Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

      Εχω πόνους και τραβήγματα,αλλά μου είπε πως αυτό ειναι απ' τα φάρμακα..Ο  κύριος λόγος που πάω αύριο απ' όσο κατάλαβα,είναι για να δούμε αν πέφτει η χοριακη,γιατί τώρα δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου..Πολύ ψυχοφθόρο ☹️

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

@V_baby όλα καλά θα είναι κορίτσι μου. Είναι συχνό αυτό, εγώ βεβαια δεν έχω εμπειρία στο κοντινό μου περιβάλλον. Σκέφτεστε πολύ λογικά και δε προχωράτε σε παραπάνω εξετάσεις,  παρακολούθηση και θα δεις που στο τέλος της εγκυμοσύνης δε θα σε απασχολεί καν!!

  • Ευχαριστώ 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , V_baby είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ έκανα τη β' επιπέδου! Τον δυσκόλεψε λίγο ο μικρός τον γιατρό γιατί δεν ήταν σε καλή θέση..και αυτός είχε μονίμως το αριστερό χέρι πάνω στο κεφάλι. Όλα καλά μας είπε, εκτοςςςςςς....

από το ότι είναι οριακά μια μέτρηση στα νεφρά του. Μας είπε πως κανονικά θα έπρεπε οι "δεξαμενες" (πιο λιανα) να είναι μέχρι 5 και είναι 4,8 και 5, ότι είναι ένα συχνό φαινόμενο στα αγόρια, αλλά ότι άλλαζει γενικά ανάλογα με τα ούρα του. Το φαινόμενο λέγεται υδρονεφρωση και ότι είναι και αυτός ένας δείκτης για σύνδρομο down, αλλά κοίταξε την αυχενική μου και είδε πως είναι 1/100000 και μου λέει το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να συνδέονται. Μας ενημέρωσε για αμνιοπαρακέντηση και nipt γιατί ήταν υποχρεωμένος να το κάνει, αλλά μας είπε πως δεν ανησυχεί.. βέβαια χρειάζεται παρακολούθηση και είπαμε αντί για το μήνα που έχουμε ραντεβού να πάμε σε 3 εβδομάδες για να το δει ξανά... Εμείς αποκλείσαμε να κάνουμε παρεμβατικό η' μη παρεμβατικό έλεγχο γιατί θεωρούμε πως στην πρώτη περίπτωση μεγαλύτερο κίνδυνο θα έχει η πιθανότητα αποβολής παρά να έχει κάτι το μωράκι και η δεύτερη, ότι το 99% που σε καλύπτει εμείς με το 1/100000 νομίζω πως θα ήμασταν πολύ άτυχοι να μας τύχαινε κάτι.. μας το είπε και αυτός αυτό! Τέλος παντων, αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω και αλλού να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Εσείς τι λέτε; Έχει τύχει σε κάποιο κάτι τέτοιο;

Κοριτσάκι μου και στον γιο μου είχαν βρει ήπια υδρονεφρωση.οταν γεννήθηκε παίρναμε αντιβίωση αλλά πήγαμε σε έναν πολύ καλό παιδοουρολογο και μου είπε ότι τζάμπα παίρναμε.πιο πριν είχαμε έναν άλλο μακακα. Κάθε χρόνο κάνουμε υπέρηχο νεφρών και όλα είναι οκ.

  • Ευχαριστώ 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, kerasia93 είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι;στην β επιπεδου μολις παρατηρησα οτι στα ακρα ο γιατρος εχει γραψει τις μετρησεις μονο απο το αριστερο ποδι...δηλαδη γραφει αριστερο βραχιονιο,μηριαιο,κνημη,περονη.ενω στης νυφης μου γραφει αριστερο βραχιονιο και μηριαιο και δεξι βραχιονιο και μηριαιο.σε εσας τι μετρηση εγραψε;;

Κ σε μένα δεν γράφει αναλυτικά. Γράφει ότι δεν βρέθηκαν εμφανείς ανωμαλίες σε:εγκέφαλο, καρδιά, άκρα, κλπ κλπ

Just now, V_baby είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ... Να είσαι καλά που μου το είπες!!! Από 5 μέχρι 10 είναι ήπια..και εμάς είναι 5 και 4,8 η άλλη... Θα πάω σε τρεις εβδομάδες να το δούμε πάλι... Απ' ότι μου είπε και αυτός δεν είναι κάτι τραγικό. Διάβασα και εγώ και άλλες λεπτομέρειες και είδα ότι δεν είναι κάτι που δεν διορθώνεται σε περίπτωση που γεννηθεί με ήπια ακόμα και μέτρια υδρονεφρωση. Με ρώτησε και αν έχουμε ιστορικό και του είπα όχι. Η αλήθεια είναι κάπως αγχωθηκα, αλλά μετά που το σκέφτηκαμε με τον άντρα μου πιο ψύχραιμα κάπως cool!!!

