Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, kastel said:

Ε καλά αν λείπει και ο άντρας σου προφανώς θέλεις βοήθεια δεν το συζητάω! Με ένα παιδάκι που σε χρειάζεται κ ένα νεογέννητο που θα είναι πάνω σου δεν μπορώ κάν να φανταστώ πόση βοήθεια χρειάζεσαι. Η μαμά είναι μονόδρομος! 

Πλάκα πλάκα εκεί μιλάς Γαλλικά; 

Όσο για τον καρδιοτοκογράφο, ίσως δεν είναι η πιο σημαντική εξέταση αλλά υπάρχει λόγος που την έχουν και εννοείται πως θέλω να την κάνω για να είμαι πιο ήσυχη. Θα πάω είπα την άλλη εβδομάδα που θα μπω στο μήνα μου. 

είμαστε και καλομαθημένες να πούμε την αλήθεια. Η μαμά μου όταν γέννησε τον αδερφό μου ήταν τελείως μόνη. Ο πατέρας μου ήταν στην Αμερική και η μαμά της ήρθε από την επαρχία μόνο για λίγες μέρες. Αλλά σίγουρα αν δεν έρθει θα τα παίξω :) :) 

Έχουμε 3 επίσημες γλώσσες εδώ. Γαλλικά και Αγγλικά. Γερμανικά ξέρω μόνο τα βασικά αλλά μαθαίνω Λουξεμβουργιανά. Ο γιος μου πάει στο δημόσιο σταθμό και ήδη μου λέει πολλά στα λούξικα (έχω φάει παρατήρηση!) και φυσικά ο άντρας μου στη δουλειά του μιλάει σχεδόν 100% λούξικα. Το καλό είναι ότι ο γιος μου θα μάθει για πλάκα 5 γλώσσες. Το δημοτικό εδώ είναι στα γερμανικά και μετά το γυμνάσιο και λύκειο στα γαλλικά. Χαμός!

Εσύ είσαι σε γερμανόφωνη ή γαλλόφωνη πόλη;

Ναι να πας. Εννοείται! Η εξέταση υπάρχει για κάποιο λόγο ;)


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλημέρα!!! 

Σε ποιο νοσοκομείο ρώτησες και σου είπαν μόνο μισή ώρα ο μπαμπας; 

Το ντοπλερ που κάνουμε είναι αυτο που μέτραει ο γιατρός τις αρτηρίες για να δει πως αιματώνεται το παιδί. Και επίσης κοιτάει και μετραει πάλι τα όργανα του παιδιού....

Καλημερα κοριτσάκι μου στο Γαία... Και μου είπε η μαία ότι αυτό έγινε τις τελευταίες 5 ημέρες... Πιο πριν ήταν κανονικά μέσα ο μπαμπάς και στον τοκετό και σαν σύνοδος. Αυτό μου κάνει ο γιατρός μου κάθε φορά που πάω κοιτάζει την αιμάτωση και τα όργανα του μωρού απλά επειδή διάβαζα από. Όλες ότι πάτε κάπου έξω νόμιζα ήταν διαφορετική εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Άννα.Κρήτη είπε:

καλημέρα κοριτσι μου είμαι στην 32η. ναι πήρα τον γιατρό μου, μου ειπε να μην ανησυχω γιατι μεγαλωνει το μωρακι και δεν εχει τον χωρο που ειχε. βεβαια και κλωτσαει απλα οχι τοσο συχνα. ισως να μαι και λιγο φοβιτσιαρα εγω γιατι τον εχω τρελανει τον γιατρο μου με το παραμικρο χαχαχα! ειναι μερες που ειναι τρομερα κινητικος και αλλες που μαλλον βαριεται το αγορι μου.

Αννα μου καλησπερα! 

Κι εμενα το αγορι μου τα ιδια μου κανει και με πιανει πανικος... Τη μια μερα κλοτσαει τοσο που νομιζω οτι θα πεταχτει απ την κοιλια και μετα για 2-3 μερες νοιωθω μονο κατι σαν φτερουγισματα σαν να γουργουριζει το εντερο... Ουφ κι αγχωνομαι αλλα μαλλον ειναι κατι φυσιολογικο!! 

Σημερα εχω ραντεβου για το ντοπλερ κι εχω κι αυτο το αγχος... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Την Δευτέρα πήγαμε για υπέρηχο είναι 1780 γρ 33 βδομάδα 11 εκατοστιαία θέση ενώ πριν μια βδομάδα ήταν 27. Το βραχιονιο είναι στα κατώτερα φυσιολογικά ενώ το μοιραίο κάτω από το κατώτερο φυσιολογικό τέσσερις βδομάδες πίσω.. ακόμα περιμένουμε τα αποτελέσματα από την εξέταση της υποχόνδροπλασιας... Και μετά θα πάμε σε γενετιστη! Δε ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε...

 

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Αννα μου καλησπερα! 

