Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια μου μολις γυρισαμε απο τον γιατρουλη.. η μπεμπα ειναι μια χαρα  εφτασε 1200 γραμμαρια  μπαμπατσικη την κοβω να γεννιεται χαχαχα.. οσο για το ουρικο που ανεβοκατεβαινει δεν ανησυχει πολυ γιατι ειναι τελικα παθολογικο αφου δεν ειναι λογο διατροφης και αυτο που τον ηρεμει ειναι οτι δεν ανεβαζω πιεση και λευκωμα στα ουρα οποτε συνεχιζω κανονικα την διατροφη και προσωραμε.!! ραντεβου σε 2 βδομαδες απο δω και περα μου ειπε και σε 1 μηνα το ντοπλερ.!!

  • Μου αρέσει 6

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Τζινα38 είπε:

καλησπερα κοριτσια μου μολις γυρισαμε απο τον γιατρουλη.. η μπεμπα ειναι μια χαρα  εφτασε 1200 γραμμαρια  μπαμπατσικη την κοβω να γεννιεται χαχαχα.. οσο για το ουρικο που ανεβοκατεβαινει δεν ανησυχει πολυ γιατι ειναι τελικα παθολογικο αφου δεν ειναι λογο διατροφης και αυτο που τον ηρεμει ειναι οτι δεν ανεβαζω πιεση και λευκωμα στα ουρα οποτε συνεχιζω κανονικα την διατροφη και προσωραμε.!! ραντεβου σε 2 βδομαδες απο δω και περα μου ειπε και σε 1 μηνα το ντοπλερ.!!

Μπράβο Τζίνα μου!!! Καλέ τι μπουμπούκα έγινε!!!!! Χαχα!με το καλό κ το ντοπλερ τον άλλο μήνα. 

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Τζινα38 είπε:

καλησπερα κοριτσια μου μολις γυρισαμε απο τον γιατρουλη.. η μπεμπα ειναι μια χαρα  εφτασε 1200 γραμμαρια  μπαμπατσικη την κοβω να γεννιεται χαχαχα.. οσο για το ουρικο που ανεβοκατεβαινει δεν ανησυχει πολυ γιατι ειναι τελικα παθολογικο αφου δεν ειναι λογο διατροφης και αυτο που τον ηρεμει ειναι οτι δεν ανεβαζω πιεση και λευκωμα στα ουρα οποτε συνεχιζω κανονικα την διατροφη και προσωραμε.!! ραντεβου σε 2 βδομαδες απο δω και περα μου ειπε και σε 1 μηνα το ντοπλερ.!!

Μπράβο η μπεμπουλα σου έχει γίνει κανονικό μωράκι!!!! Με τι καλό ...πλησιάζει ο καιρός...ποτέ μπήκαμε στο φόρουμ και γράφαμε πριν κάνουμε τις αυχενικες,ποτέ φτάσαμε έως εδώ που ξεκινάμε τα ντοπλερ σιγά σιγά... Νεράκι πέρασε ο καιρός!!! 

5 ώρες πρίν, "Gigi" είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Με το καλό να δείτε την μπεμπούλα σας σημερα! Εμένα ο γιατρός μου από τον 8ο κ μετά μου έβαζε συχνότερα ραντεβού. 

Θα σε ενημερώσουμε κοριτσάκι μου μην ανησυχείς. Μήπως έχεις γιατρό του ΕΟΠΥΥ? Σε αυτή την περίπτωση σου γράφει αυτός ο ίδιος την βεβαίωση κυοφοριας. Διαφορετικά χρειάζεσαι ραντεβού σε γιατρο του ικα. Σου δίνει την βεβαιωση κυοφοριας, την στέλνεις στην εταιρεία σου κ σου ετοιμάζουν τα απαραίτητα έγγραφα για την έναρξη της άδειας. Κ εγώ θα μπω να κλείσω νωρίτερα ραντεβού μήπως κ βγάλουμε άκρη έγκαιρα! 

Εγώ πάντως ζω σε ένα συννεφάκι ακόμα. Σαν πρωτάρα ένα πράγμα! Είχα ξενυχτι κ στους 2.ειδικα τον πρώτο καιρό που έπρεπε να ξυπνάω με ξυπνητήρι κάθε 2 ώρες γιατί είχαν ίκτερο κ χαμηλό βάρος κ οι 2 κ έπρεπε να θηλάζουν συνέχεια. Ο μεγάλος κοιμήθηκε σερί όμως από 6 μηνών. Ο μικρός μέχρι τα 3-4 ξυπνουσε κάνα 2 φορές μέσα στη νύχτα. Ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε τυχερές κ θα κοιμούνται αρκετά! Πάντως το σημαντικό είναι οτι όταν περάσει το ξενύχτι τα θυμάσαι όλα τόσο όμορφα :grin: σαν να μη ξενύχτησες ποτε! 