Καλά κάνετε κορίτσι μου κ δεν κάνετε κάτι παραπάνω. Αν ήταν σοβαρή υδρονεφρωση θα σου έλεγα να το ψάξεις αλλά αυτές οι τιμές είναι πραγματικά πολύ συχνές. Τις είχαν κ φίλες μου κ δεν έχει κανένα από τα παιδάκια μας θέμα. Περίμενε καταρχην να δεις τι θα γίνει σε 3 βδομάδες για να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Όσο μεγαλώνουν υποχωρεί.. Μπορεί να μην υπάρχει τπτ πια!

 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

@_marjio σ'ευχαριστω για την θετική σου ενέργεια!!! Εύχομαι όλα να είναι καλά και βασικά το πιστεύω κιόλας!

@foroulina Ευχαριστώ πολύ που το μοιράστηκες!!! Το ξέρω ότι θέλει παρακολούθηση αλλά όπως λέει και η @gigi είναι συχνό φαινόμενο, ειδικά στα αγοράκια, επομένως πιστεύω πως είτε να υποχωρήσει είτε θα είναι κάτι που αντιμετωπίζεται... Τι να πω;; Δεν σας κρύβω ότι κάπως νευρίασα με τον γιατρό γιατί μου είπε για αμνιοπαρακέντηση κλπ, ενώ ήταν οριακό, και σκεφτηκα μήπως το λέει για τα λεφτά, από την άλλη, και αυτός έπρεπε να το πει για να είναι καλυμμένος.


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

@_marjio σ'ευχαριστω για την θετική σου ενέργεια!!! Εύχομαι όλα να είναι καλά και βασικά το πιστεύω κιόλας!

@foroulina Ευχαριστώ πολύ που το μοιράστηκες!!! Το ξέρω ότι θέλει παρακολούθηση αλλά όπως λέει και η @gigi είναι συχνό φαινόμενο, ειδικά στα αγοράκια, επομένως πιστεύω πως είτε να υποχωρήσει είτε θα είναι κάτι που αντιμετωπίζεται... Τι να πω;; Δεν σας κρύβω ότι κάπως νευρίασα με τον γιατρό γιατί μου είπε για αμνιοπαρακέντηση κλπ, ενώ ήταν οριακό, και σκεφτηκα μήπως το λέει για τα λεφτά, από την άλλη, και αυτός έπρεπε να το πει για να είναι καλυμμένος.

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου....συχνό φαινόμενο στα αγοράκια.και εμένα μου είχε πει ότι μπορεί μέχρι να γεννηθεί θα έχει φύγει.βεβαια κάναμε κυστεογραφια όταν ήταν περίπου 15 ημερών για να δούμε αν υδρονεφρωση οφείλεται σε στένωση η παλινδρόμηση.

  • Ευχαριστώ 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, foroulina είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου....συχνό φαινόμενο στα αγοράκια.και εμένα μου είχε πει ότι μπορεί μέχρι να γεννηθεί θα έχει φύγει.βεβαια κάναμε κυστεογραφια όταν ήταν περίπου 15 ημερών για να δούμε αν υδρονεφρωση οφείλεται σε στένωση η παλινδρόμηση.

Κατάλαβα. Θα το παρακολουθούμε και ο,τι γίνει... Βλέπουμε σε τρεις εβδομάδες.. μακάρι να μην υπάρχει στον επόμενο υπέρηχο!! 

  • Μου αρέσει 3

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

@V_babyκορίτσι μου μην αγχώνεσαι κάτι παρόμοιο είπε ο γιατρός στη Β επιπέδου στην αδελφή μου και της είπε πως είναι σύνηθες στα αγοράκια και μέχρι τη γέννα έχει διορθωθεί αλλιώς κάνουν μια μικρό επέμβαση όταν γεννηθεί με το καλό. Δεν είναι όμως κάτι άσχημο η σοβαρό για την υγεία του. Επίσης για σύνδρομο dοwn και τέτοια δεν της είπε βέβαια η αδερφή μου έχει κάνει το nipt test λόγω ηλικίας.

@Μαρίαφi καλό είναι να πάρεις ένα τηλ. το γιατρό σου πρώτα να μάθεις πώς λειτουργεί αυτές τις μέρες κι εγώ έχω  3 Απριλίου ραντεβού αλλά από ότι έμαθα για λόγους ασφαλείας οι γιατροί δεν δέχονται όλα τα περιστατικά όπως πριν μόνο εγκύους και επείγοντα κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης. Ο δικός μου συγκεκριμένα έκλεισε το ιατρείο και εξετάζει μόνο στην κλινική αφού πρώτα μιλήσεις μαζί του. 