Κι εμενα το αγορι μου τα ιδια μου κανει και με πιανει πανικος... Τη μια μερα κλοτσαει τοσο που νομιζω οτι θα πεταχτει απ την κοιλια και μετα για 2-3 μερες νοιωθω μονο κατι σαν φτερουγισματα σαν να γουργουριζει το εντερο... Ουφ κι αγχωνομαι αλλα μαλλον ειναι κατι φυσιολογικο!! 

Σημερα εχω ραντεβου για το ντοπλερ κι εχω κι αυτο το αγχος... 

γλυκια μου εγω μολις γυρισα απο τον γιατρο μου εκανε καρδιοτοκογραφημα ολα τελεια ειναι και οι παλμοι του μια χαρα! 1650 γραμμαρια εφτασε. εχω χαμηλο πλακουντα και σημερα κανονισαμε οτι 15 μαιου γενναω με καισαρικη. ολα θα ειναι καλα με το μωρο σου! μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να μην το νιωθω συχνα γιατι μεγαλωνει και στενευουν τα περιθωρια μεσα στην μητρα!

  • Μου αρέσει 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lalom είπε:

Καλημερα κοριτσάκι μου στο Γαία... Και μου είπε η μαία ότι αυτό έγινε τις τελευταίες 5 ημέρες... Πιο πριν ήταν κανονικά μέσα ο μπαμπάς και στον τοκετό και σαν σύνοδος. Αυτό μου κάνει ο γιατρός μου κάθε φορά που πάω κοιτάζει την αιμάτωση και τα όργανα του μωρού απλά επειδή διάβαζα από. Όλες ότι πάτε κάπου έξω νόμιζα ήταν διαφορετική εξέταση. 

Καλημερα. Εμενα ο γιατρος μου την κανει.Δεν θα παω αλλου.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...ευχομαι να ειστε ολες καλαααα...

Να σας ρωτησω κατι;;;Οσες στησατε επιπλα...στρωσατε κουνια;λικνο κτλ;;ή ακομα τα εχετε ετσι;...γιατι η μαμα μου λυσσαει οτι θα σκονιστουν κτλ...επισης,βαλιτσα φτιαξατε;;;;;


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Την Δευτέρα πήγαμε για υπέρηχο είναι 1780 γρ 33 βδομάδα 11 εκατοστιαία θέση ενώ πριν μια βδομάδα ήταν 27. Το βραχιονιο είναι στα κατώτερα φυσιολογικά ενώ το μοιραίο κάτω από το κατώτερο φυσιολογικό τέσσερις βδομάδες πίσω.. ακόμα περιμένουμε τα αποτελέσματα από την εξέταση της υποχόνδροπλασιας... Και μετά θα πάμε σε γενετιστη! Δε ξέρω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε...

 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Τι σου είπε ο γιατρός??? Αν θυμάμαι οι πρώτες εξετάσεις είχαν βγει πολύ καλές... Μπορεί να είναι κ τυχαίο. Αυτό με την εκατοστιαίας θέση δε το ξέρω... Εμένα ο δικός μου από την αρχή ήταν μια βδομάδα πίσω λόγω σύλληψης. Δηλαδή πάντα έβγαινε στις μετρήσεις μια βδομάδα μικρότερος. 

Just now, dinaki23 είπε:

Γεια σας κοριτσια...ευχομαι να ειστε ολες καλαααα...

Να σας ρωτησω κατι;;;Οσες στησατε επιπλα...στρωσατε κουνια;λικνο κτλ;;ή ακομα τα εχετε ετσι;...γιατι η μαμα μου λυσσαει οτι θα σκονιστουν κτλ...επισης,βαλιτσα φτιαξατε;;;;;

Γειά αααα σουυυυ. Εγώ έχω βάλει μόνο τη κούνια χωρις το στρώμα ακόμα.... Κ έχω βάψει τ δωμάτιο. Το λίκνο θα μας το δώσουν μια από αυτές τις μέρες.. Και το μόνο που έχω κάνει είναι ν πάρω κάποια απαραίτητα πάνες σαμπουάν κρέμες αλλαγής φυσιολογικός όρους για τ μωρό. Βαλίτσα ούτε καν ακόμα περιμένω ν μου στείλουν κάτι νυχτικα που έχω παραγγείλει γτ κ εγώ τα είχα αφήσει για τώρα αλλά μας πρόλαβαν τα γεγονότα. Πιστεύω την άλλη βδομάδα θα την έχω φτιάξει :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς τέσσερεις μέρες πίσω γενικά .. τώρα αυτό με τα άκρα μας έχει προβληματίσει πολύ κ τρέχουμε.. οι πρώτες βγήκαν καλες αλλά περιμενουμε άλλη μια κ μετά βλέπουμε δε ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε.. 

 πάντως είναι  μικρούλης 1800γρ

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Και εμάς τέσσερεις μέρες πίσω γενικά .. τώρα αυτό με τα άκρα μας έχει προβληματίσει πολύ κ τρέχουμε.. οι πρώτες βγήκαν καλες αλλά περιμενουμε άλλη μια κ μετά βλέπουμε δε ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε.. 

