Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Σαρακοστή! Πόσο θα ήθελα να ήμουν Ελλάδα και να έτρωγα τα λαχταριστά φαγητά της μαμάς μου :) Αλλά είμαι στη δουλειά :P Έχω δυστυχώς και το γιόκα μου άρρωστο. Από το Σάββατο το απόγευμα έχει 39 και δεν πέφτει. Σε λίγο θα τον πάει ο άνυρας μου στη γιατρό να δούμε. Φοβάμαι μήπως έχει καμία ωτίτιδα. Χθες όταν πήγε για ύπνο έβαλα τα κλάματα. Μου σκίζεται η καρδιά να τον βλέπω έτσι. Χθες μου έλεγε ότι τα χείλη του χάλασαν. Έσκασαν από τον πυρετό... 

Αλλιώς ο δεύτερος γιόκας μου είναι συνεχώς με το κεφάλι αριστερά και τα πόδια δεξιά οπότε σπρώχνει και από τις 2 μεριές. Πότε πρέπει να αρχίσουνε να παίρνουν θέση. Ξέρετε; Ο πρώτος ήταν από πολύ νωρίς με το κεφάλι προς τα κάτω και δεν άλλαξε θέση.

Καλά να περάσετε σήμερα!!!

Πολλά φιλιά! 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Σαρακοστή! Πόσο θα ήθελα να ήμουν Ελλάδα και να έτρωγα τα λαχταριστά φαγητά της μαμάς μου :) Αλλά είμαι στη δουλειά :P Έχω δυστυχώς και το γιόκα μου άρρωστο. Από το Σάββατο το απόγευμα έχει 39 και δεν πέφτει. Σε λίγο θα τον πάει ο άνυρας μου στη γιατρό να δούμε. Φοβάμαι μήπως έχει καμία ωτίτιδα. Χθες όταν πήγε για ύπνο έβαλα τα κλάματα. Μου σκίζεται η καρδιά να τον βλέπω έτσι. Χθες μου έλεγε ότι τα χείλη του χάλασαν. Έσκασαν από τον πυρετό... 

Αλλιώς ο δεύτερος γιόκας μου είναι συνεχώς με το κεφάλι αριστερά και τα πόδια δεξιά οπότε σπρώχνει και από τις 2 μεριές. Πότε πρέπει να αρχίσουνε να παίρνουν θέση. Ξέρετε; Ο πρώτος ήταν από πολύ νωρίς με το κεφάλι προς τα κάτω και δεν άλλαξε θέση.

Καλά να περάσετε σήμερα!!!

Πολλά φιλιά! 

Καλημερα. Καλη Σαρακοστη.Πηγαμε χτες στο χωριο.Ολα καλα,βγηκαμε το βραδυ με την αδερφη μου και η μαμα μου κρατησε τα παιδια.Πηρα maloox το βραδυ και για μια ωρα καλα και στις 2 πμ με πιανει καουρα και δεν εχω παγωτο.Ως τις 6πμ την εβγαλα καθιστη στο καναπε να υποφερω ,κοιμηθηκα μια ωρα και φυσικα ακομη το στομαχι χαλια.Ο μικρος και η μαμα μου θα μεινουν μια βδομαδα στο χωριο.Εμεις γυρισαμε Θεσσαλονικη.Νιωθω ασχημα που τον αφησα αν και αυτος εκει καλοπερναει αλλα η μαμα μου επρεπε να μεινει κι εγω εδω δεν μπορω να τον εχω μονη:sad:

Κι εμενα γυριζει πολυ στο πλαι και με δυσκολευει.Ο μικρος στις 30 βδομαδες ειχε παρει θεση κι εμεινε εκει.Αυτος θα δουμε...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Σαρακοστή! Πόσο θα ήθελα να ήμουν Ελλάδα και να έτρωγα τα λαχταριστά φαγητά της μαμάς μου :) Αλλά είμαι στη δουλειά :P Έχω δυστυχώς και το γιόκα μου άρρωστο. Από το Σάββατο το απόγευμα έχει 39 και δεν πέφτει. Σε λίγο θα τον πάει ο άνυρας μου στη γιατρό να δούμε. Φοβάμαι μήπως έχει καμία ωτίτιδα. Χθες όταν πήγε για ύπνο έβαλα τα κλάματα. Μου σκίζεται η καρδιά να τον βλέπω έτσι. Χθες μου έλεγε ότι τα χείλη του χάλασαν. Έσκασαν από τον πυρετό... 

