Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

συμβουλή


Recommended Posts

καλησπέρα σας κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες από εσάς έχετε ταξιδέψει με αεροπλάνο από ελλαδα-εξωρερικο ή από εξωτερικό-Ελλάδα με μωρό κάτω τον 2 χρονων... τι γίνεται τι συμβαίνει μ Τ ταξίδι μπορεί ν ταξιδεύει Τ μωρό χωρίς διαβατήριο?? πείτε μ την εμπειρία σας γτ θέλω ν ξέρω αν μπορεί ν ταξιδεύσει τ μωρό μ με αεροπλάνο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elenatrela21 είπε:

καλησπέρα σας κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες από εσάς έχετε ταξιδέψει με αεροπλάνο από ελλαδα-εξωρερικο ή από εξωτερικό-Ελλάδα με μωρό κάτω τον 2 χρονων... τι γίνεται τι συμβαίνει μ Τ ταξίδι μπορεί ν ταξιδεύει Τ μωρό χωρίς διαβατήριο?? πείτε μ την εμπειρία σας γτ θέλω ν ξέρω αν μπορεί ν ταξιδεύσει τ μωρό μ με αεροπλάνο..

Υποχρεωτικά θα πας να του βγάλεις διαβατήριο!!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Konsta15 είπε:

Γεια σου. Χρειάζεται οπωσδήποτε διαβατήριο για το εξωτερικό. 

για το εσωτερικό για Ελλάδα ...είμαι ήδη εξωτερικό στην γερμανια 

Just now, Ele@n είπε:

Υποχρεωτικά θα πας να του βγάλεις διαβατήριο!!

εχω πάει στο ελληνικό προξενείο κ μ είπαν ότι πρέπει ν περιμένω 6-7μήνες γ ν βγει Τ διαβατήριο  ... ενω αν πάω στην Ελλάδα σε 3 μέρες θα έχει βγει..γ αυτό σας ρώτησα μήπως γνωρίζετε...

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα πετάξει από Γερμανία το παιδί; Ειναι διεθνής η πτήση, όχι εθνική. Εσύ το θεωρείς εσωτερικό, ειναι όμως μια οποιαδήποτε πτήση εξωτερικού. Τι αλλο σου είπαν στο προξενείο; το παιδί έχει γερμανική υπηκοότητα; αν ναι, θα βγάλει γερμανικό διαβατήριο σε σύντομο διάστημα. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

Πώς θα πετάξει από Γερμανία το παιδί; Ειναι διεθνής η πτήση, όχι εθνική. Εσύ το θεωρείς εσωτερικό, ειναι όμως μια οποιαδήποτε πτήση εξωτερικού. Τι αλλο σου είπαν στο προξενείο; το παιδί έχει γερμανική υπηκοότητα; αν ναι, θα βγάλει γερμανικό διαβατήριο σε σύντομο διάστημα. 

στο ελληνικό προξενείο μ είπαν ότι πρέπει ν περιμένω 6-7μήνες γ ν βγει Τ διαβατήριο μέχρι ν πάρουν χαρτιά από Ελλάδα κ ν βγει .. δεν έχει γερμανική υπηκοότητα κ ας γεννήθηκε στην γερμανια... 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2019 at 8:26 PM, Elenatrela21 said:

καλησπέρα σας κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες από εσάς έχετε ταξιδέψει με αεροπλάνο από ελλαδα-εξωρερικο ή από εξωτερικό-Ελλάδα με μωρό κάτω τον 2 χρονων... τι γίνεται τι συμβαίνει μ Τ ταξίδι μπορεί ν ταξιδεύει Τ μωρό χωρίς διαβατήριο?? πείτε μ την εμπειρία σας γτ θέλω ν ξέρω αν μπορεί ν ταξιδεύσει τ μωρό μ με αεροπλάνο..

Καλημέρα!. Εγώ ζω στο Λουξεμβούργο και είχα ταξιδέψει μόνη μου όταν ο γιος μου ήταν 9 μηνών. Σίγουρα χρειάζεσαι διαβατήριο. Δεν μπορεώ να σου δώσω κάποια συμβουλή γιατί εμένα ε΄χει και την υποηκοότητα τη λούξικη και μπορώ να του βγάλω ταυτότηα μέσα σε λίγες μέρες. Κατί που χρειάζεσαι επίσης είναι άδεια από τον πατέρα. Στην Ελλάδα νομίζω πας στην αστυνομία για το χαρτί αυτό. Δεν ξέω αν μπορείς να το κάνεις και σε κάποιο ΚΕΠ. Ίσως να πάρεις να ρωτήσεις. Εμένα δεν μου το ζήτησαν ποτέ στο αεροδρόμιο αλλά υποχρεούσαι να το έχεις μαζί σου. Νερό, φαγητό κτλ μπορείς να πάρεις οτιδήποτε θες. Στην Ελλάδα η εμπειρία μου είναι ότι το προσωπικό είναι υποερβολικά ευγενικό και με βοήθησαν πολύ με το μωρό. Τώρα μέσα στο αεροπλάνο εξαρτάται... Στη μία πτήση η αεροσυνοδός μου έφερε πρώτη από όλους το φαγητο για να καταφέρω ίσως να φάω λίγο και με μετακίνησε και θέση και είχα τα 3 καθίσματα δικά μου. Στην άλλη πτήση δεν υπήρψε καμία κατανόηση. Είχα το γιο μου να κλαίει και προσπαθούσα να νοίξω τσάντα για να ετοιμάσω το μπουκάλι με το γάλα. Είναι εμπειρία :)  Εως 2 ετώ δεν πληρώνουν εισιτήριο κα πρέπει να τα έχεις στην αγκαλιά σου. Και μόνος σου να είσαι οι θέσεις δεν είναι ό,τι πιο βολικό. Αν η πτήση δεν είναι ατελείωτες ώρες θα είανι οκ. Για εμένα το όριό μου είναι 3-4 ώρες πτήση. Μετά με τόσο μικρό παιδί είναι λίγο πρόκληση. Να είσαι καλά προετοιμασμένη. Να έχεις άλλα ρούχα, κανένα παιχνιδάκι, γάλα αρκετό (στο φαρμακείο μπορείς να βρεις ανεξάρτητα σακουλάκια με τη σκόνη και έτσι είναι λίγο πιο βολικό και ελαφρύ στη μεταφορά) εκτός και αν θηλάζεις κτλ κτλ.

