Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Comet είπε:

Αφου εχει κατω το κεφαλι ειναι σουπερ.Μπορει να εμπεδωτει την ωρα του τοκετου οπως ο μικρος μου.Μπραβο, ολα καλα κι απο βαρος αψογος.Εγω εχω γιατρο στις 8.Θα σας πω μετα

@comet περιμένουμε νέα σου από τον γιατρό. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mum to be είπε:

Και εγώ έχω αυριο ραντεβου. Θέλω να δω ποσο βάρος πηρε. Πριν δυο βδομάδες 33η βδομάδα τον έβγαλε 2100γραμμαρια.Εμεις εχουμε και μηριαιο οστό 2 βδομάδες μικρότερο από το υπόλοιπο σώμα.Να δουμε μέχρι να γεννήσω ποσο βάρος θα παρει . Ελπίζω να φτάσουμε γυρω στα 3 κιλά. 

Και μένα έχει γυρίσει εδώ και 1 μήνα και την άλλη βδομάδα μπαίνω στον 9ο μήνα. Η αλήθεια είναι και εγώ νιώθω μια πιεση γενικά χαμηλά. Ειδικά όταν είμαι αρκετή ώρα όρθια. Ελπίζω να μην αλλάξει θέση τελευταία στιγμή 

Καλησπερα!!!! Μολις ηρθαμε απ το γιατρο. Ολα ειναι πολυ καλα κι ο μικρος μας ειναι ηδη 2600γραμ. Εχει παρει 700γραμμ σε 2 1/2 εβδομαδες.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Comet said:

Ναι πολυ.Το νιωτω δεξια το κεφαλι και αριστερα τα ποδια(εγκαρσια θεσι  λεγεται).Ειναι απολυτι ενδειξι για καισαρικι.Και οταν με ειδε τελευταια φορα ετσι ηταν και μου ειπε οτι εχει χρονο να γυρισει.Παντως ειναι πολυ επωδυνο.Μολις κουνιεται σπρωχνει τα πλευρα και δεν μπορω να παρω ανασα.

Εγω εχω 2 Ιουνη.Ελπιζω  ομως να γεννισω νωριτερα μια που ειναι το δευτερο..

Καλησπέρα κορίτσια!!! Άργησα να γυρίσω σπίτι αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!! Ο μπέμπης ήταν πάρα πολύ συνεργάσαιμος και γύρισε αμεσως. Τώρα πρέπει να κάτσει εκεί που είναι :);) με το κεφάλι κάτω.

Με παρακολούθησαν επί 2 ώρες μετά το χειρισμό, ECV (external cephalic version) λέγεται στα αγγλικά. Θα πάω και αύριο για καρδιοτοκογράφημα αλλά γενικά τον νιώθω όλη την ημέρα να κουνιέται.

@Comet κι εμένα σε εγκάρσια θέση ήταν και γι' αυτό πονούσα κι εγώ. Αλλά ευτυχώς τώρα έχω μεγάλες πιθανότητες να μείνει εκεί που είναι και να κάνουμε φυσιολογικό τοκετό. Στην Ελλάδα τον κάνουν αυτό το χειρισμό; Πραγματικά εγώ φοβόμουν πολύ αλλά είχα πολύ στήριξη σήμερα από τη μαία και φυσικά από το γιατρό μου. Και όλα ευτυχώς μια χαρά. Μου είπαν βέβαια να ξεκουράζομαι πολύ τις επόμενες 3 μέρες, να μην σηκώνω βάρη κτλ. Πάντως αν στην Ελλάδα γίνεται αυτό ρώτα το να το κάνεις γιατί μετά τη σημερινή μου εμπειρία αξίζει τον κόπο. Και επειδή έχεις ήδη ένα παιδί θα είναι πιο εύκολο. Η μήτρα είναι πιο εύπλαστη.

Σας χαιρετώ και τα λέμε σύντομα!

Πολλά φιλιά!

