Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

@Arabella μου πολύ χάρηκα!Και εγώ το έχω στο μυαλό μου να κλείσω για καθαρισμό.δρυτερα έχω και εγώ γιατρό λέω μετά να πάρω να κλείσω ραντεβού για καθαρισμό.εχω διαβάσει και εγώ για ευαισθησία στα ούλα κτλ

  • Μου αρέσει 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, foroulina είπε:

@Arabella μου πολύ χάρηκα!Και εγώ το έχω στο μυαλό μου να κλείσω για καθαρισμό.δρυτερα έχω και εγώ γιατρό λέω μετά να πάρω να κλείσω ραντεβού για καθαρισμό.εχω διαβάσει και εγώ για ευαισθησία στα ούλα κτλ

Εμένα τις τελευταίες μέρες αιμορραγουν κανονικά τα ούλα στο βούρτσισμα. Όχι πάντα αλλά πολλές φορές. Πιο πριν δεν είχα θέμα. Κ ήταν κ η ώρα να κάνω καθαρισμό κ γω οπότε καλά που το αναφέρατε. Άραγε προτείνουν κάτι στην εγκυμοσυνη για το αίμα στα ούλα? Κορίτσια κάτι άσχετο.. Πληρώνετε τον γιατρό στις επισκέψεις? Θα πληρώσετε στη γέννα.. Τι κανονίσατε? 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Εμένα τις τελευταίες μέρες αιμορραγουν κανονικά τα ούλα στο βούρτσισμα. Όχι πάντα αλλά πολλές φορές. Πιο πριν δεν είχα θέμα. Κ ήταν κ η ώρα να κάνω καθαρισμό κ γω οπότε καλά που το αναφέρατε. Άραγε προτείνουν κάτι στην εγκυμοσυνη για το αίμα στα ούλα? Κορίτσια κάτι άσχετο.. Πληρώνετε τον γιατρό στις επισκέψεις? Θα πληρώσετε στη γέννα.. Τι κανονίσατε? 

εγω παίρνω την οδοντοκρεμα τις φρεζυντεμ για εγκύους...αιμα στοπ απο τα ουλα...δοκιμασε την ειναι ασφαλής....σορρυ που πετάχτηκα....με το καλο το μωράκι σ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Εμένα τις τελευταίες μέρες αιμορραγουν κανονικά τα ούλα στο βούρτσισμα. Όχι πάντα αλλά πολλές φορές. Πιο πριν δεν είχα θέμα. Κ ήταν κ η ώρα να κάνω καθαρισμό κ γω οπότε καλά που το αναφέρατε. Άραγε προτείνουν κάτι στην εγκυμοσυνη για το αίμα στα ούλα? Κορίτσια κάτι άσχετο.. Πληρώνετε τον γιατρό στις επισκέψεις? Θα πληρώσετε στη γέννα.. Τι κανονίσατε? 

Εγώ έχω πάρει την οδοντόκρεμα που λέει η Ραφαέλα.

Εγώ τον πληρώνω...50αρι...Ο προηγούμενος έπαιρνε 10 την φορά.δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα μην το γρουσουζεψω (στο μυαλό μου εννοω)

  • Μου αρέσει 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

Εγώ έχω πάρει την οδοντόκρεμα που λέει η Ραφαέλα.

Εγώ τον πληρώνω...50αρι...Ο προηγούμενος έπαιρνε 10 την φορά.δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα μην το γρουσουζεψω (στο μυαλό μου εννοω)

εγω παλι επισκεσπη δεν πληρώνω ποτέ...ισως είναι πακέτο επειδή ειμαι απο εξωσωματικη...όσο για την τιμή τ τοκετού δεν ρώτησα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

εγω παλι επισκεσπη δεν πληρώνω ποτέ...ισως είναι πακέτο επειδή ειμαι απο εξωσωματικη...όσο για την τιμή τ τοκετού δεν ρώτησα ακόμα...

Ναι μπορεί να παίζει ρόλο.. 


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εδώ τα πράγματα σχετικά με τα κόστη είναι διαφορετικά.Δεν πληρώνω τις επισκέψεις παρά μόνο τις εξειδικευμένες εξετάσεις πχ. την αυχενική διαφάνεια, αίματος για TSH-τοξόπλασμα κλπ.Επίσης να πω οτι το ταμείο εδώ καλύπτει 3 υπερήχους, μέσα σε αυτούς και το ντόπλερ.Την Δευτέρα που θα πάω θα πληρώσω 30 € για τον υπέρηχο.Το ταμείο επίσης πληρώνει τη μαία, μαθήματα προετοιμασίας τοκετού, massage και τις επισκέψεις της μαίας μετά τη γέννα.Επίσης κλινική δεν πληρώνω, παρά μόνο αν θέλω πριβέ οικογενειακό δωμάτιο ( που μοιάζει με ξενοδοχείου), το οποίο κοστίζει περίπου 50-70 ευρώ συνολικά για 3 βράδια.Στην πρώτη μου γέννα έμεινε και άντρας μου μαζί μου και είχαμε και το μωρό εννοείται, σαν να ήμασταν σπίτι.

