Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , V_baby είπε:

Καλησπέρα! Αυτες τις μέρες σκεφτόμουν τι χρειάζεται να πάρω και γενικά πόσα θα μου κοστίσουν για να ξέρω πόσα θα συγκεντρωθούν συνολικα, καθώς μάλλον θα τα πάρω όλα προς το τέλος (Μάιο - Ιούνιο).. Απλά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι άσχετο βρε κορίτσια (που σχετίζεται με το παραπάνω) και αν θέλετε βέβαια απαντάτε, γιατί είναι και κάπως λεπτό το θέμα... απ' ότι έχω καταλάβει οι περισσότερες θα γεννησετε σε ιδιωτική κλινική. Αν κάποια από εσάς γεννήσει σε δημόσιο πόσα λεφτά σας έχουν πει για τη γέννα η' πόσα λέτε εσείς να δώσετε στο τέλος;;; Η' δεν θα δώσετε καθόλου;;; Γιατί όποιον ρωτάω διίστανται οι απόψεις... (Δεν ξέρω αν κάνω καλά που το ρωτάω εδώ! Αν όχι, μην απαντάτε, θα τα καταλάβω!)

εγω που γεννησα σε δημοσιο δε μ ζητησε κανεις κατι...εδωσα στο γυναικολογο 200ε...σε παιδιατρο κ αναισθησιολογο δεν εδωσα,δεν ηθελαν με τπτ...ε μετα στη πτερυγα που εδωσα σε νοσοκομες κ μαιες...σε 2 εδωσα (τις πιο παλιες)...η μια που με βοηθησε πολυ δεν ηθελε...στις αλλες απλα εδωσα γλυκο που ειχα στο δωματιο...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ βρε κοριτσια ελλαδα..μια ζωη να εχουμε εγνοια να δωσουμε φακελάκιγια να μας προσεξουν που απλα αυτη ειναι η δουλεια τους..εγω θα γεννησω σε ιδιωτικο,οχι φυσικα οτι μου περισσεύουν αλλα εκει ειναι ο ιατρος μου κ μαλιστα το μπεμπακι μου εχει ερθει κιολας μεσω εξωσωματικης..οποτε..μπηκα να δω λοιπον τιμες, για 3βραδια 1700ευρω σε 3κλινο!!! Το πιο οικονομικο δηλ. Τι να πω..αλλα για μενα οσες δεν "ντρεπεστε" όχιμηβδωσετε φακελακι μπας κ γινουμε λιγο ανθρωποι..κ το εθεσα ετσι γιατι εγω ειμαι χαζη κ μαλλονναπο ντροπη θα εδινα κατι..αντι να ντρεπεται αυτος θα ντρεπομαι εγω..αχχχ..

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

@V_baby μου δυστυχώς είναι ένα σύστημα που το τροφοδοτούμε εμείς με αυτόν τον τρόπο!! Τα δημόσια στην Αθήνα αν πας να γεννήσεις στην εφημερία δε δίνεις τίποτα, αν καλέσεις το γιατρό σου να έρθει εκτός βάρδιας έχω ακούσει να ζητάνε και 1000€ (για όνομα του Θεού δλδ) . Στην επαρχεία είναι αλλιώς στα δημόσια, φίλη μου γέννησε με καισαρική προγραμματισμένη και εδωσε 200€ σαν ευχαριστω (δε συμφωνώ) . Οποτε για να ξέρεις να κάνεις το κουμάντο σου θα ρωτήσεις μη βρεθείς προ εκπλήξεων!!! 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, V_baby είπε:

@Gianna! Ναι είναι μπέρδεμα. Πάντως η αλήθεια είναι ότι όλο και μειώνω το ποσό που σκεφτόμουν αρχικά δεδομένου των συνθηκών.

@FofiK επαρχία είμαι. Γιάννενα. Στην Αθήνα έχω ακούσει για πιο μεγάλα ποσά. Εδώ είναι λίγο πιο "βάτα" τα πράγματα. Θα ρωτήσω και τους γνωστούς, απλά οι περισσότεροι έχουν χρονια που γέννησαν και δεν είναι οι ίδιες οι καταστάσεις. Γι' αυτό ρωτάω τι παίζει τώρα, να κάνω ένα γκάλοπ. Δίνεις λίγα και ο,τι γινει; Δίνεις πολλά για να είσαι σιγουρη; Δεν δίνεις καθόλου που είναι και το πιο σωστό;;; Να ξέρω να υπολογίσω μέσες άκρες γιατί άλλος λέει έτσι άλλος αλλιώς και εφόσον γενναμε ίδια εποχή λέω κάτσε να ρωτησω τι παίζει πλεον, γιατί δεν γνωρίζω κάποιον που να γέννησε πρόσφατα.