  • Μου αρέσει 6

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα!!!! Μολις ηρθαμε απ το γιατρο. Ολα ειναι πολυ καλα κι ο μικρος μας ειναι ηδη 2600γραμ. Εχει παρει 700γραμμ σε 2 1/2 εβδομαδες.

Ουουου είστε τέλεια. Μπράβο, πηρε πολυ καλο βάρος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Μαρία_Λ μπράβο κοπέλα μου...Πολύ χαίρομαι για εσένα... Κ εμένα εγκαρσιος ειναι...Δεν το κάνουν ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα απ ότι ξέρω...Τον νιώθω να κουνιέται λίγο διαφορετικά από χθες το βράδυ αλλά δεν νομίζω ότι έχει έρθει στην σωστή θέση...

Ξεκουράσου όπωςσου είπε ο γιατρό σου κ όλα θα πάνε τέλεια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Άργησα να γυρίσω σπίτι αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!! Ο μπέμπης ήταν πάρα πολύ συνεργάσαιμος και γύρισε αμεσως. Τώρα πρέπει να κάτσει εκεί που είναι :);) με το κεφάλι κάτω.

Με παρακολούθησαν επί 2 ώρες μετά το χειρισμό, ECV (external cephalic version) λέγεται στα αγγλικά. Θα πάω και αύριο για καρδιοτοκογράφημα αλλά γενικά τον νιώθω όλη την ημέρα να κουνιέται.

@Comet κι εμένα σε εγκάρσια θέση ήταν και γι' αυτό πονούσα κι εγώ. Αλλά ευτυχώς τώρα έχω μεγάλες πιθανότητες να μείνει εκεί που είναι και να κάνουμε φυσιολογικό τοκετό. Στην Ελλάδα τον κάνουν αυτό το χειρισμό; Πραγματικά εγώ φοβόμουν πολύ αλλά είχα πολύ στήριξη σήμερα από τη μαία και φυσικά από το γιατρό μου. Και όλα ευτυχώς μια χαρά. Μου είπαν βέβαια να ξεκουράζομαι πολύ τις επόμενες 3 μέρες, να μην σηκώνω βάρη κτλ. Πάντως αν στην Ελλάδα γίνεται αυτό ρώτα το να το κάνεις γιατί μετά τη σημερινή μου εμπειρία αξίζει τον κόπο. Και επειδή έχεις ήδη ένα παιδί θα είναι πιο εύκολο. Η μήτρα είναι πιο εύπλαστη.

Σας χαιρετώ και τα λέμε σύντομα!

Πολλά φιλιά!

Μπραβο, ολα καλα λοιπον.Σορυ που αργισα να μπω αλλα επρεπε να κοιμηθει ο μικρος.Ολα καλα στο γιατρο.Ο μπεμπις 2400.Ειναι ακομη στο πλαι αλλα οχι τελειως.Κεφαλακι προς τα κατω σχεδον μου ειπε αλλα καπως λοξα.Αυτο ειναι καλο,απο δω μπορει να γυρισει ανετα στη σωστι θεσι.Εχει και χωρο και χρονο.4 Μαιου επομενο ραντευου και μετα καθε βδομαδα.

  • Μου αρέσει 6

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzoukos είπε:

Καλησπερα!!!! Μολις ηρθαμε απ το γιατρο. Ολα ειναι πολυ καλα κι ο μικρος μας ειναι ηδη 2600γραμ. Εχει παρει 700γραμμ σε 2 1/2 εβδομαδες.

Τέλεια!! Με το καλό να πάνε όλα υπέροχα μέχρι τέλους! ❤️

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Άργησα να γυρίσω σπίτι αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!! Ο μπέμπης ήταν πάρα πολύ συνεργάσαιμος και γύρισε αμεσως. Τώρα πρέπει να κάτσει εκεί που είναι :);) με το κεφάλι κάτω.

Με παρακολούθησαν επί 2 ώρες μετά το χειρισμό, ECV (external cephalic version) λέγεται στα αγγλικά. Θα πάω και αύριο για καρδιοτοκογράφημα αλλά γενικά τον νιώθω όλη την ημέρα να κουνιέται.

