Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Συμπτώματα


Recommended Posts

Καλησπέρα...ελπίζω όλοι εμείς που θελουμε να γίνουμε γονείς να μην αργήσουμε πολύ...να δούμε μέχρι τα Χριστούγεννα φουσκωμένες κοιλίτσες (και όχι από το φαγητό) να ρωτησωωω..ήρθα σε επαφή 2μερες αφού τελείωσε η περίοδος μου και μετά από 3μερες ξανά...ελεύθερα....από την τελευταία φορά έχει περάσει 4 μερεσ Και από την πρώτη 8 δεν ξέρω αν εγώ θέλω τόσο πολύ να μείνω έγκυος που νομίζω ότι όλα μου είναι περίεργα η αν όντως είναι...πονάω λίγο χαμηλά στην κοιλιά και δεν αντέχω καθόλου το άρωμα μου εγώ που το λατρεύω !!τι πιστεύεται υπάρχει περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Δημητραk είπε:

Καλησπέρα...ελπίζω όλοι εμείς που θελουμε να γίνουμε γονείς να μην αργήσουμε πολύ...να δούμε μέχρι τα Χριστούγεννα φουσκωμένες κοιλίτσες (και όχι από το φαγητό) να ρωτησωωω..ήρθα σε επαφή 2μερες αφού τελείωσε η περίοδος μου και μετά από 3μερες ξανά...ελεύθερα....από την τελευταία φορά έχει περάσει 4 μερεσ Και από την πρώτη 8 δεν ξέρω αν εγώ θέλω τόσο πολύ να μείνω έγκυος που νομίζω ότι όλα μου είναι περίεργα η αν όντως είναι...πονάω λίγο χαμηλά στην κοιλιά και δεν αντέχω καθόλου το άρωμα μου εγώ που το λατρεύω !!τι πιστεύεται υπάρχει περίπτωση ;

Σε σταθερό κύκλο 28-29 ημερών η ωορηξια γίνεται στην 14η-15η μέρα του κύκλου. Έγκυος μπορείς να μείνεις μόνο όταν έχεις ωορηξια. Το πολύ 5 μέρες πριν και 5 μέρες μετά από αυτήν είναι περίοδος των γονιμων ημερών, δηλαδή αν έχεις ελεύθερες επαφές στις γόνιμες μέρες μπορεί να μείνεις έγκυος γιατί το σπέρμα έχει διάρκεια ζωής το πολύ 5 μέρες. Άλλοι λένε 3 βέβαια. 

Πολλές γυναίκες έχουν συμπτώματα που μοιάζουν με της εγκυμοσύνης, στη μέρα ωορηξιας. Γενικά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης είναι ίδια με αυτά της περιόδου. Δεν παίζει ρόλο αν δεν έχεις ξανανιώσει κάτι παρόμοιο σε ωορηξια ή περίοδο, μπορεί να εμφανιστούν ξαφνικά. 

Εσύ, τι κύκλο έχεις και πότε ήταν η πρώτη μέρα περιόδου ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Σε σταθερό κύκλο 28-29 ημερών η ωορηξια γίνεται στην 14η-15η μέρα του κύκλου. Έγκυος μπορείς να μείνεις μόνο όταν έχεις ωορηξια. Το πολύ 5 μέρες πριν και 5 μέρες μετά από αυτήν είναι περίοδος των γονιμων ημερών, δηλαδή αν έχεις ελεύθερες επαφές στις γόνιμες μέρες μπορεί να μείνεις έγκυος γιατί το σπέρμα έχει διάρκεια ζωής το πολύ 5 μέρες. Άλλοι λένε 3 βέβαια. 

Πολλές γυναίκες έχουν συμπτώματα που μοιάζουν με της εγκυμοσύνης, στη μέρα ωορηξιας. Γενικά τα συμπτώματα εγκυμοσύνης είναι ίδια με αυτά της περιόδου. Δεν παίζει ρόλο αν δεν έχεις ξανανιώσει κάτι παρόμοιο σε ωορηξια ή περίοδο, μπορεί να εμφανιστούν ξαφνικά. 