Πολύ καλά έκανες!!! Η αδερφή μου γέννησε φυσιολογικά με οινομυωμα που είχε γίνει σαν πορτοκαλι μέχρι να γεννήσει. Τέλος πάντων σημασία δεν έχει να γεννήσεις σώνει κ ντε φυσιολογικά αλλά όχι κ χαβαλέ καισαρικη πόσο μάλλον ένα μήνα πριν.δεν σχολιάζω καν την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης βάσει συμπτωμάτων κ κοιλιάς. Ευχομαι ο καινούριος γιατρός να είναι αυτό που ψάχνεις!! Πήγες? Πως σου φάνηκε? 

 

 

Πολύ γλυκός και καλός...με χιούμορ πράγμα το οποίο με ηρέμησε γιατί είχα άγχος που ξαφνικά άλλαξα και γιατρό και με αναλαμβάνει τώρα αλλά με κάνε να νιώσω πολύ άνετα!!!ένα που μου κάνε εντύπωση είναι πως ο υπέρηχος κράτησε 25 λεπτά...πιο πολύ από Αυχενική και Β επιπέδου.ειχε υπομονή και επιμονή να μου εξηγήσει τα πάντα ,πως μετράμε το βάρος.μετρησε τον τράχηλο,πλακούντα είδε γενικά τα πάντα...ότι έκανε μου το έλεγε ενώ ο προηγούμενος κράταγε ο υπέρηχος 5 λεπτά και αν..μετραγε σφυγμούς,γραμμάρια και άντε γεια. Μετά από μόνος του αυτός μου είπε πως θα πάει το πρόγραμμα με τις επισκέψεις μαζί του δλδ ότι μετά την επίσκεψη την άλλη θα πηγαίνω δύο φορές τον μήνα,μου πε τις επιλογές που έχω στα μαιευτήρια καθώς ξεγενναει σε όλα τα ιδιωτικά της Αθήνας και στο Αρεταίειο αν θέλω δημόσιο,τις τιμές,τα πάντα.και επίσκεψη 40 ευρώ για μια ώρα συνολικά στο ιατρείο του.ενω πριν έδινα 70 ευρώ για 10λεπτα. Αναθεώρησα πολλά τελικά έστω και αργά. 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γλυκούλες! Πως μου είστε? Κορίτσια τις τελευταίες μέρες η κοιλιά τούμπανο!!! Κάθε μέρα την βλέπω και πιο μεγάλη! Που θα φτάσει?? :D

6 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλημέρα και εύχομαι στην ομάδα σας γερά μπεμπάκια με ένα πόνο.Διαβασα λίγο τα τελευταία μηνύματα σας και θα ήθελα.να συμπληρώσω πως είστε τυχερές που μπορείτε να αλλάζετε γιατρό την τελευταία στιγμή και πολύ καλά κάνετε.Παντως στην περίπτωση της κοπέλας που ο πρώτος γιατρός αναφέρθηκε πως η εξέταση του μωρού γίνεται βάσει συμπτωμάτων και μεγέθους κοιλίας δεν έχει και άδικο.Μπορει αυτό να σας παραξενεύει αλλά στο εξωτερικό αυτή είναι η πρακτική που ακολουθούν. Υπέρηχους κάνουμε μόνο την Αυχενική και την Β επιπέδου και κανέναν άλλον.Καθε μήνα μας εξεταζει μαια (γυναικολόγος ούτε για αστειο)με μια μεζούρα για να δει Πόσο μεγάλωσε η κοιλιά και έτσι κυλάει μια εγκυμοσύνη όταν όλα εξελίσσονται φυσιολογικά. Εκατομμύρια γυναίκες με εγκυμοσύνες χωρίς επιπλοκές ακολουθούν αυτή τη μέθοδο και όπως φαίνεται είναι αποτελεσματική όποτε μη σας ξενίζει αυτό το μοτίβο.

Αν και εμένα ο γιος μου γενικά ήταν καλοβολος και ήσυχος στο θεμα του υπνου νομιζω οτι μου έχει αφήσει τραύματα.Οι πρώτοι μήνες σε πεθαίνουν στην κούραση αν δεν έχεις βοήθεια και αυτό κορίτσια δε μπορώ να το ξεπεράσω και ας πέρασαν 2.5 χρόνια από όταν ήταν νεογέννητο.Δε μπορω να ξεχάσω την αϋπνία,τα ατελειωτα ταισματα ολημερίς και ολονυχτίς και ένας παράγοντας που δε θέλω να σκέφτομαι 2ο παιδί είναι αυτοί οι πρώτοι εφιαλτικοι μηνες.Πραγματικα θαυμάζω τις κοπέλες με 2 και 3 παιδιά που έχουν καταφέρει να βρουν μια ισορροπία ανάμεσα στο δικό τους προσωπικό χρόνο και στα παιδιά 

Γειά σου κορίτσι! Ναι το έχω ακούσει κι εγώ πως στο εξωτερικό γίνονται πολύ λίγες εξετάσεις αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι και το σωστό! Προσωπικά προτιμώ να έχω τη σιγουριά να βλέπω το μωράκι μου κάθε 3 εβδομάδες και να γίνονται όλες οι εξετάσεις ώστε να περάσει η εγκυμοσύνη μου με το λιγότερο δυνατό άγχος.