 

Αν είσαι ευχαριστημένη, μπορείς να δώσεις ο,τι νιώθεις αν θές, σαν δώρο. Εγώ αυτό θα έκανα. Ειδικά αν ερχόταν να με ξεγεννησει χωρίς να έχει εφημερία.


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια... Είναι αυτό που είπαμε, ένα μπερδεμένο θέμα από όλες τις μεριές. Επίσης, παίζει ρόλο και στο τέλος ο γιατρός για το πώς θα συμπεριφερθεί. Πχ. Αν τον καλέσω την μέρα που γεννάω και για τον Χ, ψ λόγο (ασήμαντο) δεν έρθει ε δεν θα τον πληρώσω φυσικά και ούτε θα ξαναπάω σε δεύτερη εγκυμοσύνη!!! Μόνο και μόνο επειδή όποτε τον χρειαζομαι απαντάει η' με παίρνει άμεσα πίσω τηλ και γιατί στη γέννα θα ήθελα να είναι αυτός εκεί και όχι να γεννήσω με οποιον εφημερεύει που δεν τον ξέρω και δεν με ξερει θέλω να τον ευχαριστήσω με κάποιον τρόπο. Αλλά δεν μου περισσεύουν και πολλά. Γενικά δεν ζητάει κάποιος λεφτά εδώ.. Πολύ λίγοι το κάνουν που είναι καθηγητές πανεπιστημίου. Εγώ πρώτα ο Θεός δεν θα γεννήσω στο πανεπιστημιακό, εκτός και αν υπάρξει κάποια επιπλοκή και γεννήσω πολύ πρόωρα. Δλδ αν τον ρωτούσα θα μου έλεγε πιστευω "δεν θέλω τίποτα" μόνο και μόνο επειδή απαγορεύεται... Πιθανόν επειδή είναι κλειστή κοινωνία δεν το διακινδυνεύουν εύκολα. Οπότε ο,τι θέλει δίνει ο καθένας. Απλά όλοι μου οι γνωστοί έχουν δωσει. Είναι κάτι σαν αυτονόητο ένα πραγμα. Το ποσό κυμαίνεται βέβαια. Δεν το επικροτω προς θεού, αλλά είναι έτσι η συνθήκη που δυστυχώς αναγκαζεσαι, γιατί αν δίνουν οι 9/10 τότε εσύ που είσαι ο 1/10 που δεν θα δώσει πχ αισθάνεσαι κάπως. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Χαίρομαι ότι οι εγκυμοσύνες όλων μας πάνε καλά...με το καλό να δεχτούμε τα παιδάκια μας!! 

Όσο αφορά στη βαλίτσα που λέγατε και εγώ ετοίμασα σιγά σιγά κάποια πράγματα για να είμαι σίγουρη πως ότι και αν τύχει δε θα τρέχει ο άντρας μου να βρίσκει αυτά που χρειαζόμαστε γιατι μένουμε εκτός Ελλάδας και είμαστε τα δύο μας. 

Εγώ έχω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες και δε ξέρω όμως να το διαχειριστώ. Βλέπω κάθε βράδυ εφιάλτες και έχω φοβερό άγχος για το οτιδήποτε. Αφορμή υπήρξε μια πιθανή μετακόμιση που μπορεί να κάνουμε και έχω τρελαθεί στο άγχος για το αν είναι καλή επιλογή το νέο σπίτι, με ενοίκιο, λες και θα το αγοράσω!! Χθες έπαθα κρίση πανικού και σήμερα από την ένταση άνοιξε η μύτη μου. 

Πήρα τον γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι φταίνε οι ορμόνες αλλά δε μου αρέσει καθόλου αυτή η αίσθηση...με ζοριζει πολυ να αισθάνομαι έτσι. Έχει τύχει σε κάποια αλλη;; 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

@EfiVsl πρέπει να βρεις τρόπο να ηρεμήσεις, επικεντρωσου στα καλά, ότι είστε υγιείς, αγαπημένοι,  περιμένετε το παιδάκι σας.. δώσε βάση σε αυτά μήπως και ξεμπλοκάρει λιγο το μυαλό...δύσκολο βέβαια.. πολύ δύσκολο..  Ασχημα όνειρα βλέπω και εγώ, αλλά για την ωρα δε με επηρεάζουν! 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, EfiVsl είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Χαίρομαι ότι οι εγκυμοσύνες όλων μας πάνε καλά...με το καλό να δεχτούμε τα παιδάκια μας!! 

