Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

SOS!!! Επιλοχειος καταθλιψη;;;;;


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια...γεννησα πριν 15 μερες...ολα μια χαρα μεχρι που ηρθαμε σπιτι...φοβαμαι δεν θελω να μενω μονη μου...ο συζυγος δουλευει το ιδιο και ολοι οσοι ειναι κοντα μου...κλαιω με το παραμικρο...θελω να βγω..θελω καποιον για παρεα...μου εχει κοπει η ορεξη..μονο οταν εχω παρεα εχω κεφι...τι γινεται;;; το αγαπαω το μικρουλι μου δεν θελω να παθω καταθληψη...πειτε μου οτι το εχει περασει κ αλλη κοπελα...πειτε μου οτι δεν τρελαθηκα..ευχαριστωω..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Diamantenia.23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...γεννησα πριν 15 μερες...ολα μια χαρα μεχρι που ηρθαμε σπιτι...φοβαμαι δεν θελω να μενω μονη μου...ο συζυγος δουλευει το ιδιο και ολοι οσοι ειναι κοντα μου...κλαιω με το παραμικρο...θελω να βγω..θελω καποιον για παρεα...μου εχει κοπει η ορεξη..μονο οταν εχω παρεα εχω κεφι...τι γινεται;;; το αγαπαω το μικρουλι μου δεν θελω να παθω καταθληψη...πειτε μου οτι το εχει περασει κ αλλη κοπελα...πειτε μου οτι δεν τρελαθηκα..ευχαριστωω..!

κοριτσι μου μην ανχωνεσε ειναι ολα φυσιολογικα. κ εγω ετσι ημουν κ εκλεγα κ συνεχεια ειναι οι ορμονες που επανερχονται. μολις επανελθουν θα επανελθει κ η ορεξη κ η αυτοπεποιθηση σου κ θα εχεις συνιθισει να φροντιζεις κ το μωρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Diamantenia.23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...γεννησα πριν 15 μερες...ολα μια χαρα μεχρι που ηρθαμε σπιτι...φοβαμαι δεν θελω να μενω μονη μου...ο συζυγος δουλευει το ιδιο και ολοι οσοι ειναι κοντα μου...κλαιω με το παραμικρο...θελω να βγω..θελω καποιον για παρεα...μου εχει κοπει η ορεξη..μονο οταν εχω παρεα εχω κεφι...τι γινεται;;; το αγαπαω το μικρουλι μου δεν θελω να παθω καταθληψη...πειτε μου οτι το εχει περασει κ αλλη κοπελα...πειτε μου οτι δεν τρελαθηκα..ευχαριστωω..!

Καταρχην να σου ζησει το μωρακι σου!!!να εχει υγεια και ευλογια!Ηρέμησε κοπελα μου...ολες περνάμε λίγο πολύ κάτι παρόμοιο...Μην ταράζεσαι και μην τρομάζεις...Καλά έκανες και έγραψες εδώ...τι σε κάνει να μην θες να μείνεις μόνη σου έχεις σκεφτει;;;εγώ θυμάμαι και έκλαιγα συνέχεια και για άσχετους λόγους όπως επειδή είχε φεγγάρι η επειδή έβρεχε...ότι να ναι ...Μετά τα έλεγα και γελούσα.. Είναι οι ορμόνες αυτές οι ακτίνες που τα κάνουν όλα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 είπε:

Καταρχην να σου ζησει το μωρακι σου!!!να εχει υγεια και ευλογια!Ηρέμησε κοπελα μου...ολες περνάμε λίγο πολύ κάτι παρόμοιο...Μην ταράζεσαι και μην τρομάζεις...Καλά έκανες και έγραψες εδώ...τι σε κάνει να μην θες να μείνεις μόνη σου έχεις σκεφτει;;;εγώ θυμάμαι και έκλαιγα συνέχεια και για άσχετους λόγους όπως επειδή είχε φεγγάρι η επειδή έβρεχε...ότι να ναι ...Μετά τα έλεγα και γελούσα.. Είναι οι ορμόνες αυτές οι ακτίνες που τα κάνουν όλα.. 

Σε ευχαριστω πολυ!! Ολο το καλοκαιρι ειχα παρεα ενω τωρα δουλευουν ολοι..αυτο με φρικαρει παρεα θελω πιο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Diamantenia.23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...γεννησα πριν 15 μερες...ολα μια χαρα μεχρι που ηρθαμε σπιτι...φοβαμαι δεν θελω να μενω μονη μου...ο συζυγος δουλευει το ιδιο και ολοι οσοι ειναι κοντα μου...κλαιω με το παραμικρο...θελω να βγω..θελω καποιον για παρεα...μου εχει κοπει η ορεξη..μονο οταν εχω παρεα εχω κεφι...τι γινεται;;; το αγαπαω το μικρουλι μου δεν θελω να παθω καταθληψη...πειτε μου οτι το εχει περασει κ αλλη κοπελα...πειτε μου οτι δεν τρελαθηκα..ευχαριστωω..!

