Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Athina3 είπε:

Παίρνω σιδηρο και  filicine τρεις φορές την ημέρα μέγιστη δόση από την αρχή της εγκυμοσύνης δε ξέρω τι άλλο να κανω

Εντάξει πέρνεις αρκετό την ημέρα,  μην ανησυχείς....Είναι δύσκολο να αυξηθεί στην εγκυμοσύνη, τουλάχιστον να κρατηθεί εκεί...να τρως και όσο πιο πολλές φορές μπορείς κρέας και συκώτι μοσχαρίσιο...Δεν είμαι και γιατρός,  σου λέω ότι μου έχει πει εμένα..Και σπανάκι,  μαρούλι,  κασιους και αμύγδαλα...

Μόλις γεννησουμε θα ανέβει ο αιματοκρίτης...Μην ανησυχείς!!!


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Athina3 έχεις οντως χαμηλό αιματοκρίτη, πρέπει να τον βοηθήσεις και με τα φαγητά, πχ μοσχαράκι. 

@dinaki23 εμένα μουδιαζουν τα δαχτυλα . Δεν έχω πια καλή αφή στις ακρές των δαχτύλων μου. Δεν αισθανομαι πολλά . Κι εγω πονουσα στα χερια (εχω τενοντιτιδα καο στο ενα και συνδροκο καρπιαια σωληνα) και σε καταλαβαινω. Δεν υποφερετε ο πονος . Δεν ξερεις τι να τα κανεος τα χερια. Για ρουχαλακια κοιτα στα  orchestra και απο ιντερνετ εγω ψωνισα απο closet22. Έχει και ανοιξιάτικα και καλοκαίρινα και σε πολύ καλές τιμές 

Εμεις σημερα θα δουνε τον μπομπιρα οποτε θα τον μετρησουμε και θα παρω να κανω εξετασεις . Μεχρι τωρα ειναι ολες καλές εκτός του θυροειδη και κατι στα ουρα που δηλωνει οτι δεν τρώω σωστα (πρέπει ανά τριωρο) αλλά δεν θυμάμαι πως λένε την εξέταση 

Just now, Comet είπε:

Καλημερα. Κι εγω χτες δεν κοιμηθηκα σχεδον καθολου.Απο το πρωι το ποδι μου ηταν μουδιασμενο και σε καποια σημεια πονουσε(εχω 4 κοιλες στη μεση)Οταν με πιανει παντα αντανακλα στο αριστερο ποδι επειδη εχω μικρη σκολιωση προς τα αριστερα και παταει τα νευρα του ποδιου.Ολο το βραδυ πονουσα,εχω συνηθισει να ξαπλωνω αριστερα και μολις γυριζα με πεθανε.Πρωτη φορα με πιανει σε αυτη την εγκυμοσυνη.Και τωρα ποναει αλλα λιγοτερο.Ευτυχως ειναι ο μικρος στο χωριο με τη μαμα μου και μπορω να το ξεκουρασω.

Οσο για τα ρουχαλακια εχεις χρονο ακομη μην αγχωνεσαι.Εγω καμια βδομαδα πριν μπω στο μηνα μου θα πλυνω,μετα το Πασχα.Τα πρωτα θελουν πλυσιμο στους 60 και σιδερο μεσα εξω.Σε κατι εκτακτο τα πλενει μαμα σου.

Φοβάμαι να τα πλύνω στους 60 τα φορμακια.. Εσύ όλα στους 60 τα επλυνες; κι ας έλεγαν τα καρτελάκια τους χαμηλότερη θερμοκρασία;

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Athina3 έχεις οντως χαμηλό αιματοκρίτη, πρέπει να τον βοηθήσεις και με τα φαγητά, πχ μοσχαράκι. 

