Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Athina3 είπε:

Καλημέρα! Καλώς μας ηρθες!! Μπράβο με το καλο!! Να χαίρεσαι κ τα παιδάκια σου!!! Εμένα μου πε καλό είναι να το κάνω κ στο πρώτο μου παιδάκι το είχα κάνει.

το έκανες αφού έκλεισες το πρώτο τρίμηνο ??? είχες παρενέργειες?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καλiστη είπε:

το έκανες αφού έκλεισες το πρώτο τρίμηνο ??? είχες παρενέργειες?? 

Όχι δεν είχα κλείσει το τρίτο.Στο πρώτο μήνα! Τώρα θα το κάνω τώρα που έκλεισα το τρίτο γιατί ήμουν ψιλοαρρωστη αυτό το καιρο


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω το εμβόλιο αλλά τώρα έχω ίωση οπότε πρέπει να περιμένω να περάσει... Φοβάμαι και λίγο αλλά νομίζω ότι πρέπει να το κάνω.

Το πρώτο μου το έκανα με καισαρική, σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να προσπαθήσω για vbac αλλά ο γιατρός που έχω δεν αναλαμβάνει.

Στην αρχή είχα γιατρό που ήταν υποστηρικτικός και έχει κάνει πολλά vbac αλλά δεν μπορούσα να τον βρω είχε πολλές κοπέλες ίσως και έφυγα.

Πάντως στο εξωτερικό η προσπάθεια για vbac είναι μονόδρομος από όσο έχω ακούσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καλiστη είπε:

καλήμερα κορίτσια!! είμαι νέα στην ομάδα, άλλα όχι νέα μανούλα !! εχω 4 παιδια και περιμένω το 5 είμαι στην 12 εβδομάδα άλλα σύμφωνα με την αυχενική μου που έκανα την Δευτερα είμαι κοντά στις 14 εβδομάδες, το μωρό μου είπε είναι αρκετά ψηλό. Αυτο  που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν εσείς κάνατε το εμβόλιο της γρίπης!!! στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου δεν το είχα κάνει και είμαι αρκετά προβληματισμένη.   

Καλώς ήρθες και με το καλό το 5ο!! Λίγο θέλεις να φτάσεις τον Σπανουλη μου θα κάνει το 6ο :D. Να πάνε όλα καλά σου εύχομαι! 

Παράθεση

:grin:

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια μου ,

χάθηκα λιγάκι, ήθελα να κατσω να σκεφτώ για την αμνιο και τα παράτησα όλα. Τελικά και ενω πήρα απόφαση να την κάνω , ο γιατρός πήρε τις απαντήσεις απο την papp a και θα τις συζητήσουμε αύριο. Πάντως απο ότι μου είπε ειναι πολύ καλές με βάσει και την ηλικία μου (περίπου 1/2000 για το συνδρομο down και ανάλογες και οι υπόλοιπες) οπότε και ίσως την γλυτώσω. 

και εκεί που πήγα να χαρώ επιτέλους και να πανηγυρίσω, έκανα την εξέταση anti xa (κάνω αντιπηκτικές προληπτικά ,δεν εχω θρομβοφιλία) και οι τιμές έπεσαν απο την προηγούμενη φορά που σημαίνει ότι η ποσότητα που κάνω δεν επαρκεί για τον σωματότυπό μου. Ρώτησα τον γιατρό μου αν επηρεάζεται το έμβρυο απο αυτην την εξέλιξη και μέχρι να ανεβάσουμε την τιμή και μου είπε οτι λογικά δεν επηρεάζεται γιατί δεν κάνω θεραπεία αλλά προληπτική προφύλαξη. Θα ρωτήσω και την αιματολόγο αύριο που θα πάω. 

μα πάντα ένα άγχος έχει αυτή η εγκυμοσύνη; δλδ να περάσει μια μέρα και να ειμαστε ήρεμες, δεν γίνεται; πφφφ 

σας φιλω όλες 

 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, Comet said:

Αφου ελεγα οτι ειμαι εγκυος και δεν με πιστευαν.Κι οταν γεννησα ηταν σαν να ημουν 7 μηνων το πολυ.Ειχα παρει συνολικα 5 κιλα αφου ξερνουσα μεχρι τον 5ο και ειχα καουρες μεχρι να γεννησω.Τι πεινα τραβηξα τοτε!Τωρα ειμαι σαφως καλυτερα.Παντως οταν πηγα μετα τη γεννα στο δωματιο ειχε φυγει ολη η κοιλια και ημουν οσα κιλα ημουν πριν μεινω εγκυος.