Όσο για την κούραση των πρώτων μηνών πιστεύω πως λίγο πολύ όλες την περιμένουμε όπως επίσης περιμένουμε με ανυπομονησία τα μωράκια μας να μας γεμίσουν χαρά! Προσπαθούσα 2μιση χρόνια για αυτό το πλασματακι οπότε μόνο εφιαλτικους, όπως μας περιγράφεις, δεν μπορώ να τους φανταστώ τους πρώτους μήνες μαζί του!! Θα ήταν καλύτερα να μην πανικοβάλλουμε τις μανούλες και πόσο μάλλον τις εγκυουλες που περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι με τέτοιες εκφράσεις! Το κάθε παιδί είναι διαφορετικο και η κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της ρυθμούς!

...φιλικά...

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , "Gigi" είπε:

Μπράβο Τζίνα μου!!! Καλέ τι μπουμπούκα έγινε!!!!! Χαχα!με το καλό κ το ντοπλερ τον άλλο μήνα. 

καλε ναι η ατιμη πριν 3 βδομαδες ηταν 710 γραμαρια..σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!

 

Just now, Koalaki87 είπε:

Μπράβο η μπεμπουλα σου έχει γίνει κανονικό μωράκι!!!! Με τι καλό ...πλησιάζει ο καιρός...ποτέ μπήκαμε στο φόρουμ και γράφαμε πριν κάνουμε τις αυχενικες,ποτέ φτάσαμε έως εδώ που ξεκινάμε τα ντοπλερ σιγά σιγά... Νεράκι πέρασε ο καιρός!!! 

Πολύ γλυκός και καλός...με χιούμορ πράγμα το οποίο με ηρέμησε γιατί είχα άγχος που ξαφνικά άλλαξα και γιατρό και με αναλαμβάνει τώρα αλλά με κάνε να νιώσω πολύ άνετα!!!ένα που μου κάνε εντύπωση είναι πως ο υπέρηχος κράτησε 25 λεπτά...πιο πολύ από Αυχενική και Β επιπέδου.ειχε υπομονή και επιμονή να μου εξηγήσει τα πάντα ,πως μετράμε το βάρος.μετρησε τον τράχηλο,πλακούντα είδε γενικά τα πάντα...ότι έκανε μου το έλεγε ενώ ο προηγούμενος κράταγε ο υπέρηχος 5 λεπτά και αν..μετραγε σφυγμούς,γραμμάρια και άντε γεια. Μετά από μόνος του αυτός μου είπε πως θα πάει το πρόγραμμα με τις επισκέψεις μαζί του δλδ ότι μετά την επίσκεψη την άλλη θα πηγαίνω δύο φορές τον μήνα,μου πε τις επιλογές που έχω στα μαιευτήρια καθώς ξεγενναει σε όλα τα ιδιωτικά της Αθήνας και στο Αρεταίειο αν θέλω δημόσιο,τις τιμές,τα πάντα.και επίσκεψη 40 ευρώ για μια ώρα συνολικά στο ιατρείο του.ενω πριν έδινα 70 ευρώ για 10λεπτα. Αναθεώρησα πολλά τελικά έστω και αργά. 

πραγματικα ουτε που το καταλαβα οοτε περασε ο καιρος.. νομιζω το πιο δυσκολο κομματι ειναι απο δω και περα που θα φουσκωνουμε ηδη αρχιζω να ζοριζομαι.!!

καλα εκανες και αλλαξες γιατρο οπως και να το κανουμε αν δεν εχεις εμπιστοσυνη δεν μπορεις να βιωσεις ομορφα την εγκυμοσυνη..αυτο με τις καισαρικες για το τιποτα ειναι ψωμοτυρι..!! ο δικος μου μου ειχε πει καποια στιγμη " δεν θελω να κανεις καισαρικη αλλα φοβαμαι και δεν θελω να ρισκαρω την ζωη σου λογω της παθησης σου , αν ειχες μονο το ζαχαρο δεν το συζητο θα πηγαιναμε για φυσιολογικο τοκετο.!"