Εσύ, τι κύκλο έχεις και πότε ήταν η πρώτη μέρα περιόδου ; 

Έχω κύκλο 27 ημερών..τελευταία περίοδο 28/8με 2/9...ίσως είναι στο μυαλό μου ...απλά σχεδόν ποτε μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν είχα συμπτώματα στην ωορρηξία...μπορεί να για αυτό το μυαλό μου να μου παίζει παιχνίδι !!:huh:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Δημητραk είπε:

Έχω κύκλο 27 ημερών..τελευταία περίοδο 28/8με 2/9...ίσως είναι στο μυαλό μου ...απλά σχεδόν ποτε μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν είχα συμπτώματα στην ωορρηξία...μπορεί να για αυτό το μυαλό μου να μου παίζει παιχνίδι !!:huh:

Αν συνεχίσουν τα συμπτώματα, κάνε τεστ μια μέρα μετά από την αναμενόμενη μέρα περιόδου. Μακάρι να έχεις τα αποτελέσματα που θες. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Δημητραk είπε:

Καλησπέρα...ελπίζω όλοι εμείς που θελουμε να γίνουμε γονείς να μην αργήσουμε πολύ...να δούμε μέχρι τα Χριστούγεννα φουσκωμένες κοιλίτσες (και όχι από το φαγητό) να ρωτησωωω..ήρθα σε επαφή 2μερες αφού τελείωσε η περίοδος μου και μετά από 3μερες ξανά...ελεύθερα....από την τελευταία φορά έχει περάσει 4 μερεσ Και από την πρώτη 8 δεν ξέρω αν εγώ θέλω τόσο πολύ να μείνω έγκυος που νομίζω ότι όλα μου είναι περίεργα η αν όντως είναι...πονάω λίγο χαμηλά στην κοιλιά και δεν αντέχω καθόλου το άρωμα μου εγώ που το λατρεύω !!τι πιστεύεται υπάρχει περίπτωση ;

Σου εύχομαι να έμεινες έγκυος αφού το θες εσύ.. Εγώ όταν ήμουν πριν από την αναμενόμενη περίοδο ένιωθα να με πιάνουν μικροί στιγμιαίοι πόνοι στην κοιλιά. Τώρα για το άρωμα δεν ξέρω αν όντως τόσο νωρίς μπορεί να νιώσεις "απέχθεια". Πάντως οι επαφές λογικά έπεσαν στις γόνιμες μέρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Αν συνεχίσουν τα συμπτώματα, κάνε τεστ μια μέρα μετά από την αναμενόμενη μέρα περιόδου. Μακάρι να έχεις τα αποτελέσματα που θες. 

 

Τα πονάκια συνεχίζονται και σήμερα...άντε να δούμε θα έρθει δεν θα έρθει χαχα

1 hour ago, mama16 είπε:

Σου εύχομαι να έμεινες έγκυος αφού το θες εσύ.. Εγώ όταν ήμουν πριν από την αναμενόμενη περίοδο ένιωθα να με πιάνουν μικροί στιγμιαίοι πόνοι στην κοιλιά. Τώρα για το άρωμα δεν ξέρω αν όντως τόσο νωρίς μπορεί να νιώσεις "απέχθεια". Πάντως οι επαφές λογικά έπεσαν στις γόνιμες μέρες

Και εγώ το ίδιο μικροί και όχι έντονοι πονοι(όχι έντονοι για εμένα βέβαια..που στην περίοδο μου είμαι στο κρεβάτι απο πόνους 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημητραk είπε:

Τα πονάκια συνεχίζονται και σήμερα...άντε να δούμε θα έρθει δεν θα έρθει χαχα

Και εγώ το ίδιο μικροί και όχι έντονοι πονοι(όχι έντονοι για εμένα βέβαια..που στην περίοδο μου είμαι στο κρεβάτι απο πόνους 

Μακάρι να μην έρθει 

Αυτή η αναμονή είναι δύσκολη το ξέρω!!!!! Υπομονή!!! Περιμένουμε νέα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...