Όσο αφορά στη βαλίτσα που λέγατε και εγώ ετοίμασα σιγά σιγά κάποια πράγματα για να είμαι σίγουρη πως ότι και αν τύχει δε θα τρέχει ο άντρας μου να βρίσκει αυτά που χρειαζόμαστε γιατι μένουμε εκτός Ελλάδας και είμαστε τα δύο μας. 

Εγώ έχω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες και δε ξέρω όμως να το διαχειριστώ. Βλέπω κάθε βράδυ εφιάλτες και έχω φοβερό άγχος για το οτιδήποτε. Αφορμή υπήρξε μια πιθανή μετακόμιση που μπορεί να κάνουμε και έχω τρελαθεί στο άγχος για το αν είναι καλή επιλογή το νέο σπίτι, με ενοίκιο, λες και θα το αγοράσω!! Χθες έπαθα κρίση πανικού και σήμερα από την ένταση άνοιξε η μύτη μου. 

Πήρα τον γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι φταίνε οι ορμόνες αλλά δε μου αρέσει καθόλου αυτή η αίσθηση...με ζοριζει πολυ να αισθάνομαι έτσι. Έχει τύχει σε κάποια αλλη;; 

Πριν 4 μέρες έπαθα κρίση πανικού επειδή κόπηκε το ρεύμα και ήταν νύχτα!!!!! Πάντα είμαι σχετικά αγχώδης, αλλά νομίζω ότι με τις ορμόνες ξεπέρασα τα όρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα που ήδη πήρατε νυχτικια για το μαιευτήριο.. Ήθελα να ρωτήσω που ψάχνω ιντερνετικα, πώς θα ξέρω τι νούμερο θα παραγγείλω.. Για παράδειγμα, ξεκίνησα στα 48 κιλά και τώρα είμαι 54..μεχρι τον ένατο μήνα χρειάζομαι medium..? Με μπερδεύουν τα νούμερα.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάτι που διάβασα και θα μας χρειαστεί στο μέλλον..  Για το νέο επίδομα χρειαζόμαστε κλειδαριθμο από την εφορία. Οποια δεν έχει καλύτερα να το φροντίσει πριν τη γέννα μη τρέχει μετά! Εγώ πχ δεν έχω κωδικούς taxis δικούς μου, μπαίνω με του άντρα μου, αλλά θα χρειαστεί! Οπότε πρέπει να γίνει και αυτό!!

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Διάβασα που ήδη πήρατε νυχτικια για το μαιευτήριο.. Ήθελα να ρωτήσω που ψάχνω ιντερνετικα, πώς θα ξέρω τι νούμερο θα παραγγείλω.. Για παράδειγμα, ξεκίνησα στα 48 κιλά και τώρα είμαι 54..μεχρι τον ένατο μήνα χρειάζομαι medium..? Με μπερδεύουν τα νούμερα.. 

Ναι είναι ένα θέμα με τα νούμερα, νομίζω με medium θα εισαι εντάξει.. Η κοιλιά θα ξεπρηστει λίγο τις πρώτες μέρες, αλλά θα υπάρχει χαχα.. 

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , _marjio είπε:

Κορίτσια κάτι που διάβασα και θα μας χρειαστεί στο μέλλον..  Για το νέο επίδομα χρειαζόμαστε κλειδαριθμο από την εφορία. Οποια δεν έχει καλύτερα να το φροντίσει πριν τη γέννα μη τρέχει μετά! Εγώ πχ δεν έχω κωδικούς taxis δικούς μου, μπαίνω με του άντρα μου, αλλά θα χρειαστεί! Οπότε πρέπει να γίνει και αυτό!!

Ναι είναι ένα θέμα με τα νούμερα, νομίζω με medium θα εισαι εντάξει.. Η κοιλιά θα ξεπρηστει λίγο τις πρώτες μέρες, αλλά θα υπάρχει χαχα.. 

