Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Άσπρη γλωσσιτσα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Η μικρή μου σχεδόν από τις πρωτες μέρες της γέννησης της έχει άσπρη γλώσσα. Η παιδίατρος μας έδωσε dactarin αλλά δεν βλέπω διάφορα. Εδώ και τρείς μέρες πέταξε πάνω στο άσπρο και κάτι γκριζομαυρα και μας είπε πως είναι από το κιντερντε. Έχετε παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστώ.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...ποσο είναι η μικρή σου?απαγορεύονται τα βότανα/αφεψηματα κάτω των 2 ετών,νομίζω αυτό το κιντερντε τσάι που έδιναν παλιά δεν είναι?επίσης γενικά κάτω των 6 μηνών δεν δίνουμε κάτι άλλο πλην του μητρικού ή της φορμουλας...Τώρα για τη γλωσσιτσα δεν ξέρω,αλλά έχω ακούσει ότι οι μύκητες κάνουν άσπρη τη γλώσσα...Μήπως έκανε η μικρή αγωγή με flixotide και έβγαλε μύκητες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δ εχει ενοχλήσεις το μωρο κ εσύ στο στηθος αν θηλαζεις δ ξερω αν ειναι μυκητες

Κ απο το μητρικο μπορεί να μείνουν ασπαρα στη γλωσσα

Για τα γκρι δ ξερω, σίγουρα θα σταματούσα αμεσα το κιντερτε

Αν είναι μύκητες θελει πολύ προσοχή να αποστειρώνεται πάρα πολύ καλά ότι μπαίνει στο στομα, πχ είναι πολύ εύκολο να ξανακολλαει αν χρησιμοποιεί πιπιλα

Ποσο είναι το μωρακι; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Καλησπέρα...ποσο είναι η μικρή σου?απαγορεύονται τα βότανα/αφεψηματα κάτω των 2 ετών,νομίζω αυτό το κιντερντε τσάι που έδιναν παλιά δεν είναι?επίσης γενικά κάτω των 6 μηνών δεν δίνουμε κάτι άλλο πλην του μητρικού ή της φορμουλας...Τώρα για τη γλωσσιτσα δεν ξέρω,αλλά έχω ακούσει ότι οι μύκητες κάνουν άσπρη τη γλώσσα...Μήπως έκανε η μικρή αγωγή με flixotide και έβγαλε μύκητες?

1,5 μηνών είμαστε. Το ρόφημα χαμομηλιού μου το συνέστησε η παιδίατρος επειδή ήταν ανήσυχη. Όχι δεν κάναμε flixotide.

1 hour ago, vikib είπε:

Αν δ εχει ενοχλήσεις το μωρο κ εσύ στο στηθος αν θηλαζεις δ ξερω αν ειναι μυκητες

Κ απο το μητρικο μπορεί να μείνουν ασπαρα στη γλωσσα

Για τα γκρι δ ξερω, σίγουρα θα σταματούσα αμεσα το κιντερτε

Αν είναι μύκητες θελει πολύ προσοχή να αποστειρώνεται πάρα πολύ καλά ότι μπαίνει στο στομα, πχ είναι πολύ εύκολο να ξανακολλαει αν χρησιμοποιεί πιπιλα

Ποσο είναι το μωρακι; 

Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ενοχλήσεις. Η μικρη καμιά φορά εκνευρίζεται στον θηλασμο και ζητάει μπιμπερο που και εκεί καμία φορά το κάνει. Το χαμομήλι σπάνια της το δίνω και πιο πολύ για τους κολικούς μου το είπε η παιδίατρος. Το έχω δώσει όλο κι όλο 4 φορές.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marybabies είπε:

1,5 μηνών είμαστε. Το ρόφημα χαμομηλιού μου το συνέστησε η παιδίατρος επειδή ήταν ανήσυχη. Όχι δεν κάναμε flixotide.

Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ενοχλήσεις. Η μικρη καμιά φορά εκνευρίζεται στον θηλασμο και ζητάει μπιμπερο που και εκεί καμία φορά το κάνει. Το χαμομήλι σπάνια της το δίνω και πιο πολύ για τους κολικούς μου το είπε η παιδίατρος. Το έχω δώσει όλο κι όλο 4 φορές.

Αν είναι μύκητες πάντως θα κολλήσεις κ εσύ, βάζεις κρεμα στο στηθος; κ θα το καταλάβεις σιγουρα

Θα σταματαγα το το κιντερτε, δ κανει τπτ. Ειδικα για κολικους. Μπορείς να πίνεις εσύ αφέψημα χαμομηλι η μαραθοσπορο(είναι κ γαλακτογωγα), αλλά οι κολικοι είναι λόγω ανώριμο πεπτικου.πιθανον ούτε οι σταγονες η κτ αλλο να βοηθήσει. Ισως μόνο προβιοτικα

Λιγο πρόσεχε αν συνδέονται με κτ που τρως, κ κυριως με γαλακτοκομικα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , vikib είπε:

Αν είναι μύκητες πάντως θα κολλήσεις κ εσύ, βάζεις κρεμα στο στηθος; κ θα το καταλάβεις σιγουρα