Just now, Vila είπε:

Γειά σας γλυκούλες! Πως μου είστε? Κορίτσια τις τελευταίες μέρες η κοιλιά τούμπανο!!! Κάθε μέρα την βλέπω και πιο μεγάλη! Που θα φτάσει?? :D

ασε μεσα σε 10 μερες η κοιλια εχει γινει τουμπανο..!! δεν με χορανε πλεον ουτε τα κολαν μου χαχαχχαχα.. αντε λιγο μας εμεινε μετα θα ξεφουσκωσουμε χιχιχιχιχι

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vila είπε:

Γειά σας γλυκούλες! Πως μου είστε? Κορίτσια τις τελευταίες μέρες η κοιλιά τούμπανο!!! Κάθε μέρα την βλέπω και πιο μεγάλη! Που θα φτάσει?? :D

Γειά σου κορίτσι! Ναι το έχω ακούσει κι εγώ πως στο εξωτερικό γίνονται πολύ λίγες εξετάσεις αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι και το σωστό! Προσωπικά προτιμώ να έχω τη σιγουριά να βλέπω το μωράκι μου κάθε 3 εβδομάδες και να γίνονται όλες οι εξετάσεις ώστε να περάσει η εγκυμοσύνη μου με το λιγότερο δυνατό άγχος.

Όσο για την κούραση των πρώτων μηνών πιστεύω πως λίγο πολύ όλες την περιμένουμε όπως επίσης περιμένουμε με ανυπομονησία τα μωράκια μας να μας γεμίσουν χαρά! Προσπαθούσα 2μιση χρόνια για αυτό το πλασματακι οπότε μόνο εφιαλτικους, όπως μας περιγράφεις, δεν μπορώ να τους φανταστώ τους πρώτους μήνες μαζί του!! Θα ήταν καλύτερα να μην πανικοβάλλουμε τις μανούλες και πόσο μάλλον τις εγκυουλες που περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι με τέτοιες εκφράσεις! Το κάθε παιδί είναι διαφορετικο και η κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της ρυθμούς!

...φιλικά...

Δεν είχα πρόθεση να πανικοβαλλω καμία κοπέλα.Την εμπειρία μου κατέθεσα που φυσικά διαφέρει από οικογένεια σε οικογένεια και αυτό γιατί ειπώθηκε πως γρήγορα ξεχνιέται τι τραβάς το πρώτο διάστημα.Καποιες γυναίκες επηρεάζονται περισσότερο από άλλες.Σιγουρα ή ζωή με ένα μωρό δεν ειπα οτι είναι εφιαλτική.Εστιασα καθαρά στο κομμάτι του ύπνου και της κούρασης.Τετοια κούραση δεν είχα ξαναζήσει στη ζωή μου μέχρι που ήρθε ο γιος μου.Αυτη είναι η δική μου πραγματικότητα μιας που δεν είχα κανέναν να μου κρατήσει το παιδί ούτε για ένα τέταρτο για να κάνω ένα μπάνιο ποσο μάλλον για να κοιμηθώ.Δε μπορώ να ξεχάσω να βάζω επιτέλους ένα πιάτο φαγητό και να περιμένω αυτή να είναι η πρώτη μου μπουκιά μέσα στη μέρα και το μωρό να ξυπνάει να θέλει να φάει,να του αλλάξεις πάνα κτλ και το φαγητό να κάθεται πάνω στο τραπέζι και να το κοιτάζω έτσι για 2 ώρες και να μου τρεχουν σαλια.Φιλικα απάντησα και εγώ γιατί σχεδόν ποτέ δεν ακούγεται η αλλη πλευρα του νομισματος.Ειδικα οι γυναίκες που γίνονται πρώτη φορά μανούλες ακούνε τη λέξη κούραση και απλώς την επαναλαμβάνουν σαν καραμέλα μην μπορώντας να διανοηθούν ακριβώς για τι πράγμα μιλάμε. Εγώ κατά κάποιο τρόπο ένιωσα σαν "προδομενη" από την όλη νοοτροπία της κοινωνίας που παρουσιάζει την εικόνα μαμας-νεογεννητου σαν διαφήμιση μέσα σε ροζ συννεφάκι. Guess what- it's not.Και το λέω αυτό μετά από ώριμη απόφαση με τον άντρα μου να κάνουμε οικογενεια(δεν προέκυψε τυχαία η εγκυμοσυνη)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Koalaki87 είπε:

Μπράβο η μπεμπουλα σου έχει γίνει κανονικό μωράκι!!!! Με τι καλό ...πλησιάζει ο καιρός...ποτέ μπήκαμε στο φόρουμ και γράφαμε πριν κάνουμε τις αυχενικες,ποτέ φτάσαμε έως εδώ που ξεκινάμε τα ντοπλερ σιγά σιγά... Νεράκι πέρασε ο καιρός!!! 