@dinaki23 εμένα μουδιαζουν τα δαχτυλα . Δεν έχω πια καλή αφή στις ακρές των δαχτύλων μου. Δεν αισθανομαι πολλά . Κι εγω πονουσα στα χερια (εχω τενοντιτιδα καο στο ενα και συνδροκο καρπιαια σωληνα) και σε καταλαβαινω. Δεν υποφερετε ο πονος . Δεν ξερεις τι να τα κανεος τα χερια. Για ρουχαλακια κοιτα στα  orchestra και απο ιντερνετ εγω ψωνισα απο closet22. Έχει και ανοιξιάτικα και καλοκαίρινα και σε πολύ καλές τιμές 

Εμεις σημερα θα δουνε τον μπομπιρα οποτε θα τον μετρησουμε και θα παρω να κανω εξετασεις . Μεχρι τωρα ειναι ολες καλές εκτός του θυροειδη και κατι στα ουρα που δηλωνει οτι δεν τρώω σωστα (πρέπει ανά τριωρο) αλλά δεν θυμάμαι πως λένε την εξέταση 

Φοβάμαι να τα πλύνω στους 60 τα φορμακια.. Εσύ όλα στους 60 τα επλυνες; κι ας έλεγαν τα καρτελάκια τους χαμηλότερη θερμοκρασία;

Εγώ στον Θάνο τα σεντόνακια κ πετσέτες κλπ τα χα πλύνει στους 90 υπέρ βαλων ζήλος τελικά έμαθα καλό είναι να κοιτάμε τις ταμπέλες τι γράφουν.. 

Τώρα θα τα βάλω 40  κ μια ώρα στεγνωτηριο κ detol κ μετά θα τα σιδερωσω στον Θάνο επαιρνα το Αρκάδι εσείς τι έχετε δοκιμάσει?

 Ξεκίνησα 35 αιματοκρίτη στην αρχή εδώ κ τρεις βδομάδες  έχω ξεκινήσει διατροφή αν κ αυτές τις μέρες δεν την ακολούθησα σωστα 

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Εγώ στον Θάνο τα σεντόνακια κ πετσέτες κλπ τα χα πλύνει στους 90 υπέρ βαλων ζήλος τελικά έμαθα καλό είναι να κοιτάμε τις ταμπέλες τι γράφουν.. 

Τώρα θα τα βάλω 40  κ μια ώρα στεγνωτηριο κ detol κ μετά θα τα σιδερωσω στον Θάνο επαιρνα το Αρκάδι εσείς τι έχετε δοκιμάσει?

 Ξεκίνησα 35 αιματοκρίτη στην αρχή εδώ κ τρεις βδομάδες  έχω ξεκινήσει διατροφή αν κ αυτές τις μέρες δεν την ακολούθησα σωστα 

Τι εννοείς στεγνωτηριο και μετά detol; δώσε μας τα φωτα σου


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Εγώ στον Θάνο τα σεντόνακια κ πετσέτες κλπ τα χα πλύνει στους 90 υπέρ βαλων ζήλος τελικά έμαθα καλό είναι να κοιτάμε τις ταμπέλες τι γράφουν.. 

Τώρα θα τα βάλω 40  κ μια ώρα στεγνωτηριο κ detol κ μετά θα τα σιδερωσω στον Θάνο επαιρνα το Αρκάδι εσείς τι έχετε δοκιμάσει?

 Ξεκίνησα 35 αιματοκρίτη στην αρχή εδώ κ τρεις βδομάδες  έχω ξεκινήσει διατροφή αν κ αυτές τις μέρες δεν την ακολούθησα σωστα 

Εγω proderm απορρυπαντικο πηρα...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάζω detol υγρό που είναι για το πλυντήριο σκοτώνει τα μικρόβια από τους 30 βαθμούς γραφει θα τα βάλω τα ρούχα στους 40 κ θα βάλω κ μια ώρα στεγνωτηριο. Τα μικρόβια σκοτώνονται πάνω από τους 53 βαθμούς για αυτό θα βάλω στεγνωτηριο η για αυτό είχαμε μάθει να πλένουμε τα ρούχα των μωρών στους 60 κ μετά σιδερωμα