Να σου ζήσει το μωράκι σου πρώτα από όλα ... 

Μην αγχώνεσαι είναι απόλυτος φυσιολογικό ότι νιώθεις ...το άγχος οι φοβίες σου και το να μην θέλεις να μενεις μόνη ...σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι και εγώ ήμουν το πρώτο καιρό μόνη μου εντελώς γιατί και εμένα δούλευε ο σύζυγός μου ... 

Να πούμε την αλήθεια είναι μία περίοδος "μοναξιάς" ας μην ακουστεί κακό έχουμε να μωράκια μας παρέα ....μην έχεις αμφιβολίες για τον εαυτό σου αν αυτό σε κάνει να φοβάσαι ...είσαι μια υπέροχη μανούλα που έχει μητρικό ένστικτο και ξέρει τι κάνει ...

Εγώ πέρασα και από αυτό το στάδιο ...εγώ είχα και απέναντι μου γνωστούς και σόι που μου έλεγαν ότι έχω επιλοχία κατάθλιψη ...αλλά δεν το έβαλα κάτω ...ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος μέχρι να γνωριστείτε μετά δεν θ σε φοβίζει τίποτα απολύτως... Κάνε λίγο υπομονή και όλα θα στρώσουν ...;πο την μια μέρα στην άλλη ήρθε μια μεγάλη αλλαγή στην ζωή σου που λογικό να σε τρομοκράτη λίγο μετά ήρθαν και η ορμονικές αλλαγές η οποίες πρέπει να έρθουν στα ίσα τους σιγά σιγά ...οπότε κάνε υπομονή ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθεις έτσι.Φταίνε οι ορμόνες, η τεράστια αλλαγή στη ζωή σου, αλλά και η μοναξιά που δυστυχώς συνοδεύει την μητρότητα πολλές φορές.Κι εγώ τα ίδια ένιωθα στην αρχή. Τώρα 11 μήνες μετά, είμαι πιο δυνατή, αλλά ακόμη περνάω φάσεις που νιώθω χάλια.Και λογικό είναι.Είμαι με το μωρό 12 ώρες μόνη μου στο σπίτι, και όλοι οι άλλοι συνεχίζουν κανονικά τις ζωές τους, τα καφεδάκια τους, τον ύπνο τους, και ό,τι άλλο θέλουν.Το μωρό μου το λατρεύω, αλλά εύχομαι να είχα λίγη βοήθεια, εκείνες τις στιγμές που νιώθω ότι δεν την παλεύω. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Diamantenia.23 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!! Ολο το καλοκαιρι ειχα παρεα ενω τωρα δουλευουν ολοι..αυτο με φρικαρει παρεα θελω πιο πολυ...

Να μας γράφεις εδώ να σου κάνουμε εμείς!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παθουσα αλλα αφού εγινε ο μικρός μου 4 μηνών. Έπεσα ειλικρινά στα πατώματα. Έρχονταν για να με κάνουν μπάνιο. Το μωρο ειχε πάει στους συγγενείς για κανένα μηνα..  πηγα και σε γιατρο αλλα τελικά αποφάσισα εγώ και σηκώθηκα και έγινα καλά με τη βοήθεια του συζύγου και του περίγυρου μου. 

Είχα ένα κλαψιαρικο μωρό 24/24 και οταν έλειπαν όλοι έμοιαζε βασανιστήριο, κόλαση.

Αυτό ηταν το μωρο μου εγω ήμουν η μαμα του τα βαλα όλα κατω και δοξα σοι ο Θεος μετα τον 1ο χρονο ( βασικα μολις τον πηρα σχολείο μεταμορφωθηκε).

Τώρα ο μικρός μου είναι 4 και δε φοβάμαι που θα έρθει το αδερφάκι/αδερφούλα διοτι ηταν μια κακιά στιγμή, 1η φορα μαμα,  1η φορα μονη, πολλες ευθύνες κλπ

Μίλα με τον αντρα σου,  εξήγησε του πως νιώθεις.  Πήγαινε βόλτες,  μαγαζιά και ας μην αγοράσεις τπτ απλα για να ξεχνιέσαι :)

ειμαστε και εμεις εδω ♡


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2019 at 9:17 ΠΜ, Ginpuam είπε:

Καλημέρα παθουσα αλλα αφού εγινε ο μικρός μου 4 μηνών. Έπεσα ειλικρινά στα πατώματα. Έρχονταν για να με κάνουν μπάνιο. Το μωρο ειχε πάει στους συγγενείς για κανένα μηνα..  πηγα και σε γιατρο αλλα τελικά αποφάσισα εγώ και σηκώθηκα και έγινα καλά με τη βοήθεια του συζύγου και του περίγυρου μου. 