Μόνο 5 κιλά; Μπραααααβο!!! Εγώ με ντροπή το λέω... στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχα βάλει 20 κιλά. Ήταν όμως περίεργο γιατί στις αρχές δεν έβαζα παρά ένα κιλό το μήνα κ ξαφνικά στον 7 ο μήνα έβαλα 10 μαζί. Ευτυχως όταν γέννησα κ θήλασα 10 μήνες τα έχασα όλα. Αυτή τη φορά να δούμε τι θα κάνουμε :-P

3 hours ago, Καλiστη said:

καλήμερα κορίτσια!! είμαι νέα στην ομάδα, άλλα όχι νέα μανούλα !! εχω 4 παιδια και περιμένω το 5 είμαι στην 12 εβδομάδα άλλα σύμφωνα με την αυχενική μου που έκανα την Δευτερα είμαι κοντά στις 14 εβδομάδες, το μωρό μου είπε είναι αρκετά ψηλό. Αυτο  που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν εσείς κάνατε το εμβόλιο της γρίπης!!! στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου δεν το είχα κάνει και είμαι αρκετά προβληματισμένη.   

Συγχαρητήρια για τα παιδάκια σου κ με το καλό το 5ο!! Είχα κάνει την ίδια ερώτηση στα κορίτσια κ τελικά κατέληξα ότι θα το κάνω κ εγώ. Είμαι κατά των εμβολίων γενικά αλλά όλοι οι γιατροί συνιστούν να το κάνουμε κ ότι δεν επηρεάζει καθόλου το έμβρυο. Γι αυτό κ θα το κάνω. Ο γιατρός μου Ελλάδα μου είπε να περιμένω να κλείσω το πρώτο τρίμηνο κ μετά. Αύριο έχω την αυχενική μου κ μετά θα κλείσω το ραντεβού για το εμβόλιο.


 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Μόνο 5 κιλά; Μπραααααβο!!! Εγώ με ντροπή το λέω... στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχα βάλει 20 κιλά. Ήταν όμως περίεργο γιατί στις αρχές δεν έβαζα παρά ένα κιλό το μήνα κ ξαφνικά στον 7 ο μήνα έβαλα 10 μαζί. Ευτυχως όταν γέννησα κ θήλασα 10 μήνες τα έχασα όλα. Αυτή τη φορά να δούμε τι θα κάνουμε :-P

Συγχαρητήρια για τα παιδάκια σου κ με το καλό το 5ο!! Είχα κάνει την ίδια ερώτηση στα κορίτσια κ τελικά κατέληξα ότι θα το κάνω κ εγώ. Είμαι κατά των εμβολίων γενικά αλλά όλοι οι γιατροί συνιστούν να το κάνουμε κ ότι δεν επηρεάζει καθόλου το έμβρυο. Γι αυτό κ θα το κάνω. Ο γιατρός μου Ελλάδα μου είπε να περιμένω να κλείσω το πρώτο τρίμηνο κ μετά. Αύριο έχω την αυχενική μου κ μετά θα κλείσω το ραντεβού για το εμβόλιο.

Ακομη κι αν δεν ειχα τοσους εμμετους και καουρες και να μπορουσα να φαω παλι θα προσεχα πολυ γιατι εχω 4 κοιλες στη μεση και ο νευροχειρουργος με προειδοποιησε να παρω οσο το δυνατον λιγοτερα κιλα για να μην περασω την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω μεσης

  • Λυπημένη/-ος 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Ακομη κι αν δεν ειχα τοσους εμμετους και καουρες και να μπορουσα να φαω παλι θα προσεχα πολυ γιατι εχω 4 κοιλες στη μεση και ο νευροχειρουργος με προειδοποιησε να παρω οσο το δυνατον λιγοτερα κιλα για να μην περασω την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω μεσης

Ούπς!! Δηλ στον 7ο μήνα ενδέχεται να σε ενοχλεί η μέση σου; Γιατί αναπόφευκτα κάποια λίγα κιλάκια σίγουρα θα βαλεις κ το βάρος μπροστά μεγαλώνει. Δύσκολο είναι αλλά η χαρά του να αγκαλιάσουνε το μωράκια μας, μας κάνει κ τα ξεχνάμε όλα ;)


 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Ούπς!! Δηλ στον 7ο μήνα ενδέχεται να σε ενοχλεί η μέση σου; Γιατί αναπόφευκτα κάποια λίγα κιλάκια σίγουρα θα βαλεις κ το βάρος μπροστά μεγαλώνει. Δύσκολο είναι αλλά η χαρά του να αγκαλιάσουνε το μωράκια μας, μας κάνει κ τα ξεχνάμε όλα ;)

Ναι,εννοειται.Και αφου γεννησα το πρωτο εξαμηνο με ενοχλουσε πολυ.Τι να κανουμε,υπομονη σε ολα,καποια στιγμη θα περασουν...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Comet said:

Ναι,εννοειται.Και αφου γεννησα το πρωτο εξαμηνο με ενοχλουσε πολυ.Τι να κανουμε,υπομονη σε ολα,καποια στιγμη θα περασουν...