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Βάζω detol υγρό που είναι για το πλυντήριο σκοτώνει τα μικρόβια από τους 30 βαθμούς γραφει θα τα βάλω τα ρούχα στους 40 κ θα βάλω κ μια ώρα στεγνωτηριο. Τα μικρόβια σκοτώνονται πάνω από τους 53 βαθμούς για αυτό θα βάλω στεγνωτηριο η για αυτό είχαμε μάθει να πλένουμε τα ρούχα των μωρών στους 60 κ μετά σιδερωμα

το detol δεν ειναι λιγο "βαρυ";; ή υπαρχει ειδικο για βρεφικα;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

το detol δεν ειναι λιγο "βαρυ";; ή υπαρχει ειδικο για βρεφικα;

Έχει κ για μωρά  είναι χωρίς άρωμα κ απέξω έχει ένα μωράκι θα ρωτήσω κ την παιδίατρο βέβαια στο Θανο το ανακάλυψα όταν ήταν 7 μηνών κ άρχισα να το χρησιμοποιω


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή, να πλυθούν τα ρούχα στους 60 βαθμούς μετά στργνωτηριο και μετά σιδέρωμα μέσα έξω....Εμενα τα φορμακια θα μου τα πλύνει η μαμά μου στο χέρι,  δεν νομίζω να βάλει τόσο καυτό νερό, μετά θα τα απλώσουμε έξω να στεγνώσουν,  παρόλο που έχω στργνωτηριο,  δεν θέλω όμως να χαλάσουν και το στεγνωτηριο δεν ξέρω κατά πόσο υγιεινό είναι,  το χρησιμοποιώ μόνο όταν βρέχει και χρειάζομαι κάτι,τώρα τις πετσέτες, τις πάνες,  τα φανελάκια και τα σεντονακια μπορεί και να τα βάλω στο πρόγραμμα των βρεφικων στο πλυντήριο που είναι στους 60 βαθμούς αλλά αν σιδερωθουν καλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα...

  • Μου αρέσει 3

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 said:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Athina3 έχεις οντως χαμηλό αιματοκρίτη, πρέπει να τον βοηθήσεις και με τα φαγητά, πχ μοσχαράκι. 

@dinaki23 εμένα μουδιαζουν τα δαχτυλα . Δεν έχω πια καλή αφή στις ακρές των δαχτύλων μου. Δεν αισθανομαι πολλά . Κι εγω πονουσα στα χερια (εχω τενοντιτιδα καο στο ενα και συνδροκο καρπιαια σωληνα) και σε καταλαβαινω. Δεν υποφερετε ο πονος . Δεν ξερεις τι να τα κανεος τα χερια. Για ρουχαλακια κοιτα στα  orchestra και απο ιντερνετ εγω ψωνισα απο closet22. Έχει και ανοιξιάτικα και καλοκαίρινα και σε πολύ καλές τιμές 

Εμεις σημερα θα δουνε τον μπομπιρα οποτε θα τον μετρησουμε και θα παρω να κανω εξετασεις . Μεχρι τωρα ειναι ολες καλές εκτός του θυροειδη και κατι στα ουρα που δηλωνει οτι δεν τρώω σωστα (πρέπει ανά τριωρο) αλλά δεν θυμάμαι πως λένε την εξέταση 

Φοβάμαι να τα πλύνω στους 60 τα φορμακια.. Εσύ όλα στους 60 τα επλυνες; κι ας έλεγαν τα καρτελάκια τους χαμηλότερη θερμοκρασία;

Κορίτσια μου εγώ στο γιο μου όλα τα ρούχα τα έπλενα στους 30, ξεχωριστά από τα δικά μας φυσικά. Τα σιδέρωνα μπρος-πίσω και ποτέ δεν έπαθε τίποτα. Έτσι κι αλλιώς τα απορρυπαντικά που κυκλοφορούν έχουν δράση σε χαμηλές θερμοκρασίες. Τι να σας πω τώρα...