Είχα ένα κλαψιαρικο μωρό 24/24 και οταν έλειπαν όλοι έμοιαζε βασανιστήριο, κόλαση.

Αυτό ηταν το μωρο μου εγω ήμουν η μαμα του τα βαλα όλα κατω και δοξα σοι ο Θεος μετα τον 1ο χρονο ( βασικα μολις τον πηρα σχολείο μεταμορφωθηκε).

Τώρα ο μικρός μου είναι 4 και δε φοβάμαι που θα έρθει το αδερφάκι/αδερφούλα διοτι ηταν μια κακιά στιγμή, 1η φορα μαμα,  1η φορα μονη, πολλες ευθύνες κλπ

Μίλα με τον αντρα σου,  εξήγησε του πως νιώθεις.  Πήγαινε βόλτες,  μαγαζιά και ας μην αγοράσεις τπτ απλα για να ξεχνιέσαι :)

ειμαστε και εμεις εδω ♡

Ωχ κορίτσι μου τι πέρασες και συ....Τελικά είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα να είσαι μάνα δύσκολα και όμορφα ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 said:

Ωχ κορίτσι μου τι πέρασες και συ....Τελικά είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα να είσαι μάνα δύσκολα και όμορφα ταυτόχρονα!

Οντως αλλα περασμένα ξεχασμένα. Δεν το αφήνουμε να μας πάρει πλεον κατω. Έχουμε πιο σημαντικό λογο για να είμαστε ορθιες ♡


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι υπομονή! και εγώ τις πρώτες μέρες έτσι ήμουν κ μου ελεγε ο άντρας μου σήκω πάμε μια βόλτα να ξεσκάσεις !!! φοβόμουν ήμουν φουλ κουρασμένη και ας είχα βοήθεια σκεφτόμουν μετά τι θα γίνει που θα μείνω μόνη; Το μωρό μου κοντεύει 3 μηνών και ακόμα φοβάμαι κ θα συνεχίσω να φοβάμαι κάθε φορά κ κάτι καινούριο γιατί είμαι μανούλα αλλά είμαι κ πιο δυνατή από πριν γιατί πάντα θα έρχεται πρώτα το παιδί μου κ μαζί θα τα καταφέρουμε όλα!!! :) όλα θα πάνε καλά οι κακές σκέψεις θα φύγουν σιγά σιγά είναι κ ορμονικό στην αρχή κ εγώ το πέρασα πλ άσχημα έκλαιγα πλ κ δίχως λόγο ! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Οντως αλλα περασμένα ξεχασμένα. Δεν το αφήνουμε να μας πάρει πλεον κατω. Έχουμε πιο σημαντικό λογο για να είμαστε ορθιες ♡

Εννοείτε αυτό και πολύ σωστά σκέφτεσαι!:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 7:35 ΜΜ, Diamantenia.23 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...γεννησα πριν 15 μερες...ολα μια χαρα μεχρι που ηρθαμε σπιτι...φοβαμαι δεν θελω να μενω μονη μου...ο συζυγος δουλευει το ιδιο και ολοι οσοι ειναι κοντα μου...κλαιω με το παραμικρο...θελω να βγω..θελω καποιον για παρεα...μου εχει κοπει η ορεξη..μονο οταν εχω παρεα εχω κεφι...τι γινεται;;; το αγαπαω το μικρουλι μου δεν θελω να παθω καταθληψη...πειτε μου οτι το εχει περασει κ αλλη κοπελα...πειτε μου οτι δεν τρελαθηκα..ευχαριστωω..!

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου, λογικό να νιώθεις έτσι, η ευθύνη  είναι τεράστια,  αναμενόμενο να σε αγχώνει και να θες λίγο με κάποιο τρόπο να μοιραστεί αυτό. Εγώ δεν θα σου πω να κάνεις υπομονή, θα σου πω αρχικά να ζητήσεις βοήθεια,  από την ευρύτερη οικογένεια (η οποία θα σου παρέχει πρακτική βοήθεια) ). Αν δουλεύει ο σύζυγος σου πολλές ώρες και λειπει από το σπίτι καθόλη την διάρκεια της ημέρας,  ζήτησε του να μειώσει το ωράριο εργασίας αν έχει την δυνατότητα, η φροντίδα του παιδιού σας καλό είναι να είναι μοιρασμένη, έτσι ίσως να νιώσεις καλύτερα. Αν αυτό γίνει και εσύ εξακολουθείς να νιώθεις έτσι σκέψου μήπως ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό.

Μπορεί κάποιος να θεωρήσει υπερβολικό αυτό που λέω όμως οφείλεις στον εαυτό σου και το παιδί σου να είσαι καλά, μην νιώθεις ενοχές που είσαι έτσι, μην ντραπείς να το συζητήσεις, πολλές γυναίκες το περνούν αυτό.


 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...