@Comet κι εμένα σε εγκάρσια θέση ήταν και γι' αυτό πονούσα κι εγώ. Αλλά ευτυχώς τώρα έχω μεγάλες πιθανότητες να μείνει εκεί που είναι και να κάνουμε φυσιολογικό τοκετό. Στην Ελλάδα τον κάνουν αυτό το χειρισμό; Πραγματικά εγώ φοβόμουν πολύ αλλά είχα πολύ στήριξη σήμερα από τη μαία και φυσικά από το γιατρό μου. Και όλα ευτυχώς μια χαρά. Μου είπαν βέβαια να ξεκουράζομαι πολύ τις επόμενες 3 μέρες, να μην σηκώνω βάρη κτλ. Πάντως αν στην Ελλάδα γίνεται αυτό ρώτα το να το κάνεις γιατί μετά τη σημερινή μου εμπειρία αξίζει τον κόπο. Και επειδή έχεις ήδη ένα παιδί θα είναι πιο εύκολο. Η μήτρα είναι πιο εύπλαστη.

Σας χαιρετώ και τα λέμε σύντομα!

Πολλά φιλιά!

Μπραβο Μαράκι! Τι τεχνική είναι αυτή καλέ; πόνεσες; με το καλό κ εσένα λοιπόν να έρθει ο μπουμπούκος σου. 

Just now, Comet είπε:

Μπραβο, ολα καλα λοιπον.Σορυ που αργισα να μπω αλλα επρεπε να κοιμηθει ο μικρος.Ολα καλα στο γιατρο.Ο μπεμπις 2400.Ειναι ακομη στο πλαι αλλα οχι τελειως.Κεφαλακι προς τα κατω σχεδον μου ειπε αλλα καπως λοξα.Αυτο ειναι καλο,απο δω μπορει να γυρισει ανετα στη σωστι θεσι.Εχει και χωρο και χρονο.4 Μαιου επομενο ραντευου και μετα καθε βδομαδα.

Υπέροχα νέα έχετε όλες!!! Ελπίζω να πάρει θέση συντομα να μην παιδευτείς! 

  • Μου αρέσει 3

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο ρε κορίτσια!!!! Τι ωραία νέα σήμερα μωρε!!!! Άντε Άντε κορίτσια μου λίγες μέρες έμειναν...

Εγώ σημερα θα αρχιζω να διαβαζω για τον θηλασμο και ποτε ξεκιναει το γαλα να κατεβει , Πότε ξεκινάμε θηλασμό στο μαιευτήριο κτλ κτλ . 

Κορίτσια το ξέρετε ότι υπάρχει το πλάνο τοκετού ; είναι ένα pdf στο οποίο γράφουμε εμείς τις προτιμήσεις μας για τον τοκετό και το παραδίδουμε στο μαιευτηριο; εγω προσφατα το έμαθα και θα μπω να διαβάσω τι και πως

  • Μου αρέσει 3

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!!Αλλο ενα μαρτυρικο βραδυ περασε!!Εγω σημερα εχω γιατρο!!Αν με ζυγισει θα τον βρισω!!χαχα!Χθες εκλεισα και την βαλιτσα...δεν ξερω αν ειμαι ετοιμη να γεννησω!!εσεις;;;;ποτε εκανα το τεστ κ τωρα γενναω....:roll:

  • Χαχα 4
  • Λυπημένη/-ος 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Αλλο ενα μαρτυρικο βραδυ περασε!!Εγω σημερα εχω γιατρο!!Αν με ζυγισει θα τον βρισω!!χαχα!Χθες εκλεισα και την βαλιτσα...δεν ξερω αν ειμαι ετοιμη να γεννησω!!εσεις;;;;ποτε εκανα το τεστ κ τωρα γενναω....:roll:

Καλημέρα κοριτσι μου! Κι εγώ ούτε που κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός..απίστευτο.. κι εγω δε θέλω να γεννησω φοβάμαι σήμερα πάλι είδα εφιαλτικά ονειρα να με καρφώνονται με ενέσεις κλπ ενώ γαμωτο δεν τα φοβάμαι αυτά είμαι αναίσθητη... δε ξερω τι συμβαίνει πραγματικα φοβάμαι πλέον εξαιτίας του ότι κάθε βράδυ βλέπω εφιάλτες.. 