Πολύ γλυκός και καλός...με χιούμορ πράγμα το οποίο με ηρέμησε γιατί είχα άγχος που ξαφνικά άλλαξα και γιατρό και με αναλαμβάνει τώρα αλλά με κάνε να νιώσω πολύ άνετα!!!ένα που μου κάνε εντύπωση είναι πως ο υπέρηχος κράτησε 25 λεπτά...πιο πολύ από Αυχενική και Β επιπέδου.ειχε υπομονή και επιμονή να μου εξηγήσει τα πάντα ,πως μετράμε το βάρος.μετρησε τον τράχηλο,πλακούντα είδε γενικά τα πάντα...ότι έκανε μου το έλεγε ενώ ο προηγούμενος κράταγε ο υπέρηχος 5 λεπτά και αν..μετραγε σφυγμούς,γραμμάρια και άντε γεια. Μετά από μόνος του αυτός μου είπε πως θα πάει το πρόγραμμα με τις επισκέψεις μαζί του δλδ ότι μετά την επίσκεψη την άλλη θα πηγαίνω δύο φορές τον μήνα,μου πε τις επιλογές που έχω στα μαιευτήρια καθώς ξεγενναει σε όλα τα ιδιωτικά της Αθήνας και στο Αρεταίειο αν θέλω δημόσιο,τις τιμές,τα πάντα.και επίσκεψη 40 ευρώ για μια ώρα συνολικά στο ιατρείο του.ενω πριν έδινα 70 ευρώ για 10λεπτα. Αναθεώρησα πολλά τελικά έστω και αργά. 

Ελα βρε αληθεια τωρα!;;! 5λεπτα υπέρηχος;;;μα δηλ τι προλαβαινε να δει;;;κ μένα παντα ενα 20λεπτο θα με εξεταζει..ευτυχως σώθηκες!!!

Αχ βρε κοπελα μου, πραγματικα ποτε φτασαμε εδω;!;!;!;!;;!;! Για μενα μετα το πρωτο 3μηνο ο καιρος περασε νερακι!!!!

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

καλε ναι η ατιμη πριν 3 βδομαδες ηταν 710 γραμαρια..σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!

 

πραγματικα ουτε που το καταλαβα οοτε περασε ο καιρος.. νομιζω το πιο δυσκολο κομματι ειναι απο δω και περα που θα φουσκωνουμε ηδη αρχιζω να ζοριζομαι.!!

καλα εκανες και αλλαξες γιατρο οπως και να το κανουμε αν δεν εχεις εμπιστοσυνη δεν μπορεις να βιωσεις ομορφα την εγκυμοσυνη..αυτο με τις καισαρικες για το τιποτα ειναι ψωμοτυρι..!! ο δικος μου μου ειχε πει καποια στιγμη " δεν θελω να κανεις καισαρικη αλλα φοβαμαι και δεν θελω να ρισκαρω την ζωη σου λογω της παθησης σου , αν ειχες μονο το ζαχαρο δεν το συζητο θα πηγαιναμε για φυσιολογικο τοκετο.!"

ασε μεσα σε 10 μερες η κοιλια εχει γινει τουμπανο..!! δεν με χορανε πλεον ουτε τα κολαν μου χαχαχχαχα.. αντε λιγο μας εμεινε μετα θα ξεφουσκωσουμε χιχιχιχιχι

Ωχχχχ η γλυκουλα τα πηρε τα γραμμριακια της!! Αχ μωρεεεε πως να ναι αραγε τωρα τα ζουζουνια μας;!;!;! Κοριτσια πάντως κ γω αυτο βλεπω   η κοιλια έχει παρει φορα..ανησυχω που θα φτασει..χαχαχα..να σας πωωωωω!!! Νιωθετε να σας εχει ανοιξει η ορεξη ή λογω νηστειας λετε να με επιασε;;;δε θ αντεξω παλι να θελω να τρωω συνεχεια!! :roll:

Just now, Vila είπε:

Πραγματικά είναι απίστευτο πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!! Για πότε θα τα έχουμε αγκαλίτσα να μας χαμογελάνε δε θα καταλάβουμε!!! :wub:

Ναιιιιι!!! Πραγματικα μονο που το σκεφτομαι μου ερχεται να βαλω τα κλάματα..σε λιγο καιρο θα κραταμε τα χαζουλακια μας!!!!! 

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

@Τζινα38 καλε τι κοπελάρα είναι αυτή.. όλα καλά μέχρι το τέλος!!

