Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια βρήκαμε μάλλον τον λόγο του κακού σπέρματος. το 2021 είχε κάνει καλλιέργεια σπέρματος και είχε βγει στείρα από μικρόβια και τώρα που την επανέλαβε βγήκαν 2 μικρόβια. οπότε ξεκίνησε αντιβίωση και θα πάμε λίγο παραπίσω την εξωσωματική.  μας ειπε ο μικροβιολόγος οτι αυτα τα μικρόβια δεν εντοπίζοται-εμφανίζονται πάντα. 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Rafaelatarzan είπε:

έκανα μόνο ινοχεπ κ σταμάτησα 1 μέρα πριν γεννήσω...γέννησα κ τώρα δεν κανω ποια.

Στις innohep οι γιατροί συμφωνούν. Τις σταματάω τη μέρα του τοκετού και συνεχίζω μετά. 

Στο salospir έχω ακούσει πολλές απόψεις, ο ένας αιματολόγος είπε να το σταματήσω 28 εβδομάδα, ο άλλος 36 εβδομάδα και ο γυναικολόγος λέει μια εβδομάδα πριν γεννήσω. 

Οπότε προχωράμε και βλέπουμε. 

Καρδιοτοκογράφημα πότε ξεκινήσατε; Κάθε πόσες μέρες είναι; Δε μπορώ να θυμηθώ από την προηγούμενη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια χαμηλα πονατε καθολου;;ή νιωθετε κατι σαν πριξιμο;;σαν φουσκωμα;;δεν ξερω να το εξηγησω ...

Εγώ έχει 2 μέρες με έχουν ταράξει αυτές οι braxton hicks! Τώρα άρχισα να νιώθω λίγο καλύτερα. Πφφφφ υπομονή ρε κορίτσι μου, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. 

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια χαμηλα πονατε καθολου;;ή νιωθετε κατι σαν πριξιμο;;σαν φουσκωμα;;δεν ξερω να το εξηγησω ...

Εγώ νιώθω βαριά την κοιλιά μου και φούσκωμα λες και έφαγα ένα αρνί, μάλλον χειρότερα 10 αρνιά... πάνω που με πιάνει μεγάλη αγωνία ρίχνει μια κλωτσιά το μωρό και ηρεμώ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Στις innohep οι γιατροί συμφωνούν. Τις σταματάω τη μέρα του τοκετού και συνεχίζω μετά. 

Στο salospir έχω ακούσει πολλές απόψεις, ο ένας αιματολόγος είπε να το σταματήσω 28 εβδομάδα, ο άλλος 36 εβδομάδα και ο γυναικολόγος λέει μια εβδομάδα πριν γεννήσω. 

Οπότε προχωράμε και βλέπουμε. 

Καρδιοτοκογράφημα πότε ξεκινήσατε; Κάθε πόσες μέρες είναι; Δε μπορώ να θυμηθώ από την προηγούμενη εγκυμοσύνη.

Καρδιοτοκογραφιμα ξεκινας μολις μπεις στο μηνα σου.Ενα τι βδομαδα. Εκτος αν υπαρχει λογος για νωριτερα

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ciqa είπε:

Μην ανησυχείς ενέσεις κάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης και salospir. Καλό κάνουν τουλάχιστον στην τροφοδοσία του πλακούντα. Εγώ τις innohep πρέπει να τις κάνω άλλες 40 μέρες μετά τον τοκετό για αποφυγή θρομβώσεων. 

Κι εμένα στο doppler με είχαν αγχώσει ότι το μωρό δε μεγαλώνει μια χαρά ήταν όλα και το παιδί γερό. Δεν είμαστε όλοι ένα μέγεθος. Άλλα μωρά γεννιούνται 4 κιλά και άλλα 2.5. Εφόσον το μωρό σου αναπτύσσεται και μεγαλώνει να μη φοβάσαι. 

@ZOIRITA20813 δε θυμάμαι εκτός από innohep παίρνεις και salospir; Σου έχουν πει πότε θα τα κόψεις; Γιατί οι γνώμες των αιματολόγων είναι διαφορετικές. 