Καλημέρα! Εγώ να πω την αλήθεια πήρα 18 κιλά στο γιο μου αλλά ήταν τα περισσότερα υγρά. 3 μέρες μετά το νοσοκομείο γύρισα 12 κιλά μείον. Τώρα έχω πάρει ίσως 1 κιλό. Αν και δεν είχα εμετούς δεν έχω πολλή όρεξη. Αλλά σύντομα θα αρχίσουμε την ανιούσα :) 

Όσο για τη μέση, εγώ είχα πάει σε οστεοπαθητικό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά και πραγματικά με είχε βοηθήσει πάρα πολύ!


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κρύες καλημερες από την Ελβετία! Σήμερα είχε 2 βαθμούς το πρωί! Καλό χειμώνα, πιο επίσημα δεν γίνεται. 

Εγώ μέχρι στιγμής έβαλα 2,5 κιλ. Ρε σεις ανεβαίνει η ζυγαριά και δεν άλλαξα τίποτα στη διατροφή μου, δεν τρώω περισσότερο. Εσείς που έχετε ήδη ένα παιδάκι, πότε πήρατε τα περισσότερα κιλά;; στο δεύτερο ή στο τρίτο τρίμηνο;;; θέλω να ξέρω πόσα θα πάρω να το πάθω το εγκεφαλικό! :D


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

καλησπέρα κορίτσια μου ,

χάθηκα λιγάκι, ήθελα να κατσω να σκεφτώ για την αμνιο και τα παράτησα όλα. Τελικά και ενω πήρα απόφαση να την κάνω , ο γιατρός πήρε τις απαντήσεις απο την papp a και θα τις συζητήσουμε αύριο. Πάντως απο ότι μου είπε ειναι πολύ καλές με βάσει και την ηλικία μου (περίπου 1/2000 για το συνδρομο down και ανάλογες και οι υπόλοιπες) οπότε και ίσως την γλυτώσω. 

και εκεί που πήγα να χαρώ επιτέλους και να πανηγυρίσω, έκανα την εξέταση anti xa (κάνω αντιπηκτικές προληπτικά ,δεν εχω θρομβοφιλία) και οι τιμές έπεσαν απο την προηγούμενη φορά που σημαίνει ότι η ποσότητα που κάνω δεν επαρκεί για τον σωματότυπό μου. Ρώτησα τον γιατρό μου αν επηρεάζεται το έμβρυο απο αυτην την εξέλιξη και μέχρι να ανεβάσουμε την τιμή και μου είπε οτι λογικά δεν επηρεάζεται γιατί δεν κάνω θεραπεία αλλά προληπτική προφύλαξη. Θα ρωτήσω και την αιματολόγο αύριο που θα πάω. 

μα πάντα ένα άγχος έχει αυτή η εγκυμοσύνη; δλδ να περάσει μια μέρα και να ειμαστε ήρεμες, δεν γίνεται; πφφφ 

σας φιλω όλες 

 

Στείλε μας τα νέα σου! Όσον αφορά το τελευταίο που λες για το άγχος της εγκυμοσύνης να σου πω φίλη ότι εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα κ εγώ έχω διάφορα προβλήματα χθες μου ανακοίνωσαν ότι θα κάνω κ καισαρική... Ότι κ να συμβαίνει κάνουμε ζημία με το άγχος κ το μόνο που θα καταφέρουμε είπε η γιατρός να βγάλουμε ανασφαλή παιδιά.... Λέει ότι έχει αποδειχτεί ότι ότι αισθήματα νιώθει η μαμά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα έχει το παιδί στη ζωή του Χωρίς φυσικά να το κάνει επίτηδες... το φυσιολογικό είναι να μας πιάνει το άγχος και όχι το παράλογο αλλά όσο μπορούμε ρε κορίτσια στο κοντρολάρουμε όλες!!! Δε ξέρω να κάνουνε γιόγκα να διαβάζουμε κάνα χαλαρωτικό βιβλίο ή μουσική... Κάτι ρε αδερφέ τέλος πάντων 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel said:

Κρύες καλημερες από την Ελβετία! Σήμερα είχε 2 βαθμούς το πρωί! Καλό χειμώνα, πιο επίσημα δεν γίνεται. 