  • Μου αρέσει 1

dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου! Κι εγώ ούτε που κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός..απίστευτο.. κι εγω δε θέλω να γεννησω φοβάμαι σήμερα πάλι είδα εφιαλτικά ονειρα να με καρφώνονται με ενέσεις κλπ ενώ γαμωτο δεν τα φοβάμαι αυτά είμαι αναίσθητη... δε ξερω τι συμβαίνει πραγματικα φοβάμαι πλέον εξαιτίας του ότι κάθε βράδυ βλέπω εφιάλτες.. 

Αυτο θα πει οτι κοιμασαι!!!χαχαχα ...ας μεινουμε σε αυτο το θετικο!!!Εγω μεχρι προχθες ειχα αγνοια κινδυνου μαλλον...αλλα αυτες τις μερες το σκεφτομαι με αγωνια!!Απ την αλλη δεν παλευεται αλλο...αυπνια,πρηξιμο,ΚΑΟΥΡΕΣ,δυσκινησια...ημουν απ τις τυχερες κ η εγκυμοσυνη μου ηταν πολυ ομαλη αλλα το τελος ειναι δυσκολουτσικο!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 4

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Αλλο ενα μαρτυρικο βραδυ περασε!!Εγω σημερα εχω γιατρο!!Αν με ζυγισει θα τον βρισω!!χαχα!Χθες εκλεισα και την βαλιτσα...δεν ξερω αν ειμαι ετοιμη να γεννησω!!εσεις;;;;ποτε εκανα το τεστ κ τωρα γενναω....:roll:

Καλημερουδια και σε σένα και σε όλες τις τσουπρες! Δεν σε συ ζυγίζει κάθε φορά ε;; Τυχερή! Εμένα κάθε φορά και μου λέει και το νούμερο, λες και δεν ξέρω! :D. Τι εννοείς δεν είσαι έτοιμη;;;; χαχαχα εγώ δεν βλέπω την ώρα, κοντεύω να σκάσω! Πότε γεννάς; 

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου! Κι εγώ ούτε που κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός..απίστευτο.. κι εγω δε θέλω να γεννησω φοβάμαι σήμερα πάλι είδα εφιαλτικά ονειρα να με καρφώνονται με ενέσεις κλπ ενώ γαμωτο δεν τα φοβάμαι αυτά είμαι αναίσθητη... δε ξερω τι συμβαίνει πραγματικα φοβάμαι πλέον εξαιτίας του ότι κάθε βράδυ βλέπω εφιάλτες.. 

Κορίτσια μου ασκήσεις ηρεμίας! Εμείς οι γυναίκες είμαστε φτιαγμένες για τα δύσκολα! Θα έρθουν τα μωρά μας σπίτι, αυτό να σκέφτεστε.

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Καλημερουδια και σε σένα και σε όλες τις τσουπρες! Δεν σε συ ζυγίζει κάθε φορά ε;; Τυχερή! Εμένα κάθε φορά και μου λέει και το νούμερο, λες και δεν ξέρω! :D. Τι εννοείς δεν είσαι έτοιμη;;;; χαχαχα εγώ δεν βλέπω την ώρα, κοντεύω να σκάσω! Πότε γεννάς; 

Κορίτσια μου ασκήσεις ηρεμίας! Εμείς οι γυναίκες είμαστε φτιαγμένες για τα δύσκολα! Θα έρθουν τα μωρά μας σπίτι, αυτό να σκέφτεστε.

Καααθε φορα με ζυγιζει ο ατιμος!!Απλα τωρα π φτανω στο τελος ειπα μηηηηπως γλυτωσω!!!Καλα πρακτικα κ εγω δεν αντεχω..απλα με φοβιζει η ιδεα τωρα!!Μεχρι 10 Μαη ...κοντοζυγωνωωωω....

  • Χαχα 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...