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Τα ούλα μου και εμένα ματώνουν στο βούρτσισμα, φτύνω αίμα κανονικά... Να κλείσω και εγώ καθαρισμό πρέπει μιας κ πριν μείνω έγκυος δεν είχα κάνει.  

@Arabella σε ποια χώρα εισαι;  Να πεις ρε γμτ ότι και δω δεν έχουμε δημόσια υγεια; έχουμε, αλλα η μαιευτική βια εκεί είναι πολλές φορές χειρότερη και περισσοτερη από τα ιδιωτικά.

Οπότε είμαστε αναγκασμένες να υπακούμε σε ένα σύστημα που δεν λογαριάζει τσέπες, προκειμένου να έχεις γιατρό της εμπιστοσύνης και γενικά ομάδα που να ακολουθεί τα θέλω κάθε γυναίκας. Όχι ότι αυτό γίνεται με κάθε ιδιώτη μαιευτηρα-γυναικολόγο, αλλα μετά απ όσα έχω ζήσει και ακούσει μου φαίνεται αδιανόητο να πληρώνεις και να μην απαιτείς να έχεις σεβασμό στη γέννα σου..

 Ο δικός μου γιατρός παίρνει 50€ στην επίσκεψη και 1500 στον τοκετο. Γύρω στα 300 δε θυμαμαι ακριβώς, θα είναι η μαία μου η καλή και γύρω στα 1300 το μαιευτήριο .... 

Πολλά είπα και φουντωσα βραδιάτικα 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, _marjio είπε:

Τα ούλα μου και εμένα ματώνουν στο βούρτσισμα, φτύνω αίμα κανονικά... Να κλείσω και εγώ καθαρισμό πρέπει μιας κ πριν μείνω έγκυος δεν είχα κάνει.  

@Arabella σε ποια χώρα εισαι;  Να πεις ρε γμτ ότι και δω δεν έχουμε δημόσια υγεια; έχουμε, αλλα η μαιευτική βια εκεί είναι πολλές φορές χειρότερη και περισσοτερη από τα ιδιωτικά.

Οπότε είμαστε αναγκασμένες να υπακούμε σε ένα σύστημα που δεν λογαριάζει τσέπες, προκειμένου να έχεις γιατρό της εμπιστοσύνης και γενικά ομάδα που να ακολουθεί τα θέλω κάθε γυναίκας. Όχι ότι αυτό γίνεται με κάθε ιδιώτη μαιευτηρα-γυναικολόγο, αλλα μετά απ όσα έχω ζήσει και ακούσει μου φαίνεται αδιανόητο να πληρώνεις και να μην απαιτείς να έχεις σεβασμό στη γέννα σου..

 Ο δικός μου γιατρός παίρνει 50€ στην επίσκεψη και 1500 στον τοκετο. Γύρω στα 300 δε θυμαμαι ακριβώς, θα είναι η μαία μου η καλή και γύρω στα 1300 το μαιευτήριο .... 

Πολλά είπα και φουντωσα βραδιάτικα 

@_marjio είμαι στην Γερμανία κορίτσι μου.Δυστυχώς για την πατρίδα αλλά αν πρέπει να είμαι ειλικρινής και να συγκρίνω τα δύο συστήματα θα πρέπει να πω ότι εδώ το σύστημα υγείας είναι πολύ καλύτερο.Αν ήμουν εκεί σίγουρα θα έκανα κι εγώ ανάλογες επιλογές με εσάς για την ασφάλεια μου.

Η μαία μου είναι υπέροχη, την είχα επιλέξει και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου κι έχουμε έκτοτε χτίσει μια όμορφη φιλία.Ο γυναικολόγος μου είναι επίσης πολύ καλός και επιστημονικά και σαν άνθρωπος.Ξέχασα επίσης να αναφέρω πως δεν πληρώνω κολπική καλλιέργεια και εξέταση ούρων που τα κάνω σε κάθε επίσκεψη, καθώς και Τεστ Παπ που κάνω κάθε εξάμηνο.Το καλό επίσης είναι οτι μέσα στο ιατρείο γίνονται όλα, όπως οι αιμοληψίες,ούρα κλπ. 