Εγώ μέχρι στιγμής έβαλα 2,5 κιλ. Ρε σεις ανεβαίνει η ζυγαριά και δεν άλλαξα τίποτα στη διατροφή μου, δεν τρώω περισσότερο. Εσείς που έχετε ήδη ένα παιδάκι, πότε πήρατε τα περισσότερα κιλά;; στο δεύτερο ή στο τρίτο τρίμηνο;;; θέλω να ξέρω πόσα θα πάρω να το πάθω το εγκεφαλικό! :D

Καλημέρα!! Ίδιες θερμοκρασίες και εδώ... :)

Τα κιλά τα έβαλα κυρίως στο τελευταίο τρίμηνο. Είχε τρελό καύσωνα εδώ (και όμως!) και δεν μου χωρούσαν ούτε δαχτυλίδια, ούτε παπούτσια, ούτε τίποτα. Μόνο τα αθλητικά έμπαιναν. Αφού αγόρασα κάτι σορτς μόνο για τον τελευταίο μήνα ουσιαστικά. Πάντωε αλήθεια μην αγχωθείς. Κι εγώ προσέχω αλλά τα κιλά δεν τα αποφεύγεις. 3 μήνες μετά το θηλασμό είχα φτάσει 47 κιλά. Έτρωγα τεράστιες ποσότητες φαγητού αλλά έχανα συνεχώς κιλά. Εδώ και χρόνια κυμαίνομαι στα 52-53 και είχα ξαφνιαστεί πολύ που έχανα κι άλλα. Για εμένα ο θηλασμός κάνει θάυματα στη σιλουέτα :) 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Κρύες καλημερες από την Ελβετία! Σήμερα είχε 2 βαθμούς το πρωί! Καλό χειμώνα, πιο επίσημα δεν γίνεται. 

Εγώ μέχρι στιγμής έβαλα 2,5 κιλ. Ρε σεις ανεβαίνει η ζυγαριά και δεν άλλαξα τίποτα στη διατροφή μου, δεν τρώω περισσότερο. Εσείς που έχετε ήδη ένα παιδάκι, πότε πήρατε τα περισσότερα κιλά;; στο δεύτερο ή στο τρίτο τρίμηνο;;; θέλω να ξέρω πόσα θα πάρω να το πάθω το εγκεφαλικό! :D

Καλημέραααα καλέ τι κρύο....!!! Τα κιλά άσε μεγάλο θέμα.... Εγώ είμαι έγκυος πρώτη φορά.... Ήμουν πάντα αδύνατη προς κανονική κ τώρα έχω πάρει σχεδόν 8 κιλά αλλά τρώω πολύ παραπάνω γτ νιώθω συνέχεια πείνα και δεν είναι ίδεα μου τρώω κ γουργουριζει το στομάχι μου... Δε με νοιάζει ας πάρω κ 25 θα τα χάσω μετά...!!! Όλες θα τα χάσουμε κορίτσια... Απλά πολυ πιθανό να μη μας αρέσει η εικόνα μας στον καθρέφτη για κάνα χρόνο.... Εκτός από την κοιλιά φυσικά που όλες την θέλουμε χαχχαχχαχαα.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Στείλε μας τα νέα σου! Όσον αφορά το τελευταίο που λες για το άγχος της εγκυμοσύνης να σου πω φίλη ότι εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα κ εγώ έχω διάφορα προβλήματα χθες μου ανακοίνωσαν ότι θα κάνω κ καισαρική... Ότι κ να συμβαίνει κάνουμε ζημία με το άγχος κ το μόνο που θα καταφέρουμε είπε η γιατρός να βγάλουμε ανασφαλή παιδιά.... Λέει ότι έχει αποδειχτεί ότι ότι αισθήματα νιώθει η μαμά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα έχει το παιδί στη ζωή του Χωρίς φυσικά να το κάνει επίτηδες... το φυσιολογικό είναι να μας πιάνει το άγχος και όχι το παράλογο αλλά όσο μπορούμε ρε κορίτσια στο κοντρολάρουμε όλες!!! Δε ξέρω να κάνουνε γιόγκα να διαβάζουμε κάνα χαλαρωτικό βιβλίο ή μουσική... Κάτι ρε αδερφέ τέλος πάντων 

Αυτό για την καισαρική πως προέκυψε? Όχι ότι είναι κάτι το τρομερό αλλά από τώρα πως μπορεί να το ξέρει?

Εγώ κορίτσια στην πρώτη εγκυμοσυνη πήρα 18-19 κιλά,  τα πιο πολλά τα πήρα πρώτο τρίμηνο,  έτρωγα δίχως αύριο....θυμάμαι 5ο μήνα πήγα στο γιατρό και είχα πάρει 10 κιλά μετά όσο και να πρόσεχα το 2κιλό τον μήνα το έβαζα....το τελευταίο είναι όμως αυτό.. ας γεννηθούν καλά τα μωρά μας.

Πώς να μην έχουμε άγχος, εγώ πεθαίνω....είχα κάνει κάποιες εξετάσεις για λύκο και πριν λίγο πήρα την γραμματέα του γιατρού να μου γράψουν άδεια και μου λέει πήρες για τις εξετάσεις σου, μόλις βγήκαν, τις έχει ο γιατρός...θα σε πάρει αργότερα...

Με πέθανε....για να αργεί κάτι δεν μ'αρέσει. 

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...