έβγαινε μικρότερο στους υπέρηχους. Ο γιατρός βέβαια δεν ανησυχούσε γιατί όλα τα άλλα ήταν καλά. Γέννησα 38 κ 3 εβδομάδες ένα μπέμπη 2,5 κιλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Na sou zisoun ta paidakia s! Oxi den anefere kan to doppler. Einai kati pou ginetai se kapia fasi tis egkymosinis i prepei na iparksei kapoio provlima gia na sou to kanei o giatros? To mono pou mou eipe einai na kanw ti kampili zaxarou kai pws tha parakolouthoume tin anaptiksi tou.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Σαββι είπε:

Na sou zisoun ta paidakia s! Oxi den anefere kan to doppler. Einai kati pou ginetai se kapia fasi tis egkymosinis i prepei na iparksei kapoio provlima gia na sou to kanei o giatros? To mono pou mou eipe einai na kanw ti kampili zaxarou kai pws tha parakolouthoume tin anaptiksi tou.

Το Doppler ειναι εξέταση που κοιτάνε τις αρτηρίες. Γίνεται περίπου στην 30η εβδομάδα κ σε στέλνει σε εξειδικευμένο εμβρυολογο. Βέβαια επειδή την αιμάτωση την βλέπουν κ από μόνοι τους οι γυναικολόγοι μπορεί κ να μην σ αναφέρει καν να πας σε άλλον. Την πίεση σου στην μετράει? Μην αγχώνεσαι πάντως, αν έβλεπε κάτι που δεν του άρεσε θα σ έλεγε περισσότερα! Ευχαριστώ πολύ κ εσύ με το καλό να γεννήσεις!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Σαββι είπε:

Mou ti metraei nai einai kali m eipe kai ta oura mou kathara. Ti na pw euxomai ontws na min einai kati sovaro.

Αν είναι τότε αυτά καλά κ είναι κ αιματωσεις σημαίνει ότι απλά είναι πιο μικρό το μωράκι κ δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Το εύρος βάρους για ένα υγιές μωρο είναι από 2,5-4 κιλά νομίζω οπότε είτε είσαι κάτω απ' το μέσο όρο είτε πάνω δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...