@Rafaelatarzan έκανες και innohep και salospir; Τα σταμάτησες για τον τοκετό; 

Κορίτσι μου εξηγώ θα την δω την αιματολογο αρχες απριλη ,οποτε δεν μπορω να σου απαντήσω ακόμα

 Σαλοσπιρ δεν παίρνω Όχι. Από όσο ξέρω τις ινοχεπ θα τις κάνουμε και μετά την γέννα. 

@Rafaelatarzan τι κανει η νύφη μου; μεγαλωνει; 

Πώς πατε με την πανδημία; Εγώ τρέμω μην κολλήσω εγω ή ο άντρας μου ή ο γιατρός μου. Ένας μήνας έμεινε....

Just now, ciqa είπε:

Εγώ νιώθω βαριά την κοιλιά μου και φούσκωμα λες και έφαγα ένα αρνί, μάλλον χειρότερα 10 αρνιά... πάνω που με πιάνει μεγάλη αγωνία ρίχνει μια κλωτσιά το μωρό και ηρεμώ.

Πλεον εγω δεν μπορω να κπιμηθω ανετα, το στομαχι εχει φτασει ψηλα , χαμηλα εχω καποιες ενοχλησεις . @kastelπως καταλαβαινεις αυτες τις συσπασεις;

  • Ευχαριστώ 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Εγώ έχει 2 μέρες με έχουν ταράξει αυτές οι braxton hicks! Τώρα άρχισα να νιώθω λίγο καλύτερα. Πφφφφ υπομονή ρε κορίτσι μου, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. 

Εγω τετοιες εχω απ τον 5ο μηνα,και πετρωματα γι αυτο παιρνω τρια μαγνησια την μερα...σε λιγο που θα μπω στο μηνα μου θα το κοψουμε γιατι λογικα τοτε τις θελουμε τις συσπασεις..

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Κορίτσι μου εξηγώ θα την δω την αιματολογο αρχες απριλη ,οποτε δεν μπορω να σου απαντήσω ακόμα

 Σαλοσπιρ δεν παίρνω Όχι. Από όσο ξέρω τις ινοχεπ θα τις κάνουμε και μετά την γέννα. 

@Rafaelatarzan τι κανει η νύφη μου; μεγαλωνει; 

Πώς πατε με την πανδημία; Εγώ τρέμω μην κολλήσω εγω ή ο άντρας μου ή ο γιατρός μου. Ένας μήνας έμεινε....

Πλεον εγω δεν μπορω να κπιμηθω ανετα, το στομαχι εχει φτασει ψηλα , χαμηλα εχω καποιες ενοχλησεις . @kastelπως καταλαβαινεις αυτες τις συσπασεις;

Νομίζω ότι είναι προπαρασκευαστικές συσπάσεις, ίσως είναι σαν πετρώματα;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Κοριτσια χαμηλα πονατε καθολου;;ή νιωθετε κατι σαν πριξιμο;;σαν φουσκωμα;;δεν ξερω να το εξηγησω ...

Καλημέρα, εγώ πήγα χθες στη γενική κλινική Θεσσαλονίκης για καρδιοτοκογραφημα για αυτό το λόγο... Ένιωσα πίεση από κάτω και σαν να σκληραίνει η κοιλιά μου σαν να φουσκώνε ξαφνικά κ μετά πάλι γινόταν χαλαρή... Μια ώρα που έκανα καρδιοτοκογραφημα δεν έπιασε συσπαση... Μου είπε η γιατρός ότι ίσως είναι το μωρό που ειναι υπερκινητικό κ όλο έρχεται μπροστά... Είναι κ πόλύ μεγάλο τι να πω 32 εβδομάδων ακριβως ήταν 2100... Ίσως φταίει κ αυτό δε ξέρω.... Πάντως ρε παιδια έχω αρχίσει κ δεν αντέχω ειλικρινά θελω να έρθει ο καιρός να γεννήσω...ασε που έχω πάρει 19 κιλά... 58 ξεκίνησα 77 πήγα... Δε μπορώ να με βλέπω στον καθρέφτη... Είμαι ένα χαλι πρησμένο κ έχω κάνει φουλ κυτταρίτιδα κ ψωμάκια.... Τελικά ο οργανισμός της κάθε γυναίκας στην εγκυμοσύνη λειτουργεί τελείως αλλιώς.... Η ξαδέρφη μου πήρε 9 κιλά σύνολο και έτρωγε ότι υπήρχε, πίτσες κ τέτοια στις 2 το βράδυ... Της λέω είσαι μεγάλη ρουφιανα .... Να πω ότι πείνας όπως άλλες για να μη πάρουν κιλά στην εγκυμοσύνη οκ να πάρεις 9 εσύ μαρη έτρωγες τον αμπακο 