@Angela123 καλησπέρα και να χαίρεσαι το παιδάκι σου :grin:

Σίγουρα δεν είναι πάντα όλα ρόδινα, και αυτό συμβαίνει παντού όχι μόνο όταν αποκτάς παιδί. Όμως υπάρχουν και τα "καλοβολα" μωρά, ή μητέρες που έχουν βοήθεια, ή μητέρες που καταφέρνουν και βρίσκουν μια ροή στη καθημερινότητα γρήγορα, ή ή ή. Οι περισσότερες γνωρίζουν πως τα πράγματα δεν είναι πάντα εύκολα ή όπως τα έχουμε υπολογίσει, και αυτό φυσικά είναι κάτι που η καθεμία θα αντιμετωπίσει μόνη της πίσω από την κλειστή πόρτα του σπιτιού της. Η μητρότητα είναι και "μοναχική". 

Και να μιλήσω και για μένα που τα έχω πει εδώ, 2 παιδια μετά (8μιση&6ετων)  περιμένοντας τώρα το 3ο μου έχω να πω πως ο πρώτος "δύσκολος" καιρός περνάει γρήγορα, και όντως έχω ξεχάσει μαραθώνιους θηλασμους, ή να τρώω με ένα μωρό κρεμασμένο πάνω μου, ή να κάνω την ανάγκη μου με ένα μωρό να με κοιτάει στα μάτια ή να μπαίνω για ντουζ με το καρότσι μέσα στο μπάνιο και άλλα τόσα. Καθε ηλικία έχεις τις δυσκολίες της φυσικά!!!! 

Όλα θα τα αντιμετωπίσουμε με αγάπη,  υπομονή, και υποστήριξη από σύζυγο και περιβάλλον!!! 

 

@Vila καλά η κοιλιά έχει πάρει μεγαααλες διαστάσεις,  εντωμεταξύ άλλαξε και το περπάτημα μου :shock::confused: από το βάρος μάλλον.. 

  • Μου αρέσει 5

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, _marjio είπε:

 

@Vila καλά η κοιλιά έχει πάρει μεγαααλες διαστάσεις,  εντωμεταξύ άλλαξε και το περπάτημα μου :shock::confused: από το βάρος μάλλον.. 

Κι εγώ νιώθω λίγο σαν πάπια :D8) κάπως περίεργα περπατάω και λαχάνιασμα φουλ! Ο άντρας μου με κορόιδευε σήμερα που πήγαμε για περπάτημα! Ενώ δεν είχα κουραστεί είχα λαχανιασει για τα καλά! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Καλή μεγάλη εβδομάδα!!! Και εμένα η κοιλιά έχει γίνει τούμπανο, αλλά και περπατάω περιεργα (το επιδεινώνει και η μεση) και γενικά αρχίζουν να μην μου κάνουν τα περισσότερα ρούχα . Έχω βάλει και πολλά κιλά και ίσως αυτό φταίει, γιατί με κάποιες κοπέλες από εδώ έχουμε σχεδόν ένα μήνα διαφορα και δεν θέλω να σκέφτομαι πως θα είμαι σε έναν μήνα. Τελικά εγώ στον γιατρό θα πάω την άλλη εβδομάδα... Μακάρι όλα να είναι καλά!

@Koalaki87 έκανες πολύ καλά που άλλαξες γιατρό αφού είχες αμφιβολίες... Και θέλει κοτσια για να το κάνεις. Μπράβο! Χαίρομαι που από εδώ και πέρα η εγκυμοσύνη σου θα είναι πιο "ήρεμη" και χωρίς πολύ άγχος για όλα αυτά που σου προκαλούσε ο προηγούμενος γιατρός.