Καλά επειδή εγώ πάω και σε δεύτερο στο νοσοκομείο εκεί δεν πλησιάζω καθόλου αυτές τις μέρες. 

@"Gigi"Gigi μου ούτε φώτο φατσουλα μου έδωσε :neutral:μόνο φώτο που αφορούν τις μετρήσεις του. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Αφροδίτη......... είπε:

@V_babyκορίτσι μου μην αγχώνεσαι κάτι παρόμοιο είπε ο γιατρός στη Β επιπέδου στην αδελφή μου και της είπε πως είναι σύνηθες στα αγοράκια και μέχρι τη γέννα έχει διορθωθεί αλλιώς κάνουν μια μικρό επέμβαση όταν γεννηθεί με το καλό. Δεν είναι όμως κάτι άσχημο η σοβαρό για την υγεία του. Επίσης για σύνδρομο dοwn και τέτοια δεν της είπε βέβαια η αδερφή μου έχει κάνει το nipt test λόγω ηλικίας.

@Μαρίαφi καλό είναι να πάρεις ένα τηλ. το γιατρό σου πρώτα να μάθεις πώς λειτουργεί αυτές τις μέρες κι εγώ έχω  3 Απριλίου ραντεβού αλλά από ότι έμαθα για λόγους ασφαλείας οι γιατροί δεν δέχονται όλα τα περιστατικά όπως πριν μόνο εγκύους και επείγοντα κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης. Ο δικός μου συγκεκριμένα έκλεισε το ιατρείο και εξετάζει μόνο στην κλινική αφού πρώτα μιλήσεις μαζί του. 

Καλά επειδή εγώ πάω και σε δεύτερο στο νοσοκομείο εκεί δεν πλησιάζω καθόλου αυτές τις μέρες. 

@"Gigi"Gigi μου ούτε φώτο φατσουλα μου έδωσε :neutral:μόνο φώτο που αφορούν τις μετρήσεις του. 

Σε ευχαριστώ!!! Ναι το έψαξα και εγώ και για αυτό και αποφασίσαμε να το ξαναδούμε σε τρεις εβδομάδες πάλι μήπως και πάψει να εμφανιζεται. Αλλά και να συνεχισει, νομίζω πως με προσοχή και συχνό ελεγχο ολα διορθωνονται. Φυσικά εύχομαι να μην συνεχιστεί και να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου ο μικρούλης μου όταν με το καλό γεννηθει! Εγώ είμαι 28 χρόνων και η αυχενική βγήκε πολύ καλή (1/100000), επομένως δεν θεωρώ ότι αξίζει για αμνιοπαρακέντηση η' nipt .. αν υπήρχε και κάποια άλλη ένδειξη θα το σκεφτόμουν, φυσικά!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος... 

Χαίρομαι που ήταν όλα καλά με τη β' επιπέδου σου και χαλάλι που δεν πήρες καλές φωτό!!! Να σκέφτεσαι ότι όλα ήταν τέλεια στις μετρήσεις, κορίτσιιιιι!!! Θα έχεις καιρό για φωτογραφίες του μωρού που θα είναι κουκλάκι ζωγραφιστο!!!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, V_baby είπε:

Σε ευχαριστώ!!! Ναι το έψαξα και εγώ και για αυτό και αποφασίσαμε να το ξαναδούμε σε τρεις εβδομάδες πάλι μήπως και πάψει να εμφανιζεται. Αλλά και να συνεχισει, νομίζω πως με προσοχή και συχνό ελεγχο ολα διορθωνονται. Φυσικά εύχομαι να μην συνεχιστεί και να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου ο μικρούλης μου όταν με το καλό γεννηθει! Εγώ είμαι 28 χρόνων και η αυχενική βγήκε πολύ καλή (1/100000), επομένως δεν θεωρώ ότι αξίζει για αμνιοπαρακέντηση η' nipt .. αν υπήρχε και κάποια άλλη ένδειξη θα το σκεφτόμουν, φυσικά!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος... 

Χαίρομαι που ήταν όλα καλά με τη β' επιπέδου σου και χαλάλι που δεν πήρες καλές φωτό!!! Να σκέφτεσαι ότι όλα ήταν τέλεια στις μετρήσεις, κορίτσιιιιι!!! Θα έχεις καιρό για φωτογραφίες του μωρού που θα είναι κουκλάκι ζωγραφιστο!!!

Δεν νομίζω σε κάμια περίπτωση ότι χρειάζεται να μπεις σε διαδικασίες τέτοιες. Όλα θα πάνε καλά θα το παρακολουθήσετε και πιστεύω πως θα φύγει πολύ σύντομα, το ίδιο λέω και στην αδερφή μου που ανγχώνεται. 