Τώρα αν ζεις εξωτερικό να ξέρεις ότι πρέπει να γραφτεί το παιδί στο ειδικό ληξιαρχείο το ποίο παίρνει κάτι αιώνες. Θα πρέπει να πάει κάποιος δικός σου εκεί (από το χάραμα δυστυχώς) και να το δηλώσει ο ίδιος. Αλλά και πάλι το διαβατήριο παίρνει κανένα 3μηνο εδώ να βγει.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα!. Εγώ ζω στο Λουξεμβούργο και είχα ταξιδέψει μόνη μου όταν ο γιος μου ήταν 9 μηνών. Σίγουρα χρειάζεσαι διαβατήριο. Δεν μπορεώ να σου δώσω κάποια συμβουλή γιατί εμένα ε΄χει και την υποηκοότητα τη λούξικη και μπορώ να του βγάλω ταυτότηα μέσα σε λίγες μέρες. Κατί που χρειάζεσαι επίσης είναι άδεια από τον πατέρα. Στην Ελλάδα νομίζω πας στην αστυνομία για το χαρτί αυτό. Δεν ξέω αν μπορείς να το κάνεις και σε κάποιο ΚΕΠ. Ίσως να πάρεις να ρωτήσεις. Εμένα δεν μου το ζήτησαν ποτέ στο αεροδρόμιο αλλά υποχρεούσαι να το έχεις μαζί σου. Νερό, φαγητό κτλ μπορείς να πάρεις οτιδήποτε θες. Στην Ελλάδα η εμπειρία μου είναι ότι το προσωπικό είναι υποερβολικά ευγενικό και με βοήθησαν πολύ με το μωρό. Τώρα μέσα στο αεροπλάνο εξαρτάται... Στη μία πτήση η αεροσυνοδός μου έφερε πρώτη από όλους το φαγητο για να καταφέρω ίσως να φάω λίγο και με μετακίνησε και θέση και είχα τα 3 καθίσματα δικά μου. Στην άλλη πτήση δεν υπήρψε καμία κατανόηση. Είχα το γιο μου να κλαίει και προσπαθούσα να νοίξω τσάντα για να ετοιμάσω το μπουκάλι με το γάλα. Είναι εμπειρία :)  Εως 2 ετώ δεν πληρώνουν εισιτήριο κα πρέπει να τα έχεις στην αγκαλιά σου. Και μόνος σου να είσαι οι θέσεις δεν είναι ό,τι πιο βολικό. Αν η πτήση δεν είναι ατελείωτες ώρες θα είανι οκ. Για εμένα το όριό μου είναι 3-4 ώρες πτήση. Μετά με τόσο μικρό παιδί είναι λίγο πρόκληση. Να είσαι καλά προετοιμασμένη. Να έχεις άλλα ρούχα, κανένα παιχνιδάκι, γάλα αρκετό (στο φαρμακείο μπορείς να βρεις ανεξάρτητα σακουλάκια με τη σκόνη και έτσι είναι λίγο πιο βολικό και ελαφρύ στη μεταφορά) εκτός και αν θηλάζεις κτλ κτλ.

Τώρα αν ζεις εξωτερικό να ξέρεις ότι πρέπει να γραφτεί το παιδί στο ειδικό ληξιαρχείο το ποίο παίρνει κάτι αιώνες. Θα πρέπει να πάει κάποιος δικός σου εκεί (από το χάραμα δυστυχώς) και να το δηλώσει ο ίδιος. Αλλά και πάλι το διαβατήριο παίρνει κανένα 3μηνο εδώ να βγει.

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση που μ έδωσες ναιι σε ορισμένες πτησεις σ βοηθούν σε άλλες Όχι... Τ ξέρω ότι δεν πληρωνουν θεση τ μωρα μεχρι 2 ετων κ τ εχεις αγκαλια συξν θεση σ δεμενο μ ζωνη κ ξερω οτι μπορώ ν πάρω σαν χειραποσκευή Τ πράγματα Τ μωρου κ τ φαγητό Τ δεν υπάρχει θέμα σ αυτό... θα δω Τ θα κάνω τώρα θα πάρω ν ρωτήσω ξανά. Μήπως κ μπορέσουν ν τ κάνουν λίγο πιο γρήγορα γ ν βγει Τ διαβατήριο γρήγορα και ν μπορεί ν ταξιδέψει ..αλλιώς θα δω Τ θ κάνω...σε ευχαριστώ κ πάλι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...