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή, να πλυθούν τα ρούχα στους 60 βαθμούς μετά στργνωτηριο και μετά σιδέρωμα μέσα έξω....Εμενα τα φορμακια θα μου τα πλύνει η μαμά μου στο χέρι,  δεν νομίζω να βάλει τόσο καυτό νερό, μετά θα τα απλώσουμε έξω να στεγνώσουν,  παρόλο που έχω στργνωτηριο,  δεν θέλω όμως να χαλάσουν και το στεγνωτηριο δεν ξέρω κατά πόσο υγιεινό είναι,  το χρησιμοποιώ μόνο όταν βρέχει και χρειάζομαι κάτι,τώρα τις πετσέτες, τις πάνες,  τα φανελάκια και τα σεντονακια μπορεί και να τα βάλω στο πρόγραμμα των βρεφικων στο πλυντήριο που είναι στους 60 βαθμούς αλλά αν σιδερωθουν καλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα...

Ναι κ εγω εξω θα τα απλωσω ..για καποιο περιεργο λογο το "σιχαινομαι" το στεγνωτηριο χαχα...τωρα ανοιγει ο καιρος ετσι κ αλλιως κ θα στεγνωσουν γρηγορα...

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Athina3 έχεις οντως χαμηλό αιματοκρίτη, πρέπει να τον βοηθήσεις και με τα φαγητά, πχ μοσχαράκι. 

@dinaki23 εμένα μουδιαζουν τα δαχτυλα . Δεν έχω πια καλή αφή στις ακρές των δαχτύλων μου. Δεν αισθανομαι πολλά . Κι εγω πονουσα στα χερια (εχω τενοντιτιδα καο στο ενα και συνδροκο καρπιαια σωληνα) και σε καταλαβαινω. Δεν υποφερετε ο πονος . Δεν ξερεις τι να τα κανεος τα χερια. Για ρουχαλακια κοιτα στα  orchestra και απο ιντερνετ εγω ψωνισα απο closet22. Έχει και ανοιξιάτικα και καλοκαίρινα και σε πολύ καλές τιμές 

Εμεις σημερα θα δουνε τον μπομπιρα οποτε θα τον μετρησουμε και θα παρω να κανω εξετασεις . Μεχρι τωρα ειναι ολες καλές εκτός του θυροειδη και κατι στα ουρα που δηλωνει οτι δεν τρώω σωστα (πρέπει ανά τριωρο) αλλά δεν θυμάμαι πως λένε την εξέταση 

Φοβάμαι να τα πλύνω στους 60 τα φορμακια.. Εσύ όλα στους 60 τα επλυνες; κι ας έλεγαν τα καρτελάκια τους χαμηλότερη θερμοκρασία;

Ναι,στους 60 τα πλενα μεχρι 6 μηνων.Δεν παθανε κατι.Αν φοβασαι δοκιμασε ενα να δεις.Η μαια μας ειχε πει στους 60. Ουτε κοιταξα καρτελακια.Βεβαια αφου θα τα σιδερωσεις και στους 40 καλα ειναι.

Just now, Athina3 είπε:

Εγώ στον Θάνο τα σεντόνακια κ πετσέτες κλπ τα χα πλύνει στους 90 υπέρ βαλων ζήλος τελικά έμαθα καλό είναι να κοιτάμε τις ταμπέλες τι γράφουν.. 

Τώρα θα τα βάλω 40  κ μια ώρα στεγνωτηριο κ detol κ μετά θα τα σιδερωσω στον Θάνο επαιρνα το Αρκάδι εσείς τι έχετε δοκιμάσει?

 Ξεκίνησα 35 αιματοκρίτη στην αρχή εδώ κ τρεις βδομάδες  έχω ξεκινήσει διατροφή αν κ αυτές τις μέρες δεν την ακολούθησα σωστα 

Εγω επλενα με αρκαδι υγρο και τωρα αυτο θα παρω.Ειναι πρασινο σαπουνι,οτι πιο φυσικο.Ο ανηψιος μου ειχε κανει αλλεργια στο proderm. Εννοειται τα πλενουμε χωριστα.