Αλλιώς ο δεύτερος γιόκας μου είναι συνεχώς με το κεφάλι αριστερά και τα πόδια δεξιά οπότε σπρώχνει και από τις 2 μεριές. Πότε πρέπει να αρχίσουνε να παίρνουν θέση. Ξέρετε; Ο πρώτος ήταν από πολύ νωρίς με το κεφάλι προς τα κάτω και δεν άλλαξε θέση.

Καλά να περάσετε σήμερα!!!

Πολλά φιλιά! 

Καλημέρα καλή Σαρακοστή....εμένα την προηγούμενη βδομάδα δεν είχε πάρει θέση η δικιά μ....πλαγια είναι μονίμως η με το κεφάλι της πάνω στο στομάχι μ....τι κάνει δεν ξέρω...

Ο ντοκ μ είπε ρωρα αρχίζουν να παίρνουν θέση αν κ δεν είναι απαραίτητο....μπορεί κ πιο μετά μ λέει η κ πιο νωρίς. αναλόγως....καλε άσε το λουκουμάδακι σ να κάνει ότι θέλει...ξέρει αυτο.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!!

Να σας ρωτήσω,  σας έχει πει ο γιατρός σας να μετράτε τις κινήσεις του μωρού? Επίσης έχω πονοκέφαλο κάθε μέρα,  ενώ πίεση δεν έχω,  λέτε να είναι προεκλαμψια και να μην φαίνεται μετρώντας την πίεση με το πιεσόμετρο?

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κακή Σαρακοστή κορίτσια μου! 

@Μαρία_Λεγώ πριν 10 μέρες που πήγα είχε ήδη γυρίσει αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει deadline.

@Rafaelatarzanδεν γύρισε ακόμη η ταρζανιτσα σου;; χεχε θέλει να σε ταλαιπωρήσει λιιιιγο ακόμη!

@Ξένηδεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς για προεκλαμψια γιατί η υψηλή πίεση είναι από τα βέβαια συμπτώματα. Αφού την παρακολουθείς, ρώτα το γιατρό σου γιατί πολυ πιθανό να είναι ορμόνες!

@Cometτραβάς κ εσύ ζόρι με την εγκυμοσύνη... Δύσκολες κ η καούρες αλλααααααα μπαίνεις σιγά σιγά στην τελική ευθεία!

Σε άλλα νέα, εμείς στο εξωτερικό Σαρακοστή δεν έχουμε και ζηλεύουμε! Από μέσα Μαρτίου θα αρχίσω να δουλεύω 50% γιατί δεν την παλεύω.. Θέλω ηρεμία και ξεκούραση γιατί κάποιες μέρες νιώθω σαν με πάτησε τρένο! 

 

@Ξένηξέχασα... Όσο για τις κινήσεις, εμενα μου είπε αλλά μη ξεχνάμε ότι εγώ έχω και τον υπέρηχο που βοηθάει πολύ. Γενικά η γιατρός είπε ότι παλιά έλεγαν να μετρας. 10 κινήσεις σε μια ώρα αλλά πλέον δεν το υποστηρίζουν όλοι γιατί δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο. Οπότε το σημαντικό είναι να το νιώθεις συχνά μέσα στη μέρα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!!

Να σας ρωτήσω,  σας έχει πει ο γιατρός σας να μετράτε τις κινήσεις του μωρού? Επίσης έχω πονοκέφαλο κάθε μέρα,  ενώ πίεση δεν έχω,  λέτε να είναι προεκλαμψια και να μην φαίνεται μετρώντας την πίεση με το πιεσόμετρο?