Θα σταματαγα το το κιντερτε, δ κανει τπτ. Ειδικα για κολικους. Μπορείς να πίνεις εσύ αφέψημα χαμομηλι η μαραθοσπορο(είναι κ γαλακτογωγα), αλλά οι κολικοι είναι λόγω ανώριμο πεπτικου.πιθανον ούτε οι σταγονες η κτ αλλο να βοηθήσει. Ισως μόνο προβιοτικα

Λιγο πρόσεχε αν συνδέονται με κτ που τρως, κ κυριως με γαλακτοκομικα

Δεν βάζω κρέμα και αν ήταν μύκητες πιστεύω θα είχα ήδη κολλήσει. Σήμερα πήρα τη δερματολόγο και μου είπε από το τηλ ότι είναι από το γάλα και δεν χρειάζεται καν να τη δει, θα φτιάξει σιγά σιγά. Μου έκοψε και το dactarin όποτε μάλλον η παιδίατρος μας έκανε κάποιο λάθος.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marybabies είπε:

Δεν βάζω κρέμα και αν ήταν μύκητες πιστεύω θα είχα ήδη κολλήσει. Σήμερα πήρα τη δερματολόγο και μου είπε από το τηλ ότι είναι από το γάλα και δεν χρειάζεται καν να τη δει, θα φτιάξει σιγά σιγά. Μου έκοψε και το dactarin όποτε μάλλον η παιδίατρος μας έκανε κάποιο λάθος.

Γεια σου! Να σου ζήσει το μωράκι σού!θα σου πω την δική μου εμπειρία...όταν η μικρή μου ήταν 2 μηνών περίπου παρατήρησα ότι η γλωσσιτσα της ήταν άσπρη...με αποκλειστικό θηλασμό...η παιδίατρος μου είπε ότι είναι μύκητες και βάζαμε ντακταριν γελη στην γλώσσα για μια βδομάδα και όλα καλά... έφυγε και μέχρι τώρα δεν έχει ξαναπάρουσιασει κάτι...17 μηνών πλέον και θηλάζουμε ακόμα... προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν την διάγνωση από το τηλέφωνο...μπορεί να είναι και το γάλα..πάντως και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια δεν θα τής έδινα ξανά χαμομήλι...μόνο γάλα...και για τούς κολικούς προβιοτικα σταγόνες... Επίσης είχα σταματήσει τα γαλακτοκομικά για ένα διάστημα μέχρι 5 μηνών περίπου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Afroditi85 είπε:

Γεια σου! Να σου ζήσει το μωράκι σού!θα σου πω την δική μου εμπειρία...όταν η μικρή μου ήταν 2 μηνών περίπου παρατήρησα ότι η γλωσσιτσα της ήταν άσπρη...με αποκλειστικό θηλασμό...η παιδίατρος μου είπε ότι είναι μύκητες και βάζαμε ντακταριν γελη στην γλώσσα για μια βδομάδα και όλα καλά... έφυγε και μέχρι τώρα δεν έχει ξαναπάρουσιασει κάτι...17 μηνών πλέον και θηλάζουμε ακόμα... προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν την διάγνωση από το τηλέφωνο...μπορεί να είναι και το γάλα..πάντως και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια δεν θα τής έδινα ξανά χαμομήλι...μόνο γάλα...και για τούς κολικούς προβιοτικα σταγόνες... Επίσης είχα σταματήσει τα γαλακτοκομικά για ένα διάστημα μέχρι 5 μηνών περίπου...

Και σε εσένα. Εγω βαζω dactarin πολλες μέρες αλλά τίποτα. Η δερματολογος με διαβεβαίωσε ότι είναι από το γάλα. Το χαμομήλι εννοείται δεν θα το ξαναδώσω. Σε ευχαριστώ.

1 hour ago, Afroditi85 είπε:

Γεια σου! Να σου ζήσει το μωράκι σού!θα σου πω την δική μου εμπειρία...όταν η μικρή μου ήταν 2 μηνών περίπου παρατήρησα ότι η γλωσσιτσα της ήταν άσπρη...με αποκλειστικό θηλασμό...η παιδίατρος μου είπε ότι είναι μύκητες και βάζαμε ντακταριν γελη στην γλώσσα για μια βδομάδα και όλα καλά... έφυγε και μέχρι τώρα δεν έχει ξαναπάρουσιασει κάτι...17 μηνών πλέον και θηλάζουμε ακόμα... προσωπικά δεν θα εμπιστευομουν την διάγνωση από το τηλέφωνο...μπορεί να είναι και το γάλα..πάντως και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια δεν θα τής έδινα ξανά χαμομήλι...μόνο γάλα...και για τούς κολικούς προβιοτικα σταγόνες... Επίσης είχα σταματήσει τα γαλακτοκομικά για ένα διάστημα μέχρι 5 μηνών περίπου...

 

πρίν από 47 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κι εμένα είχαν άσπρη γλώσσα τα παιδιά μου και ήταν από το μητρικό γάλα..

Σε ευχαριστώ πολύ.


ThfQp3.pngMbitp3.pngK6sNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...