Οσο για τον αιματοκριτη εγω ξεκινησα με 36 δεν επαιρνα το σιδηρο λογω των εμμετων μεχρι να μπει ο χρονος.Εφτασε 28 και μετα απο 1 μηνα σιδηρο πρωι βραδυ πηγε 28,4. Τιποτα δηλ.Τοσο ειχα και στο μικρο.Οτι σιδηρο παιρνεις το τραβαει αμεσως το μωρο.Εχεις αναιμια κυησης σαν κι εμενα,ειχα και στο μικρο.Μετα τις 30 βδομαδες σταθεροποιειται ο αιματοκριτης.Αιμοσφαιρινη ποσο εχεις;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Ναι,στους 60 τα πλενα μεχρι 6 μηνων.Δεν παθανε κατι.Αν φοβασαι δοκιμασε ενα να δεις.Η μαια μας ειχε πει στους 60. Ουτε κοιταξα καρτελακια.Βεβαια αφου θα τα σιδερωσεις και στους 40 καλα ειναι.

Εγω επλενα με αρκαδι υγρο και τωρα αυτο θα παρω.Ειναι πρασινο σαπουνι,οτι πιο φυσικο.Ο ανηψιος μου ειχε κανει αλλεργια στο proderm. Εννοειται τα πλενουμε χωριστα.

Οσο για τον αιματοκριτη εγω ξεκινησα με 36 δεν επαιρνα το σιδηρο λογω των εμμετων μεχρι να μπει ο χρονος.Εφτασε 28 και μετα απο 1 μηνα σιδηρο πρωι βραδυ πηγε 28,4. Τιποτα δηλ.Τοσο ειχα και στο μικρο.Οτι σιδηρο παιρνεις το τραβαει αμεσως το μωρο.Εχεις αναιμια κυησης σαν κι εμενα,ειχα και στο μικρο.Μετα τις 30 βδομαδες σταθεροποιειται ο αιματοκριτης.Αιμοσφαιρινη ποσο εχεις;

Αιμοσφαιρινη 8,6 αν θυμάμαι καλά.. εγώ παίρνω τρεις φορές την ημέρα αυτό μου πε κ ο γιατρός ότι τώρα πρέπει να αρχίσει να ανεβαίνει το ελπίζω


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Αιμοσφαιρινη 8,6 αν θυμάμαι καλά.. εγώ παίρνω τρεις φορές την ημέρα αυτό μου πε κ ο γιατρός ότι τώρα πρέπει να αρχίσει να ανεβαίνει το ελπίζω

Κι εμενα 9,2 ειναι.Ναι,λογικα θα αρχισει να ανεβαινει.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dinaki23 said:

Απο τον πονο κ απ τις καουρες!!

Στο ιντερνετ κοιταζω κυριως γιατι ειμαι απο επαρχια κ δεν εχουμε κ την τρελη ποικιλια σε μαγαζια!!

Οι περισσοτερες καρτελιτσες γραφουν 30 κ 40 βαθμους ομως...:wacko:

Μαλλον αυτο εχω!!Ειχα τενοντιτιδα πιο παλια κιολας!!Πιο πολυ ιντερνετ ψαχνω...στα μαγαζια δεμ ξερω τι παιζει ιδιαιτερα!!!

@dinaki23 αφού κοιτάς ίντερνετ, είχα γράψει και πιο παλιά ότι εγώ αγόρασα πολλά ρούχα από το next. Πάνω από 29 ευρώ στα φέρνει δωρεάν (και στην Ελλάδα). Μιας και δεν ζω Ελλάδα φαντάζομαι ότι έχεις πάρα πολλές επιλογές και στα ελληνικά σάιτ. Απλά στο αναφέρω αν θες να ρίξεις μια ματιά. Έχει καλές τιμές και έβρισκα 100% βαμβακερά φορμάκια. Αλλιώς και από h&m έχω πάρει διάφορα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...