Όχι κινήσεις δεν μετράω...δεν μ πε κάτι...φυσικά κ θα φαινόταν από την πίεση....μην σκέφτεσαι τέτοια α...εισια στο τερνα κ έρχεται το κοριτσάκι σ.

Just now, kastel είπε:

Κακή Σαρακοστή κορίτσια μου! 

@Μαρία_Λεγώ πριν 10 μέρες που πήγα είχε ήδη γυρίσει αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει deadline.

@Rafaelatarzanδεν γύρισε ακόμη η ταρζανιτσα σου;; χεχε θέλει να σε ταλαιπωρήσει λιιιιγο ακόμη!

@Ξένηδεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς για προεκλαμψια γιατί η υψηλή πίεση είναι από τα βέβαια συμπτώματα. Αφού την παρακολουθείς, ρώτα το γιατρό σου γιατί πολυ πιθανό να είναι ορμόνες!

@Cometτραβάς κ εσύ ζόρι με την εγκυμοσύνη... Δύσκολες κ η καούρες αλλααααααα μπαίνεις σιγά σιγά στην τελική ευθεία!

Σε άλλα νέα, εμείς στο εξωτερικό Σαρακοστή δεν έχουμε και ζηλεύουμε! Από μέσα Μαρτίου θα αρχίσω να δουλεύω 50% γιατί δεν την παλεύω.. Θέλω ηρεμία και ξεκούραση γιατί κάποιες μέρες νιώθω σαν με πάτησε τρένο! 

 

@Ξένηξέχασα... Όσο για τις κινήσεις, εμενα μου είπε αλλά μη ξεχνάμε ότι εγώ έχω και τον υπέρηχο που βοηθάει πολύ. Γενικά η γιατρός είπε ότι παλιά έλεγαν να μετρας. 10 κινήσεις σε μια ώρα αλλά πλέον δεν το υποστηρίζουν όλοι γιατί δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο. Οπότε το σημαντικό είναι να το νιώθεις συχνά μέσα στη μέρα. 

Γεια σ αγαπη. πως είσαι???  όχι δεν γύρισε αλλα δεν μας νοιάζει κιολας. θα κανψ καισαρική...κ καισαρική να  μην έκανα κ πάλι μα μην γυριζε δεν θα με ένοιαζε...μ φτάνει να ναι καλά..αυτό μετράει κ τίποτες άλλο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Όχι κινήσεις δεν μετράω...δεν μ πε κάτι...φυσικά κ θα φαινόταν από την πίεση....μην σκέφτεσαι τέτοια α...εισια στο τερνα κ έρχεται το κοριτσάκι σ.

Γεια σ αγαπη. πως είσαι???  όχι δεν γύρισε αλλα δεν μας νοιάζει κιολας. θα κανψ καισαρική...κ καισαρική να  μην έκανα κ πάλι μα μην γυριζε δεν θα με ένοιαζε...μ φτάνει να ναι καλά..αυτό μετράει κ τίποτες άλλο.

Όλα καλά κορίτσι μου εσύ; Καλα εννοείται πως το μόνο που μας νοιάζει είναι να είναι υγιή τα μωρά... Τα άλλα θα έρθουν ❤️

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ξένη είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!!

Να σας ρωτήσω,  σας έχει πει ο γιατρός σας να μετράτε τις κινήσεις του μωρού? Επίσης έχω πονοκέφαλο κάθε μέρα,  ενώ πίεση δεν έχω,  λέτε να είναι προεκλαμψια και να μην φαίνεται μετρώντας την πίεση με το πιεσόμετρο?