@_marjio νεο επίδομα εννοείς αυτό του τοκετού των 2000€; Μια συνάδελφος μου είπε πως λόγω κορωνοϊού και πτώση της οικονομίας, η κυβέρνηση σκέφτεται να κόψει κάποια επιδόματα κοινωνικου χαρακτήρα. Ελπίζω να μην ισχύει και για αυτό γιατι εχω καταστεναχωρεθεί.Ξέρει κάποια κάτι πιο σίγουρο; Το ψάξατε καθόλου; Εγω σε όποια άρθρα εχω βρει δεν γραφει κατι  που  να επιβεβαιώνει οτι η διαδικασια τηρείται κανονικά. Ούτε κι εχω κάποια στο περιβάλλον μου που να γέννησε πρόσφατα ώστε να μου πει με σιγουριά τι συμβαίνει. Πήρα τον λογιστή μου τηλέφωνο κι αυτός δεν έχει ιδέα.Αχ και βασίστηκα σε αυτά τα χρήματα λόγω δυσκολιών κι ελπίζω να μην τα βάψω μαύρα τώρα.:unsure: Δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό!


dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

@Ελλάκι κ @_marjio του γείτονα μου η νύφη πήρε τη πρώτη δόση από τα 2000 οπότε δε πιστεύω να τα κόψουν αυτά. Δε πρέπει να κόψουν επιδόματα που αφορά γέννηση παιδιού ούτε το νέο επίδομα ούτε τα παλιά που έχει σχέση με παιδιά μητρότητας κ δε ξέρω κ τι άλλα υπάρχουν για μας. Κ εγώ έχω βασιστεί σε αυτά γιατί θα είναι πολλά τα έξοδα στην αρχή που δε θα δουλεύουμε.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Είμαι σε διάφορες ομάδες μητρότητας στο φβ και βλέπω μέχρι στιγμής τη 1η δοση τη παίρνουν κανονικά! Τα χρήματα μπαίνουν τέλος του μηνα. Δεν έχω ακούσει και εγώ τίποτα για αναστολή επιδομάτων. Μακάρι να μην ισχύσει! 

Για την ωρα περιμένω να δω τι θα γίνει με τις επιτροπές του ΙΚΑ που είπαν θα βγάζουν το χαρτί της απόφασης χωρίς δική μας παρουσία, αλλά τηλέφωνο δε χτυπάει..

 

Πολλα τα άγχη βρε παιδιά και πως να χαρούμε την όμορφη αυτή περίοδο που διανύουμε; από παντού προκύπτουν διάφορα, προσπαθώ και εγώ να σκέφτομαι θετικά αλλά πάει μακρυά αυτή η βαλίτσα -_-

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Κορίτσιαααααα τον είδα τον μπεμπακο μου και βγάλαμε και ένα ωραιότατο πορτραίτο και είναι κουκλάκι (κουκουβάγια μάνα)!!! ♥️ Όλα καλά προχωράνε 1286 γραμμάρια είναι και μου τον βγάζει καί 5 μέρες μεγαλύτερο! Τώρα πάλι ξανά τέλος του μήνα ραντεβού που μπαίνουμε 8ο! Απίστευτο μου φαίνεται!!

  • Μου αρέσει 9

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

@_marjio νεο επίδομα εννοείς αυτό του τοκετού των 2000€; Μια συνάδελφος μου είπε πως λόγω κορωνοϊού και πτώση της οικονομίας, η κυβέρνηση σκέφτεται να κόψει κάποια επιδόματα κοινωνικου χαρακτήρα. Ελπίζω να μην ισχύει και για αυτό γιατι εχω καταστεναχωρεθεί.Ξέρει κάποια κάτι πιο σίγουρο; Το ψάξατε καθόλου; Εγω σε όποια άρθρα εχω βρει δεν γραφει κατι  που  να επιβεβαιώνει οτι η διαδικασια τηρείται κανονικά. Ούτε κι εχω κάποια στο περιβάλλον μου που να γέννησε πρόσφατα ώστε να μου πει με σιγουριά τι συμβαίνει. Πήρα τον λογιστή μου τηλέφωνο κι αυτός δεν έχει ιδέα.Αχ και βασίστηκα σε αυτά τα χρήματα λόγω δυσκολιών κι ελπίζω να μην τα βάψω μαύρα τώρα.:unsure: Δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό!

Γέννησα τον Γενάρη κορίτσι και πήρα κανονικά την 1η δόση. Με το καλό το μωρό σου. 

  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...