Αξίζει να σας πω οτι όταν γέννησα τον γιο μου το 2016 ήμουν 11 ώρες στην αίθουσα τοκετού με τη μαία της εφημερίας να με προσέχει σαν τα μάτια της(η μαία μου δεν παρίσταται στον τοκετό, υπάρχουν άλλες που το κάνουν).Να φανταστείτε μου ετοίμασε ζεστό αφρόλουτρο με αιθέρια έλαια για να με βοηθήσει με τους πόνους και όντως με βοήθησε.Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, γιατί είμαι σκληρό καρύδι, μετά απο 11 ώρες προσπάθειας με έντονους πόνους, χωρίς ούτε ένα ράμμα.Γέννησα, έκανα ντους και πήγα κυρία στο δωμάτιο μου.

Σε ότι αφορά τα ούλα μας, όντως γίνονται πιο ευαίσθητα στην εγκυμοσύνη και ο καθαρισμός βοηθάει για την καλή υγιεινή.

Πολλά φιλιά σε όλες!

  • Μου αρέσει 3

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε @Arabella μου πολύ ουτοπικά ακούγονται όλα αυτά εδώ σε εμάς!!! Τυχερή πολύ είσαι! Εδώ ούτε στα καλύτερα ιδιωτικα δεν τα έχεις όλα αυτά!

Κορίτσια εγώ δίνω 40ευρω σε κάθε επίσκεψη.. και δεν έχουμε μιλήσει ακόμα για την αμοιβή του στη γέννα, αν και απ' όσο ξέρω είναι γύρω στα 1000..

Να γίνει η β επιπέδου με το καλό και μετά θα κάνω συζήτηση μαζί του για το κόστος της γέννας. Το μόνο που μου έχει πει είναι πως πηγαίνει σε όλες τις κλινικές της Θεσσαλονίκης οπότε νομίζω πως είμαστε μεταξύ γενικής κλινικής και διαβαλκανικου. Θέλω να κάνω κι εκεί μια επίσκεψη να ρωτήσω κόστος και τα σχετικά για να κάνουμε τον οικονομικό προϋπολογισμό μας χαχαχαχα... Όσο για τα 2000ε του Κούλη δεν βλέπω τελικά να τα παίρνουμε :P

 

  • Χαχα 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ το ίδιο με τη foroulina.. 50 σε κάθε επίσκεψη.. Επίσης δεν τον έχω ρωτήσει.. Στις επόμενες επισκέψεις θα τον ρωτήσουμε ώστε να κανονίσουμε τον προϋπολογισμό μας από τωρα.. Δεν το αφήνω για το τέλος.. Ελπίζω να πει ένα νορμάλ πόσο.

@Arabella Μια φίλη μου ζει και γέννησε στη Γερμανία κι όντως το σύστημα υγείας για τις εγκύους είναι εξαιρετικό.. Εδώ η εκμετάλλευση ακόμη και στα δημόσια..  Είσαι πολύ τυχερή.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!απο ποιες πολεις ειστε;και εμενα η γιατρος μου παιτνει 40€ την επισκεψη.και πηγαινει συην Γενικη κλινικη θεσσαλονικης που ειναι στην παραλια(για οσες ειναι απο θεσς και ξερουν).εχει γεννησει καμια εκει απο αυτες που εχετε ηδη παιδακια;(αν ειστε απο Θεσς η γυρω).Για το οικονομικο του τοκετου και εγω δεν εχω συζητησει σκεφτηκα μηοως ειναι λιγο νωρις οποτε θα της κανω συζητηση μετα τον β υπερηχο.Επιση απο χθες ξεκινησα σιδηρο και ασβεστιο!!

  • Μου αρέσει 2

vEsSp3.png 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

εγω παίρνω την οδοντοκρεμα τις φρεζυντεμ για εγκύους...αιμα στοπ απο τα ουλα...δοκιμασε την ειναι ασφαλής....σορρυ που πετάχτηκα....με το καλο το μωράκι σ.

Καλημέρα!! 

Ευχαριστώ πολύ θα την πάρω οπωσδηποτε εννοειται! Με το καλό κ το δικό σου μωράκι!! 


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..εμένα ο δικός μου ο γιατρός παίρνει 1.300 για τη γέννα και τα ραντεβού και η δική του μαία μέσα...Αφήνω όταν θέλω σε κάποιο ραντεβού ένα ποσό το οποίο αφαιρείται από το σύνολο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια..εμένα ο δικός μου ο γιατρός παίρνει 1.300 για τη γέννα και τα ραντεβού και η δική του μαία μέσα...Αφήνω όταν θέλω σε κάποιο ραντεβού ένα ποσό το οποίο αφαιρείται από το σύνολο..

Καλημέρα!Αυτό νομίζω ότι είναι το πιο σωστό.κατι τέτοιο μου είχε πει και η νύφη μου.(έχουμε τον ίδιο) έτσι είναι νομίζω μια χαρά.μετα την β επιπέδου παναγιά μου θα τον ρωτήσω και εγώ.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...