Εμενα μου ειπε οτι αν τον καταλβαινω 10 φορες την μερα ειναι οκ...και αυτοου το ειπε επειδη ειχα απορια γιατι αυτο το παιδι την μια μερα παθαινει τρελα κ την επομενη αγγελουδι!!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Εμενα μου ειπε οτι αν τον καταλβαινω 10 φορες την μερα ειναι οκ...και αυτοου το ειπε επειδη ειχα απορια γιατι αυτο το παιδι την μια μερα παθαινει τρελα κ την επομενη αγγελουδι!!!

Και εμένα κάπως έτσι...Την μια μέρα βλέπω να ταρακουνιεται όλη η κοιλιά και την άλλη τίποτα,  με το ζόρι φτερουγίσματα....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 hours ago, kastel said:

Κακή Σαρακοστή κορίτσια μου! 

@Μαρία_Λεγώ πριν 10 μέρες που πήγα είχε ήδη γυρίσει αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει deadline.

@Rafaelatarzanδεν γύρισε ακόμη η ταρζανιτσα σου;; χεχε θέλει να σε ταλαιπωρήσει λιιιιγο ακόμη!

@Ξένηδεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς για προεκλαμψια γιατί η υψηλή πίεση είναι από τα βέβαια συμπτώματα. Αφού την παρακολουθείς, ρώτα το γιατρό σου γιατί πολυ πιθανό να είναι ορμόνες!

@Cometτραβάς κ εσύ ζόρι με την εγκυμοσύνη... Δύσκολες κ η καούρες αλλααααααα μπαίνεις σιγά σιγά στην τελική ευθεία!

Σε άλλα νέα, εμείς στο εξωτερικό Σαρακοστή δεν έχουμε και ζηλεύουμε! Από μέσα Μαρτίου θα αρχίσω να δουλεύω 50% γιατί δεν την παλεύω.. Θέλω ηρεμία και ξεκούραση γιατί κάποιες μέρες νιώθω σαν με πάτησε τρένο! 

 

@Ξένηξέχασα... Όσο για τις κινήσεις, εμενα μου είπε αλλά μη ξεχνάμε ότι εγώ έχω και τον υπέρηχο που βοηθάει πολύ. Γενικά η γιατρός είπε ότι παλιά έλεγαν να μετρας. 10 κινήσεις σε μια ώρα αλλά πλέον δεν το υποστηρίζουν όλοι γιατί δεν είναι όλα τα μωρά το ίδιο. Οπότε το σημαντικό είναι να το νιώθεις συχνά μέσα στη μέρα. 

Γενικά διαβάζω ότι μεταξύ 30ης-32ης εβδομάδας γυρίζουν. Θα δούμε. Στις 16/3 έχω το μεγάλο υπέρηχο του γ τριμήνου. 

Καλά εσύ πότε σταματάς τη δουλειά;; Στο Λουξεμβούργο από το νόμο είναι 8 εβδομάδες από την ΠΗΤ. Την άλλη Παρασκευή είναι η τελευταία μου μέρα!!! :)  

12 hours ago, Ξένη said:

Κορίτσια καλησπέρα και καλή Σαρακοστή!!!

Να σας ρωτήσω,  σας έχει πει ο γιατρός σας να μετράτε τις κινήσεις του μωρού? Επίσης έχω πονοκέφαλο κάθε μέρα,  ενώ πίεση δεν έχω,  λέτε να είναι προεκλαμψια και να μην φαίνεται μετρώντας την πίεση με το πιεσόμετρο?

Ξένη μου εγώ είχα πολλούς πονοκεφάλους στην αρχή και τώρα έχω συχνά πυκνά. Και είμαι το παράδειγμα της υπότασης. Μήπως δεν πίνεις πολύ νερό; Κανονικά πρέπει να πίνουμε 2 λίτρα την ημέρα. ;)


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Γενικά διαβάζω ότι μεταξύ 30ης-32ης εβδομάδας γυρίζουν. Θα δούμε. Στις 16/3 έχω το μεγάλο υπέρηχο του γ τριμήνου. 