10 ώρες πρίν, Myrtw18 είπε:

ολα καλα 1514 φυσιολογικα μ πε αλλα μου φενεται μικρουλι

Η φίλη μου που γέννησε πριν 1 μήνα πάντως μου είπε ότι στην 32 εβδομάδα ήταν 1600 το μωράκι.... Γεννήθηκε 3200, 38 εβδομάδων... Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου... Αλλά είναι πιο μεγάλα αλλά πιο μικρά.... Ο γιατρός σου τι σου είπε ακοεβως κ σε ανησυχήσε??? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!

Και εγω δεν αντεχω κ πολυ ακομα!!χαχα,8Απριλη μπαινω στο μηνα μου...βεβαια ποοοτε οερασε ο καιρος δεν καταλαβα!!Σαν χθες μου φαινεται που εκανα το τεστ...σημερα θα βαλω τα πραγματα στη βαλιτσα σιγα σιγα κ ο,τι προσθαφαιρεσεις χρειαζομαι της κανω αργοτερα!!Εγω απο κιλα ειμαι στα 13 και δεν με πολυκοιταζω στον καθρεφτη αλλα σε κυτταριτιδες κ τετοια δεν εχω δει διαφορα ευτυχως...βαζω κ κατι λαδια εδω κ καιρο κ μπορει να εχουν κανει δουλεια!!

Κατα τ αλλα ανυπομονω να γεννησω αν και με τρομαζει...ειδικα μες τον ιο...ειδομεν...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

Κορίτσι μου εξηγώ θα την δω την αιματολογο αρχες απριλη ,οποτε δεν μπορω να σου απαντήσω ακόμα

 Σαλοσπιρ δεν παίρνω Όχι. Από όσο ξέρω τις ινοχεπ θα τις κάνουμε και μετά την γέννα. 

@Rafaelatarzan τι κανει η νύφη μου; μεγαλωνει; 

Πώς πατε με την πανδημία; Εγώ τρέμω μην κολλήσω εγω ή ο άντρας μου ή ο γιατρός μου. Ένας μήνας έμεινε....

Πλεον εγω δεν μπορω να κπιμηθω ανετα, το στομαχι εχει φτασει ψηλα , χαμηλα εχω καποιες ενοχλησεις . @kastelπως καταλαβαινεις αυτες τις συσπασεις;

Καλημέρα! Έχω είχα και πόνο περιόδου μαζί με πετρώματα που όμως δεν γίνονταν πιο έντονοι με την ώρα. Πήρα γιατρό και που είπε είναι αυτές οι συσπάσεις κ σίγουρα φταίει που μειώσαμε το μαγνήσιο. Τώρα παίρνω εναλλάξ ένα ή δύο μαγνησια. Να μπούμε στο μήνα μας να τελειώνει.. Έχω αρχίσει να φοβάμαι, χθες στο τσακ η μουν να πάω νοσοκομείο. 

7 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Εγω τετοιες εχω απ τον 5ο μηνα,και πετρωματα γι αυτο παιρνω τρια μαγνησια την μερα...σε λιγο που θα μπω στο μηνα μου θα το κοψουμε γιατι λογικα τοτε τις θελουμε τις συσπασεις..

Κ εγώ είχα από πολύ νωρίς δυστυχώς αλλά πλέον τις νιώθω έντονα όχι αστεία. 