@Angela123 να χαίρεσαι το παιδάκι σου!πραγματικά έχεις δίκιο σε κάποια θεματα και να σου πω καλά κάνεις και το λες. Εμενα είναι το πρώτο μου παιδί και εγώ σκέφτομαι πως πολλές φορές μπορεί να νομίζω ότι είναι όλα ρόδινα στη μητρότητα παρ'ολο που ξέρω ότι είναι δύσκολο και το έχω περάσει σε ένα μεγάλο βαθμό και με τα ανήψια μου αλλά και με παιδάκια που πρόσεχα. Ξέρω θα πεις "δεν είναι το ίδιο" και βέβαια το να έχω όλη μέρα ένα νεογέννητο και να το θηλάζω και και και δεν το έχω περάσει. Συμφωνώ και εκεί σκέφτομαι μήπως είναι πολύ πιο δύσκολο απ' ότι το φαντάζομαι και μήπως όντως βρίσκομαι σε ροζ συννεφάκι! Αλλά να σου πω και κάτι;;; Είμαι διατεθειμένη να το περάσω!!! Αν δεν το περάσω δεν μπορώ να ξέρω αν είναι εύκολο η' δύσκολο, αν θα το ξεχάσω η' αν θα με συμμαδεψει... Αυτήν την στιγμή αυτό που θέλω είναι να γεννήσω ένα παιδί γεμάτο υγεία και ανυπομονώ να το πάρω στην αγκαλιά μου!!! Και αυτό είναι πάνω από τις σκέψεις μου για το ότι θα είναι δύσκολο και δεν θα τα καταφέρω και 1002 άλλες σκέψεις.... Υπάρχουν μανουλες που λένε πως ήταν απεριγραπτα δυσκολο αλλά το ξέχασαν και προχώρησαν σε 2ο και σε 3ο κλπ. Αλλά κυρίως υπάρχουν μανουλες που κοπιασαν πάρα πολύ για να μπορέσουν να κάνουν ένα παιδάκι. Και σε αυτές η ταλαιπωρία των πρώτων μηνών ενός νεογέννητου δεν τους λέει τίποτα μπροστά σε αυτό που πέρασαν πριν αποκτήσουν το παιδάκι τους!!! Όλα ειναι σχετικά. Όταν πάρουμε με το καλό τα μωράκια μας αγκαλιά εδώ θα είμαστε να λέμε τις εμπειρίες μας, να συμπασχουμε με τα δύσκολα και να χαμογελάμε με τα ωραία της μητρότητας... Ως τότε, απλά ανυπομονούμε να πάνε όλα καλά... 

 

  • Μου αρέσει 5

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλημέρα και εύχομαι στην ομάδα σας γερά μπεμπάκια με ένα πόνο.Διαβασα λίγο τα τελευταία μηνύματα σας και θα ήθελα.να συμπληρώσω πως είστε τυχερές που μπορείτε να αλλάζετε γιατρό την τελευταία στιγμή και πολύ καλά κάνετε.Παντως στην περίπτωση της κοπέλας που ο πρώτος γιατρός αναφέρθηκε πως η εξέταση του μωρού γίνεται βάσει συμπτωμάτων και μεγέθους κοιλίας δεν έχει και άδικο.Μπορει αυτό να σας παραξενεύει αλλά στο εξωτερικό αυτή είναι η πρακτική που ακολουθούν. Υπέρηχους κάνουμε μόνο την Αυχενική και την Β επιπέδου και κανέναν άλλον.Καθε μήνα μας εξεταζει μαια (γυναικολόγος ούτε για αστειο)με μια μεζούρα για να δει Πόσο μεγάλωσε η κοιλιά και έτσι κυλάει μια εγκυμοσύνη όταν όλα εξελίσσονται φυσιολογικά. Εκατομμύρια γυναίκες με εγκυμοσύνες χωρίς επιπλοκές ακολουθούν αυτή τη μέθοδο και όπως φαίνεται είναι αποτελεσματική όποτε μη σας ξενίζει αυτό το μοτίβο.

Αν και εμένα ο γιος μου γενικά ήταν καλοβολος και ήσυχος στο θεμα του υπνου νομιζω οτι μου έχει αφήσει τραύματα.Οι πρώτοι μήνες σε πεθαίνουν στην κούραση αν δεν έχεις βοήθεια και αυτό κορίτσια δε μπορώ να το ξεπεράσω και ας πέρασαν 2.5 χρόνια από όταν ήταν νεογέννητο.Δε μπορω να ξεχάσω την αϋπνία,τα ατελειωτα ταισματα ολημερίς και ολονυχτίς και ένας παράγοντας που δε θέλω να σκέφτομαι 2ο παιδί είναι αυτοί οι πρώτοι εφιαλτικοι μηνες.Πραγματικα θαυμάζω τις κοπέλες με 2 και 3 παιδιά που έχουν καταφέρει να βρουν μια ισορροπία ανάμεσα στο δικό τους προσωπικό χρόνο και στα παιδιά 

Καλά αυτό με τη μεζούρα κ την μαία δεν το έχω ξανακούσει κ παθαίνω ένα μικρό σοκ. Σε ποια χώρα είσαι? Εγώ δεν θα άντεχα με τπτ.. Κ βασικά μου θυμίζει άλλες εποχές!είναι πολύ κρίμα να μην εκμεταλλευομαστε τις δυνατότητες που μας δίνονται πλέον. 

Έχεις δίκαιο.. Η κούραση με ένα νεογεννητο στο σπίτι είναι τρομερή . Κανείς δεν είπε ότι είναι απλά τα πράγματα. Όμως η κάθε μανούλα βιώνει τις ίδιες δυσκολίες υπό άλλες συνθηκες ίσως, άλλες αντοχές, άλλο χαρακτήρα,αλλες προτεραιότητες κλπ κλπ. Το ζουζούνι σου μάλλον σε ταλαιπώρησε λίγο παραπάνω απ'οτι καταλαβαίνω όμως είναι κρίμα να σε επηρεάζει αυτό κ να μην θέλεις 2ο μωράκι. Εμένα άλλο παιδί το ένα, άλλο παιδί το άλλο! Καμία σχέση. πιστεύω οτι οσο περνάει ο καιρός θα ξεχάσεις τις δυσκολίες που πέρασες.. το παιδακι σου θα έχει άλλες ανάγκες πια κ τουλάχιστον σωματικά θα είσαι πιο ξεκούραστη κ θα έχεις παραπάνω προσωπικό χρόνο! 