Καλά εσύ πότε σταματάς τη δουλειά;; Στο Λουξεμβούργο από το νόμο είναι 8 εβδομάδες από την ΠΗΤ. Την άλλη Παρασκευή είναι η τελευταία μου μέρα!!! :)  

Ξένη μου εγώ είχα πολλούς πονοκεφάλους στην αρχή και τώρα έχω συχνά πυκνά. Και είμαι το παράδειγμα της υπότασης. Μήπως δεν πίνεις πολύ νερό; Κανονικά πρέπει να πίνουμε 2 λίτρα την ημέρα. ;)

Καλημέρα Μαρία,  γενικά δεν έπινα ποτέ καθόλου νερό,  μόνο το καλοκαίρι λίγο,  περισσότερο αναψυκτικά έπινα,  τώρα στην εγκυμοσύνη έχω κόψει αναψυκτικά και πίνω περίπου 1 λίτρο νερό την ημέρα περίπου,  κάποιες φορές λίγο παραπάνω..λες να παίζει ρόλο? Γιατί και τα τσισα μου το πρωί που πηγαίνω τουαλέτα είναι λίγο προς το πορτοκάλι...φαντάσου κάθομαι και κοιτάζω τι χρώμα έχουν...χαχαχ


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Σαρακοστή! Πόσο θα ήθελα να ήμουν Ελλάδα και να έτρωγα τα λαχταριστά φαγητά της μαμάς μου :) Αλλά είμαι στη δουλειά :P Έχω δυστυχώς και το γιόκα μου άρρωστο. Από το Σάββατο το απόγευμα έχει 39 και δεν πέφτει. Σε λίγο θα τον πάει ο άνυρας μου στη γιατρό να δούμε. Φοβάμαι μήπως έχει καμία ωτίτιδα. Χθες όταν πήγε για ύπνο έβαλα τα κλάματα. Μου σκίζεται η καρδιά να τον βλέπω έτσι. Χθες μου έλεγε ότι τα χείλη του χάλασαν. Έσκασαν από τον πυρετό... 

Αλλιώς ο δεύτερος γιόκας μου είναι συνεχώς με το κεφάλι αριστερά και τα πόδια δεξιά οπότε σπρώχνει και από τις 2 μεριές. Πότε πρέπει να αρχίσουνε να παίρνουν θέση. Ξέρετε; Ο πρώτος ήταν από πολύ νωρίς με το κεφάλι προς τα κάτω και δεν άλλαξε θέση.

Καλά να περάσετε σήμερα!!!

Πολλά φιλιά! 

Καλημέρα Περαστικά για τον γιόκα σου!! Νομίζω εμένα ο πρώτος είχε πάρει θέση γύρω στο όταν έκανα το ντοπλερ.

9 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Ετσι κ εμενα!!

Κι εμένα έτσι!!

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!Ξερετε ποτε κανουμε τον υπερηχο που λεγεται ντοπλερ;;;Ειναι κατι σαν την β επιπεδου του τριτου τριμηνου;;τον εχετε κανει;;

Καλημέρα!!! Γύρω στις 32 βδομάδες γίνεται το ντοπλερ αν θυμάμαι καλά από τον πρώτο μου γιο..

  • Ευχαριστώ 2

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!Ξερετε ποτε κανουμε τον υπερηχο που λεγεται ντοπλερ;;;Ειναι κατι σαν την β επιπεδου του τριτου τριμηνου;;τον εχετε κανει;;

Καλημέρα Ντίνα,  εμένα μου έκλεισε ραντεβού για τις 23 Μαρτίου,  θα είμαι ακριβώς 33 εβδομάδων,  γίνεται και νωρίτερα όμως,  αν δεν κάνω λάθος θυμάμαι ότι κοιτάζει τις αιματωσεις πλακούντα, αν τρέφεται σωστά το μωρό, τα κλασικά βάρος μωρού,  ο πλακουντας σε τι κατάσταση είναι, τον τράχηλο,  θυμάμαι πέρυσι που την είχα κάνει με είχε κοιτάξει και με υπέρηχο από πάνω αλλά και από κάτω...

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...