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

Τις ενέσεις μην τις φοβάσαι...έκανα κ γω μέχρι μια μέρα πριν γεννήσω...

Ναι χαρά είναι το μωράκι σ από κιλά...μα φανταστείς το δικό μ γεννήθηκε 1800 γρ  σρην 34 βδομάδα...οπότε εσύ εισαι καλά. 

Η συμβουλή μ είναι να το  παρακολουθείς όπως σ πε ο ντοκ σ κάθε βδομάδα κ όλα θα πάνε καλά...

Μην ανχωνεσαι για τίποτα ....

 

 

1 hour ago, Mariaia είπε:

Καλημέρα, εγώ πήγα χθες στη γενική κλινική Θεσσαλονίκης για καρδιοτοκογραφημα για αυτό το λόγο... Ένιωσα πίεση από κάτω και σαν να σκληραίνει η κοιλιά μου σαν να φουσκώνε ξαφνικά κ μετά πάλι γινόταν χαλαρή... Μια ώρα που έκανα καρδιοτοκογραφημα δεν έπιασε συσπαση... Μου είπε η γιατρός ότι ίσως είναι το μωρό που ειναι υπερκινητικό κ όλο έρχεται μπροστά... Είναι κ πόλύ μεγάλο τι να πω 32 εβδομάδων ακριβως ήταν 2100... Ίσως φταίει κ αυτό δε ξέρω.... Πάντως ρε παιδια έχω αρχίσει κ δεν αντέχω ειλικρινά θελω να έρθει ο καιρός να γεννήσω...ασε που έχω πάρει 19 κιλά... 58 ξεκίνησα 77 πήγα... Δε μπορώ να με βλέπω στον καθρέφτη... Είμαι ένα χαλι πρησμένο κ έχω κάνει φουλ κυτταρίτιδα κ ψωμάκια.... Τελικά ο οργανισμός της κάθε γυναίκας στην εγκυμοσύνη λειτουργεί τελείως αλλιώς.... Η ξαδέρφη μου πήρε 9 κιλά σύνολο και έτρωγε ότι υπήρχε, πίτσες κ τέτοια στις 2 το βράδυ... Της λέω είσαι μεγάλη ρουφιανα .... Να πω ότι πείνας όπως άλλες για να μη πάρουν κιλά στην εγκυμοσύνη οκ να πάρεις 9 εσύ μαρη έτρωγες τον αμπακο 

Η φίλη μου που γέννησε πριν 1 μήνα πάντως μου είπε ότι στην 32 εβδομάδα ήταν 1600 το μωράκι.... Γεννήθηκε 3200, 38 εβδομάδων... Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου... Αλλά είναι πιο μεγάλα αλλά πιο μικρά.... Ο γιατρός σου τι σου είπε ακοεβως κ σε ανησυχήσε??? 

ο γιατρος μου ειπε οτι βρισκεται σ 14 εκατοστ θεση οτι ειναι 10 μερες μικροτερο κ οτι εχω μειωμενα αμνιακα υγρα κ να κανω ξανα ντομπλερ σε μια εβδομαδα κ καρδιοκοτογραφημα καθε εβδομαδα ενω αλλοι δυο γιατροι μενε οτι ολα ειναι φυσιολογικα μου πε να συνεχισω γ αλλες 15 μερες το σαλοσπιρ και  να κανω προληπτικα ενεσεις ivor και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μ...η πιο ευτυχισμένη μέρα εινια η σημερινή....η μαχητρια μ το κορίτσι μ Η τοσοδουλα μ βγήκε από την μενν κ είναι στην απλή  παρακολουθηση  από σήμερα....σε μια βδομαδα θα την πάρω...

γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι πόση ευτυχία εχω...

ούρλιαζα από χαρά  στο μπαλκόνι πρωί πρωί....για τρελή με πέρασαν οι γείτονες...

Εύχομαι όλα τα μωράκια να έχουν υγιεια για πάντα...σας αγαπώ...

Επεξεργάστηκαν by Rafaelatarzan
  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...