5 ώρες πρίν, Koalaki87 είπε:

Μπράβο η μπεμπουλα σου έχει γίνει κανονικό μωράκι!!!! Με τι καλό ...πλησιάζει ο καιρός...ποτέ μπήκαμε στο φόρουμ και γράφαμε πριν κάνουμε τις αυχενικες,ποτέ φτάσαμε έως εδώ που ξεκινάμε τα ντοπλερ σιγά σιγά... Νεράκι πέρασε ο καιρός!!! 

Πολύ γλυκός και καλός...με χιούμορ πράγμα το οποίο με ηρέμησε γιατί είχα άγχος που ξαφνικά άλλαξα και γιατρό και με αναλαμβάνει τώρα αλλά με κάνε να νιώσω πολύ άνετα!!!ένα που μου κάνε εντύπωση είναι πως ο υπέρηχος κράτησε 25 λεπτά...πιο πολύ από Αυχενική και Β επιπέδου.ειχε υπομονή και επιμονή να μου εξηγήσει τα πάντα ,πως μετράμε το βάρος.μετρησε τον τράχηλο,πλακούντα είδε γενικά τα πάντα...ότι έκανε μου το έλεγε ενώ ο προηγούμενος κράταγε ο υπέρηχος 5 λεπτά και αν..μετραγε σφυγμούς,γραμμάρια και άντε γεια. Μετά από μόνος του αυτός μου είπε πως θα πάει το πρόγραμμα με τις επισκέψεις μαζί του δλδ ότι μετά την επίσκεψη την άλλη θα πηγαίνω δύο φορές τον μήνα,μου πε τις επιλογές που έχω στα μαιευτήρια καθώς ξεγενναει σε όλα τα ιδιωτικά της Αθήνας και στο Αρεταίειο αν θέλω δημόσιο,τις τιμές,τα πάντα.και επίσκεψη 40 ευρώ για μια ώρα συνολικά στο ιατρείο του.ενω πριν έδινα 70 ευρώ για 10λεπτα. Αναθεώρησα πολλά τελικά έστω και αργά. 

Ακούγεσαι πολύ χαρούμενη κ ενθουσιασμενη! Πολύ χαίρομαι! Κ έχεις απόλυτο δίκαιο με αυτά που μας περιγράφεις ο πρώην γιατρός απλά δεν έκανε.Ευτυχώς το κατάλαβες! 

Κορίτσια από κοιλιά κ εγώ παραφουσκωνω κάθε βδομάδα που περνάει!! Εντωμεταξύ έχουμε να δούμε κ φίλους, οικογένειες κλπ πόσο καιρό.. Θα μας δουν φούσκες κατευθείαν όταν με το καλό τελειώσει η απαγόρευση κυκλοφορίας.πλάκα θα έχει!! Τα ρούχα αναρωτιέμαι αν μου κάνουν. Δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω κάτι. Όλο κολάν κ φόρμα πάλι καλά μπαίνω προς το παρόν!! 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες μανουλες... 3η μέρα σήμερα που το κορίτσι μου με ξυπνάει από τις 6 το πρωί με τις κλωτσιές της.. η κυρία βέβαια το βράδυ από τις 10 μέχρι της 2 δεν σταματάει να κλωτσαει εεεεε εεεεε δεν θα γεννηθεί θα της φάω το πωπουδακι χαχαχα... Να έχετε μια όμορφη μέρα..:x:x

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλημέρα όμορφες μανουλες... 3η μέρα σήμερα που το κορίτσι μου με ξυπνάει από τις 6 το πρωί με τις κλωτσιές της.. η κυρία βέβαια το βράδυ από τις 10 μέχρι της 2 δεν σταματάει να κλωτσαει εεεεε εεεεε δεν θα γεννηθεί θα της φάω το πωπουδακι χαχαχα... Να έχετε μια όμορφη μέρα..:x:x

άσε το παιδί μας να γίνει ποδοσφαιριστής ...αχχαχαχα πάρε μανουλα μια κ άλλη μια κ αλλη μια ....ετσι καλά σ κάνει....χαχαχαχαχαχαχα μπράβο το κορίτσι μας το καλο....

καλημερααααααααααααα όμορφη κοιλιτσα που μεγάλωσες...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...