Ναι φυσικά πρώτα από όλα αυτο λέω ότι χαλάλι αφού όλα είναι καλά με το μπομπιρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά κορίτσια! Η Παναγία να μας προστατεύει όλους! Τι κάνετε? Ευτυχώς σήμερα σταμάτησε η βροχή εδώ.μπορω να πω ότι ξύπνησα κ πιο ευδιάθετη από τις προηγούμενες μερες! Αντε να ανεβαίνουμε σιγά σιγά!! Κάνω έρευνα αγοράς για ηλεκτρική σκούπα γιατί μου έσπασε με τόσο σκούπισμα κ θα πάθω κατάθλιψη.. Χαχα! Ευτυχώς μπορώ να την δουλέψω αλλά με ταλαιπωρει κ σκύβω συνέχεια. Λέω να πάρω κ ένα σκούπα κι με ψηλό κοντάρι. Αν έχετε τπτ καλό στο σπίτι δώστε ιδέες γιατί θα παραγγείλω κουτουρού από ίντερνετ. Επίσης μου ραγισαν τα μικρά καταλαθος κατά την διάρκεια μιας βιντεοκλησης με την γιαγιά την οθόνη του κινητού. Κι αυτό λειτουργεί αλλά γενικά όλα ψιλοκαταρρεουν δεν ξέρω γιατί :grin: το χειρότερο είναι ότι διαπίστωσα πως γέμισα πανάδες στο πρόσωπο. Ευτυχώς είναι σαν φακίδες ψιλές ψιλές κ μου αρέσουν κιόλας! Δεν ξέρω αν είναι ηλικιακο ή λόγω εγκυμοσύνης κ αγχώνομαι γιατί η κολλητή μου έβγαλε στην εγκυμοσυνη 2 πολυυυ μεγάλες στα μάγουλα. Όλο το μάγουλο τις κάλυψαν κ δεν έφυγαν. Εντωμεταξυ φοράω κ κρέμα πάντα κ πούδρα με αντηλιακή προστασία. 

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και χρόνια πολλά κορίτσια μου!!! 

Φάγαμε τον μπακαλιάρο μας και ολίγη σκορδαλιά και τώρα καναπές και κουβερτουλα και πάλι! 

@"Gigi" μου κι εγώ θέλω να πάρω μια σκούπα αθόρυβη γιατί αυτή που έχω ξεσηκώνει τον κόσμο και αργότερα με το μπεμπακι δε θα μπορώ θα το ξυπνάω σίγουρα! Επίσης σκέφτομαι να πάρω από αυτές που είναι όρθιες και χωρίς καλώδιο.. δεν ξέρω πως λέγονται. 

Όσο για τις παναδες (χλοασμα) είναι ένα από τα παρατράγουδα της εγκυμοσύνης! Κυρίως λόγο ορμονών, συνήθως φεύγουν μετά τη γέννα αλλά όχι πάντα οπότε αντηλιακό κάθε μέρα για να το προλάβουμε!!

 


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,  χρόνια πολλά με υγεια!

Τον φάγαμε και εμείς το μπακαλιάρο μας, έκανα και σκορδαλιά αλλά είπα φέτος να είναι πιο ελαφριά μη με φάει αυτή..  Για την ωρα είμαι καλά!!

@"Gigi" εγώ εδώ και 9 χρόνια έχω σκούπα Siemens  ειμαι απόλυτα ευχαριστημένη!! να μη το ματιασω χαχα 

Εμάς εδώ ο καιρός είναι μουντός και ίσως βρεξει όπως το βλέπω.


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!

Αυτές που δεν έχουν καλώδιο και είναι επαναφορτιζόμενες είναι ο έρωτας μου!!! Βρίσκεις την υγεία σου όσον αφορά την άνεση που προσφέρουν και δεν χρειαζεται να αλλάζεις και σακουλες. Απλά την αδειάζεις όπως τα σκουπάκια! Αλλά δεν ρουφάνε τόσο καλά όσο οι άλλες, τελειώνει η μπαταρία σχετικά γρήγορα (και αν έχεις μεγάλο σπίτι είναι θέμα αυτό) και είναι και ακριβές!!! Από τις κανονικές πολύ καλές είναι οι miele αλλά εξίσου ακριβές!!! Και οι bosch είναι καλές για πιο οικονομικές. Εγώ έχω rowenta (μου την είχαν κάνει δώρο) και είναι καλή, αλλά είναι λίγο άβολη- δυσκινητη!


Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια χρονια πολλα!!!η Παναγια βοηθεια μας!!!

εγω κοριτσια για 2η εχω σκουπακι stick της bosch και ειναι 2 σε 1.ειναι και σκουπα και σκουπακι χειρος.την εχω συνεχεια στην μπριζα!και με διευκολυνει παρα πολυ πολλες φορες αντι να βγαζω την μεγαλη!!bosch readyy’y 2 in 1 λεγεται και ειναι ασυρματη!!δειτε το


vEsSp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...