 πάντως είναι  μικρούλης 1800γρ

Δεν είμαι γιατρός για να σου πω για τα άκρα. Απλά. Με σιγουριά μπορώ να σ πω να μην κοιτάς τα κιλά που είναι αλλά να κοίτα πόσα γραμμάρια παίρνει την εβδομάδα αν αιματώνεται σωστά σημαίνει πως μεγαλώνει. Κιόλας. Πχ από την τελευταία φορά πόσα γραμμάρια πήρε. Είναι ικανοποιημένος ο γιατρός?? Δεν γεννιούνται όλα τα μωρά ίδια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Μαρία_Λ είπε:

είμαστε και καλομαθημένες να πούμε την αλήθεια. Η μαμά μου όταν γέννησε τον αδερφό μου ήταν τελείως μόνη. Ο πατέρας μου ήταν στην Αμερική και η μαμά της ήρθε από την επαρχία μόνο για λίγες μέρες. Αλλά σίγουρα αν δεν έρθει θα τα παίξω :) :) 

Έχουμε 3 επίσημες γλώσσες εδώ. Γαλλικά και Αγγλικά. Γερμανικά ξέρω μόνο τα βασικά αλλά μαθαίνω Λουξεμβουργιανά. Ο γιος μου πάει στο δημόσιο σταθμό και ήδη μου λέει πολλά στα λούξικα (έχω φάει παρατήρηση!) και φυσικά ο άντρας μου στη δουλειά του μιλάει σχεδόν 100% λούξικα. Το καλό είναι ότι ο γιος μου θα μάθει για πλάκα 5 γλώσσες. Το δημοτικό εδώ είναι στα γερμανικά και μετά το γυμνάσιο και λύκειο στα γαλλικά. Χαμός!

Εσύ είσαι σε γερμανόφωνη ή γαλλόφωνη πόλη;

Ναι να πας. Εννοείται! Η εξέταση υπάρχει για κάποιο λόγο ;)

Τέλεια που τα παιδιά σου θα μάθουν τόσες γλώσσες χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια! Εγώ είμαι Ζυρίχη στο γερμανόφωνο κομμάτι δηλαδή αλλά δεν το έχω καθόλου με την γλώσσα. Βέβαια τα αγγλικά είναι πολύ διάσημα εδώ οπότε και υπάρχουν αρκετές δουλειές που απαιτούν αγγλικά μόνο. Καταλαβαίνω αρκετά καλά γερμανικά αλλά δεν μιλάω σχεδον καθολου! Που θα πάει θα νιώσω άνετα. 

Just now, Athina3 είπε:

Δεν μεγάλωσε πολύ αυτή τη βδομάδα αλλά μου πε ότι ναι λογικό λόγω στεναχώριας δε τρεφομουν καλα

Είδες που δεν τον βοήθησες να πάρει λίγο βάρος ακόμη;; ❤️ στενωρηθηκες εσύ κ στεναχώρησες κ εκείνον. Είναι μικρούλης αλλά δεν σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα. Χθες μιλούσα με τη μαμά μου και που θύμισε ότι εγώ γεννήθηκα 2700 και 47 εκατοστά στην 41η εβδομάδα!! Πιο τελειομηνη δεν έχει. Πολύ πολύ μικρή. Το πρώτο μπόι δεν είμαι αλλά ούτε και νάνος. Είμαι 1.60 και θέλω να πιστεύω 100% υγιής. Πίστη στον μπέμπη σου. 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 είπε:

Δεν μεγάλωσε πολύ αυτή τη βδομάδα αλλά μου πε ότι ναι λογικό λόγω στεναχώριας δε τρεφομουν καλα

Πώς είσαι φιλη μ...το ότι δεν έτρωγες εσύ καλά δεν έχει να κάνει με τα κιλά τ μωρού σ...ότι είναι να πάρει θα παρει....είδα λ μένα που έτρωγα απ όλα κ μ βγήκε μοντέλο...

προσεύχομαι για σένα να ειναο όλα καλά αν κ ειμαο σίγουρη....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dinaki23 said:

Γεια σας κοριτσια...ευχομαι να ειστε ολες καλαααα...

Να σας ρωτησω κατι;;;Οσες στησατε επιπλα...στρωσατε κουνια;λικνο κτλ;;ή ακομα τα εχετε ετσι;...γιατι η μαμα μου λυσσαει οτι θα σκονιστουν κτλ...επισης,βαλιτσα φτιαξατε;;;;;

Καλησπέρα Ντινάκι :) Εγώ κούνια θα στήσω μόλις μπω στο μήνα μου. Έχω πλύνει το κάλυμμα του στρώματος και το κρατάω στην ντουλάπα.  Θα αφήσω μόνο τα ξύλα και το στρώμα χωρίς κάλυμμα. Θα συμφωνήσω με τη μαμά σου για τη σκόνη. Θα τα στρώσω όλα μόνη μου μόλις με το καλό γυρίσω με το μωρό μου σπίτι.

Βαλίτσα θα κάνω επίσης μόλις μπω στο μήνα μου. Αύριο θα δω τί θα μου πει η μαία από το μαιευτήριο ότι ζητάνε να έχεις μαζί σου και θα δω αν μου λείπει κάτι.

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...